Am nevoie urgent de ajutooor:(

andra, dau doua beri
eu incerc sa ii explic frumos de la inceput. nu sa o conving. foarte frumos ai scris. mai dau doua beri
adrica
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:28
Da este mai bine asa;)Il inchid ce rost are sa vorbesc cu niste persoane care ma judeca fara sa ma cunoasca comparandu-ma cu altele care cersesc si isi chinuie copii?!Daca a-ti fi in locul meu v-ar conveni?Sa nu aveti reptul la o "a 2a sansa"?Repet nu a-ti avut voi viata pe care am avut-o eu.Oricum nu are rost sa mai explic ceva AICI:-J
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:30
FATA DRAGA NU ESTI OBLIGATA SA RASPUNZI LA TOATE MSJ ADICA PARERILE NOASTRE!DACA VREI SA DAI DOVADA DE MATURITATE TREBUIE SA CITESTI SI INVETI CA NU VINE NIMENI SA TE INTREBE CUM AI PROCEDAT STAI LINISTITA CA FACI TOT CE VREI TU NOI DOAR ITI INPARTASIM DIN EXPER NOASTRE.DU-TE SI TE CULCA PT CA II FACI RAU LA BEBE PTR CA AI ZIS CA TII LA EL SAU NU???????
silviatatu
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:30
Nu pentru ca ai 17 ani, ci pentru ca esti obtuza la minte chiar si pentru generatia ta si la 17 ani chiar nu se poate ce vrei tu, dacat daca ai niste venituri care sa te sustina... si tu n-ai.... d-asta...
sunt de acord cu "copilul n-are nicio vina", dar tocmai d-aia nu-l mai face... de ce sa faci un copil care sa se simta toata viata cu o treapta mai jos decat ceilalti, marginalizat ca n-are bani si n-are aceeasi situatie cu altii?
iar asta cu "omoratul copilului" ai scos-o din carti de religie, cand ti-ai facut tema?
ma lasi...
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:31
alexya, cind mergi la ginecolog? ai facut programare?
adrica
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:32
adrica, dau eu al doilea rand, cand ne-om intalni.... eu sunt din slobozia...tu?
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:33
andra, sint din timisoara. ghinion de nesansa
adrica
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:35
Nu asta e viata care mi-o doresc.Logic,dar voi naste copilul si voi avea grika ca el sa nu sufere.Si raspund la mesaje ca asta sunt eu....nu pot sa tac si sa aud cum lumea vorbeste fara sa stie.Si nu sar ca mi-a spus Ramo ca va fi GREU ci pt ca imi spune sa avortez!Crezi ca nu stiu ce greu va fi?!Dar te gandesti cum ma voi simti eu dupa ce vi avorta?!Nici nu ma cunosti deci nu ai de unde sa sti cat de rau.Poate altele au trecut peste avort nu le-a durut asa dar pe me doar gandul ma doare....dar gata sterg tot ce e pe aici nu are rost sa mai vb.voi vorbi cu doctorii si alte persoane care vor sti ce e bine si cum as putea sa fac sa fie bn la bebe:)
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:35
ASA SA FACI NUMAI CA GINECOLOGII NU SUNT [DIN PACATE]SI PSIHOLOGI NU HOTARASC EI PT TINE STAI LINISTITA
silviatatu
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:38
Sunt destule solutii(daca le cauti) care ma pot ajuta:)Nu intelegt de ce ti-e usor sa vb asa de un avort...este o crima...te simti bn sa iti omori copilul?Eu nu!Fiecare cu ideile sale!si nu sunt religioasa asa ca nu am scos-o din carti;)dar eu nu sunt in stare sa omor un GANDAC pe strada(nu exagerez) si sunt in stare sa imi omor COPILUL!puteti avea orice parere despre mine la un moment nu conteaza ce cred altii conteaza ce realizez eu!
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:38
Cn a spus ca nu ma pot duce separat la un psiholog?:) in fine:-J
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:39
sincer eu in timisoara nu stiu daca ajung vreodata in viata asta, ca acolo a murit tata, incercand terapii complementare pentru cancer...
si in prostia adolescentei mele, am zis ca n-o sa calc niciodata in orasul ala...
asa ca, dac esti in drum spre mare, te scot la o terasa...
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:40
TI-AR PRINDE BINE DAR NU LASA SA TREACA PREA MULT TIMP1DU-TE CAT MAI CURAND!
silviatatu
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:41
M-am abtinut sa scriu pana acum pe acest topic pt ca am considerat ca s-a spus destul si pro si contra.E adevarat ca nu te cunoastem deloc ci doar din ce ai spus tu dar o concluzie e clara: daca tu erai atat de responsabila precum spui ca esti,nu il lasai pe iubit sa iti faca un bebe ,asa ca lui ii place ci te interesai de mijloace de contraceptie si asa puteai sa termini si tu scoala ,la fel ca prietenele tale si dupa aceia puteai face bebe unul dupa altul daca vroiai.
Nu spun ca sunt pentru avort,acum ca mamica mi-am schimbat punctul de vedere ,dar multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut asa probleme ca tine ,dar nici la 17 ani nu mi-a trebuit sex ,nici macar nu ma gandeam la asa ceva iar la copii...nici prin gand desi am fost dadaca nepotilor mei dar una e sa ai grija de ei si alta e sa fie ai tai sa nu dormi noptile ca il doare buritca sau ii dau dintisorii,etc ,dar fiecare isi face viata cum vrea ,nu dupa cum vor altii iar daca ai hotarat sa il pastrezi,iti doresc sa iti dea Dumnezeu puterea si sanatatea de a duce sarcina pana la sfarsit si sa ai un bebe sanatos si taticul sa fie langa tine in orice clipa daca tot a vrut bebe.Dar trebuie sa intelegi ca un copil nu e o jucarie si daca nu ai sprijinul mamei tale,tare greu iti va fi pt ca sprijinul moral conteaza foarte mult.Mamicile care ti-au spus de experientele lor ti le-au spus poate si cu un scop,sa vezi ca nu e usor cu un copil nu pt a te convinge sa avortezi sau mai stiu eu ce.
Cum am mai zis,e viata ta si faci ce vrei dar sa stii ca experienta mamicilor care au scris nu e de luat in ras.nu cred eu ca esti tu asa puternica precum zici ,lasa,ca nu esti singura care a avut probleme in familie si de aici esti asa matura.
Nu te critic pt decizia ta dar mi se pare ca stii prea multe despre greutatile vietii ,poate mai mult decat noi,mamici cu multi ani inaintea ta si cu destula experienta de viata.Ai luat o decizie si orice s-ar spune ,tu iti ti parerea si gata,dar aici e un topic pt toata lumea ,de aceia pareri pro si contra.
Iar despre cum sa ii spui mamei tale,eu cred ca ar fi bine sa fi cu iubitul tau de fata si sa ii spui de planurile de viitor,poate o nunta sau macar starea civila si poate asa va suporta mai bine situatia.
Multa bafta si o sarcina usoara.
ninutza_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:41
Ma duc ca el stie sa dea sfaturi nu tu...El ma va cunoaste stai tu calma
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:41
mai ramane sa vedem de unde e ramo deni... poate o cooptam si pe ea...
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:42
SI SA NE SPUI SI NOUA CE DECIZIE AI LUAT,ASTA NUMAI DC VREI TREABA TA EU SPER SA IEI DECIZIA CEA MAI INTELEAPTA SINCERA SA FIU
silviatatu
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:42
'NU TU'TE-AI REFERIT LA MINE?
silviatatu
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:44
alexya, ce e greu? sa avortezi? zici tot timpul "copilul n-are nicio vina", si ca nu poti sa il omori. dar....

cred ca nu are sens. fa copilul si a fie familia fericita.sint multe lucruri pe care noi(cele care am scris la acest subiect) nu le intelegem iar tu nu ai raspunsuri nici pt tine, dar pt noi. esti foarte confuza si sarcina sau copilul nu iti va usura viata
se pare ca nu ai invatat nimic din problemele pe care le-ai avut in viata. nu ai invatat nimic din problemele mamei tale. copilul nu are nici o vina, dar il bagi in mijlocul unui taifun. eu zic sa te mai gindesti. vorbeste cu mama ta cit mai curind si merita ascultata. apoi sa iei o hotarire. tine minte: o mama nu vrea niciodata rau copilului ei. ascult- pe mama ta. si nu te certa cua ea daca nu va fi de acord.

sarcina usoara.
adrica
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:45
andra, o sa tin minte
adrica
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:47
ramo deni, de unde esti? eu si andra te scoatem la o bere
adrica
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:50
i-am trimis mesaj privat lui ramo deni...
am copiat si topicul in mailul meu, in caz ca o mai intereseaza
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:52
ramo deni cred ca doarme, ca pana acum reactiona deja daca era online... ea vede maine, cand se duce la munca...
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:52
nici cu ninutza nu mi-ar fi rusine sa mergem la o bere. o zice bine.

de ce nu scrie la profil-date personale si localitatea de unde sintem?


apropo, alexya din ce localitate esti?
adrica
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:53
hai ca mai vb maine, ca s-a racit subiectul...
pacat, totusi...
eu ma gandeam sa-mi fac o cafea...
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:54
fericirea unui coil si a unei familii nu consta in bani ci in dragostea si intelegerea de care pot da dovada. cate familii bogate snt le felde fericite ca si cei care nu au mult dar stiu sa aprecieze lucrurile marunte, sa ii multumeasca lui dumnezeu pt tot ceu au (sanatate, familie, dragoste, un acoperis deasupra capului etc)

un copil trebuie educat astfel incat a inteleaga ca toate actiunile lui au efecte care se vor revarsa asupra sa si rebuie sa fie pregatt sa le faca fatza EL nu altii care l-ar putea ajuta. Mai mult de atat, nu poti impune copilului cum sa isi traiasca viata (ca si daca ii impui, mai devreme sau mai tarziu tot "scapa " de sub aripa ta si tot ce vrea el face. Asa ca ramo-deni, daca as avea o fata care ar ramane insarcinata, nu as obliga-o sa avorteze (ca doar ar fi copilul ei si nepotul meu), ci as incerca sa fiu alaturi de ea pt ca e copilul meu si daca i s-a intamplat asa ceva cu voia ei (adica nu viol) inseamna ca e si vina mea nu am stiut sa ii deschid mintea mai mult sa inteleaga ca nu era momentul.

2. alexia, de mers la dr trebuie sa mergi ACUM (indiferent cu cine , indiferent de cata rusine crezi tu ca iti e, ca deja nu mai conteaza de acuma rusinile tale ci SANATATEA COPILULUI, ca tu ai pierdut statutul de copil, acum esti MAMA!

3. pai tu cum vrei sa pastrezi copilul, nu mai sta sa "tipe " prietenul la tine sa mergi la dr, ar fi trebuit sa mergi tu inainte de a se gandi el ce si cum, ca doar la tine in burta e copilul nu la el.

4. SIDA, evident ca poti lua, dar asta la orice varsta si orice situatie ai avea:ce, maritata si la 30-40 de ani crezi ca nu se poate lua?daca sotul te inseala si iti aduce pacostea , ca doar nu cred ca se fereste nimeni sa nu ia SIDA de la sotz. e vorba de incredre, atata tot. fata a avut incredre in prietenul ei, caci il iuvbeste, si dupa cate stim dragostea e oarba.

5. sunt multe femei tinere care au chiar si 2 copii nu numai unul, si ii cresc farasa aiba nici ele prea multe venituri (si unele suant chiar singure, fara tatal copilului sau fara parintii lor, ai mamei adica). faptul ca le e greu e doar problema lor, nu vad de ce trebuie sa criticam si sa jignim pe altii care nu ne-au atacat cu nimic si nu ne-au facut nici un rau.

6. voi cele care incercati sa o faceti pe fata asta acuma sa se simta cat mai rau, va simtiti fericite cu postarile astea? vi s-a luminat ziua, simtiti ca ati facut un bine societatii?

7. daca in loc sa intrebe la tpicul asta, de loc de munca, ar fi intrebat fata de cum sa avorteze, cred ca ati fi ajutat-o toate cu mare grad, nu?dart asa daca e vorba de cum sa asigure macar un minim de decenta traiului unui copil, mai bine sa aruncam cu noroi, da, asa este aveti mare dreptate....

8. alexia, nu mai pune la suflet tot ce zice toata lumea, ti-am mai zis viata ti-o traiesti tu nu altii, tu du-te la dr URGENT si vezi-ti de copil nu de carcotelile altora.



pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:54
CA SA VEDETI CINE E ACUM ONLINE DATI CLIC PE COMUNITATE MAI SUS
silviatatu
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:54
da... ninuta, fata buna, cu creierii la cap... ironica...
cred ca ne facem forumul nostru, sa vorbim de ale noastre, desi n-are atata farmec... frumos e cand te contrazici...
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:56
eu zic sa ne luam o bere in fata monitorului...


ma duc sa ma culc dupa ce imi zice alexya din ce loc este.


alexya, ne zici, ori o fi secret?
adrica
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:56
Vin si eu la o bere ca daca subiectul e asa aprins...sau mai bine la o cafea daca andra face acum ca la ora asta...prinde bine
Eu sunt din jud Mures ,acum in Madrid.
ninutza_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 23:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ADENOIDIT- ati auzit dragelo? 17 De la: raluca08 15 Noiembrie 2009 16:42
v-ati pregatit de sf.Valentin?? 7 De la: floriide 15 Ianuarie 2009 17:10
Intarcatul 28 De la: cory_emy 10 Noiembrie 2010 19:38
infacol 1 De la: deea 27 August 2009 12:56
Celule Stem 15 De la: garbo_406542 19 Decembrie 2017 10:35
Setari Cookie-uri