branza calcica

buna.am si eu o intrebare:ce lapte folositi pt a prepara branza calcica?cel din comert (zuzu,fulga),cel praf pt prajituri sau laptele formula pe care il bea copilul?multumesc
mariana22
Postat pe 29 Iulie 2009 17:04
lapte la cutie (zuzu etc) sau lapte praf pt bebei (huimana, milupa etc): praf pt prajituri nu vad ce avanjae ar avea. de preferat e laptele praf pt bebei pt ca are o compozitie speciala pt ei, calciul din el se absoarbe mai bine decat din cel de vaca din comert, plus ca mai are si vitamniele necasare varstei. noi foloseam lapte la cutie pt ca lapte praf nu a baut niciodata (din biberon, ci doar san), si la cata branza faceam (ca doar nu o faceam sa vand la kg ), nu se merita sa cumpar lapte praf numai pt asta (ca mai si expira la 3 saptamani dupa ce desfaci cutia)
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 17:08
Eu ii fac zilnic branzica calcica (din 300 ml lapte) si folosesc lapte Dorna cu 1,5% grasime.Lapte praf nu folosesc pt ca alaptez.Alex face in curand 9 luni si sper sa il alaptez macar pana la un an.
Alexandru05
Postat pe 29 Iulie 2009 17:29
ms pt raspunsuri.cel formula stiu ca nu se face cu apa fierbinte pt ca se inmultesc nu stiu ce bacterii .de aceea nu mi se pare sanatos sa-i fac branza cu acest fel de lapte
mariana22
Postat pe 29 Iulie 2009 17:47
pai dar nu e musai sa il fierbi cu pastile de calciu, poti sa incerci la temperatura mai redusa (adica lapte un pic mai cald dar nu fierbinte), cu o picatura 2 de zeama din lamaie. (se branzeste si asa)
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 19:06
eu am o reteta in care se fierbe laptele dupa care se pun pastilele de calciu.ms frumos,o sa incerc si reteta ta,mai ales ca nu il mai alaptez de ceva timp si avem destul lapte formula
mariana22
Postat pe 29 Iulie 2009 22:48
in loc de pastila pui zeama de lamaie cateva linguri(3 la jumatate de litru)
ALEXANDRU28
Postat pe 30 Iulie 2009 13:48
buna ziua tuturor!
am si eu niste nelamuriri dak ma puteti ajuta... sunt insarcinata in 18 saptamani dar am o problema: in primul rand vreau sa va intreb dak atunci cand esti gravida trebuie sa tii ceva regim alimentar (in sensul k e voie sa mananci orice???)
si in al doilea rand pe mine de multe ori foarte foarte rau ma arde stomacul! ma arde de pe gat in jos !!!
inainte sa fiu gravida luam dicarbocalm sau bicarbonat si imi trecea, dar acum k sunt gravida nu mai am voie...
ce ma sfatuiti??? asa ati patit si voi?
ale_micutza
Postat pe 30 Iulie 2009 13:49
nu am tinut nici un regim dar probleme cu arsurile pe gat am avut si eu asa ca nu vreau sa te descurajez dar spre sfarsitul sarcinii se vor accentua dar vestea buna e ca la 1-2 zile dupa nastere totul devine la normal oricum nu manca prajeli si nu consuma sucuri de nici un fel si nu bea apa minerala
SEBY1YEAR
Postat pe 5 August 2009 14:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare nasc? 5 De la: ubita 21 Noiembrie 2009 22:39
hey!!am gresiiiit 1 De la: midi_anisia 26 Aprilie 2009 13:35
Buna tuturor! 4 De la: pinicuta 2 Septembrie 2009 15:14
o cofetarie buna? 8 De la: garbo_379226 30 Iulie 2013 22:36
Cum a-ti proceda? 4 De la: ALEXANDRA_BUCUR 26 Februarie 2009 21:53
Setari Cookie-uri