Pangasius

Bebele in cauza(adica Nicholas sau piersicuta sau corcodusa, sau alte 10000 de variante) mananca fff bine peste , pastrav sau somon, toate le gasim file, proaspete. Insa acum as vrea sa ii dau pangasius, insa nu gasesc proaspat, ci doar file-uri congelate. Are ceva? Cum gatiti pangasius-ul?
carla_dana_p
Postat pe 25 Februarie 2009 16:46
eu zic sa nu iei nimic congelat, ca nu se stie cat de vechi e. ala proaspat macar il vezi daca are ceva... noi am luat pangasus si l-am prajit in tigaie. altii cica il fierb cu un pic de ulei si pun zeama de lamaie.
ruschita
Postat pe 25 Februarie 2009 16:57
si eu sunt de acord cu ruschita sa nu il iei congelat.eu il pregatesc cu legume sau ca pe snitel.
simona77
Postat pe 25 Februarie 2009 17:09
si noi mancam peste foarte mult chiar de cate 3 ori pe saptamana cateodata si tot timpul luam viu de la acvariu cel mai mult ne place pastravul despre pestele congelat nu am o parere prea buna mai ales pentru copii.
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2009 17:28
da, aveti dreptate, mai ales ca termenul de garantie era foarte mare, de ordinul anilor. Asta este , oras mic, posibilitati reduse.
Va multumesc, fetelor!
carla_dana_p
Postat pe 25 Februarie 2009 22:49
pai sa stii ca am mai auzit eu de pui congelati, de pe vremea razboiului
ruschita
Postat pe 26 Februarie 2009 09:56
Fetelor... acum am aflat... nu va mai agitati... in orice supermarket, pangasius proaspat inseamna... pangasius congelat adus din Vietnam si descongelat... si cand ma gandesc ca mergeam tocmai pana la tm(bine, recunosc, nu pt asta special) la metro sau real sau... sa-l iau ,, proaspat''... interesati-va.
carla_dana_p
Postat pe 10 Aprilie 2009 01:32
te contrazic putin;la noi la sibiu la real se gaseste pangasius proaspat din acvariu ,ati alegi ce vrei si sunt sigura ca e proaspat pt ca'''misca'''adica proaspat scos din apa.si eu i-am mai dat congelat file sa pape la bebe si a f destul de bun
silviatatu
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:30
Dragi mamici, eu gatesc pangasius astfel: intr-o tava pun putin ulei, vin alb, coriandru, putina vegeta sau sare si piper, cimbru, chimen. Oricum cat mai multe mirodenii, dar neaparat coriandru! Si bineinteles pestele :)) Si las la cuptor, mai intorc, si gata! bun de papa :). Pofta buna! puiutei mele ii place foarte mult mai ales ca simte mirodeniile...
IriCris
Postat pe 15 Aprilie 2009 21:28
ii pui vin? pt bb adica zic, la carnitza, cand prepari? eu nu i-am dat niciodata din ce faceam stropit cu vin
pinicuta
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:53
eu il fierb si il adaug in pireut sau simplu asa numai fiert si il mananca destul de bine
silviatatu
Postat pe 16 Aprilie 2009 22:38
noi papam pestele fiert cu putina lamaie pana acum nu i-am dat prajit nimic o sa o fac dupa vreun an si ceva .
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Aprilie 2009 12:26
pun putin vin ca sa-i dea aroma speciala, nu numai sare si piper. Nu se ameteste pt ca alcoolul se evapora in mare parte. Pofta buna si incercati fara frica! mai intai voi si apoi bebicii.
IriCris
Postat pe 17 Aprilie 2009 15:45
NICI EU NU AM INCERCAT CU VIN CAND I-AM FACUT PESTELE IN CUPTOR DAR CRED CA ODATA O SA INCERC SI EU PUPICI
silviatatu
Postat pe 17 Aprilie 2009 23:35
Si eu foloseam vin alb pentru pestele la cuptor, insa fac 2 tavi una cu vin si alta, pentru Nicholas fara vin...care i-a placut inca de la botez, iar cand il duce strabunica lui la impartasit si vede preotul spune ceva de genul iam-iam ... si daca asta ar fi tot ar fi ok insa este si mare fan al pixelor de bere ... asa ca, desi stiu ca alcoolul din vin se evapora la tempereturi ridicate... nu ma risc...
Noi facem ,,un pat'' de legume radacinoase in special peste care adaugam pestele iar deasupra condimente (inafara de piper la bebe)si ciupercute(ultima data am folosit intregi conservate si au fost delicioase) si putin ulei si apa...
carla_dana_p
Postat pe 17 Aprilie 2009 23:50
noua nu ne place de mic acest peste,nici fiert si nici fript,mancam de toate dar peste nu
ALEXANDRU28
Postat pe 28 Mai 2009 13:54
buna....noi pangasius nu mai papam cate zile om avea....la cat am tras din cauza lui....a mea a facut o enterocolita de am stat 1 saptamana in spital....asa ca renuntam la el....i-am dat crap saptamana trecuta ia placut foarte mult....luat de tataiu de la pescarie viu.... deacum o sa papam numai ce cumparam viu il alegem din acvariu si asta e...pooopicei dulci...
deliarebecca
Postat pe 28 Mai 2009 14:10
pe topicul cu pestele a fost expus un site despre pangasius daca-l gasesc il expun si aici...
SEBY1YEAR
Postat pe 31 Mai 2009 12:39
http://desprenimicconcret.blogspot.com/2009/05/pangasius.html
SEBY1YEAR
Postat pe 31 Mai 2009 12:41
nu stiu cat este de real dar ...
SEBY1YEAR
Postat pe 31 Mai 2009 12:42
mama lui de pangasius.cata valva pe seama lui. pana acum catva ani nu se stia nika de leguma asta de peste , shi banuiesc ca mai costa shi mult. avem peste romanesc, bun, cu carnea slaba, de exemplu pastrav.incercati l .
iullius
Postat pe 31 Mai 2009 12:46
am uitat. pestele congelat nu stiu cat de bun este , dar isi pierde din calitatile sale nutritive.asha ca....timiteti sotii la peste, sau mergeti cu toti, mai ales ca acum vine si vara. imbinati placutul cu utilul
iullius
Postat pe 31 Mai 2009 12:48
si sotul meu pescuieste in fiecare sambata cate un pastrav din acvariu de la pastravarie pentru sebi
SEBY1YEAR
Postat pe 31 Mai 2009 12:51
ehhh...eu ma duceam in fiecare sambata la peste, dar de acum cam a trecut sezonul la pastrav, asha ca ma reprofilez pe crap. RAUL al meu inca nu papa peste, dar mananca tati shi mami pentru el
iullius
Postat pe 31 Mai 2009 12:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
copilul meu a fost diagnosticat cu megacolon idiopatic!!! va rog ajutati ma 7 De la: pinicuta 22 Martie 2010 10:38
vanataie pe limbutza 21 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:46
analize 5 De la: adryaana 29 Octombrie 2009 16:06
analize preconceptie 13 De la: cory_emy 26 Mai 2011 21:00
Diversificarea...Suc de fructe pt bebe!! 5 De la: garbo_446242 8 Februarie 2017 10:15
Setari Cookie-uri