Am nevoie urgent de ajutooor:(

buna alexya , sper ca esti ok si ai mers la ginecolog , eu l-am avut pe vlad la 19 ani , a fost o sarcina dorita , este adevarat ca la mine situatia era oarecum diferita , m-am casatorit in luna a treia de sarcina , nu am probleme financiare iar sotul meu a fost 24/7 alaturi de mine si in continuare este . Desi eram foarte entuziasmati in momentul in care l-am nascut pe vlad am avut amandoi un soc a disparut confortul , odihna , disponibilitatea pt diverse mofturi ... cred ca ne-am revenit oarecum cand vlad a implinit trei luni . Ne-am impus sa nu renuntam la viata sociala , am mers unde se putea cu vlad , la shopping , restaurant etc. iar in fiecare we am avut companie . Daca privesc situatia in ansamblu imi dau seama ca mi-ar fi fost foarte greu daca nu imposibil sa trec prin toate schimbarile aferente daca nu l-as fi avut pe sotul meu langa mine tot timpul sau daca am fi avut probleme financiare . Sfatul meu pentru tine este sa faci ceea ce iti va permite sa ramai in armonie cu tine insati . Daca iti iubesti copilul si ai totusi strictul necesar vei avea bebelus fericit . Renunta la frici si rusine , asuma-ti alegerea oricare este ea . Iar daca pastrezi sarcina , inarmeaza-te cu rabdare si curaj pentru ca femei cu mentalitea celor care te-au desconsiderat aici pe forum se gasesc si in spitale , de la femeia de serviciu pana la medici .
Eu te pup si o sa ma interesez de un post pentru tine . Vorbeste cu mama ta cat mai repede si cere-i ajutorul ,ea este cea in masura sa iti dea sfaturi .
ion_cristina
Postat pe 17 Aprilie 2009 23:26
si inca ceva :) nu pastra sarcina "de frica " de avort , pacat , infertilitate etc. pastreaza bebelul daca VREI . Altfel vei regreta la un moment dat in viata , iar copilul se va simti responsabil chiar daca tu vei face eforturi sa iti ascunzi regretele sau lipsurile . Inainte sa faci o alegere asigura-te ca esti intr-o relatie buna cu sinele tau .
ion_cristina
Postat pe 17 Aprilie 2009 23:54
ramo deni, mersi de sprijin... fara sa-mi spui, stiam ca pot conta pe tine... d-aia am si reactionat si eu prompt sa-i raspund alexiei, vazand ca nu esti online, pentru ca am simtit ca vei fi de acord cu ce am scris... iar noi, astea cu gura mare, trebuie sa ne aparam intre noi, nu?
cu toate ca esti mai dura in exprimare decat mine, cu siguranta ai motive tale...
iar eu respect oamenii care spun ceea ce gandesc, dau argumente si refuza explicatia "d-aia"...
esti genul meu de femeie, desi nu sunt pe invers...
paste fericit!
tuturor!


andracalin
Postat pe 18 Aprilie 2009 00:47
draga alexya,
e adevarat nu te conosc, nici una dintre noi nu te cunoastem, asa ca e dificil sa iti dam sfaturi sau sa te ajutam, mai ales ca nici nu le vrei
eu vreau sa te intreb doar atat: de ce esti atat de egoista???

spui ca, copilul nu are nici o vina, atunci de ce nu te gandesti un pic si la el, ca persoana, ce vitor are copilul ala, ce ii poti oferi tu?

Tu vorbesti si te gandesti doar la tine: "eu pot", "o sa fac", " o sa ma descurc" etc. Dar el, copilul? Ce vina are?

Si eu am ramas singura cu mama de la 16 ani, si noi am avut probleme cu banii, si noi am facut economii, si eu m-am maturizat mai repede decat prietenele mele, si eu a trebuit sa muncesc de la 19 ani, pt ca nu ne mai ajungeau banii. Stiu ce spui, stiu ce inseamna sa nu ai si tocmai pt ca stiu mi se pare un pic nedrept pentru copil.
Tu spui ca mai bine il dai la orfelinat si il vizitezi decat sa faci avort... dar peste 16-17 ani cand copilul tau iti va reprosa ca nu i-ai oferit nimic cum va fi, cad vei vedea cum se chinuie sau cand vei vedea ca en/ea nu are si toti ceilalti au. Si vorbesc de lucruri banale, nu de lux. E adevarat nu se stie ce iti rezerva vitorul, sau ce ti se poate intampla insa eu cred ca o asemenea sitoatie trebuie ragionata bine impreuna cu mama ta si cu logodniocul tau. Si apropo de logodnic, tu zici ca nu e un copil, eu cred ca gresesti, sa fiu iertata daca ma insel, insa din experienta mea iti spun ca majoritatea barbatilor la 25 de ani sunt niste copii. Si daca el te-a lasat insarcinata fara sa-ti ceara acordul, stiind ca nu esti capabila sa faci un avort, nu da dovada de prea multa maturitate.

In fine, faci ce vrei cu viata ta, ca e a ta, insa gandestete bine la copilul ala, ca nu are nici o vina.

Si ca sa fiu foarte exacta eu ma declar in favoarea avortului (nu al tau, asa in general vorbind) atunci cand are la baza un motiv intemeiat.
corina_dragoi
Postat pe 19 Aprilie 2009 17:46
corina bine ai revenit cum ati petrecut in vacanta?si noi abia azi am venit asa ca acum profit de ocazie ca sebi doarme sa citesc cate ceva pe forum pupici lui eugen.
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Aprilie 2009 12:34
se pare ca alexya a renuntat sa mai vb cu noi eram tare curioasa ce a hotarat daca a vb cu mama ei daca a fost la doctor?sper sa fi luat decizia cea mai potrivita pt ea
silviatatu
Postat pe 22 Aprilie 2009 23:07
nu mai vorbeste cu noi pt ca si-a sters userul
mariutza_mea
Postat pe 23 Aprilie 2009 08:29
imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva la o varsta atat de frageda,dar daca ai ales sa il pastrezi in primul rand bravo ca ai avut curaj sa iei aceasta decizie,de al pastra,trebuie sa iti imaginezi ca viata ta nu va mai fi la fel,va trebui sa faci multe sacrificii,eu am 26 de ani si tot simt ca mi-ar mai fi trebuit ceva timp sa copilaresc,si copilul meu are 8 luni,si tot mi se pare ca as mai fi putut sa stept.Cat despre cum sa le spui parintilor,daca dai nastere la acest copil si vrei sa il pastrezi,inseamna ca esti destul de matura,asa ca...un om matur isi asuma responsabilitatea faptelor sale,deci spunele direct si asumati raspunderea,asta inseamna sa fi matur
Cu locul de munca nu te pot ajuta deoarece eu sunt din gaesti.Bafta multe si sfatul meu este sa citesti dinainte carti de specialitate ca sa stii cum sa ti-l cresti si ai grija de sarcina.te pup
clara_kidz
Postat pe 23 Aprilie 2009 09:39
Hristos a Inviat!
Am revenit si eu dupa sarbatori.. am citit ce s-a postat si dau dreptate andrei, adricai si ramo(nei?), in plus pot spune ca am simtit si eu exact ce a descris ion_cristina..
Undeva pe 16 apr Alexya a scris intr-un post ca mai bine il da la orfelinat si il viziteaza (daca nu va avea bani) decat sa faca avort.. Ii spun si ei (daca mai citeste) si poate altor fete in aceeasi situatie care vor citi acest post sa se uite bine pe strada la cersetori si aurolaci (ca Bucurestiul e plin de ei), sa se duca in canale sa vada ce e acolo, sa afle ce inseamna mafia de pe strazi (fie ca e vorba de pedofilie, prostitutie sau "donari" - mai bine zis furturi - de organe - lucruri de care nu prea auzim la TV pt ca nu se prea "doreste") si sa inteleaga ca toti acei copii (pt ca aproape toti sunt minori) provin de la casele de copii -care culmea fug din proprie vointa de acolo (poate ar trebui sa ne intrebam cat de rau e la casele de copii)
Sper sa se gandeasca putin si in cazul in care crede ca va ajunge la situatia asta mai bine sa faca avort decat sa il trimita la orfelinat, ca totusi COPILUL CHIAR NU ARE NICI O VINA SA TREACA PRIN UNA DIN CELE MAI ORIBILE EXPERIENTE cel putin din Bucuresti...
Oricum Alexya ai cedat cam usor si ai "fugit" de pe forum.. mi-e teama ca la un moment dat cand copilul va urla in toiul noptii vei tipa la el nestiind ce sa ii mai faci... Poate nu stiai, dar si copii cei mai cuminti urla de te scot din minti
Sper ca te-ai dus la ecografie.. e foarte important.. si as mai avea o singura intrebare.. daca doctorul ti-ar spune ca bebe are o problema si trebuie sa faci avort, nu ai face avort ca sa nu te simti tu vinovata dupa aceea? Cu alte cuvinte ai prefera un copil chinuit? E cam acelasi lucru pe care il faci acum doar ca e privit din unghiuri diferite.. tu acum doar nu stii ce viitor ii vei oferi.. cu alte cuvinte s-ar putea sa il chinuiesti dupa ce se va naste..
Si acum offtopik.. pe mine nu ma ia nimeni la o bere?
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 11:04
dianecrii, sigur ca mergi la bere cu noi...
invitata la bere este orice femeie "open-minded", asa ca nu pune botic...
si mie imi pare rau ca nu ne-a scris alexia, dar poate o va face cumnata sau sora ei, (nu mai tin bine minte gradul de rudenie)....
andracalin
Postat pe 23 Aprilie 2009 11:14
Ce dreptate ai. Nici eu nu sunt pentru avort, dar la varsta ei chiar nu e cazul sa faca un copil. Nu stiu, eu nu zic ca acel embrion nu e deja o viata dar comparatia cu uciderea unei persoane e cam exagerata. Sunt copii si copii, unii f cuminti care dorm de dimineata pana seara si altii care trebuie sa stai in prezenta lor non stop de nu mai ai timp sa faci o mancare sau sa speli o rufa. Sunt copii care se nasc cu anumite probleme, probleme care nu tin de noi si atunci ai nevoie de o gramada de bani ca sa umbli cu el prin spitale si pt tratamente. Ea e prea copila si credula, crede ca doar pt faptul ca e minora ii va da medicul de familie totul gratuit. Sa dea D-zeu sa aiba o sarcina usoara, fara probleme si un copil sanatos, dar cand iei hotararea sa dai nastere unui copil trebuie sa te gandesti si la asa ceva. Ce va face cand va trebui sa se interneze cu el in spital si va trebui sa plateasca spitalizare pentru ca nu este asigurata medical? Oricat zice ea ca e matura e un copil totusi. Poate ca e mai matura din anumite puncte de vedere, dar nu in totalitate. E pacat ca nu si-a terminat scoala. Sper totusi sa aiba sprijinul familiei si sa reuseasca sa termine liceul.
kidz000722
Postat pe 23 Aprilie 2009 11:20
nimeni nu este pentru avort... nicio femeie nu cred ca face asa ceva din placere... dar exista circumstante atenuante, mai ales ca a lasat-o gravida intentionat, desi ea nu-si dorea un copil in momentul asta...

repet, pentru mine e aproape un viol, o constrangere pe viata, o legatura ce nu se bazeaza nici pe iubire, nici pe prietenie, nici macar pe bun simt...
sa faci asa ceva, sa speculezi naivitatea ei, este infiorator...

asta nu e barbat... nici macar nu poti sugera ca are minte de adolescent... este infantil, un baietel dezvoltat fizic precoce, dar este tot un baietel care-si doreste un fratior mai mic...
mai mult de atat, nu cred ca e ceva in capul lui...

pacat...

ea nici nu-si da seama ce inseamna sa ai un copil, iar pentru barbati e mult mai simpla problema...

desi sotul meu ma ajuta foarte mult, iar copilul nostru face 8 luni, lui tot ii este frica sa stea cu el mai mult de 4 ore fara mine... si asta pentru ca, ma rog, copilul mai are nevoie si de altceva decat de un partener de joaca si un biberon cu lapte...

sunt inconstienti, iar asta nu e dragoste, desi poate lor asa li se pare...

si nu pot sa pricep cum mai poti iubi un om dupa ce a decis de unul singur cel mai important lucru din viata ta...ce prententii mai poti avea TU de la viata, daca VIATA INSESI e decisa de altcineva...
andracalin
Postat pe 23 Aprilie 2009 11:34
Yeay nu puneam botik, era doar o gluma Daca organizati ceva vreodata eu de abia astept.. ma misc cam greu cu asta mic din casa, dar vin

Si.. da, kidz000722, alexya nu e matura cum crede ea.. matura inseamna sa isi ia inima in dinti si sa se duca la doctor fara rusine, sa ii spuna mamei ei fara sa ii fie teama (ca doar e mama ei...), sa nu creada ca doar ea stie mai bine ci sa citeasca parerea tuturor si sa se puna un pik in pielea fiecaruia pentru a intelege.. cum altfel va indura toate greutatile? Imi dau seama ca e din Bucuresti, dar nu inteleg cum de nu vede ca sunt o gramada de oameni cu tot felul de probleme, ca e foarte greu sa te angajezi daca nu ai ceva relatii (ca sa nu vorbesc de facultati si mastere).. Probabil isi inchipuie ca toata lumea la un moment dat isi "dramuie" (a se citi muri de foame) banii si isi cumpara un jeepan si tzoale de fitze si crede ca ea nefacand lucrurile astea va avea bani sa creasca copilul. Oamenii aia muncesc sau fura, dar pentru ambele moduri trebuie sa faci ceva lucruri inainte ca sa obtii acei bani.
Mancarea costa.. si daca vrei sa ii dai copilului lucruri bune, alea nu sunt pe gratis (un simplu exemplu este laptele praf gratis de la stat de care toata lumea se plange - probabil e gratis ca sa nu il arunce),
Oricum fara calificare nu se uita nimeni la tine - mie cand imi trece un cv prin mana ma uit sa vad ce facultate are si sa nu mai vorbesc ca sunt facultati si facultati si in general ai de unde alege asa ca.... Chiar si pentru posturi care nu au nevoie de multa calificare, tot se gaseste unul care a facut o facultate mai "proasta" sa ii spunem asa, si va avea prioritate. Sa nu vorbim ca pentru un loc de munca platit nu foarte bine de multe ori se cere si master. Bineinteles poate sa se duca la expozitii ca hostess - dar acolo munca este rasplatita pentru ca arati bine, cateodata muncesti in conditii de stress, uneori trebuie sa ai ceva cunostinte si faptul ca aproape de fiecare data stai in picioare toata ziua. Chiar si acolo sunt multe fete care se bat pe job, trebuie sa ai o pila care sa te ajute si deseori firmele care vor hostess apeleaza la agentii de fotomodele sau la alte firme care ofera servicii de acest gen (vin cu proprii angajati).
.. Ah si pentru ca vad ce a scris mai devreme andra.. din pacate trebuie sa iti spun ca am vazut multe femei care "sunt" pentru avort Avand acces la fise medicale iti pot spune ca sunt multe femei cu 15 - 20 de avorturi si cateodata chiar mai multe si multe care nici nu mai stiu numarul de avorturi facute (am fost foarte uimita cand am citit si cand am si auzit de la o asemenea femeie.. dar este foarte adevarat.. la intrebarea de ce nu te protejezi? s-a dat raspunsul pentru ca e mai usor sa fac avort decat sa ma protejez.. nu stiu cum vine asta.. ca eu tin minte ca m-a durut foarte tare si sper sa nu mai trec vreodata prin asa ceva)..
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:00
nu vreau sa fiu rautacioasa ca de obicei imi place sa ajut oamenii si sa-i fac sa inteleaga anumite lucruri asta daca le sta in putinta dar poate pentru ea iubirea o fi ca si pentru o alta prietena a noastra ca sa zic asa menaj, gatit si rasfatat sotul iar copilul pe locul ...3 si ea pe locul 10 ca doar el aduce banii in casa si el trebuie sa ia deciziile in viata cam asa reiese de aici.Nu stiu cum de cred unele femei ca trebuie sa fie sclavele sotului sa o citez pe ramodeni.
sincer imi pare tare rau de acest copil ca nu o pot numi femeie si oricat de matura s-ar crede ea acum vorba aceea de cand invata oul pe gaina?
si acum oricat de hotarata ar fi ea sa pastreze copilul a da bir cu fugitii de la primul obstacol nu mi se pare prea indicat asa ca daca ne mai urmareste din umbra i-as zice sa-si activeze contul si sa ne impartaseasca ideile ca noi nu facem altceva decat sa-i deschidem mintea oricum eu ii doresc din tot sufletul toate cele bune.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:07
andra, nu a violat-o nimeni: au facut sex pt ca voiau amandoi, iar faza ca ea nu voia sa ramana insarcinata dar el a fortat nota.. tu chiar crezi ca un om intreg la minte care face sex neprotejat nu se gandeste ca poate ramane oricand (ca doar ea de un an de zile isi doreste bb). si ea a vrut, vezi-ti de treaba! a zis :eu nu voiam copil de ieri de alaltaieri ci de un an de zile, doar ca abia acum s-a hotarat si el ca vrea si m-a lasat intentionat (zice undeva mai la inceput). asa ca..hotarata-nehotarata, matura-nematura, ttrebuie sa isi asume raspunderea faptelor sale si sa se hotarasca clar ce vrea sa faca. indiferent de ce alege, trebuie mer la dr URGENT, iar faptul ca si-a sters contul... in mijlocul discutiei , mai ales cand zicea ca ne va tine la curent... o bila neagra din partea mea. putea sa nu mai poseteze mesaje daca nu voia, dar sa se streagra de tot? hmmmm cam da a lasitate...
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:17
pinicuta, mi se pare mie sau ai trecut de partea cealalta a baricadei?
adrica
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:33
eu nu am zis ca trebuie sa avorteze: e libera sa aleaga si daca a zis ca alege sa il pastreze, f bine (am incercat sa o ajut si cu dr si cu sugestii de loc de munca), atat doar ca si daca il pastreaza, si daca vrea sa faca avort, statul acasa si plansul de mila (ca mi-e rusine de dr, ca nu stiu ce sa fac ca n-am experienta cu sarcina etc), nu ajuta cu nimic, tre sa mearga la dr cat mai repede, pana nu e prea tarziu si pe urma se trezeste cine stie cu ce probleme, doamne fereste!

sunt doar dezamagita ca a disparut in ceatza : pai o mama adevarata, hotarata sa mearga pana in panzele albe pt copilul ei, nu da bir cu fugitii i sta si isi sustine punctul de vedere, si nu lasa nici rudsinea si panica sa o doboare ci sta sa gandeasca la rece ce e de facut. ca s-a sters, eu inteleg ca a hotarat sa avorteze intr-un final (sau a fortat-o cineva), si acum mii e rusine sa mai dea ochii cu noi. F bine, sa avorteze daca asta a ales, dar nu inteleg cum o data se vrea matura si hotarata, si alta data se ascunde si dispare. Whatever. Ultimul meu sfat, ca dupa cum am zis e valabil in toate situatiile: MERGI LA DOCTOR ACUM!
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:39
desi nu sunt pentru avort si o sustin in continuare chiar daca intru in conflict si cu ramodeni nu vad de ce i-ar fi rusine decat sa-si dea copilul la orfelinat cum a sugerat sau sa nu aiba cu cel creste si sa-si bata joc de o viata inocenta mai bine...sa-si incheie acum aceste socoteli pana nu este prea tarziu.
sincer eram dispusa sa o ajut chiar si financiar daca era cazul dar nu asa procedeaza o mama se lupta ca o leoaica si nu cedeaza la prima greutate care i se iveste.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:51
exact! asta dovedeste ca ori nu stia de la inceput ce vrea, ori crede ca vrea sa nasca dar nu va fi de fapt in stare sa se descurce pt ca daca fuge de cateva cuvinte de pe net, iti dai seama in fatza unor problkeme reale cum va reactina
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:54
si mai am o nelamurire: mariutza_mea (pe care am vazut- o cerand ajutaor pe zeci de site-uri si pe urma plangandu-se ca nu-i convine ce a primit), pacat ca gandeste asa despre copiii ei (ca apierdut cei mai frumosi ani din viata pt ca a trebuit sa nasca: pai o sa le zici si lor asta cand cresc mai mari? )
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 12:58
nu vad cum o mama adevarata sta sa planga dupa distractia din cluburi, si sedintele de shopping , pe care le-a"pierdut" in favoarea copilului. pai copilul trebuie sa fie prioritatea gandurilor tale, bucuria vietii tale, nu sa ti se para ca ti-a rapit el bucuria de a trai "cei mai frumosi ani din viata"
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:01
asta asa este... pentru copilul meu merg pana in panzele albe chiar aseara urmaream la stirile pro tv reportajul cu avem viata in sange si chiar nu inteleg de ce pana la urma nu se infiinteaza si la noi acel registru de celule stem de care este nevoie ca de aer si chiar as vrea sa stiu daca propriul ei copil ar suferi de vreo astfel de boala ce ar face ar sta in casa si ar plange ca de ce mi s-a intamplat tocmai mie si mi-e rusine sa merg la medic sau mai stiu eu ce cand parintii acelor copii si-au vandut si case si au apelat la ajutorul oamenilor ca sa-si poata salva copii asta inseamna sa fii parinte nu sa aduci pe lume un copil pe care sa-l lasi la orfelinat.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:03
da chiar asa:zicea cineva (ramo_deni? nu mai stiu) ca poate o sa o vedem pe alexia cersinfd maien-poimaine... Ce se considera "a cersi"? cazul cand un om imbracat in zdrente sta la colt de strada cu mana intinsa? Uite Liana Stanciu (cat e ea de Liana Stanciu, si doar saraca nu o fi), a cerut bani de la o tara intreaga pt copilul ei, ca sa ii salveze viata. Ea nu cersea, ea doar cerea ajutor... Atunci de ce sa zicem ca altii cersesc? Sa ceri cand nu ai nevoie, asta da mi se pare rusinos, sau sa ceri si pe urma sa zici ca nu e destul de bun pt tine ce ti s-a dat (cand poate ca omul ala si-a rupt de la gura sa-ti dea tie), dar sa ceri ajutor cand ai nevoie cu adevarat, mai ales pt COPILUL TAU, nu vad o problema in asta. Doar pt el trebuie sa lupti sa ii fie bine lui (nu sa salvezi aparente care nu tin nici de foame si nici acoperis deasupra capului...)

In fine, fiecare isi urmeaza drumul cum stie mai bine, sanatosi sa fim cu totii!
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:10
alexya , eu sper sa mai intri si sa ne spui cum esti tu si bebelul , nu consider ca a fugit " din fata unor cuvinte " a ales sa nu mai citeasca niste posturi care o desconsidera ca persoana , si sunt pline de sarcasm . Eu o vad pe alexya ca pe o fata cu probleme de imagine , a cautat aprobarea si admiratia pentru faptul ca este contra avort si nu s-a asteptat la o astfel de reactie . Eu totusi sper ca va gasi puterea sa fie fericita .
In alta ordine de idei eu nu am gasit acel instinct de apararea puiului pana nu am nascut , in timpul sarcinii m-am sprijinit mai mult pe sotul meu pentru moral si tonus psihic . E clar ca alexya nu avea de niciunele langa ea din moment ce a apelat la niste straine pe forum .
Intr-adevar exista multe momente grele cu un bebe , mai ales in primele luni , dar eu nu as putea spune nimanui , nu face un bebe pentru ca nu o sa mai ai viata sociala , nu o sa te poti implini etc . suna a frustrare dupa mine .
ion_cristina
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:13
da. dar erau persoane care o ajutau (care ar fi ajutat-o), dar ea a preferat sa fuga. sa dispara. nu trebuia sa stea sa citeasca forumul, trebuia doar sa intre din cand in cand sa vada daca nu cumva cineva ii da mesaj de pilda, poate cineva chiar voia sa o ajute... si nu era nevoie sa isi stearga contul daca nu voia sa mai ia contact cu site-ul asta putea doar sa il ignore, nu era nevoie sa se stearga. ea a transmis un mesaj prin gestul asta, si fiecare interpreteaza acest mesaj cum vrea. daca doar evita sa mai acceseze site-ul, poate credeam ca nu are timp sau ca na, nu mai are posibilitatea sa stea pe net, dar de vreme ce S-A STERS DE ZTOT< asta supne ceva!
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:17
adevarul e ca la cat de greu mi-a fost la nastere am zis ca nu o sa povestesc nimanui ca nu o sa mai vrea sa faca nimeni copil .. si pana la urma cam asa e si cu cresterea copilului (cel putin in primele luni)
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:17
pinicuta stiu despre ce topic vorbesti chiar l-am urmarit si eu la vremea respectiva si chiar vroiam sa ajut persoana care l-a deschis dar m-am razgandit ulterior si am donat ce am avut de donat unor copii dintr-un centru de copii oricum m-a frapat faptul ca acea mamica cerea pe langa hainute inclusiv pampers acum sa fim serioase ce mamele noastre ne-au crescut cu pampers? daca tot iti este greu te mai si limitezi la strictul necesar ca nu pampers-ul era prioritatea
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:24
OK , a fugit , dar oare avortul nu este tot o fuga ? Ma simt indeajuns de responsabila sa am o viata sexuala , dar nu imi asum o "consecinta naturala . De ce oare in momentul in care ramanem gravide ne dam seama ca nu am posibilitatea financiara de a-l creste , inca nu sunt pregatita sa renunt la viata sociala , inca mai am de lucrat la cariera . Desi nu consider ca alexya este la varsta optima pentru a avea un copil , cred ca prin aceasta sarcina se va maturiza si va privi viata mai responsabil . SI oare sfaturile de genul " o sa iti pierzi tineretea , un copil te umple de griji " nu denota regrete ?
Eu una nu am nici cel mai mic regret , din contra astept dimineata sa imi vad copilul zambind .
ion_cristina
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:27
pai eu ce zic: nu sunt pt avort. iar alexia cata vreme sustinea ca vrea sa nasca, a stat pe site si s-a contrazis cu ce-i care o denigrau. acum daca a dat bir cu fugitii eu inteleg ca s-a razgandit si vrea sa avorteze, si s-a sters de pe site de rusine ca nu stie nici ea ce vrea... (Am zis eu undeva ca avortul nu e o lasitate?din contra, am zis ca chiar si in cazurile cand stii ca-ti va fi greu, tot copilul tau e si tot crima se cheama sa il avortezi)

Am zis eu ca isi pierde tineretea? de pierdut oricum o pierzi, ca nu am auzit de tinerete vesnica pana acuma. Trebuie doar sa stii cum sa traiesti ca sa nu iti para rau de ce ai facut. Astfel incat la batranete sa nu iti fie rusine de viata pe care ai dus-o. (Iar plansul dupa "tineretile tale" in timp ce stai cu copilul la san, mie mi se pare motiv de rusine: oare ce ar simti fiecare din noi daca ar sti ca parintii nostri considerau ca le-am rapit tineretea, ca mai bine nu ne mai nasteam, astfel incat sa poata ei sa se bucure de viata in continuare?
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:34
eu mi-am facut copilul la o varsta cand deja aveam o cariera o familie o casa un sot minunat si sincer ne doream foarte mult acest copil asa cum deja ni-l dorim pe urmatorul sau sa zic urmatoarea ca poate o fi intr-un ceas bun dar cristina sincer la cat de matura se crede ea acum mi-e ca va fi cu regrete din partea ei si la fel cum spuneau si alte mamici si ele au avut mult mai multe greutati si nu au ales aceasta cale acum sincer cum s-a mai spus un copil mai necesita si altceva pe langa dragoste multa din partea parintilor ca nu-l hranim cu dragoste.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
este constipat??? 0 De la: 25 Decembrie 2009 13:51
gimnastica pentru gravide 4 De la: iasomia 22 Iunie 2011 11:52
mamici din bucuresti 7 De la: mariana22 12 Iulie 2009 11:18
Infectie urinara primul trimestru sarcina 43 De la: garbo_462125 30 Ianuarie 2017 11:00
Bebe nu papa supa 22 De la: Miruxi 17 Iunie 2010 09:34
Setari Cookie-uri