ce este casatoria?

pfff, bai vacalere, cum le zici tu, ca nimeni altcineva!!
anakin
Postat pe 6 August 2010 21:01
nuti_vio
Postat pe 6 August 2010 21:04
Apropo de casnicie/ cuplu, in fine, ce parere aveti despre alinturile astea folosite intre cei doi, cum ar fii pisoiasi, iubitel, tuti, turturica ,ursulet motanel si care or mai fii....................?
eu rad de nu mai am aer cand aud
voi cum va alintati partenerii?
persidadamian
Postat pe 6 August 2010 22:26
mai sunt si alea el ii spune ei mami iar ea lui tati
tusi_Oli
Postat pe 6 August 2010 22:33
astea mai merg sunt des intalnite, dar ce zici de tuti ori turturica ?
persidadamian
Postat pe 6 August 2010 23:17
cam in jur de 90 % luptatoareacurajoasa are dreptate si nu vb din experienta propie ca eu m-am maritat la 17ani si dupa 10 ani ma iubeste la fel de mult si eu pe el chiar daca in primi 3 ani incerca sa ma conduca dupa principiile si regulile lui dar nu am cedat niciodata in fata lui si mi-am sustinut punctul de vedere si poate de asta suntem tot impreuna dar referitor la ce am spus mai sus de 90% m-am referit ca am vazut in jurul meu atata rautate a unor soti cu sotiile lor incepand de la rude,prieteni si chiar straini; dar consider si femelile sunt proaste pentru ca stau in prostia lor si rabda gasindu-si singure motive sa nu rupa aceea relatie.
danyella04
Postat pe 6 August 2010 23:33
in privinta alinturilor eu ii spun tati iar el mami uneori, asta de cand avem un copil si vb cu el despre noi si de aceea ne m-ai spunem mami si tati
mai penibil mi se par uni tineri care se saruta si se strang in brate pe strada de parca ar vrea s-o faca acolo in mijlocul drumului!
danyella04
Postat pe 6 August 2010 23:41
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-19 10:29:33 Ce daca ajunge cativa cu strangul in gat,,,pt ca asa ei respecta doar femeile mincinoase....Si care ii mint....Si apoi ma pocaiesc iarasi.....Si tot asa daca as renunta la crestinism,,,jur ca o sa ajung cea mai rea dintre femei.....ii fac pe tot barbatii care imi ies in cale sa ajunga cu streangul in gat....le bag niste minciuni,,,,apoi ii las cu ochii in soare pe toti dar si fara bani


Daca tu ai impresia ca esti crestina cu adevarat daca zici asta, atunci te inseli amarnic! Habar n-ai ce vrea Dumnezeu de la noi! Crestinismul se SIMTE! Stii tu, exista asa numitul pacat cu gandul... tu cum stai cu el?
aikipy
Postat pe 7 August 2010 08:23
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-01 15:18:31 Caasatoria nu implica obligatii de servitoare..Ca sa ii gatesti barbatului,,sa fac curat dupa el..Sa fac ce zice el....Daca eu am chef sa dorm pana la 11,el poate sa isi faca singur ca doar are si el 2 maini....Casatoria nu este o temnita....Casatoria este unirea vetii a doua persoane...Dar asta nu inseamna ca trebuie sa muncesti ana cazi jos...ca femeie...cum muncesc unele femei


Casatoria inseamna daruire, intelegere, respect. Inseamna ca fiecare aduce ce poate in casa, nu ce are chef. Casatoria inseamna sa VREI sa faci anumite chestii pentru celalalt (si nu, nu ma refer la femeia gateste, barbatul aduce bani, Doamne fereste!). Casatoria inseamna egalitate, dar o egalitate pe care trebuie sa o simtiti amandoi, fiindca n-o sa stea nimeni sa judece care a adus mai mult si sa adune ca la matematica. La urma urmei, daca tu gatesti si el face piata, de exemplu, cine hotaraste ce e mai greu din astea doua? Si apoi, daca se decide de comun acord, ce faceti, inmultiti timpul petrecut savarsind acea actiune? Si tot asa... Adica, sa fim seriosi. Daca TU si EL nu va simtiti ok, daca tu simti ca dai mai mult sau el simte ca da mai mult, nu va merge. Va aparea frustrarea. Hai, ca m-am lungit...
aikipy
Postat pe 7 August 2010 08:45
De la: IOANA_DRAGAN, la data 2010-08-01 15:53:08 DUPA MINE, CASATORIA ESTE O COMUNIUNE DE SENTIMENTE, INTERESE (SI DORINTA DE A FI ALATURI DE PERSOANA IUBITA PENTRU TOT RESTUL VIETII TOT UN "INTERES" ESTE), DE PLANURI, DE RESPONSABILITATI, DE BUCURII SI TRISTETI, PESTE CARE, DOI SOTI CARE SE RESPECTA SI SE IUBESC, TREC IMPREUNA ..... CASATORIA INSEAMNA COPII SI GRIJA COMUNA PENTRU EI, INSEAMNA SA-L AJUTI PE CEL DE LANGA TINE CAND ARE NEVOIE, SA-I CUNOSTI NEVOILE, ASPIRATIILE, PASIUNILE , TRAIRILE .... SA STII CAND SA VORBESTI SI SA STII CAND SA TACI, CACI SI TACEREA ESTE UN ELEMENT DE SEAMA IN COMUNICAREA DINTRE DOI SOTI. SA-L IUBESTI CA SI CUM AR FI SINGURUL OM DE PE PAMANT, EVIDENT INTR-UN "PLAN DOI", DUPA COPII , DAR INAINTEA PARINTILOR .... PESTE TREI ZILE, EU SI 'MNEALUI, IMPLINIM 40 DE ANI DE CAND SUNTEM IMPREUNA SI NU STIU CATI VOR MAI URMA ..... IUBIREA NOASTRA NU A INCEPUT CU SAMPANIE SI CAVIAR, BALOANE ROZ SI ARTIFICII, JURAMINTE STUPIDE SI PLANURI PREA INDRAZNETE .... DAR A FOST SI ESTE IUBIRE, RESPECT SI RESPONSABILITATE ! TOATE CELE BUNE, VOUA, TUTUROR !


Foarte frumos si adevarat spus! Nu iti vazusem comentariul inainte sa il adaug pe al meu! Felicitari pentru cei 40 de ani!
aikipy
Postat pe 7 August 2010 08:47
De la: persidadamian, la data 2010-08-06 22:26:21Apropo de casnicie/ cuplu, in fine, ce parere aveti despre alinturile astea folosite intre cei doi, cum ar fii pisoiasi, iubitel, tuti, turturica ,ursulet motanel si care or mai fii....................?
eu rad de nu mai am aer cand aud
voi cum va alintati partenerii?


mie mi se pare interesant cand aud venind de la oameni pe care nu-i banuiam sa afiseze latura asta , mi se face mila cand aud spus fara convingere si mi se pare f.frumos cand dincolo de vorbe se simte ca e dragoste.
bluelight
Postat pe 7 August 2010 08:53
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-06 20:59:18
NORMAL CA NU SUNTEM ARABI SA NE LUAM PE NEVAZUTE, FIECARE TREBUIE SA-SI CUNOASCA PARTENERUL SAU PARTENERA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE SI DUPA ACEEA DACA SAR SCINTEI IN AMOR SE IA O DECIZIE FINALA


Cand o spui tu, asta cu "decizia finala", suna oarecum a condamnare pe viata...

Tylly
Postat pe 7 August 2010 09:03
De la: anakin, la data 2010-08-06 21:01:15pfff, bai vacalere, cum le zici tu, ca nimeni altcineva!!


ANAKINE, TI-AI PUS GLUGA SA NU TE TRAGA CURENTUL LA CREIER ?
KNIGHT_31
Postat pe 7 August 2010 19:57
De la: Celleste_, la data 2010-08-07 09:03:02
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-06 20:59:18
NORMAL CA NU SUNTEM ARABI SA NE LUAM PE NEVAZUTE, FIECARE TREBUIE SA-SI CUNOASCA PARTENERUL SAU PARTENERA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE SI DUPA ACEEA DACA SAR SCINTEI IN AMOR SE IA O DECIZIE FINALA


Cand o spui tu, asta cu "decizia finala", suna oarecum a condamnare pe viata...



SAU INTRAREA IN RAI, DEPINDE DE FIECARE
KNIGHT_31
Postat pe 7 August 2010 20:01
De la: aikipy, la data 2010-08-07 08:45:28
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-01 15:18:31 Caasatoria nu implica obligatii de servitoare..Ca sa ii gatesti barbatului,,sa fac curat dupa el..Sa fac ce zice el....Daca eu am chef sa dorm pana la 11,el poate sa isi faca singur ca doar are si el 2 maini....Casatoria nu este o temnita....Casatoria este unirea vetii a doua persoane...Dar asta nu inseamna ca trebuie sa muncesti ana cazi jos...ca femeie...cum muncesc unele femei


Casatoria inseamna daruire, intelegere, respect. Inseamna ca fiecare aduce ce poate in casa, nu ce are chef. Casatoria inseamna sa VREI sa faci anumite chestii pentru celalalt (si nu, nu ma refer la femeia gateste, barbatul aduce bani, Doamne fereste!). Casatoria inseamna egalitate, dar o egalitate pe care trebuie sa o simtiti amandoi, fiindca n-o sa stea nimeni sa judece care a adus mai mult si sa adune ca la matematica. La urma urmei, daca tu gatesti si el face piata, de exemplu, cine hotaraste ce e mai greu din astea doua? Si apoi, daca se decide de comun acord, ce faceti, inmultiti timpul petrecut savarsind acea actiune? Si tot asa... Adica, sa fim seriosi. Daca TU si EL nu va simtiti ok, daca tu simti ca dai mai mult sau el simte ca da mai mult, nu va merge. Va aparea frustrarea. Hai, ca m-am lungit...


DAR NICI CA BARBATUL SA LE FACA PE TOATE SI FEMEIA SA STEA CU NASUL IN TELENOVELE SAU PE CHAT
KNIGHT_31
Postat pe 7 August 2010 20:05
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-07 19:57:01
De la: anakin, la data 2010-08-06 21:01:15pfff, bai vacalere, cum le zici tu, ca nimeni altcineva!!


ANAKINE, TI-AI PUS GLUGA SA NU TE TRAGA CURENTUL LA CREIER ?



pai omu-i prevazator sa pastreze ce are, spre deosebire de altii...auci ! uitai..e caze si caze..
Freya_
Postat pe 7 August 2010 20:06
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-07 20:05:09
DAR NICI CA BARBATUL SA LE FACA PE TOATE SI FEMEIA SA STEA CU NASUL IN TELENOVELE SAU PE CHAT


Pai asta zic si eu :)
aikipy
Postat pe 8 August 2010 15:36
De la: aikipy, la data 2010-08-08 15:36:26
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-07 20:05:09
DAR NICI CA BARBATUL SA LE FACA PE TOATE SI FEMEIA SA STEA CU NASUL IN TELENOVELE SAU PE CHAT


Pai asta zic si eu :)


KNIGHT_31
Postat pe 8 August 2010 19:55
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-06 20:59:18
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-04 23:38:03eu una cred ca inainte de casatorie trebuie sa te imprietenesti mai intai cu persoana.sa vedeti daca va potriviti in gandire.pt ca nu te poti tine de mana cu cineva.si sa mergeti pe drumuri diferite.pt ca daca barbatul si femeia are idealuRI DIferite nu au cum sa traiasca impreuna si sa se suporte unul pe altul


NORMAL CA NU SUNTEM ARABI SA NE LUAM PE NEVAZUTE, FIECARE TREBUIE SA-SI CUNOASCA PARTENERUL SAU PARTENERA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE SI DUPA ACEEA DACA SAR SCINTEI IN AMOR SE IA O DECIZIE FINALA
Pai o relatie se construieste...Mai intai se gandeste cu creierul,,daca partenerii se potrivesc la caracter...Apoi se gandeste cu stomacul,,daca barbatul este in stare sa intretina o familie..PT CA MULTI BARBATI nici macar pe ei nu sunt in stare sa se intretina...Sa nu te trezesti ca dupa casatorie te duce sa locuiti la bunica lui,,pt ca nu are bani .....Si apoi se foloseste inima,,daca persoana corespunde..Totul trebuie facut cu cap,,ca asa nu ar mai fii atatea probleme...Ca cei doi sa se impreteneasca mai intai...sa existe feeling...Care cred ca vine,,,daca vezi ca cineva se comporta frumos cu tine si iti place fizic
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 August 2010 20:07
"MAi intai se gandeste cu creierul"
tu cand iubesti, iubesti cu creierul?
persidadamian
Postat pe 8 August 2010 21:06
cute reply Blue
persidadamian
Postat pe 8 August 2010 21:09
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-08 20:07:34
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-06 20:59:18
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-04 23:38:03eu una cred ca inainte de casatorie trebuie sa te imprietenesti mai intai cu persoana.sa vedeti daca va potriviti in gandire.pt ca nu te poti tine de mana cu cineva.si sa mergeti pe drumuri diferite.pt ca daca barbatul si femeia are idealuRI DIferite nu au cum sa traiasca impreuna si sa se suporte unul pe altul


NORMAL CA NU SUNTEM ARABI SA NE LUAM PE NEVAZUTE, FIECARE TREBUIE SA-SI CUNOASCA PARTENERUL SAU PARTENERA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE SI DUPA ACEEA DACA SAR SCINTEI IN AMOR SE IA O DECIZIE FINALA
Pai o relatie se construieste...Mai intai se gandeste cu creierul,,daca partenerii se potrivesc la caracter...Apoi se gandeste cu stomacul,,daca barbatul este in stare sa intretina o familie..PT CA MULTI BARBATI nici macar pe ei nu sunt in stare sa se intretina...Sa nu te trezesti ca dupa casatorie te duce sa locuiti la bunica lui,,pt ca nu are bani .....Si apoi se foloseste inima,,daca persoana corespunde..Totul trebuie facut cu cap,,ca asa nu ar mai fii atatea probleme...Ca cei doi sa se impreteneasca mai intai...sa existe feeling...Care cred ca vine,,,daca vezi ca cineva se comporta frumos cu tine si iti place fizic


DA CE PE TINE TE INTERESEAZA DOAR BANII LUI, NU PERSOANA ?
KNIGHT_31
Postat pe 9 August 2010 21:24


Casnicia , e un act de mare pret, de curaj, bine gandit, pregatit pentru a petrece zilele date pe acest Pamant, de doua persoane care trebuie macar sa se iubeasca la inceput de drum si sa fie sinceri , si fericiti pe tot parcursul casatoriei !
Urmand un parcurs sinusoidal de zile , luni , si ani de framantari pentru o viata pe mai multe planuri ale vietii !!
De aceste casatorii si de pozitivarea in microfamilii ale vietii depinde si macrofamilia la un moment dat adica societatea !!
Deci pe planul casatoriilor este ceva care la tinerii de azi nu functioneaza asfel ca nici societatea de azi NU functioneaza la valoarea dorita .
Casnicia a pierdut mult din traditie si esenta! Se rezuma mai mult la un o hartie care e buna la dosar cu timpul , sau mai ales la divorti !!!
Casnicia ar trebuii sa fie ......... dar nu aceasta e in fond intrebarea ?????
ZP.
kidz001033
Postat pe 9 August 2010 21:25
fiecare dintre voi de fapt nu stiu nimic despre nimic.totul este o abureala prea sufocoanta pentru voi.cred ca,aveti nevoie de aer de mult aer.casatoria nu este pentru nimeni pana nu descopra esenta iubirii.ma ganditi inainte sa scrieti............
garbo098853
Postat pe 13 August 2010 08:41
hai ca ne ai lamurit tu!!!!!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 13 August 2010 08:47
nazi, io cred ca tanti e adepta MISA, si-i integrata rau in absolut, ca prea le stie ea pe toate, iar noi... nimic.



Tylly
Postat pe 13 August 2010 08:59
da cellu.....tantita....noi vb de viata reala,maica......
nazirra
Postat pe 13 August 2010 09:00
Sa mai scoata astia telenovelele de la TV, ca uite-asa se indeparteaza omul de realitate...

Tylly
Postat pe 13 August 2010 09:05
deci, azi ii vineri, 13

nazi, spune tu! sa-mi fac cafea au ba?
zambila
Postat pe 13 August 2010 09:09
mai, ma lasati sa mai ma gandesc mult?
zambila
Postat pe 13 August 2010 09:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
poti sa fii barbatul unei singure femei,sau femeia unui singur barbat? 54 De la: Gmihaela 6 Martie 2011 12:00
buna,vreau un sfat sincer de la cineva care a trecut prin asa ceva 27 De la: liviu738 27 Iulie 2012 16:26
Ati spart cani,borcane,farfurii...de furie...de neputinta? 71 De la: carcotasha 9 Septembrie 2011 23:51
LA MULTI ANI TITUROR ROMNILOR DE FLORII ! 4 De la: VOIAJOR 13 Aprilie 2012 08:17
heartbreaker and heartbreaked 24 De la: Allegra 20 Februarie 2011 00:13
Setari Cookie-uri