ce este casatoria?

arheolog zici?
si cam ce-ai vrea sa descoperi? ceva din cuvantul shopping?
zambila
Postat pe 31 Iulie 2010 14:52
hehehe..
anakin
Postat pe 31 Iulie 2010 14:54
na, zambilici, ca ti-o tranti!
Anakinu', ia d-aci!
kilkenny scrie pe ea
Thor_again
Postat pe 31 Iulie 2010 14:55


receptionat
anakin
Postat pe 31 Iulie 2010 14:57
zambila
Postat pe 31 Iulie 2010 14:57
De la: violetamihai, la data 2010-07-18 12:57:26Dup cele constatate pe pielea tuturor, cstoria este o luare de angajamente fr nicio garanie. Cei care ctig n urma cstoriei sunt numai brbaii pe care mentalitatea romnilor, venit din comuna primitiv a zorilor patriarhatului, i-a fcut stpnii absolui ai femeilor. Dac nu mai vor s-i serveasc stpnul, vor fi fr ndoial maltaratate, umilite i lovite, pentru ca n final s li se ia i dreptul la via.Copiii nu conteaz, bieii vor fi i ei educai de bunici c o femeie de cas trebuie btut din start ca s ltie s-i asculte brbatul, i asta se petrece i n familii educate, la care ai putea avea pretenii. Dac nevasta a fost dat afar de la serviciu, cu att mai ru, este nlturat ca un lucru lipsit de importan, btut i jignit, doar-doar i-o lua tlpia. Dac nu nelege de vorb bun, se procedeaz cu forta, va fi ucis n btaie. S-au vzut attea cazuri la noi. Nici alii nu-s mai breji, dar ai notri bat recordul la toate nenorocirile. De nimic nu sunt buni brbaii n ziua de azi, dar nu mi-e jen nici cu femeile, toate tutele fr niciun cpti i-au fcut un nume cu curul i au venit s ne umple ecranele pe toate posturile de televiziune,i, mai mult dect att, vor s ne educe noua generaie cu modul lor de via, care deja a juns un model. Nu e de mirare c noua generaie s-a spurcat la bani ctigai uor i dnd din orice, numai din creier nu. La aa modele, aa familii! Cstoria este una dintre cele mai nenorocite temnie n care poate sta o femeie, dar, s nu uitm, c fata lui mama i a lui tata, o curv ordinar uns cu toate alifiile, poate ine n aceeai cuc un brbat care nu merit o asemenea via!



Violeto , dar tu in ce secol traiesti??? sau ..traiesti cumva intr-o tara araba??? daca da..nasol..ai gresit destinatia..( si nu una de vacanta , sau sejur de scurta durata, daca ma-ntelegi). Eu cred ca te-.a cam traumatizat unul (psihic sau altfel) si inca nu ti-ai platit datoriile...ai inmagazinat multa furie..excesiv chiar...
reyya
Postat pe 31 Iulie 2010 15:04
Zambiluta
am fost purtata si pe aripi de inger, am calcat si pe carbuni aprinsi am invat ( cel putin asa cred) ceea ce era de invatat, am atins si cerul, m-am izbit si de pamant, dar cu toate astea nu as schimba absolut nimic si incerc sa tintesc spre ceea ce-mi doresc. Nu privesc nici un esec al meu ca pe o dezamagere a vietii ci ca pe o lectie, life goes on, e timpul sa incerc altceva, sunt consecintele deciziilor bune ori rele pe care le-am facut si pentru care imi asum in totalitate raspunderea.
Depinde de fiecare om in parte, exact cum am spus un pic mai devreme.
persidadamian
Postat pe 31 Iulie 2010 15:10
persi ...uneori teoria nu bate cu practica...teoretic e frumos ce zici dar practic...nu cred ca exista...
lala_cri
Postat pe 31 Iulie 2010 15:14
Si eu cunosc multe familii asa..Ca femeia este batuta de barbat daca femeia nu vrea sa execute ordinele barbatului...De asta imi este si asa o sila de casatorie....Sa traiesc cu un animal in casa,sa imi dea mie ordine...Sa fac aia sia..MAI VINE SI maicasa....Eu strang si adun atunci cand vor muschii mei,nu atunci cand vrea un barbat....dar barbatul ce gandeate..Dupa ce femeia se culca cu el..pune suflet pt ca femeia este slaba..Si uite ca barbatul o poate manevra cum vrea el....Daca vreau fac curat,,daca nu las asa..Daca vreau fac mancare,,daca nu nu fac..Dar barbatul tre sa bage in el....De asta are nevoie de menajera si bucatareasca....Asa ca mie imi este scarba de casatorie....Si nici sa stau cu un barbat asa sa ma intalnesc din cand in cand nu vreau..Pt ca este pacat..Asa ca mai bine fara
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Iulie 2010 15:14
Lala eu nu incerc sa te conving de absolut nimic, tu esti liber arbitru al vietii tale.
persidadamian
Postat pe 31 Iulie 2010 15:19
Ce sa facem? Fetele bune "n-are" noroc.
Doara
Postat pe 31 Iulie 2010 15:50
Dap...



Tylly
Postat pe 31 Iulie 2010 15:53
@persidadamian
Casatoria nu reprezinta, a mon avis, nici indepartarea singuratatii si nici a sentimentului de neputinta. Permite-mi sa ma explic: radacina singuratatii este interioara, de ordin psihic. Un om singur interior va ramane singur si in relatie. Asisderea cu simtamantul neputintei: casatoria nu te va face potent :D , ci doar va revela o stare anterioara acestui eveniment.

@lala
Intre 2 oameni necasatoriti nu exista iubire, ci pasiune. Pasiunea are viata scurta, in vreme ce iubirea este un edificiu rational, proiectat pe termen lung. Normal, fiecare alege daca sa isi umple viata cu mai multe pasiuni sau cu o iubire.

@Thor
Avatarul vechi era expresia agresivitatii proiectate. Cum problema s-a rezolvat, am trecut in mod logic la stadiul urmator, cel in care urmaresc traseul energiei care genera proiectia, caputzul meu adica :)

@zambila
Esti simpatica, m-a amuzat primul tau raspuns :)
oli_le_mechant
Postat pe 31 Iulie 2010 16:08
e doar alta teorie...fetili...trezirea...visati sau ce?
lala_cri
Postat pe 31 Iulie 2010 16:10
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-31 15:14:57Si eu cunosc multe familii asa..Ca femeia este batuta de barbat daca femeia nu vrea sa execute ordinele barbatului...De asta imi este si asa o sila de casatorie....Sa traiesc cu un animal in casa,sa imi dea mie ordine...Sa fac aia sia..MAI VINE SI maicasa....Eu strang si adun atunci cand vor muschii mei,nu atunci cand vrea un barbat....dar barbatul ce gandeate..Dupa ce femeia se culca cu el..pune suflet pt ca femeia este slaba..Si uite ca barbatul o poate manevra cum vrea el....Daca vreau fac curat,,daca nu las asa..Daca vreau fac mancare,,daca nu nu fac..Dar barbatul tre sa bage in el....De asta are nevoie de menajera si bucatareasca....Asa ca mie imi este scarba de casatorie....Si nici sa stau cu un barbat asa sa ma intalnesc din cand in cand nu vreau..Pt ca este pacat..Asa ca mai bine fara

scuza-ma ca iti spun asta, nu o lua ca pe o ofensa, nu la persoana ta ma refer, ci la idee, dar gandirea de tipul asta este specifica femeilor homosexuale.

in general, ar putea fi adevarat ce spui tu, insa pe criteriul asta ncio femeie nu ar mai naste pentru ca este dureros, nu ne-am mai urca in masini sau avioane pentru ca exista accidente etc.
oli_le_mechant
Postat pe 31 Iulie 2010 16:12
De unde ai scos teoria asta cu pasiunea si iubirea? Adica nu poti iubi decat daca esti casatorit? Sau e musai daca iubesti pe cineva sa o si parafezi? Eu nu cred ca e ceva conditionat.
Doara
Postat pe 31 Iulie 2010 16:12
uneori nici intre doi oameni casatoriti nu exista iubire....si nici macar pasiune.....
acu' eu ma intreb ce imi doresc oare???
eladaela
Postat pe 31 Iulie 2010 16:12
Ela....iubire si pasiune..... amandoua ...
nuti_vio
Postat pe 31 Iulie 2010 16:15
Ela descifrez eu misterul pt.tine...un cont gras in banca...sanatate....si fericirea vine pe drum....
lala_cri
Postat pe 31 Iulie 2010 16:16
Vine pe naiba. Se duce pana si iubirea si pasiunea de la inceput (atunci cand iubesti). Ce incepe fara iubire se transforma in chin nu in fericire.
Doara
Postat pe 31 Iulie 2010 16:18
nuti...nu mai cred demult ca pe copii ii aduce barza

lala....sanatate,da....

doruletz....
eladaela
Postat pe 31 Iulie 2010 16:21
Dor...
Contul din banca...nu umple sufletul.....
nuti_vio
Postat pe 31 Iulie 2010 16:22
Ela, eu nu concep pasiune fara iubire......daca nu exista acest ,, tot"...mai bine lipsa...
Nu sunt genul,, vai ce bun esti? hai sa ti-o trag"....
nuti_vio
Postat pe 31 Iulie 2010 16:24
oli, bine ai revenit!

Tylly
Postat pe 31 Iulie 2010 16:25
deci....am avut dreptate?
nuti_vio
Postat pe 31 Iulie 2010 16:29
nutico...nici eu mami
da' daca tot e bun,de ce nu???
eladaela
Postat pe 31 Iulie 2010 16:29
Bun...bun...dar unde...inlauntru...sau in anumite parti?
nuti_vio
Postat pe 31 Iulie 2010 16:32
buey....am zis BUN
eladaela
Postat pe 31 Iulie 2010 16:33
Am priceput
nuti_vio
Postat pe 31 Iulie 2010 16:35
De la: Dor_marunt, la data 2010-07-31 16:12:36De unde ai scos teoria asta cu pasiunea si iubirea? Adica nu poti iubi decat daca esti casatorit? Sau e musai daca iubesti pe cineva sa o si parafezi? Eu nu cred ca e ceva conditionat.


@Cell
Merci!

so, nu e vorba de unde le-am scos eu, ci de o paradigma (bi-polara in cazul asta) bazata pe aprofundarile psihologiei analitice (c.g. jung). Foarte pe scurt: am plecat de la distinctia pe care o face el in definirea atitudinilor psihologice fata de realitate. Acesta include tipul sentiment in categoria atitudinilor rational-judicative, alaturi de gandire, in opozitie cu senzatia si intuitia. Insa el recunoaste si o categorie irationala a functiei sentiment, pe aceasta o numeste sentiment pasiv. Evident ca la cea din urma ma refer cand scriu "pasiune", iar la cel activ atunci cand spun "iubire".
oli_le_mechant
Postat pe 31 Iulie 2010 17:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce oare dupa divort barbatii platesc o pensie alimentara amarata la copii,apoi ei sunt liberi sa faca din nou alti copiii si alte femei 53 De la: demonsauinger 24 Iunie 2011 13:43
buna!!! probleme in relatie 89 De la: ciosco92 28 Iulie 2013 10:02
CE ESTE ,,VEDETIA '' BARBATULUI??! 30 De la: moniq_ 28 Mai 2010 12:35
Identitati multiple 29 De la: garbo_392853 9 Ianuarie 2014 22:59
viata lunga la femei 40 De la: eu_geminy 25 Noiembrie 2010 23:19
Setari Cookie-uri