Am nevoie urgent de ajutooor:(

pai tocmai d-asta am si zs sa merg cu ea.. sa o incurajez.. cum pot eu mai bine...
cristinaflorentina_2000
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:55
Foarte frumos gestul, bravo, felicitari, numai cuvinte de lauda. Dar eu imi mentin parerea ca ar fi fost mai frumos sa mearga insotita de tatal copilului. Dar decat singura, mai bine cu tine.
laura_paisan1983
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:58
eu ma-m oferit sa merg cu ea, in caz ca nu poate sotul ei sa mearga sau altcineva ... decat sa mearga singura.. mai bine cu cineva care o sustine si o incurajeaza ;)
cristinaflorentina_2000
Postat pe 16 Aprilie 2009 14:03
scuzati-mi graba :D " corect este " m-am" scz inca o data:D:D
cristinaflorentina_2000
Postat pe 16 Aprilie 2009 14:04
asta asa este
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Aprilie 2009 14:06
azi dr ion e la centrul de planificare familiala (caci azi e joi), e cladirea de sticla din stanga maternitatii, are si un bancomat pe perete pare-mi-se...
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 14:53
andra de unde stii tu ce vrea tatal copilului, poate el acum lucreaza si va intra el in concediul ala de 2 ani, cu 85% din salariu, timp in care ii va lasa ei ragaz sa invete atat cat va putea... zic si eu... exista si posibilitatea asta, daca tot a vrut el copilul in mod expres, atunci sa intre el in concediul de crestere copil, nu? ca era vorba la un moment dat ca ar avea 25 de ani el...
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 14:55
vasilica , ce tare! sa prescriem si la tiganci cate un kil de mere in timpul sarcinii, sa iasa si copiii lor mai spalatzei acuma sincer, fructle fac f bine in timpul sarcinii, si eu simteam NEVOIA sa manac multe fructe, si cred ca am mancat tone:si mere, si portocale, pepene, struguri, capsuni, pepene galben.... garla!noroc ca n-am avut pofte din alea ..de trimis sotzul in miez de noapte sa cumpere nu stiu ce
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:32
CITESC SI MA MINUNEZ DE CE SCRIETI...SUNT FOARTE CURIOASA CATE DIN CELE CARE AU INCURAJAT ACEASTA FATA SI I-AU URAT FELICITARI AU FETE SI MAI SUNT CURIOASA CE AR FACE DACA AR VENI CU BURTA LA GURA LA 16-17 ANI ?
ramo_deni
Postat pe 16 Aprilie 2009 21:18
E NORMAL SA SE DEA DIN GURA CA AICI TOATA LUMEA-I TARE-N GURA PE CAND EA TRAIESTE IN VIATA REALA SI ACOLO E CU TOTUL ALTFEL.
AM O FETITA DE 4 ANI SI 7 LUNI SI VROIAM SA AM O DICUTIE CU EA PE LA 14-15 ANI DESPRE VIATA SEXUALA DAR SE PARE CA VA TREBUI SA-I SPUN MAI DEVREME CUM STAU LUCRURILE LA FEL SI BAIETELULUI.
ramo_deni
Postat pe 16 Aprilie 2009 21:21
DAR CE ARE PREZERVATIVUL?
ZII MERCI CA TE-AI ALES CU UN COPIL FATA MEA SI NU CU SIDA SI DACA TOT A VRUT LOGODNICUL UN COPIL CE TE MAI PLANGI ATATA DE SERVICI? NU SUPORTA EL CHELTUIELILE SAU NU STIE CA O FEMEIE GRAVIDA NU PREA POATE MUNCI ORICE SAU CUM TI-A ZIS IA-TI ADIO DE LA SCOALA SI TRECI LA MUNCA CA ACU TRE SA MUNCESTI SA CRESTEM COPILUL.NU TREBUIE SA TE OBOSESTI SA-MI RASPUNZI CI DOAR GANDESTE BINE LA CE AI DE FACUT IN VIATA CA VIATA E UNA SINGURA SI NU VREAU SA TE INTALNESC MAINE POIMAINE CERSIND SA-TI CRESTI COPILUL CA DE FACUT E USOR SA-L FACI DAR CEL MAI GREU E SA-L CRESTI.
AM VAZUT CA ESTI BUNA SA FACI ECONOMIE DIN GURA DAR SA VEZI CUM VEI ECONOMISI CAND TE VA RUGA PROPRIUL COPIL SA-I IEI CEVA BANAL SI TU II VEI SPUNE CA NU POTI CA NU AI BANI.
ramo_deni
Postat pe 16 Aprilie 2009 21:29
HAI SA FIM SERIOASE AI FI TU RASISTA PINICUTA DAR E FOARTE REUSITA COMPARATIA CU TIGANCILE CA NUCA IN PERETE NU AM CE ZICE CE MAI ZICI DE ROMANCELE NOASTRE CARE RAMAN GRAVIDE LA 11-12 ANI PARCA MAI IERI AVORTASE UNA PRIN ANGLIA SAU NU-I ASA CAT DESPRE CERSIT CERSESC SI TIGANCILE SI ROMANCELE IA UITATI UN FORUM DE PE LA NOI
http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/855/pagina-8/Ceea-ce-iarasi-m-a-indignat-a-fost-faptul-ca-pana-sa-nasca.html SI ACUM SE APUCA O MAMICA SA MAI DEA SI SFATURI PE AICI CRED CA VREA SA O INVETE PE A NOASTRA MINORA CUM SA CERSEASCA MAI BINE
ramo_deni
Postat pe 16 Aprilie 2009 21:37
SA-MI FIE CU IERTARE CA NU APUC SA RASPUND LA MAI MULTE MESAJE DAR O SA O FAC ORI DE CATE ORI POT SI VAD ABERATII PE CARE SINCER IN VIATA REALA NU AR AVEA UNA TUPEUL SA DESCHIDA GURA SI SA ZICA CEVA
ramo_deni
Postat pe 16 Aprilie 2009 21:40
Cu ce sa incep?Ce are prez?Nimic am spus eu ca are CEVA?=)) Si ce e cu cersitul?Nu ai cum sa faci un astfel de comentariu inainte sa vezi ce se va intampla...si fara sa ma cunosti.Draga mea sunt diferita fata de oricare adolescenta nu comenta tu asa daca am facut greseala asta voi face cat pot pt bebele meu.Stai calm oi avea eu bebe dar la cum te comporti tu se vede ce gen de femeie esti si tu:)Copilul meu treaba mea.Eu pusesem doar 2 intrebari restul nu ma int tu comentezi cam mult inca nu se stie ce va fi inca nu i-am spus mamei asha ca poate am noroc;)
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 22:09
nu stiu ce sa zic,am citit ce a-ti scris toate si parerea mea ar fi urmatoarea:faptul e consumat a ramas insarcinata nu incurajez sarcinile la aceasta varsta destul de frageda dar haideti fetelor sa nu fim rautacioase fata trece printr-o situatie destul de delicata si chiar ne-a cerut ajutorul acum trebuie sa o ajutam criticile nu mai au nici un rost acum.alexya parerea mea ar fi sa te gandesti f bine ce o sa faci si sa le spui cat de curand posibil parintilor cel putin mamei[ea cred ca o sa stie cel mai bine ce e de facut]chiar daca la varsta asta nici eu nu-i prea ascultam sfaturile,cred ca va lua o decizie spre binele tau.daca vrei sa mai vb trimite-mi un msj privat
silviatatu
Postat pe 16 Aprilie 2009 22:25
Draga Ramo se pare iti place sa te bagi ca mata in sac NU AM SPUS NICIODATA CA VA FI USOR SA-L CRESC!Dar nu il voi avorta ca altele.E greseala MEA o voi suporta doar EU!Pentru nimeni nu e usor,poate nu o sa am banii tai(ca la cum vorbesti sigur ai bani )dar voi sti sa educ copilul;)Am facut eu greseala asta si nu vreau sa fie si copilul meu in situatia asta!Mama mi-a dat o educatie perfecta pana sa intervina divortul(acum 3 ani aproape)sa se schimbe radical fata de mine sa devina rece si eu sa devin singura fara nimeni de pe atunci langa mine.Sti cum e sa vi acasa si sa fi straina fata de mama?Nu cred;)Voi sti sa fac in asa fel incat bebelu sa nu faca greselile mele.Nici eu nu le faceam daca aveam alta situatie in familie.Si nu fac economii din GURA.De cand stau cu mama facem amandoua economii fata de tine sau altele care da pe o bluza cateva sute de mii eu dau mult mai putin.Eu ma duc des la cumparaturi si iau totul mai ieftin si tot la fel de bun in asa fel sa se economiseasca destui bani:)Si intotdeauna mi-a pasat de cei din jur sa aiba ei mai mult decat mine eu am fost in orice lucru pe ultimul loc.Si asta din placere:)Adik pe intelesul tau si acasa daca e ceva care imi place si mamei si mie la fel de mult ii las ei cat mai mult chit ca si eu sunt bolnava si am nevoie de vitamine etc,intotdeauna din putinul pe care l-am avut am dat si altora:)O sa zici ca nu conteaza asta,dar te inseli!Asta va dovedi:DACA CU UN STRAIN POT FI GENEROASA SI BUNA CU COPILUL MEU VOI FI SI MAI(scuze cacofonia).REPET:STIU CA E GREU DAR NU INSEAMNA CA NU VOI REUSI.Nu compara lumea cu tine sau altele carora le e lene sa munceasca;)Si scoala o pot termina DACA INTRADEVAR AM VOINTA.Se pot face multe lucruri.Cum mama a facut facultate l-a crescut si pe fratimiu a muncit si a avut grija de casa pot si eu.De mica cand mi-am pus ceva in cap am obtinut acel ceva a iesit totul cum am vrut oricat de greu ar fi fost:)Am muncit acum doi ani ca sa imi iau haine din banii mei si pot spune ca am muncit ca o sclava si mergeam si la scoala;)Si nu voi fi singura voi fi cu sotul care stie sa aibe grija de un copil(sa il schimbe sa ii dea sa pape).La ce reactie ai avut sincer nu mi se pare de mare doamna.Ai facut atata caz de parca am facut o crima.Sunt sigura ca si tu ai gresit destul in viata:)Nu astept numai cuvnte frumoase aici,e normal sa fie si pareri contra.Nimeni nu e perfect,nimeni nu stie TOTUL si de multe ori o fata de 17 e mai buna decat o femeie "adulta".Vorbeste si cu psihologii si ai sa vezi.Nu mai critica tu asa lumea.Pusesem doar 2 intrebari:cum sa le spun parintiilor si ca ce sa muncesc.In rest crede-ma ma informez destul si exista si lume care sa ajute nu doar sa COMENTEZE degeaba cum faci tu.In rest e viata mea copilul meu!App ai fost cumva parasita de sot?Adik de tatl copilului?Asa pari...
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 22:55
Inca ceva Ramo nu e vorba de INCURAJAT AICI fiindca nu asta ma intereseaza.Am spus de la inceput de la primul meu mesaj(citeste-l mai bine).Ca voi pastra copilul orice ar fi.Ca aici nu ma intereseaza decat 2 lucruri:)Nu am cerut sa ifu incurajata dar fiecare cu felul sau de a gandi.A fost un accident ce s-a intamplat si prostie.Dar nu o sa imi dau copilul afara.Daca tie ti s epare normal un AVORT asta e treaba ta:)Dar si partea asta e la fel de trista si grea ca si pastratul copilului:)Pot risca sa nu mai am bebe(si daca s-ar intampla asta pt ce as mai trai?)si la cat de sensibila sunt si la cate probl de sanatate am exista riscul asta mare:)nu voi vrea ca dupa ce mor sa imi vad copilul plangand ca dc am facut asta...ca nu se stie ce va fi dupa moarte;) si mai multe lururi in fine deja o sa mai las o zi doua profilul si-l voi sterge ca nu mai am nevoie de nimik de aici:) In rest vor fi alte pers care a vor ajuta....noapte buna.
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:03
Si pt cele care zic ca aud ce vreau sa aud.Repet nu ma intereseaza sa imi spuna careva de aici ca vai e bn ca nu faci avort ca nu stiu ce.Nu daia mi-am facut profil!Dar nush de ce va bagati....De cate ori sa va spun ca stiu CA IMI VA FI GREU?CA VIATA NU E ASA ROZA CUM MI-O IMAGINEZ?!Dar a fost o greseala si dc sa plateasca copilul pt asta?Chit ca il voi da la un orfelinat si-l voi vizita,dar NU IL VOI OMOR!Nush cum aveti aceasta inima,doar ca sa va fie voua mai usor!Daca se vrea se poate munci mult si poti sa-ti intretii copilul!Daca sunteti adulte nu inseamna ca eu nu situ nimik sau ca voi sunteti mai bune ca mine:)Eu niciodata nu m-am crezut atotstiutoare sau mai presus de voi.Dar am vazut destule lucruri de care erau in stare adolescentele si nu erau mamele...Si la un moment de ce trebuiesc multi bani?Trebuie sa ii asiguri manacarea necesara bebeului hainute shi vaccinuri pe care oricum le voi face gratis prin intermediul medicului de familie:)Sincer nush de ce se arunca lumea asa cu gura cand nici macar nu imi cunoaste povestea de viata etc:)
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:10
alexya, daca cineva nu e de acord cu tine, jignesti. mai calm putin ca nu face bine la copil. majoritatea fetelor au dreptate in a nu face un copil la 17 ani. si dupa ce citesc pe aici nu prea cred ca esti pregatita. te aprinzi daca cineva zice altceva decit ceea ce vrei tu sa auzi si scuza-ma, dar daca va plinge copilul ala mai mult ce vei face? incepi sa tipi si la el?

ai zis ca de la inceput ai avu 2 intrebari. ti s-a raspuns la amindoua. gata.

si inca ceva. daca tot vrei asa mult copilul ala de ce il tot numesi "greseala"?

adrica
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:14
Am cerut doar 2 sfaturi!CUM LE SPUN PARINTIILOR SI CE IMI POT GASI DE MUNCA!Altceva nu am mai intrebat.Oricum cei din jur nu vor sti niciodata ce e bun sau nu pt mine nu traiesc cu strainii nu ei imi intind o mana de ajutor(rar se gaseste un om sa ajute).Se pare ca aici nu mai sunt discutii NORMALE.Ce a-ti vrea sa imi omor copilul?!Cine zice asta...ii zic de asemenea OMOARA-TI SI TU COPILUL...poate sa se supere cine o vrea dar asta e adevarul si al meu e viu chiar daca e un simplu embrion!Si cum ziceam daca am putut munci cu scoala shi toata ziua pot face asta si dupa;)Aici toate astea vor ramane niste vorbe in realitate faptele conteaza si nu stiu de ce ma contrazic aici ca nu am de ce sa conving niste straine de ce sunt eu in stare.Doar copilul meu va trebui sa vada ca il iubesc si am grija de el,EL conteaza.
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:16
nu omori nici un copil. este un embrion. intreaba si ginecologul. nu mai zi ca omori un copil ca este o prostie. si te rog sa nu zici ca te jignesc....
adrica
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:16
alexya m-ai cam derutat si pe mine:in sensul ca o data spui ca iti doresti copilul o data spui ca a fost o prostie nu esti prea hotarata chiar daca ti-e greu sa recunosti.uite eu am ramas insarcinata cu amandoi copiii fara sa vreau la momentul respectiv adica mi-i doream f mult dar nu atunci,si nu am spus NICIODATA CA AU FOST O PROSTIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
silviatatu
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:19
Il numesc greseala prin cuvintele VOASTRE ca daca nu i-as spune asa s-ar intelege(cum s-a mai inteles) ca e intentionat si ca ma fac singura sa sufar:)Nu eu continui cu contrzicerile astea ci celalalte pers....daca au vazut ca mi s-a raspuns la intrebari dc se mai baga?Ca de pasat de mine nu le pasa...stiu ca unui om caruia ii pasa il ajuta si nu numai prin vorbe;) Nu cer nimic de aici(cum sigur intelegeti)faptul e consumat si ce va fi...va fi.....voi va ziceti parerea asa in general dar aici nu e vb in general ci doar o persoana cu un trai de viata diferit etc:)
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:19
A fost o prostie nu COPILUL!ci faptul ca am avut incredere in baiat...Asta e:)Si ca am bebele in burta e normal,mi-l doresc,si-l vi avea nu sa il chinui cum spune-ti voi fiindca nici nu ma cunoasteti.Multe a-ti fost ajutate dar daca a-ti fi in locul meu nu stiu daca multe dintre voi s-ar descurca:)
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:22
FA CUMVA SI SPUNEI LA MAMICA TA CARE SIGUR TE VA INDRUMA SPRE CE E MAI BINE PTR TINE CHIAR DACA E GREU
silviatatu
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:23
Alexia, vorbeste frumos, ca pentru 17 ani ai multa "energie"... te-ai bagat singura in vorba cu femei maritate, care muncesc de le sar ochii din cap sa tina o casa si copii, si daca ti-a spus ramo ceva, poate pe un ton mai malitios, asta nu inseamna ca n-are dreptate...
si daca a divortat, cu atat mai mult iti vorbeste din experienta...
la 17 ani toate femeile cred ca lor nu li se va intampla nimic rau in viata, ca vor trece peste toate si peste orice, ca nimic nu le sta in cale...
chiar daca te crezi tu superioara generatiei tale, nu esti superioara generatiei noastre...
si ce inseamna pentru tine "nu voi avorta ca altele"? altele care?.. cum le consideri tu pe ele?
pai bine, mai copile, nu stiu daca ai inteles ce ti s-a spus aici de catre femei care au avortat...
ca tu te-ai decis deja, asta a problema ta... incercam sa te sfatuim doar ca nu e cea mai buna alegere pentru tine... in cuvinte mai dure sau mai putin dure...
iti repet... ceea ce a facut prietenul tau este incalificabil... pentru mine e ca si un viol... este actiunea de a fi constransa sa fac ceva ce nu e bine pentru mine...
tot n-am inteles de ce? din prea multa dragoste? dar are tot ce-i trebuie, casa lui, mobila, un salariu decent, ca sa te ia pe tine din scoala?
tu nu intelegi ca ti-a stricat viitorul? poate nu ajungeai mai mult de vanzatoare la taraba in piata sau poate ajungeai doctor docent in matematica... cine stie?.... asta depindea de tine... acum depinde totul de el... asta a vrut, sa te faca sa depinzi de el, si a reusit...
poate de frica ca-l parasesti, poate ca sa nu se uite alt baiat la tine... dar in loc sa fi suparata pe el, o sa fii suparata pe mama ta daca nu intelege si nu admite chestia pe care vrei sa o faci!
si ce o sa faci? te muti la parintii lui? si ce, ei erau in al 9-lea cer cand au aflat? nu crezi ca asta va avea repercursiuni asupra ta?
intr-o casa e bine sa stea o singura familie... ca tot ajungeti la divergente, mai devreme sau mai tarziu... si o sa fii sluga in casa lor, cum se intampla de atatea ori, iar de scoala, n-ai s-o mai termini in veci, ca n-o sa ai timp, de atata spalat de rufe si facut mancare...
asta e viata pe care ti-o doresti?
felicitari!
ai reusit!


andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:23
tatusilvia, alexya a cam derutat pe toata lumea.

"Il numesc greseala prin cuvintele VOASTRE"???????????? alexya, incearca sa nu dai vina pe noi ca nu-i corect. cred ca mai bine ai inchide topicul asta
adrica
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:23
DAR BAIATUL UNDE E ?DE CE NU E LANGA TINE LA ORA ASTA SA TE SUSTINA?
silviatatu
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:24
Cum sa nu ma aprind?Daca cineva ti-ar spune acum:OMOARA-TI COPILUL ai fi mai libera mai simplu fara el!Cum ai reactiona?!E treaba a daca ti-e greu sau usor!Nu?Cum te-ai simti daca lumea te-ar desconsidera (fara sa te cunoasca) numai pt ca ai 17 ani?!
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:24
Acum la munca lucreaza o zi si 2 libere;)Este langa mine si acum dar prin telefon,in rest cand nu e la munca e non stop:) Daca ii spun in 5 min sa vina la me este la me.Merge cu mine la doctor chiar si maine desi va fi obosit.Ce trebuie sa spun astfel de lucruri?Este langa mine,dar niciodata nu va inlocui mama....acea incurajare care numai o mama ti-ar da-o...de accea zic ca e greu dar voi trece peste:)M-am obisnuit:)
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
petreceri copii, loc de joaca 4 De la: garbo261705 29 Ianuarie 2012 12:33
Raceala in timpul alaptarii, remedii? 10 De la: anafaraon 12 Octombrie 2009 16:19
Ajutor.. cred ca bebe e racit 35 De la: tik 10 Septembrie 2010 19:14
mancarea la 4luni 4 De la: malina4yu 21 Octombrie 2010 12:21
v-ati pregatit de sf.Valentin?? 7 De la: floriide 15 Ianuarie 2009 17:10
Setari Cookie-uri