Calmarea durerilor dentare

Micutului meu ii iese o maseluta si plange des in somn. Cu ce as putea sa-i calmez durerea gingiei in afara de Nurofen ?
daniela82dnl
Postat pe 7 Aprilie 2010 23:52
Exista geluri: calgel, calma gel, dentinox.
Si este un siropel excelent pe care eu il folosesc des calma baby.
viobregar
Postat pe 7 Aprilie 2010 23:57
buna daniela82dnl eu cu fimiu nu am avut probleme decat la primii 2 dintisori in rest nici nu stiu cand i-au iesit si are gurita plina,toata dentitia ia iesit .

eu il dadeam des cu calgel(o cutie mova) si la fel am folosi acel siropel calma baby este foarte bun,face parte din farmacia italiana dar il calmeaza si se odihneste bine ti-l recomand.
anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 00:50
buna mamicilor! eu cu fetita mea, am avut probleme serioase sau dureroase mai bine zis! ca la noi mamicile, oricat de mica ar fi durerea copiilor este o problema serioasa!!! la noi au iesit cel putin 4 dintisori odata si tot cate patru maselute odata, asa ca... peripetiile au fost mari! eu nu am reusit sa-i calmez durerile doar cu greep water! cu orice altceva am incercat, geluri pentru dintisori, siropuri, cauciurile speciale de rontait pentru dureri, covrigei, patrunjel.. si multe, multe altele, nu am reusit decat cateva minutele sa-i calmez durerile dupa care iarasi incepau! trebuie sa incerci mai multe pentru ca fiecare bebelus reactioneaza in felul lui! pupicei si multa rabdare!!!
Ilenus
Postat pe 22 Aprilie 2010 09:07


Buna,

si eu am folosit calgel dar cel mai bine a functionat glicerina cu anestezina care se prepara la farmacie.
Succes.
danasinteoan
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:05
Buna bebe al meu are un an si sapte luni , pe langa calma baby si calgel am incercat si Alinan Kids produs de Fiterman Pharma , i-a reglat somnul fff bine , in perioada eruptiei dentare nu prea mai dormea noaptea ...

http://www.fitermanpharma.ro/index.php?p=products&id=78&oid=17#maincontent
garbo088208
Postat pe 22 Aprilie 2010 20:38
eu folosesc Dentinox si camomilla c15 (acesta din urma este un remediu homeopat)
sebishianca
Postat pe 24 Aprilie 2010 14:39
buna mamici, noi avem 9 luni si nicio achizitie de genul asta. Vroiam sa va intreb , sa imi spuneti fiecare dupa caz, cum a fost cand au aparut dintii? daca au facut febra, cat de mare e permisa? daca au avut diaree cat de des a fost scaunul ca sa nu fie ceva patologic? am inteles ca sunt mai maraiti, mai agitati....adica cum? ce fac in plus? sau ce nu fac? Nu dorm bine noapte......adica nu dorm deloc? plang mereu? dorm si se trezesc in scancete? asta vreau sa stiu.........ce sa urmaresc sau poate la ce sa ma astept. va multumim
mama_lui_Filip
Postat pe 27 Aprilie 2010 18:38
Sunt si cazuri, ca noi de exemplu, de care nu stii ca i-au iesit dintii decat cand te musca "bine". Fara febra, diaree si plans zi/noapte.

Eu ti-as recomanda sa ai atentia sporita asupra igienei corporale. Mainile in special sa fie mereu curate, unghii taiate scurt si ce duce in gura "la ros", cat mai curat.

Multa bafta!
ses
Postat pe 27 Aprilie 2010 19:09
mama_lui_filip:
copii ca si noi adultii sunt diferiti, ca atare si peroada cand le apar dintisorii difera de la bebe la bebe, unii sunt mai plangaciosi, altii nu, unii fac diaree alltii nu fac. deci, nu exista un sablon pentru asa ceva. sanatate
aly_fab
Postat pe 27 Aprilie 2010 19:27
Buna tuturor celor de aici ,si mai ales celor cu probleme de la rasaritul dintisorilor.Intr-adevar fiecare copil se manifesta unic, si chiar la acelasi copil e diferenta mare de la un dinte la altul, de ex: al meu (acum are 1 an si 6 luni) mi-a facut febra 40-41(plus plans, trezit de multe ori noaptea,lipsa totala a poftei de mancare, nasuc infundat, ochii umezi, scaune acide apatie sau agitatie) la iesirea unui incisiv ,iar atunci cand i-au explodat 4 deodata (canini si premolari) nu mi-a facut febra ci a fost doar agitat, plangacios si fara pofta de mancare . Am folosit Calgel sau Dentinox gel pus pe periuta de silicon si masat local (in perioada asta totusi nu suporta spalatul pe dinti cu periuta obisnuita) Panadol baby si Nurofen,Paracetamol -supozitoare si impachetari (atunci cand avea febra mare si nu i-o puteam scadea cu medicamente). Multa sanatate si dintisori calmi !
lavinia_andone
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:13
buna

si noi ne chinuim in perioada asta... adica plansete, maraiala seara, nervishori la masa...

sa fie de la dinti? - Daria are 8 luni si 10 zile si un dintishor si jumatate :) - glumesc, e pe cale sa iasa si al doilea, de jos...

de papat papa insa (insa mai cu plangaceli), doarme (desi mai maraie de 3-4 ori pe noapte, insa se calmeaza cu suza) si nici nu are febra

help! ce parere aveti? nu i-am dat cu nimic pentru calmare ca nu imi dau seama daca chiar e de la dinti...

-----------------------
KIDANUNT.RO - anunturi gratuite pentru copii
marissax
Postat pe 28 Aprilie 2010 16:49
Eu am folosit glicerina cu anestezina care se prepara la farmacie. Isi face efectul mult mai repede.
prtn_yaya
Postat pe 30 Aprilie 2010 09:16
poti sa incerci si cu ketof
andra2k8
Postat pe 5 Iulie 2011 14:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iony2286@yahoo.com 1 De la: garbo266954 2 Martie 2012 20:12
Am schimbat patul!!!!! 1 De la: alinakatt 13 Iulie 2009 20:20
de ce puiul meu nu poate sa faca pipi noaptea 12 De la: kidz001967 16 Decembrie 2009 11:27
cum ati slabit dupa nastere? 28 De la: alinakatt 12 Octombrie 2009 11:06
salut 1 De la: ndanicris 31 Iulie 2009 19:03
Setari Cookie-uri