ce este casatoria?

De la: oli_le_mechant, la data 2010-08-03 00:06:42da persida, acum am inteles. in metafora ta, casatoria este o tinta, un climax, si daca e asa, e clar ce ai vrut sa zici. din cate am observat, pentru altii e o vale sau de-a dreptul un abis, dar cum ai zis si tu, fiecare cu parerea lui.


Este un ideal si, ca pentru orice ideal trebuie sa lupti. Scopul suprem spre care se ndreapt n mod conștient și metodic nzuințele și activitatea creatoare uman n toate domeniile ei, gradul cel mai nalt și mai greu de ajuns al perfecțiunii ntr-o direcție. Totul se schimba atunci cand incetezi sa lupti pentru ceea ce-ti doresti, ori undeva la o rascruce de drumuri esti atras de un alt ideal, atunci este normal ca idealul primar sa ti se para de mult apus, desii nu ti l-ai atins nici pe primul. Totul sta in puterea fiecarui om de a percepe, de a comunica, de a lupta pentru ceea ce-si doreste, de a recunoaste propiile erori si limite, de intelegere, de iertare, de umilinta, de compatimire, de iubire, de daruire, de rabdare, nivelul de egoism care se afla in fiecare dintre noi, mandrie, nivelul de determinare de a schimba ce este "rau" in noi, etc
Da, este foarte usor de zis, eu vreau ori ar trebui sa fie asa si eu asta astept pentru ca merit, dar ce faci tu sa fie asa cum vrei sa fie? Multi zicem iubim, mi-au fost inselate asteptarile, ar fii trebuit sa-mi daruiasca nu mai stiu ce, dar este un semn de intrebare maaaaaaaaree aici, daca intelegi ce vreau sa spun.
Am cunoscut cupluri care au divortat din cauza monotoniei, ce zici de asta? desii le mergea bine, vezi? se mai uita si de juramantul facut la inceputul drumului care trebuia sa ne fie ideal in viata.
Fiecare privim viata prin ochii sufletului nostru, lucruri ori fenomene absolut nesemnificative pentru tine pot capata un cu totul alt sens pentru mine ori viceversa. Si de aici ca sa-ti raspund, pentru ca ai zis ca titlul topicului este " ce este casatoria" nu semnificatia casatoriei pentru mine. Atata timp cat fiecare om are perceptie diferita si asteptari diferite, nu vad diferenta dintre cele doua, decat daca as fii raspuns prin cuvintele bisericii, pentru ca pana la urma cam asta facem, se leaga doua destine intr-unul singur pe viata, cel putin asa ar trebuii sa fie De aceea nu pot raspunde la genul asta de intrebari, care sunt atat de complexe, fix. Fiecare cuvant are o semnificatie mai aparte. eeeeeeeeee cred ca am scris o gramada.
persidadamian
Postat pe 3 August 2010 14:24
persi..

la ce ai examen,pisi?
iasomia
Postat pe 3 August 2010 14:26

LA ce te referi Iaso? faceam un schimb de pareri cu Oil
persidadamian
Postat pe 3 August 2010 14:29
m-ai amuzat,mi-am adus aminte de o perioada cand aveai nu stiu ce examen...
iasomia
Postat pe 3 August 2010 14:30
de ce bateam campii?
stresu Iaso, stresu
persidadamian
Postat pe 3 August 2010 14:32
adevarul este ca e f cald,guritza...
bine ca suntem volubile...
tu spune acolo,ca eu te citesc...
iasomia
Postat pe 3 August 2010 14:36
persida, acu pe bune, nici io nu sunt anti-casatorie, dar mi se pare putin cam mult spus ca aceasta ar fi un ideal. Nu mai insist pe continutul primei fraze, pentru ca pare a fi peste masura de elogios. Cred ca sunt alte directii care implica mai multa creativitate sau efort. Romanu are o vorba: la pupat se pricepe tot omul, adica mi se pare, contrar a ceea ce spui tu, o chestie naturala. Ca idealurile nu le atingem, este de la sine inteles, pentru ca una din caracteristicile lor principale este ca nu pot fi atinse.

De juraminte, probabil unii nici n-au auzit, tot ce stiu ei in legatura cu institutia in cauza e ca tre sa semneze la primarie :P
oli_le_mechant
Postat pe 3 August 2010 22:50
Da Oil este exagerat, nu te contrazic, am vrut sa scot in evidenta valoarea casatoriei, poate am accentuat prea mult, sa-ti spun si de ce.
Exact cum ai spus sunt alte directii care implica mai multa creativitate si efort, atunci de ce majoritatea oamenilor care au dobandit o cariera frumoasa, un echilibru financiar, niste prieteni de valoare, etc se simt nelinistiti si neampliniti daca nu le merge casnicia? de ce oamenii depasesc atat de greu pragul divortului/ despartirea? de ce fiecare isi cauta poate de multe ori cu disperare o consoarta? De ce, daca casnicia nu implica asa de multa creativitate si efort sunt tot mai multe divorturi, in multe cazuri fie ambele parti fie una, raman cu rani ce nu pot ori foarte greu sunt vindecate? Daca casnicia se afla pe al nu stiu cate-lea loc pe scara de valori a fiecaruia, de ce se simt ca sunt cei mai fericiti oameni de pe pamant atunci cand pot sa-si faca familia fericiti prin mijloace mai mult ori mai putin semnificative?
Ok, cred ca filozofaram destul (cel putin eu ) oricum nu o sa reusim noi sa definim nimic.
Ceea ce am vrut sa evidentiez mai mult, este ca indiferent cat de mult vrem noi sa parem ca o casnicie nereusita a fost doar o zgarietura a vietii si e tot una cu ea ori fara ea, in momentele noastre de adevar, stim cu totii in sinea noastra ca nu e asa.
O zi faina
persidadamian
Postat pe 4 August 2010 12:30
nope, oamenii sunt foarte fericiti cand iubesc si sunt iubiti...casatoria vine in mod firesc, ca dovada a iubirii
din pacate, nici iubirea nu-i vesnica.
zambila
Postat pe 4 August 2010 12:35
nu contest asta, nici nu mi-a trecut prin minte, casatoria sa provina dintr-o altfel de legatura
persidadamian
Postat pe 4 August 2010 12:55

te casatoresti ca asa e obiceiul; iubesti sau crezi e asa si gata. nunta,casa ,copii. acum, unii au norocul sa fie indragostiti o viata .altii incep bataia si scandalul chiar dupa nunta, considerand ca nu se potrivesc..la unii se cam duce acel fior al dragostei dar apare un fel de prietenie care face ca cea casatorie sa dureze

sunt cazuri cand, intr-o casnicie ,doar unul mai iubeste. celalalt e cu inima si cu ochii spre alte ademeniri. aici apare ingrijorarea de care vorbea persida.si tot aici e panarama . ea vrea el nu sau viceversa.apar infidelitatile, alde ernest si luptele de culise. se baga la inaintare copiii , soacrele si gura lumii. se ajunge la un compromis gen"a doua sansa" si se continua convetuirea intr-o stransa legatura sufleteasca plina de dragoste exact ca intre caine si pisica, uliu si randunica, greiere si furnica.

astfel, casnicia e salvata, gura lumii fericita.

concluzia pertinenta a vecinilor e ca ,femeia si-a tinut casa .e felicitata
normal.,barbatul e dator sa incerce, chiar obligat. daca s-a nimerit, nu a iertat

daca femeia a calcat stramb si a sarlit parleazul, tot vecinii, prietenii sau oamenii de bine rezolva cazul. e femeie. poale lungi si minte scurta. daca stie sa zambeasca, e iertata. n-a stiut ce face
bravo.! e bine casatorit si casatoria e ceva nemaipomenit.


si_totusi
Postat pe 4 August 2010 14:15
io asta tot incerc sa spun, ca in general e pasiunea si dupa aia casatoria, da' pasiunea are viata scurta, depinde de niste hormoni si neurotransmitatori si e ciclica, in plus - odata declansata - nu mai poate fi controlata. de aceaa o persoana casatorita ca urmare a pasiunii, va sfarsi repede prin a fi prins in mrejele urmatoarei pasiuni si va considera relatia oficializata o temnita.

iubirea este altceva, este - cum aminteam in limbajul psihologiei analitice - latura activa a functiei sentiment si nu e deloc irationala. pe fondul iubirii, e binevenita si pasiunea (sentimentul pasiv), care e o flacara cu viata scurta. dar cine vrea si se pricepe, poate intretine un sir de pasiuni in cadrul aceleiasi relatii.

pentru ateu, casatoria mi se pare un atavism, pentru ca nu are rost sa te legi, din moment ce vrei sa traiesti pe taramul pasiunii permanente.
oli_le_mechant
Postat pe 4 August 2010 18:05
prea complicat,oli. e mult mai simplu
si_totusi
Postat pe 4 August 2010 18:29
as fi de acord cu tine Totusico, daca gandirea de tipul asta ar produce casnicii trainice. Deocamdata, vad in jurul meu multe divorturi, ura si copii suferind.
oli_le_mechant
Postat pe 4 August 2010 22:25
nici eu nu-s de acord cu mine dar cam asta-i realitatea. parca a innebunit lupu. a luat-o lumea pe aratura
si_totusi
Postat pe 4 August 2010 22:49
eu una cred ca inainte de casatorie trebuie sa te imprietenesti mai intai cu persoana.sa vedeti daca va potriviti in gandire.pt ca nu te poti tine de mana cu cineva.si sa mergeti pe drumuri diferite.pt ca daca barbatul si femeia are idealuRI DIferite nu au cum sa traiasca impreuna si sa se suporte unul pe altul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 August 2010 23:38
eu una cred ca inainte de casatorie trebuie sa te imprietenesti mai intai cu persoana.sa vedeti daca va potriviti in gandire.pt ca nu te poti tine de mana cu cineva.si sa mergeti pe drumuri diferite.pt ca daca barbatul si femeia are idealuRI DIferite nu au cum sa traiasca impreuna si sa se suporte unul pe altul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 August 2010 23:38
De la: oli_le_mechant, la data 2010-08-04 22:25:07as fi de acord cu tine Totusico, daca gandirea de tipul asta ar produce casnicii trainice. Deocamdata, vad in jurul meu multe divorturi, ura si copii suferind.


iap, cam tot pe-aici am vrut sa bat
persidadamian
Postat pe 5 August 2010 01:41
nu dormiti la ora asta
blondina_X
Postat pe 5 August 2010 01:53
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-15 19:37:45 Casatoria pt mine inseamna un dezastru....O distrugere a vietii unde trebuie sa si muncesti,,sa ai si grija de casa...Pt ca si barbatul ajuta femeia,,curata un cartof 2.... Mai bine sa stea oamenii asa,,,fara sa mai faca sex...Pt ca oricum barbatii sunt niste incompetenti care umbla doar cu cersitul si fraieritul...Nu toti,,pt ca mai sunt si barbati buni.....Din 100 la % doar 10 la %din barbati pot sa zic ca mai sunt normali.....Dar restul 90 % sunt dusi la vale


POATE AI CUNOSCUT TU DOAR DIN ACEIA
KNIGHT_31
Postat pe 5 August 2010 03:54
Tu te auzi ce vorbesti draga pt ca mie personal imi pari total paralela de lumea in care traim.
garbo001185
Postat pe 5 August 2010 16:45
De la: zambila, la data 2010-08-04 12:35:13nope, oamenii sunt foarte fericiti cand iubesc si sunt iubiti...casatoria vine in mod firesc, ca dovada a iubirii
din pacate, nici iubirea nu-i vesnica.


ASTA CAM ASA E, DAR CU PUTINA PERSEVERENTA TOTUL E POSIBIL
KNIGHT_31
Postat pe 5 August 2010 20:32
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-05 03:54:33
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-15 19:37:45 Casatoria pt mine inseamna un dezastru....O distrugere a vietii unde trebuie sa si muncesti,,sa ai si grija de casa...Pt ca si barbatul ajuta femeia,,curata un cartof 2.... Mai bine sa stea oamenii asa,,,fara sa mai faca sex...Pt ca oricum barbatii sunt niste incompetenti care umbla doar cu cersitul si fraieritul...Nu toti,,pt ca mai sunt si barbati buni.....Din 100 la % doar 10 la %din barbati pot sa zic ca mai sunt normali.....Dar restul 90 % sunt dusi la vale


POATE AI CUNOSCUT TU DOAR DIN ACEIA
pur si simplu nu ma pot atasa de oricine.im place sa ajut pe oameni.dar nu ma pot atasa sufletete de oameni.pt ca majoritatea isi urmaresc doar interesele lor.o data tatal meu m-a intrebat.cam cati+oameni am intalnit eu pe unde umblu.problema ca majoritatea se comport
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 August 2010 22:36
majoritatea oamenilor isi urmaresc doar interesele lor.si daca nu spui nimic la nimeni.risti doar sa fii folosit.in romania si nu doar in romania.pur si simplu nu ma pot atasa sufleteste da oricine pt ca oamenii buni care sunt cinstiti si nu sunt egoisti sunt foarte rari acei oameni care nu urmaresc doar interesul lor si sa te poti atasa sufleteste de ei
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 August 2010 22:54
majoritatea oamenilor isi urmaresc doar interesele lor.si daca nu spui nimic la nimeni.risti doar sa fii folosit.in romania si nu doar in romania.pur si simplu nu ma pot atasa sufleteste da oricine pt ca oamenii buni care sunt cinstiti si nu sunt egoisti sunt foarte rari acei oameni care nu urmaresc doar interesul lor si sa te poti atasa sufleteste de ei
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 August 2010 22:54
majoritatea oamenilor isi urmaresc doar interesele lor.si daca nu spui nimic la nimeni.risti doar sa fii folosit.in romania si nu doar in romania.pur si simplu nu ma pot atasa sufleteste da oricine pt ca oamenii buni care sunt cinstiti si nu sunt egoisti sunt foarte rari acei oameni care nu urmaresc doar interesul lor si sa te poti atasa sufleteste de ei
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 August 2010 22:54
si...?
te rog, da un vot...http://bit.ly/cSu4aU
nuti_vio
Postat pe 5 August 2010 22:59
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-05 20:32:07
De la: zambila, la data 2010-08-04 12:35:13nope, oamenii sunt foarte fericiti cand iubesc si sunt iubiti...casatoria vine in mod firesc, ca dovada a iubirii
din pacate, nici iubirea nu-i vesnica.


ASTA CAM ASA E, DAR CU PUTINA PERSEVERENTA TOTUL E POSIBIL


Vorbesti serios? Perseverenta in ce? In iubire? In casnicie? Iti poti impune sa iubesti si sa-ti si iasa? Iubirea e un sentiment care se naste fara sa-ti ceara voie si pe care nu-l poti obliga sa apara orice ai face.
Daca vorbesti doar de casatorie, atunci da, te poti stradui sa duci mai departe o institutie care iti ofera anumite avantaje si satisfactii, dar perseverenta intr-o casnicie lipsita de iubire (macar in faza ei de inceput) este apanajul oamenilo reci si calculati, care nu au scrupule in a compensa aceasta carenta prin "activitati" extraconjugale...

Tylly
Postat pe 6 August 2010 08:24
De la: Celleste_, la data 2010-08-06 08:24:22
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-05 20:32:07
De la: zambila, la data 2010-08-04 12:35:13nope, oamenii sunt foarte fericiti cand iubesc si sunt iubiti...casatoria vine in mod firesc, ca dovada a iubirii
din pacate, nici iubirea nu-i vesnica.


ASTA CAM ASA E, DAR CU PUTINA PERSEVERENTA TOTUL E POSIBIL


Vorbesti serios? Perseverenta in ce? In iubire? In casnicie? Iti poti impune sa iubesti si sa-ti si iasa? Iubirea e un sentiment care se naste fara sa-ti ceara voie si pe care nu-l poti obliga sa apara orice ai face.
Daca vorbesti doar de casatorie, atunci da, te poti stradui sa duci mai departe o institutie care iti ofera anumite avantaje si satisfactii, dar perseverenta intr-o casnicie lipsita de iubire (macar in faza ei de inceput) este apanajul oamenilo reci si calculati, care nu au scrupule in a compensa aceasta carenta prin "activitati" extraconjugale...


IN IUBIREA PE CARE O DARUIESTI PARTENERULUI SAU PARTENEREI IN CASNICIE
KNIGHT_31
Postat pe 6 August 2010 20:56
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-04 23:38:03eu una cred ca inainte de casatorie trebuie sa te imprietenesti mai intai cu persoana.sa vedeti daca va potriviti in gandire.pt ca nu te poti tine de mana cu cineva.si sa mergeti pe drumuri diferite.pt ca daca barbatul si femeia are idealuRI DIferite nu au cum sa traiasca impreuna si sa se suporte unul pe altul


NORMAL CA NU SUNTEM ARABI SA NE LUAM PE NEVAZUTE, FIECARE TREBUIE SA-SI CUNOASCA PARTENERUL SAU PARTENERA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE SI DUPA ACEEA DACA SAR SCINTEI IN AMOR SE IA O DECIZIE FINALA
KNIGHT_31
Postat pe 6 August 2010 20:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femeia din zodia taur 5 De la: Axl_R 4 Iulie 2012 15:57
mai exista oameni deosebiti..Care sunt recunoscatori si cu bun simt? 46 De la: garbo098853 13 August 2010 23:00
.....spuneti ce vreti 11 De la: namyi 18 Aprilie 2011 19:01
2010 7 De la: sunset474 5 Ianuarie 2010 12:43
despre barbati violenti 60 De la: sora_ilsi 13 Decembrie 2010 00:05
Setari Cookie-uri