e greu sa fii parinte

Sunt parinte si incerc ingrozita sa ma pun in siuatia ta. Pentru nimic in lume nu mi-as dori. Tot ce pot spune e ca tu trebuie sa fii linistita (daca poti) ca ai facut tot ce ti-a stat in putinta si sa astepti. Cand ii va fi greu, la voi va apela. ...curaj
albastru_catel
Postat pe 30 Mai 2009 23:02
ba frate...ma doare creierul.....nu e neaparat nevoie sa fie copilu' infiat ca sa faca probleme...doar un pic de neatentie si nepasare din partea partea parintilor si copilul lor "natural" ajunge bagabond.....si la cum sunt courvistinele astea care fac copii la greu, sa se laude ca sunt mame, dar nu au grija de copii lor, tare greu vad un viitor la tarisoara asta....
tutankhamon
Postat pe 30 Mai 2009 23:04
vanghele

aici te contrazic, nu se face distinctie ( adica eu n-as face) intre un copil infiat si cel nascut de tine. Asta daca esti intreg la minte si cu bun simt. Si cu inima deschisa, pana la urma,un copil nu este un flecustet de care te debarasezi, atunci cand nu-ti mai convine...
Cu atat mai mult..AI ALES sa fii parintele lui, deci ai optat in cunostinta de cauza pentru asta..
uite, zambilu` a sesizat perfect nuanta, cine si de ce infiaza..copilul nu e caine de companie, doar ca sa-ti umpli tu un gol, sau e in trend..
eu sunt o femeie care n-a avut copii pana acum, din diverse motive, nu le expun aici, dar eu asa gandesc..

nu te complici..pai si daca l-ai nascut si se dovedeste un timpit , ca na, nimeni nu-ti garanteaza c-o sa fie Fat -Frumos din lacrima sau vreo Ileana d-aia, il lasi in santz..?? ne...
gabitzza
Postat pe 30 Mai 2009 23:59
Daca-i daruiesti iubire neconditionata copilului tau (infiat sau natural) si o educatie buna nu ai cum sa gresesti.
scristina106
Postat pe 31 Mai 2009 00:14
cristinuca,
nu e chestie de greseala..asa cum nu intotdeauna intregul este suma partilor..
gabitzza
Postat pe 31 Mai 2009 00:19
eu am un copil de 4 ani si imi fac griji de pe acum...
scristina106
Postat pe 31 Mai 2009 00:26
la 4 ani, joaca-te cu el fata..
gabitzza
Postat pe 31 Mai 2009 00:28
pai educatia i-o ofer si prin joaca
eu incerc cat imi sta in putinta sa ii ofer toata dragostea mea si chiar mi-am pus intrebarea daca as putea iubi un copil infiat la fel cum il iubesc pe al meu, iar raspunsul este cu siguranta DA
un copilas este un inger daruit de Dumnezeu si daca il cresti tu asa cum crezi ca e mai bine si ii oferi dragostea neconditionata si el iti va raspunde la fel
scristina106
Postat pe 31 Mai 2009 00:41
copil adoptat sau nascut datoria unui parinte este sa ofere copilului o educatie cat mai buna intr-un mediu cat se poate de sanatos ...si cred ( parere persona) trebuie discutat cu copilul in functie de varsta fiecare implicare a sa in viata sociala .....deci un dialog deschis parinte copil
garbo001944
Postat pe 31 Mai 2009 01:49
Sunt de acord cu tine garbo1944
Prin dialog adaptat virstei copilului....cred ca poti face progrese bune in relatia cu propriul tau copil....., care sa nu uitam ca are si el o personalitate diferita de a ta, pt.ca ...il mai infuenteza si mediul social in care se invirte.....nu numai educatia pe care i-o dai tu ca parinte.Ce credeti am dreptate?????
gavril
Postat pe 31 Mai 2009 08:21
Ai dreptate dar parintele il invata pe copil care sunt valorile.Sau cel putin ii da punctele de reper .Pentru ca asa cum spui tu in functie de personalitatea lui va alege care sunt cele mai importante pentru el.
blanca
Postat pe 31 Mai 2009 08:25
draga Maria,
am avut probleme foarte mari cu fiica mea, atunci cand aceasta era de 13 ani, probleme de personalitate excesiva, crize chiar, dar am reusit in modul urmator...o foarte buna prietena de-a mea mi-a spus sa ma rog pt copil, la Maica Domnului,zilnic ma rugam cam o ora pt ea, cand ea dormea, iar dupa 2 luni au aparut rezultatele, fetitia s-a schimbat mult in bine, a devenit cooperanta, ...e berbec de zodie...acum merge pe 20 de ani, ne impacam extraordinar, comunicam tot timpul, ca doua vechi prietene...cel mai important este sa o faci sa constientizeze ca tot ce faci e spre binele ei, cu cateva exemple concrete si sper sa reusesti, asa ca mine...nimic nu-i mai puternic pe lumea asta ca rugaciunea mamei pt copil...chir daca nu e copilul tau biologic, sunteti legate energetic, karmic, nu degeaba ai ales-o pe ea de la casa de copii..iti doresc mult succes, sunt rugaciuni speciale pt copii, vorbeste cu un preot bun!!
H_N_
Postat pe 31 Mai 2009 09:48
Copii nostrII draga bagatoare de seama???
NOSTRI se scrie cu un SINGUR I....
Poti consulta si www.dexonline.ro
albertinasb
Postat pe 31 Mai 2009 10:33
De la: doinarotariu, la data 2009-03-05 16:39:44
De la: 5121968, la data 2009-03-05 10:22:59doinarotariu se vede ca nu ai probleme. Roaga-te lui Dumnezeu sa nu ai probleme cu copiii.
Participa la alte teme daca nu-ti convine si nu te baga.

Draga mea,nu am probleme.Am castigat la loto si stau pe o saltea la soare pe insulea mea personala si va scriu voua femeile cu probleme.Copii nostii sunt rezultatul a ......X ani de educatie data (copiilor) de NOI, parintii.Copii in primii ani de viata IMITA TOT ce vad,baietii isi imita tatal=se joaca cu surubelinta,cu patentul,cu masinuta iar fetitele isi imita mama...Nu se nasc cu gena de criminal.Sunt asa pentru ca asa au "vazut"in familie.NOI la randul nostru sitem educati de parintii nostrii.Inca ceva,parintii nostrii (sau noi)nu s-au nascut parinti,au invatat sa fie parinti in momentul in care un inceput sa ne creasca/educe.Concluzie:SIGUR nu o sa am probleme cu copii mei pentru ca stiu sa-i cresc(exista carti).Mai citeste prin carti.Dupa ce se vede ca sunt lipsita de probleme? Mi-ai citit in cafea sau mi-ai facut pasienta la cafea?




Copii nostrII draga bagatoare de seama???
NOSTRI se scrie cu un SINGUR I....
Poti consulta si www.dexonline.ro ca tot le spuneai altora sa SCRIE ROMANESTE !!!
albertinasb
Postat pe 31 Mai 2009 10:35
Mai Albertina , zau daca nu e mai important ce se discuta ... mai ales cand greseala e mica . Tie nu ti se intampla ??
blanca
Postat pe 31 Mai 2009 10:35
toleranta, bat-o vina.
gianiblue
Postat pe 31 Mai 2009 10:37
A avut si ea o grija.
Micass
Postat pe 31 Mai 2009 10:47
pai da, eu amestec literele in draci , asta cand nu uit sa le scriu ...si nu-s mandra de asta da' nici nu-mi vine sa-mi tai venele
blanca
Postat pe 31 Mai 2009 10:51
Ai dreptate Mielutza
Noi ii invatam pe copii nostri care sunt valorile,pt ca... spun eu, avem mai multa experienta ....de viata.Parerea mea este ca cea mai grea meserie este aceea de...parinte, si in special de mama
gavril
Postat pe 31 Mai 2009 11:24
Dar e frumoasa ma intai
blanca
Postat pe 31 Mai 2009 11:27
cine mami?..
zambil
Postat pe 31 Mai 2009 11:29
Observ ca anumite persoane(in special femei)care s-au inscris la "cuvint" pe tema acestui subiect, nu fac decit sa se certe(ca niste tatze).Numai cine nu "isi da cu parerea"...nu greseste.A gresi e omeneste, nu-i asa????
Imi pun,insa intrebarea:Aceste mame(care sunt mame), asa ii invata pe copii lor sa se certe din cea mai greseala,Doina?
gavril
Postat pe 31 Mai 2009 11:31
Meseria. Crezi ca vorbeam de vreo zana ??
blanca
Postat pe 31 Mai 2009 11:32
aha... d-aia se zice: meserie, te halesc...
zambil
Postat pe 31 Mai 2009 11:34
Ce sa faci Mielutza, asa-i la batrinete uiti, care tie muma.....
gavril
Postat pe 31 Mai 2009 11:36
Nu-i asa Zambile?
gavril
Postat pe 31 Mai 2009 11:38
ce sa fie asa?...
zambil
Postat pe 31 Mai 2009 11:39
ca la batrinete uiti care iti-e muma.....?///
Odata ce ai intrebat: Care mami?
gavril
Postat pe 31 Mai 2009 11:42
zambil, bea-ti cafeaua, te rog
gianiblue
Postat pe 31 Mai 2009 11:46
bre gavrila...

avantaju' alzheimerului e ca in fiecare zi intalnesti chipuri noi... iar unele din astea-ti mai si vorbesc...

la intrebarea aia, mami era mielu', da' e bine ca ai spirit glumetz...
zambil
Postat pe 31 Mai 2009 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Baiatul meu merge descult 22 De la: garbo_470607 21 Iulie 2017 23:25
Umplutura off-topic ..de pe topice!!! 105 De la: tutankhamon 13 Aprilie 2010 21:23
TULBURARE DE COMPORTAMENT 1 De la: garbo083248 2 Ianuarie 2011 11:50
EPILARE 2 De la: rosioara61 26 Septembrie 2009 08:39
PROBLEME IN ADOLESCENTA... 6 De la: europroiect2007 20 Ianuarie 2011 14:38
Setari Cookie-uri