errare humanum est,perseverare diabolicum

in traducere libera sa recunoastem greseala,ca sa nu o mai repetam.disonanta cognitiva?detinere simultana de 2 informatii egale si de sens contrar.ex;1)fumatul ucide.2)eu fumez un pachet pe zi.cum reactionam ?placerea fiind mai aproape fumam.recunosc ca imi face rau.ma absolva ca fumez totusi/nu.deci la ce ajuta recunoasterea/incerc sa fiu un om rational si nu fac rau nimanui,dar sunt stresata intr-o zi,si dau cu capul de perete ocunostinta.apoi imi cer iertare dar nu bag mana in foc ca nu se va repeta.in cuplu daca recunoastem greseala,poate sau sigur suntem iertati.si ex sunt multe.dar nu cererea iertarii si iertatul,sunt cauza acestui topic.e omenesc sa gresesti se spune.dar nu mai repeta greseala .eu am auzit mai nou alta varianta la biserica.gresesc ,imi cer iertare duc si flori ca sa indulcesc situatia,ma duc imediat ma spovedesc,si gata sunt iertata.si pot repeta eventual cu voie sau fara aceasi greseala sau alta fata de aceasi persoana si repet figura cu iertatul.eu ma intreb ,defapt e normal/pai tu imi dai in cap de 10ori si te consideri iertata de cine,de mine cea in fata careaia ai gresit sau de doamne-doamne/sunt in confuzie/esti iertat de cine de preotul caruia te spovedesti din ora in ora,ca asa sti ca esti iertat si repetitia continua.chiar nuinteleg ,te intereseaza prea putin daca esti iertat de persoana in cauza,important e ritualul.iar tu esti impacat cu tine.m-a iertat si doamne ca ,mi-a zis popa ca e omeneste dar ai treaca.....Alexa

Postat pe 14 Noiembrie 2009 04:07
De fapt sa perseverezi in greseala e prostie.
Ciresica
Postat pe 14 Noiembrie 2009 05:44
diabolicum, intr-adevar. N-am inteles nimic.
quasaria
Postat pe 14 Noiembrie 2009 10:53
De la: , la data 2009-11-14 04:07:26in traducere libera sa recunoastem greseala,ca sa nu o mai repetam.disonanta cognitiva?detinere simultana de 2 informatii egale si de sens contrar.ex;1)fumatul ucide.2)eu fumez un pachet pe zi.cum reactionam ?placerea fiind mai aproape fumam.recunosc ca imi face rau.ma absolva ca fumez totusi/nu.deci la ce ajuta recunoasterea/incerc sa fiu un om rational si nu fac rau nimanui,dar sunt stresata intr-o zi,si dau cu capul de perete ocunostinta.apoi imi cer iertare dar nu bag mana in foc ca nu se va repeta.in cuplu daca recunoastem greseala,poate sau sigur suntem iertati.si ex sunt multe.dar nu cererea iertarii si iertatul,sunt cauza acestui topic.e omenesc sa gresesti se spune.dar nu mai repeta greseala .eu am auzit mai nou alta varianta la biserica.gresesc ,imi cer iertare duc si flori ca sa indulcesc situatia,ma duc imediat ma spovedesc,si gata sunt iertata.si pot repeta eventual cu voie sau fara aceasi greseala sau alta fata de aceasi persoana si repet figura cu iertatul.eu ma intreb ,defapt e normal/pai tu imi dai in cap de 10ori si te consideri iertata de cine,de mine cea in fata careaia ai gresit sau de doamne-doamne/sunt in confuzie/esti iertat de cine de preotul caruia te spovedesti din ora in ora,ca asa sti ca esti iertat si repetitia continua.chiar nuinteleg ,te intereseaza prea putin daca esti iertat de persoana in cauza,important e ritualul.iar tu esti impacat cu tine.m-a iertat si doamne ca ,mi-a zis popa ca e omeneste dar ai treaca.....Alexa


Recunoasterea te ajuta sa nu traiesti in propriul glob de sticla!!!
Greselile sunt repetitive...chiar daca in conjuncturi si contexte diferite.Nu uita"Invata regulile.ca sa stii cum sa le incalci in mod corect".C'est la vie!!!!

walkiria
Postat pe 14 Noiembrie 2009 10:59
quasi, nu ai cum sa intelegi, mami, fiindca este un amestec de copy/paste plus idei de irinuca cu glazura de alexe, cu drag sau fara, insa la fel de inteligente (aci sunt niste ghilimele), un amestec la fel de nociv ca si dormitul in camera destinata fumatului, si la fel de gustos ca si untura de peste.
anakin
Postat pe 14 Noiembrie 2009 16:42
mda, probabil trebuia sa ma ingrijorez daca intelegeam...
Din modul in care este scris, asta pare un caz tipic nu de disonanta, ci de scindare, si nu cognitiva. Nu la preot trebuie sa te cauti de pacate in situatia asta...
quasaria
Postat pe 14 Noiembrie 2009 18:56
si uite cum s-a dat de gol ...cu drag alexa.....ca mai are o identitate...he he....perseverare diaboliccum est....
tutankhamon
Postat pe 14 Noiembrie 2009 19:00
..io tot nu-nteleg ce treaba are biserica,frate...

facem ce facem si iar ajungem sub patrafir...vax!
preciouss
Postat pe 14 Noiembrie 2009 19:02
pai, preci, eu ce ziceam ca e tipic: cam 25% dintre pacatosii astia prezinta aspecte corelate cu religia....
quasaria
Postat pe 14 Noiembrie 2009 19:10
Q,mami...
ziceam si io aseaaa...la deruta,cum ar veni...

ca io-s perseverenta d'aia,intr-ale erorii adicatelea...
da' culmea,ca tot nu-mi vine sa vizitez za ciarchiu'...

asta inseamna ca-s diabolica?
preciouss
Postat pe 14 Noiembrie 2009 19:14
bineinteles.
Esti humanum diabolicum persecutorum.
quasaria
Postat pe 14 Noiembrie 2009 19:27
preci,ia intreab-o pe irinuca end company
eladaela
Postat pe 14 Noiembrie 2009 19:29
elado,mai bine sa raman vesnic in ceatza,mami...

orisicum,Q zice ca-s percutionista d'aia...
si io o cred pe Q...
preciouss
Postat pe 14 Noiembrie 2009 19:41
De la: quasaria, la data 2009-11-14 10:53:52diabolicum, intr-adevar. N-am inteles nimic.





ce I.Q,aveti doamnelor/daca era un subiect cu penis sa vezi ce repede intelegeati despre ce e vb!la biserica popa spune ca pacatul e pamantesc,ai gresit te spovedesti mereu.ceri iertare si repeti greseala si ritualul iertarii.....cercul vicios,ramane intreg.nimic nuse schimba.stiu ca gresesc dar o pot face iar ca sunt absolvita de popa.dar cel caruia i-am gresit nu conteaza/Alexa
allexanndrra
Postat pe 14 Noiembrie 2009 21:21
De la: walkiria, la data 2009-11-14 10:59:33
De la: , la data 2009-11-14 04:07:26in traducere libera sa recunoastem greseala,ca sa nu o mai repetam.disonanta cognitiva?detinere simultana de 2 informatii egale si de sens contrar.ex;1)fumatul ucide.2)eu fumez un pachet pe zi.cum reactionam ?placerea fiind mai aproape fumam.recunosc ca imi face rau.ma absolva ca fumez totusi/nu.deci la ce ajuta recunoasterea/incerc sa fiu un om rational si nu fac rau nimanui,dar sunt stresata intr-o zi,si dau cu capul de perete ocunostinta.apoi imi cer iertare dar nu bag mana in foc ca nu se va repeta.in cuplu daca recunoastem greseala,poate sau sigur suntem iertati.si ex sunt multe.dar nu cererea iertarii si iertatul,sunt cauza acestui topic.e omenesc sa gresesti se spune.dar nu mai repeta greseala .eu am auzit mai nou alta varianta la biserica.gresesc ,imi cer iertare duc si flori ca sa indulcesc situatia,ma duc imediat ma spovedesc,si gata sunt iertata.si pot repeta eventual cu voie sau fara aceasi greseala sau alta fata de aceasi persoana si repet figura cu iertatul.eu ma intreb ,defapt e normal/pai tu imi dai in cap de 10ori si te consideri iertata de cine,de mine cea in fata careaia ai gresit sau de doamne-doamne/sunt in confuzie/esti iertat de cine de preotul caruia te spovedesti din ora in ora,ca asa sti ca esti iertat si repetitia continua.chiar nuinteleg ,te intereseaza prea putin daca esti iertat de persoana in cauza,important e ritualul.iar tu esti impacat cu tine.m-a iertat si doamne ca ,mi-a zis popa ca e omeneste dar ai treaca.....Alexa


Recunoasterea te ajuta sa nu traiesti in propriul glob de sticla!!!
Greselile sunt repetitive...chiar daca in conjuncturi si contexte diferite.Nu uita"Invata regulile.ca sa stii cum sa le incalci in mod corect".C'est la vie!!!!





imi place raspunsul tau!este super dar nu trebuie aplicat.mai ales de infractori.ai gandit exact ca ei..mai ales la inncalcarea corecta(sau la limita legii ,facuta tot de om si atat de permisiva.de aceea mai greu de pedepsit!)Alexa
allexanndrra
Postat pe 14 Noiembrie 2009 21:29
De la: allexanndrra, la data 2009-11-14 21:29:23
De la: walkiria, la data 2009-11-14 10:59:33
De la: , la data 2009-11-14 04:07:26in traducere libera sa recunoastem greseala,ca sa nu o mai repetam.disonanta cognitiva?detinere simultana de 2 informatii egale si de sens contrar.ex;1)fumatul ucide.2)eu fumez un pachet pe zi.cum reactionam ?placerea fiind mai aproape fumam.recunosc ca imi face rau.ma absolva ca fumez totusi/nu.deci la ce ajuta recunoasterea/incerc sa fiu un om rational si nu fac rau nimanui,dar sunt stresata intr-o zi,si dau cu capul de perete ocunostinta.apoi imi cer iertare dar nu bag mana in foc ca nu se va repeta.in cuplu daca recunoastem greseala,poate sau sigur suntem iertati.si ex sunt multe.dar nu cererea iertarii si iertatul,sunt cauza acestui topic.e omenesc sa gresesti se spune.dar nu mai repeta greseala .eu am auzit mai nou alta varianta la biserica.gresesc ,imi cer iertare duc si flori ca sa indulcesc situatia,ma duc imediat ma spovedesc,si gata sunt iertata.si pot repeta eventual cu voie sau fara aceasi greseala sau alta fata de aceasi persoana si repet figura cu iertatul.eu ma intreb ,defapt e normal/pai tu imi dai in cap de 10ori si te consideri iertata de cine,de mine cea in fata careaia ai gresit sau de doamne-doamne/sunt in confuzie/esti iertat de cine de preotul caruia te spovedesti din ora in ora,ca asa sti ca esti iertat si repetitia continua.chiar nuinteleg ,te intereseaza prea putin daca esti iertat de persoana in cauza,important e ritualul.iar tu esti impacat cu tine.m-a iertat si doamne ca ,mi-a zis popa ca e omeneste dar ai treaca.....Alexa


Recunoasterea te ajuta sa nu traiesti in propriul glob de sticla!!!
Greselile sunt repetitive...chiar daca in conjuncturi si contexte diferite.Nu uita"Invata regulile.ca sa stii cum sa le incalci in mod corect".C'est la vie!!!!





imi place raspunsul tau!este super dar nu trebuie aplicat.mai ales de infractori.ai gandit exact ca ei..mai ales la inncalcarea corecta(sau la limita legii ,facuta tot de om si atat de permisiva.de aceea mai greu de pedepsit!)Alexa


ti-oi fi furat caii de la bicicleta de ma faci infractoare???
si tu mai tot semna la fiecare postare...ca aici nu trebuie sa semnezi ca la primarie!!
walkiria
Postat pe 14 Noiembrie 2009 21:32
walki, let it be, mami...
Anouk
Postat pe 14 Noiembrie 2009 21:40
De la: walkiria, la data 2009-11-14 21:32:28
De la: allexanndrra, la data 2009-11-14 21:29:23
De la: walkiria, la data 2009-11-14 10:59:33
De la: , la data 2009-11-14 04:07:26in traducere libera sa recunoastem greseala,ca sa nu o mai repetam.disonanta cognitiva?detinere simultana de 2 informatii egale si de sens contrar.ex;1)fumatul ucide.2)eu fumez un pachet pe zi.cum reactionam ?placerea fiind mai aproape fumam.recunosc ca imi face rau.ma absolva ca fumez totusi/nu.deci la ce ajuta recunoasterea/incerc sa fiu un om rational si nu fac rau nimanui,dar sunt stresata intr-o zi,si dau cu capul de perete ocunostinta.apoi imi cer iertare dar nu bag mana in foc ca nu se va repeta.in cuplu daca recunoastem greseala,poate sau sigur suntem iertati.si ex sunt multe.dar nu cererea iertarii si iertatul,sunt cauza acestui topic.e omenesc sa gresesti se spune.dar nu mai repeta greseala .eu am auzit mai nou alta varianta la biserica.gresesc ,imi cer iertare duc si flori ca sa indulcesc situatia,ma duc imediat ma spovedesc,si gata sunt iertata.si pot repeta eventual cu voie sau fara aceasi greseala sau alta fata de aceasi persoana si repet figura cu iertatul.eu ma intreb ,defapt e normal/pai tu imi dai in cap de 10ori si te consideri iertata de cine,de mine cea in fata careaia ai gresit sau de doamne-doamne/sunt in confuzie/esti iertat de cine de preotul caruia te spovedesti din ora in ora,ca asa sti ca esti iertat si repetitia continua.chiar nuinteleg ,te intereseaza prea putin daca esti iertat de persoana in cauza,important e ritualul.iar tu esti impacat cu tine.m-a iertat si doamne ca ,mi-a zis popa ca e omeneste dar ai treaca.....Alexa


Recunoasterea te ajuta sa nu traiesti in propriul glob de sticla!!!
Greselile sunt repetitive...chiar daca in conjuncturi si contexte diferite.Nu uita"Invata regulile.ca sa stii cum sa le incalci in mod corect".C'est la vie!!!!





imi place raspunsul tau!este super dar nu trebuie aplicat.mai ales de infractori.ai gandit exact ca ei..mai ales la inncalcarea corecta(sau la limita legii ,facuta tot de om si atat de permisiva.de aceea mai greu de pedepsit!)Alexa


ti-oi fi furat caii de la bicicleta de ma faci infractoare???
si tu mai tot semna la fiecare postare...ca aici nu trebuie sa semnezi ca la primarie!!




asculta bine,eu nu imi permit sa invinuesc fara sa probez.mi-a placut raspunsul tau.explicatia e logica dar la limitele legii.ok/sti de ce ma semnez /pt ca nu stiu cum sa procedez dacaamun articolmai lung.cand sa dau trimite,imi cere parola sidispare tot ce scriu sau apare la alt user.Alexa
allexanndrra
Postat pe 14 Noiembrie 2009 21:54
De la: allexanndrra, la data 2009-11-14 21:21:31la biserica popa spune ca pacatul e pamantesc,ai gresit te spovedesti mereu.ceri iertare si repeti greseala si ritualul iertarii.....cercul vicios,ramane intreg.nimic nuse schimba.stiu ca gresesc dar o pot face iar ca sunt absolvita de popa.dar cel caruia i-am gresit nu conteaza/Alexa


auzi miss, deja incepi sa ma scoti din pepeni cu predicile tale.
Poate sintem de alta religie - sau poate n-avem nici una si popii tai pe care ii bagi in toate ciorbele nu ne intereseaza.
Am fost clara?
Sau mai vrei explicatii?
Inceteaza cu obsesia asta odata, ca nu e siteul parohiei aici.
quasaria
Postat pe 14 Noiembrie 2009 22:33
De la: quasaria, la data 2009-11-14 22:33:52
De la: allexanndrra, la data 2009-11-14 21:21:31la biserica popa spune ca pacatul e pamantesc,ai gresit te spovedesti mereu.ceri iertare si repeti greseala si ritualul iertarii.....cercul vicios,ramane intreg.nimic nuse schimba.stiu ca gresesc dar o pot face iar ca sunt absolvita de popa.dar cel caruia i-am gresit nu conteaza/Alexa


auzi miss, deja incepi sa ma scoti din pepeni cu predicile tale.
Poate sintem de alta religie - sau poate n-avem nici una si popii tai pe care ii bagi in toate ciorbele nu ne intereseaza.
Am fost clara?
Sau mai vrei explicatii?
Inceteaza cu obsesia asta odata, ca nu e siteul parohiei aici.






eu nici macar nu cred in religii.cred intr-o inteligenta care conduce universul.asa ca scuteste-ma de ineptii cu popi si preotese.Alexa
allexanndrra
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:14
q......don-t bother.....she-s on automatic....no ears, no eyes...
tutankhamon
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:16
alexo,
iti dispare ce-ai scris sau iti cere parola sau iti posteaza la alt user (adica tot la tine).... asta ptr ca ai mai multe conturi facute (probabil cu aceeasi parola).
mcrinelam
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:23
bre, allexanndrro!...
a crede intr-o religie e ca si cum ai spera intr-o portie de cartofi prajiti...
Nu prea are sens ce am zis eu, nu? Da' nici ce ai zis matale!...
Da', ma rog, oricum nu ma astept sa intelegi. Treci mai bine 'napoi la ferpare, iote, poate da Domnul si il cheama la el si pe nenorocitu' ala de regizorash de doi lei, nicolaescu pre numele lui si sergiu pe deasupra...
ready_vivus
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:25
De la: mcrinelam, la data 2009-11-15 00:23:38alexo,
iti dispare ce-ai scris sau iti cere parola sau iti posteaza la alt user (adica tot la tine).... asta ptr ca ai mai multe conturi facute (probabil cu aceeasi parola).





vreau un sfat de ce daca scriu mai mult nu se posteaza?Alexa
allexanndrra
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:40
De la: mcrinelam, la data 2009-11-15 00:23:38alexo,
iti dispare ce-ai scris sau iti cere parola sau iti posteaza la alt user (adica tot la tine).... asta ptr ca ai mai multe conturi facute (probabil cu aceeasi parola).





sincer/nu am
allexanndrra
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:43
se posteaza. dupa ce scri da copy la ce ai scris in eventualitatea ca te trezesti ca nu mai esti logata. logheaza-te din nou si dai paste. nu cred ca marimea textului conteaza. am vazut postate texte mai mari ca ale tale. si au mers.
mcrinelam
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:45

Auzi Alexa - esti bine?
Sanatoasa?
Toate bune?
Tocmai iti spuneam ca NU MA INTERESEAZA in ce crezi. Nu stiu si nu vreau sa aflu!! Du-te si revarsa-te la subiectul de religie, in rest lasa-ne in popii nostri sa traim si noi linistiti, ca ne cinti prohodul pe fiecare topic!!
quasaria
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:48
De la: ready_vivus, la data 2009-11-15 00:25:23bre, allexanndrro!...
a crede intr-o religie e ca si cum ai spera intr-o portie de cartofi prajiti...
Nu prea are sens ce am zis eu, nu? Da' nici ce ai zis matale!...
Da', ma rog, oricum nu ma astept sa intelegi. Treci mai bine 'napoi la ferpare, iote, poate da Domnul si il cheama la el si pe nenorocitu' ala de regizorash de doi lei, nicolaescu pre numele lui si sergiu pe deasupra...




eu nu cred in religie.sper ca intelegi.sunt neutra fata de religie.Alexa
allexanndrra
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:49
Alexo... bravo, mami!!!
In rest, vorba Quasariei... esti bine, sanatoasa? Nu ca ne-ar interesa...
ready_vivus
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:53
De la: mcrinelam, la data 2009-11-15 00:45:44se posteaza. dupa ce scri da copy la ce ai scris in eventualitatea ca te trezesti ca nu mai esti logata. logheaza-te din nou si dai paste. nu cred ca marimea textului conteaza. am vazut postate texte mai mari ca ale tale. si au mers.




multumesc pt sfat.
allexanndrra
Postat pe 15 Noiembrie 2009 00:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sperante aveti pe 2011? 55 De la: garbo134266 21 Februarie 2011 13:25
De ce oamenii lupta doar pt lucrurile materiale,dar nu lupta si pt lucrurile spirituale? 40 De la: ingerasulluptator 16 Iulie 2012 00:51
Voma la bebelusi 2 De la: Ungureanu_Denisa_1 28 Septembrie 2015 09:48
care e cea mai frumoasa amintire din vioata voastra? 252 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:39
Pai cine mai vrea sa fie om bun si cumsecade in romania? Pt ca sar pe el alti oameni ca niste lupi flamanzi 3 De la: anaROBERT 17 August 2010 00:33
Setari Cookie-uri