Am nevoie urgent de ajutooor:(

http://www.avoconsult.ro/casatoria-procedura-formalitati-premergatoare-impedimente-conditii.html
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:07
alexia, aici gresiti amandoi: doar pt ca iese el pana sa isi dea drumul nu inseamna ca gata , a evitat o sarcina chiar daca el crede ca stie ce face, e de ajuns un singur spermatoziud sa te lase gravida, si fii sigura ca nu are el cum sa simta daca a pierdut inauntru UN SINGUR SPERMATOZOID.
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:10
Pinicuta Da ai dreptate,nu poate fi mereu sigur,dar asa nicio solutie nu e 100%buna.eu una nu vreau sa folosesc anticonceptionale,iar prezervativul se poate rupe si el oricand.Oricum pana sa imi mai fie mie chef de asa ceva mai e:))Atunci voi decide.Si am fost la doctor dar ca o proasta...nu am facut nimic,decat i-am dus rezultate la niste analize si mi-a spus ca voi fi in continuare anemica.Nu am avut curaj sa-i spun ca sunt gravida,nu am aut pe cineva care sa ma faca curajoasa(cu totusi ca trebuie sa ma descurc singura)sunt sensibila rau de fel si cand am vazut si ce fatza plictisita "rea" imi venea sa plang....Nu vreau sa zici ce parere ai despre acest lucru ca stiu:( dar na nu pot sa le fac chiar pe toate,asta a fost singurul lucru in afara de parinti:(M-am hotarat sa ma duc maine direct la Dr.Ion sa ma interesez acolo ce si cum legat de tot.Dar sigur ma va primi fara trimitere?Si te rog repet la faza asta nu vreaus sa fiu judecata ca destul ma judec singura:(
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:21
Nu mai conteaza acum, eu asa am interpretat cand ai zis ca tu nu iti doreai un bebe de ieri, de azi, iti doreai de mai bine de 1 an de zile. Am interpretat ca iti doreai sa faci un bebe. Nu mai are importanta, sa nu dam vina nici pe el, oricum cred ca erai constienta ca fara o metoda contraceptiva medicala exista riscul sa ramai gravida. Eu si in cele 7 luni de care povesteam mai sus am folosit niste ovule contraceptive, e drept ca nu de fiecare data, d-aia am zis ca am avut si noroc. Nu mai conteaza, sa fii sanatoasa, sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos si mult mult noroc. Sa ai familia de partea ta si sa te ajute sa-l cresti pe bebe. Un copil e o minune, eu iubesc copiii la nebunie, dar eu mi-am dorit si sa am parte de un pic de libertate sa ma distrez si nu te gandi ca am batut barurile si discotecile noapte de noapte. Nu, nici gand. Dar o vacanta la mare, weekenduri pe la prietenii din facultate, pa care cu un copil nu prea mai poti. Dar de acum incolo poate sa vina bebe si la mine ca il asteptam cu drag. Si bunicii, chiar. Dar bine, eu am 28, sotul 29. Apropo, ca o glumita, aveam deja vreo 6 ani si de cand eram impreuna, aproape 3 de cand locuiam amandoi si nimic nimic de nunta. Si cand le-am zis asa s-au bucurat, cred ca au crezut ca n-o sa le mai zicem o data ca ne casatorim. Si acum tanjesc dupa al doilea nepot, ca de, sora mea a fost mai harnica.
laura_paisan1983
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:30
nu e bai. oricum, pe viitor ia-l si pe tatic cu tine, ca doar e si copilul lui, si oricum prezenta lui iti va da alte perspective si curaj. si eu zic sa te duci la dr ion direct, du-te ca sigur te primeste. am si sunat sa intreb daca trebuie vreo trimitere ceva pt un control ginecologic, in cazul unei minore, si mi s-a spus ca nu trebuie nimic. deci te duci, cand iti zice sa intri intri (o sa intre mai intai lauzele si gravidele"evidente", tu nu te declari gravida cat stai la coada. intri cand iti zice, ii spui ca vrei un control ginecologic (poate nici macar nu esti insarcinata, poate doar nu mai ai ciclu din cauza stresurilor tale pe tema bb), si dupa ce iti zice el ce a cosntatat (ca esti sau nu gravida, ca e bine sau nu e bine ce vede etc), atunci o sa il intrebi si daca pt viitor ii trebuie trimiterea de la med tau de familie, sau care sunt procedurile pt gravidele minore.

http://www.sfatulmedicului.ro/Spitale/Spitalul_clinic_de_obstetricaginecologie_prof_dr_PANAIT_SARBU__51.html ai aici date de contact de la spital, daca vrei sa mai suni pt alte informatii sau programare la dr ion la centrul de planificare familiala (e tot langa maternitate si tot gratis)
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:32
Si eu zic ca pentru binele tau ar trebui sa maerga si tatal copilului cu tine. Sa te sprijine, sa te sustina. Asa e bine si frumos.
laura_paisan1983
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:35
la controlul ginecologic nu o sa il lase sa intre cu tine, dar e bine daca sta cu tine la coada , macar nu esti singura. dar si singura te poti duce la dr ion ca e f de treaba si nu se va purta urat. la centrul de planificare familiala puteti sa mergeti amandoi, ca doar familia voastra o planificati, o sa intrati in cabinet impreuna si pe urma cand o zice dr sa se uite ce si cum, atunci ramai doar tu si dr (nu il lasa si pe tata sa asiste la control. doar vorba ceea, e confidentialitatea dr-pacient:daca acumva intreaba pacienta daca a mai avut avorturi etc, si sotul ei nu stie, ea ce a zica de fatza cu el? de pilda )
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:38
la ecografii va lasa pe amandoi sa asistati : na, sa vada si tatal bebicul


cand te duci ia si analizele alea cu tine si arata-i-le si lui, sa stie ce si cum (poate iti da ceva fier etc sa iei).

chiar asa, medicul ala de s-a uitat la analizele tale nu si-a dat seama ca esti gravida?(pai poate nici nu esti), ca la analize se modifica multe cand ai o sarcina...
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:39
Off ms mult Pinicuta sincer fara ajutor nu m-as descurca:( O sa mearga cu mine ca el tot "tipa" sa mergem mai repede.Si eu zic ca sunt 100%gravida mi-am facut un test de sarcina,a iesit normal...pozitiv si am toate simtomele de sarcina.Nush poate acum ai si u dreptate o va vedem atunci sigur:XMerci mult!Maine o sa merg la dansul:X
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:43
Analizele mi le-am facut pana sa se intample acel "accident".Iar analizele le-a pastrat medicul de familie oricum aveam de gand sa ii duc reteta sa vada daca am voie acel medicament.
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:48
Cel putin la mine, analizele uzuale de sange (pe care cred ca le-a facut Alexya) nu s-au modificat pana in ultimul trimestru de sarcina cand mi-au crescut putin trigliceridele si colesterolul si foarte foarte putin a scazut fierul; dar am luat vitamine, acid folic si fier aproape zilnic iar de mancat.. numai fructe, legume si mult peste.
Si oricum modificarea analizelor uzuale de sange poate avea multe cauze, asa ca nu are cum sa isi dea doctorul seama doar din asta.
dianecrii
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:57
dupa cum am citit toata lumea are pareri pro si contra despre avort dar am si eu o intrebare ca sa nu se ajunga la un astfel de "accident" ca sa o citez pe alexya nu e mai bine sa se foloseasca o metoda contraceptiva? zic si eu asa apropo alexya pe langa anticonceptionale si prezervativ mai sunt si alte metode cum ti-am spus si mai sus dupa ce nasti va trebui sa folosesti o metoda ca nu de alta dar si eu iubesc enorm copii si ne mai dorim 1 copil dar sebi are abia 10 luni si jumatate asa ca mai asteptam putin asta daca nu vrei sa ramai gravida in fiecare an ca oricat de mult ai iubi copii acum sa fim seriosi nici o echipa de fotbal nu poti face
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:59
...iar daca ti-e asa rusine de medicul de familie poti sa-l schimbi cu altul asta sa nu-i mai vezi fata plictisita vorbeste cu logodnicul tau si vezi ce medic are el si poti sa te muti si sarcina usoara asta daca esti gravida ca vad ca nu esti 100% sigura.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:01
Pai eu am inteles ca e in relatii foarte bune cu medicul de familie. Ce ma intriga ca tatal copilului nu o insoteste, stiind prin ce trece. Ar trebui sa isi asume amandoi raspunderea.
laura_paisan1983
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:05
Aooleuuu unde am spus eu ca nu sunt sigura 100%?!TOCMAI AM SPUS CA EU SUNT SIGURA 100%(citeste mai bine) dar ca poate are si pinicuta dreptate si la doctor se va vedea sigur!REPET:mi-am facut testul de sarcina=POZITIV,am toate semnele de sarcina(si crede-ma m-am informat de pe net destul!stiu ce am voie sa mananc si am voie si fasole nu cum a spus cineva mai devreme.etc)Medicul nu il voi schimba nu o sa fiu mereu asa slaba si "plangacioasa",fiecare are momente,si stiu ca voi trece peste,cu sau fara ajutor.
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:07
Laura,da sunt in relatii bune dar ce nu intelegi?Sunt eu slaba si nu am putut sa ii spun asa ceva!Tocmai ca si ea ar fi dezamagita etc!Asta e am trecut peste si ma duc direct la dr Ion de care sigur nu mi-e rushine fiindca nici nu-l cunosc.
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:09
la analize de urina se vede daca estiinsarcinata. presupoun ca ti-a dat sa faci si analize de urina, de asta ma miram ca n-a vazut ca esti gravida, medicul tau. lasa ca iti zice dr ion exact cum stai! bafta multa. si, maine fiind vineri, o sa il gasesti la camera de garda dupa ora 2 (du-techiar la ora 2 chiar daca stai mai mult la coada, ca daca cumva are putine paciente maine -caz fff rar- cand termina cu ele pleaca, nu o sa stea toata ziua acolo, are si el o viata de trait , o familie acasa... ). noi o sa fim plecati din oras, vorbim marti, sper sa auzim numai de bine!
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:14
a, si... mama ta cred ca deja banuieste ca esti gravida, daca zici ca ai simptomele aferente. pe mine m-a "ghicit " o colega de munca mai in varsta , si doar nu-mi era mama si nu traiam impreuna ca sa ma vada toata ziua ce si cum fac, dar a vazut ca se schimbasera unele chestii la mine si si-a dat seama imediat.
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:18
la medic se vede foarte bine acum multa bafta
la mine a iesit testul pozitiv din prima si ca sa fiu sigura am si mers imediat la medic si spre bucuria mea si a sotului s-a lasat cu bebelus...
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:19
Oricum multumesc pt tot si e bine ca a-ti avut si pareri contra in sensul ca sunt prea mica,aveti dreptate dar nu voi avorta...Ma gandeam si azi dimineata shi plangeam la gandul asta nu pot avorta.Daca Doamne fereste voi fi obligata...nu voi mai fi EU...de atunci...sper totusi sa am noroc si sa aveti dreptate in ce o priveste pe mama,ca ma va intelege...:-
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:27
cred ca andra se referea ca nu ai voie sa mananci fasole sau usturoi dupa ce nasti atunci cand alaptezi dar pana atunci mai ai destul de mult asa ca o sa poti citi destul de multe pana atunci...daca nu este si pe forum un topic cu ce ai voie si ce nu ai voie sa mananci cand alaptezi acum sincer nu e o regula batuta in cuie ci depinde de fiecare copil in parte.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:28
La analizele de urina (uzuale) faci sumar de urina unde nu e nimic schimbat..
Sa ne spui si noua cum a fost la Dr Ion, poate ar fi bine sa te duci azi daca tot e de la ora 14..
dianecrii
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:36
chiar daca va reactiona un pic mai dur sa zic asa va trebui sa o intelegi si tu pe ea nu numai ea pe tine...pentru ca la fel ca orice mama se va intreba unde a gresit pentru ca o sa vezi si tu cand o sa fii mama ca iti doresti tot ce-i mai bun pentru copilul tau iar atunci cand iti va insela asteptarile sa zic asa te gandesti unde ai gresit cum ti-am spus mai sus in aceste cazuri nu este de vina cineva anume ...ca daca e sa gasim vinovati gasim chiar prea multi important este sa gasim solutii si cat mai bune am vazut ca deja sunt mamici care se gandesc sa te ajute oricum cred ca te-au ajutat destul de mult si te-au facut sa vezi cum stau lucrurile si de o parte si de alta . Mult succes in discutia cu mama ta si incearca sa modelezi discutia spre partea sentimentala sa zic asa .Sau daca ti-e asa frica de ea de ce nu-l pui pe logodnicul tau sa-i spuna ca vreti sa va casatoriti asta daca se poate momentan si ca o sa aveti un bebelus pe care-l iubiti foarte tare si caruia vreti sa-i dati o sansa la viata nu sa i-o luati...
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:36
felicitari pt bebel.eu am 24 de ani si am un baietel de 3 luni...ma bucur sa stiu ca esti decisa sa dai nastere bebelului pt ca el nu are nici o vina..dar ma bucur in mod special ca cel putin tatal bebelului e alaturi de tine.asta o sa iti dea foarte mult curaj si incredere in tine.iar cu parintii ...eu zic ca alta solutie nu ai decat sa le spui exact ce va doriti si sa ii faceti sa inteleaga ca daca va vor oferi si ei o mana de ajutor totul va decurge normal...felicitari inca o data si sa ai grija de tine si de bebe.
diarobert
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:40
ma refeream nu numai dupa ce nasti... si inainte... doctorul meu mi-a spus ca fasolea iti poate da crampe la stomac (ceea ce stiam toate) si ele vor fi resimtite de copil...
usturoiul nu e recomandat pentru ca iti poate provoca arsuri stomacale, iar daca deja ai probleme d-astea, e mai bine sa le eviti...
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:41
Alexia n-aveam nimic de reprosat cu privire la medic. Ma gandeam ca poate iti e mai usor sa vorbesti cu medicii daca te insoteste si tatal copilului. mai intrebasem daca el lucreaza, ca daca da, mai poti beneficia de cate ceva.
laura_paisan1983
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:44
alexya , mai esti pe forum? sau pe mess? daca vrei si te ajuta cu ceva.. eu as vrea sa merg cu tine la dr.. cand te hotarasti u..... eu sunt libera pana la ora 16..
16-30
cristinaflorentina_2000
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:46
eu sunt toma necredinciosul....
nu cred ca asta e barbat adevarat daca ii reteaza viitoarei lui neveste dreptul la educatie... macar asta, sa nu mai vorbim de altele, caci vor urma, stai linistita...
e mai mare decat tine, mai umblat, si asta o sa se vada la un moment dat...
eu mi-am epuizat comentariile pe acest forum, caci nu sunt de acord cu un copil la 17 ani, nu cred ca o sa fie vreun sot gigea mai-mai, iar despre avort, nu mai am ce comenta...
sfaturi pentru viitoarea mamica nu mai am, ca daca zice ca altele au reusit, o sa reuseasca si ea, deci e cu moralul sus!
deci n-are nevoie de mine sa-i dau sfaturi!
Paste fericit!


andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:47
desi am avut cea mai usoara sarcina sa zic asa in ceea ce priveste arsurile le-am avut din nefericire din prima luna iar in ultima mai avea putin si dormeam in fund asa tare imi iesea pe gat acid sa zic asa iar ca sa nu-mi mai iese mancam si cate 1 kg de mere zilnic si......surpriza cand am nascut sebi avea o piele foarte curata si spre surprinderea mea o asistenta mai varstnica m-a intrebat daca am mancat mere multe gravida fiind ca din cauza aia a iesit copilul asa curat...oare asa o fi???
la urmatoarea sarcina voi manca 2 kg de mere
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:49
cristina foarte frumos din partea ta asa poate-i mai dai curaj...
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de unde pot cumpara o pompa pentru alaptat? 9 De la: garbo_381025 9 Septembrie 2013 08:55
AVC ISCHEMIC URMAT DE HEMIPAREZA STINGA LA COPILUL DE UN AN SI O LUNA 3 De la: ELENA_25 10 Martie 2011 11:48
am nascut in sfarsit!!!! 13 De la: ina_rebeca 16 Decembrie 2009 11:06
Buletin 2 De la: garbo_453572 23 August 2016 17:03
Ii lacrimeaza ochisorul 15 De la: Aly_Fab 27 Februarie 2010 10:43
Setari Cookie-uri