e greu sa fii parinte

De la: gabitzza, la data 2009-06-01 21:44:13Kristinuco,

polemica este inchisa, comentariile postfactum, nu-si mai au rostul


Scuze... m-a luat valul! Inca nu citisem toate paginile! Vad ca ati ajuns la aceeasi concluzie! Felicitari! Si la... cat mai multe cazuri rezolvate!
KrisLa
Postat pe 1 Iunie 2009 22:32
Foarte trist mesaj, imi dau seama ce e in sufletele voastre, sa investesti 14 ani tot ce ai mai bun de oferit si ce primesti in schimb? Imi pare foarte rau si eu sunt mama si e un scenariu sinistru sa nu mai poti controla copiii si sa iti intoarca spatele!
joannamarza
Postat pe 1 Iunie 2009 22:40
ionico...

toti parintii traiesc senzatia copilului care le intoarce spatele.. incepe cam pe la 14 - 15 anisori (ai copilului, desigur!) si de multe ori nu se mai termina niciodata...

copii sunt niste mici monstruletzi de egoism, ceea ce de altfel e normal, natural, adica... crez ca singura bucurie adevarata pe care o au parintii este cand il concep pe copilas... p-orma sunt numa' sperante...
zambil
Postat pe 1 Iunie 2009 22:59
Si daca ai un copil precoce poate incepe pe la 13.
Aemulus
Postat pe 1 Iunie 2009 23:08
al meu a venit la 14 ani sa-mi spuna ca nu mai merge la scoala, ca vrea sa-si traiasca viata... he,he,he...au imaginatie dracii astia...
zambil
Postat pe 1 Iunie 2009 23:13
oooo, d-l zambil! si nu i-ai zis ca scoala e obligatorie in viata? ca face parte din viata? tztz
gianiblue
Postat pe 1 Iunie 2009 23:20
nu mami... i-am zis sa-si faca bagajele si sa-si gaseasca o gazda...
zambil
Postat pe 1 Iunie 2009 23:21
oooo. ce intelept. si a facut pe el de frica si s-a cumintit. super.
gianiblue
Postat pe 1 Iunie 2009 23:23
cam asa ceva...
zambil
Postat pe 1 Iunie 2009 23:23
bai, voi ma faceti sa nu ma mai gandesc la copii..

adica la facutul de..
gabitzza
Postat pe 1 Iunie 2009 23:25
gabitzo...

necazu' e in alta parte... in societatile primitive, copii erau dati in grija comunitatii... se formau un fel de hitlerjungenduri d-alea, ii dadeau pe mana unui razboinic batran sau a unei vrajitoare comunale, si cresteau mai mult de capu' lor...

chestia asta cu familia e o mostenire agricola, copii erau priviti ca argati si erau tinuti pe langa familie din considerente economice... d-acolo si vine vorba cum ca copii sunt bogatie la casa omului.. in zilele noatre, te costa de te rup...
zambil
Postat pe 1 Iunie 2009 23:29
aia da..

auzi, dar parca astia, evrei, isi cresc copii in mod asemanator, ca aia din vechime..
bine, nu toti, de traditionalisti zic, citeam pe undeva de unele comunitati colective..kibbutz parca se numesc
gabitzza
Postat pe 1 Iunie 2009 23:44
dap, kibbutzuri...

bine, au un caracter militaro-agricol, ca erau implantate in teritorii inamice...
zambil
Postat pe 1 Iunie 2009 23:48
uf,mai speriat putin,si eu am o fetita de 1an si 6 luni sper sa stiu cum si cand sa-i spun ce trebuie sa nu avem conflicte.mult noroc in continuare si iubeste-o ,fi alaturi de ea .
stefi_andra
Postat pe 2 Iunie 2009 00:02
draga Doina Rotaru, cuvantul ''SIGUR''nu se poate folosi cand te referi la viata de zi cu zi. Cand te referi la copii, nici atat. Nimic nu este ''sigur''. totul este o pura intamplare pe care o poti ajusta sau imbunatati pe alocuri.
maerangela
Postat pe 3 Iunie 2009 21:50
Buna ziua, tuturor!
Eu as putea spune ca sunt mai norocoasa decat voi (sper). Fac parte din "tabara adversa". Eu sunt cea care are copii (doi pusti, 9/8 ani) si el (necasatorit anterior) se "baga la necaz".
Cat de norocoasa voi fi , nu stiu. Logic am temeri despre relatia lor. In faza incipienta lucrurile stau bine. Copiii de abia il astepata (nu este roman), din apelativul "tati" nu mai ies.. El se intereseaza de ei, se implica in educatia lor...
Sper sa nu fie doar starea de inceput, ci sa continuam asa. Orice parinte sufera cand copiii lui sunt nedreptatiti, fie si de cel de langa tine. Cat am vrea noi sa ne tinem tari, tot ne dor (involuntar) anumite fapte sau reactii, chiar daca ele sunt intemeiate..pt ca esti parinte.
Bafta tuturor si sa auzim de bine!
albastru_catel
Postat pe 4 Iunie 2009 15:55
Salutare,

Imi pare rau sa vad ca nu sunt constienti copii mai mari si nu inteleg ca, noi am fost ca ei si stim si noi cum e sa fii copil. De multe ori imi dau impresia ca sunt ferm convinsi ca ne-am facut un scop in viata din a le face lor, zile amare.
Acum vreo 2 ani, in mijlocul unei discutii aprinse, i-am zis fetei mele, care avea 20 de ani, ca le urez sa aiba si ei, 3 copii, exact la fel ca ea si fratii ei. Stiti ce mi-a raspuns? ASTA NE DORESTI TU NOUA? CHIAR ASA DE MULT NE URASTI? Ce intelegeti din asta? E constienta ca sunt rai?
ana_toli
Postat pe 6 Iunie 2009 11:16
De la: maerangela, la data 2009-06-03 21:50:54draga Doina Rotaru, cuvantul ''SIGUR''nu se poate folosi cand te referi la viata de zi cu zi. Cand te referi la copii, nici atat. Nimic nu este ''sigur''. totul este o pura intamplare pe care o poti ajusta sau imbunatati pe alocuri.

1.Fata mea,casca ochii.
2.cica (barfeste lumea) animalele sunt imprevizibile dar eu sunt de parere ca daca imi cunosc animalul si citesc in privirea lui daca este fericit,a facut kk,ii este frica de mine,il sperie ceva,il doare ceva....etc.
diavolul_roz
Postat pe 7 Iunie 2009 13:35
Draga Doina,
Tu chiar ai dat nastere unui "animal" sau unei fiinte umane?
Sau discuti pe aceasta tema numai sa ne arati tuturor ce colti ascutiti are mita din avatarul tau? Acum, discutind la modul cel mai serios, am si eu o intrebare: Tu ce cresti la pieptul tau un animal sau un copil....sau nimic?
gavril
Postat pe 7 Iunie 2009 19:24
gavril, daca ai fii citit topicul atent, ai fii observat ca doina a spus deja ca nu poate avea copii, desi ii doreste foarte mult

loviturile sub centura nu fac cinste nimanui, sa stii...parerea mea...
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Iunie 2009 19:27
Prometeus draga,
Intr-adevar nu i-am citit....toate comentarile Doinei,pentru ca...am vazut numai din cateva...ca este foarte dura
Daca intr-adevar nu are copii.... atunci de ce se baga in discutiile pe aceasta tema???? Vad ca face observati ca unii ....fac greseli de ortografie, dar asa cum a spus cineva mai sus citeodata...(din cauza vitezei) mai bati cite o litera gresita sau ......cind copilul de linga tine nu te lasa sa fi atenta.
Parerea mea e ca daca nu treci prin anumite situatii...nu trebuie sa-ti dai cu parerea.Asa ca nu am vrut sa lovesc sub...centura pe nimeni.Am vrut numai sa-i spun sa stea ...in banca ei, daca nu a picat pe subiect sau ...sa nu mai faca numai observatii.Un sfat bun conteaza intotdeauna,rautatile sunt peste tot
gavril
Postat pe 7 Iunie 2009 20:11
gavril, a picat foarte pe subiect...doina e implicata personal in cazul unei fete de 15 ani abuzata de parintii adoptivi...

si mai este o doamna printre noi care tehnic, nu a dat nastere, dar creste doi baieti minunati...so...chiar daca cineva nu este mama, asta nu inseamna ca nu poate sa aiba o parere

doina e mai impulsiva, dar e fata desteapta si cu suflet mare, parerea mea...

hai sa fim mai toleranti, ca inversunarea nu e constructiva
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Iunie 2009 09:51
prometeus draga,
tu cine esti?
Avocatul Doinei?
gavril
Postat pe 8 Iunie 2009 10:55
nu, o persoana cu bun simt.
gabitzza
Postat pe 8 Iunie 2009 10:56
gavril, no comment...
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Iunie 2009 11:58
De la: gavril, la data 2009-06-07 20:11:14 Prometeus draga,
Intr-adevar nu i-am citit....toate comentarile Doinei,pentru ca...am vazut numai din cateva...ca este foarte dura
Daca intr-adevar nu are copii.... atunci de ce se baga in discutiile pe aceasta tema???? Vad ca face observati ca unii ....fac greseli de ortografie, dar asa cum a spus cineva mai sus citeodata...(din cauza vitezei) mai bati cite o litera gresita sau ......cind copilul de linga tine nu te lasa sa fi atenta.
Parerea mea e ca daca nu treci prin anumite situatii...nu trebuie sa-ti dai cu parerea.Asa ca nu am vrut sa lovesc sub...centura pe nimeni.Am vrut numai sa-i spun sa stea ...in banca ei, daca nu a picat pe subiect sau ...sa nu mai faca numai observatii.Un sfat bun conteaza intotdeauna,rautatile sunt peste tot


Hai sa discutam civilizat.
Eu sunt de parere ca un copil trebuie sa-si urmeze propriul drum,sa-si implineasca propriile vise.Parintii(unii) sunt de parere si fac tot posibilul ca a lor progenitura-copie sa urmeze visul pe care ei l-au avut de atunci de cand au conceput copilul.
Sa devina medic,avocat,procuror,aviator,prim-ministru.

Femeile care desfac piciorusele(ca asa au auzit ele ca e bine sa faci) si fac copii pe banda rulanata si ii abandoneaza in spital si prin scari de blocuri sa .......nu pot sa scriu aici ce lege as da pentru ele...
Femeile care sufoca copii imediat ce i-au nascut,cele care nasc direct in latrina ,cele care declara ca nu au stiut ca sunt insarcinate si ca au scpata copilul in latrina.......ohooo.....alta lege mai belea.....

Despre "mamele" care schingiuesc copii pentru ca au avut soarta sa se nasca intr-o casnicie trecuta si actualal sot nu-i suporta....

Femeile care adopta copii pentru a avea pe cine sa bata sau pe cine sa certe.
Copii sunt ingerasi care se nasc din doi si care trebuie apreciati de doi, la adevarata lor valoare,care merita tot ce este mai bun.

TOATE CELE DE MAI SUS APAR LA STIRI IN FIECARE ZI,STIRI NOI IN FIECARE ZI...
Te-ai uitat vreodata la o fata de nou-nascut? Ai vazut cat este de curata,cat de repede te linisteste,te face sa zambesti? Fata lui,maninile lui,pielea,ochii sunt de ingeras.
Abia cand simti toate aceste esti pregatita sa aduci pe lume un copil/sa-l infiezi.
Exista (mult prea multe) care sunt realizate profesional si au cariera,sunt iubite,au creier sa gandeasca,care nu pot concepe copii si nici nu au sanse.

Poate ca acum intelegi de ce am scris ce am scris la paginile 2-3-4-5-6.
diavolul_roz
Postat pe 8 Iunie 2009 16:46
Draga Doinita,
Mare adevar graiesti....
Si eu am un ingeras, acasa
Cred ca esti o mama deosebita.....
Iti doresc tot binele din lume.
gavril
Postat pe 8 Iunie 2009 18:14
gabita
si tu tot avocat esti(de profesie)?
Ai copii????
gavril
Postat pe 8 Iunie 2009 18:16
de ce vrei sa stii ?
gabitzza
Postat pe 8 Iunie 2009 18:18
oh doamne...polemica asta absolut imbecila se mai termina ?
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Iunie 2009 18:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Conteaza daca iesi cu un barbat urat? 10 De la: garbo059117 13 Ianuarie 2010 23:45
tulburare de comportament - boala psihica de temut 148 De la: arca 12 Aprilie 2020 01:59
MIRAJUL ADOLESCENTEI 37 De la: sorryDanae 14 August 2011 02:21
EPILARE 2 De la: rosioara61 26 Septembrie 2009 08:39
Tabara de vara pentru adolescenti la Escapade Adventure Park - DISCOVER YOURSELF IN ESCAPADE ADVENTURE - Editia II 2 De la: EscapadeAdventurePark 20 Ianuarie 2015 13:10
Setari Cookie-uri