fuamtul cu bebe in aceeasi camera

buna tuturor mamicilor !ce spuneti de fumatul cu beele lannga noi?dar de fumatul in timpul sarcinii?
eu am fumat in timpul sarcini mai putin ce-i drept si bebelemeu nu are nimic voi ce credeti?????
sexy_kidz
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:47
e adevarat ca sunt persoane care fumeaza beau etc in timpul sarcinii si sunt mai norocoase decat altii care au mai mare grija si nu le da dumnezeu copii la fel de sanatosi, dar parerea mea e ca este un gest de inconstienta sau daca vrei de nepasare fata de copilul tau sa fumezi langa el. fumatul pasiv este mai rau decat daca i-ai pune luitigara in mana (el inspira toxinele eliminate de tine in aer), ca sa nu mai zic ca daca ia exemplul tau va fi si el fumator. si asta nu inseamna automat ca va fi grav bolnav, dar ii scade oricum sansele sa fie sanatos pe termen lung.

ce ai zice de ex de o educatoare sau de un profesor sa vina sa fumeze in fata elevilor sai? sau cum te vei simti tu cand il vei vedea pe copil cu tigara in mana si scotand fum pe nas ca un balaur sau ca o locomotiva stricata?
ruschita
Postat pe 9 Decembrie 2008 19:05
buna fetele....si eu fumez dar in nici un caz in aceeasi camera cu bb....pe perioada sarcinii nu am fumat...si nu suportam nici fumul de tigare....acum cand fumez ma duc pe balconul de la bucatarie ,acolo este locul de fumat la noi in casa...chiar si musafirii tot acolo ii poftesc..nu ii las sa fumeze unde sta bb...eu le-am spus clar nu va convine nu mai veniti si gata....nu stau la discutii pe tema asta..........
deliarebecca
Postat pe 9 Decembrie 2008 20:35
vai deliarebeca exact asa facem si noi acela e locul nostru de fumat si al musafirilor de asemenea!
violeta09_kidz
Postat pe 10 Decembrie 2008 09:49
pai nu ti se pare corect atata timp cat este bb in casa??? nu ne jukm cu sanatatea copiilor nostrii....pupyci dulci....
deliarebecca
Postat pe 10 Decembrie 2008 13:08
chiar daca nu fumati langa bb, ( in balcon) hainele nu va miros a tigara dupa asta?
sabina82002
Postat pe 10 Decembrie 2008 16:02
nu conteaza! ok, nu miros hainele, dar cat crezi tu ca mai dureaza pana cand bebe va fi destul de mare incat sa nu il mai poti tine departe de balconul in care fumeaza musafirii si parintii?
ruschita
Postat pe 10 Decembrie 2008 18:03
la noi in casa se fumeaza in bucatarie noi stam la curte si toti musafirii nostri tot in bucatarie fumeaza dar din cand in cand il mai aducem pe bebe in bucatarie ca nu sta singurel dar cand avem musafiri fumatori nu il tinem cu noi si nu neaparat copilul va fi bonlav daca parinti sunt fumatori tata a fumat toata viata si nu am fost bonlava nici eu nici fratele meu.va pupik
sexy_kidz
Postat pe 11 Decembrie 2008 12:19
eu una nu sunt de acord cu asta ..nu trebuie sa iei copilul cu tine la bucatarie unde ai u tigarea aprinsa..de ce sa inhaleze fumul tau...eu de exemplu nu fumez decat cand bb doarme...atat....si sa-ti dau un exepmlu zilele trecute s-a trezit in timp ce au fumam..m-am dus la baie m-am spalat bine pe maini,am bagat in gura o pastila de orbit si pe urma m-am dus la cea mik....si tot nu este suficient..mie asa m-i se pare...eu incerc sa ma las de fumat deja am redus nr de tigari fumate am ajuns s fumez cam 5 pe zi....pupici dulci
deliarebecca
Postat pe 11 Decembrie 2008 14:58
da sexy nu e obligatoriu ca daca tu fumezi copilul va fi bolnav, dar este ffff probabil ca va fi si el fumator (ceea ce dupa cum am zis nu este egal cu, dar conduce la o probabilitate mai mare de boala decat daca nu ar fuma). si chiar daca este sanatos (apropo:tu de unde stii ca e sanatos acuma bb, i-ai facut TOATE analizele ?), iti dau un ex: parintii sotului meu fumau de fata cu el si cu fratele lui. fratele lui e si el fumator. sotul meu nu, dar toata viata a fost si este inca mnanios pe parintii lui ca nu pute RESPIRA AER CURAT IN PROPRIA LOR CASA. si le zicea mereu(copil fiind chiar) "nu mai fumati, vreau si eu sa respir" si lor nu le pasa. Nu s-a imbolnavit e adevarat, dar a fost si este un chin pt el sa stea in fumul altora.
ruschita
Postat pe 11 Decembrie 2008 16:48
Se zice ca daca fumezi in timpul sarcinii bebe are riscul sa se nasca mai mic, eu sunt fumatoare si pe timpul sarcinii nu am reusit decat sa reduc numarul tigarilor iar fetita mea s-a nascut cu o greutate de 3,6 kg (deci nu e o regula ce se zice). Despre copii nostri vitori fumatori sau nu , eu nu cred ca tine de exemplul dat de printi (exemplu sunt chiar eu, parintii nu fumau iar eu si fratele meu suntem fumatori,si exemplele sunt multe si pot fi si invers) Totusi nu e bine sa fumezi intr-o incapere unde sunt copii, indiferent ca sunt ai tai sau nu, si nu e bine sa fumam asta o sim cu totii, dar.............. macar sai ferim pe copii de fumul nostru, inhaleaza ei destule noxe de afara mai ales cei care locuiesc la oras.
nmihaela
Postat pe 12 Decembrie 2008 12:59
asa si o verisoara de-a mea a fumat cu copilul in camera, desi i s-a zis ca nu e bine si a tinut-o copilul numai in otite, bronsite si pneumonii, iar acum este un copil foate agitat si fumeaza si el din clasa a 8-a.
ce mai, cu unii oameni nu te poti intelege ce e bine si ce nu! nici chiar cand e vorba de sanatatea propriului copil! Daca am ajuns sa ne intrebam daca=i face rau sau nu fumatul unui bebe...
si da, este foarte probabil ca va fi un copil cu probleme respiratorii...
a1_23
Postat pe 14 Decembrie 2008 00:44
Va rog sa ma iertati, doamnelor, dar eu urasc fumatul si nu-mi plac fumatorii.
Fumatorii care au venit la mine in casa au fumat in curte.
Cat de slab poti fi ca, in momentrul in care ai un copil, sa nu poti sa renunti la tigari?
Cand vad o femeie care fumeaza (si un barbat, dealtfel) parca o vad umbland beata crita.
Imi pare rau daca unele persoane se vor simti jignite, dar asta e parerea mea.
mihaelastanciu
Postat pe 16 Decembrie 2008 11:05
Ei dragelor....fumatul....controversat subiect.Eu sunt fumatoare.Nu am fumat toata sarcina nu am fumat cat am alaptat copilul si nici o jumatate de an dupa ce am terminat cu alaptatul.Acum am reinceput sa fumez.Da, e drept nu fumez in aceasi camera cu copilul, fumam in balcon jumatate pe geam afara, dar chiar si asa mirosim a tigari...asa ca ne-am hotarat ca in casa sa nu mai fumam cel putin cat puiul nostru e treaz.Stiu ca nu este chiar varianta cea mai optima dar...Nu pot spune ca sunt de acord cu MihaelaStanciu...care dupa parerea mea are o mentalitate cam...nu vreau sa jignesc pe nimeni...dar nu cred ca a fi beata crita se egaleaza cu o tigara...ma rog fiecare cu parerea lui.Va pup
adyf
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:53
pai tocmai: fumatul e mai rau decat a fi beat crita, pt ca pe omul beat crita il vezi, il ocolesti, ii poti explica unui copil: uite omuk asta este eat: nu mai merge drept, nu te intelegi cu el etc (sunt chestiuni vizibile cu ochiul liber si copilul le intelege usor), dar fumatorii sunt peste tot, nu ai cum sa te feresti de fumul lor pt ca fumeaza in nasul tau ORIUNDE fara sa te intrebe daca te deranjeza sau nu (de parca ei au dreptul sa aleaga ce respira ei si si ce respiri tu. Si din pacate fumatul pare atat de "cool" incat atrage tot mai multi tineri de varsta tot mai mica.
ruschita
Postat pe 16 Decembrie 2008 17:08
eu nu am nimic cu fumatorii, fiecare face ce vrea, daca vrea sa-si riste sanatatea treaba lui, dar nu si a copilului. nu sunt de acord sa fumezi in camera cu copilul si nici in bucatarie, fumul tot intra in casa.
a1_23
Postat pe 16 Decembrie 2008 21:14
ideea e ... cum poti ma sa intrebi asa ceva??? nu e logic? FRate!!! eu sunt fumatoare ... ma rog acum nefumatoare :) sunt insarcinata in 14 saptamani dar ... doamne ... cum sa intrebi daca e bine sa fumezi cu copilul in camera? NU NU NU NU SI NU! fumezi afara ... fumezi pe balcon ... fumezi cand doarme... cand e la gradinita cand esti la munca ..
.
alexandraleonte
Postat pe 14 Martie 2010 02:13
si eu sunt din pacate o fumatoare "neserioasa" dar in niciun caz nu fumez in preajma copilului... in primul rand ii afecteaza sanatatea si in al doilea rand nu vreau sa-i dau un exemplu rau... nu mi-ar place ca baietelul meu sa-mi urmeze exemplul . Sanatate piticilor si parintilor!! Pupicei piticilor
nicolekyty10
Postat pe 14 Martie 2010 10:19
buna mamici si eu sunt o fumatoare inraita deci foarte inraita dar nici intr-un caz in aceiasi camera cu copilul,numai in balcon fumez unde copilul nu are acces,nu mi se pare corect si nu pt ca ii dau un exemplu prost daca vrea sa fumeze sa fumeze ca stiu cum e si ce inseamna bineinteles ca nu la o varsta a copilariei cand va creste si va depinde de el,dar pt sanatatea lui eu ca mama imi fac datoria
anaROBERT
Postat pe 15 Martie 2010 15:32
si in balcon cata vreme nu va avea acces?
pinicuta
Postat pe 15 Martie 2010 15:36
evident ca pana nu va creste mai marisor,oricum fumez in balcon pe geam nu in balcon cu geamul inchis asta nu si la cate flori are soacramea acolo,ca e padure nu va avea acces prea curand
anaROBERT
Postat pe 15 Martie 2010 15:39
Eu am fost fumatoare inraita f multi ani.Dimineata ma trezeam cu tigarea si ma culcam cu ea . Am incercat de atatea ori sa ma las,dar fara nici-un rezultat. Dar in momentul in care am ramas gravida,am spus stop. Am avut noroc ca sotu nu fuma si cu ajutorul lui am reusit si eu. E adevarat ca la inceput n-am mai iesit ,pt ca oriunde ieseam se fuma,numai beam cafea ,ca eu nu puteam inainte bea cafea fara sa fumez,am renuntat la multe. Si ii multumesc lu bebele meu ca datorita lui am reusit sa ma las de fumat,ca daca nu era el eu nu aveam voita sa ma las. Si acum desi mai ma gandesc si in ziua de azi la tigari , nu m-as mai apuca pt nimic in lume.Ma simt extraordinar asa,iar sanatatea copilului meu e cea mai importanta.
Acum credeti-ma ca stau si ma gandesc cum m-a suportat sotu atata timp sa miros tot timpul a tigari.Eu vad cand vine la mine cineva care e fumator cum miroase. Dar cat timp am fost fumatoare nu mi-am dat seama.
bau
Postat pe 15 Martie 2010 15:57
si eu imi pun intrebarea asta de multe ori cum ma suporta oare sotul ca el nu fumeaza dar cui ii pasa trebuie sa ma suporte
anaROBERT
Postat pe 15 Martie 2010 16:00
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:28
este bine mony ca ai reusit sa le lasi eu nu am nici o sansa daca nu fumez sunt nervoasa nu ma inteleg cu nimeni si cum fumez o tigare cum ma calmez .
anaROBERT
Postat pe 16 Martie 2010 01:32
ana..sotul este "obligat " sa suporte mirosul de tigara (nu de alta, dar a fost alegerea lui sa se casatoreasca stiind ca fumezi), dar copilul tot obligat este sa suporte mirosul de tutun?
pinicuta
Postat pe 16 Martie 2010 12:28
fetelor,

si eu m-am luat de tig dupa ce am terminat cu alaptatul.... simt ca "ma premiez" cand fumez o tig, dupa ce termion cu schimbatul pampers-ilor, spalat bibe, facut supica, etc, etc

sper sa ma las in curand..
marissax
Postat pe 16 Martie 2010 16:23
eu am terminat sa ma mai mint singura ''sper sa ma las''nici o sansa am incercat dar nimic nu a dat roade asa ca mai bat cate un cui
anaROBERT
Postat pe 16 Martie 2010 16:25
kidz007106 daca te-ai apucat din nou ,nu te vei mai lasa
bau
Postat pe 16 Martie 2010 23:55
cred ca ma apuc si eu ....
aly_fab
Postat pe 16 Martie 2010 23:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfecla rosie 8 De la: vasilicasavoiu 12 Martie 2009 11:53
Ce credeti? Sunt insarcinata 20 De la: garbo_397961 16 Martie 2014 12:36
hainute bebelusi super ieftine 1 De la: irinar2010 13 Aprilie 2010 10:28
VARICELA!!!! 5 De la: vasilicasavoiu 14 Ianuarie 2009 12:33
branza calcica 9 De la: SEBY1YEAR 5 August 2009 14:36
Setari Cookie-uri