am 18 ani si sunt in 8 saptamani de sarcina nu vreau avorttt:( :( va rog sa imi dati un sfat

domnule vieru,cine draq sta sa citeasca ce ai postat matale acolo? raportez abuz de rabdarea cititorului
garbo229821
Postat pe 21 Februarie 2013 11:08
Musai tre sa-ti dau dreptate.
Rotty
Postat pe 21 Februarie 2013 11:11

Ei! s-o exprimat omu' mai detailat, ci nu-ti convine??
...asa suntem noi barbatii, nu ca voi fetili / SCURT!
...821,daca la 18ani n-ai rabdare sa citesti ce-o scris un om cum crezi c-o sa ai rabdare sa cresti un PUI de om,ha??
Laaasa, raspunde-ti tie.....!

Iote ca musai nu-ti dau dreptate.

Ziua buna si cati mai multi copii sanatosi
...di aia caRe merg de-a busilea ;)) si mananca crema di morcov cu tata fata
Fss_ssu
Postat pe 21 Februarie 2013 13:47
De la: suparatu_, la data 2013-02-21 13:47:05
Ei! s-o exprimat omu' mai detailat, ci nu-ti convine??
...asa suntem noi barbatii, nu ca voi fetili / SCURT!
...821,daca la 18ani n-ai rabdare sa citesti ce-o scris un om cum crezi c-o sa ai rabdare sa cresti un PUI de om,ha??
Laaasa, raspunde-ti tie.....!

Iote ca musai nu-ti dau dreptate.

Ziua buna si cati mai multi copii sanatosi
...di aia caRe merg de-a busilea ;)) si mananca crema di morcov cu tata fata
multumesc, sa dea domnul la toata lumea,dar tocmai de asta no-i avea rabdare a lectura,trebuie sa strang crema de morcovi de pe jos si rabdarea mi-o pastrez intacta pt copilasi
garbo229821
Postat pe 21 Februarie 2013 13:59

Ghini faci!:*...sa-ti traiasca!
....asa va creste mai repidi IO-ul si deveniti si intelepte
Spor la strans!

Mai, io zac sa iti faci timp si cu lectura ca o sa aibe nevoie micutii di ajutor mai tarziu!
Ia, gandeste-te ci bine ti-o prins cand "altii" te-o ajutat pi tini..... "egoist copacel"
Fss_ssu
Postat pe 21 Februarie 2013 14:11
Quasaria am dedus foarte bine ce nivel ridicat de viata ai si din felul in care ai raspuns la critica pe care ti-am aduso ,am inteles si mai bine la ce nivel de pregatire te afli.Unde traiesti si cu cine nu este interesant,omul sfinteste locul si nicidecum invers.Cel care are o experienta de viata si o cultura ,da alte sfaturi,dar tu ai impartit sfaturi pt. aceasta tema cit si pt. altele,in raport de experienta ta de viata si nivelul tau de cultutra.Nu-mi sta in caracter sa am dispute cu nimeni,doar o parere personala pt. ca dealtfel fiecare pasare pe limba ei piere.O zi buna !
garbo255960
Postat pe 21 Februarie 2013 16:29
De la: suparatu_, la data 2013-02-21 14:11:16
Ghini faci!:*...sa-ti traiasca!
....asa va creste mai repidi IO-ul si deveniti si intelepte
Spor la strans!

Mai, io zac sa iti faci timp si cu lectura ca o sa aibe nevoie micutii di ajutor mai tarziu!
Ia, gandeste-te ci bine ti-o prins cand "altii" te-o ajutat pi tini..... "egoist copacel"
suparatule,merci frumos de grijace mi-o porti in legatura cu lectura,insa nu-ti bate tu capul cu asta...si oricum prefer sa lecturez altceva decat postari de pe garbo, sa am ce invata copiii.deocamdata suntem in stadiu de piure de morcovel cu cel ce merge de-a busilea,iar pe cea mare,mai mult decat probabil,nu o intereseaza topicuri despre copile care nu stiu daca sa faca sau nu avort
garbo229821
Postat pe 21 Februarie 2013 17:08
Piure di morcov am vrut sa zac si io :( .....da iese pana la urma;)...da, am inteles ca ai: un si o ;) sa creasca sanatosi, frumosi si buni, scumpo!
Ieeee! nu ti mai lauda atata...mai dai si crema di ciocolata sa ai ci faci, na.

"Omu' sfintaste locu' " .... da popa, nuuuu??
... treaba e, ca nu tat "omu" poate face aghiazma,na.....ca busuioc mai gaseste....X niste maturoaie .....da efectu' conteaza
Mai, nu ma strochi, ti rog fr!......ioti, am si eu limba ;))
Sara!
Fss_ssu
Postat pe 21 Februarie 2013 21:18
Lasa miv id ul tau sa vorbim ceva sigur ai sa iei decizia corectarea un bietel de 1 an
garbo106280
Postat pe 22 Februarie 2013 18:59
De la: garbo106280, la data 2013-02-22 18:59:50Lasa miv id ul tau sa vorbim ceva sigur ai sa iei decizia corectarea un bietel de 1 an

Doamne feriiiiiiiiii ! Tu de unde-ai mai aparut?! Lasa fata in pace!
LLisa
Postat pe 22 Februarie 2013 19:06
960 - tu n-ai cum sa intelegi ceva care te depaseste. Iar a sustine ca imi stii TU nivelul de viata mai bine decit mi-l stiu eu e o aroganta penibila.
Dar o maritza care ghiceste in bobi, pardon, in nickuri, ce altceva putea sa emita....

apropo tanti, poate ma lamuresti unde mi-am pus rimelul ca nu il mai gasesc.
quasaria
Postat pe 22 Februarie 2013 23:43
pot sa incerc eu sa ghicesc, despre rimmel?
asta in caz ca inca nu l-ai gasit
vezi acolo in partea stanga... un pic mai infata, langa pudriera cu perle... lipit de cutia cu farduri...
ai vazut ... era ascuns...!
heartbit
Postat pe 23 Februarie 2013 00:25
de fapt, era intr-un ugg boot de-al fie-mii.... Nici cea mai vaga idee cum a ajuns acolo.
quasaria
Postat pe 23 Februarie 2013 01:08
De la: garbo106280, la data 2013-02-22 18:59:50Lasa miv id ul tau sa vorbim ceva sigur ai sa iei decizia corectarea un bietel de 1 an


Asta e postarea unui baietel in varsta de un an ? ....
Rotty
Postat pe 23 Februarie 2013 07:47
ti-ai raspuns singura:vreau acest copil....
Sfatul meu e sa il faci.
In aceasi situatie am fost si eu ,dar aveam 20 de ani ,eram in postliceala ,in ultimul an,si a fost greu,chiar mi-a facut bagajele....haha,dar am un copil minunat,defapt am doi ,pereche...
Mai am un sfat,desi cei maturi se simt bine cu o cununie intre voi....asteapta intai sa vina copilul,pana acum erati numai voi doi,acum se schimba lucrurile.dar concluzia: Dumnezeu va avea grija de voi,si mai ales de cl mic
emillyep
Postat pe 23 Februarie 2013 08:42
De la: Rotty, la data 2013-02-09 13:42:00Eu in schimb am crescut numai cu tata....mama a murit cand aveam eu 8 ani....
Si mie mi-a fost frica sa zic,dar intr-o zi , la nervi am zis-o ceva cam de genul :" Sunt gravida si am de gand sa-l fac ,indiferent daca tu acum faci infarct,sau nu. E clar ? " ....A urmat o juma` de ora de soc,cam asa... ....apoi a inceput sa planga si a zis :"sper sa fie baiat,ca cu fetele m-am convins".......Si baiat e



Super,la mine la fel,nu a stat sub geam,dar e leit el....
emillyep
Postat pe 23 Februarie 2013 08:49
Salut
Eu iti dau un sfat ca de la mama la fica ,ptr ca si eu am o fata dar ii mai mare ca tine....Daca spui ca nu vrei sa dai copilul afara ,i-ati prietenul si v-a mutati in gazda cu salariul lui de 1100 lei te mai angajezi si tu ca vanzatoare si va descurcati....Eu am plecat de la 18 ani de acasa si m-am descurcat fara parinti,fata mea tot de la 18 ani este plecata de acasa ,este in Italia cu prietenul ei.......bine p mai gandeste la ce a ce ti-am spus eu
pa
Florik64
Postat pe 23 Februarie 2013 18:58
Ouasaria,eu nu sint nici "Tanti" si nici "Aroganta",din raspunsurile si sfaturile pe care le-ai dat pe diferite teme nu trebuie sa ghicesc ca sa deduc nivelulu tau intelectual si social,chiar si acum prin raspunsul pe care l-ai formulat si ai gindit sa mi-l transmiti ti-ai definit nivelul.Este trist cind femei ajung la o virsta care cere maturitate si intelepciune si ele nu o au,ba mai mult au copii,ce educatie vor avea acei copii?Asa cum din intimplare au fost aduti pe lume din lipsa de intelepciune a mamei ,tot asa vor fi educati in viata.Mai ai timp sa-nveti si sa-ntelegi ca venirea unui copil in aceasta lume nu se face din intimplare,ci se pregateste asa cum pregatesti fundamentul unei case ca sa fie solida si sa reziste ,nu intimplator......
garbo255960
Postat pe 25 Februarie 2013 14:22
asa, sa bage bine toata lumea la cap, sau la capat!
aducerea sau venirea unui copil pe lume, se face pregatind fundamnetul unei case, musai! deci se face cu lopata si mistria in mana, cu armatura din fier-beton de 18 striat si cu mult ciment! cu stiudiu de seismologie ca sa vezi daca o sa reziste bine la cutremure copilul... si asa mai departe pana ajungi la "nivelulu" lu' tanti asta care le stie pe toate, desi nu e ghicitoare!
de ce nu e ghicitoare?
pai simplu, n-au avut parinti timp sa-i puna la fundatie un ghioc, cand a aparut ea din greseala pe pamant!
heartbit
Postat pe 25 Februarie 2013 15:36
DA.....ESTI TANARA..SI TOTUSI AI RAMAS INSARCINATA..DAR,,NU ASTA CONTEAZA CEL MAI MULT....E UN MOMENT GREU....VA FII GREU PANA NASTI...SI PT VOI..SI PT PARINTI..DAR..TOATA ACESTE MOMENTE DE STRES....VOR DISPAREA ATUNCI CAND VA APAREA UN COPIL....ITI GARANTEZ....CA PARINTII ISI VOR SCHIMBA TOTAL PAREREA ATUNCI CAND ISI VOR TINE NEPOTUL IN BRATE...SE VOR TRANSFORMA BRUSC...CREDE-MA...STIU CE SPUN....VA FII GREU PANA ATUNCI...DAR..RABDA...SI DUPA CE VEI NASTE...O SA VEZI CA AM DREPTATE....GANDESTE-TE CA RABZI PT COPILUL TAU...PT ''O MOGALDEATA''CARE E SANGE DIN SANGELE TAU...............NICI SA NU TE GANDESTI SA FACI AVORT..NICI PRIN CAP SA NU-TI TREACA ASA CEVA.....GANDESTE-TE LA FAPTUL CA UNII VOR..DAR NU POT AVEA COPII...IAR ALTII POT AVEA..DAR RENUNTA LA EI......SI..MAI E CEVA...STII CA DUPA UN AVORT EXISTA POSIBILITATEA(MAI RAR.DAR EXISTA)......DE A NU MAI PUTEA FACE COPII??.....GANDESTE-TE BINE...LA TOT CE TI-AM SPUS.........daca vrei.....scrie-mi pe adresa de mail..si iti trimit ceva..care o sa te convinga sa nu faci avort...multa bafta!!!!!!!!!
ALEX13
Postat pe 26 Februarie 2013 09:14
Dumneta daca nu ai invatat pina la virsta care o ai sa nu te amesteci in disputa altora ,este foarte clar nivelul la care te afli ,dovedesti ca faci parte din grupul acelor suflete venite la-ntimplare care nu a prea avut de la cine si nici interes nu avut sa-nvete codul bunelor maniere,pe dumneta te depaseste.Ar fi bine sa-ncepi sa-nveti acele lucruri care-ti definesc personalitatea si caracterul.Toate acestea le inveti acumulind cultura "NENE".
garbo255960
Postat pe 26 Februarie 2013 15:35
eu am avut pana azi o relatie de 7 ani si aceleasi vise ca si tine dar intr-un moment sau schimbat toate....stai si gandestete bine este viitorul tau in joc al nimanui altcineva ....vizualizeaza viitorul e tot ce pot sa-ti spun ....iar parinti pana la orma o sa inteleaga doar sunt parinti si te-au crescut succes
garbo071686
Postat pe 27 Februarie 2013 00:30
De la: garbo_11297, la data 2013-02-09 11:57:11Am 18 ani ,in octombrie fac 19 ani,am ramas insarcinata fara voia noastra,a o relatie de 4 ani cu un baiat care ma iubeste neconditionat,il iubesc la randul meu enorm de mult,stam impreuna la parinti lui,cand le el..cand la mine,el munceste pe un salariu de 11 milioane.. in decembrie am rramas insarcinata cum am spus vara voia noastra pana in ianuarie nu am stiut pana am facut un test..am facut un test de sarcina eram foarte emotionata imi doresc acest copil enorm de mult,am vorbit cu parinti lui parinti lui au spus sa facem ce vrem ca o sa ne ajute si dansi ,dar au pus problema in felul urmator : "ganditi-va bine ca o sa fie greu,noi avem si noi datorii stiti bine o sa va ajutam cum putem si noi,dar mai bine asteptati un an de zile sa termiine si flori scoala si sa se angajeze,noi am hotarat sa il pastram dar iubitul meu prima oara a spus sa il dau aaafara si eu nu vreau sa il avortez:((( pot continua scoala si insarcinata ..o sa muncesc si ca femeie de serviciu pentru acest copil,este primul copil nu vreau sa pierd copilul.am fost mircuri la medic am facut o ecografie este minunat am inceput sa plag cand l-am vazut si iubitul meu a inceput sa planga cand l-a vazut acolo mic..am ajuns amandoi la concluzia sa il pastram dar el de 3 zile sta numai stresat se gandeste cca nu o sa ne descurcam.am vb sa facem si cununia civila in vara,si sa astram copilul,inca nu am vb cu mama o sa discutam astazi :(( mama nu stiu daca o sa fie de aacord.pentru ca este cu scoala vrea sa imi continui scoala.. :((nush cum o sa reactioneze.. imi este foarte frica de ea..:( ce sa fac.:( ubitul meu este foarte strest in privinta asta ..cu mama,si cu copilul.ce sa fac..:( imi este frik ca mama o sa imi faca bagajele si o sa ma dea afaraa din casa..ibitul meu.. imi da impresia ca nu il vrea.il tot intreb daca este sigur imi spune ca da..:( ce sa fac va rog.:( cum s aii spun lui mama..:( ce ma sfatuiti:(


Daca relatia dureaza de 4 ani si parintii ambelor parti au fost de acord,cum sa nu fie de acord sa aveti un copil? Un avort este periculos,mai ales in conditiile actuale,poti ramine sterila sau mai grav.Pe de alta parte un copil la 18-19 ani ,este binevenit ,nu este usor,dar la virsta asta este mai usor decit la 30,scoala o poti termina si la seral sau f.frecventa,cu studii sau fara odata tot va fi nevoie sa ai un serviciu,problema este ca renuntarea la sarcina va avea efect asupra ta toata viata.In plus la maturitatea unei femei cind vei avea 30 de ani si copil de 10 ani ,va fi o mindrie,trebuie insa sa va cununati sa se nasca copilul sub numele sotului,sa fiti o familie in sensul adevarat,sintem oameni.
garbo_11724
Postat pe 28 Februarie 2013 01:35
5960, in cazul in care ma numesti "dumneata", am sa-ti raspund ca amestecul nu trebuie sa mi-l permiti tu sau altcineva... cat despre cultura.... mai ai ceva de munca, fiindca mai e mult pana departe! probabil de la practica avocateasca mi s-a tras acest defect profesional de-a ma amesteca...! ce parere ai? uneori ti se permite sa ai un avocat din oficiu... stiai asta?
in caz ca nu... uite, te-ai mai cultivat putin "TZATZO" si ai mai aflat si tu ceva!
heartbit
Postat pe 28 Februarie 2013 01:45
In niciun caz sa nu-l avortezi!!!daca esti la liceu la zi si iti continui scoala, beneficiezi de indemnizatie de crestere a copilului..care este in suma de 600 lei+ alocatia bebelusului de 200 lei..pt bebe o sa ai 800 lei pe luna..daca te da mama afara din casa te muti la al tau prieten deocamdata..parintii lui ai spus ca va ajuta..macar sa va gazduiasca..da o sa fie greu..dar Dumnezeu o sa te ajute , sa nu uiti asta niciodata!!!!!!Nimic nu e usor..dar daca il vei avorta, greutatea te va urmari toata viata!!!daca il pastrezi greutatea de care ti-e teama va fi cea mai mare bucurie..roaga-te la Dumnezeu si nu te lasa intimidata de starea celor din jur..fii puternica si lupta pt copilul tau..daca tu ca mama a lui nu o faci, cine vrei sa o faca?capul sus..o greutate acum, in curand cea mai mare bucurie pt toata lumea..scoala o poti face si cu bebe daca vrei..mult suuces si curaj!!!!
l87cia
Postat pe 28 Februarie 2013 09:22
'garbo255960, hai marsh ca imi pierd timpul cu tine, daca nici macar nu stii diferenta dintre trei petroaie si o fiinta umana. Esti de-a dreptul penibila, considerind ca ai tu vreun control asupra evolutiei unui ALT OM dincolo de stadiul in care il alaptezi. Esti atit de stupida incit nici macar nu realizezi ca cea mai mare parte a geniilor, a oamenilor care au schimbat lumea s-au nascut si au evoluat din famillii SIMPLE. Copilul are drumul lui, nu e papusa ta pe sfoara! Si e foarte bine ca e asa, altfel din mame ca tine ar fi toti timpiti si handicapati care au ca valori primare faptul ca trebe sa se marite/insoare si sa aiba bani.
quasaria
Postat pe 28 Februarie 2013 12:44

* 97 tu erai minora cand ai inceput relatia asta!.....cand ai avut timp sa-ti traiesti copilaria ,sa inveti ce presupune o relatie cu viitoare obligatii si cat de mult s-a implicat iubitul tau in a te intelege??..... vorbim, nu te judec....n-am de ce.Poate a fost o intamplare faptul ca ai ramas gravida, dar pe viitor trebuie sa inveti mlte lucruri.... daca va fi fetita, o sa trebuiasca ca pe timpul cresterii sa te implici astfel incat sa-si traiasca copilaria in intregime....te-ai gandit?....
zi cum va doriti?
Fss_ssu
Postat pe 28 Februarie 2013 13:57
Practica avocateasca cu care te lauzi dumneata nu se vede din limbajul pe care-l folosesti si la cit de inteligent dai sfaturi si raspunsuri,dar pilar sint sigura ca esti si in piata faci pe avocatul tzatzelor si pilarilor.Esti foarte penibil si lipsit de elementarul bun simt si toate astea se vad in modul de exprimare pe care-l ai si te-as sfatui sa -ti pui lacat pe gura daca nu stii sa te controlezi si sa nu mai jignesti,ca s-ar putea sa te trezesti sa ai surprize neplacute pe care le vei plati foarte scump.Fiecare poate sa-si exprime parerile pe acest Forum dar nimanui nu-i este permis sa jigneasca.Mai invata codul bunelor maniere NENE.
garbo255960
Postat pe 1 Martie 2013 02:53
Quasaria,asa ai fost tu crescuta si probabil parintii te alintau cu "Hai mars la culcare sau mars afara etc."La 18 ani in loc sa-nveti sa te cultivi si sa poti avea in viata un statut ,probabil ca te-au interesat alte lucruri,dar in nici un caz nu plesnesti de fericire cred la experienta grozava pe care ai acumulat.Asadar apelativele de "Hai mars"! Te reprezinta in ce societate deosebita ai crescut si te-ai maturizat probabil din mars in mars.
garbo255960
Postat pe 1 Martie 2013 03:05
sau "probabil" m-am saturat sa ma fac ca discut cu o redusa, la varianta asta te-ai gindit? N-ar fi mai "probabil" asa, tanti Joiana???

Nu pot decit sa ma bucur ca te foute constant grija de viata mea, cel putin te foute si pe tine ceva - motiv pentru care mai imprastii cite o balega pe aici, ca altfel ne-am plictisi. Hai, mai scoate niste probabilitati orgasmice. Asteptam cu mare interes urmatoarea serie de nutret procesat.
Da' cu fundatie solida, nu oricum.
quasaria
Postat pe 1 Martie 2013 13:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcini oprite din evolutie 31 De la: criss_mary84 7 Aprilie 2016 12:33
Indemnizatia de crestere a copilului 4 De la: garbo_10159 9 Ianuarie 2013 08:02
transformari 4 De la: LADY_23 4 Decembrie 2012 19:15
Întârzierea mestruatiei 5 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:35
soferite si sarcina 23 De la: cam 16 Mai 2012 20:52
Setari Cookie-uri