Vaccin pt:varicela si cel pneumococic,ce parere aveti?

Buna,mamici ce parere aveti de aceste vaccinuri,cel pt varicela si cel pneumococic,l-ati facut la copii,la ce varsta?ce reactii adverse au avut dupa ele?as vrea sa ii fac gazei mele de 1 an si 5 luni....merita?
anafaraon
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:30
pneumococicul asta nu stiu ce este, dar parerea mea varicela si celelalte boli din aceasta categorie, mai bine las-o sa o faca ca asa face anticorpi. Vaccinurile oricum n-au efect decat pentru cativa ani, numai daca face boala va fi imunizata dupa aceea toata viata. Asa ca daca i le faci acum cand e mica cred ca dupa 10 ani e ca si cum nu le-a facut si va fi din nou expusa pericolului si cu cat este mai mare cu atat mai rau. Si apropo, eu am trecut saptamana trecuta printr-un stres, fiind insarcinata in 33 de sapt am fost acasa la sora mea unde am stat mai o zi si cand l-a adus pe nepotel de la cresa l-a adus cu varicela. In 10 minute am disparut din casa dar iti dai seama ce stresata am stat sa nu-mi apara bubite, mama nu-si aducea aminte daca am facut sau nu, am sunat prin zona pe la clinici medicale si niciuna nu facea analiza aia de depistare a anticorpilor pt varicela ca sa ma linistesc, asa ca eu am hotarat ca intr-o agenduta o sa-i notez fetitei mele toate bolile astea ca sa stie cand va fi mare daca le-a facut sau nu. Sfatul meu este sa nu o feresti de asemenea boli, ca daca asculti sfatul medicului, adica de a o tii in casa, ca tratamente nu exista decat niste unguente care ii mai iau din mancarime, chiar nu sunt periculoase, las-o sa le faca sa capete anticorpi pt ele ca oricum prin vaccin ti-am zis nu e imunizata decat cativa ani. Asta am citit eu acum pe internet ca m-a interesat in mod direct. Hai sa-ti zic nepotelul meu cred ca avea numai 4 luni cand a fost internat in spital si de acolo a venit cu pojar. In 3 zile i-a trecut, nici macar agitat nu a fost, i-au zis cei din spital de la inceput ca au avut cazuri cu pojar si ca e posibil sa ia si el, dar tot ei i-au zis ca la varste f mici trece si f repede. Acum are deja 2 ani si 3 luni, e mai greut ca nu se stapaneste sa nu se scarpine, dar sa stii ca suporta bine statul in casa, nu plange ca sa-l scoti afara.
kidz000722
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:35
Pe cel pentru varicela nu l-am facut pentru ca aici (in Italia) nu se face insa pe cel pneumococic da, mai ales ca este printre cele obligatorii si gratuite. Ca recatie adversa a facaut febra mare peste 39 dupa 9 - 10 zile de la vaccin. Daca merita nu stiu sa-ti spun, dar cred ca da din moment ce il fac toti copii.
corina_dragoi
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:40
nu se merita!
crezi ca s-au studiat vaccinurile astea pe termen lung? poti sa stii ce efecte au?
daca-l vaccinezi crezi ca n-o sa se gaseasca alta bacteria cu care sa se imbolnaveasca? crezi ca atunci cand o sa tuseasca si o sa faca febra o sa scape fara antibiotic?
eu l-am vaccinat cu antipneumococic si efectul a fost ca acum are vorbirea intarziata si altele, nu vreau sa detaliez. copilul meu avea o dezvoltare super buna pana la 1 an si 5 luni cand i-am facut prevenarul..
dupa care STOP.
si n-a scapat nici fara antibiotic cand facea febra, pentru ca nu-i trecea altfel. si antibiotice tari.
deci pt ce l-am vaccinat????
am citi ca vaccinul asta contine aluminiu si formaldehida care se foloseste la imbalsamarea cadavrelor. oare ce efete au astea asupra creieraselor lor???
kidz_2629
Postat pe 26 Noiembrie 2009 19:21
offff..vaccinurile astea sunt atat de controversate.noi chiar joi le-am facut,plus unul impotriva gripei..deci 3 au fost si unul pe cale orala.ce sa-ti spun ca am avut noapte alba, plangea de durere si nu putea sa doarma, a facut febra, nu a vrut sa manance,plus ca s-a facut ditamai umflatura rosie si tare.

si prietenele mele au patit cam la fel,plus ca unii au avut si diaree si altele.

acum ce sa spun...le-am facut ca erau in schema si aveam programare.si ceilalti copii le-au facut, au avut reactii, a trecut....speram sa fie bine, o sa mai vina si alte vaccinuri......

succes
horobeanu
Postat pe 27 Noiembrie 2009 09:46
buna, eu i-am facut baietelul meu prevenarul, este un vaccin pneumococic. I-am facut prima doza la 7 luni jumatate si luna asta urmeaza sa ii fac a doua doza. Ca reactie a facut febra dupa 1 sapt, pana in 39. Tu hotarasti daca ii faci, nu este obligatoriu, eu am vrut sa il fac pt ca eu racesc mai tot timpul si am vrut ca el sa nu ia tot timpul de la mine
marinelanitu
Postat pe 30 Noiembrie 2009 14:38
eu i-am facut prevenalul baietelului.aici in spania sunt 4 doze si nu sunt gratuite.i-am facut 3 pana acum si ultima trebuie sa o fac la 18 luni.el nu a avut nici o reactie.nici febra,nici raceala,nimic.si pot sa spun ca acum are 11 luni si nu a avut raceli chiar deloc.zille astea este putin racit dar doar atat.are putina temperatura adica 37.7 dar nu ii dauantibiotice deloc.pe mine m-a costat 75 de euro fiecare doza dar cred ca merita.
segio2009
Postat pe 30 Noiembrie 2009 16:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sezonul mucisorilor 56 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 08:18
bebe slab 2 De la: raluca08 24 Ianuarie 2010 16:38
Ajutor 6 De la: ina_rebeca 14 Octombrie 2009 16:52
RUGAMINTE... 1 De la: deliarebecca 24 Februarie 2009 08:28
alocatii de stat pt. copiii 1 De la: garbo182891 23 Februarie 2011 11:07
Setari Cookie-uri