dentitia

salut! aunt noua pe aici si nu stiu daca cineva imi va vedea mesajul. am un baietel de 8 lunii si sunt ingrijorata ca pana acum nu avem nici un dintisor. ce ar trebui sa fac? poate imi raspunde cineva.

Postat pe 4 Mai 2009 11:32
buna.....a mai fost deschis acest subiect,deci daca o sa cauti o sa gasesti mai multe pareri si sugestii.

eu zic sa nu te impacientezi pt ca fiecare copil are propriul lui ritm de crestere si la unii apar mai devreme ,la altii mai tarziu. eu am o fetita de 9 luni si are doar 2 dintisori jos,care i-au aparut la 6 luni.acum vad ca sunt umflate gingiile si sus,deci cred ca or sa-i apara si cei de sus.

poate ar fi bine daca esti ingrijorata sa vb cu medicul pediatru sa vezi ce iti spune.

succes
horobeanu
Postat pe 4 Mai 2009 11:51
Nepotelului meu de la 8 luni au inceput sa-i iasa dintisori, asa ca nu e cazul sa te ingrijorezi prea rau. Iar acum la 1 an si 8 luni are gurita plina de dinti si maselute. Dar pt. orice eventualitate du-te cu el la doctor. Sa nu fie vreo lipsa de calciu.
kidz000722
Postat pe 4 Mai 2009 11:52
multumesc pentru raspuns. pentru varsta lui ar fi indicat un supliment de calciu? voi dati copiilor vostrii?

Postat pe 4 Mai 2009 12:01
mai am o problema in legatura cu inaltimea sio greutatea lui. La 8 luni are 10 kg si 74?75 de cm, in conditiile in care la nastere avea 4kg si 57cm.

Postat pe 4 Mai 2009 12:19
draga mea fara analize eu NU iti recomanda sa-i dai calciu dupa ureche poti sa-i faci mai mult rau decat bine
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Mai 2009 12:21
asa si nu inteleg care-i problema cu inaltimea?
sebi la 11 luni are 11.8 kg si 78 cm la nastere a avut 4kg si 54cm
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Mai 2009 12:23
nu stiu, poate prea scund. pe net gasesti tot felul de tabele cu greutatea si inaltimea copiilor sub un an. nici nu stii pe care sa le crei ca fiind valabile

Postat pe 4 Mai 2009 12:29

BUNA.EU ZIC SA NU-TI FACI PROBLEME IN LEGATURA CU DENTITIA.LA BAIETELUL MEU PRIMUL DINTISOR I-A DAT LA 4 LUNI,PE CAND LA NEPOTICA MEA LA 9 LUNI.EU ZIC CA E DIFERIT DE LA UN COPIL LA ALTUL,NU TB SA TE IMPACIENTEZI PREA MULT.RABDARE MULTA.IN LEGATURA CU GREUTATEA,AL MEU S-A NASCUT DE 4,700 iar acum la 1 an si 2 luni are 12kg.inaltimea a fost la nastere 57cm iar acum 90cm,mult peste normal.eu am avut probleme cu statul in fundulet datorita inaltimii.Abia la 9 luni a stat.ASA CA INCARCA-TI BATERIILE.PUPICI.
kidz000837
Postat pe 4 Mai 2009 12:39
asta asa este fiecare copil are ritmul lui de crestere cum am mai spus unul din baieteii nascuti in aceeasi zi cu sebi merge in picioare pe cand sebi face doar cativa pasi sambata la tara a mers si el mai mult dupa un catelus pe la tara spre bucuria mea si a sotului care vroia sa luam acasa catelusul
lui sebi i-au dat dintisorii de la 7 luni acum la 11 luni are 6 si inca unul se chinuie sa-i apara pe cand una din fetite are dintisori de la vreo 4 luni si ceva parca nu mai stiu sigur iar la alta i-au dat acum vreo luna si ceva deci aproape la 10 luni asa ca nu are de ce sa fii ingrijorata poti sa-i faci analize ca sa fii mai linistita vorbeste cu medicul de familie sau pediatrul
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Mai 2009 12:45
cat despre inaltime daca voi sunteti cu o inaltime normala sau aproape normala asa va fi si copilul sora mea si sotul ei sunt scunzi amandoi si copilul lor este tot scund este cel mai mic din grupa zici ca e la grupa mica nu la cea mare acum cu cine sa semene cu vecinul
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Mai 2009 12:47
acum ne-am intors de la plimbare si dormim. persi pentru pareri.

Postat pe 4 Mai 2009 15:34
scuze....... mersi .Apropo eu sunt Ramona iar pe fiul meu iil cheama Traian.

Postat pe 4 Mai 2009 15:36
despre dinti: sunt copii care la un an au aproape toti dintii (incisivii si chiar si cateva masele), si sunt copii care la un an abia se chinuie cu prima lor eruptie dentara. Normali sunt toti, atata doar ca fiecare organism e diferit. Se zice ca cu cat ii ies mai tarziu cu taat mai bine (desi eu nu vad ce importanta are cand ies, ca oricum se formeaza inca din perioada intrauterina si ulterior "migreaza" catre marginea gingiei si ies la suprafata.


despre greutate: 1. la 5 luni tre sa aiba cam dublu fatza de cand s-a nascut si la un an aprox triplu fatza de nastere) , si 2. nu conteaza greutatea ci sa fie sanatos, vioi, cu privirea vie, carnea tare, busele colorate nu palide, sa nu fie apatic, somnolent etc. Poate sa fie prea "slab" cand e f activ (mananca dar si consuma f multa energie si atunci nu se ingrasa prea tare) sau prea "gras" daca ii dai sa manance fainoase, dulciuri etc. Nu cauta boli unde nu sunt... daca crezi ca are ceva vb cu un dr nu te impacienta degeaba

despre inaltime: copiii au ritmuri diferite de a creste in inaltime, adica nu e obligsatoriu sa ia in fiecare luna acelasi nr de cm, pot avea perioade latente sau pot avea perioade de "explozie". atata doar ca la 2 ani inaltimea individului este cat jumatate din inaltimea pe care o va avea ca adult (aprox, acuma nu numarati chiar la mm)

din ce zici tu mie mi se pare un copil sanatos , mancacios (important e sa manance sanatos), nu ai motive sa te alarmezi. (lasa ca dintii cand or incepe sa iasa, os a iasa mai multi odata si atunci sa te tii )
pinicuta
Postat pe 4 Mai 2009 16:28
hai ca ai incurajat-o noi chiar ne-am intalnit zilele trecute cu o fetita care avea 11 luni si jumatate si abia acum ii ieseau 4 dintisori odata saracuta de ea era toata rosie in gurita ca-ti venea sa plangi asa arata cred ca avea o explozie dentara sa zic asa mamica ei era disperata ca se gandea ca daca-i ies toti dintii cate 4...si lui sebi ii ies cate 2 dar cate 4 e prea de tot saracuta de ea...
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Mai 2009 11:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
poze pe avatar 2 De la: inata 25 Februarie 2009 16:26
mamici din februarie 2008 1 De la: cris18 16 Decembrie 2008 16:14
Tunsul - benefic sau nu ? 22 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:10
sal 6 De la: antoaneta 25 Octombrie 2009 18:39
stabism bebei 3 De la: cristinel_luncanu 18 Februarie 2009 10:27
Setari Cookie-uri