"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

Pentru "Prynteza" :
Imi pare rau pentru intuitia ta feminina, mai ai de muncit la zidirea ei.
Nu sunt iehovist, dar tot crestini sunt si ei, nu-i asa?
Cred ca tot din Biblie se hranesc si se adapa, si ei.
Nu-i condamna tocmai tu pentru ca si-au ales aceasta cale spre Dumnezeu.
Tu esti ortodoxa?
Daca da, de ce nu esti, de exemplu...catolica?
Cat priveste schimbarea la sange, habar nu am de acest ritual, iar daca se face indiferent sub ce forma, EU IL CONSIDER UN ACT BARABAR SI CONDAMNABIL.
Acum vezi ca nu sunt iehovist?
Si ar mai fi o intrebare, pe care am mai pus-o, de ce crezi ca doar credinta ta este cea buna?
Cine ti-o gireaza?
Te mai astept pe la noi, insa citeste-mi postarile anterioare inainte de a da verdicte in privinta mea.
Nae_Nae
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:03
nu i-o gireaza nimeni...tocmai asta e problema

fiecare se bate cu pumnul in piept ca doar credinta lui e cea adevarata

de aici vine si intrebarea mea fireasca: care sunt argumentele viabile cand cineva face o asemenea afirmatie? pentru ca nimieni nu poate demonstra asta, nu?

in concluzie, asta tine de perceptia personala a fiecaruia, de modul cum se regaseste pe sine intr-o credinta sau alta.

michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:49
Ma obligi sa-ti dau dreptate "me_reloaded".
Ai surprins esentialul.
Nae_Nae
Postat pe 19 Ianuarie 2011 21:10
De la: Prynteza, la data 2011-01-19 12:50:36Domnul Guest 224 cred ca facetri parte din Secta Martorii lui Iehova...numai aceia gandesc ca dvs...va rog lasa-ti-ne in pace cu propavaduirile voastre tampite....daca Dumnezeu v-a lasat crestini ramaneti Crestini...de ce nu ziceti si de asa zisa schimbarea la sange ce are loc in fiecare an?
Vezi ca esti magar....Asa cum tu ai dreptul de a alege..Asa si crestinii au dreptul de a alege...Tu nu ai nici un drept sa ii ataci si sa ii jignesti...Pt ca daca un crestin s-a pocait de pacate,,l-a acceptat pe Dumnezeu ca pastor pt ca vrea ca sa ii mearga bine in viata..Nu sa fie carpa de sters pe jos a pacatosilor...Care pacatosii nu se pocaiesc pt ca ii invata necuratul ca mai bine este sa profite de pe urma pocaitelor decat sa isi puna osul; la munca
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Ianuarie 2011 21:25
Daca esti pe langa Marinescu (nu stiu de unde esti), fa-i o vizita, te va primi, cu siguranta, "xenaprintesarazboinica".
Nae_Nae
Postat pe 19 Ianuarie 2011 21:28
aha, irino. deci, treaba e cu osul. credinciosii pun osul la munca. ntz, ntzzz! chiar si in zilele de post?
si_totusi
Postat pe 19 Ianuarie 2011 21:29
Nu vrei sa ne spui, TU CAREI SECTE CRESTINE APARTII, "xenaprintesarazboinica"?
Nae_Nae
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:13
De la: garbo173224, la data 2011-01-19 22:13:58Nu vrei sa ne spui, TU CAREI SECTE CRESTINE APARTII, "xenaprintesarazboinica"?
Eu sunt ortodoxa,,
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:21
ei, tu esti mai mult doxa
si_totusi
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:25
Si de cand ortodocsii predica din casa-n casa, ca sa nu ma exprim altfel, "xenaprintesarazboinica"?
Nae_Nae
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:31
Daca crestinii au crezut ca prin faptul ca accepta sa fie umiliti de catre cei care nu vor sa fie cuminti si sa isi vada de treaba lor....Pt ca diavolul ii invata ca este mai bine sa furi de la cei care muncesc decat sa muncesc si ei..Cei lenesi sunt o unealta perfecta pt diavol...Dar crestinii nu si-au impus punctul de vedere...Pt ca si crestinii au permis pactoasilor sa spele pe jos cu ei...De parca le-ar face un bine,,ca asta inseamna ca le dau dreptate....si le dau apa la moara
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:32
"xenaprintesarazboinica", constat ca nu citesti nimic,
Observ ca ai un limbaj cam...limitat.
Nu vreau sa te jignesc, dar crede-ma ca meriti atat de multe...
Iti propun ceva, scrie-ti o data toate "predicile", posteaza-le, APOI TE VOM CAUTA NOI CAND ITI VOM SIMTI LIPSA, DA?
Ca o fata "ortodoxa" cum pretinzi ca esti, ia stai de vorba cu Dumnezeu, vei vedea ca este de acord cu propunerea mea.
Nae_Nae
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:38
De la: garbo173224, la data 2011-01-19 22:31:01Si de cand ortodocsii predica din casa-n casa, ca sa nu ma exprim altfel, "xenaprintesarazboinica"?
eu sunt ortodoxa practicanta....fac fapte bune,ajut oamenii sa se construiasca.....Nu sunt ca ortodoxii aia care merg la biserica dar sunt mai rai ca niste maimute....Eu fac fapte bune,...pt ca asta inseamna sa faci fapte bune..Nu inseamna ca daca te lasi umilita de pacatosi faci fapte bune,,sau intretii paraziti nu inseamna fapta buna..Fapte bune inseamna sa ajuti pe oamenii sa se construiasca....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:40
.....si cum statea diavolu asa, plictisit nevoie mare, iaca niste puciosi in fata lui. ce si-a zis el? hai sa-i fac uneltele mele,ca tare-s ageri si zgubilitici la tras aghioase. sa-i trimit la impuns lumetul credincios.

zis si facut. au plecat lenesii in lume si, se duceau de parca veneau. asa ca, in vreo 2000 mii de ani, au tot spalat cu credinciosii pe jos. ei, mult spus "au spalat"ca, le era lene sa faca efortul ista. de fapt, lenesii nici nu au apucat sa iasa pe usile iadului. au dat acolo de caldura, tabacioc, horodinca, net .
si_totusi
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:43
Fapta buna inseamna sa incurajezi un om,la necaz...Nu cum fac altii,cat este omul ala de necajit,,iti mai da si el ca sa te doboare de tot....Degeaba dau pomana,,degeaba se lasa umiliti ca tot fara minte raman....Dumnezeu nu vrea sa te lasi umilit si sa dai apa la moara la oamenii care nu au dreptate....Fapta buna inseamna sa incurajezi un om la necaz,nu sa il dobori de tot asa cum fac oamenii ortodoxi....si degeaba mai merg la biserkica ca Dumnezeu nu ii ajuta...nu au minte,,sunt seci la minte ca o nuca neaca
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:46
De la: si_totusi, la data 2011-01-19 22:43:50.....si cum statea diavolu asa, plictisit nevoie mare, iaca niste puciosi in fata lui. ce si-a zis el? hai sa-i fac uneltele mele,ca tare-s ageri si zgubilitici la tras aghioase. sa-i trimit la impuns lumetul credincios.

zis si facut. au plecat lenesii in lume si, se duceau de parca veneau. asa ca, in vreo 2000 mii de ani, au tot spalat cu credinciosii pe jos. ei, mult spus "au spalat"ca, le era lene sa faca efortul ista. de fapt, lenesii nici nu au apucat sa iasa pe usile iadului. au dat acolo de caldura, tabacioc, horodinca, net .




dupa cum se vede,oamenii sunt mai diabolici decat bietul Diavol.
vuvuzela
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:53
asa, irino, asa. un promo ca, mai maine e duminica si trebuie sa ascultam slujba oline
si_totusi
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:53
oamenii daca te vad necajit...In loc sa iti spuna o vorba sa te incurajeze...ORI ITI MAI DAU si una ca sa te doboare de tot pt ca isi aduc aminte ca si tu candva i-ai suparat si se bucura atunci cand te vad in necaz....Si eu am fost necajita...dar de la putini am primit o vorba buna,,,o vorba de incurajare in care sa imi dau seama ca i-ar pasa de mine....Ori te ignora ori sunt nepasatori....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:57
totusico, esti in forma?

nush ce e cu voi...aseara anakinu', in seara asta tu...

"ori te ignora ori sunt nepasatori" ? asta-i din putzu gandirii...e deep deep rau de tot

michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:57
Deh, m-a lovit si pe mine inspiratia in aripa, de i-am dat niste sfaturi lu' ala micu. Dar, dupa cum scrie, cred ca nu stie sa citeasca
anakin
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:59
sunt in forma, me. o sa cetesc ce a scris si anakinu
si_totusi
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:00
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-19 22:57:04oamenii daca te vad necajit...In loc sa iti spuna o vorba sa te incurajeze...ORI ITI MAI DAU si una ca sa te doboare de tot pt ca isi aduc aminte ca si tu candva i-ai suparat si se bucura atunci cand te vad in necaz....Si eu am fost necajita...dar de la putini am primit o vorba buna,,,o vorba de incurajare in care sa imi dau seama ca i-ar pasa de mine....Ori te ignora ori sunt nepasatori....
si apoi ei se lasa umiliti si apoi si ei umilesc pe altiii..Ei dau pomana la oameni care pot munci si le dau apa la moara sa devina niste cersetori.......Doar prin fapte bune te poti apropia de Dumnezeu..Dar depinde ce inseleg oamenii ce inseamna fapta buna....Dupa ce omul este necajit,,ii mai dau si ei doua dupa cap ca sa il doboare de tot la pamant..Pt ca fiecare avem si necazuri care vin de la necuratul ca sa ne faca sa suferim....noi in loc sa ne incurajam ne doboram
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:01
Irino, ai cumva la tine o bancnota de 50 de euro?
anakin
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:02
anakin, i-ai dat tu sfaturi da' crez ca batman e blond

totushelu, crez ca m-ai uitat cu horoscoapele celea hazlii. ca uite, mai nou, lumetu' asa isi alege berbatu' si relatia, in functie de planete. tre' sa fiu si eu trendy flendy...
michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:03
chiar ca am uitat, me. imi scrii ce zodie vrei si se rezolva. da, poate-mi zice irina. pentru ea sunt in stare de orice. chiar si de inventat un horoscop. bineinteles, ortodox. ea e mare credincioasa
si_totusi
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:06
mai sunt unii ortodoxi nebuni care mai vin cu traista plina ce coliva,,,dau de pomana....De parca oamenii nu ar putea sa isi faca coliva si acasa....Daca vrei sa faci pomana dai la un om amarat fara o mana fara un picior..Altii sa invete sa isi castige existenta altfel decat prin cersit.....Dar ortodoxii nu ti-ar da un sfat bun..Sa te vada ca esti necajit,suparat..Pt ca orice om avem si noi supararari..Zile bune,zile proaste...Dar putini sunt cei care sunt interesati sa te incurajeze in prerioadele grele ale vietii ca sa nu ne lasam doborati....Ori te barfesc daca iti descarci inima.Ori asteapta sa ii platesti......De asta nici nu ii ajuta Dumnezeu...Cea mai mare fapta buna a omului....Este sa ne incurajam in momentele grele...Pt ca cu totii avem,pt ca asa este viata si cu bune si cu rele....nu este fapta buna sa te lasi umilit si sa nu ai demnitate...nu este fapta buna sa intretii paraziti si ei sa se invete sa isi castige viata doar cersind si asteptand de la altii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:08
N-avui pen'cine, Michelle.. dar imi placu sceneta

Bre, pentru horoscop duhvnicesc, eu as apela la Pravoslvnicul nostru, mi se pare ca il zarii prin zona astazi

Irinoo, zii fata, ai 50 de cocostarci la tine au ba?
anakin
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:10
pai, varsator pentru mine, ca pe 31 mai adaug un trandafir in buchetul vietii

leu pentru fie-mea, ca e genul lieder si sigur o sa fie amuzant

tre' sa aflu si ginerele in ce zodie este, sa-l bucur si pe el

anakin, las ca scenariul ala al tau semana bine cu realitatea, hehehe...
michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:11
Irina.... de ce crezi ca o persoana fara o mana sau fara un picior este amarat? Si crezi ca asteapta pomana ta..... ????
cricat
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:11
De la: cricat, la data 2011-01-19 23:11:47Irina.... de ce crezi ca o persoana fara o mana sau fara un picior este amarat? Si crezi ca asteapta pomana ta..... ????
Este un fel de a spune...Nu am vrut sa spun ca un om fara o mana este amarat...Ci am vrut sa ma refer sa acel om cu handicap nu poate munci....Nu isi poate castiga existenta....un copil spre exemplu nu isi poate castiga existenta....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nedumerita 34 De la: Topazz 17 Septembrie 2012 18:16
STOP LEGII DUBLARII FILMELOR IN LIMBA ROMANA 127 De la: nazirra 10 Iunie 2011 23:55
Program de afiliere 2 De la: yanyacharberet 22 Octombrie 2009 11:15
Fidela sau Infidela? 341 De la: tutankhamon 29 August 2010 00:47
un sfat daca aveti bunavointa 44 De la: garbo171454 17 Decembrie 2010 21:30
Setari Cookie-uri