am 18 ani si sunt in 8 saptamani de sarcina nu vreau avorttt:( :( va rog sa imi dati un sfat

Salve.
Draga mea fà copilul,sà nu iti fie fricà de nimeni.
Dacà tu acum vei fi sincerà cu mama ta nu ii ascunde si nu o lungi pt a gàsi momentul potrivit de a discuta cà va deveni bunicà totul se va rezolva cu bine....o reactie de moment va avea dar nu chiar atàt de inspàimàntàtoare...
P e càt priveste scoala asta nu conteazà in ziua de azi sà vrei a invàta cà nu mai sunt limite de vàrste,,inveti acum ce se poate dupà ce vei naste si va creste putin copilul iti urmezi cursurile de unde le-ai làsat asta nu trebuie sà fie preocuparea ta...poti invata la orice varstà.
Acest copil va face mult pt tine si relatia ta,va fi forta si peranta ta de viata,,,in orice moment greu al vietii te vei afla numai gàndul la acest copil cà exista iti dà putere de a merge mai departe,,,
Greu????
Greu va fi intotdeauna draga mea,,nu cà va veni acest copil in viata ta,in viata voastrà de cuplu dar asa sunt zilele acestea e grea viata de zi cu zi,,,din contrà un copil e o Binecuvàntare de la Dumnezeu....Crede in Domnul dute si te roagà intr-o bisericà la icoana Maicii Domnului inainte de a vb cu mama ta si vei vedea càtà liniste si pace vei avea dupà aceea si nici mama ta nu va reactiona ràu...
Fà copilul,,,iar de prietenul tàu nu este deacord cu tine inseamnà cà nu este vrednic de tine,,,NU Và FIE FRICà DE NIMENI SI DE NIMIC,,,,Dà NASTERE ACESTUI INGERAS.
Sà ne auzim cu bine si nastere usoarà sà ne tii la curent cu evenimentele ce se vor desfàsura...
Domnul sà te intàreascà si sà te pàzeascà de toti...pe tine si pe ingerasul ce il astepti.
Niky_Leone_1
Postat pe 16 Februarie 2013 18:53
Eu ma simt datoare sa-ti dau un sfat ...,,daca Dumnezeu ti-a dat un copil tu trebuie doar sa-l nasti pentru ca dupa aceea o sa te schimbi si o sa stii ce trebuie sa faci..tot Dumnezeu o sa te lumineze si o sa te ajute sa treci peste orice greutati pentru al creste .Niciodata nu avem tot ce ne trebuie si ce ne dorim ,mama ta are temeri de un nepotel pt ca a suferit odata cu separarea de tatal tau dar tu trebuie sa o convingi ca viata nu va fi la fel ca ei ...fii luptatoare ,iubeste -l pe tatal copilului ca sa te iubeasca si el ,iubeste pe toti cei din jurul tau ca sa te iubeasca si ei si iubeste viata ...iubeste-ti pruncul din pantecele tau si iubirea ta va fi rasplatita pe masura intensitatii sale.
garbo_2172
Postat pe 16 Februarie 2013 19:07
Eu ma simt datoare sa-ti dau un sfat ...,,daca Dumnezeu ti-a dat un copil tu trebuie doar sa-l nasti pentru ca dupa aceea o sa te schimbi si o sa stii ce trebuie sa faci..tot Dumnezeu o sa te lumineze si o sa te ajute sa treci peste orice greutati pentru al creste .Niciodata nu avem tot ce ne trebuie si ce ne dorim ,mama ta are temeri de un nepotel pt ca a suferit odata cu separarea de tatal tau dar tu trebuie sa o convingi ca viata nu va fi la fel ca ei ...fii luptatoare ,iubeste -l pe tatal copilului ca sa te iubeasca si el ,iubeste pe toti cei din jurul tau ca sa te iubeasca si ei si iubeste viata ...iubeste-ti pruncul din pantecele tau si iubirea ta va fi rasplatita pe masura intensitatii sale.
garbo_2172
Postat pe 16 Februarie 2013 19:07
Eu ma simt datoare sa-ti dau un sfat ...,,daca Dumnezeu ti-a dat un copil tu trebuie doar sa-l nasti pentru ca dupa aceea o sa te schimbi si o sa stii ce trebuie sa faci..tot Dumnezeu o sa te lumineze si o sa te ajute sa treci peste orice greutati pentru al creste .Niciodata nu avem tot ce ne trebuie si ce ne dorim ,mama ta are temeri de un nepotel pt ca a suferit odata cu separarea de tatal tau dar tu trebuie sa o convingi ca viata nu va fi la fel ca ei ...fii luptatoare ,iubeste -l pe tatal copilului ca sa te iubeasca si el ,iubeste pe toti cei din jurul tau ca sa te iubeasca si ei si iubeste viata ...iubeste-ti pruncul din pantecele tau si iubirea ta va fi rasplatita pe masura intensitatii sale.
garbo_2172
Postat pe 16 Februarie 2013 19:07
Draga mea ai primit un dar la care alte femei nici nu viseaza sau cheltuiesc enorm ca sa il obtina facind sacrificii enorme.
Nu spun ca va va fi usor dar efortul merita mai ales daca va iubiti.
garbo197910
Postat pe 16 Februarie 2013 19:16
Am citit postarea ta si nu pot sa spun decat ca sunt sanse foarte mari sa regreti si sa ai remuscari daca avortezi, cu atat mai mult cu cat ai apucat macar cu parintii lui sa vb. Mama ta este femeie ca si tine, nu uita asta si ea stie mai bine decat tine ce inseamna un copil tocmai de aceea iti spun ca daca o sa te judece o sa o faca la nervi dar in adancu sufletului ei, ea o sa te inteleaga cel mai bine.
Judeca si cu inima nu nu mai cu creierul ca asa am facut eu si regret si in ziua de azi alegerile facute si nu am 18 ani.
garbo247958
Postat pe 16 Februarie 2013 19:38
draga mea, bucura te de darul acesta pt ca nu orice femeie este binecuvantata cu el. e minunat sa fii mama, iar bebelusul acesta nenascut este fructul iubirii voastre, dovada vie a implinirii depline a sentimentelor voastre. greutatile vietii sunt existente indiferent daca ai sau nu copii. gandeste te ca sansa de a fi mama, uneori, poate fi unica in viata. nu i refuza dreptul la viata! bucurate de fiecare clipa, gandeste pozitiv si lasa alte probleme pt ca vei gasi solutii optime la momentul potrivit. aminteste le parintilor ca si ei au fost tineri si s au bucurat de viata. felicitari taticului! tu le vei primi dupa ce iti vei tine copilul in brate....:))
ladyd09
Postat pe 16 Februarie 2013 19:46
sa iti ajute Dumnezeu sa il faci. Si cand o sa aiba cateva luni sa vii sa ne anunti pe forum.
svrotea
Postat pe 16 Februarie 2013 21:00
Draga mea,eu am ramas insarcinata exact la 17 ani si 2 luni,am intrat in clasa a 11 la liceu,aveam un iubit de 2 luni,deci am ramas fara voie,eu sunt impotriva avorturilor,ce da DZEU,OMUL NU ARE DREPTUL SA DISTRUGA,UNDE MANANCI TU VA MANCA SI EL,AM MERS LA SCOALA INSARCINATA SI AM NASCUT IN VACANTA DE VARA,am stat cu ea pana in septembrie,cand am intrat in clasa 12,mi-am continuat scoala,BA AM FACUT SI FACULTATE mama m-a ajutat,m-am si casatorit,intre timp si a fost cea mai mare bucurie cu toate ca la inceput mama a fost foarte suparata,acum este cea mai fericita bunica,are 2 nepotei sanatosi si tare dragalasi,am un sot extraordinar,el nici macar nu muncea atunci,dar Dzeu a avut grija de noi,ca nu am omorat un suflet atat de pur si anume un prunc!sfatul meu este,sa mergi mai departe sa il pastrezi,fi sigura ca vei fi mult mai implinita si nimic nu este mai frumos decat sa fii mama! sa ai multa sanatate si grija de tine si bebelas!
garbo_9036
Postat pe 16 Februarie 2013 21:27
De la: Roslein, la data 2013-02-16 16:47:09
Citesc f multa frustrare in mesajul tau. Nu e chiar "prapadit" locul meu de munca. Lucrez ca avocat colaborator intr-o casa de avocatura de renume, pe un salariu de 65 de milioane, locuiesc cu iubitul meu de 2 ani de zile. El este de asemenea, avocat, detine propriul lui cabinet. Nu avem prea mult timp de petrecut prin cluburi, si daca am avea, as "atarna" de el. Si nu am nici un motiv sa-mi "ucid"copiii pt simplul motiv ca folosesc mijloace contraceptive.
quasaria
Postat pe 16 Februarie 2013 21:56

Ai niste gapuri existentiale, fiinta. Familia ta perfecta nu te-a invatat care ne sint prioritatile pe lumea asta? Crezi ca vor ramine dupa tine dosarele lui z perfect infoliate? Da se vor sterge niste soareci cu ele la pp ou prin vreo arhiva - cam asta e gloria "profesionala". Dar ca sa intelegi asta ar trebui sa mai urci citeva nivele si sa mai capeti citeva puncte la IQ, ceea ce e mai greu!
Singurul aspect - SINGURUL - important din viata cuiva sint copiii. Sint singurii care vor ramine. Restul sint doar schimbari de peisaj si daca nu poti sa iti cresti copiii, sa iti saruti barbatul sau sa te uiti in oglinda fara sa scrii av. linga ce vezi, esti absolut demna de mila... Go get a life!
quasaria
Postat pe 16 Februarie 2013 21:57
Buna seara,
Raspunsul la intrebarea ta este simpla. Nimeni si nimic nu conteaza. Copilul este al vostru si Dumnezeu va daruit fructul iubirii voastre. Sa fi fericita si nu lasa frica sa te domine. Mergi cu capul sus si fi mandra de dragostea ta si de fructul acesteia. Nu arunca nici acum nici alta data astfel de cadou Dumnezeiesc. Daca parintii tai sau ai iubitului tau vor fi impotriva...este problema lor. Oricum este ceva de moment si este din cauza fricii pentru ziua de maine.
Nu uita!!!!!!!! Unde Dumnezeu a dat asemenea cadou...va da da mereu posibilitati de a trece orice obstacol. Sa nu faci greseala pe care o vei regreta toata viata. Mai bine fi fericita si mandra alaturi de minunatia pe care o/il vei aduce pe lume. Lasa toate problemele tale in mana Domnului si vei iesii invingatoare!

kcostel
Postat pe 16 Februarie 2013 22:13
Si ca sa intelegi de pe ce pozitie vb., daca e sa ne dam in barci cu "realizarile", am citiva ani inaintea ta dar si multe nivele ierarhice Si un "salariu" cu mai multe cifre decit se discuta aici. Pentru ca am responsabilitati pe doua continente. Asa ca argumentul cu prapaditul e temp la o "mare casa de avocatura" e absolut pueril.
Si pina si al meu e "un prapadit de job" , un job exact ca altele - in clauzele de angajare discutate fiind sa imi asigure conditiile sa imi iau copilul cu mine. Pentru ca imi permit sa pun conditii - daca pe mine ma vor le accepta, daca nu sa ia pe altcineva! Pt ca e doar un rahat de job. E doar o schimbare de peisaj. E doar ceva ce fac pentru ca sint buna in ceea ce fac si pentru ca imi place si pentru ca vreau - altfel am situatia financiara necesara in care sa imi permit sa stau acasa sa fac gogosi pentru fie-mea. Si nu as considera ca imi pierd galoanele daca fac asta. Sau daca ma plimb in slapi pe plaja. Pentru ca da, sint momente mai importante decit orice functie, miss.
quasaria
Postat pe 16 Februarie 2013 22:17
Sa fi mama e un sentiment frumos, dar si o mare responsabilitate.
Sa faci un avort e cumplit de dureros.
Daca va iubiti pastratil-l. O sa va descurcati voi intr-un fel sau altul. Copilul va va da putere sa mergeti mai departe.
garbo167068
Postat pe 16 Februarie 2013 22:54
Ceau. Felicitari pentru bebe!
Cu ceva timp in urma am ascultat marturiile unor fete care au facut avort... toate sufereau cumplit, regretau si toate spuneau ca daca ar mai avea o sansa nu ar mai face avortul. Cred ca daca ai face avortul ai avea si tu la randul tau mari regrete dupa. In plus exista riscul sa nu mai poti face bebe, au fost si cazuri dinastea....
Eu te sfatuiesc sa te rogi, sa te rogi pentru copilasul tau si ca parintii tai sa reactioneze ok. Nu esti maritata, esti tanara, ai de terminat o scoala, e adevarat, dar un copil este o binecuvantare de la Dumnezeu! Sunt atat de multe cupluri care incearca sa faca un bebe si care nu reusesc!
Nu cred ca parintii tai te-ar lasa singura, te-ar ajuta si cu bebele, chiar daca prima reactie ar fi de respingere, sa-ti spuna ca ti-ai nenorocit viata, ca-ti ratezi viitorul... Sunt convinsa ca te vei descurca, desi trebuie sa fii constienta ca nu-ti va fii usor!
Nu stiu din ce oras esti, in Timisoara este o fundatie, Fundatia Estera care consiliaza femeile cu sarcina nedorita si care le ajuta pe mamici pana la varsta de 2 ani ( a piticului), daca nu ma insel cu hainute, pampers, lapte praf... au site, au si facebook.
Sper sa iei decizia cea mai buna atat pentru tine cat si pentru bebelusul tau! dar eu mi-as dori sa nu faci avort! te pup si bafta cu parintii!!!
p.s. roaga-te inainte sa le spui, sunt sigura ca Dumnezeu va fii cu tine! pupici
garbo_7648
Postat pe 16 Februarie 2013 23:55
Draga mea raspunsul ti l-ai dat singura ""sunt in 8 saptamani de sarcina nu vreau avorttt:""Imi aduc si acum aminte cind am fost cu fata mea cea mare si cu ce lacrimi in ochi a iesit de la doctor spunind ca i-a spus doctorul ca este pre tirziu sa faca avort I-am spus ca unde cresc 2 va creste si al treilea, din partea noastra are tot sprijinul Asa ca acum baiatul si cea mica care este preferata tatii stau cu ei iar cirliontata mijlocie sta la mamaie adica la mine.Pt bunici ei reprezinta fericirea adevarata, sensul trairii unei vieti impreuna la bine si la rau.Unde este dragoste venirea pe lume a unui copil o implineste si o face sa infloreasca Timplul trece repede cea mica va implini un an in august si-ti doresc din tot sufletul sa ai parte de dragostea micutului tau asa cum si tu il iubesti si asa cum va fi iubit si de bunicii lui pentru ca ... l-au vrut sau nu tot il vor iubi pina la urma.
fengari
Postat pe 16 Februarie 2013 23:57
Felicitari! Sa fie intr-un ceas bun! Asteptam peste 9 luni poze cu bebelusul. Sunt sigura ca ai sa fii o mamica minunata.
elenaneligherman
Postat pe 17 Februarie 2013 01:24
De la: quasaria, la data 2013-02-16 22:17:57Si ca sa intelegi de pe ce pozitie vb., daca e sa ne dam in barci cu "realizarile", am citiva ani inaintea ta dar si multe nivele ierarhice Si un "salariu" cu mai multe cifre decit se discuta aici. Pentru ca am responsabilitati pe doua continente. Asa ca argumentul cu prapaditul e temp la o "mare casa de avocatura" e absolut pueril.
Si pina si al meu e "un prapadit de job" , un job exact ca altele - in clauzele de angajare discutate fiind sa imi asigure conditiile sa imi iau copilul cu mine. Pentru ca imi permit sa pun conditii - daca pe mine ma vor le accepta, daca nu sa ia pe altcineva! Pt ca e doar un rahat de job. E doar o schimbare de peisaj. E doar ceva ce fac pentru ca sint buna in ceea ce fac si pentru ca imi place si pentru ca vreau - altfel am situatia financiara necesara in care sa imi permit sa stau acasa sa fac gogosi pentru fie-mea. Si nu as considera ca imi pierd galoanele daca fac asta. Sau daca ma plimb in slapi pe plaja. Pentru ca da, sint momente mai importante decit orice functie, miss.


Iti dau foarte mare dreptate.Multi dintre noi pierdem esenta vietii alergand dupa bani,faima si la final toate sunt iluzii,piedem momente importante din viata familiei pentru a ne umple buzunarel,nu ne intemeiem o familie pentru a alerga ca niste disperati la jobul care ne secatuieste de puteri.In ultima instanta toti ajungem la batranete si ne ducem si ce ramane in urma noastra?Nimic,nimeni nu isi mai aduce aminte cat am muncit,cat am obosit dar,daca avem copii suntem impliniti.Oricat ai fi de obosit,de trist atunci cand vezi mogaldeata careia i-ai dat viata ti se lumineaza fata si inima ti se umple de bucurie cand manutel mici te cuprind si auzi un glascior firav care iti spune ''mama'',aceea esti tu,tu ai dat viata,tu ai fost cea care ai procreat ,care ai adus pe lume o noua fiinta.
innamorata
Postat pe 17 Februarie 2013 02:07
Salut


Eu te sfatuiesc sa te tii de copilnu-l nuu avorta toata lumea o sa-l iubeasca el va fi totul pentru tine . Vreau sa zic cu partea financiara es frumos si interesant cand ne apucam de fumat : Facem un plan ?
Nu
Adunam bani punem in cont cu 2 ani maidevreme sa ne ajunga sa putem fuma 2 pachete pe zi ?

Nu

atiunci despre ce vorbim ??? ce bucurie si satisfactie ne da un copil ? pentru el ne trezim muncim are rost ziua de miine e totul pentru noi .


Si noi mai punem intrebarea ca oare o sa ne ajunga bani ? oare de unde o sa avem ?


Rusine pentru noi .

Cum ne ies bani pe tigari asa ne ies si pentru copil .


Am fumat 10 ani minim 1 pachet pe zi si acuma fumez 1 pachet pe luna sau la 2 luni nu am nimik cu fumatorii numai am dat un exemplu.

Bunul dumnezeu sa va ajute sa aveti un copil sanatos .
garbo241281
Postat pe 17 Februarie 2013 02:40
Salut


Eu te sfatuiesc sa te tii de copi lnu-l avorta toata lumea o sa-l iubeasca el va fi totul pentru tine . Vreau sa zic cu partea financiara es frumos si interesant cand ne apucam de fumat : Facem un plan ?
Nu
Adunam bani punem in cont cu 2 ani maidevreme sa ne ajunga sa putem fuma 2 pachete pe zi ?

Nu

atiunci despre ce vorbim ??? ce bucurie si satisfactie ne da un copil ? pentru el ne trezim muncim are rost ziua de miine e totul pentru noi .


Si noi mai punem intrebarea ca oare o sa ne ajunga bani ? oare de unde o sa avem ?


Rusine pentru noi .

Cum ne ies bani pe tigari asa ne ies si pentru copil .


Am fumat 10 ani minim 1 pachet pe zi si acuma fumez 1 pachet pe luna sau la 2 luni nu am nimik cu fumatorii numai am dat un exemplu.

Bunul dumnezeu sa va ajute sa aveti un copil sanatos . Citeste tot subiectul
garbo241281
Postat pe 17 Februarie 2013 02:46
Am sa iti spun parerea mea ,desi toata lumea ma va injura cu varf si indesat imediat, vei vedea.Inclusiv tu.Sa faci un copil in general, este o responsabilitate uriasa, din toate punctele de vedere chiar la maturitate si cu o situatie materiala si sociala stabila.Sa faci un copil insa la varsta ta ,cu situatia pe care ai prezentat-o este o mare greseala si vei suferi enorm.Barbatii sunt extrem de imaturi si la varste mai mari,ce sa mai spunem de varsta asta ridicol de mica.Se va speria si va da inapoi deindata ce vor aparea primele greutati.Prieteni,familia,rudele o sa-i spuna ca se leaga la cap prea de tanar,ca isi ingroapa viitorul si ca mai bine renunta la tine cu copil cu tot.Este mult prea tanar si tu la fel,ca sa va puteti lua asemenea responsabilitati uriase.Vei imbatrani prematur si viata ti se va parea nedreapta ,aspra,incorecta cu tine si vei avea tendinta sa dai vina in final pe copil.Atunci cand cresti un copil de la zero pentru mai multi ani viata ta sociala,mondena,si nu numai se va tremina brusc,iar tu nu esti pregatita pentru asa ceva.Parintii tai se vor rusina cu tine,preitenele te vor compatimii,corpul ti se va schimba si maturiza fortat ceea ce nu o sa iti placa.Desi nu este etic,moral sau nu tine de morala crestina ce iti voi spune in continuare asa sa faci:NU PASTRA COPILUL.Ai timp toata viata sa faci cati copii vrei ,cand va veni timpul ,vei fi maritata si la casa ta.Ai maregrija si protejeaza-te cand faci dragoste cu iubitul tau si totul va fi in ordine pe viitor.Desi suntem in anul 2013 oamenii gandesc exact ca acum 50 de ani-o femeie nemaritata sa faca un copil ? Unde sunt scoala ,familia,decenta,educatia etc,te vor sfasia pur si simplu.Imi pare sincer rau ,dar te-am sfatuit din inima ,am si eu copii si stiu ce as simti daca fiul meu ar veni acasa si mi-ar spune ca prietena lui face un copil.Nu iti risca viata si viitorul tau si al iubitului tau inutil.Crede-ma ca iti doresc tot binele din lume si daca acum ma urasti peste 20 de ani o sa-mi multumesti, crede-ma.
garbo265966
Postat pe 17 Februarie 2013 02:59
peste 20 de ani, cind se va uita la copii de 20 de ani si se va gindi ca ar fi trebuit sa mai fie unul printre ei, nu iti va multumi crede-ma. Iar de injurat n are nimeni de ce sa te injure: toata pledoaria ta e a unui om fricos, las si slab pentru care litera de lege e ce birfesc toate scursorile societatii. Nu mi-as dori sa traiesc in pantofii tai.
Sint mama singura si m-a durut intotdeauna in trei litere ce parere are "lumea". WTF e "lumea"? Si hai sa vedem... chiar ma sfasie?

In plus, jignesti un om pe care nu il cunosti: de unde stii ca iubitul ei o sa plece? da, e foarte tinar. Asta inseamna automat iresponsabil? Si, in final, daca o sa plece, CE? Decizia lui, asta e! Faptul ca barbatii nu nasc si nu alapteaza o fi un mod al naturii de a ne spune ca nu sint absolut indispensabili, nu? In rest, sa nu ii spuna prietena lui fiu-tau "vezi ca IMI fac un copil, pa!" ... sa vezi atunci drame existentiale, cind intrebarea nu e daca sa il tina sau nu. E un semn de politete sa il intrebi pe individ, crede-ma. La urma urmei, sarcina e LA TINE.
quasaria
Postat pe 17 Februarie 2013 03:32
Din cate vad, cea mai mare spaima a ta este reactia mamei tale. Dar chiar ea este vinovata de toata situatia creata si ar fi culmea ipocriziei ca tocmai ea sa nu inteleaga si sa nu te sprijine, ba sa se mai dea si lovita... Daca i s-a parut normal sa stai cu un baiat de la 14 ani, de ce nu i s-ar parea normal sa devii mama la 19? O mama adevarata, implicata trup si suflet in viata fiicei ei, cu atat mai mult ca tatal a lipsit din peisaj,t i-ar fi aratat cu toata dragostea ei de mama ca impreuna, voi doua, sunteti o echipa, ca nimeni si nimic nu poate sta intre voi, ca tu esti totul pt ea si atunci tu ai fi crescut frumos, te-ai fi simtit ocrotita si n-ai fi ars etapele incat sa te muti cu un baiat de la 14 ani, cand practic erai un copil. Dar ei i-a convenit sa scape de tine, probabil sa-si vada de "viata" care insemna de obicei vanarea unui mascul ca sa le-arate ea vecinelor, neamurilor si asa mai departe, ca are barbat langa ea... Nu a fost in stare sa aiba grija de un copil, atunci sa aiba grija de doi! Sunt mama, dar am fost si copil, si-mi amintesc perfect ce nevoi aveam la 14 ani. Am vaszut si vad mereu cazuri ca ale tale si mi se rupe inima cand vad copii nevinovati suferind din cauza parintilor iresponsabili. Iar daca eu gresesc si mama ta ti-a oferit tot ce aveai nevoie din punct de vedere afectiv si tu ai fost un copil cu care nu s-a putut intelege in ruptul capului, in ciuda efortutilor ei nenumarate, si ai avut o sexualitate precoce si debordanta ce nu putea fi stapanita incat la 14 ani nu mai era nimic de facut, asta e, sunt si astfel de cazuri, dar eu am o rezerva serioasa ca ai fi fost asa.
Naste-ti copilul, fii tu o mama mai buna decat este mama ta si sa stii ca cel mai de pret aliat in a-ti creste pruncul iti va fi chiar tineretea ta, acum iei lucrurile asa cum vin, ai forta,energie, simti ca nimeni si nimic nu-ti poate sta in cale. Si indiferrent daca tatal va ramane sau nu langa tine, parintii lui si mama ta sunt obligati sa te sprijine material, si numai, odata ce li s-a parut normal ca doi copii sa se mute impreuna de la 14 ani. Ar fi multe de spus despre parintii astia laolalta, dar mi-e sila si lehamite, ca-i plina tara asta de cei ca ei, masa de manevra pt smecheri...
bucura
Postat pe 17 Februarie 2013 09:11
Mai, mai bine cu copilul tau singura, decat "maritata" si apoi divortata. Eu si acum plang dupa primul copil. Dupa cel avort (in urma caruia am intrat in moarte clinica), nu am mai putut sa fac copii. Abia dupa cativa ani, am reusit cu tratament indelungat.
Regret si acum ca m-am maritat doar ca sa fac copilul (pentru ca lumea radea de mine), pentru ca tot singura l-am crescut ! Tot in greutati.
Fata draga, nu avorta !
Eu m-am certat cu parintii ca doream sa fac un copil "din flori" si am avut dreptate. Tot singura l-am crescut. Acea hartie mai mult m-a incurcat. Au urmat procese interminabile (divort, partaj, majorari si micsorari de pensie, reincredintare, etc).
Sper ca esti bine.
Sarikiz
Postat pe 17 Februarie 2013 09:38
BUNA,sant ADRIANA,uite cum stau lucrurile-din punctul meu de vedere ar trebui sa te gandesti bine ce faci,eu am fost in situatia ta ,am o mama severa,fostul iubit nu si a dorit copilul ,mi a si dat bani de avort,am facut avort,acum 38 ani,m am casatorit cu un om minunat dar SUFAR,si plang foarte mult din cauza asta ca acum NU MAI POT SA RAMAN GRAVIDA SI SUFAR,sotul meu are copil e la noi ,ne intelegem binisor eu si copilul,dar sufar pentru ca orice as face pentru copil,el isi iubeste tot mama ,asa ca sufar de 2 ori ,ca nu pot sa fac copii si ca copilul sotului nu ma iubeste,succes
garbo260204
Postat pe 17 Februarie 2013 10:28
Faci cea mai mare graseala daca faci avort .
O sa vezi ca toate se vor rezolva si copilul o sa creasca iubit de toata lumea si de voi si de bunici.
Nu face o greseala care o sa te urmareasca toata viata.
Fii curajoasa si du-te inainte.
garbo176391
Postat pe 17 Februarie 2013 11:38
parerea mea este ca exista un timp pentru toate (ex: cariere, familie apoi copii). daca vrei insa sa anticipezi niste lucruri in viata ta trebuie sa te gandesti bine. este numei decizia ta , nu poti face sau nu un copil pentru ca vrea sau nu mama ta.
pirania_1960
Postat pe 17 Februarie 2013 13:44
De la: bucura, la data 2013-02-17 09:11:19Din cate vad, cea mai mare spaima a ta este reactia mamei tale. Dar chiar ea este vinovata de toata situatia creata si ar fi culmea ipocriziei ca tocmai ea sa nu inteleaga si sa nu te sprijine, ba sa se mai dea si lovita... Daca i s-a parut normal sa stai cu un baiat de la 14 ani, de ce nu i s-ar parea normal sa devii mama la 19? O mama adevarata, implicata trup si suflet in viata fiicei ei, cu atat mai mult ca tatal a lipsit din peisaj,t i-ar fi aratat cu toata dragostea ei de mama ca impreuna, voi doua, sunteti o echipa, ca nimeni si nimic nu poate sta intre voi, ca tu esti totul pt ea si atunci tu ai fi crescut frumos, te-ai fi simtit ocrotita si n-ai fi ars etapele incat sa te muti cu un baiat de la 14 ani, cand practic erai un copil. Dar ei i-a convenit sa scape de tine, probabil sa-si vada de "viata" care insemna de obicei vanarea unui mascul ca sa le-arate ea vecinelor, neamurilor si asa mai departe, ca are barbat langa ea... Nu a fost in stare sa aiba grija de un copil, atunci sa aiba grija de doi! Sunt mama, dar am fost si copil, si-mi amintesc perfect ce nevoi aveam la 14 ani. Am vaszut si vad mereu cazuri ca ale tale si mi se rupe inima cand vad copii nevinovati suferind din cauza parintilor iresponsabili. Iar daca eu gresesc si mama ta ti-a oferit tot ce aveai nevoie din punct de vedere afectiv si tu ai fost un copil cu care nu s-a putut intelege in ruptul capului, in ciuda efortutilor ei nenumarate, si ai avut o sexualitate precoce si debordanta ce nu putea fi stapanita incat la 14 ani nu mai era nimic de facut, asta e, sunt si astfel de cazuri, dar eu am o rezerva serioasa ca ai fi fost asa.
Naste-ti copilul, fii tu o mama mai buna decat este mama ta si sa stii ca cel mai de pret aliat in a-ti creste pruncul iti va fi chiar tineretea ta, acum iei lucrurile asa cum vin, ai forta,energie, simti ca nimeni si nimic nu-ti poate sta in cale. Si indiferrent daca tatal va ramane sau nu langa tine, parintii lui si mama ta sunt obligati sa te sprijine material, si numai, odata ce li s-a parut normal ca doi copii sa se mute impreuna de la 14 ani. Ar fi multe de spus despre parintii astia laolalta, dar mi-e sila si lehamite, ca-i plina tara asta de cei ca ei, masa de manevra pt smecheri...


Iti sustin parerea,am crezut ca doar eu gandesc in acest mod.Fireste ca mama acestei copile a acordat toata libertatea din lume fiicei ei pt ca ,presupun,si ea la randu-i este tanara si neavand sot are nevoie de libertate pentru a gasi pe cineva care sa ii stea alaturi.Acceptand relatia fetei chiar de la 14 ani si ''plimbarea'' ei pe usile altora inclusiv in casa ei,ar fi trebuit sa fie constienta de tot ceea ce implica acest lucru.Acum este unica persoana care are datoria sa fie alaturi de fiica ei,sa o sprijine si sa nu io impiedice sa isi aduca,copilul pe lume.Cu siguranta a fost o greseala in cresterea acestei fete,este buna libertatea pe care o dai unui copil dar cu limitele varstei.Cred ca nu copila trebuie sa citeasca raspunsurile acestea ci mama ei si sa inteleaga de ce s-a ajuns la aceasta situatie.Sa isi sprijine fata,macar acum sa o ia langa ea si sa ii ofere tot ceea ce are nevoie,sa o protejeze avand in vedere ca in ea creste o noua viata care nu ii este straina,este din sangele copilului ei.
innamorata
Postat pe 17 Februarie 2013 13:52
Pentru toate criminalele care incita la avort am doua intrebari: Daca mama voastra ar fi facut avort si v-ar fii avortat, si din lumea de dincolo ati fii privit minunata lume de aici, cu toate ale sale, ati fii fost fericite? Sau daca tot vreti crime, de ce nu va omorati copiii sau nepotii vostri acum in viata?
garbo263115
Postat pe 17 Februarie 2013 13:56
daca ti-l doresti acepta, dar nu uita de responsabilitati... si cu 11 mil? sincer eu cheltui o pers la 28 ani tanar fara familie singur...circa 1200 euro ..casa, masa, mancare intretinere.. si el cu 250 de euro ..cate persoane?
p.s: aveti grija de voi
garbo_68
Postat pe 17 Februarie 2013 14:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ONORARIUL LA NASTERE 29 De la: andrada10 16 Mai 2012 21:03
Mi-a intarziat ciclul menstrual 16 zile. Ce pot sa fac sa imi vina mai repede? 22 De la: qwertyuiop 30 Noiembrie 2016 20:35
la cate zile de la întârzierea cm se face test 1 De la: garbo_427805 25 Ianuarie 2016 15:37
Test nastere prematura 4 De la: garbo_385367 7 Februarie 2014 13:45
se poate sa raman gravida? pls ajutor urgent :( 4 De la: garbo091418 1 Iunie 2012 16:33
Setari Cookie-uri