"cura" pt pesimism???

sotul meu e pesimist. mereu vede numai jumatatea goala a paharului, numai partile rele din absolut orice. da, de cateva ori chiar s-a intamplat sa si aiba dreptate, dar nu mereu. mi se pare ca se panicheaza degeaba uneori si ca nu rezolva oricum nimic. ma uitam acum cateva saptamani la o comedie romantica in care erau doua prietene foarte bune, una pesimista si una optimista. se vedea de la posta diferenta si atunci m-a "lovit": si noi suntem la fel........ la inceput nu era asa, dar acum parca sunt din ce in ce mai putin atrasa de el. simt ca nu pot sa ii spun nimic fara sa nu zica el ceva de rau. ieri i-am cumparat o camasa. in loc sa imi multumeasca, m-a intrebat de ce i-am luat-o, ce-am facut rau si cat am dat pe el. de unde am avut bani... simt ca o iau razna! nici dupa sex nu se simte "bine"...e imposibil!
garbo_1474
Postat pe 24 Aprilie 2012 13:38
E ff grav!!In univers fiecare avem energii pozitive si energii negative...daca vedem doar negativ totul,atragem energiile negative asupra noastra;daca suntem pozitivisti..vom atrage energiile pozitive..si totul va fii Ok! Trist este ca poti influenta pe cei de langa tine cu ceea ce domina asupra ta...
Eu am renuntat la o ..prietena..pt. ca era o negativista...irecuperabila..Degeaba am incercat eu s-o conving sa fie mai optimista si mai increzatoare in ea si in cei din jur...degeaba!! Ba cauta ea sa ma convinga ca totul e impotriva ei..ca toti o sapa...Am renuntat s-o mai lamuresc,am inceput s-o evit,sa n-o mai caut..eu in continuare o optimista si-mi merge bine..ea..tot pe dos ii merge-nu pot face nimic pt ea..regret..
In cazul tau..daca nu vei putea sa-l convingi ca "nu-i draqul asa de negru.."mi-e teama ca te v-a molipsi si pe tine de aceasta..boala,in fond..
Cred ca pesimismul este o ..boala,o neincredere in tine,in cei din jur...
elisabeta_boia
Postat pe 24 Aprilie 2012 19:39
e dzeu,si gandurile optimiste.
ar fi mai fericit,daca ar fi mai optimist.
daca cineva i-ar putea explica,sa il faca sa constientizeze ca e pesimist ,s-ar trezi,nu castiga nimic din starea asta permanenta.
daca te simti in sufletul tau rau,din gandurile pesimiste,apoi vezi realitatea prin prisma ta pesimista.
ce il face sa se simta frumos,bine?
pacat ca nu merge desla biserica acolo nu exista nimic rau,si ar fi un inceput,o lumina la capatul tunelului.
ne mergeti in excursiile alea ieftine la manastiri?afisate pe usile bisericilor uneori?
daniilia
Postat pe 28 Aprilie 2012 07:09
Nu are nici o scuza sa dea in tine!Pune i in vedere sa n o mai faca!Sa mearga la medic.Pesimismul se trateaza!
Jojolin
Postat pe 28 Aprilie 2012 09:21
oamenii astia sint toxici. Cam asa era ex sotz - din punctul lui de vedere, nu se putea nimic.Nici o idee nu era buna, nici un om nu era bun, nici o sansa nu era reala, nimic de bine nu se putea intimpla pentru ca precis era vreo capcana. Cauta cu frenezie argumente ca viata e o nenorocire,probabil ca sa isi justifice rateurile proprii. Problema lui nu era cum sa iasa dintr-un cerc vicios:ci cum sa se convinga ca cercul ala e normal si n-are cum sa iasa.
In perioada aia eram la curent cu toti mortii, ranitii, cutremurele, bolile si calamitatile pamintului - pt ca astea reprezentau hrana lui de zi cu zi. Si o gasise si pe maica-mea la fel.... Ma simteam nemaipomenit intre doi ciocli.
quasaria
Postat pe 29 Aprilie 2012 19:35
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2012 19:39
exact- .
Pinami-am scos si eu la inaintare, ca ma saturasem de bocete si bocitori.
quasaria
Postat pe 29 Aprilie 2012 20:06
incearca sa il copiezi.Sa i-o platesti cu aceeasi moneda.Cel putin o saptamana.Daca astfel el insusi va ajunge sa vada in tine aceasta schimbare dramatica,opusa,probabil va fi in stare si sa inteleaga cat de greu ti-a fost si tie din cauza situatilor in care el te punea.Se mai spune ca unii oameni trebuiesc scuturati pt a se putea trezi la realitate.Probabil in acest sens isi va da seama ca are o problema si ca va trebui sa ieie masuri impotriva ei,in cazul in care nu doreste ca relatia voastra sa se destrame.Pt ca cam pe acolo bate,cu pasi marunti.
trandafir1
Postat pe 3 Mai 2012 16:23
Este greu de trait cu astfel de oameni!
Au energie negativa "la greu" si atrag tot mai multa, o astfel de persoana te sleieste de puteri.
Poate il convingi sa mearga la psiholog, poate reuseste sa "rastoarne" paharul!
adeline
Postat pe 4 Mai 2012 16:28
daca nici dupa sex nu se simte bine...eu nu as zice ca e pesimist... vezi sa nu aiba pe alta, asa se explica schimbarea lui in toate.
MARILENA_25
Postat pe 5 Mai 2012 13:01
pai cred a tocmai scria pe la alt subiect ca ar fi avut alta, de fapt:-)
quasaria
Postat pe 5 Mai 2012 13:05
Nu cred ca pesimismul se poate trata.....Eu sunt o perfectionista,imi impun sa las pesimismul la o parte, dar de o "doza " mica nu pot scapa.In momentul in care ceva nu-mi iese dupa cum doresc,apare iar.....
garbo105616
Postat pe 13 Mai 2012 17:11
la mine perfectionismul se manifesta exact invers: cu cit nu iese cum vreau eu, cu atit ma conving ca ar putea sa iasa.
quasaria
Postat pe 13 Mai 2012 19:02
Daca nu e optimism, sa fie macar realism... Toti trecem prin perioade mai sumbre, in care avem probleme cu increderea in noi, cu increderea in lume etc. Trebuie sa avem grija doar sa nu ramanem blocati in aceasta mlastina prea mult timp si sa incercam sa ne dam seama ca viata e fix asa cum o ne-o facem si pana la urma, asa cum o vedem...
al_ma
Postat pe 15 Mai 2012 10:19
Alb si negru,cald si rece,frumos si urat,totul pe lumea asta are doua fete,depinde pe care doresti sa o vezi si sa o reprezinti.Exista curente filozofice in care pesimismul este litera de lege,sau exista dileme existentiale legate de pozitiv si negativ.In ceea ce te priveste probabil ca optimismul tau" se ineaca" tot mai des in pesimismul lui si asta incepe sa te deranjeze din ce in ce mai tare.Pesimismul se receptioneaza mult mai clar si mai repede ,iti da fiori si-ti strica tot cheful sau buna dispozitie.Oamenii nu doresc sa auda lucruri negative sau sumbre de genul celor proferate de pesimisti.Fie optimismul tau devine debordant si distruge pesimismul sau,fie...Doamne ajuta.Extremele de regula se atrag, dar exista o limita a suportabilitati;daca este pesimist din fire insa este putin probabil ca se mai poate schimba vreodata ,obisnuieste-te cu el,sau......
garbo265966
Postat pe 16 Mai 2012 20:56
DE CȚI ANI SUNTEȚI MPREUN?,....,nu trebuie dect s discutați laRECE TOT CE V DERANJEAZ . FAR COMUNICARE NU SE REZOLV NIMIC.OARE S EXISTE ȘI ALT PERSOAN N ACEST CUPLU,(m refer la infidelitți)?.
garbo203525
Postat pe 23 Mai 2012 00:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un om intelept este sincer 39 De la: KNIGHT_31 27 August 2010 18:52
Umor involuntar 206 De la: betty37 27 Martie 2011 23:41
urgent 5 De la: hermosa20 10 Iulie 2012 08:34
Este adevarat ca Iisus este lumina Vietii pe acest pamant dar si lumina si viata dupa moarte 13 De la: ingerasulluptator 20 Iunie 2011 00:07
disperata 4 De la: casperphantom 22 Ianuarie 2011 17:03
Setari Cookie-uri