e greu sa fii parinte

vaaaai...duuuamna...sunt oripilata...

pai nu stii ca noi suntem maestre la dezvoltat scenarii ?

io propozez sa discutam despre copii...ca un schimb de experienta...

a mea e mai mare...deci am trecut prin probele de foc, si va pot consilia
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 20:15
doinita, baga mami cu id-ul asta...nu te matzai acum...

wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 20:20
NOOOO
lili_girl
Postat pe 7 Mai 2009 22:01
ba da...
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 23:10
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-07 20:20:33doinita, baga mami cu id-ul asta...nu te matzai acum...


Ok,am inteles. Oricum era prea mare deranjul asa si cred ca nu vreau sa-mi iau raspunderea.....nu stiu,o sa concluzionezi.
Am cunoscut o anumita doamna pe nume Laura,am baut o cafeluta si din discutii am crezut ca este o femeie adevarata(o sa pun numele adevarate).Stiam de la prietenii mei ca are o copila de 13 ani(habar n'am cum o cheama) si una de 10ani(Adina).Am stimat-o pentru ca a avut curajul sa infieze la 22 de ani o fetita(cea de 13).din cercul meu de prietene nu exista una care stie cum o cheama,o sa o "botez" eu acum Monica.Doamna Laura este educatoare la o gradinita particulara la mine in oras.Ne-am mai cafelit noi o vreme si intr-o zi am starnit (fara sa vreau)o discutie despre copii si sentimentul mamei cand naste.Eu am sustinut ca sentimetul este acelasi daca nasti sau daca infiezi.Atunci a inceput sa-mi explice cam care ar fi sentimentul si citez"....te rog frumos,sentimentul NU este acelasi!!Eu cand am infiat-o pe cea mare stiam ca-mi vine un copil acasa.Cand am aflat ca sint insarcinata,toate lunile de sarcina,momentul cand am tinut-o pe Adina in brate nu se compara cu nimic..............si Monica avea 3 ani cand am luat-o de la casa de copii,era alintata si nu am avut ce sa fac,cum sa o educ."(AM SI EU O INTREBARE ,CAT DE ALINTAT POATE FI UN COPIL DE LA CASA DE COPII LA 3 ANI?)
Am lasat-o sa-mi povesteasca in continuare si mi-a descris cu lux de amanunte o bataie pe care i-a dat-o lui Monica.Intr-o zi de vara se plimba cu Adina (in carucior) si cu Monica de mana.Monica a vazut o.....jucarie la librarie.....si a lasat-o sa urle dar se uita lumea la ea(doamna Laura)si a gasit un loc mai ascuns de ochii lumii si i-a dat o bataie pana a linistit-o.Copila a mers linistita (dupa bataie) pana acasa.De atunci a aplicat aceeasi metoda de "educare".ACEASTA LAURA MI-A POVESTIT CU MARTORI SI RADEA CU GURA PANA LA URECHI,MIE PERSONAL IMI PROVOACA SILA.
Nu m-am putut abtine si am intrebat-o de ce a luat un copil care era al statului sa-si bata joc de el,i-am zis ca este o femeie rea si ca merita sa pateasca ce e mai rau in viata si ca ar trebui sa merg la protectia copilului.
De atunci am evitat-o pe aceasta "doamna",poate dintr-un soi de lasitate.Timp de 2 ani am auzit de la prietenele noastre comune ca:
-Monica doarme cu tatal ei;
-Monica este facut PROASTA non-stop(real);
-cel mai des este amenintata "DACA MAI IEI 9 LA MATEMATICA TE DUC INAPOI LA CASA DE COPII!!"asta mi-a zis verisoara mea care a fost martora la discutie;
-Monica are 15 ani si au inceput sa apara semnele pubertatii iar Laura si Adina rad de ea in hohote ca e urata(asta o stiu de la Laura);
-cand merg la cumparaturi Monica prefera sa mearga prin magazine de mana cu o amica a Laurei;
-este facuta mincinoasa,urata,proasta-fara motiv;
-tatal ei(adoptiv)nu ia atitudine;
mai sunt multe de spus dar nu mai am dispozitia necesara.
Nu ma cunoaste(Monica) dar as vrea sa o ajut cumva si nu stiu cum.
Nicio prietena de-a mea nu este dispusa sa declare la politie ce se intampla.ce e de facut? cum o ajut? aceasta femeie o termina psihic pe Monica.

diavolul_roz
Postat pe 7 Mai 2009 23:29
De la: doinarotariu, la data 2009-05-07 23:29:05
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-07 20:20:33doinita, baga mami cu id-ul asta...nu te matzai acum...


Ok,am inteles. Oricum era prea mare deranjul asa si cred ca nu vreau sa-mi iau raspunderea.....nu stiu,o sa concluzionezi.
Am cunoscut o anumita doamna pe nume Laura,am baut o cafeluta si din discutii am crezut ca este o femeie adevarata(o sa pun numele adevarate).Stiam de la prietenii mei ca are o copila de 13 ani(habar n'am cum o cheama) si una de 10ani(Adina).Am stimat-o pentru ca a avut curajul sa infieze la 22 de ani o fetita(cea de 13).din cercul meu de prietene nu exista una care stie cum o cheama,o sa o "botez" eu acum Monica.Doamna Laura este educatoare la o gradinita particulara la mine in oras.Ne-am mai cafelit noi o vreme si intr-o zi am starnit (fara sa vreau)o discutie despre copii si sentimentul mamei cand naste.Eu am sustinut ca sentimetul este acelasi daca nasti sau daca infiezi.Atunci a inceput sa-mi explice cam care ar fi sentimentul si citez"....te rog frumos,sentimentul NU este acelasi!!Eu cand am infiat-o pe cea mare stiam ca-mi vine un copil acasa.Cand am aflat ca sint insarcinata,toate lunile de sarcina,momentul cand am tinut-o pe Adina in brate nu se compara cu nimic..............si Monica avea 3 ani cand am luat-o de la casa de copii,era alintata si nu am avut ce sa fac,cum sa o educ."(AM SI EU O INTREBARE ,CAT DE ALINTAT POATE FI UN COPIL DE LA CASA DE COPII LA 3 ANI?)
Am lasat-o sa-mi povesteasca in continuare si mi-a descris cu lux de amanunte o bataie pe care i-a dat-o lui Monica.Intr-o zi de vara se plimba cu Adina (in carucior) si cu Monica de mana.Monica a vazut o.....jucarie la librarie.....si a lasat-o sa urle dar se uita lumea la ea(doamna Laura)si a gasit un loc mai ascuns de ochii lumii si i-a dat o bataie pana a linistit-o.Copila a mers linistita (dupa bataie) pana acasa.De atunci a aplicat aceeasi metoda de "educare".ACEASTA LAURA MI-A POVESTIT CU MARTORI SI RADEA CU GURA PANA LA URECHI,MIE PERSONAL IMI PROVOACA SILA.
Nu m-am putut abtine si am intrebat-o de ce a luat un copil care era al statului sa-si bata joc de el,i-am zis ca este o femeie rea si ca merita sa pateasca ce e mai rau in viata si ca ar trebui sa merg la protectia copilului.
De atunci am evitat-o pe aceasta "doamna",poate dintr-un soi de lasitate.Timp de 2 ani am auzit de la prietenele noastre comune ca:
-Monica doarme cu tatal ei;
-Monica este facut PROASTA non-stop(real);
-cel mai des este amenintata "DACA MAI IEI 9 LA MATEMATICA TE DUC INAPOI LA CASA DE COPII!!"asta mi-a zis verisoara mea care a fost martora la discutie;
-Monica are 15 ani si au inceput sa apara semnele pubertatii iar Laura si Adina rad de ea in hohote ca e urata(asta o stiu de la Laura);
-cand merg la cumparaturi Monica prefera sa mearga prin magazine de mana cu o amica a Laurei;
-este facuta mincinoasa,urata,proasta-fara motiv;
-tatal ei(adoptiv)nu ia atitudine;
mai sunt multe de spus dar nu mai am dispozitia necesara.
Nu ma cunoaste(Monica) dar as vrea sa o ajut cumva si nu stiu cum.
Nicio prietena de-a mea nu este dispusa sa declare la politie ce se intampla.ce e de facut? cum o ajut? aceasta femeie o termina psihic pe Monica.


Apropie-te de ea si povesteste-i de NOI...invit-o sa intre pe garbo si vom incerca sa o ajutam,in spatele anonimatului...ce zici???
valentino
Postat pe 7 Mai 2009 23:36
mda...demente, suflete...femei demente...

io zic ca tipa asta nu a infiat fetita aia pentru ca vroia cu adevarat sa aiba un copil...eu cred ca ea era manata de instinctul de propietate

vroia ceva care sa ii apartina in cel mai strict mod cu putinta

de aici si reactia aia de a o ameninta ca daca nu invata de excelent o duce innapoi la orfelinat...

trebuie sa vorbesc si cu gabitza...ea e psiholog, are un master in domeniul comportamental

trebuie sa existe o solutie

lasa-mi putin timp sa ma gandesc, ok ?

si, doina...multumesc ca ne-ai spus povestea asta...
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 23:38
val...iti sta mintea in loc, my friend...
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 23:39
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-07 23:39:59val...iti sta mintea in loc, my friend...


Contez pe buna vointa si inteligenta voastra,in serios.Imi place spiritul de ekipa si ajutorul oferit dezinteresat.Saru'mana...
valentino
Postat pe 7 Mai 2009 23:42
e serioasa treaba, dragule

am lasat un post si in cafenea...pentru gabi...ea are un master in psihologie

wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 23:45
Adina primeste tabara In Grecia,Monica nimic.
Adina primeste suc,ciocolata calda in bar,Monica nimic.
Acum o luna Monica a "fugit" de la casa parinteasca(a intarziat peste program 1/2h);a fost certata si batuta in fata blocului.Dupa ce a primit palmele a rupt-o la fuga si nu a stiut nimeni de ea toata noaptea.A doua zi s-a aflat ca s-a dus la o matusa si a implorat sa nu fie dusa la parinti.
as vrea ca Laura sa-mi raspunda la intrebari"de ce iei un copil daca nu te simti matur sa-ti asumi responsabilitatea,sa poti saa-ti imparti sufletul la 2?ce e in capul unui astfel de om cand da o palma intr-un copil? de ce o astfel de femeie este educatoare? ce IQ ai,3 ? Cat de gol trebuie sa-ti fie sufletul ca sa iti bati joc de o fiinta? Cat de impietrita trebuie sa-ti fie inima? Cat de hatru tre' sa fi ca sa nu-ti pupi fiica pe frunte?"
Nu am copil dar mi-as da si sufletul pentru copilul meu infiat.L-as iubi de 100 de ori mai mult decat daca ar fi nascut de mine.
As lua-o eu la mine si nu i-ar lipsi nimic dar legal nu se poate.
diavolul_roz
Postat pe 7 Mai 2009 23:55
doina, iti promit ca vom gasi o solutie la chestia asta...suntem destui aici cu minte in cap

plus ca pro, sotul meu, poate face publica povestea asta pe blogul personal si la Romania Libera

ai incredere
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Mai 2009 23:58
BUNA NOAPTE,am intrat si eu si citesc cu amanunt totul,e groaznic ce vad,inuman,grotesc,nebunie totala
scrichy
Postat pe 8 Mai 2009 00:02
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-07 23:45:14e serioasa treaba, dragule

am lasat un post si in cafenea...pentru gabi...ea are un master in psihologie


Vreau sa-ti multumesc pentru ......
e o idee foarte buna sa ma apropii de ea dar:
-mi-am "ars valiza "cand i-am spus pe un ton cald si superior "mamei"ca este cretina
-la garbo nu e recomandat sa ajunga ptr ca la 15 ani,in situatia ei.....e mai bun realul decat virtualul;
-sotul meu este un pic prea mult "in banca" lui si nu se baga in probleme dar el mai este shansa mea sa pot sa o apropii;
-promit ca sambata o sa aflu cum o cheama pe "Monica" si va spun.
diavolul_roz
Postat pe 8 Mai 2009 00:05
Nu de copila vorbeam,de mama-sa,ea are nevoie de comunicare.
valentino
Postat pe 8 Mai 2009 00:07
Doina...e in regula...tu vei fii omul de legatura dintre noi si Monica...ok ?

o sa gasim noi o solutie...

wife_de_zmeu
Postat pe 8 Mai 2009 00:08
doamne dumnezeule...citesc si ma crucesc.....eu am 35 de ani si, pana acuma...in afara de o sarcina pierduta...nu am reusit sa am un bebe...si m-am gandit la posibilitatea adoptiei...si da....spun cu mana pe inima ca e inuman ce se intampla cu aceasta fetita...pardon, domnisoara.....cum mama calului a trecut "mama" de testarile sociale care veneau sa vada atmosfera in care e crescut copilul?????sunt pentru protectia fetitzei......doina rotariu....anunta draga mea forurile competente pana cand nu e prea tarziu pentru biata fata.....sa nu ajunga o prostituata sau, doamne fereste....
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 00:09
val...mama'sa aia e cu capu', my friend...nu cred eu ca e capabila sa comunice
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Mai 2009 00:11
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-08 00:11:41val...mama'sa aia e cu capu', my friend...nu cred eu ca e capabila sa comunice


Am o presimtire ca in spatele anonimatului poate vorbi.Important sa stim noi cind apare,sa n-o speriem.Daca prinde incredere va vorbi,ne va asculta,macar va auzi si alte pareri,e important.
valentino
Postat pe 8 Mai 2009 00:15
val....mama nu va intelege...daca se poarta acuma asa...e tarziu....deja a facut o diferenta enorma intre fata adoptiva si cea naturala...si e pacat.....cu fata trebuie facut ceva...scoasa din mediul ala.....eventual alta familie sa-i ofere o viata mai calda si primitoare....
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 00:16
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-07 23:58:43doina, iti promit ca vom gasi o solutie la chestia asta...suntem destui aici cu minte in cap

plus ca pro, sotul meu, poate face publica povestea asta pe blogul personal si la Romania Libera

ai incredere

hmmm....SINT EVIL DACA MA IMPRIETENESC cu mama ca sa pot sa am DOVEZI? Roaga-te ca sotul meu sa fie de acord sa invit familia in, cauza la masa.Mai exista o problema, sa pot sa lupt cu mine sa ma abtin sa ii zic doua.
Nu stiu ,parca mi-ai dat putere sa pot sa fac ceva.
Mai multe capete sunt mai bune decat unu.
P.S. tatal a vrut sa divorteze acum 2 ani dar e intr-un fel shantajat,ramane doar cu shosetele si camasa de pe el.
Merg la culcare,noapte buna ,vb maine.
diavolul_roz
Postat pe 8 Mai 2009 00:18
E si asta o solutie,dar daca i-o va lua fortat,o va uri mai mult.Eu gindeam la o metoda de lucru cu mama.Sa-si skimbe ea mentalitate,asta ar fi ideal.
valentino
Postat pe 8 Mai 2009 00:19
Pt a face cuiva un bine,merita facut un sacrificiu...imi pare ca ekipa se formeaza...Notte.
valentino
Postat pe 8 Mai 2009 00:21
Da, am citit. Acum eu n-o sa fiu cea delicata.
Tipa aia e o cretina, aici sunt de acord cu Doina. Ma intreb ce motivatie (as avea eu una-doua, deloc magulitoare)a avut la inceputul adoptiei. Motivatia interioara , nu cea declarata..aia

Parerea mea e ca aici problemele sunt mai multe. Copila este supusa unor abuzuri de ani de zile. Si fizice vad. Pe langa faptul ca-i deprivata afectiv. Fuga e un simptom destul de ingrijorator.
Faptul ca este adoptata face problema delicata. Posibil sa apara si implicatii legale.
Am o colega care activeaza in domeniul protectiei copilului, este un psiholog foarte bun, promit sa vorbesc cu ea, macar ca prima idee


gabitzza
Postat pe 8 Mai 2009 00:28
daca putem sa va ajutam cu ceva...eu cu sotul meu....cu cea mai mare placere si daruire....
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 00:29
De la: tutankhamon, la data 2009-05-08 00:16:15val....mama nu va intelege...daca se poarta acuma asa...e tarziu....deja a facut o diferenta enorma intre fata adoptiva si cea naturala...si e pacat.....cu fata trebuie facut ceva...scoasa din mediul ala.....eventual alta familie sa-i ofere o viata mai calda si primitoare....

m-am razgandit ,mai raman
Mama da,are probleme grave.
Se lauda pe unde poate ca ea cheltuie TOT salariul sotului+al ei fara sa regrete,ca nu gateste,ca mama ei ii spala pana si lenjeria intima,ca are apartament......etc.Toate acestea cu o atitudine superioara si incercand sa 'umilesca "pe toti cei care aud povestea.Dar nu umileste pe nimeni pentru ca,cel putin eu,am alt scop in viata.
Este nefericita,asta-i cert dar nu pot sa o fac eu fericita pentru ca nu o suport.
funn e ca atunci cand am vrut sa-mi fac un alt cont pe garbo m-am gandit ca "PINTRE NOI" si nu e frumos sa citesca ce i se pregateste
acum nu-mi mai pasa.
diavolul_roz
Postat pe 8 Mai 2009 00:29
gabi...merci...

am vazut ca tu si doinita v-ati cam impuns...dar contam pe tine sa dai o mana de ajutor in povestea asta
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Mai 2009 00:30
N-are nici o legatura Michelle.
Si-apoi, nu sunt o persoana care poarta pica. Cred, sper , ca m-a inzestrat Dumnezeu cu destula flexibilitate.
Mi-a facut placere sa observ schimbarea stilului. .
gabitzza
Postat pe 8 Mai 2009 00:35
De la: gabitzza, la data 2009-05-08 00:28:52Da, am citit. Acum eu n-o sa fiu cea delicata.
Tipa aia e o cretina, aici sunt de acord cu Doina. Ma intreb ce motivatie (as avea eu una-doua, deloc magulitoare)a avut la inceputul adoptiei. Motivatia interioara , nu cea declarata..aia

Parerea mea e ca aici problemele sunt mai multe. Copila este supusa unor abuzuri de ani de zile. Si fizice vad. Pe langa faptul ca-i deprivata afectiv. Fuga e un simptom destul de ingrijorator.
Faptul ca este adoptata face problema delicata. Posibil sa apara si implicatii legale.
Am o colega care activeaza in domeniul protectiei copilului, este un psiholog foarte bun, promit sa vorbesc cu ea, macar ca prima idee



Esti f aproape de mine ,mi-ar fi foarte usor sa vin sa te iau la un gratar si sa declar ca esti prietena mea din copilarie,ai vedea cu ochii tai si i-ai face mult mai usor un profil.
problema mea mare este ca i s-a repetat ani de zile ca o sa fie dusa la casa de copii si sigur daca se "trezesc"cu P.C. la usa copilul o sa sufere.O sa se implineasca premonitia mamei.Casa de Copii nu e acasa.Din cate am vazut eu(o data) e o copila sensibila tare,tacuta,zeflemista cu mama ei,vb frumos,corect si incearca sa se apropie de ORICE femeie si se alinta putin pe langa orice alta femeie decat mama.Cert este ca psihic este alterata.
Incerc sa "atac"mama cat de curand posibil si sa-ti redau exact conversatiile ca sa ne dam seama "de unde sa o apucam".
diavolul_roz
Postat pe 8 Mai 2009 00:46
De la: gabitzza, la data 2009-05-08 00:35:25N-are nici o legatura Michelle.
Si-apoi, nu sunt o persoana care poarta pica. Cred, sper , ca m-a inzestrat Dumnezeu cu destula flexibilitate.
Mi-a facut placere sa observ schimbarea stilului. .

Nu e vb de pica sau ce s-a intamplat mai sus.
Eu zic ca sintem oameni/femei si e un copil care sufera si probabil la ora asta plange in perna si se intreaba ce se intampla cu ea si de ce mama ei nu o iubeste,cu ce a gresit sa nu fie iubita.
Daca o vom ajuta cu ceva,dau party la mine!!
Plus ca eu sufar de hipertiroidie si imi sare tzandara .
diavolul_roz
Postat pe 8 Mai 2009 00:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt disperata ca nu mai stiu ce metoda sa adopt in educatia copilului meu! 55 De la: garbo166343 10 Septembrie 2010 15:48
copii 2 De la: buna01 12 Ianuarie 2010 21:14
ADOLESCENTA MA SCHIMBAT MULT:(( 8 De la: blondina_X 22 Ianuarie 2010 16:35
Iar am dat-o in bara. 16 De la: Dor_marunt 28 Martie 2010 18:04
mi-am surprins fiul masturbandu-se 16 De la: garbo_1249 9 Aprilie 2012 19:52
Setari Cookie-uri