"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

De la: garbo173224, la data 2011-01-15 19:19:20Daca esti tot barbat, credinta iti da voie sa te "ascunzi" in spatele unei femei?
O atitudine mincinoasa nu pot accepta pentru desfasurarea unei discutii.
Ca atare, consider subiectul inchis, si imi retrag propunerea anterioara pe care ti-am facut-o, "prezbiteros".


"224", hai sa nu o lugim.
Nu are a face credinta adevarata cu setarile facute pe forum. Face confuzii. Conceptul site-ului a fost creat in primul rand pentru femei, deci, ca atare, toate setarile sunt "default", in primul rand, la feminin (sex, avatar etc). Nu am dat atentie acestui aspect, si nici nu dau in continuare.
Pe de alta parte, imi pari cam las. Cum ai auzit ca e vorba de un barbat te-ai retras. Nu esti suficient de barbat sa continui? Sau faci parte din categoria "misoginilor"? Am observat, din discutiile de pe forum, ca iti place sa te amuzi pe seama femeilor. Nu-ti mai bate joc atunci cand trebuie sa spui ceva serios. Daca ai ceva de spus, spune-o frumos, iar daca ai ceva sa intrebi, intreaba fara ironii.

O seara frumoasa in continuare.
prezbiteros
Postat pe 15 Ianuarie 2011 22:30
garbo.........666............,interesant' subiect ai gasit ,intradevar oi ratacite pur si simplu nu inteleg de ce se discuta asa ceva , este o optiune de a crede in ceva ...........legile date de basescu nu le discuta nimeni ,decat le executam , de asa ceva sa ne fie rusine , nu cred ca religia indiferent care ne invata ceva de rau, nici macar nu te obliga la asa ceva ..............nu se merita discutat asa ceva nu ca nu ar fi voie dar nu poti sa pui in discutie ceva care te invata numai de bine...............ce sa zic, daca va complaceti in mizeria creata de conducatorii nostri si nu faceti nimic , discutati si voi de cineva care nu e de fata si asa va mai descarcati de supararile create de alesii vostri dragi.............sa traiti bine
cristir67
Postat pe 15 Ianuarie 2011 23:18
De la: vuvuzela, la data 2011-01-15 20:10:58
De la: garbo173224, la data 2011-01-15 19:45:29Multumesc Alexandra, pentru precizari.




cu placere.imi place discutia cu tine si tema aleasa.sa stii ca te inteleg mai profund ,decat las sa para.dar este lumea acum pregatita sa accepte sustinerile tale sau ale mele,sau ale altora care nu sunt doar credinciosi naivi?
Fiecare este liber ca sa isi spuna convingerile sale acum cum tu iti spui parerile tale...Eu le am pe ale mele...Si nu oblig pe nimeni sa gandeasca ca mine..Eu doar spun ceea ce gandesc...Si daca sunt atacata sau ironizata normal ca ma apar...Asa cum spui tu liber ca credinciosii sunt naive asa si eu pot sa spun ca ateistii sunt si mai naivi...daca cred ca se pot descurca singuri fara ajutorul lui Dumnezeu.....Asa cum tu iti spui parerea ta,asa si eu mi-o spun pe a mea...Mie nu imi pasa de ce zice lumea..Pt ca nu imi da mie lumea sa mananc,,ca lumea daca mi-ar putea lua manacarea si sa ma lase flamanda pt ca nu ii pasa la nimeni....Lumea te invata doar lucruri rele,,pt ca oamenii sunt rai..Rar intalnesti oameni care te invata ceva de bine ca sa iti mearga bine..De asta cred ca doar oamenii naivi ascukta de alti oameni.
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Ianuarie 2011 23:27
Nu vezi ca toti oamenii sunt rai..Indiferent de nationalitate..Cati straini au venit in tara noastra...Si au invatat romanii amarati sa se descurce,,ca sa prospere romania asta amarata...Toti te invatata sa faci sex non stop,,,te invata doar lucrurile negative,nicidecum lucrurile pozitive ca tara noastra sa evolueze cumva..Nu ii pasa la nimeni...pt ca toti sunt rai,fara de Dumnezeu...Da in Dumnezeu cred toti,,,Dar oamenii majoritatea nu cred in existenta lui.Pt ca pe Dumnezeu nu il poti vedea....Asa ca toti vorbesc de Dumnezeu..Dar putini fac voia lui Dumnezeu.....de asta sunt si asa rai pt ca sunt copiii ai diavolului,distrugatori care se doboara unii pe altii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Ianuarie 2011 23:32
De la: cristir67, la data 2011-01-15 23:18:41garbo.........666............,interesant' subiect ai gasit ,intradevar oi ratacite pur si simplu nu inteleg de ce se discuta asa ceva , este o optiune de a crede in ceva ...........legile date de basescu nu le discuta nimeni ,decat le executam , de asa ceva sa ne fie rusine , nu cred ca religia indiferent care ne invata ceva de rau, nici macar nu te obliga la asa ceva ..............nu se merita discutat asa ceva nu ca nu ar fi voie dar nu poti sa pui in discutie ceva care te invata numai de bine...............ce sa zic, daca va complaceti in mizeria creata de conducatorii nostri si nu faceti nimic , discutati si voi de cineva care nu e de fata si asa va mai descarcati de supararile create de alesii vostri dragi.............sa traiti bine
Pai oamenii sunt distrugatori...Cand vad un om fericit care ii merge mai bine decat le merge lor...Urmaresc sa il doboare,,,ca sa il vada la pamant.Atunci ei sunt linistiti...Sunt oameni care se lasa doborati pt ca vor sa fie in rand cu lumea apoi la randul lor si ei distrug pe altii pt ca ei s-au lasat distrusi de altii..Dupa cum spuneam oamenii fara Dumnezeu sunt distrugatori....De asta mie imi este greu in romania asta amarata..Pt ca oamenii urmaresc doar distrugerea...Majoritatea sunt asa...Dar ce pot face eu,,,,chiar daca eu nu sunt asa...si lupt...dar eu sunt una ei sunt multi,,pt ca lenesii sunt multi,,,harnicii putini
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Ianuarie 2011 23:38
corect 224 ,nu cantitativ.
vuvuzela
Postat pe 15 Ianuarie 2011 23:44
Si nu doar in Romania oamenii sunt distrugatori...Si in germania sunt tot la fel de sistrugatori,,dar au legi servere care ii tin din frau....Si in germania daca aud ca esti crestin si vad ca gandesti curat parca da dracul in ei si vor sa te doboare sa te distruga....Pt ca si la nemti chestia cu civliizatia sunt chestii de suprafata...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Ianuarie 2011 23:54
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-15 23:54:30Si nu doar in Romania oamenii sunt distrugatori...Si in germania sunt tot la fel de distrugatori,,dar au legi servere care ii tin din frau....Si in germania daca aud ca esti crestin si vad ca gandesti curat parca da dracul in ei si vor sa te doboare sa te distruga....Pt ca si la nemti chestia cu civliizatia sunt chestii de suprafata...
Dar nemtii sunt poate putin mai diplomati la chestia cu distrugerea.....Dar si ei au acelasi scop sa te doboare si sa iti distruga caracterul...Pt ca oamenii fara Dumnezeu se distrug unii pe altii..Practic dracii din ei ii fac pe oameni sa se distruga unii pe altii...Nu trebuie sa muncesti sa iti bati capul,sa te impui,sa fii sincer,daca esti copilul lui dracul,,ci poti sa taci si sa faci la fel cu ceilalti oameni...De asta nu exista sinceritate,oamenii nu comunica....Nu se extiorizeaza...Pt ca este mai comod sa taci si sa faci la fel....Adica nu trebuie sa iti bati capul,ca sa nu mai fii furat pe cand si tu poti face cu altii la fel..Ca uite asa oamenii se ntegreaza si devin la fel..Pt ca sunt comozi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Ianuarie 2011 23:59
De la: cristir67, la data 2011-01-15 23:18:41garbo.........666............,interesant' subiect ai gasit ,intradevar oi ratacite pur si simplu nu inteleg de ce se discuta asa ceva , este o optiune de a crede in ceva ...........legile date de basescu nu le discuta nimeni ,decat le executam , de asa ceva sa ne fie rusine , nu cred ca religia indiferent care ne invata ceva de rau, nici macar nu te obliga la asa ceva ..............nu se merita discutat asa ceva nu ca nu ar fi voie dar nu poti sa pui in discutie ceva care te invata numai de bine...............ce sa zic, daca va complaceti in mizeria creata de conducatorii nostri si nu faceti nimic , discutati si voi de cineva care nu e de fata si asa va mai descarcati de supararile create de alesii vostri dragi.............sa traiti bine




crezi ca se poate schimba ceva deocamdata in Romania?s-a iesit in strada,s-a dansat dansul pinguinului,crezi ca asemenea manifestari pot schimba ceva in politica Romaniei?parerea mea este ca daca vrem sa schimbam ceva,este sa stim exact ce vrem ,sa ne schimbam conceptiile de lambadisti care se vand pt fasole si carnati!!!!oricat ar fi de foamete si saracie trebuie sa fim uniti si sa nu cedam umilintelor .sa stam drepti,nu servili precum cei ce conduc sindicatele si opozitia politica.cum crezi ca poti rupe acest cerc vicios ,cu dansuri,cantece si bataie pe sarmale?regret din suflet pt ca trebuie sa spun asemenea cuvinte despre acest popor ,din care fac si eu parte.insa precum stii ,cu o floare nu se face primavara.
vuvuzela
Postat pe 16 Ianuarie 2011 00:01
vaz io ca azi ii anu DOMNULUI ca doar oamenii lui is acilisa
floare_cu_colti
Postat pe 16 Ianuarie 2011 00:05
Irinuca,tu stiu sigur ca esti o fata inteligenta.ca tu iti pastrezi aceasta imagine ,nu ma bag dar ma doare.in legatura cu religia ma intelegi gresit.poate esti un pic nervoasa.respect toate religiile si credinta oamenilor in Dumnezeu.cand am zis "religiozitatea cuiva naiv" am vrut sa il citez si pe Albert Einstein.candva ateii puneau intrebarea;dar pe Dumnezeu cine l-a creat'?.spre deosebire de ei eu cred intr-o super inteligenta care conduce universul,care guverneaza armonia in cosmos.tu il numesti Dumnezeu,ca majoritatea pamantenilor.dar toti stim ca exista ceva,cineva care ne apara,ne lumineaza calea.si tu te rogi si eu ma rog,fiecare in felul lui,crede in ceva.dar pe pamant toti il numim Dumnezeu.noi nu cunoastem adevarul absolut,altfel nu am mai avea la cine sa ne ridicam ochii,sa multumim,sa ne spunem bucuriile si necazurile si sa cerem cale luminata,sa ne rugam .diferenta dintre noi doua este de ceea ce credem.de pilda tu ai teama de Dumnezeu.eu nu am teama sa ii spun ce greseli fac.crezi ca el nu stie?dar el ne iubeste si ne cheama pe calea lui.indiferent ca esti un copil bun sau rau el te indruma.trebuie sa il iubesti neconditionat,nu de frica.poti sa ii spui cele mai ascunse ganduri ale tale.el iti trimite lumina calda si ajutor.insa asteapta sa ii vorbesti,sa vii in calea lui,indiferent in ce situatii te afli.
vuvuzela
Postat pe 16 Ianuarie 2011 00:33
De la: floare_cu_colti, la data 2011-01-16 00:05:30vaz io ca azi ii anu DOMNULUI ca doar oamenii lui is acilisa
.



buna noapte ,floare doar raspund la comentarii.
vuvuzela
Postat pe 16 Ianuarie 2011 00:41
De la: garbo173224, la data 2011-01-15 17:40:29Obarsia nu cred ca are vre-o importanta in schimbul de idei "danitiger", nu crezi?
Te rog sa te documentezi, dar bine de tot.
Cat priveste numele meu...sunt cam incurcat sie eu, Garbo m-a botezat "garbo173224" si e suficient. Altii mi se adreseaza cu Nae, ia altii cu Mihai.
Merg totusi pe mana lui Garbo.
Asadar cautare fructuoasa "danitiger".

O "cautare fructuoasa" in ritm galopant, restul, te las sa cauti tu, sa descoperi tu pe Dumnezeu!
Fragmente din opera/biografia lui Einstein, din care reiese c genialul fizician credea c acest Univers este creaia unui fore inteligente, pe care putem s-o denumim ca fiind Dumnezeu.

1) Vreau s tiu cum a creat Dumnezeu aceast lume. Nu sunt interesat n fenomenul acesta sau n fenomenul cellalt. Vreau s tiu gndurile Sale, restul fiind detalii.

(Einstein citat n cartea lui Ronald Clark: Einstein: Viaa i biografia, Londra, Hodder and Stoughton Ltd., 1973, p.33)

2) Noi ne aflm n poziia unui copila care intr ntr-o uria bibliotec, plin de cri n diferite limbi. Copilaul tie c cineva trebuie s fi scris aceste cri, dar nu tie cum s-a ntmplat asta. El nu nelege limbile n care ele au fost scrise. Observ c toate crile au fost aranjate ntr-o anumit ordine, dar nu tie cum s-a ntmplat acest lucru.

Aceasta, mi se pare mie, c este atitudinea chiar i a celui mai inteligent om de pe Pmnt fa de Dumnezeu. Vedem un Univers aranjat miraculos, ce are anumite legi, dar nu nelegem dect vag aceste legi. Mintea noastr limitat nu poate deslui fora misterioas care mic constelaiile.

(Einstein, citat n cartea lui Denis Brian: Einstein: O via, New York, John Wiley and Sons, 1996, p.186).

Am o mic observaie de fcut la citatul nr.2 din Einstein. Precum se observ i o minte tiinific i genial, ca cea a lui Einstein, recunoate faptul c mintea omului este mult prea limitat pentru a deslui tainele creaiei acestei lumi. Acelai lucru o spune i religia nc de acum cteva milenii: pentru a cunoate adevrul, trebuie s transcendem mintea.

3) Dac cineva ar descotorosi iudaismul profeilor i cretinismul lui Iisus Hristos de toate adugirile ulterioare ale preoilor, ceea ce ar rmne ar fi o nvtur care este capabil de a vindeca toate bolile sociale ale omenirii. Este datoria fiecrui om de bun credin de a se strdui constant n mica sa lume n a promova aceast nvtur de o umanitate pur, ca o for de via, att ct poate el.

(Albert Einstein, Idei i opinii, New York, Bonanza Books, 1954, p.184-185).

4) n definitiv, toate diferenele dintre iudei i cretini n-au fost ele exagerate de fanaticii ambelor pri? Toi trim sub acelai Dumnezeu i hrnim aproape aceleai capaciti spirituale. Evrei sau neevrei, toi avem acelai Dumnezeu.

(Einstein, citat n cartea lui H.G. Garbedian, Albert Einstein: creatorul universurilor, New York, Funk and Wagnalls Co., 1939, p.267).

5) Oricine este preocupat serios de tiin devine convins de faptul c un Spirit se manifest n legile Universului, un Spirit care este superior omului, i n faa cruia, cu puterile noastre modeste, trebuie s ne simim umili. n acest fel, tiina te conduce la un sentiment religios de un anumit gen, ce este mult diferit fa de religiozitatea cuiva naiv.

(Einstein citat n cartea lui Dukas and Hoffmann: Albert Einstein: Faa uman, Princeton University Press, 1979, p.33).
6) Cu ct cineva ptrunde mai adnc n secretele naturii, cu att el are un respect mai mare pentru Dumnezeu.

(Einstein, citat n cartea lui Denis Brian: Einstein: O via, New York, John Wiley and Sons, 1996, p.119).

7) Cea mai frumoas i mai profund emoie pe care o putem experimenta este senzaia mistic. Ea este sursa tiinei celei adevrate. Aceast convingere profund a prezenei unei Puteri Raionale superioare, ce este dezvluit ntr-un Univers de neptruns, formeaz ideea mea despre Dumnezeu.

(Einstein, citat de Libby Anfinsen).

8 ) Religiozitatea mea const n admiraia umil fa de un Spirit infinit superior, care se dezvluie att de puin nct noi, cu nelegerea noastr slab i tranzitorie, n-am putea cunoate realitatea.

(Einstein citat n cartea lui Dukas and Hoffmann: Albert Einstein: Faa uman, Princeton University Press, 1979, p.66).

9) Cu ct studiez mai mult tiin, cu att cred mai mult n Dumnezeu.

(Einstein, citat n Holt 1997).

10) Max Jammer, profesor emerit de fizic i autorul unei cri biografice intitulate Einstein i religia (2002), pretinde c binecunoscutul dicton al lui Einstein tiina fr religie este chioap i religia fr tiin este oarb constituie chintesena filozofiei religioase a lui Einstein.

(Jammer 2002; Einstein 1967, p.30).

11) Principiile cele mai nalte pentru aspiraiile i judecile noastre ne sunt oferite de tradiia religioas iudeo-cretin. Este un scop foarte nalt, care, cu puterile noastre vlguite, nu putem s-l atingem foarte adecvat, dar, care ne ofer o fundaie sigur pentru aspiraiile i evalurile noastre.

(Albert Einstein, Ultimii mei ani, New Jersey, Littlefield, Adams and Co., 1967, p.27).

12) La vederea unei asemeni armonii n Cosmos, pentru care eu, cu mintea mea limitat, sunt capabil de a o recunoate, exist nc oameni care spun c nu exist Dumnezeu. Dar, ce m enerveaz cel mai mult e faptul c ei m citeaz n a-i sprijini punctele de vedere.

(Einstein, citat de Clark 1973, p.400; and Jammer 2002, p.97).

13) Cu privire la ateiti, Einstein are un punct de vedere interesant:

Mai exist i fanaticii ateiti, ale cror intoleren este cam aceeai cu intolerana fanaticilor religioi i provine din aceeai surs. Ei sunt asemenea sclavilor care nc i simt greutatea lanurilor lor de care s-au eliberat dup o lupt grea. Ei sunt fiine care, n ura lor mpotriva religiei, opiumul poporului, nu pot simi muzica sferelor.

(Einstein, citat n cartea lui Max Jammer, Einstein i Religia: Fizica i Teologia, Princeton University Press, 2002, p.97).

14) Desigur c exist o convingere, asemntoare sentimentului religios, a existenei unei Raionaliti a lumii, ce se afl n spatele fiecrei munci tiinifice () Aceast convingere ferm, o convingere strns legat de simmntul profund c exist o Minte superioaraceasta este concepia mea despre Dumnezeu.

(Einstein 1973, p.255).

15) Atitudinea lui Einstein fa de Iisus Hristos este exprimat ntr-un interviu acordat revistei americane The Saturday Evening Post (26 octombrie 1929):

- Ct ai fost influenat de cretinism?
- Copil fiind, am primit educaie religioas, att din Biblie, ct i din Talmud. Eu sunt evreu, dar sunt totodat captivat de figura luminoas a Nazariteanului.

- Ai citit vreodat cartea lui Emi Ludwig despre Iisus?
- Cartea sa este superficial. Iisus este o figur prea colosal pentru creionul unor creatori de fraze.

l acceptai pe Iisus ca figur istoric?
- Fr ndoial! Nimeni nu poate citi Evangheliile fr s simt prezena lui Iisus. Personalitatea sa pulseaz cu fiecare cuvnt. Nici-un mit nu poate fi att de plin de via.
danitiger
Postat pe 16 Ianuarie 2011 08:24
De la: vuvuzela, la data 2011-01-16 00:33:07Irinuca,tu stiu sigur ca esti o fata inteligenta.ca tu iti pastrezi aceasta imagine ,nu ma bag dar ma doare.in legatura cu religia ma intelegi gresit.poate esti un pic nervoasa.respect toate religiile si credinta oamenilor in Dumnezeu.cand am zis "religiozitatea cuiva naiv" am vrut sa il citez si pe Albert Einstein.candva ateii puneau intrebarea;dar pe Dumnezeu cine l-a creat'?.spre deosebire de ei eu cred intr-o super inteligenta care conduce universul,care guverneaza armonia in cosmos.tu il numesti Dumnezeu,ca majoritatea pamantenilor.dar toti stim ca exista ceva,cineva care ne apara,ne lumineaza calea.si tu te rogi si eu ma rog,fiecare in felul lui,crede in ceva.dar pe pamant toti il numim Dumnezeu.noi nu cunoastem adevarul absolut,altfel nu am mai avea la cine sa ne ridicam ochii,sa multumim,sa ne spunem bucuriile si necazurile si sa cerem cale luminata,sa ne rugam .diferenta dintre noi doua este de ceea ce credem.de pilda tu ai teama de Dumnezeu.eu nu am teama sa ii spun ce greseli fac.crezi ca el nu stie?dar el ne iubeste si ne cheama pe calea lui.indiferent ca esti un copil bun sau rau el te indruma.trebuie sa il iubesti neconditionat,nu de frica.poti sa ii spui cele mai ascunse ganduri ale tale.el iti trimite lumina calda si ajutor.insa asteapta sa ii vorbesti,sa vii in calea lui,indiferent in ce situatii te afli.



cred ca trebuie sa fie tare mistica dorinta ta de-ati scrie tie insati, nu de alta ....dar stii tu de ce
casperphantom
Postat pe 16 Ianuarie 2011 09:40
Iti multumesc "danitiger" pentru efortul ce l-ai facut pentru a-mi furniza aceste informatii foarte interesante, sincer.
Dupa cum stii desigur, Einstein a fost un sionist convins toata viata, un militant convins pentru cauza sionista, nu a fost insa un practicant fundamentalist al credintei mozaice si cu atat mai mult al credintei crestine.
Totodata, pana in 1955 cand s-a stins din viata, a sperat ca va putea SA EXPLICE SI SA REFORMULEZE CREATIONISMUL BIBLIC, prin teorii stiintifice (vezi teoria campurilor).
Dar, a murit fara sa-si fi vazut implinit acest vis suprem.
Si, sa nu uitam, visa la acest lucru din anii '20.
Daca mi-ai fi citit postarile anterioare, ai fi constatat cu usurinta ca eu cred ca UN OM CREDE CU SUFLETUL SI JUDECA CU MINTEA.
Daca lucrurile se intampla invers...
Totodata, ca si Einstein, fara sa se interpreteze ca as incerca sa-mi arog vre-un merit (Doamne fereste), permite-mi sa-l citez :
"The word god is for me nothing more than the expression and product of human weaknesses, the Bible a collection of honourable, but still primitive legends which are nevertheless pretty childish. No interpretation no matter how subtle can (for me) change this."
Asadar, cred cu sufletul in Dumnezeu dar refuz ajutorul "cartilor sfinte" in scopul "cunoasterii" si "gasirii drumului" spre El.
Acesta este motivul initierii acestei teme tocmai in ziua de Craciun.
Astept reactii...
Nae_Nae
Postat pe 16 Ianuarie 2011 13:00
o ghicitoare :multi prosti sunt in gradina lui Dumnezeu...dar unul ii intrece pe toti.
cine sa fie?
zi buna si nu-ti mai pune intrebari stupide. ele spun multe despre tine. Un om intelept pune doar intrebari intelepte. ciao
lorac
Postat pe 16 Ianuarie 2011 14:30
Ti-ai racorit Dumnezeul ?
Cred ca da, roaba a lui fara discernamant .
Nae_Nae
Postat pe 16 Ianuarie 2011 15:18
Casperphantom, sa inteleg din postarea ta ca vuvuzeala e una si aceeasi persoana cu Xena, adica Irinuca?
...si-si scrie ei insasi: ,,stiu sigur ca esti o fata inteligenta"....
Doamne mare e gradina de legume!!
Nu-mi vine sa cred...
m_ada
Postat pe 16 Ianuarie 2011 15:32
De la: vuvuzela, la data 2011-01-16 00:33:07Irinuca,tu stiu sigur ca esti o fata inteligenta.ca tu iti pastrezi aceasta imagine ,nu ma bag dar ma doare.in legatura cu religia ma intelegi gresit.poate esti un pic nervoasa.respect toate religiile si credinta oamenilor in Dumnezeu.cand am zis "religiozitatea cuiva naiv" am vrut sa il citez si pe Albert Einstein.candva ateii puneau intrebarea;dar pe Dumnezeu cine l-a creat'?.spre deosebire de ei eu cred intr-o super inteligenta care conduce universul,care guverneaza armonia in cosmos.tu il numesti Dumnezeu,ca majoritatea pamantenilor.dar toti stim ca exista ceva,cineva care ne apara,ne lumineaza calea.si tu te rogi si eu ma rog,fiecare in felul lui,crede in ceva.dar pe pamant toti il numim Dumnezeu.noi nu cunoastem adevarul absolut,altfel nu am mai avea la cine sa ne ridicam ochii,sa multumim,sa ne spunem bucuriile si necazurile si sa cerem cale luminata,sa ne rugam .diferenta dintre noi doua este de ceea ce credem.de pilda tu ai teama de Dumnezeu.eu nu am teama sa ii spun ce greseli fac.crezi ca el nu stie?dar el ne iubeste si ne cheama pe calea lui.indiferent ca esti un copil bun sau rau el te indruma.trebuie sa il iubesti neconditionat,nu de frica.poti sa ii spui cele mai ascunse ganduri ale tale.el iti trimite lumina calda si ajutor.insa asteapta sa ii vorbesti,sa vii in calea lui,indiferent in ce situatii te afli.
pai Dumnezeu accepta pe oricine care ii cere ajutorul...Fie rau,fie bun,fie urat cu nasul cat o cartoafa, Dumnezeu ii indruma...dar depinde si de ceea ce doresti tu,te dorintele tale curate
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:34
De la: garbo173224, la data 2011-01-16 15:18:52Ti-ai racorit Dumnezeul ?
Cred ca da, roaba a lui fara discernamant .
Pai discernamantul se face cu ajutorul lui Dumnezeu..Pt ca Dumnezeu este drept si te lasi in voia Lui si sa nu te iei dupa oamenii care te invata doar lucruri rele pt ca ei nu vor sa iti mearga mai bine decat ;e merge lor,din contra sa iti mearga mai rau ,si atunci ei te lasa in pace si sunt linistiti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:38
, irinuco ! mey , dar tu nu obosesti niciodata ?
eu_vio
Postat pe 16 Ianuarie 2011 18:01
pt m_ada.cred ca observi ca pe acest" caspefantomas",eu nu il mai bag in seama.il las sa isi scrie elucubratiile.considerand ca este prea limitat ca mod de gandire.il compatimesc si atat.spune-mi de la inceput ,ca
sa nu imi pierd timpul si cu tine .ai acelas nivel limitat de a gandi,sau percepi diferit ce scriu userii pe garbo.intrebarea mea este ;cum poti fii in acelas timp si involutionist si evolutionist?
vuvuzela
Postat pe 16 Ianuarie 2011 18:22
pt m_ada.cred ca observi ca pe acest" caspefantomas",eu nu il mai bag in seama.il las sa isi scrie elucubratiile.considerand ca este prea limitat ca mod de gandire.il compatimesc si atat.spune-mi de la inceput ,ca
sa nu imi pierd timpul si cu tine .ai acelas nivel limitat de a gandi,sau percepi diferit ce scriu userii pe garbo.intrebarea mea este ;cum poti fii in acelas timp si involutionist si evolutionist?
vuvuzela
Postat pe 16 Ianuarie 2011 18:22
Buna
Gabi ma numesc si cu voia voastra ma bag si eu in seama pe aici,ptr. ca citesc acest subiect de la craciun si mi se pare interesant,numa ca incepe sa alunece cateodata pe dispute personale,total in afara.
garbo181829
Postat pe 17 Ianuarie 2011 00:29
De la: garbo181829, la data 2011-01-17 00:29:26Buna
Gabi ma numesc si cu voia voastra ma bag si eu in seama pe aici,ptr. ca citesc acest subiect de la craciun si mi se pare interesant,numa ca incepe sa alunece cateodata pe dispute personale,total in afara.[/quote



buna Gabi.bine ai venit pe acest topic interesant.ai dreptate in cele ce susti.atacurile la persoana,total in afara subiectului,arata ca din ce in ce se merge spre involutie,iar" credinta afisata" de unii este doar un mit.
vuvuzela
Postat pe 17 Ianuarie 2011 20:27
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-15 16:34:47 Ce sa castigi in tara asta amarata plina de oameni inutili si puturosi....Unde trebuie sa ii suport degeaba,sa ii invat degeaba...Si eu ce primesc in schimb....Asa ca imi iau catrafusele si plec si va las in prostia voastra cu tot.....Si cu preotii vostri hoti,,care sunt incapabli sa iti dea un sfat...Ce sunt eu popa,,ca sa rezolv problemele la altiii.....Sa vi le rezolve preotii aia destepti si enoriasii aia si mai destepti
mai ..dadu-i cu oiste-n gard ...ai draci florico ..?! PAI TE DUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU ...>daca nu-ti pasa de enoriasi [vin-o la FUNDENI SI TE AJUT SA TE VADA UN PSIHIATRU
garbo001084
Postat pe 17 Ianuarie 2011 20:45
N-ai nici o sansa sa o prinzi, este mai tot timpul prin turnee, "garbo001084".
Nae_Nae
Postat pe 17 Ianuarie 2011 20:59
buna la toti,vad ca subiectul de la care s-a inceput discutia nu mai e important,e ceva comparabil cu vechea intrebare ....cine a fost mai intai ....oul sau gaina
si totusi exista dumnezeu,o parere personala
garbo181829
Postat pe 17 Ianuarie 2011 21:33
De la: garbo001084, la data 2011-01-17 20:45:14
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-15 16:34:47 Ce sa castigi in tara asta amarata plina de oameni inutili si puturosi....Unde trebuie sa ii suport degeaba,sa ii invat degeaba...Si eu ce primesc in schimb....Asa ca imi iau catrafusele si plec si va las in prostia voastra cu tot.....Si cu preotii vostri hoti,,care sunt incapabli sa iti dea un sfat...Ce sunt eu popa,,ca sa rezolv problemele la altiii.....Sa vi le rezolve preotii aia destepti si enoriasii aia si mai destepti
mai ..dadu-i cu oiste-n gard ...ai draci florico ..?! PAI TE DUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU ...>daca nu-ti pasa de enoriasi [vin-o la FUNDENI SI TE AJUT SA TE VADA UN PSIHIATRU
Pai sa ma ocup eu de enoriasi? Pai ce pe mine ma platesc? Oameniii ii platesc pe preotii aia mincinosi...Apoi nu este obligatia mea ma ocup de oameni..Eu fac asta doar cand am chef,,nu este obligatia mea..Si apoi la fundeni du-te tu.....esti mitocan de imi spui tu mie ce sa fac,sigur esti barbat,,ca doar barbatii au un tupeu nesimtit chiar daca sunt niste inutili
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Ianuarie 2011 21:54
pana la urma ajuti contra cost, atunci unde mai e ajutorul?
in locul tau, n-as mai scrie, mi-ar fi si rusine sa mai scriu sau sa mai spun ceva cand stiu ca sunt o puturoasa fara pereche, canta la alta masa, esti un virus nasol
Laura_M
Postat pe 17 Ianuarie 2011 21:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum invatam cainele sa-si faca nevoile unde trebuie 80 De la: MiaMihaescu 10 Februarie 2017 10:02
abilitati practice,formarea deprinderilor de munca (pt.varsta prescolara si scolara mica) -educatoare,invatatori,parinti,bunici,bone,case de copii 2 De la: mamytzy56 10 Ianuarie 2013 22:32
Apa alcalina, consumati? 13 De la: caleidoscop 24 Iunie 2012 14:47
Motive pentru care m-asi insura in 2010 ! 176 De la: preciouss 3 Ianuarie 2010 15:53
Bulimie? 3 De la: Ciresica 7 Martie 2011 05:14
Setari Cookie-uri