"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

mmmmda.... asta e problema si diferenta intre oameni ! de la pareri si discutii savante si stintifice, la micimea altor pareri, sustinute legitim de cine crede in ele... ! si astia traiesc pe pamant si ceilalti. mai nasol e cand se intalnesc. devine cacofonie discutia intre ei... ! il mai tineti minte pe Galileo ? ala care a scos mult fum cand l-au pus pe rug ! as fi curios cum se simt urmasii desteptilor din inchizitie, azi, cand e clar ca Galileo a avut dreptate... pentru fapta savarsita de ei. citind-o din cand in cand pe ingerasa asta... mi-am adus aminte de ei. raman la acelasi nivel ! cu cei ca ingerasa... poti sa ramai pe loc, generatii. pe mine cel putin, ma obosesc. da, stiu, o sa-mi spuneti sa nu-i citesc ! dar poate le spuneti lor sa nu scrie... cel putin nu cand/unde se vorbeste si despre altceva, nu numai de nimicuri teologiste sau ineptii dumnezeesti.... ! ptr. ca noi, "astialalti" nu avem nevoie de teoriile ei, in schimb ne sustrage de la discutia interesanta. cel putin pe mine.
barboneli
Postat pe 27 Mai 2011 18:26
lasa barbo...
mai bine pune o melodea!
ufishor
Postat pe 27 Mai 2011 18:29
barboneli ai ceva dreptate, insa imi permit o interventie
din ce-mi amintesc, Galilei, n-a scos prea mult fum pe rug, ca nu prea au avut aia timp sa-l aprinda, venindu-i mintea la cap a zis ca a gresit si ca se caieshte, dar tot le-a dat-o peste bot plecand de pe rug si zicand - "si totusi se invarte! - e pur si move! - nu stiu daca tgrafia mea latina e corecta, dar in fine... era ceva pe acolo )
a murit arestat la domiciliu din ce-mi amintesc, insa i-au fost distruse cercetarile... si chiar si numai pentru alea inchizitorii oricat ar plati pretul ar fi infim!
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 20:40
Istoria implica la un moment dat o serie de schimbari de putere, trecerea de la formele religioase la acelea laice. In acelasi timp, trebuie sa avem in vedere nivelul intelectual si cultural la care se afla o anumita societate raportata la momentul istoric pe care il strabate.. Imi amintesc ca revolutia Franceza care a anulat religia, s-a trezit ca numarul crimelor a sporit ingrijorator, ceea ce a determinat conducerea statului sa revina si sa se foloseasca de religie ca mijloc de presiune asupra comunitatii astfel ca aceasta sa nu se degradeze iremediabil. Vreau sa spun ca istoria a creeat niste echilibre si ca incalcarea unor anumite lucruri poate da nastere unor efecte neasteptate.
Daca vorbiti de Luptatoarea cu trestia, ea este nevinovata, deoarece desi este bine intentionata, nu stie sa isi sustina cauza, ceea ce duce la efectul contrariu.Fara sa isi dea seama, face un deserviciu religiei prin modul in care se prezinta si cum o sustine.
garbo172845
Postat pe 27 Mai 2011 21:25
Barboneli este un om inteligent si este o placere sa discuti cu un astfel de partener.
garbo172845
Postat pe 27 Mai 2011 21:30
De la: ufishor, la data 2011-05-27 18:29:38lasa barbo...
mai bine pune o melodea!



http://youtu.be/4RiU2T4Psyc



barboneli
Postat pe 27 Mai 2011 22:03
De la: garbo172845, la data 2011-05-27 21:30:37Barboneli este un om inteligent si este o placere sa discuti cu un astfel de partener.



mersi ! "da nu cine stie ce".... ! (Zizi Serban)
barboneli
Postat pe 27 Mai 2011 22:06
De la: alfheim, la data 2011-05-27 20:40:05barboneli ai ceva dreptate, insa imi permit o interventie
din ce-mi amintesc, Galilei, n-a scos prea mult fum pe rug, ca nu prea au avut aia timp sa-l aprinda, venindu-i mintea la cap a zis ca a gresit si ca se caieshte, dar tot le-a dat-o peste bot plecand de pe rug si zicand - "si totusi se invarte! - e pur si move! - nu stiu daca tgrafia mea latina e corecta, dar in fine... era ceva pe acolo )
a murit arestat la domiciliu din ce-mi amintesc, insa i-au fost distruse cercetarile... si chiar si numai pentru alea inchizitorii oricat ar plati pretul ar fi infim!



si eu am o memorie buna... fara legatura cu ce ai spus tu ! si unde ai perfecta dreptate ! dar memoria mea ma intoarce la scoala (Dr. Petru Groza din Bucuresti....) nu mai tin insa minte in ce clasa, ca eu un an mergeam la scoala, doi nu.... dar tin minte de parca a fost ieri... sau alaltaieri, in care profesorul ne-a spus ca, Galileo fiind pe rugul aprins.... ultimele lui cuvinte au fost: "E Pur Simuove".... ! e... eu nefiind de fata atunci cu rugul, l-am crezut pe profesor. parca si in cartea de istorie scria asa, dar acum nu mai jur.... dupa ce te-am citit pe tine si la google... !!!! mersi pentru corectie !


barboneli
Postat pe 27 Mai 2011 22:18
De ce credeti ca majoritatea crestinilor sunt poate mai rai decat ateistii? Si nu pare a fii nici o diferenta intre ei? Eu una cred ca credinciosii care merg la biserica,,asculta de ceea ce zic preotii care nu au har,,si nu sunt constructibili....Si credinciosii nu se lasa in voia lui Dumnezeu,nu se pocaiesc de pacate,nu isi smeresc mintea...si sa il lase pe Dumnezeu sa le conduca drumul si sa le lumineze calea....
ingerasulluptator
Postat pe 27 Mai 2011 22:28
citat de la ...845: "Daca vorbiti de Luptatoarea cu trestia, ea este nevinovata, deoarece desi este bine intentionata, nu stie sa isi sustina cauza, ceea ce duce la efectul contrariu.Fara sa isi dea seama, face un deserviciu religiei prin modul in care se prezinta si cum o sustine."

ok, dar eu zic ca mai bine Luptatoarea cu trestia, sa-si ia trestia si sa merga la pescuit in apele cu pesti... macar isi aranjeaza un pranz onorabil ! si ma indoiesc ca chiar ar face un serviciu bisericii... intrand in/la toate topicele, indiferent daca discutam despre caini, divorturi, biciclete sau mai stiu eu ce.... cu lozincile ei ! sa deschida un SINGUR topic, ca un fel de bisericuta, ea la amvon siiii.... sa de-a drumul la mitraliera ei deeee... nu's cum sa le zic ! stiu eu... poate gresesc, ptr. ca totusi topicul asta contine la titlu si cuvantul "religie".... totusi ! dar la celelalte, nu ! bine ca a luat Steaua cupa.... asa ca mi-a trecut supararea !!!
barboneli
Postat pe 27 Mai 2011 22:30
barboneli, degeaba zici, trust me!
irinuca nu se da dusa nici daca i-ar cere-o dumnezeul ei... iar 845 stie foarte bine cine e luptatoarea lui peshte, ca sa isi dea seama ca am dreptate.
ai incercat vreodata sa determini un copchil incapatanat sa faca ceva? iar plodul, nu si nu, nici cu rugaminti, nici cu amenintari, nici cu bataie?
ei, asta-i irinuca noastra. doar ca ea are numai psihologic varsta unui plod d-ala, la vreo 6 - 7 ani, pentru ca e un pic retarda. are o singura idee, fixa si permanenta, pe care nu si-o lasa din brate nici sa dai cu tunul si pe care o arunca pe unde se nimereste
si asta o face de cel putin trei ani pe aici
Thor_again
Postat pe 27 Mai 2011 22:37
barboneli
invatzaturile comunisto-staliniste aveau truncherile lor
centrul pompidou din frantza, are multe chestii legate de istorie, real prezentate, nu ca in cartzile noastre de limba istorie

ingerasule... ramai doar angel radios, te rugam, si dupa ce mai inaintezi intru cultura, si compilatzie, apoi cu un izircitz de lojica bine pus la punct, administreaza-ne o doza de educatzie si corecturi!
ateistii la ce echipa joaca? sunt din aceeasi familie cu grevistii, fierar-betonistii, fotbalistii, contrabadishtii, stivuitoristii, tractoristii, calculatoristii???
alfheim
Postat pe 27 Mai 2011 22:38
De la: alfheim, la data 2011-05-27 22:38:37barboneli
invatzaturile comunisto-staliniste aveau truncherile lor
centrul pompidou din frantza, are multe chestii legate de istorie, real prezentate, nu ca in cartzile noastre de limba istorie

ingerasule... ramai doar angel radios, te rugam, si dupa ce mai inaintezi intru cultura, si compilatzie, apoi cu un izircitz de lojica bine pus la punct, administreaza-ne o doza de educatzie si corecturi!
ateistii la ce echipa joaca? sunt din aceeasi familie cu grevistii, fierar-betonistii, fotbalistii, contrabadishtii, stivuitoristii, tractoristii, calculatoristii???


mmmda... ! am inteles, Thor ! deci aici pe garbo... trebe sa fi un pic masochist ! trei ani.... Doaaaaamne.... ???!!! aceleasi fraze, aceleasi tampenii... ! ok, eu o inteleg pe ingerasa... ii respect convingerile si credintele..... dar ce vina avem noi, astia care cred altfel ? si noi, avem lumea noastra, buna rea, asta e.... dar ce ma deranjeaza ce-l mai mult e ca noi, indiferent daca salvam vieti de om prin meseria noastra, daca iubim pana si gandacii, daca facem mult bine naturii tot prin meserie sau din afectiune... daca nu intram in standarturile acestei fintze bolnava.... tot nu e bine ! cine e EA ca sa ne critice, uneori indirect... sa ne invete cum trebuie sa ne comportam sau mai ales, cum sa gandim, sa credem, sa neee.... si asa mai departe si de ce i se permita asa ceva, aici, pe garbo ??? asta e rolul,acestui forum ? am scris aici la alfheim... ptr ca el a scris asta: "ingerasule... ramai doar angel radios, te rugam, si dupa ce mai inaintezi intru cultura, si compilatzie, apoi cu un izircitz de lojica bine pus la punct, administreaza-ne o doza de educatzie si corecturi !" corecturi la ce.... ???? aici la garbo... nu exista si cea ce se cheama: "Persona non grata" ???
barboneli
Postat pe 28 Mai 2011 00:11
Nope, nu exista.
Exista insa actiunea de ignorare a impricinatului, si uneori este suficient. De asemenea, daca sare calul, exista butonul de raportare al limbajului, iar pentru irinuca stergerea contului de catre administratori nu ar fi o premiera.
anakin
Postat pe 28 Mai 2011 00:28
De la: alfheim, la data 2011-05-27 20:40:05barboneli ai ceva dreptate, insa imi permit o interventie

a murit arestat la domiciliu din ce-mi amintesc, insa i-au fost distruse cercetarile... si chiar si numai pentru alea inchizitorii oricat ar plati pretul ar fi infim!


ai participat?
dor72
Postat pe 28 Mai 2011 00:36
De la: anakin, la data 2011-05-28 00:28:29Nope, nu exista.
Exista insa actiunea de ignorare a impricinatului, si uneori este suficient. De asemenea, daca sare calul, exista butonul de raportare al limbajului, iar pentru irinuca stergerea contului de catre administratori nu ar fi o premiera.



mmmda... chestia cu ignorarea s-a mai propus si nu e rea. trebuie sa incep in a ma obisnui s-o ignorez... ! asta e ! nu te superi irina... sper ?!? eu eram cat pe ce sa ma arunc in bratele ei si sa-i plang pe umar (ei.... o puneam eu pe un scaunel, nu va faceti griji...) cerandu-i iertarea pentru pacatele mele... dar tot citind-o, mi-am dat seama ca ce scrie e numai bla, bla, bla ! aaa... sa nu credeti ca sunt balbait, nu la blagoslovenie ma refeream... !!! si se mai si repeta. fraza asta am mai intalnit-o de mai multe ori, nu numai in randurile de mai sus. "De ce credeti ca majoritatea crestinilor sunt poate mai rai decat ateistii? Si nu pare a fii nici o diferenta intre ei? Eu una cred ca credinciosii care merg la biserica,,asculta de ceea ce zic preotii care nu au har,,si nu sunt constructibili....Si credinciosii nu se lasa in voia lui Dumnezeu,nu se pocaiesc de pacate,nu isi smeresc mintea...si sa il lase pe Dumnezeu sa le conduca drumul si sa le lumineze calea...."
ce-o fi insemnand: "speresc mintea"... ? trebuie operatie... ? in fine... o sa incep sa ma exersez si sa nu mai citesc frazele ei utopice si... ce sa mai adaug, ca e evident... si lipsite de logica ! (Dumnezeu sa ne conduca drumul.... ). dar stii cum e... e ca o plimbare intr-un parc frumos si ingrijit, curat (ok, forumul nu e chiar asa... dar eu dau doar un exemplu...) cu alei pline de flori si cand ajungi in dreptul unui beat cazut sub o banca (aaaoleu... am uita sa va spun de banci...) tot intorci privirea spre el, cu toate ca se putea sa mergi in continuare si fara sa te uiti la el... !!! cam asa e si cu irina luptatoarea..... !
ma scuzati pentru interventie.... ! cand nu mananc mult, scriu mult ! e un defect din nastere.
barboneli
Postat pe 28 Mai 2011 10:44
ai ajuns sa ignorezi?

ar trebui sa ignoreze si altii....
dor72
Postat pe 28 Mai 2011 10:48
Pai asta e cel putin al 17-lea cont din care posteaza irinuca. Ma rog, de atatea imi amintesc eu, mai are insa o gramada facute cu mult timp in urma, din care inca nu a postat nimic. Este, totusi, inofensiva, spre deosebire de ailalta care nu facea decat sa improaste din patru conturi cu dejectii pe aici. O bagai sau nu in seama, ea era prezenta. Cum am zis si mai incolo un pic, tocmai am primit e-mail de raspuns cum ca s-au rezolvat toate cele patru conturi ale ei.
Thor_again
Postat pe 28 Mai 2011 10:54
De la: barboneli, la data 2011-05-28 10:44:50
De la: anakin, la data 2011-05-28 00:28:29Nope, nu exista.
Exista insa actiunea de ignorare a impricinatului, si uneori este suficient. De asemenea, daca sare calul, exista butonul de raportare al limbajului, iar pentru irinuca stergerea contului de catre administratori nu ar fi o premiera.



mmmda... chestia cu ignorarea s-a mai propus si nu e rea. trebuie sa incep in a ma obisnui s-o ignorez... ! asta e ! nu te superi irina... sper ?!? eu eram cat pe ce sa ma arunc in bratele ei si sa-i plang pe umar (ei.... o puneam eu pe un scaunel, nu va faceti griji...) cerandu-i iertarea pentru pacatele mele... dar tot citind-o, mi-am dat seama ca ce scrie e numai bla, bla, bla ! aaa... sa nu credeti ca sunt balbait, nu la blagoslovenie ma refeream... !!! si se mai si repeta. fraza asta am mai intalnit-o de mai multe ori, nu numai in randurile de mai sus. "De ce credeti ca majoritatea crestinilor sunt poate mai rai decat ateistii? Si nu pare a fii nici o diferenta intre ei? Eu una cred ca credinciosii care merg la biserica,,asculta de ceea ce zic preotii care nu au har,,si nu sunt constructibili....Si credinciosii nu se lasa in voia lui Dumnezeu,nu se pocaiesc de pacate,nu isi smeresc mintea...si sa il lase pe Dumnezeu sa le conduca drumul si sa le lumineze calea...."
ce-o fi insemnand: "smeresc mintea"... ? trebuie operatie... ? in fine... o sa incep sa ma exersez si sa nu mai citesc frazele ei utopice si... ce sa mai adaug, ca e evident... si lipsite de logica ! (Dumnezeu sa ne conduca drumul.... ). dar stii cum e... e ca o plimbare intr-un parc frumos si ingrijit, curat (ok, forumul nu e chiar asa... dar eu dau doar un exemplu...) cu alei pline de flori si cand ajungi in dreptul unui beat cazut sub o banca (aaaoleu... am uita sa va spun de banci...) tot intorci privirea spre el, cu toate ca se putea sa mergi in continuare si fara sa te uiti la el... !!! cam asa e si cu irina luptatoarea..... !
ma scuzati pentru interventie.... ! cand nu mananc mult, scriu mult ! e un defect din nastere.

(nu va impacientati... am vrut doar sa-mi corectez o greseala... )
barboneli
Postat pe 28 Mai 2011 12:18
si de ce nu ai facut-o?
dor72
Postat pe 28 Mai 2011 12:20
Mie una nu imi plac pacatosii....care sunt rai si nu se pocaiesc de pacate si sa isi vada de treburile lor...Sunt si retradati din astia care impedica lumea ca sa fie fericita si linistita..mai intreb ce or avea oare in capul lor...pt ca ce semeni aia culegi...
ingerasulluptator
Postat pe 28 Mai 2011 16:03
Versiunea Wikipedia:
"Susinerea de ctre Galileo a copernicanismului a dus la controverse n epoc, o mare majoritate a filosofilor i astronomilor nc susinnd (cel puin declarativ) viziunea geocentric cum ca Pmntul ar fi centrul universului. Dup 1610, cnd a nceput s susin public heliocentrismul, a ntmpinat o puternic opoziie din partea a numeroi filosofi i clerici, doi dintre acetia din urm denunndu-l inchiziiei romane la nceputul lui 1615. Dei la acea vreme a fost achitat de orice acuzaie, Biserica catolic a condamnat heliocentrismul ca fiind fals i contrar Scripturii n februarie 1616,[10] iar Galileo a fost avertizat s abandoneze susinerea saceea ce a promis s fac. Dup ce, mai trziu, i-a aprat din nou prerile n celebra sa lucrare, Dialog despre cele dou sisteme principale ale lumii, publicat n 1632, a fost judecat de Inchiziie, gsit vehement suspect de erezie, forat s retracteze i i-a petrecut restul vieii n arest la domiciliu."
garbo172845
Postat pe 28 Mai 2011 18:41
De la: garbo172845, la data 2011-05-27 11:15:45Luptatoarea lui Ardei copt.Te ridic la rangul de Cascaval.Crezi ca merge cascavalul cu varza, ca eu nu am incercat.



mergeee....ca tu esti varzaaaa...m-ai lamurit pe deplin...
O_K
Postat pe 29 Mai 2011 01:11
De la: garbo169282, la data 2011-01-09 04:00:49of of cine poate demonstra existenta lui DUMNEZEU?


ei lasa, nu incerca sa arunci matza moarta in curtea altora... demonstreaza tu inexistenta lui, mai bine... :P
:)))
eu_geminy
Postat pe 29 Mai 2011 19:46
De la: dor72, la data 2011-05-28 12:20:28si de ce nu ai facut-o?


ba am facut-o ! am corectat ce am scris inainte si am reusit ! uite ce corect e acum: "smeresc mintea".
barboneli
Postat pe 29 Mai 2011 23:02
De la: eu_geminy, la data 2011-05-29 19:46:40
De la: garbo169282, la data 2011-01-09 04:00:49of of cine poate demonstra existenta lui DUMNEZEU?


ei lasa, nu incerca sa arunci matza moarta in curtea altora... demonstreaza tu inexistenta lui, mai bine... :P
:)))


stii ce ? eu prefer s-o faci tu ! tu pui mereu virgulele unde trebuie ! asta face lectura mai placut, nu ca la ea..... !!!! sau la mine !
barboneli
Postat pe 29 Mai 2011 23:06
De la: barboneli, la data 2011-05-29 23:02:05
De la: dor72, la data 2011-05-28 12:20:28si de ce nu ai facut-o?


ba am facut-o ! am corectat ce am scris inainte si am reusit ! uite ce corect e acum: "smeresc mintea".


ia smereste mata mintea aia sa scrie " s-o ignor"
sa nu mai ignori ignorarea...
dor72
Postat pe 29 Mai 2011 23:16
De la: dor72, la data 2011-05-29 23:16:52
De la: barboneli, la data 2011-05-29 23:02:05
De la: dor72, la data 2011-05-28 12:20:28si de ce nu ai facut-o?


ba am facut-o ! am corectat ce am scris inainte si am reusit ! uite ce corect e acum: "smeresc mintea".


ia smereste mata mintea aia sa scrie " s-o ignor"
sa nu mai ignori ignorarea...
Vezi ca te-am prins cu mata in sac....pai atunci cand iti smeresti mintea trebuie sa ignori mintea ta pacatoasa
ingerasulluptator
Postat pe 29 Mai 2011 23:22
cui te adresezi, maica?
dor72
Postat pe 29 Mai 2011 23:23
De la: dor72, la data 2011-05-29 23:23:59cui te adresezi, maica?
pai la amandoi am uitat sa scriu pluralul
ingerasulluptator
Postat pe 29 Mai 2011 23:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ceva despre zodia rac ce se poate spune...ma refer la relatiile in dragoste 9 De la: alushy 27 Decembrie 2009 13:15
gradinita si afer school 3 De la: ilincaianovici 6 Septembrie 2012 11:38
as merge la lucru in italia 1 De la: garbo004062 10 Septembrie 2010 16:06
sal 57 De la: ameno 15 Iulie 2010 15:28
Principii sau dragoste? 59 De la: teona_35 30 Iunie 2009 10:53
Setari Cookie-uri