Buna ziua

Noi avem 4 luni si din pacate nu stiu ce mancare sa ii dau la fetita mea.O alimentez de la san si pe langa asta ii mai dau mar razalit,suc de mere,suc de portocale si suc de mere cu morcov.Nu ii place sa manance morcov si cartof fiert.Daca sunteti mai experimentate decat mine va rog sa ma sfatuiti ce mancare sa ii dau si cum sa ii fac un program de mancat.va multumesc.
roxanaandreea
Postat pe 5 August 2009 12:16
buna....pai dak o alaptezi nu stiu de ce ii dai u mar razuit, suc de mere si suc de morcov? diversificarea la copii alaptati se incepe de la 6 luni nu mai devreme....si ink o chestie stiai ca marul =dureri de burtica? portocala=este foarte acida pt stomacelul ei?si cartofi fierti si morcov....este prea devreme pt asa ceva...ea ink nu are suficient de dezvoltat reflexul de masticatie...te-ai cam grabit...las-o doar cu tzitzi pt ea este suficient....e doar o parere u faci cum consideri tu ca e mai bine pt fetita ta...pooopicei dulci
deliarebecca
Postat pe 5 August 2009 12:46
nu e bine sa ii dai la bebe portocala pt k biata de ea face un mare acid!
eu knd am avut cam in jur de 10 luni mi-a dat mama portocala si mi-a fost foarte rau si tot am vomitat, pana ce mi s-a eliminat acidul gastric! au trebuit sa ma duca in ungaria!
eu din cate stiam la un bebe poti numai dupa ce trece de 6 luni sa ii dai mancarica!
credeam k e suficient laptele! si ceai!
dar mno...
ale_micutza
Postat pe 5 August 2009 13:22
lasa-mi adresa de e-mail sa-ti trimit niste carti despre diversificare si da-i cat mai mult timp san ca pana pe la 6 luni e esential pt bb
SEBY1YEAR
Postat pe 5 August 2009 13:36
lapte si ceai este inca mica ,pe la 6 luni o sa incepi sa-i dai si altceva ,nu te grabi este prea devreme si poate sa aiba alte reacti de la mancare si fructe.in nici un caz portocala este acida si poate sa se si irite de la ea.
ALEXANDRU28
Postat pe 5 August 2009 13:54
oricum, alimentele le introduci treptat, adica CATE UNUL O DATA < lasand distante de cateva zile, o saptamana-doua intre 2 alimente noi, si IN CANTITATI MICI initial. adica, la 4 luni mise pare enorm de mult sa ii dai si morcov, si portocala, si mar si ..cartof?????????????????? morcovull.hai fie, dar marul, portocala si cartoful fermenteaza, in nici un caz nu incepi diversificarea cu ele!
pinicuta
Postat pe 5 August 2009 14:07
Va multumesc pt sfaturi,multa lume imi zice sa ii dau de mancare mai ales femeile de varsta a 2.eu nu am sa ii dau nimic din ce am zis dar ce ma fac daca nu imi ajunge laptele,de unde stiu ca fata mea e satula?Adresa de e-mail...roxanaroca86@yahoo.com
roxanaandreea
Postat pe 7 August 2009 11:29
Buna fetelor,
Eu am un baietel de 5 luni si jumatate, si inca nu i-am dat nimic inafara de tzitzi. Si mie imi spun doamnele de varsta a doua ca ar trebui sa-i dau si lui sa manance ca se uita la mine si-i este pofta, dar nu le-am ascultat. BB se simte perfect pana acum si din cate am citit dupa 6 luni se face diversificarea la cei hraniti exclusiv la san.
Am fost la pediatru saptamana trecuta, mi-a facut o schema de diversificare, si o sa incep dupa ce implineste 6 luni.Ne-a recomandat sa incepem cu suc de morcov pe motiv ca nu e dulce, si daca as incepe cu fructe s-ar putea sa nu-l mai primeasca. Dupa vreo 3 zile introducem pe rand fructe: mere(golden, ionatan), pere, piersici(decojite), mai tarziu portocala, si banana(10 luni).
Dupa sucul de fructe urmeaza piureul de fructe, supa crema de legume, branza de vaci(simpla sau in fructe), supa de carne, supa cu carne, iaurt, galbenus de ou, ficat(7 luni), peste alb, carne vita.
Sper sa va fie de folos ...
Am emotii mari dar sper sa fie bine! Creste usoara tuturor!
roxyb_kidz
Postat pe 7 August 2009 13:07
roxanaandreea ti-am trimis si parerea mea e sa asculti medicul pediatru si nu doamnele de varsta a doua ca daca-ti face copilul vreo alergie sau mai stiu eu ce nu ti-l trateaza ele si
SEBY1YEAR
Postat pe 10 August 2009 14:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
picioarele la copii 3 De la: horobeanu 9 Mai 2009 21:57
insarcinata in somaj 3 De la: Mony08 3 Februarie 2010 20:36
Aparitia maselutelelor!!! 8 De la: pinicuta 17 Septembrie 2009 23:00
sistemul sanitar din romania 14 De la: vasilicasavoiu 6 Mai 2009 11:39
stie cineva traducerea in engleza "albastru de metil" (sint in Canada si am nevoie pt amigdalele ei 9 De la: kidz006047 4 Iunie 2012 15:41
Setari Cookie-uri