e greu sa fii parinte

pai de ce nu zisesi bre, ca beam un coniac!

Cica reface conexiunile!
gabitzza
Postat pe 8 Mai 2009 00:56

Care conexiuni?Conexiunile erau facute dar eram eu cam nervoasa (recunosc si cred ca acum mi-am cerut scuze.....zic) si sincer e mai bine cand suferi de hipertiroidie sa desfasori pe virtual........decat sa-ti alterezi relatia cu iubi,pisi,pui,ursuletule.
Si doi daca mai tii minte pe ce tema ne"certam" aveai dreptate,m-am documentat
acu' nu te-ai suparat ca am recunoscut,nu?
diavolul_roz
Postat pe 8 Mai 2009 01:09
nasoala faza cu hipertiroidia.si fina-mea are si le cam atinge pe acute

Da, tin minte!
gabitzza
Postat pe 8 Mai 2009 01:17
pupat piata endependentei...uite asa imi place

gabi e o tipa superioara, doina e o tipa desteapta...ia sa facem noi ceva pentru copila aia...desi...

are 15 ani, in 3 ani e majora...chestia cu PC nu imi pare viabila...

mai degraba eu cred ca are nevoie copila aia de consiliere psihiatrica decat mama'sa...ca e o femeie in formare, si o sa intre in viata cu niste traume care in mod sigur nu o vor ajuta sa aiba o relatie stabila, sau sa fie fericita...

wife_de_zmeu
Postat pe 8 Mai 2009 09:45
AM DORMIT CU GEAMUL DECHIS SI DIMINEATA MI-A INTRAT O RANDUNICA IN CASA SI ACUM SINT FERICITA!!

Aseara mi-au venit prietenele si le-am intrebat(a 100a oara) cum o cheama si amandoua au raspuns ca nimeni nu stie.

Sper sa nu ajunga la 18 ani pe mana unui "manelist" sau pe mana unui "cioban".(scriu f greu din cauza tremuriciului).
Plec acum la matusa ei sa me cafelim si sper sa vin cu noutati pe care sa le folosim.
sa aveti o sambata insoria ca a mea!
diavolul_roz
Postat pe 9 Mai 2009 11:26
pt..... doinarotariu ,,duoamna`` ....se scrie corect si romaneste ,,DOAMNA" ....ASA CA MARE ATENTIE....nu esti in masura sa-i critici pe altii atata vreme cat faci greseli cu gramada, si-apoi dumneata cu siguranta suferi de un complex de inferioritate....ai ramas cu sechele din timpul copilariei din cate se poate vedea din ceea ce ai spus,nu stii decat sa ataci si sa faci pe atotstiutoarea,cum prb au facut si parintii tai cu tine.....aici s-a cerut un sfat...nu ti-a cerut nimeni lectii de psihologie,daca poti sa-l dai bine,daca nu, stai in banca ta....insula,cica...
moldovan_lena
Postat pe 9 Mai 2009 17:19
iti recomand sa citesti mai cu atentie ultimele doua pagini...

vad ca e o moda sa te inscrii pe un forum si sa treci direct la critici dure...

iti sugerez sa incerci sa ne cunosti...asta asa...pentru un inceput modest
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 17:24
PW, Lena vine de pe kudika unde ai observat ca eun alt stil decit aici asa ca....clementa
Aemulus
Postat pe 9 Mai 2009 17:26
mda...aici sunt alte reguli...departe de mine gandul de a critica kudika...dar aici incercam sa fim politicosi, si nu ne repezim sa postam la plezneala
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Mai 2009 17:33
MICABIS,eu intii pe KUDICA,am fost,acolo am aflat ca exista GARBO,dar nu am postat acolo decit f.rar nu m-am omorit,asa e cum spui sunt multe topice care daca ai minte le ignori din shart,iar aici intii am citit postarile si cum erau multi care raspundeau inteligent,aici am ramas.
scrichy
Postat pe 9 Mai 2009 17:36
Te-am vazut Scrichy pe Kudika, stiu tot...
Da, acolo e un stil asa cum sa spun, mai de cearta continua si de mahala.
Pe Garbo cred ca sunt mai putini utilizatori (sau macar mai putini activi) si s-a creat o atmosfera de club pe cnd dincolo fiecare intra dupa ce a avut o zi proasta ca sa-si descarece furiile.E bine si asa ca cel putin nu si le descarca pe familie.
Dar e OK si pe kudika.
Aemulus
Postat pe 9 Mai 2009 17:41
EU am intrat cind s-a postat topicul cu zodia gemeni de mult,i-am luat apararea unei tipe ,a fost prima mea prietena ne-am si intilnit de citeva ori,e in lista mea de mess,am ramas prietene in continuare,nu vezi ca si aici i-au intodeauna apararea celui mai"slab",asa sunt eu am rol de aparator sau protector
scrichy
Postat pe 9 Mai 2009 17:47
Adminii au mai multe site-uri,fiecare insa scrie dupa cum ii e firea sau cum il duce mintea
scrichy
Postat pe 9 Mai 2009 17:49
De la: moldovan_lena, la data 2009-05-09 17:19:25pt..... doinarotariu ,,duoamna`` ....se scrie corect si romaneste ,,DOAMNA" ....ASA CA MARE ATENTIE....nu esti in masura sa-i critici pe altii atata vreme cat faci greseli cu gramada, si-apoi dumneata cu siguranta suferi de un complex de inferioritate....ai ramas cu sechele din timpul copilariei din cate se poate vedea din ceea ce ai spus,nu stii decat sa ataci si sa faci pe atotstiutoarea,cum prb au facut si parintii tai cu tine.....aici s-a cerut un sfat...nu ti-a cerut nimeni lectii de psihologie,daca poti sa-l dai bine,daca nu, stai in banca ta....insula,cica...


cucoana lena...ai facut contul acum aprox 6 luni, ai 4 postari mari si late si ne critici pe noi...pune matalutza mana si citeste din urma ca vad ca nu ai habar de ce s-a scris aici si nu te mai repezi cu oistea inainte, ca tot timpul o vei da in gard daca nu esti atenta...
tutankhamon
Postat pe 10 Mai 2009 09:45
fiecare traieste experienta pe care si-o propune.doar de noi depinde sa traim in suferinta sau sa schimbam .cei din jurul nostru sunt doar oglinda noastra.se poate sa dai sfaturi si fara malitiozitate.
ingridn
Postat pe 10 Mai 2009 23:34
donsoara indridn...ce experienta crezi ca isi poate propune o fetita de 14-15 ani care e abuzata psihic de cea care ar trebui sa-i fie mama????...iti spun si tie....citeste cu atentie din urma si lasa comentariile deshtepte.....dovedeste intai ca ti-ai insusit lectia din urma....apoi daca te mai tine, critica-ne....
tutankhamon
Postat pe 11 Mai 2009 23:37
referitor la copila aia, parintii aia trebuie scuturati nene!
mai ales ta-su!
Ce misto sa stai pasiv si sa nu te implici si p-orma sa-ti frangi mainile! Ar cam fi timpul sa arate ca-i barbat, iar daca tine la fata aia, ca deh, a crescut-o, sa fie TATA nene, nu momaie!

Copila oricum nu va uita niciodata copilaria asta..ce adult neterminat trebuie sa fii sa-i iei unui copil clipele inocente.
Nici pe fata cealalta n-o vad bine, pare egoista si e sor-sa..asa cum e!
Am si eu 2 surori, ne mai bestelim noi ca.. na,fiecare cu personalitatea ei, dar de sor-mea nu se ia nimeni nene, ca-i dau la geoale!

Doino, macar matus-sa aia, sa fie fata cumsecade.., fatuca aia merita si ea o mangaiere pe obrajori..
gabitzza
Postat pe 12 Mai 2009 00:41
Gabi,am noutati.Am discutat subiectul cu o prietena comuna,se pare ca au gasit-o undeva la 20 km de casa.Copila se plange ca nu are libertate si ca ei nu sunt parinii care au nascut-o deci nu au drepturi dar cred ca in spatele acestor"declaratii" se ascund multe sentimente negative,confuzie.Trebuie sa fi tare superficial sa crezi asa ceva.
De aici nu mai inteleg nimic: au dus-o la PC ca sa vada cum e la orfelinat.Nu prea pricep o treaba,cat de incuiat sa fii sa iti abandonezi copilul si sa-ti semnezi singur condamnarea?Nu stiu daca numai a dus-o sa ii arate institutia sau sa o abandoneze.....
diavolul_roz
Postat pe 12 Mai 2009 20:46
De la: ingridn, la data 2009-05-10 23:34:45fiecare traieste experienta pe care si-o propune.doar de noi depinde sa traim in suferinta sau sa schimbam .cei din jurul nostru sunt doar oglinda noastra.se poate sa dai sfaturi si fara malitiozitate.

Si eu mi-am propus la 14 ani sa ma fac calugarita.La 14 si 6 luni mi-am propus sa-l cuceresc pe seful de clasa ....n-a mers.La 19 ani mi-am propus sa nu-l mai iau in seama pe tatal meu.....n-a mers.
La 22 mi-am propus sa am o casnicie perfecta si sa il fac fericit;n-a mers am divortat si s-a insurat cu prietena mea....deci degeaba imi propun daca oamenii pe care-i iubesti te ranesc(oglinsa zis).
diavolul_roz
Postat pe 12 Mai 2009 21:01
Buna Doinita,ce noutati mai ai despre fetita?.
valentino
Postat pe 12 Mai 2009 21:15
Dupa atata timp au dus-o la PC???
Daca era nascuta de ea o lasau pe sant, probabil..

Cat cretinism ,mai nene...poate ca sunt ceva consilieri pe acolo,care pot face ceva pentru copila, macar sa stie ce-i cu ea si ce simte...

Mai stii ceva de ea, e ceva vreme de atunci..

gabitzza
Postat pe 30 Mai 2009 00:50
S-AU SCRIS STILPI DE CARTI pentru cresterea copilului. sunt carti de specialitate pentru viitorii psihologi.sunt unele pentru educatorii de gradinita, altele pentru profesoii diriginti...nu stiu daca pentru parinti exista...daca cumpara vreu-n parinte asa ceva sa-si inteleaga macar copilul. am mai spus...educatia noastra precara de maturi influenteaza educatia si educarea odraslei pe care nu o intelegem. sunt perioade in viata fiecarui om, perioade de dezvoltare...de ce nu cautam sa ne intelegem pe noi ca mai departe sa intelegem pe altul...chiar daca-i copilul nostru sau infiiat
karmenrosa
Postat pe 30 Mai 2009 11:16
Sa fi parinte este o arta , unde totul se combina , datoria de parinte , educatia, dragostea , autoritatea i prietenia.
hulya
Postat pe 30 Mai 2009 12:25
Nu as infia un copil pentru nimic in lume,chiar daca nu as putea avea unul al meu.Dupa parerea mea copilul mosteneste genele parintilor,care in marea majoritate a cazurilor sunt negative ,a celor dati spre infiere.De ce sa-ti complici viata?
xxlanita
Postat pe 30 Mai 2009 17:01
xx,

hai ca ai zbarcit-o, ..da-i mai bine ca nu ti-o complici, pentru altii zic..
gabitzza
Postat pe 30 Mai 2009 17:28
xx are dreptate.Un copil care este al tau, il suporti cu toate tampeniile lui.Daca este altul, nu mai ai aceeasi rabdare.Dar evident, sunt situatii si situatii.Copilul este si cel care este educat, nu numai facut.
Ioana007
Postat pe 30 Mai 2009 21:49
unii fac copii si cred ca e suficient sa le aduci tot ce le trebuie sa creasca.adica mincare si haine.asta ca au avut sau nu au avut ei parte in familia din care provin.daca citesti depre cite nevoi are un suflet in crestere sa devina un om normal... pe undeva trebuie sa se fi strecurat o greseala in situatia descrisa de doamna care a deschis subiectul.exista o carenta in comunicare in afara faptului ca se considera un indrumator binevoitor.



referitor la cea care nu ar infia niciodata un copil....pai o sa ai probleme cu propria progenitura ce sa infiezi??? daca te omoara?ca cine stie ce gene a avut tasu..si de masa ce sa mai vb....tasu cremenal si masa curva....lasat de izbeliste....precis te omoara...si tu, care ai dat bani sa-i dai sa manice, te-ai milostivit si i-ai dat un acoperis si o masa calda....copilu/copila nu vrea sa invete, e recalcitrant/a are pretentii pe care ai tu grija sa-i zici ca nu i se cuvin.

sincer chiar "nu se merita"!!!
karmenrosa
Postat pe 30 Mai 2009 22:24
bre 007...

pai poate ala infiatu' nu face tampenii, fato...

acuma depinde si cine si de ce infiaza... ca multi mai bine si-ar lua un caine... putini stiu sa fie parinti adevarati, chiar daca au copii lor... cred ca s-a batut prea mult toaca pe familia - celula debaza a societatii... in vechime, cand oamenii erau mai aproape de natura, copii erau ai comunitatii...
zambil
Postat pe 30 Mai 2009 22:32
corect

eu cunosc o familie care avea doi baieti,unu' al lor si unu' infiat,de cine credeti ca au avut parte la batranete?de ala infiatu',o minune de om,copilul care era sange din sangele lor le-a adus mari suparari,si nu le-a dat o cana de apa la nevoie.

in lumea asta totul este atat de ciudat...
iasomia
Postat pe 30 Mai 2009 22:38
iasomico...

caracteru' copilului e din nastere... si nu tine neaparat cont de caracterul parintilor... daca unu din parinti are o fire cercetatoare, nelinistita, dar constructiva in acelasi timp, copilu' poate mosteni un caracter cercetator, dar destructiv...mai ia si de la ma-sa ceva lipsa de incredere in sine si iese un bagabont...
zambil
Postat pe 30 Mai 2009 22:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
009 3 De la: Ella34 17 Iunie 2009 20:44
disperat 198 De la: fleurdelis 7 Iulie 2010 23:06
slabesti daca mananci ecologic? 10 De la: 105905 13 Aprilie 2010 13:26
Adolescent, vreau sa stau mereu descult 24 De la: copil_descult 27 August 2016 18:26
MIRAJUL ADOLESCENTEI 37 De la: sorryDanae 14 August 2011 02:21
Setari Cookie-uri