am 18 ani si sunt in 8 saptamani de sarcina nu vreau avorttt:( :( va rog sa imi dati un sfat

[Este mai mare pacat sa faci avort decit sa omori un om .Omul poate riposta dar finta din tine nu .Un sf parinte spunea "Un copil se naste cu piinea sub brat"Nu ti fie frica Dumnezeu are grija si de puiul din buruieni dar de un pui de om.Cu Dumnezeu inainte si sa te aiba in grija !
garbo159991
Postat pe 17 Februarie 2013 15:40
De la: garbo_11297, la data 2013-02-09 11:57:11Am 18 ani ,in octombrie fac 19 ani,am ramas insarcinata fara voia noastra,a o relatie de 4 ani cu un baiat care ma iubeste neconditionat,il iubesc la randul meu enorm de mult,stam impreuna la parinti lui,cand le el..cand la mine,el munceste pe un salariu de 11 milioane.. in decembrie am rramas insarcinata cum am spus vara voia noastra pana in ianuarie nu am stiut pana am facut un test..am facut un test de sarcina eram foarte emotionata imi doresc acest copil enorm de mult,am vorbit cu parinti lui parinti lui au spus sa facem ce vrem ca o sa ne ajute si dansi ,dar au pus problema in felul urmator : "ganditi-va bine ca o sa fie greu,noi avem si noi datorii stiti bine o sa va ajutam cum putem si noi,dar mai bine asteptati un an de zile sa termiine si flori scoala si sa se angajeze,noi am hotarat sa il pastram dar iubitul meu prima oara a spus sa il dau aaafara si eu nu vreau sa il avortez:((( pot continua scoala si insarcinata ..o sa muncesc si ca femeie de serviciu pentru acest copil,este primul copil nu vreau sa pierd copilul.am fost mircuri la medic am facut o ecografie este minunat am inceput sa plag cand l-am vazut si iubitul meu a inceput sa planga cand l-a vazut acolo mic..am ajuns amandoi la concluzia sa il pastram dar el de 3 zile sta numai stresat se gandeste cca nu o sa ne descurcam.am vb sa facem si cununia civila in vara,si sa astram copilul,inca nu am vb cu mama o sa discutam astazi :(( mama nu stiu daca o sa fie de aacord.pentru ca este cu scoala vrea sa imi continui scoala.. :((nush cum o sa reactioneze.. imi este foarte frica de ea..:( ce sa fac.:( ubitul meu este foarte strest in privinta asta ..cu mama,si cu copilul.ce sa fac..:( imi este frik ca mama o sa imi faca bagajele si o sa ma dea afaraa din casa..ibitul meu.. imi da impresia ca nu il vrea.il tot intreb daca este sigur imi spune ca da..:( ce sa fac va rog.:( cum s aii spun lui mama..:( ce ma sfatuiti:(
garbo_4868
Postat pe 17 Februarie 2013 15:58
Buna....si eu am tot 18 ani...impliniti in iulie...si surpriza...am o fetita de 1 an si 3 luni....nu pot spune ca mi-a fost usor...dar nici imposibil nu a fost...a fost bine...cand imi era greu imi priveam fetita si ziceam ca fac totul pentru ea...asa ca mergeam inainte....si acum am o fetita extraordinara...m-am descurcat mai bine decat femeile cica "mature"(peste 22 ani)....deci varsta nu e o problema...nici eu nu am stiut de sarcina si am ramas din greseala ca si tine....dar de cum am aflat mi-am iubit copilul...sfatul meu este sa il pastrezi daca il doresti...daca te ajuta si socrii este exceptional..scoala...alta problema abordata de tine....tin sa iti spun ca pana la 6 luni de sarcina eu am fost la scoala.....si a fost ok....m-au inteles profesorii si colegii si au avut mai multa grija de mine...in plus...aveam mult mai mult chef de invatat...eram mai energica si invatam mai usor....dupa ce am nascut m-am transferat la frecventa redusa si acum sunt clasa a 12-a...deci se poate....cu serviciul...te sfatuiesc sa astepti sa faca bebelul 1 an ca sa il poti da la cresa sau sa il lasi cu cineva...pana la un an are multa nevoie de tine....daca termini liceul poti sa iti iei un job mai bun...nu trebuie sa fi femeie de servici....si mie mi-a fost frica de mama...a facut foarte urat cand a aflat,a vrut sa ma puna sa fac avort(eram si minora-16 ani jumate) dar am plans,am insistat,m-am luptat pt copilul meu si a inteles....nu m-a dat afara din casa ba chiar m-a ajutat...si-a iubit nepotica din prima clipa cand a vazut-o la eco...si acum e moarta dupa ea...o iubeste nespus si ii ia mereu cate ceva...ba chiar a insistat sa ii cumpere tot ce trebuie pentru cand se naste...trebuie sa ii spui ca iti vei continua scoala.....si sa vorbesti sincer cu ea...e mama si poate intelege....si mama era obsedata cu scoala...acum se lauda peste tot cu mine ca imi continui scoala chiar daca am un copil....in legatura cu iubitul tau...e speriat...si ingrijorat ca nu ii va putea oferi tot ce are nevoie bebelusului...arata-i povestea mea si poate il va linisti...oricum are salariu bunicel,crede-ma...iubitul meu avea doar 8-9 milioane...si ne-am descurcat totusi....daca vrei sa mai discutam iti dau id-ul meu: nykol_nana si vorbim...te ajut cu tot ce pot.....curaj mult si sanatate...sa ai un bebe frumos si sanatos
garbo_4868
Postat pe 17 Februarie 2013 16:15
Bine spus Gabi... un copil nu trebuie planificat, ci vine atunci "cand nu trebuie" si trebuie primit cu bucurie si cu bratele deschise pentru ca este o binecuvantare de la Dumnezeu. Multi sunt disperati ca le strica planurile, carierele alea de piatra (nu-ti aduc nici o satisfactie decat remuscari ulterior), dar nu-si pun problema ca si ei la randul lor, cand au venit pe lume... poate au fost norocosi ca au scapat de "ghilotina"... Eu am ramas insarcinata la 28 ani, tot fara "voia noastra" si imi puneam problema ca nu am casa, nu am ce imi trebuie, dar nici nu concepeam sa iau viata copilului, nu-mi apartine mie, ci lui Dumnezeu !!! Si asa cum discuta cineva intr-un mod ironic "ca s-a intamplat fara voia noastra", de cele mai multe ori chiar asa si e... vine fara sa te intrebe daca vrei sa-l primesti !!! Eu zic sa te gandesti bine si sa nu iei decizii pripite sau sub impulsul fricii sau al fortarii celor din jur, mai tarziu vei regreta si ce greu va fi sa traiesti cu vina pacatului... remuscarea va fi pentru toata viata !!! Un copil este o minune, un dar de la Dumnezeu, o binecuvantare... daca vei sti cum sa-l cresti vei fi mandra de rodul iubirii voastre si iti va aduce multe satisfactii, vei vedea... Eu sunt mandra ca am o fetita plina de viata si chiar simt pentru ce traiesc, pentru ce ma zbat in viata asta si pentru cine muncesc, sa-i ofer ce isi doreste pentru ca stiu ca la randul meu voi avea multe bucurii si ma pot mandri cu ceva, sa dai viata unui copil este un mare sacrificiu, o adevarata jertfa de sine, nu multe fac astfel de sacrificii, mai degraba sacrifica o viata nevinovata pentru propriile capricii !!! Ma rog ca Dumnezeu sa te ajute sa treci peste toate chinurile si sa te poti bucura de satisfactia si darul de a fi mama !!!
mateivioletadorina
Postat pe 17 Februarie 2013 18:56
De la: garbo_68, la data 2013-02-17 14:20:14daca ti-l doresti acepta, dar nu uita de responsabilitati... si cu 11 mil? sincer eu cheltui o pers la 28 ani tanar fara familie singur...circa 1200 euro ..casa, masa, mancare intretinere.. si el cu 250 de euro ..cate persoane?
p.s: aveti grija de voi

Te insori cu mine ?
Sarikiz
Postat pe 17 Februarie 2013 19:24
Nu ucide sufletelul din tine! Vei regreta toata viata. Nu esti in cea mai disperata situatie. Cu ajutorul lui Dumnezeu ai sa razbesti!
foreverme06
Postat pe 18 Februarie 2013 00:06
Buna copila .... eu te sfatuiesc sa tii cont doar de dorinta tatalui copilului tau ! Un copil trebuie sa fie in primul rand dorit de ambii parinti ! Daca barbatul tau il vrea si tu il vrei , atunci totul va veni de la sine , fara a tine cont de dorintele parintilor vostrii ! Responsabili pentru copilul vostru sunteti DOAR VOI DOI ! Daca unul dintre voi nu vrea sa isi asume responsabilitatile , atunci nu are sens ca copilul sa vina nedorit .... Un copil are nevoie de parintii lui care si-l doresc ....si atat ! Restul nevoilor unui copil se pot rezolva , mai ales daca sunteti doi si il vreti amandoi pe puiul vostru . Solutii se gasesc pentru orice problema din viata , doar pentru DRAGOSTE CU DE-A SILA , NU ! Deci , draga mea : primordial este , pentru fericirea unui copil , ca ambii parinti sa il vrea ! Ce vor altii , nu conteaza ! Iti doresc intelepciune si putere sa iti rezolvi problema cea mai importanta a vietii : venirea pe lume a unui copil , dorit de ambii parinti !
Efemeride
Postat pe 18 Februarie 2013 01:16
buna eu nu prea imi place sa dau sfaturi dar pot sati zic ce gandesc ori ce copil se naste cu norocul lui daca in adevar crezi ca al vrei atunci adul pe lume nu pot sa zic ca osa fie usor dar osa te descurci daca ai vointa vreu sati zic cate ceva despre mine eu am fost fortata de parinti casa ma castoresc la 16 ani aveam 2 copii la 21 de ani am avut puterea sa pun piciorul in prag si sa divortez am ramas cu 2 copii dar nu imi pare rau ca iam adus pe lume si nu am fost copii din iubire dar am avut reposabilitate de ai creste acum sau facut mari nu mai sant doar mama sant si ceamai buna prietena deci drebuie sa te gandesti forte bine daca ai puter sal cresti si singur osa te descurci ati dorec numai bine pa
garbo121853
Postat pe 18 Februarie 2013 01:40
Buna, la adoptie te-ai gandit?
Eu sunt o mama adoptatoare si iubesc copilul mai mult decat daca ar fi copilul meu natural.
Decat sa faci un pacat asa de mare ca avortul, mai bine il dai spre adoptie.
Te rog sa te mai gandesti.Doamne ajuta!
garbo049561
Postat pe 18 Februarie 2013 08:44
Buna,intotdeauna sa urmezi primul gand care iti vine in minte ,acela este de la Dumnezeu.Ai luat o hotarare f buna de a lasa copilul sa se nasca, nu te mai abate de la el,mai ales daca asta este ce iti doresti.Pentru aceasta hotarare buna,mai ales daca o vei duce la bun sfarsit vei avea numai bucurii si toate ti se vor indeplini in viata, daca nu vei avea numai probleme pentru ca pasesti cu stangul in viata. Nu vreu sa te sperii.Iti vorbeste o femeie de 44 ani din Buzau cu o fetita de 19 ani,careia i-am spus ca daca v-a ramane insarcinata sa pastreze copilul sa mi-l dea mie sa-l ,cresc chiar daca imi va fi greu pt ca am servici si a spus ca nu are de gand sa dea primul copil afara daca se v-a intampla ,si mai am doi baieti gemeni de 12 ani.Te rog sa ma tii la curent cu ce se vp-a intampla in viata ta, chiar vreau sa te ajut.
Nu te speria ca iti vei pierde iubitul sau ca iti va fi greu Dumnezeu te va sprijini la fiecare pas.
garbo000899
Postat pe 18 Februarie 2013 09:50
ce avort sa mai faci copil fara minte?la 8 saptamani e maricel embrionul si o sa vezi moartea cu ochii.daca te-a mancat in cour,suporta consecintele si hai in life cu tine.da piept cu viata din adolescenta,ca nu puteai sa ti-o traiesti usor,sa te bucuri de perioada cea mai frumoasa a vietii,facand lucrurile specifice ei.ai ales sa speli izmene si sa schimbi scutece asa timpuriu,te temeai ca o sa ratezi ocazia si te-ai gandit tu sa te asiguri din timp.pacat de voi tinerelele astea prostute,va jucati cu putza de parca asta ar fi jucarie .educatie sexuala intai si apoi destrabalare.zici ca te omoara mata,dar ea ce credea ca se intampla acolo sub plapumioara la voi,jucati table?mentalitatea comunista a ei te-a adus in situatia asta,e rusinos sa vb cu copiii despre asta,dar nici sa vii cu burta la gura nu e bine.lasa ca o sa-i treaca mamei tale supararea ca doar e complice si ea la acest incidend fara voia voastra
garbo229821
Postat pe 18 Februarie 2013 10:57
De la: garbo000899, la data 2013-02-18 09:50:15Buna,intotdeauna sa urmezi primul gand care iti vine in minte ,acela este de la Dumnezeu.Ai luat o hotarare f buna de a lasa copilul sa se nasca, nu te mai abate de la el,mai ales daca asta este ce iti doresti.Pentru aceasta hotarare buna,mai ales daca o vei duce la bun sfarsit vei avea numai bucurii si toate ti se vor indeplini in viata, daca nu vei avea numai probleme pentru ca pasesti cu stangul in viata. Nu vreu sa te sperii.Iti vorbeste o femeie de 44 ani din Buzau cu o fetita de 19 ani,careia i-am spus ca daca v-a ramane insarcinata sa pastreze copilul sa mi-l dea mie sa-l ,cresc chiar daca imi va fi greu pt ca am servici si a spus ca nu are de gand sa dea primul copil afara daca se v-a intampla ,si mai am doi baieti gemeni de 12 ani.Te rog sa ma tii la curent cu ce se vp-a intampla in viata ta, chiar vreau sa te ajut.
Nu te speria ca iti vei pierde iubitul sau ca iti va fi greu Dumnezeu te va sprijini la fiecare pas.
ce?in loc sa iti inveti fiica sa foloseasca mijloace contraceptive,tu ai linistit-oca nu e nicio problema,ca il cresti tu?doamne,ce lume....cu alte cuvinte,asta e instigare la maternitate
garbo229821
Postat pe 18 Februarie 2013 11:01
Mai intai de tote felicitarii!!! Este cel mai frumos lucru care ti se intampla, o mare minune. Nu da ascultare celor cafe vor sa-ti mucida copilul. Ai nevoie de ajutor? Va stau la dispozitie. Doamne ajuta! Preot Damaschin. Iasi 0744798610
garbo199118
Postat pe 18 Februarie 2013 11:03
la telefon nu voi avea nevoie de ochelari
garbo199118
Postat pe 18 Februarie 2013 11:05
iote cum stau la panda preotii pe garbo sa salveze suflete
garbo229821
Postat pe 18 Februarie 2013 11:12
De la: quasaria, la data 2013-02-16 22:17:57Si ca sa intelegi de pe ce pozitie vb., daca e sa ne dam in barci cu "realizarile", am citiva ani inaintea ta dar si multe nivele ierarhice Si un "salariu" cu mai multe cifre decit se discuta aici. Pentru ca am responsabilitati pe doua continente. Asa ca argumentul cu prapaditul e temp la o "mare casa de avocatura" e absolut pueril.
Si pina si al meu e "un prapadit de job" , un job exact ca altele - in clauzele de angajare discutate fiind sa imi asigure conditiile sa imi iau copilul cu mine. Pentru ca imi permit sa pun conditii - daca pe mine ma vor le accepta, daca nu sa ia pe altcineva! Pt ca e doar un rahat de job. E doar o schimbare de peisaj. E doar ceva ce fac pentru ca sint buna in ceea ce fac si pentru ca imi place si pentru ca vreau - altfel am situatia financiara necesara in care sa imi permit sa stau acasa sa fac gogosi pentru fie-mea. Si nu as considera ca imi pierd galoanele daca fac asta. Sau daca ma plimb in slapi pe plaja. Pentru ca da, sint momente mai importante decit orice functie, miss.


Esti prea plina de frustrari si rautate ca sa poti face parte din randul femeilor cu o cariera frumoasa. Si da, nu numesc prapadit jobul meu pt cei aproape 25 de ani ai mei si traind in Romania pana la urma.
Get a life ti se potriveste ca o manusa, cu un job pe 2 continenta nu ai avea timp sa postezi aici peste 9 mii de mesaje, uite eu cu jobul meu asa pueril cum suna pt tine, mi ar mai trebui o viata. Probabil esti doar o casnica, fara sot judecand vehementa cu care insisti sa ma ataci. Nu e nici o rusine sa fii casnica, si mama mea este casnica, dar tocmai de aceea s-a ocupat de educatia copiilor si si- a pastrat o anumita delicatete a sufletului, ca nici celui mai aprig dusman nu i-ar vorbi cum imi vb tu mie... Ma amuzi chiar

Si da, sunt momente mai importante decat orice functie, categoric, asta nu inseamna ca trebuie sa concepi un copil cand abia te intretii tu, despre asta era vb. Fiecare stie cand e momentul potrivit pt el...
Fiecare e ceea ce scrie...uite ce mesaj mi ai lasat... ce deduci, om agresiv pana n panzele albe, care judeca, da directive, imposibil sa accepte alte opinii, frustrat, complexat...Esti de plans de mila...get a life dupa cum ai zis, in loc sa sari la gatul unui copil, ca banuiesc ca asta sunt pana la urma fata de tine...e patetic!
Roslein
Postat pe 18 Februarie 2013 11:13
imi permit sa iti dau si eu cateva sfaturi, chiar daca vin de la un barbat,...in primul rand ,parintii tai stiau ca tu locuiesti cu prietenul tau ,deci ,nu stiu daca comentariul mamei ar fi elocvent,mai ales pt ca ea este mama si stie chestia asta mai bine decat tine,indiferent ce si cum te protejezi, inevitabilul se va produce, deci, s-a produs ,...in al doilea rand, daca tu ai o relatie de 4 ani cu prietenul tau,deci nu exista dubii ca relatia este consecventa si din pasiune,trebuia sa stiti amandoi ca acest lucru se poate intampla, uitati-va ce consecinte poate avea o sarcina , dar acum este prea tarziu,ati facut-o, ati facut-o,...copilul nu este de vina iar bucuria de a fi mama nu cred ca impiedica pe nimeni,....fiti sau comportati-va chiar ca doi oameni maturi, un copil este o bucurie chiar daca in zilele noastre ar putea fi o mica problema, dar nu esti prima si nici ultima care face sau i se intampla asa ceva,....fii cu picioarele pe pamant si ia viata in piept, vei fi mai fericita alaturi de micutul sau micuta ta,

Sa fii fericita si sa aveti grija de voi
garbo181632
Postat pe 18 Februarie 2013 11:41
De la: garbo_11297, la data 2013-02-09 12:38:33imi asum orice,daca mama nu o sa fie de acord,astta este,daca si parinti lui iubitul meu o sa reactioneze urat. nu ma intereseaza ai dreptate,dar iubitul meu cum am mai spus,ese stresat s-a c-am schimbat in comportament.. sta stresat si se tot gandeste ca nu o sa ne ajunga 11 mil..dar eu zic ca o sa ne descurcam daca o sa ne ajute si parinti pana ne punem pe picioare sa zic asa..



Sora mea a nascut in decembrie si are o minunatie de fetita, cumnatul are un salariu de 1200 lei , locuiesc cu parintii lui si nici macar nu este casa lor. Decizia iti apartine, spre norocul tau esti tinara si cresti odata cu bebelul .. e mai bine asa, .. eu am 26 si inca n-am incercat aceasta minune a unei femei. Nu sunt de acord cu avorturile, doar in cazuri exceptionale cand sarcina pune in pericol viata mamei. O sa te simti altfel dup ace nasti. :)
Iony4ever
Postat pe 18 Februarie 2013 12:23
"..., in loc sa sari la gatul unui copil, ca banuiesc ca asta sunt pana la urma fata de tine...e patetic!" - patetic, rosalindo, uite cum te apropii de adevarul pentru care te oripileaza ideea unei sarcini. Esti de-a dreptul infantila. Tu te consideri "copil" - no sht? La 25 de ani??
Nu pina acum erai femeie de cariera, cu jobul ala prapadit al tau de colaborator? Hotaraste-te... sau cu...sau cu.
Si, desigur, daca ai o functie nu ajungi acolo decit zen. Daca mai urci trei nivele esti sf. petru direct... Asa v-au zis voua la gradi... care e si cabinet de avocatura after hours.
quasaria
Postat pe 18 Februarie 2013 13:00
De la: garbo_11297, la data 2013-02-09 12:38:33imi asum orice,daca mama nu o sa fie de acord,astta este,daca si parinti lui iubitul meu o sa reactioneze urat. nu ma intereseaza ai dreptate,dar iubitul meu cum am mai spus,ese stresat s-a c-am schimbat in comportament.. sta stresat si se tot gandeste ca nu o sa ne ajunga 11 mil..dar eu zic ca o sa ne descurcam daca o sa ne ajute si parinti pana ne punem pe picioare sa zic asa..


De fapt si tu esti stresata. Ti-ai dori un copil. Ai un job ? Sti cam cat costa pampersii si vaccinurile ? Esti inca destul de tanara....pana la 30 de ani sa tot faci copiii.
Copilul nu e o jucarie, sper ca doriti sa-i oferiti ce este mai bun.
Eu daca as fi in situatia ta...cu un venit mic ...cu un iubit care nu se bucura...NU AS FACE COPILUL.
garbo229279
Postat pe 18 Februarie 2013 13:59
Vad ca ai primit multe raspunsuri si pro si contra lasarii bebelusului in viata. Pe alea contra sa nu le bagi in seama. Sa lasi copilul sa traiasca caci o sa ai mari bucurii de la el. Atat doar ca trebuie sa stii sa-l educi. Sunt o multime de familii sarace care au cate 5 copii si totusi nu am auzit pe nimeni sa moara de foame. Si apoi din familiile alea sarace se ridica oameni destepti, buni si iubitori. Dumnezeu are grija de toti. In ceia ce priveste salarul prietenului, e bun, avand in vedere ca vei primi si tu indemnizatie de la stat (fiind eleva) 2 ani. Apoi cu mama, sunt sigura ca va intelege pana la urma (ia-o si tu mai pe ocolite si trezeste-i instinctul de bunica) fii mai dragastoasa cu ea, ajut-o mai mult, stai pe langa ea cat poti de mult (stii cum procedeaza copiii cand fac o trasnaie, se baga pe sub pielea mamei), apoi cand o simti pregatita sa-i spui. Ca sa fii mai linistita lasa toate comentariile de pe net si du-te la un duhovnic bun ca el are sa te povatuiasca (sa- iei si pe prietenul tau). Dumnezeu sa te ajute sa iei o decizie buna!
ancamihaela
Postat pe 18 Februarie 2013 14:01
Astazi, mai mult ca oricand avem posibilitatea de a impartasi cu altii problemele noastre. Ar fi foarte bine sa ne informam inainte sa apara problema, deoarece si in acest sens exista foarte multe oportunitati de comunicare ex.Planning familial
Acceptul parintilor pentru o relatie de convietuire a doi tineri ne pregatiti inca pentru formarea unei familii, inseamna ca-si asuma toate cele ce vor urma unei asemenea relatii.
La 18 ani, probabilitatea de a da nastere unui copil sanatos este de aproape 100%. Peste 25 de ani, procentele scad cu fiecare an. Dupa intreruperea primei sarcini, exista posibilitatea ca sansele de a ramane gravida sa scada.
Bucura-te de sanatatea si vigoarea de care dispui in acest moment si solicita sprijinul mamei tale. Acest copil iti va aduce bucurie, aceea de a fi mama.
Solicita si sprijinul psihologului din cadrul liceului pe care il frecventezi pentru a fi consiliata in acest sens. Participa la activitati destinate gravidelor, urmeaza un stil de viata sanatos fara tigari si alcool.
Sanatate si fericire iti doresc, sa ai o nastere naturala usoara si un bebelas sanatos.
garbo091023
Postat pe 18 Februarie 2013 15:28
Sa nu iei in calcul niciodata avortul. Nu exista o bucurie mai mare decat aceea de a-ti privi copilul, de a-l strange in brate. Vei fi o mama tanara, ce frumos, ce mandra vei fi peste ani!!!!!
garbo228453
Postat pe 18 Februarie 2013 16:35
BUNA,SANT ADRIANA,VAD C AI PRIMIT MULTE SFATURI PRO SI CONTRA AVORTULUI,PE SCURT EU SANT CONTRA AVORTULUI,SPER SI CRED SI SPER CA NU NE VEI DEZAMAGI,SA NE ANUNTI CE AI HOTARAT,EU IMI DORESC SA TI AJUTE DUMNEZEU SA IEI O HOTARARE INTELEAPTA ,DA, N AR FI RAU SA MERGI SI LA UN PREOT SA TI LINISTESTI SUFLETUL,PLUS CA BANII N CRED CA VOR FI O PROBLEMA CA DOAR SANTETI TINERI SI SANATOSI SI NU SANTETI SINGURI PE LUME,AVETI PARINTI,TE PUP CU DRAG,AI GRIJA DE TINE SI DE BEBE
garbo260204
Postat pe 18 Februarie 2013 19:28
TOT EU SANT,ADRIANA,IN LEGATURA CU SFATURILE PRO AVORT,EU ZIC SA NU LE BAGI IN SEAMA,FIECARE GANDESTE CUM POATE,SI POATE EI CHIAR SE GANDESC CA TI DAU SFAT BUN IN SENSUL CA TI DISTRUGI VIITORUL,SAU CA N O SA VA DESCURCATI CU BANII,SAU CA NU ESTI DESTUL DE MATURA CA SA FII MAMA,AI SA TE MATURIZEZI PE LOC AI SA VEZI, ,TE PUP
garbo260204
Postat pe 18 Februarie 2013 19:37
Prietenul tau este stresat cred din cauza parintilor care privesc situatia din punctul lor de vedere . Tu trebuie sa il sustii sa nu-i spui si tu lucruri de genul ori ei ori copilul caci situatia s-ar putea inrautati.Intelege ca este un moment de surpriza care oricum va trece.Nu fi incruntata ci fericita si fa in asa fel sa impartasesti prin bunatatea ta lumina in jur ...ai de ce si pentru ce.Parintii se vor obisnui cu ideea iar faptul ca ai dragostea omului iubit e mare lucru.Intelege-l si intelegeti-va ,discutati,faceti planuri este minunat .De exemplu eu mi-am dorit de la primul copil sa fie inginer ca tatal lui iar al doilea sa fie doctor.Asa era moda la vremea aceea....erau cele mai bune meserii. Cea mare este intr-adevar inginera dar cea mica n-a putut rezista conditiilor de la reanimare,singe...etc,a renuntat n-am fortat-o sa faca daca n-a putut. Au facut ce le-a placut si lor.Asta inseamna dragoste sa poti ceda atuci cind vezi care este binele copilului si dupa nasterea lui asta va fi prioritatea ta nr.1.Sper doar ca totul sa fie asa cum iti doresti si cum va doriti amindoi .Multa sanatate si ai grija ca trebuie sa ajungi si la doctor sa te verifice ca totul este ok.

fengari
Postat pe 18 Februarie 2013 20:13
Sfatul meu e ...mai bine sa-ti para rau k ai facut ceva decit sa regreti toata viata ca ai fi putut sa faci si te-ai temut.Un copil o mare responsabilitate insa te va motiva si maturiza.Poti daca vrei sa-ti termini si scoala si sa faci o facultate si sa-ti gasesti puterea sa gasesti un job mai bun totul pentru puiul care te asteapta acasa.
rapsody33
Postat pe 18 Februarie 2013 21:33
in loc sa incurajati copii sa faca copii cu chestii din astea:ca d-zeu zice,ca e un dar divin,bla,bla...asta trebuiau ele sa descopere ele la momentul oportun,poate mai citesc pe garbo si pustoaice de 15-16 ani care vor vrea si ele sa fie binecuvantate de daru asta divin ca tot il laudati atat.si eu consider un copil la fel,un dar divin,dar cand esti matur,nu mai tratati asa usor lucrurile ca se duce dreaq tineretul.
garbo229821
Postat pe 18 Februarie 2013 22:43
sincer eu te -as sfatui din tot sufletul sa nu faci ,,prostia,, sa avortezi....sincer vei regreta toata viata.Daca asa s-a intamplat asa a fost sa fie...veti vedea cata bucurie va v-a aduce acest copil...desi sunt multe greutati in viata ...insa nu te descuraja DUMNEZEU sunt sigura ca va v-a da putere si v-a va ajuta.Poate nu sunt in masura sa dau sfaturi deci decizia v-a fii a voasta a amandurora...oricum eu din tot sufletul te indemn sa te gandesti bine inainte de a hotari sa avortezi...intradevar sunt multe probleme in viata dar crede-ma ca doar atunci cand ai un copil esti cu adevarat implinit,el iti aduce bucuria pe fata si in suflet atunci cand ti-e mai greu ,el te face sa zambesti mereu v-a fii scopul vostru in viata...si ce daca sunteti prea tineri...si ce daca nu ati fost pregatiti...toate se invata ..si toate vor veni de la sine..
cris_tina_delly
Postat pe 18 Februarie 2013 23:04
De la: garbo229821, la data 2013-02-18 22:43:49in loc sa incurajati copii sa faca copii cu chestii din astea:ca d-zeu zice,ca e un dar divin,bla,bla...asta trebuiau ele sa descopere ele la momentul oportun,poate mai citesc pe garbo si pustoaice de 15-16 ani care vor vrea si ele sa fie binecuvantate de daru asta divin ca tot il laudati atat.si eu consider un copil la fel,un dar divin,dar cand esti matur,nu mai tratati asa usor lucrurile ca se duce dreaq tineretul.

Uite cine tot aduce vorba de religie si este obsedata ! Femeie, tu chiar pe toti ai de gand sa ii pui la zid? Pe tine nu te vezi cata rautate emani? Tu crezi ca detii adevarul absolut si esti in masura sa ii judeci pe altii cu cuvinte jignitoare? Nu ai ce face cred si iti versi frustrarile pe altii.
Sarikiz
Postat pe 19 Februarie 2013 08:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sarcina oprita din evolutie 20 De la: racovus 16 Mai 2012 20:59
Nasterea la Metropolitan Hospital - experiente? 6 De la: garbo_414067 13 Decembrie 2017 13:08
nastere la municipal 4 De la: ralucaaa13 16 Mai 2012 20:59
Remedii naturale pentru femeile gravide sau mămicile care alăptează 2 De la: Medic_Fares 25 Iulie 2019 18:07
canicie 25 De la: garbo_10295 13 Ianuarie 2013 10:48
Setari Cookie-uri