"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

De la: Laura_M, la data 2011-01-17 21:58:46pana la urma ajuti contra cost, atunci unde mai e ajutorul?
in locul tau, n-as mai scrie, mi-ar fi si rusine sa mai scriu sau sa mai spun ceva cand stiu ca sunt o puturoasa fara pereche, canta la alta masa, esti un virus nasol
Pai peste tot munca se plateste...Pt ca daca oamenii sunt prea comozi ca sa isi bata capul si sa aiba credinta atunci sa plateasca....Pt ca poruncile sunt pt toata lumea...Asa cum toti oamenii trebuie sa munceasca ca sa se hraneasca...Asa toti oamenii trebuie sa munceasca ca sa se hraneasca spiritual......Pt ca toti au creier....Eu nu pot munci sa imi bat capul ca sa ii ajut pe oamenii puturosi...Fac asta pt ca am timp liber...Dar nu am nici o obligatie ca eu sa imi bat capul cu altii sa ii ajut pe altii puturosi...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Ianuarie 2011 22:07
Sa cumparam un Norton, ajuta "Laura_M".
Nae_Nae
Postat pe 17 Ianuarie 2011 22:08
eu zic sa ai o obligatie, una Mare, fata de tine Irino, te rog eu, ajuta-te pe tine ca ai nevoie, restul oamenilor nu au nevoie de tine,, nu te cauta nimeni, stai linistita, nu te va suna nimeni, nu-ti va ciocani la usa sa-i predai lectii despre teoria chibritului, apoi, cine ar veni la tine sa-ti ceara un sfat cand tu vrei ceva in schimb
tu te auzi si te vezi?

nenea Nae, nici nu mai stiu ce ajuta... o aspirina, sa vedem, mai incolo
hai noapte buna, ca mi-am neglijat copilul, din nou
Laura_M
Postat pe 17 Ianuarie 2011 22:17
Atentie, sa nu-si caute alta mama, Laura
Nae_Nae
Postat pe 17 Ianuarie 2011 22:19
o sa-si caute una la 18 ani, sau cum sunt copii in ziua de azi, poate mai repede, numai sa aiba grija de el, mai multa grija
Laura_M
Postat pe 17 Ianuarie 2011 22:22
De la: Laura_M, la data 2011-01-17 22:17:06eu zic sa ai o obligatie, una Mare, fata de tine Irino, te rog eu, ajuta-te pe tine ca ai nevoie, restul oamenilor nu au nevoie de tine,, nu te cauta nimeni, stai linistita, nu te va suna nimeni, nu-ti va ciocani la usa sa-i predai lectii despre teoria chibritului, apoi, cine ar veni la tine sa-ti ceara un sfat cand tu vrei ceva in schimb
tu te auzi si te vezi?

nenea Nae, nici nu mai stiu ce ajuta... o aspirina, sa vedem, mai incolo
hai noapte buna, ca mi-am neglijat copilul, din nou
Pai ii ajut daca ma ajuta si ei pe mine.....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Ianuarie 2011 22:22
Pai nu este datoria mea sa ii ajut pe oameni....Oamenii au datoria sa se ajute singuri....au creier sa isi bata capul....Eu ajut daca si eu sunt ajutata....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Ianuarie 2011 22:25
si atunci care e ajutorul din partea ta daca astepti ceva in schimb, in ce limba vrei sa-ti spun?
cand ajuti pe cineva, nu astepti nimic in schimb, material sau sufleteste, ce sa... la tine la ce sa te astepti? LA NIMIC
Laura_M
Postat pe 17 Ianuarie 2011 22:25
acu zici ceva, acu zici altceva... cum ziceam.... un virus nasol
Laura_M
Postat pe 17 Ianuarie 2011 22:28
De la: Laura_M, la data 2011-01-17 22:25:54si atunci care e ajutorul din partea ta daca astepti ceva in schimb, in ce limba vrei sa-ti spun?
cand ajuti pe cineva, nu astepti nimic in schimb, material sau sufleteste, ce sa... la tine la ce sa te astepti? LA NIMIC
Pai da atunci cand ajut un om bolnav,,care nu poate munci sau un copil normal ca nu astept nimic in schimb....Dar pe oamenii sanatosi care si ei pot munci si gandi si nu vor ii ajut doar daca ma ajuta si ei....Pt ca asa cum eu muncesc si imi bat capul,,la fel si ei pot..Pt ca nuy pot eu munci si gandi ca sa ajut pe altii si ei sa doarma
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Ianuarie 2011 22:51
Irinuco, anul asta nu ti-am facut nicio urare, nu-i asa?

Daca nu, imi cer scuze, am fost ocupat... buun, si acuma, ca am incheiat cu politetea, haide, mergi de plimba ursul.
anakin
Postat pe 17 Ianuarie 2011 23:04
De la: anakin, la data 2011-01-17 23:04:36Irinuco, anul asta nu ti-am facut nicio urare, nu-i asa?

Daca nu, imi cer scuze, am fost ocupat... buun, si acuma, ca am incheiat cu politetea, haide, mergi de plimba ursul.
Si eu la fel..MERGI SI tu si plimba elefantul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Ianuarie 2011 23:15
a inceput sa lucreze antivirusul,sau s-a intamplat ceva?
tare marwe liniste e
garbo181829
Postat pe 17 Ianuarie 2011 23:55
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-17 22:25:08 Pai nu este datoria mea sa ii ajut pe oameni....Oamenii au datoria sa se ajute singuri....au creier sa isi bata capul....Eu ajut daca si eu sunt ajutata....


Nu se mai numeste ajutor, daca astepti ceva in schimb. Acesta se numeste business (negot).
Gandeste-te! Tu ce dai in schimb pentru toate cate primesti gratis? Sau poti darui in aceeasi masura in care primesti? Se cuvine ca atunci cand ni se iveste ocazia sa facem un bine, sa profitam de ocazie, deoarece "legea compensatie" mai devreme sau mai tarziu isi va spune cuvantul. E o problema, daca astepti sa fii compensata/compensat a doua zi sau pe loc. Cred ca cel mai bine e sa fii compensat atunci cand ai nevoie cel mai mult. Daca crezi in Dumnezeu, rasplata ar fi bine sa o lasi in seama Lui. Crede-ma! Ipoteza e verificata personal.
prezbiteros
Postat pe 18 Ianuarie 2011 11:02
Irina, cu ce ii ajuti tu pe cei care pot munci? sau ei cu ce te pot ajuta pe tine, nu inteleg ce fel de ajutor tot vorbesti acolo?!
daca iti cere un sfat, tu ii faci nota de plata? ce vrei in schimb?

groaznic, foarte groaznic, dati-i fetii un antivirus BUN RAU, sau nu, cred ca stiu ce-ti trebuie... bineinteles, daca primesti si bulionul de dolari, ar fi bine pentru Miss Puturosenia Lumii,... sex iti trebuie, este? mai schimbi si tu sangele

na, ca am spurcat si toapicul asta
Laura_M
Postat pe 18 Ianuarie 2011 12:16
stiu ca primesc palmi de la cei care ii ajut sa se construiasca...Daca eu astept rasplata de la Seful cel Mare..Dumnezeu...Nu de la amaratii de pacatosi care nu ii duce capul decat la tampenii...Imi inchipui ca sunt o angajata a Domnului,,,care munceste si este rasplatita...Si la alti sefi trebuie sa muncesti,,,si trebuie sa inghiti tot felul de prapaditi si lucruri care nu iti plac....Si practic pt niste bani amarati....Dar daca muncesti pt seful ce mare...Nu pot astepta nimic de la niste oameni amarati pt ca sunt puturosi....Asa ca eu sunt angajata Domnului...Si eu de la El astept raspata....Si Domnul este cinstit...Si practic ceea ce mie cateodata mi se pare greu,,este tot spre folosul nostru al oamenilor...Cat de bun este Dumnezeu...Eu muncesc pt El,,El ma plateste,,,chiar daca cateodata mai sunt si perioade dificile....Dar Domnul tot spre folosul nostru face totul...Ca noi sa ne construim unii pe altii..Si la contruit este greu..Din moment ce un om nici macar temelie nu are..Pt ca carcterul sau este degradat total in stare de putefactie.....Asa ca eu prapavaduiesc atata cat consider eu ca trebuie.....Si raspalata o astept de la Domnul ok....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 18 Ianuarie 2011 17:20
CiteazaRaspunde
Intrebi un necredincios???!!!
Halal credinta trebuie sa ai.
Esti crestin?
Si daca da, ce ramurica imbratiseaza credinta ta?



224 nu inteleg de ce trebuie sa ma jignesti. Te-am jignit cu ceva? Te supara faptul ca nu imbratisez punctul tau de vedere? Ai deschis un topic pe care nu poti sa-l sustii cu argumente concrete. Ai spus ca te adresezi celor cu mintea si inima deschisa insa faci uz de atacul la persoana. Stii cumva ce credinta poarta fiecare in suflet? Daca nu, nu judeca ca sa nu fii judecat. Dupa stiinta ta Dumnezeu unde se afla in sufletul omului sau in inima lui?
O zi buna tuturor.
garbo120031
Postat pe 18 Ianuarie 2011 17:23
irinuco, la tine nu pica curentul niciodata? nu se strica priza?
michelle_
Postat pe 18 Ianuarie 2011 17:23
toata lumea cu 'palmile' in aer!!

ufishor
Postat pe 18 Ianuarie 2011 17:37
Credinta e un dar de sus, e conexiunea sau neuronul care ne lipseste prin intrarea in viata biologica, in natura noastra primara (firea veche). Cand Dumnezeu iti da in dar credinta ce te conecteaza in retea, abia atunci realizezi ca fara credinta si in afara retelei viata e un nonsens.

Asadar, credinta nu ne-a fost data pentru a face demonstratii (pana la lupte de strada la propriu), ci pentru un uz personal, pentru conectare; si nimeni nu poate fi conectat prin credinta altuia (e IP-ul tau :D ).

nu avem nevoie sa strangem dovezi pentru altii, ci doar sa marturisim ce credem si sa credem (noi insine) ce marturisim.. Oamenii nu se intorc la Dumnezeu pentru ca i-am convins noi, ci argumentele noastre au sens atunci cand primim prin posta, la pachet, cablul personal de conectare.

O astfel de credinta este pasnica si dovedeste dragoste, nu starneste Jihaduri,de care
chiar n-avem nevoie .a inceput cumva al III lea razboi mondial?
vuvuzela
Postat pe 18 Ianuarie 2011 17:50
cum ii zice la chestia asta?

filozofie?
iasomia
Postat pe 18 Ianuarie 2011 17:56
Noup!
"Copy - paste"
Thor_again
Postat pe 18 Ianuarie 2011 17:59
De la: iasomia, la data 2011-01-18 17:56:39cum ii zice la chestia asta?

filozofie?




ii zice -o teorie- la subiect.
vuvuzela
Postat pe 18 Ianuarie 2011 18:01
De la: Thor_again, la data 2011-01-18 17:59:17Noup!
"Copy - paste"




daca exista Dumnezeu,exista si lucrarea Diavolului!!!daca despre primul se vorbeste des ,despre al II lea nimeni nu discuta desi si el a fost creat de divinitate cu un scop.este totusi un "sfant" chiar daca a ales decadenta.
vuvuzela
Postat pe 18 Ianuarie 2011 18:07
zici tu ca de-al doilea nu vorbeste nimeni?

nu esti cuminte,ne bagi in ispita...ehe,he,he...
iasomia
Postat pe 18 Ianuarie 2011 18:09
De la: iasomia, la data 2011-01-18 18:09:05zici tu ca de-al doilea nu vorbeste nimeni?

nu esti cuminte,ne bagi in ispita...ehe,he,he...



ai sa fim intelepti.el exista sub o forma sau alta si nu trebuie sa ne facem ca nu credem ca exista.nimic nu este intamplator in univers.multi cred ca el este singurul care provoaca rele pe pamant.gandire gresita a omului naiv,sau a celui cu comportament de strut.cele mai mari rele pe pamant le provoaca omul.Diavolul este mic copil pe langa omul zilelor noastre.de ce crezi ca pamantul incepe sa se scuture de locuitorii lui?pt ca am uitat de mama noastra Terra,sa o iubim ,sa o aparam.atunci te intreb eu pe tine cine este mai diabolic?Diavolul sa Omul?
vuvuzela
Postat pe 18 Ianuarie 2011 18:24
De la: ufishor, la data 2011-01-18 17:37:59toata lumea cu 'palmile' in aer!!

toata lumea cu labutele in aer
xenaprintesarazboinica
Postat pe 18 Ianuarie 2011 18:25
Pentru "garbo120031" :

In 16.01.2011 spuneam "Daca mi-ai fi citit postarile anterioare, ai fi constatat cu usurinta ca eu cred ca UN OM CREDE CU SUFLETUL SI JUDECA CU MINTEA.", si sper ca acum te-ai lamurit ce-i cu credinta mea, nu-i asa?
Ca nu admit ca prin intermediul "cartilor sfinte" sa gasesc "adevarata cale spre Dumnezeu" nu vreau sa-mi dai dreptate, dar te-as putea intreba de ce asa multe orientari crestine, ca doar toti tot Biblia o citesc si o interpreteaza, nu-i asa?
Prin ce se deosebesc atatia crestini intre ei? Si nu este o intrebare diavoleasca.
Daca te-as intreba pe tine care este calea spre Dumnezeu mi-ai raspunde sec, ca-i aia pe care o urmezi tu, si mi-ai putea aduce o sumedenie de dovezi si argumente pro.
Daca as pune aceeasi intrebare altui crestin de pe alta "ramurica" mi-ar raspunde in acelasi fel ca tine? Nu cred, si ar avea si el destul de multe argumente pro.
Dar un lucru comun tuturor care citesc si interpreteaza in fel si chip Biblia este ca uita ca ESTE SCRISA DE OM PENTRU OM.
De ce, nu conteaza.
Daca te-am jignit sau te-ai simtit jignit, am puterea de a-mi cere iertare, si te rog sa ma ierti!
Acum te rog sa-ti citesti postarile tale anterioare privitoare la mine si daca Dumnezeul tau iti dicteaza ca nu ai gresit cu nimic fata de mine, te rog sa nu-mi ceri scuze, da?
Si te rog ca pe viitor sa nu mai pui "intrebari incuietoare" gen "Dupa stiinta ta Dumnezeu unde se afla in sufletul omului sau in inima lui?".
As putea sa te intreb si eu ceva, daca afirmi ca esti crestin, esti circumcis, asa cum porunceste Dumnezeu in Vechiul Testament, ca pe-atunci Moise nu prea daduse celebrele porunci?


Nae_Nae
Postat pe 18 Ianuarie 2011 18:48
Pentru 224:

Inainte de toate da-mi voie sa-mi cer iertare daca ti-am pricinuit neplaceri cu postarile mele. Acum am sa incerc sa-ti explic ce-am vrut sa zic in postarile mele. In tot ce am scris pana acum am vrut sa arat ca nu toti cei care citesc biblia o inteleg. Vreau sa fac mentiunea ca sunt multe lucruri pe care nu le inteleg nici eu insa asta nu-mi dreptul sa ma joc cu cuvintele. De ce am tinut sa fac aceasta precizare este simplu: Dumnezeu ni se descopera putin cate putin. Iata cum:
- la Geneza o sa gasesti diferenta dintre facerea cerului si a pamantului si crearea omului.
1. La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul.
2. Si pamantul era netocmit si gol. Intuneric era deasupra adancului si Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Si a zis Dumnezeu: Sa fie lumina! Si a fost lumina.''
- Crearea omului:
''27. Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie.7. Atunci, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie.''
-diferenta este foarte mare pentru ca la facerea cerului si a pamantului Dumnezeu a zis sa se faca acel lucru si s-a facut. La crearea omului Dumnezeu s-a folosit de maini ca sa-l faca. De aceea am spus ca omul este incununarea creatiei divine pentru ca Dumnezeu a modelat lutul cu mainile Sale si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie. Cerul, stelele, apele, iarba, copacii, animalele, pestii, pasarile etc., Dumnezeu doar a poruncit ca ele sa se faca si s-au facut. Omul este creat la urma si nu este facut la intamplare ci este dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Noua ne-a dat in stapanire pamantul cu tot ce se afla pe el si in adancul marilor si oceanelor. Vezi cat de mult ne iubeste Dumnezeu? Ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa si ne-a dat si pamantul in stapanire. Acum intelegi de ce am spus ca actul creationist nu este o greseala sau esec.
- Toti avem suflare de viata de la Dumnezeu insa nu toti il purtam pe Dumnezeu in inima noastra. De ce in inima? Pentru ca acolo se nasc toate acele sentimente fara de care omul nu ar putea vietui - sentimentul de iubire de exemplu, de ura, de admiratie, de tristete, de dusmanie, de gelozie etc. Nu poti sa spui ca il iubesti pe Dumnezeu daca nu-L porti in inima ta. Cand te indragostesti simti cum inima bate mai repede si te face sa te gandesti cu drag la persoana iubita. Asa este si cu Dumnezeu - IL iubesti si-L porti in inima ta. Omul crede cu inima si ''judeca'' cu inima. ( cand spui ca nu-l ai pe cutare la inima l-ai judecat si osandit deja) a fost doar un exemplu de judecata a inimii.
- Crestinii se deosebesc intre ei prin faptele lor si prin calea pe care o urmeaza: Iisus Hristos ne invata ca nu toti care zic Doamne, Doamne sunt crestini ci acei care fac voia Tatalui ceresc - 43. Caci nu este pom bun care sa faca roade rele si, iarasi, nici pom rau care sa faca roade bune.
44. Caci fiecare pom se cunoaste dupa roadele lui. Ca nu se aduna smochine din maracini si nici nu se culeg struguri din spini.
45. Omul bun, din vistieria cea buna a inimii sale, scoate cele bune, pe cand omul rau, din vistieria cea rea a inimii lui, scoate cele rele. Caci din prisosul inimii graieste gura lui.
46. Si pentru ce Ma chemati: Doamne, Doamne, si nu faceti ce va spun?
47. Oricine vine la Mine si aude cuvintele Mele si le face, va voi arata cu cine se aseamana:
48. Asemenea este unui om care, zidindu-si casa, a sapat, a adancit si i-a pus temelia pe piatra, si venind apele mari si puhoiul izbind in casa aceea, n-a putut s-o clinteasca, fiindca era bine cladita pe piatra.
49. Iar cel ce aude, dar nu face, este asemenea omului care si-a zidit casa pe pamant fara temelie, si izbind in ea puhoiul de ape, indata a cazut si prabusirea acelei case a fost mare.
- Calea spre Dumnezeu este prin Iisus Hristos -Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine.
- Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu catre oameni.
- Prietene cred ca la ultima intrebare faci o confuzie foarte mare - crestinismul are radacinile in Noul Testament nu in cel Vechi. Numele de crestin deriva de la numele Domnului nostru Iisus Hristos. Circumcizia s-a practicat in Vechiul Testament.
Nu Moise a dat celebrele porunci ci Dumnezeu le-a dat oamenilor prin Moise.
Acestea fiind zise iti urez numai bine.
garbo120031
Postat pe 19 Ianuarie 2011 04:54
Domnul Guest 224 cred ca facetri parte din Secta Martorii lui Iehova...numai aceia gandesc ca dvs...va rog lasa-ti-ne in pace cu propavaduirile voastre tampite....daca Dumnezeu v-a lasat crestini ramaneti Crestini...de ce nu ziceti si de asa zisa schimbarea la sange ce are loc in fiecare an?
Prynteza
Postat pe 19 Ianuarie 2011 12:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
efectele societatii actuale-dezumanizarea,nebunia,sinuciderea... 74 De la: ingerasulluptator 7 Iulie 2011 16:46
UN BUN RENUME 1 De la: garbo269415 15 Martie 2012 05:43
help...please 2 De la: zambil 30 Noiembrie 2010 20:00
Fericirea,stare de spirit? 79 De la: jeanette40 27 Noiembrie 2011 10:38
citeste..si citeste din now.... morala?.. 12 De la: Lidiaolteanu 25 August 2011 17:22
Setari Cookie-uri