rodicutza

buna maicilor am si eu un baietel pe nume robert, are 4 luni, este hranit la san dar in ultima perioada nu mai papa asa mul
si mananca cam la trei patru ore cam 5 minute nu stiu ce sa i fac.Greutatea lui este de 8,2 kg
Cand il pun la san dupa cateva minute incepe sa rada si nu mai papa.Nici tnu mai plange cand ii e foame asa cum facea inainte.
kidz007519
Postat pe 31 Martie 2010 14:36
buna si sa iti traiasca bebe .... parerea mea e sa nu iti faci griji atata timp cat e linistit si ia bine in greutate el in cele 5 minute poate sa isi ia cant necesara de laptic. fetita mea are 10 luni si de pe la 3 luni nu papa mai mult de 5 minute asa ca lasa copilul in pace , stai linistita
cory_emy
Postat pe 31 Martie 2010 14:45
buna...si pe al meu baiat il cheama tot robert dar avem 1 an si 5 luni

daca e linistit nu plange si nu face urat nu te stresa poate ca atat cat suge ii este suficient.

te-as intreba totusi nu ai inceput diversificarea?
anaROBERT
Postat pe 31 Martie 2010 16:36
salut. si bebe meu are tot 4 luni si la fel mananca 5 minute, trage tare si se satura. nu-i problema, si la noi se intampla la fel, dar nu-mi fac griji. Noi de ieri am inceput cu suc de mere, si e tare nedumerit ce-i dau, nu stia decat gustul lapticului. Saptamana viitoare poate papam si suc de morcov..
aly_fab
Postat pe 31 Martie 2010 18:12
bv aly asa te vreai incepeti mai mamicilor diversificarea la copii sa fie mai tari de stomacele si sa invete gusturile de mici nu mai traiti cu conceptia ca daca ii dati san este suficient
anaROBERT
Postat pe 1 Aprilie 2010 00:26
Buna ,Inutza mea are 10 luni si 8,2 kg iar dr a zis ca e f bine si nu orice dr ci unul f bun.Eu zic sa stai linistita.Au si ei perioade si perioade.
ina_rebeca
Postat pe 2 Aprilie 2010 18:56
Ana daca incepi diversificarea mai devreme nu faci bebele sa fie mai tare de stomacel,risti sa ii strici stomacelul. Stomacelul copilului nu este complet dezvoltat.
Medicii recomanda sa il hranesti pe copilul tau numai cu lapte la san pana la 6 luni. Pentru bebelu cel mai important aliment este laptele de mam! Acesta ii asigur toi factorii nutritivi si anticorpii care il protejeaz fata de infecii.
Atunci cand copilasul este alimentat natural, laptele de mama ii asigura o hrana completa pana in luna a sasea, neavand nevoie de alt aliment, nici macar de apa.
bau
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:10
kidz007519 stai linistita,copilasul tau are greutatea mai mare ca a unui bbelus de 4 luni.Nu ai de ce sa te ingrijorezi,se vede ca mananca f bine.
bau
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:12
ma bag si eu in discutia voastra , acum parerile sunt impartite vis a vis de diversificare , unii recomanda sa incepi diversificarea de la 4 luni iar altii de 6 luni oricum la inceput le dam cate olingurita doua nu le dam f mult asa ca nu avem cum sa le facem rau daca incepem diversificarea mai devreme important e sa testam copilul cu cantitati mici din noile alimente ....
cory_emy
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:16
parerea medicilor este si mereu va fi diferita,fiecare mama a ajuns sa isi creasca copilul dupa ureche si dupa buna sa placere.copilul meu fiind granit artificial mi sa spus sa incep diversificarea de la 3 luni jumate mi sa parut suspect si l-am lasat pana la 4 luni.i-am diversificat mancarea numai dupa retete de la pediatra atat cantitativ cat si calitativ.nu cred ca va avea bebelul ce pati cu o lingurita de suc sau una de supica
anaROBERT
Postat pe 3 Aprilie 2010 00:51
asa e Ana parerile medicilor sunt impartite.
Fata o spus ca inca alapteaza de aceea i-am sugerat sa mai astepte cu diversificarea.
bau
Postat pe 3 Aprilie 2010 18:01
sunt destule amici care alapateaza si bebeii nu se satura fapt care va duce ori la o diversiicare mai rapida ori la lapte praf ca supliment,acum fiecare mama stie cum sa isi creasca bebelul.
anaROBERT
Postat pe 3 Aprilie 2010 23:31
pana la urma fiecare mamica face cum crede ca e mai bine pre bebelul ei noi doar ne spunem parerea din experienta noastra , eu cu emy am inceput diversificarea de la 4 luni desi o alaptam dar abia pe la 6 luni am reusit sa ii inlocuiesc de tot o masa pana atunci ii dadeam o lingurita doua trei cat vroia si completam cu san si treptat am inlocuit cate o masa iar acum papa in continuare san dimineata seara si in timpul noptii.
cory_emy
Postat pe 3 Aprilie 2010 23:36
si eu la fel diversificarea am inceput-o la 4 luni dar doar cate o lingurita doua maxim atat si nimic mai mult tot laptele era hrana de baza,cam pe la 6 luni sau chiar 7 am inlocuit laptele cu o masa.
anaROBERT
Postat pe 3 Aprilie 2010 23:38
Bebele se satura cu lapticul de mama,doar are perioade in care papa mai des si perioade in care papa mai rar. Cand nu se satura este doar pt ca mama nu mai are suficient lapte si in cazul de fata nu cred ca se pune problema.Despre "nu se satura cu laptele mamei" si "lapte neconsistent" vorbesc multi doctori incompetenti,din cauza carora multe mamici renunta la alaptare.
Ana deci ce am vrut sa precizez este ca nu diversificarea inceputa prea devreme face "sa fie mai tari de stomacele" cum ai precizat.De aceea am expus intreaga poveste.Este normal ca fiecare mamica sa stie ce e mai bine pt copilul ei,pacat ca sunt si doctori incompetenti care nu prea stiu cum stau lucrurile.
Mie, doctorul ,cand avea puiul meu o luna, mi-a zis ca n-am lapte suficient si sa-i dau completare,i-am demonstrat ca am mai mult decat suficient,i-am dat la bebe sa pape de la mine si apoi am dat la pompa si am mai scos inca o sticla plina din acel san.Mi-a spus ca nu suge suficient,l-am pus pe cantar inainte si dupa si a vazut ca suge suficient. Apoi mi-o spus ca laptele nu e consistent,i-am demonstrat ca lapticul este consistent,in a doua luna bebele meu a luat 1500g mancand numai laptic de la mine. Daca ascultam de doctor nu mai aveam laptic de mult,ca odata dand completare,nu mai suge atat de des de la tine si nu mai stimuleaza lactatia.

bau
Postat pe 4 Aprilie 2010 09:02
fiecare mama cu conceptia sa si fiecare medic cu parerea lui,eu am facut asa cum mi sa spus de pediatra deoarece robert a fost hranit artificial eu nu am avut lapte si am fost nevoita sa ii incep diversificarea la 4 luni.manca foarte mult laptic la intervale scurte si nu am avut alta solutie
anaROBERT
Postat pe 5 Aprilie 2010 01:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce dam sa manance copilului de 2 ani? 5 De la: fararipi 30 Septembrie 2012 15:07
cum ati slabit dupa nastere? 28 De la: alinakatt 12 Octombrie 2009 11:06
torticolis 9 De la: tatusilvia 24 Martie 2009 16:55
insarcinata in somaj 3 De la: pinicuta 11 Ianuarie 2010 21:34
Vreau ca fiicele mele sa castige concursul, ma jutati, va rog? 1 De la: sorinheisu 18 Iulie 2009 10:32
Setari Cookie-uri