"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

la multi ani si multa intelepciune si caldura in suflet
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:18
maine bijuteresc horoscopapele, me
si_totusi
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:22


da p-al meu sa nu'l pui, vreeei???
anul asta nu vreau sa ma mai astept la nimic
fleurdelis
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:25
totuselu, multam fain...astept cu nerabdare
michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 23:39
De la: Prynteza, la data 2011-01-19 12:50:36Domnul Guest 224 cred ca facetri parte din Secta Martorii lui Iehova...numai aceia gandesc ca dvs...va rog lasa-ti-ne in pace cu propavaduirile voastre tampite....daca Dumnezeu v-a lasat crestini ramaneti Crestini...de ce nu ziceti si de asa zisa schimbarea la sange ce are loc in fiecare an?


Prynteza, mi-ai starnit cel putin curiozitatea prin afirmatiile tale. Esti amabila sa-mi spui si mie de unde ai aflat de acea asa-zisa schimbare la sange anuala in cadrul crestinilor Martori ai lui Iehova. Ti-as fi recunoscator. Mai ales pt ca mi-ar explica aceasta o fata cu facultate si master. Ai participat cumva la intrunirile lor si te-ai nimerit intr-un astfel de asa-zis eveniment anual? Sau ai preluat orbeste pur si simplu un zvon nefondat si rautacios, inoculat de comunisti maselor,intr-o perioada cand urmareau discreditarea anumitor confesiuni religioase? Realizezi ca daca ar fi adevarat ce sugerezi, atunci ar fi de mult condamnati legal cei care ar face asa ceva? Sau nu ai avut timp sa mai si reflectezi asupra acestui aspect, prea dornica fiind sa expui o prejudecata ostila?
Cat despre 'propavaduirile lor', te obliga cineva sa-i asculti? Nici pe mine nu m-a obligat cineva sa te citesc si sa-ti raspund, o fac efectiv din vointa libera si voluntara. Ca doar fiecare e liber sa spuna ce gandeste, asa cum fiecare e liber sa asculte ce prefera, nu?
Te mai intreb ce intelegi tu prin 'v-a lasat Dumnezeu crestini', adica ce fel de crestini a lasat Dumnezeu?
culoridemov
Postat pe 20 Ianuarie 2011 03:15
touche!
michelle_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 07:46
mov-ul a scris bine ! "Ca doar fiecare e liber sa spuna ce gandeste"... ! doar ca "gandeste" nu se potriveste. gandirea, presupune ratiune, a observa ce se intampla in stanga sau in dreapta, de adevaratelea... nu inseamna sa traiesti numai din citate din tot felul de carti pline cu exemple utopice. nu dau exemple ca le-ati vazut cu totii. bataioasa... ii da inainte cu raspunsurile... care uneori sunt la 542,75m. departare de intrebarea sau comentariul nepocaitilor sau rationalilor !!! sa nu ma intelegeti gresit... ma refer doar la cele "scrise de dansii"... ! a merge din usa-n usa si a provadui, "sprijini" pe cineva care nu are o mana... sau care are un necaz (de ex.: are o mare datorie facuta din inconstientza sau prostie... si are de-a face cu fiscul.... sau ca l-a parasit nevasta cu macelarul de la coltz... etc.) mi se pare ridicol ! cu ce il poate sprijini ? pai cu credintza in marele pastor... ! argumente, ei nu au nevoie ! ei stiu una si buna... numai prin credintza, primirea in inima a Creatorului sau Pastorului... se pot rezolva treburilor ! ptr. mine, asta inseamna un fel de: "fericiti cei saraci cu duhul"... ! cahiar daca o doare teribil maseaua cariata... ea tot cu zambetul pe buze si cu voce suava... o sa-ti predice aceasi ineptie. "fi bun... intelegator... iubeste-l pe si pe.... si sa vezi ce bine o sa te simti ! bucuria iti va umple sufletul... numai credintza in el si el... o pot face..." ! ei stiu ca, oamenii nomali si normativi, isi rezolva unele probleme, s-au incearca sa le rezolve, mergand la tribunal, mergand la spital daca e/sunt bolnavi... si alte metode lumesti ! mergand din usa'n usa sau bla, bla, bla pe forumuri... ei vor sa te faca sa intelegi ca ei aduc solutia ! iti mai dau si o carticica... neaparat trebuie s-o citesti... asta te va apropia de Mantuitorul sau de fiul lui, Pastorul..... ti-l va indeparta din jur pe Duhul rau, dracul ala... care tot Mantuitorul l-a creat ca.... habar n-am, dar afacerea deja imi miroase a rau.... !!!! au raspuns la toate..... chiar daca nu au legatura cu numic rational, pamantesc, logic ! da stiu... o sa fiu intrebat ca ce stiu eu despre logica... ratiune sau pe unde face pipi pestele.... si ca toate astea nu fac 2 bani pe langa puterea Mantuitorului si credintza in El.... si uite asa, ne intoarcem si ne intoarcem.... iar unii, ametiti, chiar ii cred !!!!
am si eu o poanta din viatza, mai.... deochiata spre sfarsit, dar care e contrara cu chestia aia: "din tzarana te-ai nascut, in tzarana te intorci" (asta e valabil numai la aproximativ 17,85% din populatiei pamantului, data neverificata de mine...) dar asta nu-i "misca" cu nimic din credintza lor ! treaba lor !!! deci:

" ai doua posibilitati: ori te nasti, ori nu te nasti ! daca nu te nasti, e bine, dar daca te nasti, e si mai bine, ptr. ca ai doua posibilitati: ori te nasti fata, ori te nasti baiat. daca te nasti fata, e bine, dar daca te nasti baiat, e si mai bine, ptr. ca ai doua posibilitati: ori te nasti apt ori te nasti inapt. daca te nasti inapt, e bine, dar daca te nasti apt, e si mai bine, ptr. ca ai doua posibilitati: ori te ia la razboi ori te lasa la vatra. daca te lasa la vatra, e bine, dara daca te ia la razboi, e si mai bine, ca ai doua posibilitati: ori mori ori traiesti. daca traiesti, e bine, dar daca mori, e si mai bine, ptr. ca ai doua posibilitati: ori te face sapun ori te face clei. daca te face clei, e bine, dar daca te face sapun, e si mai bine, ptr. ca ai doua posibilitati: ori te face sapun de rufe ori te face sapun de toaleta. daca te face sapun de rufe, e bine, dar daca te face sapun de toaleta, e si mai bine, ptr. ca ai doua posibilitati: ori se spala cu el un barbat ori se spala cu el o femeie. daca se spala cu el un barbat, e bine, dar daca se spala cu el o femeie, e si mai bine, ptr. ca ai doua posibilitati: ori se spala cu el in partile de sus, ori se spala cu el in partile de jos. daca se spala cu el in partile de sus, e bine, dar daca se spala cu el in partile de jos, e si mai bine. ca ajungi de unde ai plecat... !!!!!! "
ce legatura are asta cuuuu.... ? n-are, dar se scriu aici si alte chestii care nu au legatura cuuuu.... !!!!
barboneli
Postat pe 20 Ianuarie 2011 13:53
Pentru "garbo120031" :

Iti multumesc ca ai revenit la un ton rational, admitand ca poate si cuvintele tale au jignit.
Iti dau dreptate si in privinta faptului ca Dumnezeu ni se dezvaluie putin cate putin, dar oare asta nu provine din insasi evolutia noastra cognitiv-spirituala ?
Acum as vrea sa discutam putin pe seama afirmatiei socante, pentru mine, pe care tu o faci : Prietene cred ca la ultima intrebare faci o confuzie foarte mare - crestinismul are radacinile in Noul Testament nu in cel Vechi.
Oare poti exclude Vechiul Testament din Biblie ?
Nu cred, atunci primele 5 carti atribuite a fi scrise de Moise, ce s-ar intampla cu ele ?
Cum ar mai ramane cu Facerea lumii din care tu imi citezi ?
Nu poti nega ceva si in acelasi timp sa te folosesti in mod selectiv de ceva scris acolo, eu asa cred, TREBUIE SA JUDECAM CU MINTEA SI SA CREDEM CU SUFLETUL.
Apropos, Dumnezeu nu poate fi in inima noastra, EL POATE FI DOAR IN SUFLETUL NOSTRU.
Cand omul moare, INIMA RAMANE AICI, IN TARANA DIN CARE A FOST FACUTA, IAR SUFLETUL.....
Cred ca-mi vei da dreptate.
Totodata, iti pot accepta crezul in ceea ce scrie in Cartile sfinte insa nu pot fi de acord cu tine atunci cand imi vei spune ca au fost scrise sub inspiratie divina.
Sper sa ma intelegi imediat.
Atata vreme, chiar admitand ca acele carti sunt scrise sub inspiratie divina, nu uita ca omul, indiferent care ar fi acela, si urmasii sai care au tot rescris acele carti, ca sa nu mai vorbim de traducerile inexacte care s-au tot facut ulterior, deci, omul a introdus distorsiuni in textul originel (de ce, nu conteaza) care poate pune sub semnul incertitudinii autenticitatea vointei lui Dumnezeu asa cum este reflectat in cartile sfinte.
Acum cred ca realizezi de ce nu ma incred deloc in cartile sfinte, ELE SUNT FACUTE DE OM (SI NU DE CATRE DUMNEZEU), PENTRU OM.
Te mai astept.
Nae_Nae
Postat pe 20 Ianuarie 2011 15:27
Bun revenit "barboneli", de multa vreme n-am mai ras cu lacrimi, in special pe acest topic.
Nae_Nae
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:01
a daaa... ??? ma bucur ptr. tine... ! nici eu nu te-am mai vazut prin preajma si chiar ma intrebam: "pe unde Dumnezeu umbla Nae... ?" si Dumnezeu, nu mi-a raspuns !!! se pare ca nu-l prea interesezi..... !
barboneli
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:46
De la: garbo173224, la data 2010-12-25 12:30:36Nu, Ciresica, nu vreau sa par interesant pentru un motiv foarte simplu, LA CE MI-AR FOLOSI?!
Cand am propus aceasta tema de discutie m-am adresat mintilor si inimilor deschise, capabile
sa discute deschis despre tabu-urile instituite de cei putini si acceptate fara cracnire de cei multi.
Si ca sa vezi ca sunt serios si nu urmaresc nimic din ceea ce tie iti cam umbla prin cap, spun urmatoarea propozitie la care te invit sa reflectezi si eventual sa comentezi :
"PRIMA NEREUSITA A LUI DUMNEZEU A FOST ACTUL CREATIONIST AL OMULUI, ADAM SI EVA."
Acum ce mai spui, te astept.
elisabeta_boia
Postat pe 22 Ianuarie 2011 05:24
Si care a fost a doua?A fost si a treia?Scoate-ma din ceata!!Uite asa poate mai invat ceva...cat traieste ,omul invata!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Ianuarie 2011 05:31
De ce oare nu se infiinteaza un alt tip de biserica.?..Pe care sa scrie..Biserica ortodoxa practicanta................si la celelalte biserici unde slujesc preotii ortodoxi sa se numeasca...biserica ortodoxa nepracticanta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:24
De-aia, razboinico. N-o sa afli niciodata, nici daca Dumnezeul tau iti va spune la ureche.
Credeam ca esti in delegatie, mai toti sunt pe acasa si te-asteapta.
Nae_Nae
Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:29
Eu nu inteleg de ce pocaitii si-au ales atatea religiii. care nu au nici o treaba cu realitatea.....Daca spre exemplu pocaitii pot sa isi infiinteze biserica lor...Biserica ortodoxa practicanta.......cu icoane si toate traditiile ortodoxe..Numai ca acolo sa mearga doar ortodoxii practicanti si sa fie exclusi ortodoxii rai si nepracticanti care vin doar ca sa faca biserica practicanta de rusine
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:42
In biserica ortodoxa nepracticanta unde slujesc preotii este greu sa te te pocaiesti din cauza ca sunt foarte multe exemple negative la preotii..Si oamenii nu isi dau interesul ca sa ii asculte..pt ca nu propavaduiesc adevarul,de frica necazurile pt ca sunt slabi in credinta si nu au har si sunt foarte vulnerabili...Nu au puterea cuvantului....Pt ca Dumnezeu sa te protejeze trebuie sa ii slujesti lui Dumnezeu....dar cine poate provadui in biserici ortodoxe practicante....pt ca preotii ortodoxi nepracticanti... ...ei fac ce faceau asa zisii sfinti,,i-au mintit pe oameni si nu au luptat pt adevar si dreptate intre oameni...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:56
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-22 20:56:00In biserica ortodoxa nepracticanta unde slujesc preotii este greu sa te te pocaiesti din cauza ca sunt foarte multe exemple negative la preotii..Si oamenii nu isi dau interesul ca sa ii asculte..pt ca nu propavaduiesc adevarul,de frica necazurile pt ca sunt slabi in credinta si nu au har si sunt foarte vulnerabili...Nu au puterea cuvantului....Pt ca Dumnezeu sa te protejeze trebuie sa ii slujesti lui Dumnezeu....dar cine poate provadui in biserici ortodoxe practicante....pt ca preotii ortodoxi nepracticanti... ...ei fac ce faceau asa zisii sfinti,,i-au mintit pe oameni si nu au luptat pt adevar si dreptate intre oameni...


asaaaa... ca ramas bun de la topicul asta, vreau sa marturisesc ca n-am inteles absolut nimic din tot ce ai scris tu, cinstita printesa sau razboinica... ! nica... auzi ??? ma refer la exprimare, sa nu mai vorbesc de continut !!! ia exemplu numai frazele de mai sus si fa-le o analiza... literara, intelectuala, logica si teologica... ! si citestele-le cu glas tar... ca sa le si auzi, nu numai sa le vezi... !
"sa ii slujesti lui Dumnezeu", de ex. la modul practic... cum o faci tu, de ex. ? ii slujesti sau il slujesti ? si iar: cum o faci tu de ex. ? si daca tot o faci, asa cum o sa ne scrii in continuare... ai primit si tu de la El, macar o mangaiere pe cap...??? asa ca scrie-mi te rog, raspunsurile la intrebarile mele (2 din 876...) ! cer mult... ?

al tau, barboneli.
barboneli
Postat pe 24 Ianuarie 2011 08:54
De la: barboneli, la data 2011-01-24 08:54:21
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-22 20:56:00In biserica ortodoxa nepracticanta unde slujesc preotii este greu sa te te pocaiesti din cauza ca sunt foarte multe exemple negative la preotii..Si oamenii nu isi dau interesul ca sa ii asculte..pt ca nu propavaduiesc adevarul,de frica necazurile pt ca sunt slabi in credinta si nu au har si sunt foarte vulnerabili...Nu au puterea cuvantului....Pt ca Dumnezeu sa te protejeze trebuie sa ii slujesti lui Dumnezeu....dar cine poate provadui in biserici ortodoxe practicante....pt ca preotii ortodoxi nepracticanti... ...ei fac ce faceau asa zisii sfinti,,i-au mintit pe oameni si nu au luptat pt adevar si dreptate intre oameni...


asaaaa... ca ramas bun de la topicul asta, vreau sa marturisesc ca n-am inteles absolut nimic din tot ce ai scris tu, cinstita printesa sau razboinica... ! nica... auzi ??? ma refer la exprimare, sa nu mai vorbesc de continut !!! ia exemplu numai frazele de mai sus si fa-le o analiza... literara, intelectuala, logica si teologica... ! si citestele-le cu glas tar... ca sa le si auzi, nu numai sa le vezi... !
"sa ii slujesti lui Dumnezeu", de ex. la modul practic... cum o faci tu, de ex. ? ii slujesti sau il slujesti ? si iar: cum o faci tu de ex. ? si daca tot o faci, asa cum o sa ne scrii in continuare... ai primit si tu de la El, macar o mangaiere pe cap...??? asa ca scrie-mi te rog, raspunsurile la intrebarile mele (2 din 876...) ! cer mult... ?

al tau, barboneli.


ce aiureala scri razboinico......numai tu intelegi ideea.M-ai zapacit cu ,,practicante,, si ,,nepracticante,,........
xxlanita
Postat pe 24 Ianuarie 2011 15:46
religia se bazeaza doar pe revelatie si nimic alceva
dearest
Postat pe 3 Februarie 2011 13:38
De la: dearest, la data 2011-02-03 13:38:44religia se bazeaza doar pe revelatie si nimic alceva
Asa este daca iti vezi de treburile tale si nu te razbuni pe nimeni.Nu judeci pe nimeni si nu ii pedepsesti,,introrcand rau cu rau,,chiar daca unii oameni merita asta cu adevarat....Dar pt ca te stradui sa nu te razbuni si sa tii cont ca Dumnezeu ii iubeste pe oameniii mai ales pe cei rai si Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului,Dumnezeu vrea ca pacatosul sa se pocaiasca de pacate si sa isi planga pacatele si sa isi vada de treburile lui.,multi nu vor din mandrie,,din cauza ca oamenii sunt rai,ma rog fiecare are motivele lui..Dar si totusi nu avem dreptul sa le dorim raul,pt ca trebuie sa stim ca fara Dumnezeu este normal ca un om este rau si se gandeste doar la rau,,,pt ca noi fara Dumnezeu nu putem savarsi binele si nu putem iubi sincer,curat si neconditionat asa cum ne iubeste Dumnezeu..Pt ca Dumnezeu ii iubeste.pe toti pacatosii si vrea moartea lor,,Si pentru asta Dumnezeu ii da in dar Revelatia....Dumnezeu vrea doar ca oamenii sa sa se indrepte,,dar multi nu vor din anumite motive,,de asta ei nu sunt in stare sa gandeasca pozitiv,,sa savarseasca binele...Este greu sa ii acceptam,,dar nu trebuie sa ii uram,sa le dorim raul....trebuie doar sa le castigi inimile,,nefacandu-le rau...Avand demnitate,,dar fara sa le faci rau....fara sa le doresti raul,,chiar daca ei iti fac rau..Daca te rogi,,poti reusi asta...Dar fara rugaciune,,,ne gandim doar la razbunare...pt ca fara rugaciune,,noi nu suntem in stare sa gandim nimic pozitiv si bun..Pt ca suntem rai si razbunatori
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Februarie 2011 23:07
Asa este daca iti vezi de treburile tale si nu te razbuni pe nimeni.Nu judeci pe nimeni si nu ii pedepsesti,,introrcand rau cu rau,,chiar daca unii oameni merita asta cu adevarat....Dar pt ca te stradui sa nu te razbuni si sa tii cont ca Dumnezeu ii iubeste pe oameniii mai ales pe cei rai si Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului,Dumnezeu vrea ca pacatosul sa se pocaiasca de pacate si sa isi planga pacatele si sa isi vada de treburile lui.,multi nu vor din mandrie,,din cauza ca oamenii sunt rai,ma rog fiecare are motivele lui..Dar si totusi nu avem dreptul sa le dorim raul,pt ca trebuie sa stim ca fara Dumnezeu este normal ca un om este rau si se gandeste doar la rau,,,pt ca noi fara Dumnezeu nu putem savarsi binele si nu putem iubi sincer,curat si neconditionat asa cum ne iubeste Dumnezeu..Pt ca Dumnezeu ii iubeste.pe toti pacatosii si nu vrea moartea lor,,Si pentru asta Dumnezeu ii da in dar Revelatia....Dumnezeu vrea doar ca oamenii sa sa se indrepte,,dar multi nu vor din anumite motive,,de asta ei nu sunt in stare sa gandeasca pozitiv,,sa savarseasca binele...Este greu sa ii acceptam,,dar nu trebuie sa ii uram,sa le dorim raul....trebuie doar sa le castigi inimile,,nefacandu-le rau...Avand demnitate,,dar fara sa le faci rau....fara sa le doresti raul,,chiar daca ei iti fac rau..Daca te rogi,,poti reusi asta...Dar fara rugaciune,,,ne gandim doar la razbunare...pt ca fara rugaciune,,noi nu suntem in stare sa gandim nimic pozitiv si bun..Pt ca suntem rai si razbunatori






xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Februarie 2011 23:10
Problema postului este simpla.In trecut, oamenii primitivi nu aveau posibilitatea sa faca rost de suficiente alimente de care aveau nevoie in cadrul colectivitatii lor.In conditiile unei activitati agricole primitive, cantitatea insuficienta de produse agroalimentare, de fructe si buruieni culese la care se mai adauga si insuficienta carnii obtinute de pe urma vanatului, crea situatii cand omul primitiv mai facea si foamea.Reaminteirea acestor momente de foame prin care a trecut omul primitiv a purtat la civilizatiile mai tarzii numele de post.Pot spune ca posturile reprezinta la un moment dat amintirea istorica a foametei care este mentionata in cateva randuri in Biblie.Deoarece intamplarile ca si alte lucruri au fost divinizate, omul a lasat postul ca o forma de amintire memoriala a unor intamplari care s-au petrecut de foarte multa vreme in trecutul nostru istoric.
garbo172845
Postat pe 6 Februarie 2011 01:26
Iarta-ma printesa, dar parerea mea este ca bati campii cu gratie.Oamenii nu sunt rai ci supusi intereselor lor.Raii nativi sunt insa bolnavi.
garbo172845
Postat pe 6 Februarie 2011 01:31
ladyDY
Postat pe 6 Februarie 2011 01:38
Mai Barboneli, daca ai de pus intrebari, nu te sfii si le pune.Nu toti care scriu pe acest topic sunt in stare sa vorbeasca in mod coerent despre Dumnezeu.Trebuie sa stii ca adevarurile sunt simple dar invaluite in cuvinte ca pana ajungi la ele te plictisesti pe traseu.Daca mai ai chef de vorba, si de pus intrebari, te astept.Nu am sa pot sa raspund la toate intrebarile tale, dar vom incerca impreuna sa gasim raspunsurile. Si nu uita ca intrebarile si raspunsurile se gasesc la noi.
garbo172845
Postat pe 6 Februarie 2011 15:45
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-22 20:42:43 Eu nu inteleg de ce pocaitii si-au ales atatea religiii. care nu au nici o treaba cu realitatea.....Daca spre exemplu pocaitii pot sa isi infiinteze biserica lor...Biserica ortodoxa practicanta.......cu icoane si toate traditiile ortodoxe..Numai ca acolo sa mearga doar ortodoxii practicanti si sa fie exclusi ortodoxii rai si nepracticanti care vin doar ca sa faca biserica practicanta de rusine

Orice religie, reprezinta pe langa alte lucruri un cod de cultura si spiritualitate umana, care se leaga armonios cu credinta intr-o entitate superioara numita Dumnezeu.Aparitia diferitelor religii se datoreaza existentei unei filozofii comune, dar particularizate de experientele religioase a omului cu Dumnezeu.Realitatea despre care se vorbeste este de natura spirituala nu materiala sau fizica.Din acest punct de vedere, -chiar daca vom supara pe careva,-nici o religie nu are treaba cu "realitatea"..La fel ca si in poezie, oamenii bat campii si fiecare proiecteaza in exteriorul lui ceea ce crede despre divinitate nu ceea ce este divinitatea in "realitate"
Experienta religioasa seamana cu acei orbi care au pus mana pe partile diferite ale unui elefant, ceea ce a facut ca descrierea elefantului sa fie facuta din perspectiva locurilor atinse si descrise ca atare.Evident ca nu s-a ajuns la un consens, deoarece experienta ne ofera imaginea unei parti nu a unui intreg.
In ce priveste ortodocsii practicanti si cei nepracticanti, eu cred ca nu trebuie sa facem nici deosebiri si nici sa aducem acuze doar de dragul de a acuza.Fiecare om are dreptul la experienta religioasa si aparitia unor obiceiuri diferite, este cevas firesc deoarece fiecare avem nevoi si explicatii diferite pentru Dumnezeu.Ceea ce este important este sa ne pastram echilibrul nostru interior, sa nu facem fapte reprobabile care sa fie indreptate asupra noastra sau a celor din jur.
Suntem oameni, suntem supusi greselii.Este important sa alegem in viata noastra acel drum care sa nu fie marcat cu violente.
garbo172845
Postat pe 6 Februarie 2011 16:10
Nu biserica este facuta de rusine, ci noi insine.Aceasta situatie se naste din dezechilibrul dintre poftele sau dorintele noastre si puterea de a le indeplini, fie din lipsa mijloacelor fie din cauza lacomiei care ne anima.
garbo172845
Postat pe 6 Februarie 2011 16:13
scri frumos, inteligent... diferentza mare fata de xena... ! dar eu am hotarat sa-mi traiesc viatza fara (atatea....) religie ! simt eu ca o sa-mi dauneze la ficat... ! ce sa fac... asta-s eu !

iar in privintza: "Este important sa alegem in viata noastra acel drum care sa nu fie marcat cu violente".... inca un crez care nu s-a implinit, din contra... s-a accentuat, mare parte din cauza religilor !!! violentza face parte din viatza ! indiferent daca o practici ptr. o pulpa de bizon, femeia altuia, religia altuia, parerea altuia, ..... altuia ! la pomi, nu intalnesti violentza... !
barboneli
Postat pe 8 Februarie 2011 14:19
Va multumesc frumos pentru apreciere.Deciziile care dorim sa ne indrume viata apartin in definitiv fiecaruia dintre noi.De multe ori preferam din comoditate ca altii sa ne indrume viata si atunci deciziile nu ne mai apartin. Cu cat suntem mai multi cei care posedam aceeasi limba, natura intereselor se diversifica intr-atata incat este nevoie de o cale de mijloc care sa fie acceptata de toata lumea sau cel putin inteleasa in sensul pozitiv.Sa nu facem rau celui de langa noi, sa ii respectam parerile atata timp cat ele nu ne fac noua rau, sa materializam emotiile noastre in speranta. Nu religia este violenta ci oamenii care urmaresc niste interese personale in numele ei. Universul uman, viata noastra este violenta, Problema este ce trebuie facut, ce legi trebuiesc puse inaintea noastra incat sa impiedice violenta si sa nu o transforme la un moment dat intr-o violenta de stat.In mod paradoxal, chiar lipsa Dvs. de religie este o forma de religie.Este felul personalizat al fiecaruia de a-si trai cum doreste viata si a nascoci forme ideale de memorie in care sa respecte pe cei mai in varsta sau pe sine.
Va rog sa ma iertati, dar trebuie sa va spun ca in lumea vegetala exista forme de violenta.Spinii de pe unii arbusti sau pomi ne arata ca acestia au inventat forme pasive de aparare.Plantele otravitoare demonstreaza acelasi lucru. Exista plante numite carnivore care consuma animalute mici sau insecte intr-o forma care ii transforma in veritabili ucigasi in serie.Va pot spune ca insasi planeta noastra este violenta si ca isi ia prada in morti fara sa se sinchiseasca de o morala oarecare.De foarte multe ori raspunsurile noastre cad alaturi.Plini de ego-u sustinem ca din cauza oamenilor s-a ajuns la dezastre.Realitatea este ca de foarte multe ori, legea dezastrelor ne ignora pur si simplu si ca se intampla o serie de lucruri indiferent de contributia noastra sau nu.
garbo172845
Postat pe 8 Februarie 2011 17:36
De la: garbo172845, la data 2011-02-08 17:36:25Va multumesc frumos pentru apreciere.Deciziile care dorim sa ne indrume viata apartin in definitiv fiecaruia dintre noi.De multe ori preferam din comoditate ca altii sa ne indrume viata si atunci deciziile nu ne mai apartin. Cu cat suntem mai multi cei care posedam aceeasi limba, natura intereselor se diversifica intr-atata incat este nevoie de o cale de mijloc care sa fie acceptata de toata lumea sau cel putin inteleasa in sensul pozitiv.Sa nu facem rau celui de langa noi, sa ii respectam parerile atata timp cat ele nu ne fac noua rau, sa materializam emotiile noastre in speranta. Nu religia este violenta ci oamenii care urmaresc niste interese personale in numele ei. Universul uman, viata noastra este violenta, Problema este ce trebuie facut, ce legi trebuiesc puse inaintea noastra incat sa impiedice violenta si sa nu o transforme la un moment dat intr-o violenta de stat.In mod paradoxal, chiar lipsa Dvs. de religie este o forma de religie.Este felul personalizat al fiecaruia de a-si trai cum doreste viata si a nascoci forme ideale de memorie in care sa respecte pe cei mai in varsta sau pe sine.
Va rog sa ma iertati, dar trebuie sa va spun ca in lumea vegetala exista forme de violenta.Spinii de pe unii arbusti sau pomi ne arata ca acestia au inventat forme pasive de aparare.Plantele otravitoare demonstreaza acelasi lucru. Exista plante numite carnivore care consuma animalute mici sau insecte intr-o forma care ii transforma in veritabili ucigasi in serie.Va pot spune ca insasi planeta noastra este violenta si ca isi ia prada in morti fara sa se sinchiseasca de o morala oarecare.De foarte multe ori raspunsurile noastre cad alaturi.Plini de ego-u sustinem ca din cauza oamenilor s-a ajuns la dezastre.Realitatea este ca de foarte multe ori, legea dezastrelor ne ignora pur si simplu si ca se intampla o serie de lucruri indiferent de contributia noastra sau nu.


in primul rand te rog sa ma tutuesti... asa cum face toata lumea aici ! in al doilea rand, ai dreptate in unele puncte. asta dupa parerea mea personala... ! 3,4,5....8... vine si ele ! poate nu deodata ! lipsa mea de religie nu este o religie ci o credinta, ratiune, hotarare personala ! a fi ateu, nu inseamna ca apartii unei religii... ! nu reneg nimic, doar nu cred in ele. la religii ma refer. eu am spus ca la pomi, nu exista violentza. ca unii au spini... ok, o fac sa se apere. asa cum ai spus si de alte plante. ca trandafirul, de ex. restul... plantele carnivore o fac ca sa se hraneasca si sa supravituiasca. legitim, nu ? dar la ce e buna violentza ca sa fortezi pe altcineva sa creada in ce crezi tu ? la oameni ma refer. si tigrul e ucigas ! ca noi de la religie am pornit discutia... si nu de la formele de supravietuire a diferitelor regnuri... ! "Sa nu facem rau celui de langa noi, sa ii respectam parerile atata timp cat ele nu ne fac noua rau, sa materializam emotiile noastre in speranta."... ! te refri la planeta noastra... ???? "Realitatea este ca de foarte multe ori, legea dezastrelor ne ignora pur si simplu si ca se intampla o serie de lucruri indiferent de contributia noastra sau nu"... ! zau... ? si tot la planeta noastra te referi... ????
barboneli
Postat pe 9 Februarie 2011 12:52

Recomandari

Setari Cookie-uri