un sfat daca aveti bunavointa

ma simt ft singura , m-am mutat intr-un oras nou , am de invatat pt facultate si mi-e greu sa ma concentrez asupra acestui lucru ... nimic nu ma incanta , fac totul mecanic si ma simt parca traiesc in pustiu ....dau numai peste laudarosi si oameni care vb mult si prost....imi afecteaza notele starea asta .. dati-mi un sfat daca puteti sa ies din ea.. ma sufoc , nu mai rezist ...
ranise
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:58
adaptarea e, intr-adevar, o problema, pt unii; e ca si cum ai lua-o de la capat dupa un sfarsit de drum si ti-ar trebui forta si inspiratia necesare sa faci ca totul sa-ti para si sa-ti fie propriu si nu `de imprumut`. insa important e sa nu te lasi coplesita si hipnotizata de lucrurile din jurul tau care iti repugna si-ti tulbura confortul interior. bun! nu-ti place ce vezi si auzi, ignora, caci nu-ti spune nimeni sa treci in mijlocul evenimentelor impotriva vointei tale si sa joci o comedie pe care n-o intelegi, pt ca nu ai `patruns-o` inca! detaseaza-te de restul, astfel incat sa poti tine ritmul cu fiinta ta si cu `derularea` ei fireasca. dar cel mai bine ar fi sa asculti `materia` care ti se ofera spre palpat si observat, sa-i acorzi ingaduinta si dreptul la existenta, intrucat, pana la urma, suntem fel de fel de oameni intre fel de fel oameni! crezi ca ai putea schimba ceva?!
esme
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:38
esme ca intodeauna esti profunda si respect sfatul tau si recunosc ca o parte o sa il adopt si eu.
garbo173575
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:42
esme multumesc dar ideea e ca nu vreau sa schimb nimic, fiecare poate sa vorbeasca si sa faca ce vrea din partea mea ...intotdeauna am urat acel tip de oameni si nu ii bag in seama , tot ce vreau eu e sa ma pot concentra asupra scopului pt care am venit in acest oras ...sunt dezamagita si din pct de vedere sentimental, poate e asta un motiv dar vreau sa trec peste cumva ,sa imi duc planurile la bun sfarsit ....
ranise
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:47
Parafrazandu-l pe nenea Iancu,

"sa se revizuiasca, primesti. da' sa nu se schimbe nimic....
ori sa nu se revizuiasca, dar atunci sa se schimbe pe ici-pe colo, prin partile esentiale...",

presupun...:))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:01
Eu zic asa....sa incerci sa te linistesti intai in interior(na, daca vrei sa iti lingi ranile pana la cauterizare, daca vrei), mai ales daca mai ai si alte "bagaje" sentimentale grele decat simpla mutare in alta parte, sa iti gasesti echilibrul in ceea ce iti place sa faci si abia mai incolo sa incerci sa iei lumea cu asalt...

Fiind vulnerabila, s-ar putea sa te procopsesti cu "prieteni" care sa te tradeze cand ti-e lumea mai draga pentru ca iti stiu secretele ( pe care le-ai spus tu, crezand ca iti sunt prieteni) sau stiu unde sa loveasca pentru ca iti stiu punctele slabe...

Si BAFTA...la varsta ta, nu va dura mult pana cand ii vei arata lumii o fata puternica!
matza_blanda
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:18
matza...
eu sunt convins atunci cand ti-ai ales acest nick, ai dorit sa sugerezi altceva.
anume ca zgarii rau... este?:P
:))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:28
,pai cam asa se vorbeste Ge,ca matza blanda zgarie rau :))
anaROBERT
Postat pe 31 Octombrie 2010 14:14
ana, pai e interesant de presupus ce-o fi fost in mintea userului atunci cand si-a ales un anume nick... aia inseamna reprezentarea pe care ar dori sa o sugereze celorlalti, cam in contrast total cu ceea ce este el/ea in realitate.

de ex., mie imi plac nick-urile alea vijelioase, gen "TombRaider", "Razboinicul Luminilor", "Floarea Carnivora", "Devoratoarea de barbati", "Invisible Sniper", "Spadasinu'", "Vader", "Moartea _masculilor" etc...:)))))

oare de ce??
ca' pe unu'n-am auzit sa se autointituleze "Cofetarul", de exemplu...:))))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 14:36
bai nene, eu zic sa deschidem totusi si un topic de "nick-uri, si etimologia lor psihopupu (post-traumatica):P"...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 16:18
se poate Ge sa ai dreptate eu insa sunt total opusa la ceea ce relatasi tu.....eu mi-as alege un nick care sa ma defineasca.....

de ce sa imi pun unul care de fapt este opusul la ceea ce sunt eu....?
se poate ca unii asa sa faca,nu bag mana in foc ca nu....
anaROBERT
Postat pe 1 Noiembrie 2010 15:16
De la: anaROBERT, la data 2010-11-01 15:16:02se poate Ge sa ai dreptate eu insa sunt total opusa la ceea ce relatasi tu.....eu mi-as alege un nick care sa ma defineasca.....

de ce sa imi pun unul care de fapt este opusul la ceea ce sunt eu....?
se poate ca unii asa sa faca,nu bag mana in foc ca nu....



anaROBERT
Postat pe 1 Noiembrie 2010 15:17
ana, eu nu am generalizat...

majoritatea oamenilor normali isi iau nick-uri care ii reprezinta, ai dreptate...
dar mai exista o "specie" de oameni care vor sa para ceea ce nu sunt, sau nu pot fi, in realitate.
si te asigur ca nu sunt deloc putini...

priveste inca o data la nick-urile mentionate de mine mai sus, sau la altele, echivalente. esti chiar sigura ca pot reprezenta oameni reali?...

da-mi voie sa am mari indoieli...:)
eu_geminy
Postat pe 1 Noiembrie 2010 15:19
stiu si eu de ''respectiva specie'' si cred ca stim cu totii.....este inevitabil sa nu se stie...

nick-urile mentionate de tine,logic ca nu pot caracteriza o persoana reala...:)
anaROBERT
Postat pe 2 Noiembrie 2010 00:27
ana, eu totusi astept - fara prea multa speranta - ziua cand voi vedea si nick-uri extem de sincere, precum "Magaru' Prabusit", "Porcu'In Dizgratie", "Scorpia Imblanzita", "Laleaua Ofilita", "Catz(eau)a Leshinata" etc...:PP

:)))
eu_geminy
Postat pe 2 Noiembrie 2010 10:41
ai de asteptat mult si bine sa vezi asa nick-uri :))
da mult si bine :))
anaROBERT
Postat pe 2 Noiembrie 2010 10:51
pai dah... da'ne place sa visam frumos...:))))
eu_geminy
Postat pe 2 Noiembrie 2010 10:53
pai ne fac viata mai frumoasa si visele astea
anaROBERT
Postat pe 2 Noiembrie 2010 10:55
desigur... dar asta presupune ca in realitate suntem foarte amarati, iar visele raman un soi de... consolare...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 2 Noiembrie 2010 11:02
Domnule "Eu", dupa cum e mentionat in descrierea mea....zgarai rau....in functie de cat de tare incerci sa ma imblanzesti...si, apropo, te asigur ca sunt cat se poate de reala...si cand torc de placere, dar si cand stau la panza cu ghiarele ascutite....depinde de ce parte a baricadei te afli

SUnt gemeni, deci nu am nici o problema in a avea mai multe fatete ale personalitatii....intelegi, mon cher?
matza_blanda
Postat pe 5 Noiembrie 2010 18:32
matzuco... eu pot intelege cam orice... doar tonul usor amenintzator la o gluma, nu pot sa-l inteleg, ca oricum nu "voi" a sti frica de matale.:P

in ceea ce priveste baricada, eu n-am decat una singura: a mea.

altminteri, nu vaz cu ce te-ai simtzit ofensata.
mie asa parca imi miroase, da' ma mai insel si io...:))
eu_geminy
Postat pe 5 Noiembrie 2010 18:35
pe bune, ai fi prima geamana din viatza mea cu care eu - tot geaman - as avea o discordie, iar eu nu urmaresc ca scop o asemenea "premiera"...:))
eu_geminy
Postat pe 5 Noiembrie 2010 18:37
Draga mea, o relatie esuata nu e sfarsitul lumii, insa daca vezi ca te adancesti in aceasta melancolie gri, iesi cat mai repede din hau. Stii ceva, si eu am avut multe momente din acestea, cand dupa o relatie esuata totul mi se parea fara rost, insa e o mare greseala, pt ca Dumnezeu alege numai ce e bun pentru tine si daca nu mai esti cu fostul iubit, cu siguranta in soarta iti este harazit un om mult mai potrivit. Nu uita ca esti in acel oras ca sa inveti si sa iti deschizi un drum, nu incurca merele cu caisele. Frumosul in viata ta va veni daca il ajuti si tu un pic...nu iti [place acum, schimba ceva in viata ta, schimba-ti look-ul si atitudinea, inscrie-te in activitati universitare si participa efectiv...inscrie-te intr-un club sau fa voluntariat, asa vei cunoaste oameni noi, vei putea alege binele de rau si vei capata intelepciunea si puterea de a-ti schimba viata si viziunea. Capul sus fetita, esti la inceput de drum, ai cazut...scutura-te de praf si hai, invata ceva din asta si mergi inainte. te asteapta multe bucurii.
Toate bune si energie pozitiva !!!
danak
Postat pe 6 Noiembrie 2010 05:08
Si cine te-a amenintat, prea stimabile si onorabile? suferim cumva de mania persecutiei? Era o gluma, evident...
Oricum, nu esti bun de ascutit gherutele pe "pielea" ta....esti mult prea soft...si crede-ma asta e un compliment!!! atata timp cat ai bunul simt la indemana si un dram de neuroni inca activi....nu va exista decat o singura baricada...
matza_blanda
Postat pe 6 Noiembrie 2010 08:10
De la: eu_geminy, la data 2010-11-05 18:37:26pe bune, ai fi prima geamana din viatza mea cu care eu - tot geaman - as avea o discordie, iar eu nu urmaresc ca scop o asemenea "premiera"...:))


Si cine te-a pacalit ca vreau discordie? Dar apreciez mereu un schimb fain de replici
matza_blanda
Postat pe 6 Noiembrie 2010 08:13
e un nou inceput pentru tine.ar trebui sa te bucuri intr un fel sau altul ca ai astfel de oameni in jurul tau.e tot ceea ce nu ti place.poti invata din greselile lor.la noi i9n tara toate orasele sint frumoase .iesi plumba te un pic ,exploreaza si cauta un loc unde te simti bn si sa poti avea un refugiu atunci cid simti nevoia.nu trebuie condamnati nici acei oameni pt ca nu i poti schimba tu,asa se simt ei si au impresia defapt asta vor para mai presus fata de ceilalti.daca ei se simt bn in pielea lor facind asta ,dc sa nu te simti si tu la fel.sa nu uiti un lucru ,esti acolo pt a invata .vezi ce ti place ,auzi ce trebuie.nu te obliga nimeni sa stai la taclale cu ei.un refuz diplomat e de bun augur.tu nu te schimba ca trebuie sa fii ca ei ,schimba ce e in jurul tau dupa bunul plac.sint sigura ca poti.succes
josefine
Postat pe 6 Noiembrie 2010 09:12
concentreaza te pe ceea ce iti face placere si nu da importanta celor din jur !
rupt_de_realitate
Postat pe 6 Noiembrie 2010 13:19
De la: ranise, la data 2010-10-24 22:58:51ma simt ft singura , m-am mutat intr-un oras nou , am de invatat pt facultate si mi-e greu sa ma concentrez asupra acestui lucru ... nimic nu ma incanta , fac totul mecanic si ma simt parca traiesc in pustiu ....dau numai peste laudarosi si oameni care vb mult si prost....imi afecteaza notele starea asta .. dati-mi un sfat daca puteti sa ies din ea.. ma sufoc , nu mai rezist ...


concentreaza-te pe ceea ce ai de facut , stabileste-ti prioritatile , vezi ce asteptari ai de la tine . Cred ca ai o problema de acomodare, esti intr-un mediu nou , oras nou ...Nu cred ca trebuie sa te afecteze ce gandesc ceilalti , trebuie sa te afecteze doar ceva ce tine de tine..si nu de ceilalti.
reyya
Postat pe 9 Noiembrie 2010 13:30
Incearca sa-ti umplii sufletul de frumusete.
Mergi la expozitii de arta (adevarata), filme de cinemateca sau mergi intr-un loc unde sa poti privi toamana (cat a mai ramas din ea).
Dupa o vreme chiar le vei multumi celorlalti pentru ca, prin comportamentul lor, te-au potejat sa nu-ti pierzi timpul (cu ei).
Daca ai acces, utilizeaza internetul pentru a afla lucruri noi in domeniul in care ti-ai ales sa studiezi sau in alte domenii care te pasioneaza.
Cred ca, uneori, o pauza de amici este benefica. Ai timp sa acumulezi cunostiinte/informatii care iti vor deschide un alt univers; un univers in care vei intalni oameni pasionati de acelesi lucruri ca si tine.
Mai ales fa-ti amintiri frumoase. Sunt singurele comori pe care nu ti le poate lua nimeni.
(Ultima fraza este esenta unui interviu al d-nei Eugenia Voda cu profesoara octogenara Lory Wallfisch.)
Defineste-te acum si frumusetea de care te vei umple va atrage persoanele cu care va fi o bucurie sa conversezi.
roflorea
Postat pe 16 Noiembrie 2010 07:08
Incepe se privesti partea buna a lucrurilor,a oamenilor,fiecare om are ceva bun in el,si de la toti invatam cate ceva....mie mi-a folosit fiecare contact cu oamenii,fie ca a iesit prost,fie ca m-am bucurat,fie ca am suferit,toate au avut cate o lectie buna.
E o experienta noua,si te va implini ca om,iti va folosi,fiecare experienta noua este folositoare.
succes,D
daniilia
Postat pe 16 Noiembrie 2010 19:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CONDITIILE PENTRU ACCEPTAREA UNEI FEMEI CA SOTIE 26 De la: CRIMARY 29 Februarie 2012 23:08
Vorbe de duh despre barbati, femei si nu numai ... 1940 De la: charmelen 3 Februarie 2012 15:27
fetelor spuneti-va parerea va rog:* 3 De la: tutankhamon 13 Iulie 2009 01:07
History of the Ryder Cup 1 De la: jiaopi111 21 Octombrie 2010 11:36
... 1 De la: hermosa20 28 Iunie 2012 15:35
Setari Cookie-uri