ce este casatoria?

Nuti...dar recunoaste ca-l intretine...
lala_cri
Postat pe 31 Iulie 2010 17:11
De la: nuti_vio, la data 2010-07-31 16:24:40Ela, eu nu concep pasiune fara iubire......daca nu exista acest ,, tot"...mai bine lipsa...
Nu sunt genul,, vai ce bun esti? hai sa ti-o trag"....

da, buna observatia. ce vreau sa spun este ca pasiunea poate exista, si este bine sa existe in interiorul unei relatii de iubire, doar reciproca nu-i valabila :P
oli_le_mechant
Postat pe 31 Iulie 2010 17:17
nu exista iubire pura
cei romantici nu va mai amagiti..pt ca...veti simti gustul "amar" al dezamagirii

iubirea pura tine de divinitate
dar noi niste oameni amarati...la ce putem avea pretentii
???
deziluzii
iubirea??
ne este data doar pt PERPETUAREA SPECIEI!!!
LILO
Postat pe 31 Iulie 2010 17:30
Oops, Lilo, ai devenit mai sceptica decat mine :P
oli_le_mechant
Postat pe 31 Iulie 2010 17:52
Dezamagirile sunt pe masura asteptarilor...Poate secretul e sa te astepti la putin...
rodyk
Postat pe 31 Iulie 2010 17:57
vrei sa te-nsori,oliciu'?!
preci
Postat pe 31 Iulie 2010 17:59
Stii tu cum e Preci, daca e bine facuta treaba, e un mare pas inainte, daca nu, e dezastru :D casatoria nu e o loterie, ci un algoritm LOL
oli_le_mechant
Postat pe 31 Iulie 2010 18:18
oliciule...
algoritm - nealgoritm,da' are a dreaq de multe necunoscute...
preci
Postat pe 31 Iulie 2010 18:41
Dap... de-aia am preferat eu sa nu-mi prind urechile in ea.
Tylly
Postat pe 31 Iulie 2010 21:09
De la: Dor_marunt, la data 2010-07-31 15:50:44Ce sa facem? Fetele bune "n-are" noroc.
Oamenii buni in general nu au noroc pt ca nu au demnitatea lor..Si nu vor sa invete sa isi impuna punctul de vedere...Sau nu stiu cum sa isi impuna punctul de vedere..Pt ca nu sunt intelepti...De asta au de suferit de pe urma la altii aia rai,,la lupii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Iulie 2010 23:20
De la: LILO, la data 2010-07-31 17:30:38nu exista iubire pura
cei romantici nu va mai amagiti..pt ca...veti simti gustul "amar" al dezamagirii

iubirea pura tine de divinitate
dar noi niste oameni amarati...la ce putem avea pretentii
???
deziluzii
iubirea??
ne este data doar pt PERPETUAREA SPECIEI!!!
Bravo lilo...Dragostea pua doar la Dumnezeu se gaseste...Dragostea pura o primesc si oamenii care triaesc curat si se straduie sa faca voia lui Dumnezeu..Adica sa traiasca asa cum vor Dumnezeu....Poate ca fiecare om iubeste in felul lui....Dar nu sunt statornici,nu au principiii..Sunt schimabatori,sar de la un gand la altul..De asta ranesc pe altii care depun sentimente
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Iulie 2010 23:23
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-31 23:23:30
De la: LILO, la data 2010-07-31 17:30:38nu exista iubire pura
cei romantici nu va mai amagiti..pt ca...veti simti gustul "amar" al dezamagirii

iubirea pura tine de divinitate
dar noi niste oameni amarati...la ce putem avea pretentii
???
deziluzii
iubirea??
ne este data doar pt PERPETUAREA SPECIEI!!!
Bravo lilo...Dragostea pua doar la Dumnezeu se gaseste...Dragostea pura o primesc si oamenii care traiesc curat si se straduie sa faca voia lui Dumnezeu..Adica sa traiasca asa cum vor Dumnezeu....Poate ca fiecare om iubeste in felul lui....Dar nu sunt statornici,nu au principiii..Sunt schimbatorii,sar de la un gand la altul..De asta ranesc pe altii care depun sentimente
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Iulie 2010 23:25
Lala, eu nu cred ca un cont in banca il poate intretine...ci gesturile, lucrurile insignifiante doar in aparenta, dar care au o valoare inestimabila...daruire....tandrete...intelegere...respect...incredere.....cuvintele frumoase, pe care ar trebui sa le rostim zilnic......samd....Ma opresc......cred ca as scrie un mesaj kilometric si ar fi obositor pentru cititorii garbo. Am inteles ceea ce tu ai dorit a-mi spune, dar cred ca sufletul nu poate fi cumparat sau intretinut, cu bani.
nuti_vio
Postat pe 31 Iulie 2010 23:42
De la: nuti_vio, la data 2010-07-31 23:42:07Lala, eu nu cred ca un cont in banca il poate intretine...ci gesturile, lucrurile insignifiante doar in aparenta, dar care au o valoare inestimabila...daruire....tandrete...intelegere...respect...incredere.....cuvintele frumoase, pe care ar trebui sa le rostim zilnic......samd....Ma opresc......cred ca as scrie un mesaj kilometric si ar fi obositor pentru cititorii garbo. Am inteles ceea ce tu ai dorit a-mi spune, dar cred ca sufletul nu poate fi cumparat sau intretinut, cu bani.
Asa este ai dreptate...Pe o femeie nu trebuie sa o intretii doar cu bani..Ci si vorbe frumoase si cu afectiune...Pt ca barbatul trebuie sa sprijine femeia material si moral..Pt ca este mai puternic ca femeia...Si femeia trebuie sa ajute barbatul,,,dar mai mult sa ajute barbatul pt ca barbatul este mai puternic..Femeia naste copiii prin durere...S.a.md
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Iulie 2010 23:52
Scumpele mele! Permiteti mi sa va scriu si eu cateva randuri,, nu generalizati! Nu toti barbatii sunt ticalosi. Da, mediul familiar influienteaza mult psihicul copilului. Am trait acasa cosmarul unei vieti chinuite,alaturi de un tata ,betiv si afemeiat, care a batut o mult pe mama. L.am urat mult.Fratii mei n au fost ca tata.Eu am jurat ca, nu s a nascut acel barbat care sa dea in mine! Nu suport agresivitatea,am vazut barbati ticalosi dar am vazut si femei nesimtite,care si bateau joc de familie asa ca, sunt uscaturi pe tot locul. Parerea mea este ca in viata, in casnicie trebuie sa gasesti persoana care sa mearga in acelasi sens cu tine, sa cantati aceeasi melodie.In privinta, norocului,fiecare si l poate face,prin iubire pace liniste intelegere, iar daca nu merge relatia, nu se merita sa va mintiti ca nu va merge si va chinuiti degeaba! Va doresc sa fiti fericiti fericite!
Jojolin
Postat pe 1 August 2010 03:43
intai de toate casaroria inseamna un acord bilateral care confera drepturi si obligatzii pentru ambele parti pe toata durata casatoriei,inseamna stabilitate,mediu propice de dezvoltare familiala,desigur ca ea vine sa com pleteze celelalte: sentimente reciproce,incredere reciproca,conduita buna reciproca,bun simtz reciproc,loialitate,spirit de echipa,obietivitate,responsabilitate,interese comune,studii la acelasi nivel,sexualitate potrivita,permanentza ideilor,consecventza,sanatate deplina,etc.Cand unul din soti presupunand ca a intrunit toate conditziile, incalca acestea, apar disfunctiile,de aici frustrarile,ura etc.De aceea se impune cand hotaram sa ne legam destinele de cineva sa reflectam indelung si pertinent daca alesul poate sa raspunda cerintelor noastre,daca are maturitatea necesara luarii deciziilor in familie si raspunderea necesara de a gestiona si gospodari impreuna.
ileana1959
Postat pe 1 August 2010 11:56
CRED CA SUFERI RAU CA ESTI CASATORITA.ESTI IN PRAGUL DE A-L INSELA.DACA AR STII EL?

Postat pe 1 August 2010 12:30
251, cui te adresezi?...specifica...
nuti_vio
Postat pe 1 August 2010 12:45
"@persidadamian
Casatoria nu reprezinta, a mon avis, nici indepartarea singuratatii si nici a sentimentului de neputinta. Permite-mi sa ma explic: radacina singuratatii este interioara, de ordin psihic. Un om singur interior va ramane singur si in relatie. Asisderea cu simtamantul neputintei: casatoria nu te va face potent :D , ci doar va revela o stare anterioara acestui eveniment.
"
Asta este opinia ta si ti-o respect.
persidadamian
Postat pe 1 August 2010 14:05
bine, evident ca ne exprimam opiniile, insa am oferit si o argumentatie minima. in cazul afirmatiei tale, pur si simplu nu inteleg de ce casatoria ar indeparta cuiva sentimentul de neputinta, macar pentru simplul fapt ca indepartarea a ceva presupune (pre)existenta acelui ceva, iar eu nu cred ca toti cei care se casatoresc se simt neputinciosi.

daca tu ai raspuns la "ce este pentru mine casatoria" e ok, inteleg, dar topicul e " ce este casatoria", deci implica un grad oarecare de generalizare.

nu sunt carcotas, doar am vrut sa inteleg ceea ce ai spus.
oli_le_mechant
Postat pe 1 August 2010 15:13
Caasatoria nu implica obligatii de servitoare..Ca sa ii gatesti barbatului,,sa fac curat dupa el..Sa fac ce zice el....Daca eu am chef sa dorm pana la 11,el poate sa isi faca singur ca doar are si el 2 maini....Casatoria nu este o temnita....Casatoria este unirea vetii a doua persoane...Dar asta nu inseamna ca trebuie sa muncesti ana cazi jos...ca femeie...cum muncesc unele femei
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 15:18
Asta nu inseamna ca daca te casatoresti....Trebuie sa ii calci la barbat,,sa ii gatesti...Ce daca femeia are copiii,,,si sta 24 ore cu copilul....Barbatul poate sa isi calce si sa isi gateasca singur...Ca doar nu sunt nascuta ca sa szervesc pe barbat....Ca doar altceva mai bun nu are o femeie mai bun de facut
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 15:20
DUPA MINE, CASATORIA ESTE O COMUNIUNE DE SENTIMENTE, INTERESE (SI DORINTA DE A FI ALATURI DE PERSOANA IUBITA PENTRU TOT RESTUL VIETII TOT UN "INTERES" ESTE), DE PLANURI, DE RESPONSABILITATI, DE BUCURII SI TRISTETI, PESTE CARE, DOI SOTI CARE SE RESPECTA SI SE IUBESC, TREC IMPREUNA ..... CASATORIA INSEAMNA COPII SI GRIJA COMUNA PENTRU EI, INSEAMNA SA-L AJUTI PE CEL DE LANGA TINE CAND ARE NEVOIE, SA-I CUNOSTI NEVOILE, ASPIRATIILE, PASIUNILE , TRAIRILE .... SA STII CAND SA VORBESTI SI SA STII CAND SA TACI, CACI SI TACEREA ESTE UN ELEMENT DE SEAMA IN COMUNICAREA DINTRE DOI SOTI. SA-L IUBESTI CA SI CUM AR FI SINGURUL OM DE PE PAMANT, EVIDENT INTR-UN "PLAN DOI", DUPA COPII , DAR INAINTEA PARINTILOR .... PESTE TREI ZILE, EU SI 'MNEALUI, IMPLINIM 40 DE ANI DE CAND SUNTEM IMPREUNA SI NU STIU CATI VOR MAI URMA ..... IUBIREA NOASTRA NU A INCEPUT CU SAMPANIE SI CAVIAR, BALOANE ROZ SI ARTIFICII, JURAMINTE STUPIDE SI PLANURI PREA INDRAZNETE .... DAR A FOST SI ESTE IUBIRE, RESPECT SI RESPONSABILITATE ! TOATE CELE BUNE, VOUA, TUTUROR !
IOANA_DRAGAN
Postat pe 1 August 2010 15:53
Oli
Eu nu m-am referit la neputinta fizica ori neputinta carieristica. Este ceea ce am zis cu muntele, incerci sa urci muntele ala si iar aluneci la vale si spui, domne eu nu vad rostul, de ce ma chinui eu sa urc muntele asta? si totusi iar incerci sa urci si iar aluneci, si totusi ceva te motiveaza sa il urci indiferent cat de greu iti este, cand ai ajuns aproape de varf, realizezi ca nu-ti mai este asa de greu si ca ceea ce a fost cu neputinta a devenit posibil si de aici incolo nu poate sa-ti mai stea nimic in cale sa atingi varful. Cand ai ajuns in varf admiri peisajul si realizezi, ca cele mai frumoase momente au fost atunci cand te chinuiai sa urci muntele, pentru ca ai inteles ca nu ar trebuii sa existe limite pentru a lupta pentru cel/cea iubit/a si in clipele tale de adevar sa ai curajul sa-ti recunosti tie insuti, ca nimic nu ar fii fost cu putinta daca persoana de langa tine nu ar fii fost acolo sa te motiveze si ai invatat o lectie de viata care nu ai fii invatat-o altfel. Daca nu ar fii fost motivatia indusa de taina casatoriei (pentru ca eu una am simtit schimbarea de la a locuii in concubinaj si a te casatorii, chiar daca a fost acelasi partener de viata) nu ai fii reusit sa escaladezi muntele. Si nu cred ca este ceva ce poate fii descris in cuvinte, de asta este o taina. Cum am mai spus depinde de fiecare in ce crede. Poate ai sa zici ca o iau razna
ori ca imi place sa filozofez prea mult si-mi pierd timpul cu prostii dar valoarea unei flori nu st ntr-o petal pe care a luat-o vntul, ci trebuie vzut valoarea intrinsec a florii.
NU cred ca m-ai inteles, in fine.
persidadamian
Postat pe 1 August 2010 17:20
Vreti sa va spun parerea mea cu privire la definitia casatoriei? CASATORIA ESTE PRIMUL PAS SPRE DIVORT!!!! O spun din proprie experienta. Trist..Mi-as fi dorit sa o definesc altfel
garbo014788
Postat pe 2 August 2010 10:24
CE ESTE CASATORIA?!
Eu consider casatoria marea dragoste, supremul parteneriat. Secretul - consta in suficienta maturizare emotionala si cunoasterea caracterului partenerului de drum.
Restul vin de la sine.
garbo113890
Postat pe 2 August 2010 19:59
Pana mai ieri si eu credeam la fel...Am cazut din pat si nici acum nu mi-am revenit complet!
panty_C
Postat pe 2 August 2010 20:02
tulai doamne!!!!!!!!!!casatoria.....supremul parteneriat!!!!!!!!!!!!!!!!!!iooooi.
nazirra
Postat pe 2 August 2010 20:38
da persida, acum am inteles. in metafora ta, casatoria este o tinta, un climax, si daca e asa, e clar ce ai vrut sa zici. din cate am observat, pentru altii e o vale sau de-a dreptul un abis, dar cum ai zis si tu, fiecare cu parerea lui.
oli_le_mechant
Postat pe 3 August 2010 00:06
De la: nazirra, la data 2010-08-02 20:38:26tulai doamne!!!!!!!!!!casatoria.....supremul parteneriat!!!!!!!!!!!!!!!!!!iooooi.

vorba ta, da' un sereleu nu pot sa fac?
oli_le_mechant
Postat pe 3 August 2010 00:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
confuzie sau "dezinformare":domnisoara...domnisoara..... 11 De la: tutankhamon 18 Iulie 2009 21:46
Eu ma marit si tata e indragostit 123 De la: pustietate_in_floare 6 Mai 2011 16:57
Mitingul lui Badea 386 De la: caleidoscop 17 Decembrie 2010 23:50
ajutati femeile care se gandesc numai la sex 25 de ore din 24 34 De la: garbo013668 25 Iunie 2010 20:48
ce sunt problemele cu nervii? 5 De la: fleurdelis 9 Iunie 2010 21:14
Setari Cookie-uri