Am nevoie urgent de ajutooor:(

A fost intentionat din partea LUI eu am spus ca imi doream bebe dar nu eram pregatita din cauza parintiilor:)
alexya_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:37
k. am inteles.
adrica
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:39
oricum pana la urma adica dupa ce vei naste va trebui sa va ganditi la o forma de contraceptie...
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:43
iar acum sa revin la o intrebare mai sus sincer daca ramaneam gravida la 17 ani as fi pastrat copilul nici nu se punea problema sa fac avort mai ales ca la mine s-a intamplat sa raman insarcinata dupa cativa ani de la casatorie daca as mai fi facut si avort nu-mi dadeam cu capul de toti peretii mai pe romaneste?
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:46
nu poti da vina pe cineva anume in astfel de situatii de vina poate fi si tara in
care traim si societatea pentru ca la noi in tara contraceptia este un subiect tabu sa zic asa nu se vorbeste acasa cu si tot asa
sunt mamica de baiat si-mi doresc din tot sufletul sa mai am un copil ce o fi de preferat fetita sa fie bucuros si sotul dar daca ar fi peste 17 ani sa vina copilul meu cu o fata gravida la usa sub nici o forma nu l-as scoate afara din casa dar nici nu as insista sa faca avort.
cred ca depinde si de religie si de mai multe chestiuni oricum avortul este un subiect controversat in toata lumea dar tot a omora o persoana se numeste poate gandesc asa si din cauza religiei ortodoxe din care fac parte
oricum inca o data felicitari din partea mea alexya ca gandesti asa si-ti doresc multa sanatate si tie si la bebelus.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:53
cand sa se fi casatorit , mai adrica, are 17 ani, nu-i permite legea sa se casatoreasca la varsta asta daca nu e insarcinata, si atunci doar cu dispensa de la parinti din cate stiu... bebelul a zis ca l-a dorit de mult, deci este clar ca va face tot ce-i sta in putinta pt ca el sa fie bine ingrijit. poate te intrebi de ce n-a asteptat pana la 18 ani , ca sa se marite mai intai, desi nu cred ca asta ar fi ajutat-o in situatia cu parintii ei (care presupun ca visau ca ea sa termine scoala, etc etc)
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:58
pinicuta, cu dispensa de la parinti, sau de la primarul general al municipiului Bucuresti, sau de la presedintele consiliului judetean unde locuieste femeia se poate oficia casatoria legala la sex feminin sub virsta de 16 ani (art. 4 alin. 2, C. fam.), daca sunt indeplinite anumite conditii: graviditatea, boala sau prezentarea unui aviz din partea medicului oficial.

LEGE nr.116 din 15 decembrie 1992-"barbatul se poate casatori numai daca a implinit varsta de optsprezece ani, iar femeia numai daca a implinit saisprezece ani" (art. 4 alin. 1, C. fam.)

deci nu le trebuie aprobarea nimanui.
adrica
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:11
Pinicuta,azi am duc la medicul de fam sa-mi iau trimitere dar sincer nush cum voi reactiona cand ma voi vedea printre atatea mamici...o sa ma simt ca o proasta...care nu stie ce sa faca~X(
alexya_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:18
ai sa vezi ca o sa te descurci foarte bine doar trebuie sa fii puternica nu degeaba vrei sa fii mamica...o mamica este ca o leoaica face totul pentru puiutul ei .Multa Bafta.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:23
Asa e...merci...Azi doar iau trimiterea si cat mai repede o sa fug si la doct Ion:X Sa aveti o zi frumoasa:X
alexya_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:28
doamne, alexia, dar tu crezi ca celelalte mamici care nasc prima data stiu ce sa faca? nimeni nu se naste invatat. ce sa faci cu sarcina, te va invata dr, iar ce sa faci cu bb, iti spuen instinctul matern, pediatrul, si chiar bb insusi (te vei prinde in timp ce cere de la tine). a, uite ce mai voiam sa zic, referitor la haine, eu zic sa le cumperi mai maricele, nu ca pt varsta lui:adica acum nu de nou nascut ci din alea de 3 luni (ca poate se naste si el mare, si oricum raman mici destul de repede, asa fiind mai mari hainele le va folosi mai multa vreme)
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:32
adrica, vezi , ti-ai raspuns singura la intrebare:daca la 17 ani e legal sa se marite, inseamna ca e o varsta a femeii unde organismul este apt de a procrea
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:34
Merci si tie pinicuta:XDaca trec peste etapa cu doctorul de familie,de care chiar mi-e rusine totul va fi mai usor.Cel mai mult ma deranjeaza ca o sa fiu criticata in rest nimic nu ma supara...
alexya_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:37
Salutare :) am citit tot ce s-a scris.. poate risc sa nu ma iubeasca prea mult lumea insa sunt de acord cu adrica si andra.. Si eu gandeam exact la alexya inainte sa nasc - de la aspectul financiar pana la distractie. Acum imi dau seama ca nu e chiar asa, dar eu nu am cum sa ma plang - mi-am dorit foarte foarte mult un bebe (si pentru ca am diabet de f mult timp a fost extrem de greu) iar situatia noastra financiara este foarte buna.
La 18 ani am ramas insarcinata pe cand luam anticonceptionale. Si atunci aveam diabet si pentru ca nu m-am ingrijit in primele saptamani de sarcina, copilul risca foarte mult. Ca sa fac o paranteza - sunt foarte fericita pentru tine ca prietenul/ viitorul sot iti este alaturi. Asta inseamna f f mult! Insa... in fine, sa continui cu povestea..
Si eu credeam pe atunci ca am experienta, ca am trecut prin foarte multe, ca am vazut lumea toata si am invatat destule si nu mi s-ar fi parut o greutate. Acum privind in urma imi dau seama ca nu as fi avut ce sa imi invat copilul, probabil ca as fi crescut o data cu el, iar eu nu as fi avut ce sa ii ofer (lasand la o parte aspectul financiar). Cum probabil v-ati dat seama pe vremea aia am facut avort.. nu imi pare rau, nu mi-a parut nici atunci rau pentru ca probabil ar fi iesit un copil malformat (diabetul da malformatii urate chiar si daca te chinuiesti ca ai o sarcina foarte buna - si nu ma refer la malformatii usoare cum scria cineva aici ca i-a trecut malformatia dupa un an ci ma refer la retard).
Ca sa nu ma lungesc prea mult nu o sa povestesc cu lux de amanunte.. nu vreau sa credeti ca nu sunt sensibila la avorturi, dar daca acum cand iau anticonceptionale (dupa ce am nascut cu cezariana) se intampla sa raman iar gravida, ce o sa fac? nu am nici o alta posibilitate decat sa fac avort.. (ca sa va dati seama - am ramas gravida la 18 ani jumate dupa o luna de anticonceptionale si prima data cand am facut sex neprotejat dupa aceasta poveste a fost acum un an cand am ramas insarcinata pentru a doua oara).
Inainte sa nasc am spus ca nu mi se pare normal sa cheltuim prea multi bani, mi se parea chiar ca o sa fie foarte ieftin totul. Am cumparat din timp unele lucruri si aveam impresia ca asta e tot; dupa ce se naste bebe o sa realizezi ca iti trebuie mult mai multe lucruri. Aici mai conteaza si ce vrei/ poti sa ii oferi copilului. Mentionez ca nu i-am cumparat nici o jucarie pentru ca o sa vezi si tu multi copii la inceput nu sunt atrasi de jucarii. Si cu toate astea costurile au dus aproape la vreo 10 000 ron, dar e adevarat ca i-am creat tot confortul - de la carucior, patut pana la biberoane, sterilizator, incalzitor de biberoane.
DA, vei putea sa te descurci si fara toate acestea - poti pune copilul in pat (dar noaptea vei dormi cu frica), o sa iti plimbi copilul in brate (dar la inceput el trebuie sa stea drept si mai tot timpul culcat, deci nu il vei putea plimba prin parc), daca se va intampla sa nu ai lapte vei putea lua lapte praf gratis (dar daca copilului nu ii prieste vei avea tot felul de probleme si nu vei avea bani sa cumperi o cutie de lapte praf de 20 lei la trei zile - atat costa NAN 1 care nu e unul din cele mai scumpe si care in farmacii ajunge si la 28 lei), poti folosi scutece pe care sa le speli (pampersi pentru 2 saptamani te costa undeva la 50 lei, dar si detergentul va costa ceva, ca sa nu vorbim de mainile tale... si sa nu uitam iritatiile copilului daca nu il schimbi des - crema pentru fundulet, pudra sau ce altceva o sa mai folosesti).. si mai sunt cateva aspecte, dar sa zicem ca intelegi ce vreau sa subliniez...
Trecand peste toate astea ma intreb daca intelegi ce inseamna sa te duci la control.. ai citit pe forum cam ce presupune sarcina? Tu inca nu ai facut o ecografie. In plus trebuie sa iti faci analizele pe care era bine sa ti le faci inainte de a ramane insarcinata - si aici pot apare niste rezultate proaste care pot duce la coplicatii. Trebuie neaparat sa te ducila ecografie, iti va face niste masuratori inca de pe acum ca sa iti spuna daca exista sau nu malformatii - nu trebuie sa faci ecografie 3-4D care e scumpa, dar.. o simpla ecografie te va costa ceva.. Stiu, cazul meu a fost unul dificil si nu esti in aceeasi situatie, din pacate eu am fost nevoita sa fac chiar si 3-4 ecografii pe luna (daca mi-ar fi aparut complicatii medicii erau pregatiti sa imi faca avort si la 20 de saptamani - un copil cu retard e pacat mare sa il nasti) si toate 3-4D ca sa poata sa masoare pana si fluxul sangelui care trecea prin camerele inimioarei celui mic. Realizezi ca nu orice doctor putea sa faca anumite masuratori si am fost trimisa in tot felul de locuri si bineinteles ca m-a costat o caruta de bani (anumite ecografii au ajuns la 500 ron). Lasand la o parte cazul meu care nu este si al tau (dar nu uita, orice se poate intampla intr-o sarcina.. nu vreau sa te sperii) mai sunt si cateva vitamine/ minerale si alte cateva lucruri pe care va trebui sa le cumperi.. Ceea ce vreau sa subliniez este ca nu vei avea timp sa economisesti nimic pana se va naste bebe, ba chiar s-ar putea sa nu ai bani pana in acel moment.
Momentul nasterii e unul foarte interesant.. alti bani.. sa presupunem ca nu vei da nimic si vei putea trece de acest moment (nu iti face iluzii ca se va uita cineva la tine daca dai 5-10 lei la o asistenta, iti pot spune pe proprie piele ca unii sunt nesimtiti - am dat 50 lei asistentei sefa si cand ti-a tras branula de la mana mi-a tras-o cu atata rautate ca mi-a spart vasul de sange si mentionez ca sunt o tipa super zambitoare si nu port discutii in contradictoriu in general). In fine, daca ma intrebi pe mine nasterea m-a costat 4 500 ron din momentul in care am pasit in spital pana am plecat adika fix 4 zile jumate - cezariana inseamna o cheltuiala mai mare decat o nastere naturala.
Nu te indrum catre avort.. vreau doar sa te pregatesc pentru ce va urma. Vreau sa te ajut, din pacate acum ajut 2 gemeni si tot ce i-a ramas mic baietelului meu am dat, dar cu siguranta de acum incolo ma voi gandi si la tine si chiar vreau sa imi dai mesaje cu starea ta (de la fizic pana la psihic, pentru ca nici cu psihicul in sarcina si mai ales dupa nu e prea usor) si sa imi spui cu ce ti-as putea fi de folos.
Mai aveam multe de spus, dar cu siguranta voi mai reveni pe parcurs cu mesaje.
Va pup si pentru cele care nu vor mai fi pe forum pana la sarbatori le spun Paste Fericit!
dianecrii
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:39
Daca o luam normal nici pentru o mama care are toti banii nu este usor sa creasca un copil.Nimeni nu e de ajuns de invatat si vei invata pana vei muri.Eu niciodata nu am spus ca va fi ca pe roze dar ma voi descurca fata de alte fete.Mi-am facut analize chiar inainte de sarcina acelea lunare.Si stiu ca trebuiesc inca multe lucruri facute dar multe mi le vor spune medicii ca nici tu nu stiai ce sa faci daca nu te informai de undeva.Sunt o fata descurcareata si asta nimeni nu va nega.Stiu cum sa manevrez banii in asa fel incat sa fie bine,stiu sa intretin o casa si chiar sa fac diferite papa in afara de cartofi prajiti ou chiftele etc:)Invat repede orice si cu asta chiar ma mandresc.Si voi beneficia de multe lucruri gratuite cu ajutorul medicului meu care imi cunoaste fam dinainte sa ma nasc si a fost langa mine in orice clipa grea,chia si cand era sa mor la varsta de 2 ani.Dansa a avut o fata care a murit si se pune in situatia mea ca nu as vrea sa pateasca ceva bebelul Doamne fereste.Altceva nu prea mai am ce sa spun.Acum trebuie sa plec la doctor...O zi buna...
alexya_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:52
k.. bafta si sa ne spui cum a fost la medic
dianecrii
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:55
dianecrii nu ai de ce sa nu fii iubita sa-ti traiasca bebelusul dar aici este un forum unde ne spunem parerea si ne impartasim experienta iar in viata de toate zilele sa zic asa fiecare face cum crede ca e mai bine si multa sanatate tie si la bebe.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:57
merci mult!!! multa sanatate si voua
dianecrii
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:59
pinicuta, gresesti foarte mult. una e sa fi capabila in a lua hotarirea de a te casatorii si alta e sa iti fie pregatit organismul(ovare, uter,) pt procreere. ca sa nu mai vorbesc de partea psihica. ai inteles totul pe dos. ca sa nu mai vorbesc de deducatia pe care o va primi copilul ala...


dianecrii, subscriu si eu la tot ce ai scris legat de cheltuielile care apar inainte si dupa nastere.
adrica
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:01
1:Nasc prin cezariana.2nu voi cheltui la fel de multi bani ca celalalte mamici.3Faza cu educatia chiar a sunat urat.Crezi ca daca eu fac aucm un bebel nu sunt educata si nu voi sti cum sa-mi educ copilul?Nu ai cum face o asemenea afirmatie:CE EDUCAIE VA PRIMI din moment ce nici nu ma cunosti.Repet am 17 ani ca varsta dar nu si ca gandire.Si daca fac un copil acum nu inseamna ca sunt imatura ca nu stiu sa gandesc:)Daca nu sunt mare ca varsta inseamna ca EU nu ot da o educatie potrivita si ca VOI mamele mari PUTETI?Mai gandeste-te.Nu judeca dupa aparente.Si ca sa stai mai calma Adrica unde stateam inainte pana sa ma mut erau copii cu varste cuprinse intre 6-12 si eu aveam 13 14 ani aveam grij de ei cand ieseam afara nici nu le mai pasa de parinti:)Ma jucam cu ei ii feream de masini ii invatam sa nu manance orice prostie de la magazin etc:)Am fugit...
alexya_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:10
nu cred ca vrea sa te judece nimeni, mai ales ca nu te cunoastem.. dar cred ca nu degeaba a zis cineva ca de abia atunci cand ajungi sa cunosti mai multe intelegi ca de fapt nu cunosti mai nimik...
dianecrii
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:19
alexia, sa stii ca critici si suarari o sa tot avem, indiferent de situatia fiecaruia. dar stii ceva?vitata ti-o traiesti tu , nu altii, asa ca lasa-i pe altii sa boscorodeasca cat vor, nu ai de ce sa iti fie rusine. rusionos e doar ceva care face rau altora:sa furi , sa bati, sa injuri etc. asa, unii considera rusinos sa iesi pe strada cu un barbat mai scund ca tine, sau sa platesti si tu impreuna cu el cand iesiti la restaurant etc, dar astea sunt doar idei preconcepute. fiecare are idealurile sale si nu acelasi lucru ii face fericiti pe toti. ce, altii crezi ca tin cont dew ce crezi tu, se rusineaza de tine, se grabesc sa faca cum crewzi tu ca e mai putin rusions? nu-ti mai face probleme despre ce cred alti si gandeste-te la cum sa faci sa fie bine pt tine si copil. pupici si sarbatori fericite!
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:21
eu am nascut cu dr ion la giulesti si nu am dat un ban la nimeni, si s-au prtat omeneste toti. la el (la dr), m-am dus cu plicul la controlul de 6 saptamani dupa nastere, si nu a vrut sa ia nimic! cand am avut prima discutie cu el, am intrebat cat costa o nastere si a zis ca nu a inteles intrebarea si sa trec mai departe, e un om de milioane si chiar nu gandeste ca multi altii, nu face meseria asta pt bani ci ca sa se ingrijeasca de pacientii lui. si daca nu era el, poate nici copilul nu mi se vindeca, uite ca neonatoloaga care il "ingrijea" a zis sa plec linistita ca nu are nimic copilul, si pe urma dr ion a insistat (ca si mine ca doar stiam amandoi de la ecografii, ca ceva nu e bine), si l-a rugat pe dr toma sa se uite la el, el a vazut ce se intampla si ne-a trimis la grigoe alexandrescu. si nici lui nu i-am dat nimic. nici la moase, nici la nimeni. si asistentele vin si iti spala cusatura si la pat in salon daca nu te poti deplasa, si nu trebuie sa le dai spaga pt asta ca asta le e meseria si asta fac oricum. poate a contat si a cuoi pacienta eram, nu zic ba, poate dr ion impune respect in tot spitalul prin conduita sa, dar daca vei fi pacienta lui cred ca tot de acelasi tratament omenos vei avea parte . mult curaj si fruntea sus, ca dumnezeu e mare si cu ajutorul lui o sa fie toate bine!
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:32
adrica, nu am inteles nimic pe dos. si..educatia pe care o va primi copilul ala? odata ce dai liber oamenilor sa intemeieze o familie, este de la sine inteles ca ii consideri capabili sa isi traiasca viata pe propriile picioare si sa faca tot ce face orice familie normala:inclusiv copii. altfel, la ce sa se mai casatoreasca, zau asa? doar de dragul statisticilor? si cu educatia, nu vad ce legatura are casatoritul sau varsta , cu educatia. cati oameni mult mai in varsta nu isi lasa copiii in voia soartei , catiu copii nu sunt supravegheati inca din carucior de mame care fumeaza langa ei, cati adolescenti injura ca la usa cortului, beau, fumeaza, se drogheaza, vagabondeaza, etc. Ce vrei sa zici, ca astia toti au avut mame de 17 ani si de asta au ajuns asa?Si apoi, daca la 17 ani nu e pregatit organismul, anatomic vorbind, pt o sarcina, nu s-ar mai da dispense sa se marite fetele, ci s-ar trece direct la avort, ca nici un dr nu si-ar asuma raspunderea pt ceva imposibil (o sarcina intr-un organism necopt)
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:37
alexia, ceea ce insa te va costa la nastere, mai ales daca nasti cu cezariana, este anestezia. era 3 milioane in 2007, nu stiu acum cat mai costa, dar iti zice dr ce si cum...
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:40
Buna Alexya nu intru sa te judec doar sa te felicit pt bebe si sa sti ca esti un caz fericit ca te sustine prietenul.Nu toate fetele au norocul asta eu am fost una din acestea care nam avut norocul tau sa ma sustina tatal copilului. Dar am reusit sa-mi cresc baetelul si fara ajutorul lui si mama ta cred ca ar sa anteleaga decizia ta.Daca acum nu te antelege ar sa te anteleaga pe parcurs ai grija de tine si bebe
ines_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:40
dr Ion si dr Toma sunt super doctori si mai toti doctorii din spitalul Giulesti ca si majoritatea celor care lucreaza acolo, in plus toti sunt oameni si inteleg in mare parte suferintele semenilor lor... Eu am dealtfel si o mare stima pentru doctorita Manuela Neagu care lucreaza acolo si care a avut un super comportament pentru niste oameni care puteai vedea cu ochiul liber ca nu aveau ce sa iti ofere si nici prea multa educatie nu aveau (ma refer la cum s-au comportat cu cei din jurul lor). Exista si oameni normali in tara asta unde se ia multa spaga
dianecrii
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:41
pinicuta, dar oare costul anesteziei nu este suportat de casa de asigurari? la fel ca toate costurile operatiei.. eu asa stiam, dar se poate sa ma insel..
dianecrii
Postat pe 15 Aprilie 2009 14:47
ba ai dreptate, probabil ca daca e absolut necesara anestezia (cum e cazul unei operatii), o deconteaza casa de asigurari, iar daca e "de fitze" (cum ar fi epidurala la o nastere normala), o platesti tu. deci la cezariana trebuie sa fie gratis, ma gandesc... la mine nu a fost cazul de cezariana si a trebuit sa platesc epidurala.
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:17
da, exact la asta ma gandeam (ca epidurala nefiind NEAPARAT necesara din cauza asta se plateste).. oricum eu nu am platit nimic pentru cezariana avand anestezie rahidiana - totusi dupa operatia prin care am trecut nu as sfatui pe nimeni sa faca rahianestezie (mai bine anestezie generala, dar asta e doar parerea mea)
dianecrii
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
somnul bebelusului 43 De la: H3l3ne 23 Iunie 2010 14:11
MAMICI DIN BRASOV 169 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 09:48
Bebe nu papa supa 22 De la: Miruxi 17 Iunie 2010 09:34
sangerari in sarcina 3 De la: tatusilvia 28 Mai 2009 22:27
atac de panica!!!!!!!!!!!!!!!! 42 De la: garbo_382132 19 Septembrie 2013 16:21
Setari Cookie-uri