sarcina

buna dimineata mamicilor am o intrebare putin mai delicata daca ma poate ajuta cineva sunt o mamica a unei fetite de 4 ani si recent am ramas insarcinata din nou problema este ca am ramas exact dupa o petrecere si eram putin ametita tot stau si ma gandesc este o problema daca am conceput copilul in stare putin de ebrietate / poate cineva sa mi dea o parere? va rog ..... nu stiu ce sa fac sa pastrez copilul? dar ma tem sa nu fie o problema..
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 08:49
Nu stiu daca e cazul sa-ti faci asemenea griji. Cel mai bine e sa mergi la dortor si sa-i povestesti aceasta situatie si el iti va da un raspuns mult mai bun. Dar gandeste-te ca marea majoritate a femeilor isi dau seama ca au ramas insarcinate cam dupa o luna si pana atunci beau cafea, fumeaza mai beau si un pahar cu bere, vin sau altceva si nu este nicio nenorocire. Si eu pot sa-ti zic ca mi-am dat seama la o luna dupa ce nu mi-a mai venit si ca sarcina cred ca aveam numai vreo 2 maxim 3 sapt. si am prins pastele, iti dai seama ca am baut si eu cate un pahar de ceva, cafea am baut in fiecare zi pana mi-am dat seama si sincer nu-mi fac astfel de griji.
kidz000722
Postat pe 14 Mai 2009 09:19
multumesc mult m am mai linistit multa sanatate la toata lumea
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 09:35
eu l-am conceput dupa lasata secului, cand veneam de la o petrecere de pomina de la nasi... si pana cand mi-am dat seama ca sunt gravida am baut alcool, am baut cafea si am fumat ca o turcoaica, caci intrasem in concediul de iarna, si m-am distrat la greu...
n-am avut nimic niciunul din noi, desi imi faceam si eu probleme, la fel ca tine...
vorbeste cu doctorul tau, dar nu cred ca e vreo problema...
sarcina usoara...
andracalin
Postat pe 14 Mai 2009 10:37
multumesc si eu sper sa fie bine dar daca fac ecograf la 4 saptamani imi poate spune daca totul e in regula?
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 11:00
fetelor, se spune ca copii conceputi la bautura mai ales constiinciosi fiind nu sunt niste copii sanatosi, dar asta din vorbe. Acum nu vreau sa sperii pe nimeni sau sa va contrazic, dar cel mai bine e sa te consulti mai bine cu sotul tau si cu alte persoane care sunt mai in masura sa te ajute cu un sfat, medicul ginecolog, etc. Dar stii cum se zice "ce ti-e scris in frunte ti-e pus", deci daca e sa fie sa ai un copil sanatos nu conteaza cand si unde l-ai conceput, insa daca e sa fie bolnav, atunci poti sa-ti iei tot felul de masuri ca tot bolnav e. Acum tu faci cum iti dicteaza sufletul si totul va fi bine, trebuie sa ai incredere in D-zeu pt ca nimic nu e intamplator... Sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 14 Mai 2009 11:09
la 4 saptamani e foarte devreme, abia iti poate confirma ca esti insarcinata, "alte probleme" eu zic ca le poate vedea mult mai tarziu si asta prin testele specifice varstei sarcinii.
aly_raz
Postat pe 14 Mai 2009 11:12
da de asta v am intrebat si pe voi ca sa aud si alte pareri poate a trecut cineva prin ce trec eu acum si pana la urma a fost bine eu de felul meu nu beau nu stiu s a intamplat acum e prea tarziu sa mai fac ceva.... doar ma gandesc..... ce sa fac sa fie bine multumesc si ai mare dreptate in ceea ce ai spus
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 11:16
fiecare sarcina e unica, fiecare bebe e unic, deci numai voi puteti simti ceea ce e bine, indiferent de sfaturile altora! Eu am ramas insarcinata inainte de nunta cu o luna, nu eram casatoriti la preot si au fost comentarii cum ca nu e bine sa pastrez sarcina , dar noi am ascultat, insa tot ca noi am facut. Azi bebe are 3 luni jumate si e sanatos, deci... suntemi fericiti. Iti doresc sa ai puterea sa faci cea mai buna alegere si sa ne tii la curent...
aly_raz
Postat pe 14 Mai 2009 11:31
sa va traiasca si sa va bucurati de bb si noi avem o fetita de 4 ani acum a aparut juniorul sincer nici nu ne gandeam ca va mai veni eu spuneam ca nu mai vreau copii dar acum ca a venit parca nu pot renunta la el singura solutie ar fi sa merg la medic sa facem investigatii si sa ne rugam sa fie bine
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 11:43
multumesc mult! Va fi bine, cu siguranta. Sarcina usoara si sanatate multa!

P.S sper sa ne mai scrii dupa ce mergi la medic...
aly_raz
Postat pe 14 Mai 2009 11:50
multumim cu siguranta am sa va tin la curent cu ce se va intampla multa sanatate la toata lumea si sa auzim numai de bine
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 11:59
draga mea felicitari pentru bb si cat despre alcool cred ca ar trebui sa discuti cu medicul ginecolog nu vreau sa te alarmez dar Cand esti insarcinata si bei alcool bere tare, vin, lichior tare, sau alte bauturi, alcoolul intra in sange iar din sangele tau trece in sangele copilului tau prin cordonul ombilical. Cand alcoolul intra in corpul copilului tau, pate sa-i incetineasca cresterea, sa-i afecteze creierul, si sa-i cauzeze malformatii congenitale acu tinand cont ca tu ai consumat alcool inainte de a concepe nu se stie ce efect pot avea asupra conceperii fatului cateva pahare intr-un interval scurt.
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Mai 2009 12:13
Nu incerc sa te alarmez, dar prevederea este mama intelepciunii. Celmai bine ar fi sa renunte la alcool inainte de a ramane insarcinata, asta daca e o sarcina programata sa zic asa acum daca vine barza neanuntata nu trebuie sa ne ingrijoram important e sa nu mai consumam alcool dupa ce aflam ca asteptam un bb oricum sincer copilul dumneavoastra are toate sansele sa fie in regula. si o sarcina si o nastere cel putin la fel de usoara ca si a mea.
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Mai 2009 12:17
cum am mai spus eu nu consum alcool atunci era sf gheorghe luna trecuta si nu stiu ne am simtit prea bine si am spus sa fiu si eu in ton cu lumea...... programat nu a fost in nici un caz de obicei ne pazeam dar acum am zis ca na..... o data nu se intampla nimic tinand cont ca fetita mea am facut o dupa 6 luni de incercari si eu sper din tot sufletul sa fie bine
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 12:23
buna ziua, in primul rand!
in al 2-lea rand, avand in vedere ca nu prea bei, cat de avansata ar fi putut sa fie starea de ebrietate in care te aflai cand a fost conceput bebe?
nici eu nu beau, darcand eram insarcinata, dr mi-a spus toate chestiile de care trebuie sa ma feresc pt a fi totul ok. si mi-a zis ca un pahar din cand in cand nu face niciun rau copilului si chiar "o betie" la nu stiu ce ocazie, dar sa nu fie obicei.
oricum, cel mai bine este sa ii pvestesti cand ajungi la control si o sa te lamureasca. noi ne putem doar da cu parerea sau sa iti impartasim experientele noastre, tot doctorul stie cel mai bine ce si cum.
eu iti urez multa sanatate, curaj si sa ai un bebe sanatos si frumos
lacribel
Postat pe 14 Mai 2009 12:27
draga mea una e sa consumi 1-2 pahare ocazional si alta e frecvent adica sa consumi alcool zi de zi asa ca nu cred ca este asa drastic oricum medicul ginecolog iti poate explica mai pe exact ce si cum
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Mai 2009 12:28
depinde ce intelege fiecare prin a consuma alcool...un pahar acolo, odata la cateva zile nu stica, chiar e recomandat de medic un pahar de vin rosu, zilnic in unele situatii...asa ca...
aly_raz
Postat pe 14 Mai 2009 12:28
Un pahar de vin cand in cand este OK, dar nu si sa beti un pahar in fiecare zi Bautoare inraite se considera cele care beau mai mult de 2 pahare pe zi. Ele risca cel mai mult sa dea nastere la copii cu defecte faciale si ale inimii, retardare mintala si de crestere, iar mai tarziu, probleme de comportament si devieri intelectuale.Asa ca nu ai de ce sa-ti faci asa multe griji
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Mai 2009 12:31
Eu de ex am baut cafea pana in dimineata cand m-am dus sa nasc nici atunci nu am plecat la spital pana nu mi-a facut sotul o cafea desi era disperat ca o sa nasc acasa iar acum beau decofeinizata ca alaptez si de pe partea aia doarme puiul meu de nu are treaba acu nu-ti imagina ca beam cu litru beam in fiecare dimineata cate o ceasca de cafea pupici si multa sanatate.
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Mai 2009 12:33
vai va multumesc mult parca sunt mai linistita nu nu consum alcool atunci am baut cat sa fiu in forma cum se spune si eu sper sa fie totul in ordine si altceva sotul meu nu era nici macar in forma si cred ca el e principalul in toata povestea asta nu?
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 12:35
da sa stii ca am o prietena care chiar i-a recomandat medicul cate un pahar de vin rosu nu este insarcinata dar are probleme cu tensiunea spre disperarea ei care nu a baut niciodata nici macar bere da'pai minte vin asa ca din 2 in 2 zile bea cate un pahar de vin rosu spre bucuria sotului care are cu cine se cinsti si el din cand in cand
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Mai 2009 12:37
fetelor, eu de la 50 de votca sau whisky sunt "beata", pt ca nu tin la bautura. Daca as face atunci in momentele alea un bebe, ati spune ca nu-i bine? eram practic beata nu?...sau binedispusa...cum e pana la urma?
aly_raz
Postat pe 14 Mai 2009 12:39
da si eu am tensiunea mica ar fi trebuit sa beau vin dar , pentru ca nu mi place bautura mananc toata ziua ciocolata si uite asa exact cand nu trebuia nu stiu cine m a pus sa beau un paharel......
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 12:42
sigur erai in forma nu beata nu stiu pana la urma cred ca nu e chiar asa grava situatia sunt curioasa ce spune medicul dar parca mi e jena ...... ce sa i spun stiti eram in forma cand am conceput copilul?offf cine a inventat bautura asta?
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 12:48
dragelor eu beau doar bere acum fara alcool sau vin acum deloc asa ca nu va pot lamuri cum e cu tariile
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Mai 2009 12:52
vinul nu face rau, ciocolata in exces da. Iti zic pt ca si eu consumam inainte de sarcina aproape cate o ciocolata pe zi, apoi medicul mi-a interzis sa mai fac abuz, am baut si energizant, cola, pt ca erau singurele mele pofte, asta e, am fost mai pe invers, chiar toate colegele ma certau ca eu beam cola si ele apa plata, dar nu mereu pt ca eram constienta ca nu imi fac bine. Asa ca, nu-ti mai face atatea probleme, vorbeste deschis, ce? medicul nu e tot om?
aly_raz
Postat pe 14 Mai 2009 12:55
da ai dreptate am sa incerc sa nu ma mai gandesc asta e nu am ce face acum situatia e cum e si gata m am mai linistit cu voi multumesc
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 13:00
Fetelor, cele cu experienta, va intreb si eu ceva. Acid folic incepusem sa iau un pic inainte de a afla ca sunt insarcinata, pt ca ne doream bebele. Dar se pare ca a venit fff repede. Initial am luat de 1 mg si dupa vreo 2 sapt si ceva de 5. Dar ce sa va zic ca imi luasem si vitamine, elevit, numai ca vorbind cu diverse persoane, unii mi-au zis ca ar fi bine sa nu iau vitaminele pana nu merg la doctor si-mi fac analizele. Si practic n-am luat decat 2 pastile de elevit si le-am intrerupt. Acidul folic il iau in continuare. Credeti ca daca nu iau acum vitamine si incep sa iau un pic mai tarziu dupa ce vorbesc cu doctorul va influenta dezvoltarea copilului?
kidz000722
Postat pe 14 Mai 2009 13:01
Acidul folic, sau vitamina B9, contribuie la formarea de celule sanatoase si joaca un rol foarte important in prevenirea anomaliilor sistemului nervos si ale coloanei vertebrale la fat.Un supliment zilnic inainte de sarcina si la inceputul ei reduce semnificativ riscul de a naste un copil cu spina bifida, alte defecte de tub neural, sau malformatii faciale(buza de iepure, gura de lup).
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Mai 2009 13:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Matrmonialele iubire cu doua taisuri! 41 De la: andrajuganarucalin 26 Aprilie 2009 19:18
abonamente de sanatate 1 De la: kidz004086 14 Octombrie 2009 17:37
hernie ombilicala, la copil de 2 ani 7 De la: andreveze 25 Octombrie 2011 19:05
limba incarcata 5 De la: tanase_claudia 27 August 2009 08:45
concediu prenatal 2 De la: ruschita 7 Ianuarie 2009 13:16
Setari Cookie-uri