Am nevoie urgent de ajutooor:(

dianecrii, te-am lasat singura azi, impotriva tuturor...

cristina ion, ataci cam dur, dar ti-am vazut profilul si am inteles...
ai 19 ani (asta daca n-ai mintit in profil) si te simti apropiata de varsta alexiei, motiv pentru care incerci sa o sprijini...

ceea ce se discuta aici se bazeaza pe argumente, in modul logic al fiecaruia, asa cum percepe el realitatea... la 19 ani, crede-ma, nu ai aceeasi "realitate" cu a unei femei de 30...

si daca s-a spus ca un copil la varsta asta iti reteaza niste oportunitati in viata, asta pentru ca noi am trait tineretea altfel... nu e niciun regret, ca pentru fiecare dintre noi sarcina ulterioara a fost dorita si planificata, e doar bucuria aducerii aminte...

iar viata inseamna nu doar copii, ci si intregirea ta ca om, inseamna sa descoperi lumea, sa-ti descoperi limitele, iar dac n-o faci cand esti tanar, n-o vei mai face niciodata... ca nu mai ai nici curaj, nici timp, nici bani...

afirmatiile tale, de exemplu "femeile care au anumite pretentii de la viata si totusi li se pare scuzabil sa omoare un fat perfect viabil ", pe langa faptul ca sunt tendentioase si daca mai continui te taxez, nu sunt argumentate, ci doar comentate cu tenta ironica...

iar ironia ta nu e fina, ca sa te amuze, ci da cu bata in balta pana face stropi de mizerie in jur... si tu asta ai facut...

daca ai tu bani si-ti permiti sa "dai viata unui fat perfect viabil", asta nu inseamna ca majoritatea poate... cum ai reusit tu sa ai bani la 19 ani ca sa cresti un copil in conditii normale si sa mai ai sa dai si la altii, e problema ta... dar nu cred ca te-ai spetit pe altarul muncii, n-ai suportat sefi (cateodata mai prosti decat tine),n-ai stat cu frica in san ca daca dobitocul profesor de geografie nu-ti da o nota mai ca lumea o sa pierzi bursa, n-ai facut calcule sa vezi daca-ti raman si bani de tren sa te intorci acasa de la facultate, n-ai mancat la nesfarsit cartofi ca sa ai bani de o bere cu colegii....

confortul financiar permite sfaturi elevate, ce par pline de cultura, de morala, dar viata "ti-o trage" cand te astepti mai putin, iar marile idei filozofice, etice, de cultura, au venit intotdeauna de la oameni trecuti prin saracie...

nu ca as fi in stare sa emit astfel de pretentii, dar nici nu arunc cu noroi nejustificat...

uita-te la pinicuta, desi nu este de acord cu ce-am scris noi, pastreaza un ton civilizat, poate dat si de varsta, poate nu, poate doar de educatie...

vrei sa zici ceva, fa-o fara sa dai in nimeni... caci altfel pot si eu sa dau, si crede-ma, doar mi-am terminat stagiul cu kidz 353 si sunt doritoare de prospaturi...
andracalin
Postat pe 23 Aprilie 2009 22:48
ERATA:
Fata cu bun simt nu era pinicuta, ci vasilicasavoiu... nu stiu de ce am facut o astfel de confuzie... ii cer iertare picutei pentru greseala... http://www.kidz.ro/comunitate/forum/post_reply/1120.html#

am citit in urma mesajele tale, cristina, unde recunosteai ca ai 19 ani, ca ai ramas gravida si ai pus repede de o nunta... mai mult, ii cereai alexiei sa ramana in armonie cu ea insasi, fara nicio alta temere, si sa pastreze copilul daca VREA...

deci cu cateva zile inainte nu erai complet oripilata de ideea avortului, iar acum esti... ciudat, nu? sau te-ai antrenat cu pinicuta la vorba si n-ai mai realizat ce scrii?

de la "inaltimea" celor 19 ani ai tai si cu tot sprijinul financiar sustinut puternic de sot si poate de parinti (ca altfel nu te ofereai sa pui pile ca sa-i gasesti fetei loc de munca), iti spun cu toata sinceritatea ca o tipa ca tine nu-mi poate schimba modul de gandire...

Din pacate pentru tine, incep sa miros pustoaica de bani gata, cu fite cat casa in orice imprejurare, mereu nesatisfacuta de serviciile care i se aduc, doar de dragul de a arata cine e sefa si pe banii cui se tine distractia...

cat despre sfatul cu abstinenta, esti geniala... nimeni in lumea asta nu a mai avut o asa idee... nici macar biserica, de orice rit ar fi ea... dar sa stii ca si femeile fac sex de placere, ca si barbatii.... asta nu inseamna sa turnam acum copii in fiecare an... sau tu faci sex doar atunci cand vrei un copil?
andracalin
Postat pe 24 Aprilie 2009 00:00
Harnice ati fost fetelor,ati scris ca nu imi vine sa cred.
Indignata sunt si eu de faptul ca Alexya a dat bir cu fugitii doar pt ca noi,mamici, ne-am spus parerea legata de cazul ei.aAsta fiind dovada de lasitate din partea ei si de minte de copil pt ca altfel nu pot sa o numesc.
Imi pare rau pt ea ,e prea tanara sa treaca prin asemenea situatie dar nimeni nu a luat-o de mana sa o duca in patul baiatului stiind bine ca exista posibilitatea de a o lasa insarcinata (si mai ales ca nu foloseau mijloace de protectie) asa cum nimeni nu o ia de mana sa o duca la medic sa avorteze.Ea e cea care era decisa sa pastreze copilul indiferent ce i s-a spus dar ma intreb eu ,daca acum a fugit asa ca o lasa(pt ca asa e)ce va face cand va avea copilul?sau a vorbit cu mama ei si a dus-o la medic de urgenta?
Cum am spus ,nu sunt pt avort dar daca mi s-ar fi intamplat la varsta ei(imposibil pe atunci) nu ezitam nici o secunda alfel cred ca ma dadea tata afara din casa,fara o scoala terminata si o "mucoasa" sa apar cu burta la gura...doamne fereste!
Acum ,ca mamica,mi-am schimbat parerea dar asta in cazul in care totul e ok la sarcina , nu cu probleme sau malformatii,etc
Deja ne invartim in cerc (din punctul meu de vedere) si daca alexia a fugit,eu cred ca s-a spus totul.

Mariutza_mea a spus ca regreta anii frumosi dar nu a zis ca nu isi iubeste copilele si a spus asta ca sa o faca pe alexia sa inteleaga cat ii va fi de greu cu copilul si ce va pierde din viata ,adica cei mai frumosi ani din viata.
Nu am fost si nici nu sunt genul de femeie care merge prin cluburi sau discoteci dar n trebuie sa se judece asa aspru un argument care ar face-o pe fetita noastra sa revina cu picioarele pe pamant.
nu mai pot scrie acum dar am vrut sa fac inca un comentariu dar asta ,maine.
pupici si noapte buna
ninutza_kidz
Postat pe 24 Aprilie 2009 01:44
exact ninutza... nu regret ca am fetitele..sunt tot ce am mai scump pe lume..regret doar ca nu mi-am cladit intai un viitor stabil financiar PE FORTE PROPRII sa nu depind de nimeni, regret doar ca nu le pot oferi tot ceea ce au nevoie si cate ceva din ceea ce orice copil isi doreste...sunt lucruri in viata pe care nu le poti da inapoi cel mai "de pret" fiind timpul..nu am fost niciodata depta cluburilor..mi-am vazut de carte si pt cine nu crede am zeci de diplome pe merit..insa viata "mi-a tras-o" cum zicea cineva si uite ca acum regret ca nu am terminat intai facultatea pe care puteam sa o fac la zi, sa simt anii de studentie..sunt multe situatii cu care nu te mai intalnesti in viata..asta regret..ca nu am facut lucrurile in ordinea lor fireasca..copilele mi le iubesc ca ochii din cap si pt ele merg mai departe..pt ele ma zbat sa reusesc in viata..nu mai aruncati cu pietre in mine degeaba..sunt o mama care se chinuie, la drept vorbind, sa isi creasca decent copiii
mariutza_mea
Postat pe 24 Aprilie 2009 09:44
neatza
in primul rand foarte tare ceea ce a scris andra merci!
eu nu m-am simtit delok lezata de "femeile care au anumite pretentii de la viata si totusi li se pare scuzabil sa omoare un fat perfect viabil ", de aceea in unul din posturile mele am trimis-o pe cristina sa citeasca ceea ce am scris la inceputul discutiei: 1. luam anticonceptionale cand fatul a luat viata (deci nu e prea ok medical vorbind) si 2. aveam si atunci diabet si necontrolandu-l - deoarece nu stiam ca va urma o sarcina - fatul urma sa aiba malformatii grave.. dar am observat ca ea (cristina) nu e interesata sa urmareasca discutia, ci doar sa se contreze sau ceva asa ca nu mi-am batut prea mult capul...
totusi cuvintele au fost foarte dure si cam aiurea avand o vedere ca e o fata care nu a trecut prin asa ceva si nici nu cred ca a avut vreo prietena care sa treaca prin asa ceva si sa ii povesteasca.. poate atunci si-ar fi masurat cuvintele mai mult.. eu i-as recomanda ca niciodata sa nu judece ceva daca nu a trecut prin acea situatie
cat despre mariutza_mea am inteles de cand a spus prima data.. pentru ca probabil orice mama simte ca puiul ei e tot ce are mai scump pe lume si nu ar vrea sa schimbe asta in nici un fel, insa e normal sa simta ca poate ar fi putea sa faca ceva mai mult pana se nastea...
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:03
draga mea alexia...in primul rand felicitari pt.micutul bebelus si pt ca desi esti ffff tanara ai luat decizia de ai da nastere !!!!
nu sunt multe tinere ca tine,asa de curajoase...
cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta deschis si chiar daca la inceput va fi ffff suparata si asa cum ai spus tu...o sa-ti spuna ca ai facut-o de ras...poate ca mai tarziu,un pic ,dupa ce se va obisnui cu ideea te va ierta si isi va dori sa-si tina nepotelul in brate !!!!s-ar putea ca in prima faza sa fie ffff suparata si sa te de-a afara din casa sau cine stie ce ...dar eu zic ca timpul le rezolva pe toate si pana la urma te va ierta !!!!
DUMNEZEU ESTE SUS SI TE VA AJUTA !!!!!!
Eu la o varsta mai mare ca a ta am renuntat la un copilas si nu pot spune ca mi-a fost usor si tot datorita mamei...sa nu o fac de ras si sa-mi termin scoala...acum as fi avut un copil mare( ar fi avut 15 ani )...dar asta a fost !!!!
FELICITARI PT BEBE SI PT ALEGEREA FACUTA !!!!
numai bine si cum DUMNEZEU inainte !!!
mihaelagetam
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:09
si intorcandu-ma la subiect si la ceea ce spunea mariutza_mea - iata o femeie care a trecut printr-o experienta asemanatoare ne spune cum i-a fost greu sa termine facultatea, pe care deja o incepuse (din cate am inteles), dar la Alexya e vorba de liceu.. mai are 2 ani de studii ca sa termine liceul si cred ca toate mamicile stiu cum e in primul an cu bebe si cat "chef" ai de studii... si daca pierzi un an-doi.. mai faci restul de doi ani de liceu???
acum, daca stau bine sa ma gandesc ce am scris mai sus e o predica pentru cei care vor sa ajunga undeva... in fond nu toata lumea trebuie sa invete si probabil pentru ea chiar nu prea conteaza asta...
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:10
si eu am facut avortul cam in aceleasi conditii (mai putin diabetul).... am scris si mai sus...
oricum ar fi fost, justificat medical sau nu, un avort este dreptul femeii de a decide, iar cele ce fac avort nu trebuie supuse oprobiului public, pentru simplul motiv ca decat sa faci un copil pe care care nu ai cum sa-l cresti cum trebuie, mai bine lasa...
asta daca ai ceva in cap....
aici nu vorbim de femeile care fac copii sa traiasca de pe urma alocatiei lor sau fac zeci de avorturi de frica steriletului...
andracalin
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:12
exact andra.. si exact ce ziceam ii dai nastere copilului ca sa ajunga la orfelinat, sa fuga pe strazi si sa fie ciopartit pentru organe? (doar unul din sutele de exemple de motive de schingiuire)
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:18
cred ca ai dreptate, diana... nu toata lumea doreste sa termine o scoala ca sa aibe un viitor sau unii nu au nevoie, avand bani de la mama si de la tata... da, pentru unii scoala nu are nicio importanta...
poate si d-asta avem inca maturatori pe strazi, gunoieri, vanzatori ambulanti sau mai stiu eu ce alte meserii prost platite si mizere...
societatea in sine trieaza oamenii si il pune pe fiecare acolo unde ii e locul...
pacat e atunci cand ai sansa sa te ridici si nu o faci....
andracalin
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:19
sau cum e societatea din ziua de azi.. toti vor sa fure mai degraba decat sa munceasca.. de ce sa isi bata capul sa invete cand pot sa isi foloseasca inteligenta ca sa fure?..
si multe femei se casatoresc pentru bani ca sa nu aiba grija zilei de maine si sa stea numai prin saloane si pe la magazinele de lux..
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:23
inainte de al avea pe tudor, cand ma uitam la astfel de reportaje cu copii maltrati, batuti, trimisi la cersit sau mai stiu eu ce alte cazuri, imi parea atat de rau, ma cutremurau in sinea mea... ma intrebam cum e posibil ca o mama sa faca asa ceva...
acum nici nu mai pot sa ma uit la asa ceva... depaseste cu mult limita suportabilitatii mele... schimb canalul si-mi iau copilul in brate...
nu pot sa concep ca exista astfel de oameni, pe care mai mult decat sa-i decazi din drepturile parintesti nu prea ai ce sa le faci...
andracalin
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:24
a fost intr-o dimineata la razvan si dani un reportaj de la nu mai stiu ce targ sau expozitie de motociclete... ma rog, nu coteaza ce era...
si le intreba pe hostesse ce doresc sa faca in viata... 20% erau stundente pe la diverse facultati, 70% aspirante sa reuseasca in televiziune si moda (niste tute de altfel), mai ales sa prezinte stiri sportive, ca asta e o cale de a cunoaste fotbalisti cu bani, iar 10% cu sinceritate au recunoscut ca visul lor in viata e sa devina casnice...
pai ce sa mai comentezi?
si daca era vreo frumusete ravisanta... dar se vedea urma de fufa de cartier in ea, genul de fata pe care o stiu toti baietii cat de bine danseaza la bara la petreceri si si-o pune cu primul sosit, in speranta ca o va lua de nevasta....
andracalin
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:32
da era un reportaj de la Smaeb 2009..
imi aduc aminte si de colegele mele cand lucram ca hostess.. erau multe fara studii superioare aveau senzatia ca toata viata vor putea face meseria asta si doar cateva care aveau studii superioare si care erau in banca lor (in general banii erau buni ca sa poti sa te intretii pe perioada facultatii)..
probabil au evoluat de atunci, si-au dat seama ca nu pot face asta toata viata si atunci isi doresc sa devina casnice
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:43
mai cred ca pana la urma pentru unele femei este o placere sa devina casnice si eu care credeam ca acea kids e cu capul
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:06
hmmm.. cred ca unele (acele pitzipoance) nu prea stiu ce inseamna sa fii casnica
dianecrii
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:12
pai macar daca ar fi fericite cu a fi casnice...ca doar kidz353 ai vazut ca se plangea ca sotul sau e lenes, ca asa l-a invatat ma-sa, ca nu spala nici o farfurie, nu strange in urma lui nimic, se plimba prin cimitir, are placeri sa isi vada nevasta in bucatarie duminica etc... de unde deduc ca femeia totusi nu e fericita

asa na, bunicile multora dintre noi erau casnice dar erau fericite pentru ca nu le impunea barbatul reguli si ele sa asculte de el ca niste sclave...
pinicuta
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:14
eu ma refeream la timpurile in care traim dar sa stii ca mai sunt si bunicute carora nu le placea la cratita aveam o colega la servici a carei soacra avea 64 de ani fusese profesoara de franceza asa ca-ti dai seama ca o capia pe colega mea cu franceza norocul ei era ca nu stateau impreuna dar copilul deja incepuse sa vorbeasca franceza la 3 ani ca nu avea mama si a trebui sa-l lase cu soacra care statea la cateva blorcuri distanta .
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:27
eu vorbeam de bunicii nostri, nu de parinti sau socri (deci cu o generatie mai batrani). na, pe vremea aia mai putine femei aveau carte (ma refer la studii mai avansate nu 4 sau 8 clase...) si puteau sa lucreze ceva pe un salariu decent... asa ca multe erau casnice
pinicuta
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:14
deci sa inteleg ca regresam?
andracalin
Postat pe 24 Aprilie 2009 19:28
andra nu-ti mai aroga drepturi de justitiar ca dai in penibil . Nu esti in masura sa "taxezi " , iti recomand un sac de box pentru relaxare este mai benefic decat " rundele " tale pe forum . Daca eram macar pe jumatate asemanatoare cu descrierea ta probabil ca refuzam din start ideea de bebelus la 19 ani . Daca beneficiez de confort financiar nu inseamna ca am cultivat sentimente de egoism sau superficialitate , asta este viata uneori ofera si da fara sa tina cont de dorinte ( sunt sigura ca esti constienta de asta ) . In toate postarile mele am folosit afirmatii generale fara a nominaliza o persoana , faptul ca tu te-ai atacat spune ca te-ai identificat .

Ca sa imi clarific pozitia ,NU sunt contra avortului pe motiv de malformatii , viol , incest ,pe motive de labilitate psihica ( o perioada dificila emotional a mamei care i-ar face rau copilului ) si nu in ultimul rand daca o femeie nu are casa , traieste de pe o zi pe alta si are o stare de sanatate precara.

DA sunt contra avort din motive de sincronizare proasta (nu ma refer la fete de 17 ani sau mai tinere ) , pe motiv de bunastare financiar atunci cand exista posibilitatea de a oferi bebelusului strictul necesar ( cum ai spus si tu andra poate marile idei si teorii s-au nascut din oameni nevoiasi ) si pe motiv de aparitia unor complicatii suplimentare in viata .

Alexya este ultimul meu post catre tine sper sa ai suportul moral indiferent de decizia pe care ai luat-o , te-am inteles in parte si nu uita oricand poti sa imi dai pm . Te pup . n
ion_cristina
Postat pe 25 Aprilie 2009 18:58
ion_cristina, mai usor. am tot citit ce ai scris. nu te mai lua de andra sau de fetele din clubul "bericica ", ca poate dai tu in penibil. nimeni nu a vrut sa jigneasca pe nimeni. si ma refer si la alexya. alexya nu a plecat din cauza "rautatilor" noastre. a plecat ca nu a suportat niste adevaruri. multe dintre fetele care au scris au scris din experienta. daca ea nu a suportat. asta e.
nu te mai aprinde asa ca faci riduri....
adrica
Postat pe 25 Aprilie 2009 23:31
Adrica,mergem la o bere? ca daca tot nu mai avem cui sa ii dam sfaturi...
ninutza_kidz
Postat pe 25 Aprilie 2009 23:37
ninutza, spune ziua, locul si ora... de sot ma ocup eu
adrica
Postat pe 25 Aprilie 2009 23:40
Pai la o terasa in Madrid ca s-a facut cald la noi.sau mai buna e "un caf con leche" ca noua ne era dor de ea cand veneam in tara.
ora o hotarasti tu... ca avionul....
ninutza_kidz
Postat pe 25 Aprilie 2009 23:43
ninutza, tot uit ca tu esti prin tari straine. uite acu ma duc sa caut o harta, pun degetul pe madrid si desfac berea.

ps: glumesc, sper ca nu esti suparacioasa ca ne suparammmmmmmmm
adrica
Postat pe 25 Aprilie 2009 23:48
Nu ma supar ,chiar am ras cand am citit,esti plina de umor.mie nu imi trecea prin minte
ninutza_kidz
Postat pe 25 Aprilie 2009 23:51
ok. atunci cauta timisoara pe harta si pune degetul. desfaci o bere, inchizi ochii si te gindesti la o terasa, la o masa e o tipa bine, numai buna de agatat. bunoaca tare. aia sint eu. vi la masa si .... bem.....bem...bem cite frappeuri putem
ha ha. te-am pacalit
adrica
Postat pe 25 Aprilie 2009 23:56
Chiar nu am fost in Timisoara,poate in trecere , asa ca vin acum ,cu degetul pe harta si la o terasa ...te-am vazut....acu vin la tine...
ninutza_kidz
Postat pe 26 Aprilie 2009 00:00
acum sintem doua tipe bunoace la masa.

adrica
Postat pe 26 Aprilie 2009 00:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diaree si voma 15 De la: vasilicasavoiu 23 Februarie 2009 11:11
probleme pe parcursul sarcinii...sau fobiile noastre! 6 De la: kidz004054 3 Noiembrie 2009 13:43
legarea trompelor 34 De la: anamaria_holostencu2002 22 Octombrie 2013 11:50
Buna.. Sunt noua aici 2 De la: garbo_407007 14 Noiembrie 2014 13:15
MAMICI DIN SIBIU 1 De la: diana_maria 16 Februarie 2010 21:14
Setari Cookie-uri