Am nevoie urgent de ajutooor:(

pinicuta , nu m-am referit la posturile tale , decat la ideea de fuga , in rest la alte posturi . sper ca nu te-ai suparat

alexya daca mai citesti sper ca ne vei raspunde la un moment dat , cand iti trece supararea daca ai nevoie de ceva suplimente in timpul sarcinii sau dupa nastere de orice , de la pampersi la hainute sa stii ca oricand poti sa imi dai un PM .
ion_cristina
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:40
oricum eu sper sa citeasca ce am scris si sa-si reactiveze contul pentru ca in viata va avea de indurat mult mai multe decat ce i s-a scris aici.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:41
Cristina, cateodata avortul nu este o fuga. Mi-am dorit copil de cand eram de varsta Alexyei, dar stiam ca nu sunt pregatita.. In cazul meu am ramas insarcinata cand luam anticonceptionale si am considerat ca e mai bine asa si daca vei citi am scris mai multe despre lucrul asta la inceputul discutiei de pe topic. Avand in vedere ca nu eram pregatita si ca m-am protejat, dar din pacate s-a intamplat nu consider ca avortul este o fuga!
Pot sa iti spun ca in cazul meu "o sa iti pierzi tineretea" si "un copil te umple de griji" nu denota regrete, ci imi aduce aminte cat de frumosi au fost anii pe care ea urmeaza sa ii traiasca si ce ar fi insemnat un copil atunci (pentru mine ar fi insemnat sa ma casatoresc cu cineva de care m-am despartit, desi atunci ne intelegeam minunat + sa nu fi terminat facultatea pentru ca atunci cand ai un copil nu prea iti mai sta mintea la asa ceva + sa nu fi facut nici cea de-a doua facultate, nici masterul + sa nu fi avut o cariera, sa nu fi avut bani si nici un fel de inceput + inca o gramada de lucruri pe care le-am facut si m-au ajutat sa devin ceea ce sunt astazi)
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:41
Eu consider ca in momentul in care esti informata ca nicio metoda de contraceptie nu este 100% sigura , esti constienta ca daca ai o viata sexuala un bebe poate sa apara . Singura metoda 100% sigura este abstinenta .
ion_cristina
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:47


1.disputa dintre a avorta si a nu avorta, nu o sa poata nimeni sa o rezolve vreodata: fiecare are o imagine si o conceptie clar intiparita in minte, nu cred ca va trece nimeni " de cealalta parte a baricadei" in aceste sens.

2.Cristina, nu m-am suparat pe tine

3.multa sanatate si multa dragoste la toata lumea, si copii voiosi si veseli va doresc!
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:48
pai cristina, cu atat mai mult:ea nici nu folosea metode de contraceptie de nici un fel (ca iesea el pana sa isi dea drumul, asta e o aberatie babeasca total lipsita de sigurantain acest sens): de asta si zic ca si ea isi dorea sa ramana (mai ales ca zice ca isi dorea bb de un an de zile). ca sa vii acum si sa zici:vai, sunt prea tanara, gata fac avort asta e, na, fiecare isi decide singur viata... Doar ca trebuie sa te gandesti bine ce faci inainte de a face ceva care te va afecta pe viata. (ma refer desigur la alexia, nu crede ca iti reprosez tie ceva )
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:49
ion_cristina foarte tare metoda
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:52
da, Cristina, foarte tare metoda, dar cred ca toate femeile vor sa faca sex si totusi nu cred ca vor un copil la orice varsta.. Oare daca o sa ai 50 de ani o sa pastrezi copilul sau o sa te abtii?
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:55
de paste am participat la o campanie de strangere de fonduri pentru o femeie cu 6 copii care traieste intr-o casa cu o singura camera de langa orasul nostru nu are sot fiecare copil avand un alt tata iar cel mic avea 4 luni asa ca poate reusim sa o convingem sa foloseasca metoda nu de alta dar la anul de paste va avea 7 copii in loc de 6
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:56
eu zic asa , in situatia ideala e destul de clar totul , daca te consideri pregatita pentru viata sexuala , e musai sa fii pregatita si pentru un bebe . Aici nu vorbesc de alexya , naivitatea ei este destul de clara " metoda ei numai sigura nu este " dovada testul pozitiv . Dar posturile care se doresc ale unor femei mature de genul " nu eram pregatita pentru un bebe asa ca am avortat " ok dar pentru sex erai pregatita ? oricum eu m-as feri sa dau sfatul "avorteaza" , alexya nu a venit aici cu problema avortez sau nu . in schimb pe drum s-au trezit unele si au spus " auzi draga dar tu ai auzit de avort ? nu esti cam mica ? " . daca alexya s-a razgandit mie mi-ar fi frica sa nu fiu responsabila pentru moartea acelui bebe , pentru ca este o viata indiferent de stadiu embrionar .
ion_cristina
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:59
daca ai deja 3 copii, poti face GRATIS legare de trompe uterine (cred ca asa se cheama interventia), si atunci poti sa faci si sex (daca chiar e asa de important incat nu te poti abtine), si nu mai faci nici copii pe care nu ii vrei. eu cred ca mama asta cu 6 copii i-a vrut pe toti 6... altfel nu se mai apuca de "treaba", ca doar era destul de ocupata si cu mai putini...
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:00
dupa ce fac o fetita sau al treilea copil imi leg trompele .
ion_cristina
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:02
pinicuta , acelasi gand .
ion_cristina
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:02
stai tu linistita, cristina, ca nu se simte nimeni vinovat, daca nici pt propriul copil avortat nu considera unii ca trebuie sa ai mustrari de constiinta, dar pt al altuia...
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:02
noi ne chinuim sa o convingem sa-si puna macar sterilet pe cheltuiala celor din organizatie daca-i mai zicem si de legarea trompelor nebuneste de tot sa zic asa ca are niste conceptii de-ti vine sa te tot duci
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:04
chiar daca nu e 100% sigur nici steriletul macar e o metoda de protectie cat de cat.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:06
Cristina, iti place mai mult sa vezi un copil fara o mana/ picior/ ochi pe strada sau un copil care este abuzat zi de zi si lista continua - iti pot enumera aici pana maine... sau mai bine explici unui copil ca daca ii e greu si nu are cum sa aiba grija de alt copil (copilul ei adika) are mai multe posibilitati si poate sa se gandeasca de doua ori inainte de a-l aduce pe lume? Ea singura a zis ca realizeaza ca exista posibilitatea sa nu poata sa aiba grija de el si in cazul asta ar vrea sa il dea la orfelinat....
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:08
pai vezi?deci copiii si-i doreste, macar nu i-a abandonat pe strazi deci e o dovada ca ii vrea pe toti , si ii vrea langa ea nu infiati de altii sau cine stie ce alte solutii de "scapare de ei" (pt vasilica era mesajul asta)
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:08
daca ar fi ca in china , sa platesti daca ai un al doilea sau al treilea copil eu zic ca s-ar mai gandi la steriletul ala
ion_cristina
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:09
da, pana la urma tipa cu cei 6 copii e chiar de admirat.. ma intreb totusi in ce conditii ii creste pe cei mici..
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:11
nu , nu imi face nicio placere sa vad copii abuzati . Dar oare prin a fi contra avort pledezi pentru o societate mai buna , sau mai abuziva ? Eu nu am cum sa ii impun nimanui nimic pot doar sa ajut material sau sa imi expun parerea . Si iarasi spun eu vorbesc nu de oameni de genul care isi trimit copii la cersit ( de altfel ei nici nu se gandesc la avort , si-ar distruge o sursa de venit ) eu vorbesc de femeile care au anumite pretentii de la viata si totusi li se pare scuzabil sa omoare un fat perfect viabil .
ion_cristina
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:13
oricum nu-l vrea nici pe ala ca nu-i da voie religia numai ca incercam sa apelam la sentimentele ei materne ca acei copii au nevoie si de altceva pe langa dragostea ei materna .da... copii ii vrea pe toti si inca multi altii ca" asta este menirea ei in viata".
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:15
dianecrii in niste conditii pe care nu le-ai dori nici dusmanilor tai da'pai unor copii printre care si un bebelus de numai 4 luni si nu cred ca acesta este singurul caz mai sunt cu miile la noi in tara acum vorba fetelor pai nu mai bine faci 3 copii si-ti legi trompele decat sa-i aduci pe lume si sa nu ai ce le oferi sau doamne fereste sa-ti faci avort?culmea sunt toti perfect sanatosi .
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:19
ah vasilica , inseamna ca este o specie rara daca religia nu ii da voie , initial am vrut sa te intreb dar m-am gandit ca da i-a facut pe toti cu barbati diferiti nu are niciun dumnezeu , Stiu si eu femei care le spun copiilor toata viata ca nu au fost doriti , dar sustin ca le-a fost frica sa isi lege trompele , sau sa se abtina , ca sa nu strice planurile lui dumnezue
ion_cristina
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:23
mda, cam nasol de copii vasilica...
eh si pot sa va spun ca nici eu nu as vrea sa aud de avorturi (ca m-am cutremurat de foarte multe lucruri auzite despre avorturi) insa cateodata cred ca trebuie luat in calcul ce e mai rau....
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:28
da asa este sa speram ca pana la urma vom reusi sa facem ce este mai bine si pentru ea si pentru copii un membru al asociatiei s-a oferit sa-i puna la dispozitie o casa pe care o are la tara si pe care nu o foloseste este o casa foarte buna asta cu conditia sa nu mai faca si alti copii sa-i chinuie si sa aceepte metoda cu steriletul sau alta metoda de contraceptie. acum va las ca mi se trezi puiutul si nu ma mai lasa sa scriu desi i-am luat si lui calculator vrea tot pe al meu sa scrie sotul meu rade de mine zice ca-mi baga internetul pe calculatorul lui de jucarie si sa-l las pe el la asta si o dupa amiaza placuta.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:39
toate cele bune vasilica! O zi cat mai placuta in continuare
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:55
E tare complex subiectul. Cine zicea ca atunci cand esti pregatit sa faci sex, inseamna ca esti pegatit si de bebe. Ei, eu nu cred ca e chiar asa. Ai sa fim seriosi, in ziua de azi, mai toate fetele isi incep viata sexuala inainte de 18 ani si poate ca nu sunt pregatite sa aiba copil nici dupa 25 de ani. Si nu vorbesc aici doar de dizvoltarea fizica. Ca sa dai nastere unui copil trebuie sa-ti si permiti sa-i oferi un minim existential decent. Si vorba aia dupa ce ai facut 1, 2, 3 sau cati copii ai vrut nu mai faci dragoste ca exista pozibilitatea sa ramai gravida si dupa cum spuneau si altii 100% nicio metoda nu este sigura? Iar pt. acea femeie care are 6 copii si ii creste intr-o singura camera, fiecare copil are un alt tata, sa-mi fie cu iertare, copiii nu au nicio vina, dar eu pt astfel de femei as institui o lege prin care sa poti sa le legi trompele obligatoriu. Sa dai tu nastere la 6 copii, cand stii in ce conditii mizerabile ii cresti e strigator la cer. Si nu cred ca e vorba ca si-i doreste, ca nu pot sa cred asa ceva. Stiti ce isi doreste, alocatia de stat, alocatia de sustinere...
kidz000722
Postat pe 23 Aprilie 2009 16:04
si care cat e?2 milioane pana face copilul 2 ani? adica nu cred ca poti creste 6 copii din banii aia dar sa iti doresti sa mai faci si altii pt asa bani?
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 17:40
sau mai stii?poate banii aia ii pastreaza pt ea, poate ii bea sau naiba stie, si poate la copii nici nu le ia nimic si doar cerseste pt ei sau poate ii pune pe ei sa cerseasca sau poate ei traiesc doar din ce le dau altii de mila cand ii vad. Sau poate ca nu, poate doar ne facem degeaba pacate ca gandim rau depsre ea, poate ea chiar isi iubeste copiii si si i-a dorit pe toti. doar pt ca face parte din ju stiu ce secta nu inseamna ca e o persoana rea si fara inima. important e , dupa cum am ami zis (parerea mea) cum esti invatat de mic sa gandesti (doar na, in unele tari femeia nici nu e considerata om de pilda. sau in alte tari se mananca caracatite vii, sau gandaci trasi in ciocolata). Fiecare gandeste altfel, asta si e maretia creatiei lui Dumnezeu. (stiti voi:mare e gradina Domnulu...)
pinicuta
Postat pe 23 Aprilie 2009 17:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Baiatul meu vorbeste sasait 8 De la: garbo_379963 22 August 2013 16:10
torticolis 9 De la: tatusilvia 24 Martie 2009 16:55
Mamicii care stiu sa gateasca 42 De la: SEBY1YEAR 17 Iulie 2009 13:58
MEDIC PEDIATRU BUN IN BRASOV????? 16 De la: YZA79 1 Februarie 2015 12:25
diaree si voma 15 De la: vasilicasavoiu 23 Februarie 2009 11:11
Setari Cookie-uri