Am nevoie urgent de ajutooor:(

atunci sa bem...
ninutza_kidz
Postat pe 26 Aprilie 2009 00:06
tre sa ma duc la culcare ca sa visez frumos. sint rupta de oboseala si pe la noi e miezul noptii. v-am pupat pe portofel.
ninutza, noi mai putem sta pe terasa la bere, nu?
adrica
Postat pe 26 Aprilie 2009 00:06
Puiul meu doarme de la 9 si acum e 11 ,deci fiind sambata seara ,s-a gandit sa ma lase sa stau si eu la taifas cu fetele.dar sotul a tras pe dreapta si imi face pofta si mie asa ca mai stau putin pe "terasa" si plec si eu.
data viitoare vii la noi la o cafea macar
ninutza_kidz
Postat pe 26 Aprilie 2009 00:10
Noapte buna!!!
ninutza_kidz
Postat pe 26 Aprilie 2009 00:32
justitiara? eu?
mi-as dori... asta ar insemna ca am mereu dreptate... cui nu i-ar placea asa ceva?
sac de box si runde?
asta chiar mi-a placut... m-a distrat, dar eu am trecut de mult de varsta cand imi faceam dreptate asa... tu inca nu...
pacat ca nu poti face parte din clubul "bericica", caci ai avea bani de bere, stand la mana sotului si a parintilor sa-ti dea ei...
penibila? eu?
nu ai pic de orgoliu in tine sa nu stai la mana lor, dar te dai mare pe forum...
mai pustoaico, daca asa arata generatia voastra, imi pare rau... desi, nu stiu cum se face, de v-am gasit doar pe voi doua...
draga mea, tu n-ai refuzat ideea de bebelus, caci pentru tine s-a implinit visul... sa ai tot ce-ti trebuie, sa te plimbi, sa NU MUNCESTI, sa mergi la mall cu un copil de mana si sa-ti cante vanzatoarele in struna, sa nu-l faci mai tarziu ca poate pleaca buna partida de sot si tu vrei sa fii "femeie" la casa ta cat mai repede posibil....
asa esti tu, dar noi te iubim cu defectele tale....ha, ha, ha....

multumesc fetelor de sprijin... eu am baut o bere deja, dar ma sacrific si mai beau una...
andracalin
Postat pe 26 Aprilie 2009 02:35
interesant concept deci: ramai insarcinata la o varsta "nepotrivita". exista doua posibilitati: ori nu ai bani (caz in care trebuie sa fii supusa "oprobiului public" ca nu vrei sa avortezi, chiar daca orgloliu sa muncesti ai, si intrebi peste tot unde te -ai putea angaja, dar nimeni nu se grabeste sa te ajute in acest sens si te condamna la avort, chiar daca nici nu iti recomanda macar un dr bun pt asta), sau ai bani (caz in care nu ai orgoliu de vreme ce banii sunt castigati de parinti sau sotz) - concluzie: cine vrea sa aiba copil la asemenea varsta si sa il pastreze, mai bine sa isi ia gandul de la a mai da ochii cu lumea pe strada
pinicuta
Postat pe 26 Aprilie 2009 08:28
asa e la noi in romania ce sa-i faci tre sa tii cont si de parerea vecinului
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Aprilie 2009 12:10
despre avort vor fi mereu pareri pro si contra cu mii de argumente si de o parte si de alta asa ca cel mai bine ar fi sa nu ne mai certam si sa mergem impreuna la o bere
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Aprilie 2009 12:16
Pai asa e generatia noasta,am tinut cont si de vecina poate si uite,suntem mai cu bun simt dar uite la noua generatie,se pare ca le stie pe toate daca a crescut langa calculator iar de bune maniere,mai rar vezi asa ceva.
ninutza_kidz
Postat pe 26 Aprilie 2009 12:17
'neata fetelor,am uitat sa salut
ninutza_kidz
Postat pe 26 Aprilie 2009 12:18
desi sunt contra avortului decat in situatii limita am profitat si eu de ocazie sa-mi intreb mama ca tot e in tara zilele astea ce ar fi facut daca as fi ramas insarcinata la 17 ani si m-a intrebat foarte zambitoare (-Draga mea ti s-a urat cu binele? Nu ai tot ce-ti trebuie acum?)Nu a vrut sa-mi spuna ce ar fi facut dar sigur a ramas pe ganduri si cred ca se bucura din suflet ca nu a trebuit sa treaca printr-o astfel de situatie asta s-a citit pe fata ei acum nu stiu daca m-am inselat eu sau asa este
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Aprilie 2009 12:21
neata si voua ce faceti?
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Aprilie 2009 12:23
Vasilica,eu nu cred ca e o bucurie ca la 17 ani sa vii acasa si sa le spui parintilor ca astepti un bebe.nici macar nu ai inceput bine un drum pe care sa il urmezi un viata si ti-ai si taiat singura sansa la un viitor cladit pe forte propri.nu vorbim de fete de la tara sau de timpurile trecute ci de ziua de azi cand totul se obtine destul de greu sau foarte greu.
Cred ca s-a explicat foarte bine cat de greu e sa ai un copil si sa ii oferi cat de cat un trai decent ,deci eu cred ca mama ta a rasuflat linistita ca nu a fost pusa in astfel de situatie cum e mama alexyei si cred ca e mandra si de educatia pe care ti-a dat-o si ca (o citez dupa cum ai spus) "ai de toate" acum la aproape 30 de ani.
ninutza_kidz
Postat pe 26 Aprilie 2009 12:29
asa m-am gandit si eu de aia nici nu am mai insistat cu parerea mea contra mai ales ca nu am vrut nici sa o supar ca si asa o vad destul de rar si cateodata as da orice sa fie langa mine dar asta e
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Aprilie 2009 12:33
ninuta, conflictul intre generatii a existat si va exista mereu, nu cred ca generatiile astea de acum sunt cu ceva mai prejos decat cele dinainte. e drept, nici eu nu ii inteleg, dar poate nici nu ma straduiesc prea tare. a cui e vina ca ei sunt needucati?cine trebuia sa ii educe?nu aprintii care acum se plang de ei? cine e de vina ca fata sa vine gravida acasa inca din liceu, au ca baiatul bea, fumeaza, injura, se drogheaza?cine trebuia sa il faca sa gandeasca responabil? Poate daca nu am mai fi asa de ocupati sa tinem cont de gura lumii si de aparente, am avea mai mult timp pt copiii nostri si nu ar ajunge sa comita greseli atat de mari si nu ne-ar mai fi rusine cu ei...
pinicuta
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:21
ce vreua eu sa zic este ca in ziua de azi conteaza prea mult promovarile de la birou, orele suplimentare, primele de merit, si prea putin timpul petrecut cu copiii , din pacate. si rezultatele celor tineri se vad ...
pinicuta
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:26
desigur, ai sa ma intrebi:pai si tinerele liceene care nasc, nu vor fi nevoite sa petreaca prea mult timp muncind si copiii lor vor ramane tot nesupravegheati in timpul asta. Ba cam da.. de asta trebuie sa avem grija ca liceenele sa inteleaga ca nu este momentul sa se apuce de sex neprotejat (asta..daca chiar trebuie sa se apuce de sex...), dar daca nu am reusit sa le deschidem mintea mai din timp, acum ce sa facem? sa le obligam sa avorteze? parca era dreptul fiecarei femei sa hotarasca daca naste sau avorteaza. Si in functie de alegeerea fiecareia, sa ajutam daca putem, iar daca nu.. in loc de a le critica mai bine am cauta sa ne gandim cum vom face noi ca parinti sa nu li se intample asa ceva copiilor nostri cand vor fi la varste "rebele"... (caci cu siguranta nici mama alexiei nu se gandea vreodata ca "i se poate intampla tocmai ei" una ca asta
pinicuta
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:31
avortul, in lipsa gandirii, nu rezolva nimic:o pui pe alexia sa avorteze. bun, avortam. dar ea maine o sa vina iar cu burta la gura (mai ales daca ii sugerezi ca un avort rezolva totul) . ai rezolvat ceva cu asta?
pinicuta
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:35
pana la urma ajungem tot la vecinul dar de data asta la capra vecinului da doamne sa moara capra vecinului nu a mea cam asa si noi ne bucuram cand nu se intampla tocmai la noi...cat despre sex neprotejat ar trebui sa tragem un semnal de alarma la toate categoriile de varsta nu numai la adolescenti pentru ca daca se lasa cu un copil pot spune ca e o binecuvantare din punctul meu de vedere dar daca se lasa cu vreo boala atunci e problema cea mare.
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:44
mai nu stiu ce sa zic dar cel putin parintii mei lucrau si ziua si noaptea ca faceau ture si tot aveau timp sa stea si cu noi acum cred ca depinde si cum reusesti sa-ti programezi timpul adica daca mama e ocupata sa-i ia locul tata si sa lase sit-ul de sport
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:49
as vrea sa mai punctez ceva si sper din tot sufletul ca pentru noi parintii din generatia noastra sa zic asa sex-ul sa nu mai fie un subiect tabu si sa reusim sa vorbim deschis si fara complexe cu copii nostri despre acest subiect si sa fim in primul rand pentru copii prieteni si pe urma parinti asa poate reusim sa-i facem sa inteleaga ca cel mai bine atunci cand sunt probleme de orice natura in familie sa nu fie cazul sa se arunce in bratele prietenilor cum a fost cazul alexey
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:54
va doresc o dupa-amiaza placuta ca ma duc sa ma fac frumoasa sa iesim pe afara ca se trezi si sebi si trebuie sa ne intalnim si cu o viitoare mamica si un viitor tatic la o bere fara alcool
SEBY1YEAR
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:56
pinicuta, unde am zis eu ca o femeie, oricare ar fi decizia ei, trebuie supusa oprobiului public???!!!!!!!!...
exact asta spuneam, ca nu trebuie... iar cele barfite si marginalizate sunt, de obicei, femeile care fac avort, din motive religioase sau din idei preconcepute...
cine vrea sa faca un copil, sa-l faca... eu n-as fi facut copil la 17 ani, nici macar la 19... dar cu siguranta aveam mai multa grija si nu ma incredeam in partener ca "iese" la timp... asta e prostia de care da dovada generatia asta... eu asta nu inteleg...
eu nu zic nici sa nu faca sex, dar nu-i inteleg de ce nu se protejeaza... daca nu te protejezi, inseamna ca tu esti constienta de posibilitatea aparitiei unei sarcini si nu refuzi ideea... si nu vreau sa aud explicatii de genul "naivitatea varstei" sau mai stiu eu ce... e si vina parintilor, ca nu sunt deschisi cu copii lor in legatura cu subiectele astea...
dar "sansa" noastra a fost ca traiam mai cu frica de chestiile astea, eram mai constienti cu toata "rebelitatea" varstei, mai puneam mana pe o carte... ei nu au oprelisti, parintii evita subiectul ca nu e frumos si crezand ca, ma rog, cu toate mijloacele de informare de azi, sunt in stare sa se descurce si singuri..
dar nu sunt in stare...sunt tot niste copii...
si daca tot tu recunsoti ca nu e momentul sa faci un copil, de ce il faci? ca asa vrea partenerul? de ce ideea avortului e scoasa din calcul, pentru motivul ca tu nu poti sa omori un gandac? ce legatura e intre toate astea?
si de ce, daca ti-au spus cateva persoane sa te gandesti si la asta, ca o optiune, fugi de rupi pamantul??? nu e un semn de labilitate?.. de indecizie? de nesiguranta?
pana la urma toate suntem de aceeasi parere, ca e prea devreme si ca e decizia ei pe care trebuie s-o cantareasca bine de tot, ca-i va afecta toata viata de acum inainte...
cat despre rautatile mele, trebuie sa mi le asum, dar nu-i permit unei pustoaice sa-mi dea peste nas... nicioadata... oricat de cu frica de dumnezeu ar fi ea, atenta cu gandacii sau plina de bani...
in viata ta cel mai important lucru esti tu.... suna a egoism, dar nu e... si daca iti vei gasi omul potrivit langa tine, facand ce-i mai bine pentru el, faci, de fapt, ce-i mai bine pentru tine, caci la randul lui, va simti ca asa trebuie sa traiesti...
andracalin
Postat pe 26 Aprilie 2009 14:36
am zis mereu si sustin in continuare:fiecare are dreptul la parerile lui si sincer, in chestiuni asa de profunde cum e ideea de avort, nu cred ca un forum va schimba parerea nimanui (iar cat despre alexia, ea nu a intrebat niciodata daca sa faca sau nu avort, oricum e viata ei si fiecare isi traieste viata cum vrea, sau cum a invatat sa si-o gandeasca)

cat despre cat de bogati sunt adolescentii de bani gata etc, eu cred ca fiecare din noi a beneficiat de tot ce ii puteau da parintii, inclusiv de ajutor material in a-si cumpara casa (evident atat cat a putut fiecare), ca esti bogat nu e un pacat. pacat e sa nu stii sa te porti . eu, bogatii care fac donatii de pilda, celor care au nevoie, ii admir si ii stimez. pe cei care se plimba cu muzica la maxim in masina si scuipa pe geam, nu-i inteleg si mi-e sila de ei...

Si exact cum ai zis tu: in viata trebuie sa fii egoist: egoist in a face ce te face pe tine fericit: in cazul alexiei (zicea initial) -copilul, in cazul lui kidz 353- mancare etc etc
pinicuta
Postat pe 26 Aprilie 2009 20:52
numai timpul ne va demonstra daca am luat sau nu decizia corecta in ceea ce ne-am hotarat sa facem cu viata noastra. (nu are nimeni de unde sti daca facem bine sau rau, ca doar nu e nineni clarvazator )

sanatosi sa fim , si sa gandim cat mai adanc inainte de a ne apuca sa ne punem in practica deciziile...astfel incat , aa cum am mai spus, sa nu apucam sa traim o batranete plina de regrete...

pinicuta
Postat pe 26 Aprilie 2009 21:53
nu, nu e un pacat ca ai bani... pacat e daca nu ai invatat valoarea lor... suntem toate de acord, sper, ca esti mult mai constienta de valoarea banilor atunci cand i-ai castigat tu, decat atunci cand i-ai primit...
in primul post adresat cristinei i-am spus ca nu ma intereseaza de unde are banii, ca doar nu i-a luat de la mine, dar cand s-a apucat sa arunce cu noroi, n-am putut sa ma abtin sa nu comentez...
cat despre scuipatori de seminte si ascultatori de manele la maxim in masini scumpe, masini luate pe banii fetelor scoase la produs sau copiilor la cersit, mi se face greata si mie... dar ne indepartam de la subiect...
daca mai exista un subiect...

andracalin
Postat pe 27 Aprilie 2009 09:07
pai de la pagina 5 incoace ne tot indepartam..de subiect
pinicuta
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:32
asa e......si nici autoarea topicului nu mai da nici un semn de viata....sper sa fi luat decizia buna pt ea
silviatatu
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:07
Dupa cum am zis: timpul ne va demonstra ... pacat numai ca oamenii prefera sa critice si sa marginalizeze, decat sa ajute (nu ma refer in mod expres la cazul ei aici, ci la orice oameni cu probleme: a se vedea si cazul handicapatilor, si cazul drogatilor, si cazul boschetarilor, etc etc etc)

Alexia a deschis topicul asta crezand ca cineva o va putea ajuta cu ceva, dar sincer nu cred ca 12 pagini de expunere "subtila" a cat de lipsita de minte, iresponsabila a fost ea (si cat rau a facut societatii) , o vor ajuta cu ceva in viata. Pana la urma tot singura va trebui sa caute solutii...

O sa ziceti ca am fost rautacioasa, dar ganditi-va ca am drreptate:cati din noi privesc deschis cazul celor problematici? Chiar si parintii celor cu probleme ii osandesc, incearca sa se ascunda si sa se prefaca ca de fapt nu exista acea problema....

In fine, cum am mai zis, discutiile astea sunt inutile acum, mai ales ca nu schimba cu nimic situatia nimanui, societatea tot cu conceptile sale generale va ramane, boschetarii, orfanii, cersetorii tot la locul lor raman oricat am discuta noi pe forum
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2009 08:15
andra, sunt convinsa ca tu imi vei raspunde prima taxand aspru ce am scris:uite sa iti dau un exemplu- ti-am zis ca sora mea are o problema pe viata. cand eram insarcinata mama zicea sa nu ma uit la oameni "pociti " pe strada ca o sa aiba si copilul nu stiu ce daca ma uit. la sora mea desigur ma puteam uita si nu se considera ca va pati bb nimica. DEci nici macar cand avem cazul in casa, nu ne putem deschide mintea iintr-atat incat sa ne dam seama ca suntem oameni toti si ca o problema trebuie rezolvata (daca se poate), acceptata daca nu , dar negarea si marginalizarea nu este o solutie si provoaca doar suferinta celor marginalizati....
pinicuta
Postat pe 28 Aprilie 2009 08:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Poti la mare daca esti insarcinata 16 De la: TATUSILVIA 4 Mai 2009 14:50
Baia dupa varicela 3 De la: Denis29 30 Martie 2009 13:45
va rog mult ajutati-ma cu un doctor ginecoloc din timisoara 4 De la: asu_lore 13 Ianuarie 2009 19:25
Totul pentru sanatatea copilului 131 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:23
cred ca am inceput de depresie, am nevoie de ajutor 227 De la: Jojolin 7 Ianuarie 2011 08:21
Setari Cookie-uri