Am nevoie urgent de ajutooor:(

pinicuta, da ai dreptate. alexya, sa ai o sarcina usoara si mult noroc. ca o sa ai nevoie din plin. daca te pot ajuta cu ceva, spune-mi.
adrica
Postat pe 14 Aprilie 2009 12:53
Adrica cand vine vorba de A CRESTE UN COPIL asta deinde nu de varsta ci de mediul in care aceea persoana a trait.Daca e sa luam o fata de bani gata de aceasi varsta cu mine da,nu i-ar sta bine cu un copil nu ar fi in stare sa-l creasca dar in PRIMUL RAND nu i-ar sta gandul la acest lucru,si da,acea pers ar avorta.Dar daca ai scoala vietii(ca niciodata nu o sa o ai pe toata)ai alt mod de gandire.Nu pot zice ca eu stiu tot sau ma descurc in tot,asta nu putem zice despre nimeni.Dar daca ai vointa si maturitate poti afce multe,in viata nu exista nu POT exista NU VREAU.Uite mama mea se descurca mult mai bine acum cu mine si casa decat cand era cu tata.Cum va fi viitorul indiferent de statutul in care te afli(mama sau nu) nu ai de unde sa sti.Si eu una voi naste prin cezariana tocmai ca m-am informat si ca inca organismul meu nu este format pentru o nastere naturala.
alexya_kidz
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:02
Pinicuta,merci din toata inima sincer ce mi-ai spus tu ma ajuta cel mai mult.Da sunt din Bucuresti si chiar nu stiam la ce doctori sa ma duc.O sa vad cum pot obtine chiar la doctorii pe care i-ai mentionat o trimitere.Si venind vorba de bani cred ca ai citit ce gen de fata sunt si am invatat sa ma descurc cu banii nu asta e o problema,tot eu mi-am invatat si iubitul sa cheltuiasca mai putin .Acum sa vedem ce va mai fi.Chiar o sa va spun cum a fost.Sper sa fi atat de fericita sau chiar mai mult pe cat m-a facut pe mine mesajul tau:P
alexya_kidz
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:06
Adrica, ma intrebi la ce varsta e o femeie pregatita sa aibe un copil?? mi se pare f generala intrebarea, sincer.
cred ca depinde de fiecare persoana in parte. pot sa iti zic sigur ca am vazut femei care la 33 de ani nu erau pregatite, si pt care prioritar era serviciul si aspectul lor fizic, libertatea lor. dar, am vazut si femei care au devenit mame la 15 ani si sunt niste mame f grijulii si au grija de copilul lor si nu l-ar parasi pt nimic in lume.
Asa cum spunea si alexya, depinde de educatia fiecareia.
cosmilore
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:19
Pinicuta sti si vreun ginecolog in care ai incredere?Ca la asta mi-e mai teama si nu m-as duce la oricare.
alexya_kidz
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:20
pe dr ion ionut il gassti la camera de garda la maternitate, in fiecare zi incepand cu ora 2 (daca nu ma insel), poti mai bine sa cauti pe net nr de tel de la maternitate si sa suni sa intrebi la ce ora il gasesti, si joia la centrul de planificare familiala de langa maternitate, in jurul orei 16. miercurea sta doar pana la 4 ca pe urma pleaaca la cabinetul lui privat. Eu ti-l recomand din toata inima, cauta-l si pe net pe google si o sa vezi ca numai de bine zice toata lumea depsre el. Atata doar, du-te la el cat mai din timp pt ca are fff multe paciente (sute chiar, eu eram nr 200 si ceva de pilda) si daca ai sarcina prea avansata risti sa nu te mai ia el in evidenta pt ca deja are prea multe in luna cand nasti tu. dar daca te duci la el f din timp nu e problema. e bun profesionist si un om cu suflet si nu te trateaza ca pe o vita ci ca pe un om: iti da pana si ana sa te ridici din pat dupa ecografie (In conditiile in care altii vorbesc urat si te lasa cu ochii in soare cand intrebi ceva). Poti sa vb cu el si despre partea financiara (ma refer la trimiteri de la medic etc, probleme cu casa de sanatate), ca sigur te va indruma si iti va zice ce trebuie facut sa nu fie probleme in acest sens. Trimitere, pt prima vizita la el nu cred ca ai nevoie, ai nevoie doar de timp sa stai la coada, ca sunt multe gravidute la usa lui Te vede, ii zici ce si cum si vedeti voi mai departe. (Daca chiar ai nev de trimitere, njumele lui intreg este ion ionut adrian, si daca zici ca te intelegi bine cu med tau de familie sigur iti va da trimiterea)

Pt medicii pediatri de la grigore alexandrescu, tot asa suna la spital sa afli cand sunt de garda sau la ce ore ii gasesti si cum ajungi, in ce cladire sa ii cauti). Iar daca cumva DOAMNE FERESTE o sa ai nevoie de chirurg sau apar probleme pe care nu stii cum sa le rezolvi si unde sa te duci , cu bb, si nu dai de nici un pediatru, mergi la Grigore Alexandrescu la dr LAURA TOPOR (o gasesti la policlinica joi si vineri de la 5 la8 seara) sau la Anca Draganescu-spital Matei Bals, pavilion 4 etaj 3 (e medic pediatru pt urgente si reanimare - tot asa dr de nota 10 si f implicata in a reda sanatatea pacientilor sai , fara a cere spagi nici una din cele pe care le-am pomenit ca dr , mai sus)


Ion Ionut e de principiu sa nasti natural, adica nu face cezariene la cerere (adica "de moft" dar e medic F BUN si FB CHIRURG de altfel, si daca vede -caci stie sa vada!e f bun profesionist- ca nu ai organismul pregatit pt o nastere naturala, te va opera si nu vei avea probleme de nici un fel de pe urma lui. Iar daca cumva e in concediu sau ceva, in luna cand nasti , roaga-l sa iti recomande un dr bun cu care sa nasti, spune-i ca tu nu cunosti si nu stii in cine sa ai incredere pt copilasul tau, si ca de el stii ca e medic bun si il rogi sa te ajute cu un sfat sau o trimitere daca el nu te poate ajuta) Eu asa m-am dus la el, f tarziu, deja avea, ti-am zis , mai bine de 200 de paciente, si zicea ca nu ma poate lua el, si l-am rugat atunci sa imi zica la cine sama duc pt ca chiar voiam un dr bun (am avut si o sarcina cu o problemitza sa zicem), el a stat s-a gandit, a zis da sunt niste dr buni, dar unul se insoara, altul pleaca in concediu etc, cand nasteam eu, asa ca "si-a calcat pe inima" si m-a luat tot el, chiar daca initial zicea ca nu ma ia si nici asistentele nu imi dadeau nici o sansa si au ramase uimite ca l-am convins
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:27
maternitatea giulesti se cheama oficial spitalul de ostretica ginecologie (parca) PROF DR PANAIT SARBU
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:29
cosmilore, la faza cu 33 de ani ai dreptate. tot asa sint femei care nu fac deloc copii, toata viata, ca sa nu renunte la diverse chestii. eu ma refeream la virstele fragede. dar nu are importanta. fiecare cu parerea lui, nu? sper sa nu considere nimeni discutiile astea ca fiind cearta, ci doar discutii si pareri. puncte de vedere. iar alexya sa aleaga ce e mai bun pt ea.

alexya, esti din bucuresti?
adrica
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:33
Da,din Bucuresti.Eu nu consider discutiile acestea certuri dar sa nu ajungem sa ne contrazicem degeaba.Si multumesc pinicuta mult o sa anunt cand am stabilit ce trebuie cu doctorii.
alexya_kidz
Postat pe 14 Aprilie 2009 13:42
Doamne cat ati mai scris...alexya se pare ca decizia ai cam luat-o asta din ce am reusit sa citesc mai sus acum totul depinde sa o convingi pe mama ta dar la ce argumente ai cam dat se pare ca nu-ti va fi asa greu.
Ma bucur ca au fost si pareri pro dar mai ales pareri contra pentru ca dupa cum ai vazut conteaza foarte tare si partea materiala acum nu-ti imagina ca daca ai bani trebuie sa-i dai si luna de pe cer la copil ca de lucrul asta ne-am convins eu si sotul dupa 3 luni de cand am nascut si am casa plina de jucarii foarte scumpe la care sebi nici macar nu se uita merge la bucatarie ia din dulap un castron si o lingura si bate in el asa ca acest lucru ne-a facut sa mai meditam putin la ce vrem de la sebi si ce vrem sa-i oferim in viata...
am citit ca deja se discuta in contradictoriu despre varsta la care esti pregatit sa ai un copil eu mi-am dorit foarte tare un copil si a venit la 5 ani dupa casatorie asta fara sa fac vreun avort sau sa am vreo problema asa a fost sa fie si cand m-am trezit cu sebi in brate asta din cauza ca nu am avut nici un ajutor m-a facut sa ma intreb daca sunt sau nu pregatita sa fiu mama. Aveam 28 de ani nu 17 sau 18 iar raspunsul a venit din suflet...
Nu vreau sa se inteleaga gresit sunt femei care au facut zeci de avorturi si au 2-3 copii dar sunt care au facut 1 si nu mai pot avea era doar o situatie asa ca nu sunt nici pentru avort dar nu sunt nici contra daca esti violata si nu vrei sa pastrezi copilul sau daca ai un copil cu malformatii sau mai stiu eu dar daca e un copil rodul dragostei voastre nu mi se pare normal sa-l avortezi acum fiecare face cum crede...
as avea mai multe de spus dar se trezi sebi asa ca la mamici si bebici
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:07
buna alexya,
eu cred ca deja a luat cea mai buna decizie :) pana la urma la 17 ani nu e o varsta atat de frageda pt a aveam un copil. asa cum s-a mai spus, sunt unele "fete" pt ca nu sunt inca femei, care au nascut la varste mult mai fragede si nu au mai patit nimik,, si sunt f bn cu bebelu lor. cat despre mama ta, alexya, ca am inteles ca doar cu ea locuiesti, o sa-i fie greu la inceput.. pana se acomodeaza cu ideea de a fi bunicuta ;) cu timpul o sa fie bine, o sa te incurajeze si chiar sunt sigura ca o sa-ti dea si sfaturi bune:) eu cand am ramas insarcinata , am plans de bucurie iar sotul meu aurel, era asa de antuziasmat incat a anuntat vestea la toata lumea:) dar nu a fost asa de frumos.. tot timpul... el se gandea ca eu nu o sa fac un an la locul de munca , pt a putea beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului ( cei 85%). si crede-ma ca pe mine nu asta pa interesa cel mai mult .. cu toate ca era un lucru destul de importat si de luat in considerare. tot asa ne-am certat in privinta asta... imi facuse si programare la un medic pt intrerupere... asta pana cand am fost la primul eco 4D si si-a vazut copilasul.. aveam 7 saptamani.. si pot spune ca era perfect format.. adica avea forma de copilas.. se vedeau manutele, piciorusele.. statea ghemuit acolo in " casuta" lui. i-am auzit pana si inimioara... asta pe mine m-a facut sa plang,,,, iar pe el l-a pus pe ganduri. cand i-am spus mamei mele despre ce ar vrea sotul meu sa face, nu a fost f bucuroasa.. a spus ca decizia este a noastra,, dar sa ne gandim bine la asta.. ca sa nu ne afecteze pe viitor; si mai ales ca nu voi avea garantia ca totul va decurge bine in timpul intreruperii.. si ar puitea aparea complicatii care vor duce la altceva.. sa nu mai pot avea alt bebe.. sau cine stie ce. mama mea m-a incurajat f mult, mi-a dat incredere in mine, mi-a promis ca ma ajuta cu bebelu in toate privintele si financiar si tot ce mai e nevoie, numai sa nu fac vreo prostie. l-a convis si pe sotul meu ca nu e sfarsitul pamantului sa facem acum un bebe.. pt ca sunt f multe familii care sunt in situatii mult mai grele decat noi si tot s-au descurcat.
in fine ... am trecut peste ceva greutati ca sa-l pot pastra ( spun sa-l - pt ca e baietel :D) . in ceea ce priveste indemnizatia, ne-am interesat: eu nu voi beneficia nice de indemnizatie si normal nici de cei 2 ani pt cresterea copilului, dar va beneficia el.
tot ce vreau sa iti zic este sa ai incredere in tine, asta mi se pare cel mai importat; si sotul tau sai iti fie aproape. impreuna veti trece cu bine peste greutati.. mai ales ca socrii tai va sustin.

iti doresc o sarcina usoara si nasterea si mai usoara :) pooop si ai grija d bebelu vostru iubit

ps: cate sapt ai?
cristinaflorentina_2000
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:27
BUna!Eu iti doresc din suflet sa ai curajul sa vb cu mama ta sa te sprijine si sa iti fie alaturi.Sarcina usoara si sa sti ca intr-adevar ginecologul Ionut Ionut esyte un medic forte bun dar si ocupat in caz ca nu il gasesti liber sa iti urmareasca sarcina til recomnad pe Celus Tarpan tot de la giuelsti am nascut eu cu dansul si foarte bun rabdator a nascut si cumnata mea a nascut cu el tot asa cand era mai adolescenta la 19 ani.
maria_serafim
Postat pe 14 Aprilie 2009 14:49
adrica, imi pare bine ca nu sunt singura care gandeste ca avortul e ceva rusinos si de neconceput... sau poate n-am inteles eu bine ideile exprimate pe aici, citind printre randuri cu Tudor in brate...
ma intreb cate dintre voi ati fi facut un copil la 17 ani??!!!
ok, sunt de acord ca daca fata a luat o decizie, trebuie ajutata, dar eram curioasa...
andracalin
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:01
Draga Alexya,
nu pot decat sa-ti urez sa ai multa forta de a infrunta toate greutatile care vor veni. Apropo de ce ziceai mai sus... nu am cumparat fetei mele haine scumpe sau jucarii sau alte tampenii fara rost. Din contra- am facut economii si am cumparat hainute ieftine, din Auchan. Neaparat din bumbac!! De aceea am si luat cateva obiecte de la nepotii mei tocmai pentru a cheltui cat mai putin. Consider ca este doar snobism sa ne ducem sa cumparam botosei de la Zara sau mai stiu eu de unde pe care dai cam 100 ron. Eu i-am luat fetei ghetute cu 25 ron din Auchan (apropo de comparatii)
Apropo de vaccinuri: stiu ca sunt si gratuite, dar pentru ca am avut o fetita prematura nascuta cu 1450 g nu am vrut sa risc sa aiba complicatii de la vaccinurile gratuite care pot provoca in cazuri extreme mari probleme de sanatate. Stiu ce inseamna sa pierzi un copil pentru ca au fost 2 fetite gemene. Este mare durerea sa pierzi copilul mai ales dupa ce l-ai simtit miscand in tine. Si am dus o lupta destul de mare impreuna cu doctorii mei de la spitalul Polizu sa salvez macar una din ele. Ti-i recomand cu toata caldura: Horia Cioflan si Laurentiu Pechi. Sunt oameni jos palaria! Plus ca am apreciat spitalul ca este destul de curatel iar daca sunt probleme la nastere il pot salva pe bb fara mari probleme. Zile sa aiba... In rest... ne mai scriem pe aici. Sanatate si Paste fericit la toate mamicile!
IriCris
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:06
andra, si nu cred ca sintem singurele. depinde de context. arata-mi pe cineva fericita ca face avort?
adrica
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:08
mai, nu cred ca e vreo femeie fericita, dar barbati cu siguranta...
am vrut sa fac o gluma, nu stiu daca mi-a iesit....
eu am facut un avort, am scris mai sus in ce situatie eram, dar nu m-am gandit niciodata, vorba ta, la ce-ar fi fost daca....
poate sunt eu genul de femeie care "vrea la serviciu, vrea libertate", desi nu cred... pana la 30 ani nu am considerat ca e cazul... nu e corect sa judecam pe nimeni, ca nu ne putem transpune in viata altcuiva...
nu consider ca o femeie care a facut avort este blamabila, la fel cum nu consider ca dumnezeu te va trimite in iad... daca asta e vreun motiv de constiinta incarcata...
andracalin
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:23
andra, nu pot sa cred ca zici asa ceva ! sa iti omori propirul copil si sa nu vezi in asta nici un motiv de a avea constiinta incarcata! e adevarat ca nu l-ai vazut cand a murit, ca nu l-ai tinut la piept ca pe cel pe care-l cresti acuma, ca nu a tipat cand a murit, ca nu a plans dupa tine strigand "mama draga, vreau si eu sa traiesc ca voi, cu ce ti-am gresit de n-am dreptul la viata?", dar asta pt ca nu putea, nu pt ca nu era si el copilul tau , viu si el. eu nu te condamn ca ai avortat, fiecare isi traieste viata cum vrea, dar un avort ESTE motiv de constiinta incarcata! zi-mi si mie, in acceptiunea ta, care e diferenmta intre avortul pe care l-ai facut si sa zicem, uciderea unui copil, sau maltratarea, bataia etc? a copiilor zic. astia mai mari te sensibilizeaza mai tare pt ca stiu sa tipe din toti rarunchii, le curg lacrimi, fac mutrite de te doare sufletul cand ii vezi, pe cand un fat inca nenascut nu-l vede si nu-l stie nimeni? asta e difierenta? pt asta e ok sa scapi de el cu inima-mpacata? zi mersi ca ti-a dat dumnezeu fericirea de a avea alt copil acuma, ca daca nu mai puteai sa ai cred ca ajungeai sa intelegi ce vreau sa zic. avortul este ucidere! nu doar o simpla intrevedere cu medicul!
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:46
decat sa fac un copil cu malformatii, mai bine fac avort
andracalin
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:49
nu ma intelegeti gresit, nu sunt de acord nic sa se nasca copii care pe urma sa fie abandonati sau omorati de mamele lor si aruncati in tomberoane (nu ca avortul nu ar fi tot uciderea si aruncarea la tomberon, ca doar unde altundeva crezi ca ajunge fatul omorat?), si nici nu vreau sa incepem acum o campanie in favoarea transformarii liceenilor in parinti, dar nici sa zici"cate din noi au nascut la 17 ani" de parca ar fi o crima asta, in loc sa zici "cate din noi s-ar putea descurca in asa situatie"....
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:49
eu nu m-as fi descurcat si respect mamele care ar fi facut-o...
andracalin
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:51
dar tu nu vorbesti aici despre situatia stricta de malformatii (desi nici cu asta nu sunt de acord: copilul meu s-a nascut cu o malformatie si acum e bine. poate ca in viitor orice malformatie se va putea vindeca, de unde stii tu ca nu? da-i copilului o sansa. sau macar avorteaza cand stii sigur ca are o problema, nu doar asa ca sa scapi tu de griji). dar tu aici ai zis doar "avortul nu e motiv de constiinta incarcata":eu nu sunt de acord, acuma na, fiecare are modul sau de a gandi.... Si sa iti mai zic ceva daca vrei:eu am o sora mai mica cu probleme MARI pe toata viata:mama intre mine si ea a facut un avort: crezi ca nu se gandeste in fiecare noapte ca poate din cauza asta e sora mea asa cum e?
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:52
eu doar am zis ce gandeaM, nu vreau sa se supere nimeni, nu vreau sa condamn sau sa ne certam. si cum noi o sa plecam din oras cateva zile, vreau sa va urez de pe acum sarbatori fericite si distractie placuta, si alexa, inca o data mult succes si mulkta sanatate, sarcina si nastere usoara si sper sa fti mereu alaturi de copilul vostru, puternici si rabdatori, pentru ca merita!
pinicuta
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:56
sincer, nu cred ca are vreo legatura avortul mamei tale cu situatia surorii tale... imi pare foarte rau de ce s-a intamplat la tine in familie...
eu sunt pentru optiunea femeii de a alege....
poate am fost cam dura, cand am vorbit de constiinta impacata... imi cer scuze... nu vreau sa supar pe nimeni....
dar pentru mine este mai important sa-ti cresti copilul asas cum trebuie, nu doar sa-i dai viata...
andracalin
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:56
am cazut la pace, se pare...
Paste fericit!
andracalin
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:57
Florentina cum ai plans tu cand ti-ai vazut pentru prima oara bebelu la ecograf asa am plans eu cand am citit!Se vede ca iti iubesti copilul si ma bucur ca nici tu nu ai optat pentru un avort.Iti doresc sa fi sanatoasa impreuna cu bebel si sot.Fericita chiar si in clipele grele.Ce mai pot zice...Niciodata sa nu te lasi doborata ca asa e viata unde cobori e o scara si de urcat,deci unde-i tristete e si bucurie.
alexya_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 09:54
Florentina:Am 7 dupa calculele mele.De cand am simtit ca sunt insarcinata ma simt implinita simt ca merita sa lupt si mai mult.E un lucru sfant un bebel,chiar daca este greu:X
alexya_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 10:09
neatza alexya, neatza all :) eu adineauri m-am trezit :P

alexya inca nu ai fost la un eco? eu zic sa il iei si pe sotul tau - ce de acum eu zic ca asa se numeste, chiar daca nu avti nunta sau cununie:) - si sa va duceti la eco.. cel mai bine la 4D ca se vede ff bn e posibil sa-i auziti si inimioara:) o sa ai o senzatie pe care nu o sa o poti descrie in cuvinte. si sotul tau la fel. asta o sa-ti dea mult mai multa putere si incredere in tine. poop si asteptam vesti

ps: daca ai nevioe de ceva cu care te pot ajuta, ma gasesti pe cristinaflorentina_2000 - id mess poop
cristinaflorentina_2000
Postat pe 15 Aprilie 2009 10:21
alexya, am o intrebare. si sa nu consideri o rautate din partea mea. prietenul tau are 25 de ani si tu 17 ani. banuiesc ca nu ati facut o singura data dragoste si ai ramas gravida. nu v-ati gindit ca exista sansa sa ramii insarcinata? exista metode de contraceptie. un pachet de prezervative-3 bucati-costa intre 3 si 5 lei. anticonceptionalele costa incepind cu 5 lei si se vind la farmacie fara reteta.

repet, nu o spun cu rautate. pur si simplu nu inteleg.

referitor la eco 3D-e cam scump si mie mi s-a parut inutil. mai ales la 7 saptamini. poate mai incolo, cind sarcina e mai avansata. dar ai putea sa o rogi si pe mama ta sa mearga cu voi, poate o imbunezi putin.
adrica
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:55
Da am mai facut,nu am folosit prezervativul fiindca nu am vrut.Eu nu imi doresc bebe de ieri de azi,ci de un an,acum s-a intamplat sa fie si el sigur sa vrea si sa ma lase,intentionat.Sigur iti pui intrebarea: NU TI-AI DAT SEAMA CA ISI DA DRUMUL?Ba da dar era prea tarziu.:)Imi doream acest bebe dar tot asa aveam indoieli si frica in ce priveste familia mea.Ai inteles ceva?:)
alexya_kidz
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:11
multumesc pt raspuns. deci totul a fost intentionat. de ce nu v-ati casatorit inainte? nu ti-ai pus intrebarea intrebarea cum vor reactiona parintii si cum le veti spune? mai ales mamei tale?(ca doar asta e subiectul topicului, nu? a, si pt cautarea unui loc de munca.)
adrica
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Metode de contraceptie in perioada alaptarii? 21 De la: garbo_381836 7 Octombrie 2014 14:03
Constipatia la sugari 2 De la: pdana 15 Septembrie 2011 14:53
pot sa-i dau ceai bb-lui meu de 4 luni? de care? 14 De la: sima_kidz 11 Decembrie 2012 20:46
pseudoartroza congenitala de tibie 7 De la: petronelaa 17 Septembrie 2011 01:42
vand carut bertoni 1 De la: margeo99 23 August 2009 15:43
Setari Cookie-uri