Am nevoie urgent de ajutooor:(

alexya, 1.crede-ma pe cuvint ca nu sti inca cum vei naste si de costuri-habar nu ai; 2. "nu voi cheltui la fel de multi bani ca celalalte mamici"-vei cheltui pt ca asta implica un copil, cheltuieli si bucurii; 3."Faza cu educatia chiar a sunat urat"-imi pare rau ca te-am suparat sau jignit, am facut afirmatia pe baza celor citite aici, nu am zis ca esti imatura si ca nu stii sa gindesti, nu imi baga cuvinte in gura. sint foarte calma, dar sa sti ca daca ai grija de copii altora, ii feresti de masini si nu le dai dulciuri si cipsuri nu inseamna ca ce vrei tu sa crezi.
nu inteleg sensul topicului, vrei pareri sau vrei sa ti se spuna ceea ce vrei sa auzi?
un copil poate sa il faca oricine, asta vedem in fiecare seara la stiri. dar cred ca un copil se face in momentul in care ai ce sa ii oferi din toate punctele de vedere.
nu te culca pe o ureche cu "decontarile" la casa de asigurari.
adrica
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:23
Paste fericit tuturor!
adrica
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:25
mey.. ideea e ca poti face copil chiar si daca nu ai bani, dar depinde ce iti doresti.. cunosc multe persoane care s-au casatorit si au facut bebei de tineri fara sa se gandeasca prea mult, dar care mai apoi toata viata s-au plans ca nu au bani si ca nu au putut sa le ofere copiilor ceea ce si-ar fi dorit sa le ofere...
in alta ordine de idei e adevarat ca femeile au nascut in toate vremurile indiferent de varsta, educatie si bani insa din cauza asta oamenii sunt atat de diferiti, pentru ca au avut parte de conditii diferite, poate alta conjunctura si altfel de oamenii in jurul lor dupa care sa se modeleze..
dianecrii
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:34
reminder...:
sensul topicului: "Cererea mea de ajutor este:AM NEVOIE DE UN LOC DE MUNCA pe perioada sarcinii ceva part time care sa nu ma oboseasca prea rau si sa inceapa dupa ora 14 ca sa termin si acest an la liceu.Si as mai dori sa imi da-ti niste sfaturi cu privire la:CUM SA LE SPUN PARINTIILOR.Va multumesc "


alexia, eu nu pot sa iti sugerez unde sa te angajezi, decat cu o singura idee: poti face oarece banuti "usori" (daca ai noroc sau o pila buna-cu pila incerc sa te ajut eu daca vrei), lucrand ca hostess la expozitiile organizate de romexpo. ma rog, asta era valabil inainteacrizei. acuma, in perioade de "restriste", nu stiu cat mai sunt firmele amatoare de hostese, dar merita incercat. expozitiile astea dureaza cateva zile-o saptamana, si nu te spoetesti muncind. iar la unele expo se castiga chiar frumusel (ma rog..se castiga inainte de criza, repet...) daca vrei intra pe www.romexpo.org, cauti calendarul expozitional , iti alegi o expo de acolo si imi zici daca vrei sa vb cu organizatorul, poate stie vreo firma care isi cauta hostese sau translatori. daca nu, te duci direct la dispecarat sau prin pavilioane cu 2-3 zile inainte de inceperea expozitiei, si vb cu firmele direct, poate vazandu-te, o sa vrea careva sa te "angajeze". eu am lucrat asa pe vremea facultatii si am fost f multumita si de experienta si de bani Totusi, in zilele alea o sa trebuiasca sa stai de la 9 dimineatza pana pe la 7 seara la stand, daca iti permite programul este ok, daca nu - nu stiu ce altceva sa iti sugerez pt a strange bani...
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:53
Nu este majora, deci va avea nevoie de aprobarea mamei (in scris) daca forma in care va fi angajata este una legala.. Hostess mai poate lucra 2-3 luni ca nu prea vrea nimeni hostess gravidutsa... In plus va fi obositor sa stea in picioare atatea ore, dar acum la inceput de sarcina cred ca vor fi foarte buni banii..
Eu nu prea am cum sa te ajut cu un job decat daca ai cunostinte de HR, financiare sau contabilitate primara, dar ar trebui sa stii destul de multe lucruri pentru ca angajatorul are nevoie de cineva cat de cat cu experienta..
Cum sa le spui parintilor? Am inteles ca defapt trebuie sa ii spui mamei - eu i-am spus mamei pur si simplu, pentru ca aveam nevoie de ajutor si nu stiam ce sa fac. Eu cred ca orice mama va intelege, chiar daca la inceput poate reactiona ceva mai urat - in mod normal mama ar trebui sa fie cea mai apropiata si cea mai intelegatoare, nu?
dianecrii
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:06
1. nu e angajare legala ci munca la negru si nu are nevoie nimeni de nici o aprobare. si nu am luat teapa niciodata, mereu am primit banii pe care i-am discutat de la inceput, desi puteau f bine sa nu ma mai plateasca de vreme ce nu aveam nimic semnat cu ei... dar trebuie neaparat sa vb clar de la inceput, sa stie omul cat le ceri si tu cat astepti de la ei sa iti dea. cel mai sigur, stabilieste cu ei sa iti plateasca la sfarsitul fiecarei zile suma pe ziua respectiva, asa ai si tu siguranta ca sunt de cuvant si daca nu te platesc o zi nu te mai duci in continuare , clar!
2.pt lunile astea si ziceam, evident nu cand sta sa nasca. expozitii sunt aproape in fiecare luna. chiar acuma de paste este ceva (nu stiu pe ce tema dar pot sa verific)
3. nu tre sa stea tot timpul in picioare, poate sa stea pe un scaun inalt tip scaun de bar, la "receptia standului", sunt standuri care au ca un fel de bar unde sta hostesa, iar daca e translator poa sa stea chiar jos la masa cu restul personalului din stand. nu ma refer la tipele care merg prin expozitie sa imparta fluturasi , ma refer la o persoana care sta in stand si da informatii etc (sunt firme care cauta, mai ales daca e o fata draguta cu aspect ingrijit si daca stie si vreo limba straina-doua)

Normal, nu o sa se imbogateasca de pe urma unei expozitii, dar decat nimic ...
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:18
In alta ordine de idei, daca mama ta nu e deacord cu tine inseamna ca stie ea ce stie si poate ar trebui sa asculti ce vrea sa iti spuna (ca doar are ceva experienta nu?) Cred ca poate e bine sa te sfatuiesti si cu mama ta si nu doar cu noi (pe care nu ne cunoasti) de pe un forum...
dianecrii
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:18
pinicuta, nici nu ziceam ca nu o vor plati... Si eu am fost hostess de multe ori, dar intotdeauna cu forme legale, de asta am si scris... Cat despre stat la stand depinde (daca expo e plin de vizitatori care vor info nu ai timp de stat jos - vezi expo in timpul zilei de sambata cand e cel mai plin)..
Oricum si mie mi se pare un job ok
dianecrii
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:24
23-25 aprilie- expozitiile denta si rommedica (chestiuni de ordin medical:aparatura, instrumente medicale, clinici etc). eu la rommedica am lucrat o data in standul unei firme care facea carucioare cu rotile, si m-au angajat (platit adica, nu cu acte) sa ma plimb cu caruciorul electric de colo -colo sa il vada lumea, si sa impart fluturasew stand in carutul ala...



6-10 mai:expozitia firmelor mici si mijlocii
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:26
si am fost ata de convingatoare cu caruciorul meu electric, ca unul de la o firma de stimuli electrici pt cei cu disabilitati motorii, m-a luat sa ma aseze (voia sa ma ia chiar pe brate) pe o masinarie care pishca, si sa ma intrebe daca simt ceva, ca a crezut ca chiar era caruciorul meu ala si a ramas tare uimit ca pot sa merg singura (asta asa, ca o paranteza de destins atmosfera si de relaxat oamenii inainte de sarbatori )
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:28
uite chiar asa: poti sa te angajezi intr-un stand cu ecografe. sau daca nu te angajezi, poti sa te duci doar ca vizitator sa iti faci ecografie gratis, la rommedica, caci se fac gratis pe poost de demonstratie! am vazut multe gravidute care isi faceau ecografii in expozitie
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 16:31
stai sa inteleg... n-a fost un accident faptul ca ai ramas gravida... asta ai vrut... iti doreai de mult...
atunci de ce spui ca a fost prostia ta?
tu singura ai inceput forumul cu afirmatia asta... eu nu inteleg o astfel de nehotarare, o astfel de contradictie...
plecand de la asta ma intreb iar daca esti pregatita sa ai un copil...

acum lasand la o parte cazul particular al alexiei, am o intrebare:
daca e ok sa te casatoresti la 17 ani, pentru ca e legal, atunci de ce nu e ok si avortul, pentru ca si asta e legal, nu?

nu vreau raspunsuri rautacioase.... e o problema de logica si ratiune, nu de ce considera unul sau altul ca e moral... dimensiunea eticului este o chestie mult prea subiectiva, care tine mai mult de context, si nu de esenta...

imorala mi se pare mie femeia care-si da copilul spre adoptie, pe cand in statele unite e o metoda mult practicata in detrimentul avortului...

imoral este sa jupoi animale de vii pentru a lua blana si a folosi carnea, iar in unele tari asiatice e normal...

nu mai continui cu exemple, ca ati inteles...

deci nu sustin 100% avortul, fiecare face ce vrea, dar dezbaterea in sine ma intereseaza la nivel de argumente...

multumesc!
andracalin
Postat pe 15 Aprilie 2009 23:14
Andra,ce e greu de inteles din frazele:IMI DORESC COPIL DE MULT,DAR NU ERAM PREGATITA SA IL FAC tocmai ca stiam ca asta ma va astepta,EL M-A LASAT INTENTIONAT.Si am spus ca e prostia mea ca AM AVUT INCREDERE IN EL.Crezi ca faceam asa ceva cu intentia mea?!cand nici nu situ daca voi avea noroc si va fi bine?!Nu crede-ma una e sa iti doresti si alta e sa vreai,sa faci.
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 07:41
probabil ca esti prea confuza acum, incat nu te-ai explicat foarte clar... dar, spune-mi, ii era frica ca te pierde, sau ce, de te-a lasat intentionat gravida?
ma rog, tinand cont de varsta lui, pentru el e momentul sa-si faca o familie...
dar nu e si pentru tine... adica d-asta consideri ca e" prostia ta"...

pai daca n-ati decis amandoi ca e momentul pentru a avea o familie, ci a fost numai decizia lui, de ce n-a facut cum fac majoritatea barbatilor, sa te ceara de nevasta?

si daca ti-a fortat mana cu o chestie atat de serioasa, nu te astepta sa fie singura chestie de acum inainte...

bafta multa! paste fericit!


andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 08:28
neatza, lume! andra, eu nu vad rostul in a da raspunsuri rautacioase, cum zici tu, asaca iti voi spune parerea mea fara nici un dram de rautate: este legal si sa faci copil si sa faci avort, cum ai zis si tu, ca si drept al femeii de a alege ce sa faca. este legal sa dai copilul spre infiere (na , sunt persoane care nu pot -sau nu mai pot- avea copii dar care isi doresc, si care vor sa infieze. eu nu sunt de acord cu adoptiile in cazul in care copilul mai are rude de sange, cred ca ar trebui infiati doar cei orfani, iar cei care au rude sa fie crescuti de catre ele si nu abandonati, dar asta e parerea mea). este tot legal sa iti lasi copilul la casa de cpii si sa il vizitezi numai din cand in cand, adica sa creasca acolo daca tu nu ai mijloace de a-l creste dar ti-l doresti si nu vrei sa il avortezi sau sa il dai spre adoptie.

legalitatea avortului eu cred ca a decurs din situatiile cand femeia , needucata fiind (de la tara sau eu stiu?) ramane mereu insarcinata si nu are cu ce creste toti copiii pe care ar putea sa ii faca (adica se prefera avortul decat abandonul), sau daca copilul, cum ai zis tu are malformatii iremediabile, sau daca e vorba de viol, sau ma rog, sunt convinsa ca s-au luat in calcul cazuri care ar putea justifica adoptarea acestei legi. pe vremea lui caeasuescu era ilegal de pilda.

in ceea ce priveste nasterea la 17-18 ani, legea nu impiedica nici nasterile la 10 ani, nu?ai vazut tu procuratura sesizandu-se ca nasc tigancile la 10, 12, 14 ani?
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 08:39
repet, nu sunt acuma de parere nici sa nasca toate fetele din liceu. daca stiu ca nu vor fi in stare si nu le va ajuta nici familia, mai bine sa avorteze decat sa dea copilul la casa de copii sau sa il arunce la gunoi dupa ce l-au nascut. dar daca viitoarea mamica se stie un om responsabil , vrea sa pastreze copilul, stie ca va face tot posibilul si simte ca va reussi sa creasca copilul intr-o atmosfera de dragoste si calm (cu perioade mai prospere sau mai nefaste, asta e), atunci sa il pastreze si daca a cerut ajutorul nostru pentru a o sfatui cum sa faca sa fie cat mai bine in aceste conditii, atunci sa o ajutam fara a o critica (caci criticile oricum nu schimba nimic si nu folosesc nimanui)
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 08:44
daca a sunat a critica tot ce-am scris eu, imi cer scuze... nu-mi permit sa fac critici, ca nu sunt vreo atotcunoscatoare...
sunt de acord cu tine la ultimul mesaj postat...
ma intrebam doar de ce o femeie de varsta ei si la orice varsta, de altfel, ar accepta ca prietenul, nici macar sot, sa decida cand sa faca un copil?
in timpul facultatii am simtit ca mi-a sunat ceasul si-mi doream un copil... el n-a vrut... nu l-am fortat, mi-am luat pastilele in continuare si asta a fost... acum cred ca avea dreptate...
dupa aia isi dorea el si eu n-am mai vrut.... si nici el n-a fortat nota...
cand am decis amandoi ca e momentul, l-am facut...
mi se pare o problema foarte importanta ca s-o decida unul singur...
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 09:06
sunt de acord, dar ea acum ce vrei sa faca? a zis ca si ea isi dorea copil (nu acuma imediat dar si-l doreste si nu vrea sa avorteze). trebuie sa avorteze doar pt ca el nu a intrebat-o mai intai? de fapt nu asta era subiectul topicului. eanu a mentionat niciodata ideea de avirt. a zis clar: copilul o sa il nasc, ajutati-ma cu idei unde sa ma angajez si cum sa abordez subiectul nsterii cu parintii mei. ai ei eu cred ca ii vor fi alaturi cand le vva trece socul. doar ca la inceput o sa se crizeze un pic...un pic mai mult bine macar ca tatal copilului ii e alaturi, putea sa hotaasca el singur sa o lase insarcinata si pe urma sa fuga in lume sa nu il mai stie nimeni (crezi ca nu sunt asemenea oameni?)
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 09:22
ma intreb cu scoala cum o sa faca... renunta la liceu, il termina peste cativa ani la frecventa redusa...
nu ca nu s-ar putea, dar mi se pare ca pierde un tren al vietii, in care e mai confortabil sa calatoresti cu generatia ta...
oricum, decizia ei e luata...
tot ce-am scris, vorbeam din punctul meu de vedere, evident, de ce-as face eu...

imi doresc sa nu-i mutileze spiritul, sa devina o kidz 353... (pentru cele care nu stiu despre cine vorbesc, eu cu pinicuta si vasilicasavoiu am atacat-o dur pe una de se da mare femeie, mare gospodina, cea mai buna mama si sotie... cititi forumul "Divortul e o solutie"...)
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 09:24
mai femeia aia chiar se contrazice singura, adica una e sa te dai mare gospodina, alta e sa zici in paralel ca e sotul prea lenes, ca asa l-a invatat ma-sa, ca nu ii place ei ca o duce el in plimbare la cimitir etc, si ca o ia cu friguri cand o saruta el, dar ea il iubesteeeee...de nu mai poate, pt na, merita omul
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 09:27
sunt prea multi barbati care fug, din pacate...da, asa este... e bine ca n-a fugit, dar pentru mine nu e de ajuns asta...
apropo, pentru cine a spus ca programul national de vaccinari nu e chiar foarte bun, ca, ma rog, copilul poate avea diferite reactii adverse, pentru mine n-a fost asa...
cand am inceput noi vaccinarea, am vrut sa cumparam, dar era in momentul crizei nationale si disputei intre distribuitorii si farmacistii cu statul pentru nivelul plafoanelor, si n-au mai adus medicamente... nu stiu daca va amintiti, a fost un mare scandal...
ma rog, obligati, am facut vaccinarile gratuite... ca in slobozia n-am gasit...
tudor n-a facut nicio reactie negativa... o prietena din bucuresti, fiica unor doctori, a gasit vaccinul si l-a cumparat.... si a stat in spital la budimex 1 saptamana pentru ca a facut copilul o reactie ciudata la vaccin....
deci, nu e o regula...
andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 09:31
acum, sfaturi pentru viitoare mamica...
1 ecografiile: daca ele faci atunci cand decide doctorul si ti le face el sau iti da trimitere, nu platesti nimic... nu stiu cum e in alte spitale, dar la slobozia nu-ti da poza cu bebeul, si eu am facut si separat...
nu te arunca la 4d, ca nu e nicio mare scofala, doar ca imaginea se creeaza in timp real, asta fiind a patra dimensiune... in general, cam peste tot exista 3d...
2. intereseaza-te de lista cu obiecte personale admise de spital pentru nastere... nu toate spitalele au aceleasi restrictii...
3. in afara de elevit, iti recomand sa iei ulei de peste pe timpul sarcinii (un flacon cuu 30 pastile pentru o luna costa in jur de 12 lei)... chiar daca ti-au iesit foarte bine analizele, pe timpul sarcinii exista multe riscuri sa-ti dea tot organismul peste cap... iar uleiul de peste echilibreaza colesterolul, trigliceridele si altele...
elevitul nu mi-a fost dat pe reteta, ci l-am cumparat... cam 50 lei/luna...
in plus, in trimestrul 3, am luat si fier pe reteta compensata, preventiv, dar ala costa 1leu/luna...
4. vorbeste din timp daca te poate ajuta cineva cu hainute, carucior si altele... multi parinti, din lipsa de spatiu si pentru ca nu mai vor alti copii, sunt dispusi sa le dea... (in cazul meu, o astept pe sora mea sa-i dau toate alea)...
5. ca sa ai lapte, iti recomand sa te mulgi din prima zi dupa ce ai nascut... o sa fie dureros, dar trebuie...
6. ai grija ce mananci... nu ai voie usturoi, grasimi, fasole, dulciuri cu cacao, cafea nu mai mult de una mica si slaba...

o sa mai scriu, dar s-a trezit tudor...

andracalin
Postat pe 16 Aprilie 2009 09:52
Alexya, felicitari pt bb, sarcina usoara si multa sanatate! Bravo pt faptul ca il pastrezi si bravo pt ca stii sa iti mentii punctul de vedere. Eu am nascut la 19 ani(acum 10 luni) si la fel ca tine, problema cu banii, un tata caruia nu ii pasa de noi si mai ales problema cu "cum sa ii spun mamei"... Iti spun cum am facut eu: eram amandoua la bucatarie si am deschis eu un subiect despre copii, mai exact despre finutul meu, care pe atunci avea 5 luni si un pic.. si tot i-am zis ca vai, ce dragalas e, ce micut e si chestii de genul, la care mama a inceput sa povesteasca despre mine cand eram mica si la un moment dat am intrebat-o daca nu vrea un nepotel, la care ea mi-a raspuns "Nu, mai intai termina scoala si mai vedem" si i-am zis ca oricum o sa aiba....a ramas socata si nervoasa, mi-a zis sa fac avort si i-am zis ca nu vreau sa fac, m-a vazut ca m-am intristat f tare cand mi-a spus(eu eram pregatita sa plec de acasa daca ma punea sa fac avort)...a fost ea suparata cateva zile, cu greu a acceptat si tot ii zicea sotului meu (pe atunci doar prieten) "Sa ii cumperi fructe si vitamine ca are nevoie si multe, multe altele) si ... cu mult timp inainte sa raman insarcinata ne zicea (mie si sotului) ca ea o sa plece de acasa cand o sa facem noi copii, ca sa nu auda noaptea planset de copii, ca s-a saturat de crescut copii, dar cu timpul s-a gandit probabil cum va fi cu un bebelus in casa si acum cand vine de la servici se joaca cu bebe si il pupaceste si ii face toate mofturile...Nici nu mai zic ca daca il aude plangand e imediat langa el si il cocoloseste
Ideea e ca sigur se va supara dar tu trebuie sa ii lasi timp sa se obisnuiasca...adu-i aminte cat e de frumos sa ai un bebelus...succes!
anflo
Postat pe 16 Aprilie 2009 10:01
De acum, ai grija sa iti faci toate analizele, eco, sa speram ca e bine bb acolo si ca se dezvolta normal.
anflo
Postat pe 16 Aprilie 2009 10:09
si, alexia, incearca sa iti procuri toate cele necesare din timp, adica pana sa nasti, pt ca dupa ce nasti:1. nu poti sa stai sa umbli tu dupa cumparaturi, 2. in mare graba alegi de multe ori produse ori prea scumpe, ori de calitate indolielnica, oricum nu faci o alegere la fel de buna decat atunci cand ai timp sa cauti in voie.

ziceai ieri ca mergi la dr. cum a fost? e totul ok?
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:10
Imi permit si eu sa fac cateva comentarii. Am citit toate postarile, alexia pare ca se contrazice un pic, poate ca nici ea nu intelege foarte bine prin ce trece. Pana la un punct am crezut ca a ramas insarcinata din greseala, dar dup-aia am vazut ca ea isi dorea un copil cam de 1 an de zile. Una e sa zici ca iti doresti un copil asa la general, si sincer eu n-am auzit la 17 ani sa iti doresti copii, sa cu confundam cu a-ti place copiii, a fi innebunit dupa ei si alta e sa zici ca iti doresti de peste 1 an de zile un copil. Cand vorbesti de timp, inseamna ca tu in anul asta ti-ai dorit si ai incercat sa faci un copil sau ai luat in calcul ca fara masuri de contraceptie poti ramane insarcinata si ai acceptat asta. Oricum acum nu mai conteaza, esti deja insarcinata, nu e cazul sa mai dam sfaturi ca am vazut ca tu esti hotarata sa pastrezi copilul. Bravo tie, brovo tatalui copilului ca e alaturi de tine, sper sa fie si de acum incolo, ca am mai vazut eu d-astia care cand vad greutatile, prefera sa plateasca o pensie alimenatra si dau bir cu fugitii dup-aia. Eu in locul tau, sincer nu cred ca l-as fi pastrat. La 17 ani mi se pare mult prea devreme. Nu sunt nici adepta intai sa ai ce sa-i oferi, ca uneori trece asa mult pana ai o casa, un servici bine platit, ca ajungi sa treci de 35 de ani si zic eu ca si sa nu faci un copil pana-n 35 de ani, pt ca nu aveai inca o casa, un servici ca lumea, nici asta nu e foarte bine. Una e sa te chinui sa-l faci si sa se intample dupa 35 de ani, va fi o bucurie imensa, dar totusi sa recunoastem ca nu e varsta ideala. Nu zic ca nu vei putea sa-ti termini studiile, sa faci chiar si o facultate, dar va fi mult mai greu si numai daca ai sustinerea familiei. Si oricum, tu acum esti vrajta de copilul tau, dar o sa vezi ca vor fi si perioade grele si o sa ajungi pe la 40 de ani cand vei constata ca nu ti-ai trait tineretea. Nu te condamn ca pastrezi copilul, eu una clar nu l-as fi pastrat si sa nu crezi ca am facut nu stiu cate avorturi, am 28 de ani, sunt casatorita de aproape 1 an, dar abia de acum incolo incerc sa fac un copil si n-am facut niciun avort pana acum, pt ca nu mi-am dorit copil si am avut grija si noroc ca nu s-a intamplat. O perioada am luat anticonceptionale, dupa ce m-am casatorit am renuntat la pastile, tocmai in ideea unui bebe, dar vreo 7 luni am folosit alte metode contraceptive, tocmai pt a evita o sarcina cu probleme. Acum au trecut si cele 7 luni si cum va fi voia Domnului. Am preferat intai scoala, am terminat si o facultate, nu spun ca am nu stiu ce servici, ca nu e asa, lucrez la stat si am un salariu mic, dar avem o casa, garsoniera ce-i drept, dar nu e chiar ideal cand va veni si un copil, exact ce spuneam, nu poti astepta sa le ai chiar pe toate, ca trece vremea copilului, traiesc cu speranta ca in timp vom reusi sa luam un apartament cu doua camere .In fine am pierdut ideea. Vroiam sa zic ca daca scoala o poti face si mai tarziu, daca familia te va sprijini vei putea sa te si angajezi destul de repede, dar va fi ffffff greu. Si sa dea D-zeu sa gasesti sprijin la cunostinte, sa te ajute cu un carucior, un patut, hainute, ca eu am un nepotel si stiu ce cheltuieli implica. Nu stii ce-ti rezerva viitorul si trebuie sa fii pregatita. Poti sa ai lapte si atunci va fi bine, dar daca nu vei avea. Si laptele praf care se da gratuit, poate sa-i mearga f bine, dar daca nu ii merge. Ca sa nu-ti zic, ca poti avea ghinionul sa se termine laptele praf la nivel de judet si pana face casa de sanatate licitatie si aduce altul s-a intamplat sa treaca si 4 luni si nu-ti mai da nimeni laptele pe retele din urma. Si atunci in lunile alea va trebui sa cumperi lapte. Si oricum, cu tot sprijinul medicului de familie, peste litera legii nu poate face f multe. Iti spun ca mai mult de 4 cutii de lapte nu-ti va da niciodata si asta cand e bebe fffff mic, pe masura ce creste, scade nr. de cutii, cand ajunge pe la 8-9 luni nu-ti mai da decat 2 cutii. Si draga mea, copilul oricata grija ai tu, face colici, raceste, se opareste, mai fac si altele saracii care nu depind de parinti si vor trebui medicamente, care sunt atat de scumpe si nu toate sunt compensate. Nu zic ca trebuie sa-i iei nu stiu ce umidificator, incalzitor de biberoane, poti creste bebele si fara astea, dar un minim acolo tot trebuie sa-i asiguri. Si oricat ai zice tu, cand vei iesi cu el afara si te vei intalni cu alti parinti cu bebei si vei vedea ca al tau trage la jucariile celulilalt si tu nu iti poti permite nimic din ceea ce inseamna moft si jucariile nu sunt chiar un moft, unele chiar ajuta la dezvoltarea dpdv al intelectului copilului, te va durea sufletul si atunci sa te intrebi, daca chiar era cazul sa iti doresti un copil la 17 ani.
Iti doresc multa sanatate tie si bebelului, tatal sa ramana in continuare alaturi de voi, sa ai sprijinul familiilor, si a lui si a ta, sunt convinsa ca si mama ta in final va accepta si multa bafta. Sa fii puternica, dupa ce creste bebe un pic sa-ti reiei scoala, sa-ti gaseseti loc de munca si sa va cresteti bebele in pace. Nu am retinut, tatal copilului lucreaza?
laura_paisan1983
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:36
Apropo, eu sunt sora autoarei acestui cont. Si el e nepotelul de care vorbeam.
laura_paisan1983
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:37
Andra,m-a cerut de mult:PSuntel logodit de 2 luni si acum iti dai seama trebuie bani si pt nunta si nici macar nu stiu daca pot fara acordul mamei...
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:37
alexia, am vaga idee ca s-a scimbat legea cu privire la actele de stare civila si am impresia ca acum nice fetele nu se mai pot marita decat la varsta de 18 ani. Intereseaza-te la voi la primarie la stare civila.
laura_paisan1983
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:39
Laura i-am explicat si Andrei,ce e greu de inteles?!Am facut fara prezervativ de la inceput fiindca stie baiatul cum sa faca sa nu ma lase sa nu isi de-a drumul in mine,aveam incredere(repet nu vroiam copil acum fiindca nu am situatia necesara!una e sa iti doresti in general si alta ACUM...)si el si-a dat drumul fara sa stiu.Nu il invinuiesc fiindca este mereu langa mine si vrea sa imi faca toate poftele.Daca si mama ar fi de acord cu bebelu,as fi ce-a mai fericita desi stiu ca va fi greu sa il cresc,mai ales ca nu prea imi place sa fiu ajutata.Dar cum alte mame pot asta,voi putea si eu(nu sunt increzuta)nimic in viata nu e usor.Concluzia:A FOST INTENTIONAT DIN PARTEA LUI NU DIN A MEA!
alexya_kidz
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
copii nacsuti din mai 15 De la: lorena05 10 Februarie 2010 09:26
autism 11 De la: Valentina_Dragos_1 24 Octombrie 2012 16:59
aparitia maselutelor 2 De la: anaROBERT 2 Martie 2010 23:34
Mamici din Buzau! 5 De la: ina_rebeca 4 Noiembrie 2009 12:06
Tulburari digestive la bebelusi 7 De la: Getty 8 Ianuarie 2010 18:29
Setari Cookie-uri