am 18 ani si sunt in 8 saptamani de sarcina nu vreau avorttt:( :( va rog sa imi dati un sfat

unde ai observat tu sharikiz cuvantul religie in textuletul scris de mine?lumea tot invoca divinitatea ca si argument in a o convinge pe fata sa nu avorteze....in fine,ce imi tot bat eu capul sa ma explic pt ce gandesc,mai ales tie....da-ti peruca jos,poate asta ajuta sa procesezi
garbo229821
Postat pe 19 Februarie 2013 11:05
Am citit aproape toate mesajele primite si sfaturile ce se pot deduce din mesaje...e surprinzator cum atatia oameni incurajeaza un copil de 18 ani sa isi opreasca, copilaria pentru a da nastere unui copil atat de prematur in viata. Niciodata nu am sa fiu de acord cu avortul, dar cand se ajunge la o situatie de genul asta, inclin sa cred ca singura solutie e chiar acest atat de blamat avort. Sa nu uitam toate datele care ni le-a prezentat copila asta>18 ani, scoala neterminata, un baiat infricosat cu un salariu muuult prea mic, fara casa, fara masa...dar vor un copil. Ok...minune este un copil intr-o familie, dar nu in conditiile in care nici macar ei doi nu se pot intretine, daramite un bebelus, e egoism sa aduci pe lume un copil, doar pentru ca nu vrei sa fi pacatoasa, doar pentru ca vrei tu sa te bucuri de acel copilas fara sa te gandesti un moment daca acel copil si-ar dori sa vina pe lume in saracie, cu niste parinti copii la randul lor.Pun si eu o intrebare : cand copilasul vostru va avea 7-8 ani si va merge la scoala, isi va dori la fel ca si colegii lui ceva hainute mai frumoase, sau un penar mai sofisticat...voi parintii doar cu liceul terminat si cu un salariu f mic probabil ce o sa puteti sa ii oferiti??... greu de spus in conditiile in care azi cu multe licente si mastere iti poti gasi un servici bine platit ca sa poti sa iti intretii familia onorabil. Baiatul care e tata acum ii va reveni "onoarea" sa alerge sa se zbata sa faca pe dracu-in-patru sa gaseasca resurse sa scoata familia din impasul saraciei. Toate greutatile astea vrei nu vrei vor naste mari discutii in caminul vostru, ia dc pana acum totul a fost frumos, ai sa vezi ca odata cu greutatile lucrurile se schimba radical, iar la final copilul vostru va fi deceptionat de niste parinti ce se cearta, ce se chinuie sa faca fata greutatilor, iar el nu a avut nici un cuvant de spus, ci doar a venit pe lume pentru ca asa ai vrut tu. Un copil nu e o papusa pe care sa o vrei, din momentul in care devii parinte ai si multe responsabilitati, obligatii care dc nu ti le indeplinesti copilul tau va avea de suferit. Asadar, chiar dc pare imposibil de acceptat acum, fa intrerupere de sarcina, fa-ti un rost in viata, asigura-te ca ai intemeiat o familie si apoi adu pe lume nu unul ci trei copii, dar asa vei fi sigura ca acei copii vor avea o copilarie fericita, fara lipsuri, fara parinti impovarati cu griji si nevoi.
blue_eyes35
Postat pe 19 Februarie 2013 11:12
aaaa ... si pentru ca vorbeam mai devreme cam ce greutati pot aparea am sa iti dau sa citesti o postare de prin noiembrie anul trecut cu doi parinti care s-au decis sa pastreze copilul iar azi traiesc un cosmar si nu o casnicie : http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/17291/Ajutati-ma-sa-mi-salvez-casnicia.html.. Nu inseamna neaparat ca si tie ti se poate intampla la fel, dar in foarte multe cazuri este exact ceea ce se petrece in cazuri ca ale tale.
blue_eyes35
Postat pe 19 Februarie 2013 11:22
Sa-ti spun un lucru, ignorat de multi, dar de care eu m-am lovit destul de tare: cand esti tanara mamica, ai nevoie de foarte mult ajutor din partea parintilor tai sau ai lui, si asta indiferent daca faci copilul la 15, 20, 30 sau 45 de ani.
Si acum, gandeste-te cum este mai bine: ca parintii tai sa fie in putere, sau batrani, bolnavi si sa aiba ei nevoie de ajutor?
Acesta este un punct foarte important.
Si alt lucru important: multi tineri tot amana sa aiba copii pentru ca nu au situatie, apoi ajung sa aiba situatie dar parca, parca nu ar mai vrea sa se complice cu cresterea unui copil. Adica: ajungi pe la 30-35 ani, abia ai iesit la liman, sa poti sa strangi bani, sa ai casa ta, liniste, hodina, ce-ti trebuie acum un boraci plangacios, cacacios, etc, etc.
Cu cat trece mai mult timpul, cu atat ii mai greu sa te decizi in favoarea copilului, si sa tot amani, si vezi ca trece viata, si visul tau dintai nu se realizeaza.
Si ai, totusi, 18 ani. Bunicii nostri se casatoreau pe la 16, bunicile la 14-15 ani, nu? Este drept ca vremurile s-au mai schimbat, ca acum trebuie mai multe scoli, dar cum ai zis tu, faptul ca ai copil nu te opreste sa termini scoala.
Si o atentionare de final: lasa tigara de amu' si pana-n veci. Il poate afecta pe copil si inainte, si dupa nastere, si incetineste mult dezvoltarea intelectuala si fizica. Sau daca va fi fum de tigara in odaia sugarului, sa te certi pe tine cand vine cu rezultate slabe de la scoala.
garbo_11551
Postat pe 19 Februarie 2013 11:35
Iar pe parintii tai, vezi cum ii pregatesti mai intai, sa nu le dai vestea "pe nemestecate". Intai discuta cu cel de care esti mai apropiata, intreaba cum a fost cand te-ai nascut, cat de bucurosi au fost ei, cat de neasteptata a fost venirea ta.
Apoi cu scoala, pana in luna a cincea, sarcina mai ca nici nu se vede, dar este totusi o conditie medicala si posibil ca ai nevoie de scutire de la sport. Apoi sarcina apasa vezica si va trebui uneori sa te ceri in mijlocul orelor. Dar nu este ceva care sa te opreasca sa mergi la scoala.
Si aici insa, fereste-te de fumul de tigara, chiar daca asta inseamna sa stai mai departe de colegii tai fumatori.
garbo_11551
Postat pe 19 Februarie 2013 11:54
De la: garbo229821, la data 2013-02-19 11:05:57unde ai observat tu sharikiz cuvantul religie in textuletul scris de mine?lumea tot invoca divinitatea ca si argument in a o convinge pe fata sa nu avorteze....in fine,ce imi tot bat eu capul sa ma explic pt ce gandesc,mai ales tie....da-ti peruca jos,poate asta ajuta sa procesezi

Ai un stil de a te tari...Pana si numele noastre le stalcesti cum vrei tu.
Las asta deoparte.
Tu nu tii minte ce ai scris?
Vezi in urma, referirea ta la un preot. Sa nu uiti sa iti inghiti cuvintele scrise ca sa le tii minte !
Nu vreau sa imi scot peruca, ai ceva impotriva? Nu toti trebuie sa iti faca pe plac, carcotaso de serviciu. İti iese si tie de-o ciorba din carcoteala asta?
Sarikiz
Postat pe 19 Februarie 2013 13:07
si ce legatura are asta cu preotul si religia?sa iti explic pe intelesul tau ca e grele de la peruca :ma indoiam ca persoana aceea este preot deoarece nu cred ca domniile sale,fetele bisericesti stau la panda pe garbo sa salveze suflete.o fi fost un sarlatan cu alte ganduri in legatura cu biata fata.eu cred ca fata are nevoie de sfaturi realiste,nu cai verzi pe pereti de genul lasa ca o pica din cer,nu iti fa griji,are domnul grija de voi.sfaturi practice cum de fapt a si primit de la unii utilizatori.acum hai sa o lasam cum a picat ca se pare ca vb limbi diferite
garbo229821
Postat pe 19 Februarie 2013 14:18
Mai bine ai invata sa scrii si apoi sa dai sfaturi altora...despre ce trebuie sa invete...se pare ca tu nu ai dat bacul...
loredana_gcl
Postat pe 19 Februarie 2013 14:51
Foarte frumos si bine spus - ma refer la postarea doamnei Mara.!
garbo228453
Postat pe 19 Februarie 2013 15:51

Citesc f multa frustrare in mesajul tau. Nu e chiar "prapadit" locul meu de munca. Lucrez ca avocat colaborator intr-o casa de avocatura de renume, pe un salariu de 65 de milioane, locuiesc cu iubitul meu de 2 ani de zile. El este de asemenea, avocat, detine propriul lui cabinet. Nu avem prea mult timp de petrecut prin cluburi, si daca am avea, as "atarna" de el. Si nu am nici un motiv sa-mi "ucid"copiii pt simplul motiv ca folosesc mijloace contraceptive.

Aici era prezentat un caz, in care deja s-a intamplat. Era ideala preventia, dar nu mai este cazul. Dar daca, mi s-ar fi intamplat asa ceva la 19 ani, in mod sigur as fi luat decizia inteleapta. Cand un om nici nu scrie corect, si n-a apucat sa-si construiasca o viata, nu cred ca-l asteapta pe acel copil, marea fericire.

Unii suntem mai realisti. Eu nu mi-as manipula iubitul, sa-i bag pe gat un copil neorit, i-as face un deserviciu total acelui copil, in primul rand, sa ma ia de sotie de nevoie. Toate se construiesc pas cu pas. Eu am crescut intr-o familie foarte unita, cerebrala si am satisfactia de a-i vedea pe ai mei parinti, si dupa 30 de ani de mariaj, extrem de indragostiti si atenti unul cu celalalt. Mi-au promovat alte valori. Dsoara in cauza, a cerut un sfat, si mi-am zis parerea in functie de educatia pe care o am, nu vad motivul pt care tu ma ataci pe mine. Sunt si femei care se respecta si care vor sa aduca pe lume un copil fericit, cu un tata fericit si o familie calda, nu sufocata in neajunsuri[/quote]




S-ar putea, cu toate planificarile, sa nu-ti mai iasa calculele si sa vezi atunci frustrare!!!!!!!!!! Vei simti ca ai muncit degeaba.... Si ca "decizia inteleapta" ar fi fost alta...
garbo228453
Postat pe 19 Februarie 2013 15:55
De la: garbo229821, la data 2013-02-18 22:43:49in loc sa incurajati copii sa faca copii cu chestii din astea:ca d-zeu zice,ca e un dar divin,bla,bla...asta trebuiau ele sa descopere ele la momentul oportun,poate mai citesc pe garbo si pustoaice de 15-16 ani care vor vrea si ele sa fie binecuvantate de daru asta divin ca tot il laudati atat.si eu consider un copil la fel,un dar divin,dar cand esti matur,nu mai tratati asa usor lucrurile ca se duce dreaq tineretul.



Cred ca incurci treburile, era vorba de ceea ce s-a intamplat si faptul ca este in joc viata unui suflet nevinovat, doar un egoist gandeste asa cum gandesti tu !!! Faptul ca se intampla lucrurile acestea cred ca intreaga societate este vinovata !!! Cati dintre parinti stiu sa le explice copiilor lor ceea ce se intampla cand devin activi din punct de vedere sexual si ce ar trebui sa faca sa evite sarcinile nedorite sau faptul ca inceperea vietii sexuale la varste atat de fragede le afecteaza viata, implicit viitorul ?!!!! Intreaga societate le pune la dispozitie material sexual, este ca si cum le-ar alimenta aceasta sete de sex, de la televiziune, ziare, reviste, inclusiv scoala... vestimentatia elevilor lasa mult de dorit, de comportament nu mai vorbim !!! Am vrut democratia, ei... iata ce se intampla ! Si sa nu vorbim aiurea, dar sa ramai insarcinata la 18 ani este o varsta destul de fericita ! Ce zici cand se intampla la 12-13 ani ?!!! Daca iti pleaca de acasa de la 14-15 ani si doarme la "iubit", tu ca parinte care te crezi nu iti pui intrebari ca se va intampla si inevitabilul ?!!! Au scapat din mana parintilor si e foarte grav... toti suntem vinovati... cine le explica ca nu e bine ceea ce fac ?!!! Nimeni ! Ii vezi prin mijloacele de transport fara jena cum se pipaie, cum se "pupa" fara sa le pese de cei din jur, li s-a adresat cineva ca nu e frumos sau sa le dea un sfat ? Nu cred... Aceasta este societatea pe care o meritam !
mateivioletadorina
Postat pe 19 Februarie 2013 16:00
Buna!
Sunt Radu de la Asociatia Provita Gorj, te putem ajuta!
provitatj@gmail.com
0768357675
Orice ar fi, nu omori pruncul din burtica ta.
garbo_11559
Postat pe 19 Februarie 2013 16:46
De la: mateivioletadorina, la data 2013-02-19 16:00:45
De la: garbo229821, la data 2013-02-18 22:43:49in loc sa incurajati copii sa faca copii cu chestii din astea:ca d-zeu zice,ca e un dar divin,bla,bla...asta trebuiau ele sa descopere ele la momentul oportun,poate mai citesc pe garbo si pustoaice de 15-16 ani care vor vrea si ele sa fie binecuvantate de daru asta divin ca tot il laudati atat.si eu consider un copil la fel,un dar divin,dar cand esti matur,nu mai tratati asa usor lucrurile ca se duce dreaq tineretul.



Cred ca incurci treburile, era vorba de ceea ce s-a intamplat si faptul ca este in joc viata unui suflet nevinovat, doar un egoist gandeste asa cum gandesti tu !!! Faptul ca se intampla lucrurile acestea cred ca intreaga societate este vinovata !!! Cati dintre parinti stiu sa le explice copiilor lor ceea ce se intampla cand devin activi din punct de vedere sexual si ce ar trebui sa faca sa evite sarcinile nedorite sau faptul ca inceperea vietii sexuale la varste atat de fragede le afecteaza viata, implicit viitorul ?!!!! Intreaga societate le pune la dispozitie material sexual, este ca si cum le-ar alimenta aceasta sete de sex, de la televiziune, ziare, reviste, inclusiv scoala... vestimentatia elevilor lasa mult de dorit, de comportament nu mai vorbim !!! Am vrut democratia, ei... iata ce se intampla ! Si sa nu vorbim aiurea, dar sa ramai insarcinata la 18 ani este o varsta destul de fericita ! Ce zici cand se intampla la 12-13 ani ?!!! Daca iti pleaca de acasa de la 14-15 ani si doarme la "iubit", tu ca parinte care te crezi nu iti pui intrebari ca se va intampla si inevitabilul ?!!! Au scapat din mana parintilor si e foarte grav... toti suntem vinovati... cine le explica ca nu e bine ceea ce fac ?!!! Nimeni ! Ii vezi prin mijloacele de transport fara jena cum se pipaie, cum se "pupa" fara sa le pese de cei din jur, li s-a adresat cineva ca nu e frumos sau sa le dea un sfat ? Nu cred... Aceasta este societatea pe care o meritam !
mateivioleta,cred ca matale incurci lucrurile si se pare ca nu mi-ai citit postarile,insa te trezesti vorbind.eu ai spusesem fetei ca de acum asta este,a mancat-o...s-a scarpinat...si de acum sa suporte consecintele .insa nu sunt deacord cu entuziasmul unor useri care instiga la proceere in randul adolescentilor repetand continuu ca e un dar divin sa devii mama in adolescenta.eu sunt mama de fata si o sa incerc sa previn macar o sa incerc....o eventuala sarcina nedorita a fiicei mele prin EDUCATIE SEXUALA inainte de a fi deacord ca ea sa locuiasca impreuna cu un baiat.multe tinere citesc,daca nu posteaza pe garbo si incurajarea asta a maternitatii e un exemplu negativ cu siguranta.nu trebuie incurajat avortul,dar nici ridicata in slavi situatia asta.understand???in capul tau e o mare confuzie,imi pare rau
garbo229821
Postat pe 19 Februarie 2013 19:05
Draga mea,

Daca nu se poate altfel, mai exista o solutie, si anume sa dai copilul spre adoptie. Cu alte cuvinte sa nu-l omori, ci sa-i oferi o sansa la viata si la un trai decent.

Este foarte usor de ajuns la parintele Tanase de la Valea Plopului, poti sa stai acolo si sa nasti acolo. Nu te costa nimic. Dar vei avea bucuria faptului ca ti-ai lasat copilul in viata. In plus nu vei avea mustrari de constiinta pentru omorarea unei fiinte nevinovate.

http://vremurivechisinoi.blogspot.ro/2013/02/parintii-mei-erau-la-circ-cand-m-am.html

http://vremurivechisinoi.blogspot.ro/2013/02/avortul-omoara-constiinta-si-distruge.html

Orice asociatie Pro-vita te poate sprijini in acest sens.

Curaj!

Mihaela
0742 203 111


garbo_11566
Postat pe 19 Februarie 2013 19:51
Dumneata o incurajezi pe aceasta fata sa-si de-a copilulu spre adoptie,nu-l omoara dar il ingroapa,sint stupefiata de atita lipsa de intelepciune din partea majoritatii userilor care au dat sfaturi pe acest blog.Este un proverb romanesc care spune:"Cind nu-i cap vai de picioare",in aceasta situatie se afla aceasta distinsa d-soara,nu are ce sa aduca pe lume un suflet ca sa fie chinuit doar pt. faptul ca ea a trebuit sa fie "Dama" cind ea nu-i in stare pt ea sa-si cistige o bucata de paine si pregatirea ce o va mai face dupa ,abia va avea dupa ce sa bea apa.Sa renunte sa aduca la chin si saracie un suflet nevinovat care nu asa si-a dorit sa vina in dimensiunea aceasta numai in suferinta ca d-soara a vrut sa se joace cu iubitul si sa-i arate de ce e in stare.Sa-si suporte consecintelle prostiei!!!!!!!!!!!!!!!!!
garbo255960
Postat pe 19 Februarie 2013 23:40
Dumneata spui ca ai 44 de ani si-ti incurajezi fiica sa sara din pat in pat ,sa faca copii daca se-ntimpla si nu are de ce sa-si faca griji ca-i vei creste si-l mai amesteci pe D-zeu aici in toata prostia voastra.Oare crezi ca D-zeu plateste taxa prostiei voastre?Daca vrei sa te ajute D-zeu ,in primul rind te ajuti tu singur,iti arata calea iti arata chitanta ce o ai de plata pt. fiecare fapta "Inteleapta" pe care o faci si platesti stringind din dinti si aici si in cealata dimensiune si mai vii o data aici si triesti viata ce-a frumoasa pe care ai daruito acelui copil venit din intimplare,chiar nu vezi in ce ceata traiesti???????????????????
garbo255960
Postat pe 20 Februarie 2013 00:00
De la: garbo229821, la data 2013-02-18 10:57:46ce avort sa mai faci copil fara minte?la 8 saptamani e maricel embrionul si o sa vezi moartea cu ochii.daca te-a mancat in cour,suporta consecintele si hai in life cu tine.da piept cu viata din adolescenta,ca nu puteai sa ti-o traiesti usor,sa te bucuri de perioada cea mai frumoasa a vietii,facand lucrurile specifice ei.ai ales sa speli izmene si sa schimbi scutece asa timpuriu,te temeai ca o sa ratezi ocazia si te-ai gandit tu sa te asiguri din timp.pacat de voi tinerelele astea prostute,va jucati cu putza de parca asta ar fi jucarie .educatie sexuala intai si apoi destrabalare.zici ca te omoara mata,dar ea ce credea ca se intampla acolo sub plapumioara la voi,jucati table?mentalitatea comunista a ei te-a adus in situatia asta,e rusinos sa vb cu copiii despre asta,dar nici sa vii cu burta la gura nu e bine.lasa ca o sa-i treaca mamei tale supararea ca doar e complice si ea la acest incidend fara voia voastra



scuza-ma, dar nu ai facut si tu greseli la viata ta?? sunt 100% sigura ca da, au fost mai mici sau mai mari, au fost mai grave sau nu, numai tu stii. cine esti tu sa judeci ce face o persoana cu viata ei, cu corpul ei? nici cu mine nu s-a discutat despre contraceptie si sex, dar pentru aia am ajuns destul de bine zic eu, 25 de ani, o relatie de 5 ani, si nu am copii, dar aia nu inseamna ca pot judeca deciziile luate si greselile facute de altii. daca imi doresc si pot ajuta cu un sfat, o fac din toata inima, dar nu ma apuc sa judec pe nimeni. fiecare isi traieste viata cum doreste.
sw33t_ang3l_2oo3
Postat pe 20 Februarie 2013 00:56
draga mea
eu incerc de trei ani de zile sa raman insarcinata. nu este asa usor pe cum crede toata lumea sa faci un copil. daca Dumnezeu l-a pus in sanul tau, atunci cu siguranta are un plan pentru el.
orice ar fi, nu il omori! ultima solutie daca nu vrei sa il pastrezi ar fi sa il dai spre adoptie, nu sa il omori.
dar cu siguranta atunci cand mama ta il va vedea, nu va putea sa nu se indragosteasca de el.
daca pot sa te ajut cu ceva-concret-anunta-ma. eu locuiesc in bucuresti.
garbo_11577
Postat pe 20 Februarie 2013 10:11
De la: garbo_11566, la data 2013-02-19 19:51:36Draga mea,

Daca nu se poate altfel, mai exista o solutie, si anume sa dai copilul spre adoptie. Cu alte cuvinte sa nu-l omori, ci sa-i oferi o sansa la viata si la un trai decent.

Este foarte usor de ajuns la parintele Tanase de la Valea Plopului, poti sa stai acolo si sa nasti acolo. Nu te costa nimic. Dar vei avea bucuria faptului ca ti-ai lasat copilul in viata. In plus nu vei avea mustrari de constiinta pentru omorarea unei fiinte nevinovate.
Orice asociatie Pro....
Curaj!



aha, si-l vinde taica popa de 30 de dinari... ca sa faca si el de-o ciorba... asta insemnand ca-l ofera spre adoptie!
interesant cum v-ati adunat voi toti de la provita aici sa sustineti fatuca asta...! foarte interesanta si laudabila initiativa voastra... si cu adoptia... sper sa va iasa si voua ceva banuti... sau macar ... pentru efortul depus... ochii...
heartbit
Postat pe 20 Februarie 2013 11:51
Si eu am fost in asemenea situatie si cu regret iti spun ca am luat decizia gresita, adica am facut avort. Ceea ce a urmat mi-e greu sa descriu in cuvinte. Desi imi doream copilul m-am luat dupa partinti, sot... nu dupa inima mea. Am cazut intr-o depresie profunda si acum am niste pareri de rau in fiecare zi, desi au trecut 3 ani de atunci. Nu-ti spun, ca acum ma straduiesc sa raman insarcinata, dar nu stiu de ce dar nu se mai poate.
Fa copilul, nu sta pe ganduri. Va fi greu dar cel putin nu o sa te simti ultima criminala de pe pamantul asta.
Simona Aldea
garbo036183
Postat pe 20 Februarie 2013 12:27
punand punctul pe i, poti privi din perspectiva asta...:
- ai ramas insarcinata Nu fara voia ta... ca nu te-a insamantat nimeni artificial si nici fara acordul tau nu ai facut treaba aia ca sa ramai insarcinata!
- cand ai facut sex neprotejat, ti-ai asumat inclusiv acest risc, al sarcinii!
- faptul ca nu stii ce si cum o sa reactioneze mama ta si ca ti-e frica de ea, este doar o prostie si abureala a mintii tale... daca iti era frica de ea cu adevarat, te gandeai la aceste aspecte inainte de-a face sex neprotejat! sau macar ai fi luat PREVENTIV pilula de a doua zi... sau ai fi luat anticonceptionale, daca tot ti-ai inceput viata sexuala si nu vroiai vreo sarcina.
- ca Dumnezeu ti-a oferit sansa asta, de-a fi mama, ar fi bine s-o apreciezi si sa iti duci sarcina pana la capat, indiferent ce zic parintii sau iubitul!
- gandeste-te ca poate e Unica ta sansa sa fii mama!
- sunt destule cazurile in care dupa un avort sau mai multe... atunci cand si-au dorit o sarcina, n-au mai putut s-o aiba!
(cauta pe internet, in cazul in care nu ai prieteni/prietene in domeniul medical, care sa te ajute cu imagini despre cum arata uterul dupa avort. si apoi o sa intelegi la ce te expui! eu am vazut astfel de imagini acum 25 de ani... si am ramas destul de impresionat de ele! shvaitzerul arata bine, in comparatie cu un uter dupa vreo 4...5 avorturi!)
- daca tatal tau nu te-a vrut, asta ar insemna ca mama ta ar trebui sa aiba foarte multa intelegere asupra momentului in care te afli si sa iti acorde tot sprijinul... altfel, as gandi ca nici ea nu te-a vrut! posibil ca si tatalui tau sa i se fi intamplat ceea ce i s-a intamplat iubitului tau (adica sa o fi lasat pe mama ta insarcinata fara voia lor) si atunci e firesc stiind prin ce a trecut... sa-ti zica - "sa nu-mi vii cu burta la gura acasa"! dar o sa-i treaca repede, cand o sa vada rodul celor 9 luni de sarcina!
o sa fie primul si poate unicul lui nepot/nepoata .... asa ca o sa ii piara cheful de-a face pe durul si pe zmeul!
heartbit
Postat pe 20 Februarie 2013 12:52
incetati nene cu aberatiile astea cu "saracul copil n-o sa aiba hainute" - adica daca nu le putem lua scutece brand name de la 4 luni e clar ca trebe sa ii facem bucati. Pe principiul asta ma mir ca nu ii omoriti si cind sint mai mari, daca ramineti someri sau doamne fereste va paraseste maria saa providerul - cu atitudinea materna duioasa ca nu vreau sa cresti in frustrare, puiul mamii! Te trimit pe lumea ailalata ca ti-e mai bine acolo - nobil, nu?

Un pic de logica totusi, inainte sa cintati la pian....
Si btw, daca tot considerati ca e mai bine sa dai coltu' decit na, sa ai probleme intr-o lume rea - voi ce mai cautati pe aici, de fapt?
Ca parintii vostri au avut inconstienta sa va nasca, e o chestie remediabila. Trageti-le doua scatoalce, pentru ca n-au facut bine sa faca avort, si dupa aia rezolvati pb...
quasaria
Postat pe 20 Februarie 2013 15:01
Qasaria,ti-am mai citit raspunsuri pe diferite teme inclusiv la aceasta tema,am dedus ca ai copii ,care au venit pe lume tot asa la intimplare?Crezi ca solutia pe care ai aleso pt. ca alta nu mai aveai a fost cea mai buna?Daca tu ai gresit in viata si ai inceputo gresit crezi ca e solutia ideala si pt. altii?Abtinete sa te dai exemplu ca nu esti un exemplu de urmat.Nu doresc sa jignesc pe nimeni,dar ar fi bine sa ne analizam noi insine daca sintem sau nu un exemplu de urmat pt. altii.O zi buna iti urez!
garbo255960
Postat pe 20 Februarie 2013 15:49
lasa dragule ca uite daca e asa grav il adopt eu fara sa primesc cei 30 de dinari.
nu te mai lua atata de asociatia provita. macar astia nu omoara in masa. mi se pare comic cum indraznesc sa fie pro-avort niste oameni care au primit dreptul la viata. ce se intampla daca mamele lor isi exercitau dreptul la cariera, la o viata decenta s.a. si i-ar fi avortat?

De la: heartbit, la data 2013-02-20 11:51:35
De la: garbo_11566, la data 2013-02-19 19:51:36Draga mea,

Daca nu se poate altfel, mai exista o solutie, si anume sa dai copilul spre adoptihttp://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2013/02/18/ips-serafim-pireu-demisia-papa-benedict/#more-51366


Cu alte cuvinte sa nu-l omori, ci sa-i oferi o sansa la viata si la un trai decent.

Este foarte usor de ajuns la parintele Tanase de la Valea Plopului, poti sa stai acolo si sa nasti acolo. Nu te costa nimic. Dar vei avea bucuria faptului ca ti-ai lasat copilul in viata. In plus nu vei avea mustrari de constiinta pentru omorarea unei fiinte nevinovate.
Orice asociatie Pro....
Curaj!



aha, si-l vinde taica popa de 30 de dinari... ca sa faca si el de-o ciorba... asta insemnand ca-l ofera spre adoptie!
interesant cum v-ati adunat voi toti de la provita aici sa sustineti fatuca asta...! foarte interesanta si laudabila initiativa voastra... si cu adoptia... sper sa va iasa si voua ceva banuti... sau macar ... pentru efortul depus... ochii...
garbo_11577
Postat pe 20 Februarie 2013 17:24
De la: garbo255960, la data 2013-02-20 15:49:42Abtinete sa te dai exemplu ca nu esti un exemplu de urmat.Nu doresc sa jignesc pe nimeni,dar ar fi bine sa ne analizam noi insine daca sintem sau nu un exemplu de urmat pt. altii.O zi buna iti urez!


miss, eu in schimb n-am citit vreun mesaj de -al tau, probabil pentru ca nu mi s-a parut relevant vreunul. Nu ca asta ar fi...
Iar inainte sa te invit sa iti urmezi sfatul si sa te analizezi tu pe tine - tin sa te anunt ca eu ies cit se poate de bine la evaluarile proprii in acest moment. Am un copil pe care L-AM DORIT si care e fericit, sint cu barbatul pe care il iubesc, am un job pe care l-as face si daca nu as fi platita pentru el si n-am grija zilei de maine. In plus, traiesc intr-un loc superb. Si asta e absolut tot ce ma intereseaza.

Pe dnele vinzatoare de la supermarket ce alta grila de valori le-ar interesa? (sa nu zic pe tzatzele din piatza, ca le-as jigni...)

quasaria
Postat pe 20 Februarie 2013 17:47
577, tu aia ai inteles? ca eu sunt pro-avort?
daca aia ai inteles, atunci inseamna nu numai ca ar trebui sa repeti inca o data clasele 5-8, dar si ca esti dusa cu capul! (nu cred ca esti in masura sa-mi vorbesti cu "dragule" - nici macar ironic!)
eu am zis sa pastreze copilul, inca de la primul mesaj pe care l-am postat pe acest topic! la mesajul postat anterior astuia si ulterior celui la care faci tu referire, iarasi am afirmat cu punctul pe i, un aspect pentru care ar fi Indiscutabil in ceea ce priveste SA ISI PASTREZE copilul! (ca s-ar putea altul sa nu mai poata avea, dupa un avort!... sau chiar dupa ce-l da spre adoptie! - asa cum faceti voi lobby)
am zis sa si-l pastreze pentru ea, nu sa-l faca si sa-l dea cuiva spre adoptie, sau sa-l vanda in strainatate!
decat sa iti dai copilul spre adoptie... printr-o firma care are de profitat... fiindca firmele astea asa zis non-profit nu sunt ele chiar non-profit... (cine stie cunoaste!) mai bine il vinzi in strainatate, unei familii si faci un ban gramada.... asta in cazul in care esti in disperare de cauza si chiar nu exista o alta solutie pentru tine si copilul tau!
sunt destule moldovence si tiganci care si-au vandut copiii, ca sa o duca bine si ca sa iasa din foame...! - cunosc cazuri concrete... - cazuri sociale disperate... - insa nu cred ca astea fac obiectul discutiei in cazul de fata!
si consider ca cel putin mama fetei cat si socri ei, ii vor ajuta pentru a le fi cat de cat bine si lor pana se vor pune pe picioare!
faptul ca aceasta sarcina a aparut pe neasteptate, nu e nici prima si nici ultima... e un eveniment comun... (dar nu banal) pentru cei din exterior... insa pentru cei implicati, fiind si foarte tineri si surprinsi... este si minunat, dar totodata si ingrijorator!
heartbit
Postat pe 20 Februarie 2013 17:57
Buna! Stiu ca sunt niste momente grele acum pentru tine in care iti faci tot felul de probleme si te gandesti cum va reactiona mama, tata sau diverse persoane. Dar gandeste-te ca ai o viata acolo in burtica ce depinde de tine, iti asculta bataile inimii si e legat de tine pentru totdeauna! Nu curma o viata pentru niste pareri alle unora sau sfaturi inconstiente! Eu am o minunatie de fetita si nu aveam nimic la inceput, am stat doar intr-o camera cu sotul...dar crede-ma ca acum TOATA lumea iubeste fetita si primesc ajutor de peste tot! E cea mai mare bucurie a mea! O sa vezi ca daca alegi VIATA vei primi viata prin bucuria pe care ti-o va aduce, nu-ti pot explica in cuvinte ce inseamna! E cea mai mare realizare a unei femei si nicio cariera, nici un alt lucru material nu poate fi mai mult decat asta!
Gandeste-te ca poate e singurul copil pe care-l vei avea, nu te baza pe faptul ca esti tanara si mai faci altii apoi! Un copil nu e un lucru sau obiect pe care-l facem noi, stim asta bine, el vine trimis de Cineva, el are suflet, e unic pe acest pamant! Avortul iti va aduce numai nefericire, mustrari de constiinta ca ai ucis un om (pentru ca e de fapt crima!), nu vei mai dormi noaptea si vei plange toata viata pt ce ai facut, crede-ma!
Am o prietena foarte buna care a fost parasita de prieten dar care a pastrat copilul si acum e cea mai fericita mama, parintii o ajuta enrom chiar daca i-au facut scandal la inceput, acum e implinita si fericita! Va casatoriti, veti forma o familie, e suficient pt copilas, acorda-i toata dragostea ta, toata protectia, el e asa mic si neajutorat, vei vedea ce senzatii minunate vei trai pe toata durata sarcinii, ii vei simtii manutele, piciorusele cum se misca, vei simti cum sughita, e ceva de neexplicat!
Crede-ma ca daca alegi VIATA Dumnezeu iti va rasplati insutit si vei fi fericita cu adevarat! Am trait asta si-ti vorbesc din experienta!
Cu mult drag, Carmen
garbo_11594
Postat pe 20 Februarie 2013 19:15
Avortul=Crima!!!!!!
Imi pare rau ca sunt oameni care gandesc ca tine!
Daca omori viata din pantecele tau nu vei fi fericit!
Nu avem noi dreptul sa alegem , e o viata acolo nu o celula!
Copilul simte tot!
Urmareste te rog "Strigatul mut".
Si nu mai gandi doar cu mintea ci lasa si inima sa vorbeasca!
garbo_11594
Postat pe 20 Februarie 2013 19:18
copilito ce a fost in capul tau ? Nu ai auzit niciodata de cuvantul "contraceptie"? s-a rupt prezervativul?Nu sunt nimeni sa te condamn pentru ceea ce a putut sa ti se intample..am 3 prietene ,foste colege de liceu toate cu varsta cuprinsa intre 17 -18 ani si toate au ramas insarcinate! din perspectiva mea "fetelor" v ati ratatat viitorul si nu in ultimul rand sfarsitul acela de copilarie care ar fi putut sa se termine frumos. e foarte pacat sa faci un avort..ii iei dreptul acestui copil nevinovat la viata..trebuie sa ti pui in ordine gandurile cu privire la cea ce vei face mai departe cu viata ta..si sa ti asumi o responsabilitate pentru urmatori 20 de ani de viata care poate de foarte multe ori nu e deloc usoara.
garbo_11553
Postat pe 20 Februarie 2013 23:40
n primul rand i recomand blogul Dreptul la via:
http://www.augustincezar.blogspot.com/
Blogul conine: Argumente i dovezi c omul este om din momentul concepiei. Legea prin care se acord indemnizaie att pentru mamele salariate (sau, dup caz, pentru taii salariai), ct i pentru mamele eleve i studente la facultate, master i doctorat. Adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer ajutor material, consiliere i soluii alternative pentru a NU face avort. Mrturii publice ale unor femei care au fcut avort. Mrturii ale unor femei care nu au fcut avort. Consecine fizice i emoionale ale avortului. Mrturii ale unor medici care au renunat s fac avorturi. Filme documentare. Legturi cu multe site-uri asemntoare.

S NU FACI AVORT, PENTRU C ESTE UCIDERE DE OM, N ORICE STADIU S-AR FACE! DAC FACI AVORT I VA PREA FOARTE RU ! AVORTUL ESTE CRIM, DECI PCAT FOARTE MARE ! ESTE DEMONSTRAT CU CERTITUDINE, ATT DE BIOLOGIE CT I DE RELIGIE C OMUL ESTE OM DIN MOMENTUL CONCEPIEI, ATT TRUPETE, CT I SUFLETETE. DECI ESTE UCIDERE DE OM ORICND S-AR FACE AVORTUL !
VIAA UMAN ESTE SACR I INVIOLABIL. COPILUL ESTE DAT DE DUMNEZEU. NUMAI DUMNEZEU ESTE STPNUL VIEII. NU AVEM DREPTUL S NE ATINGEM DE VIAA UMAN !

COPILUL NU E O POVAR, NICI NU E O PIEDIC N CALEA UNEI RELAII.

Niciun copil nu se concepe din ntmplare, ci din voina lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea ca s triasc i el te va ajuta s-l creti, prin posibilitile pe care i le va scoate n cale. n plus, cunosc i un preot, printele Damaschin Dan din Iai, care ajut femeile nsrcinate cu bani pe care i ofer lunar, precum i numeroase asociaii, ONG uri i fundaii care ofer sprijin i ajutor material. Eu colaborez de muli ani n acest domeniu i te pot pune m legtur cu preotul i cu aceste asociaii i fundaii care te sprijin i te ajut material s-i creti copilaul.
Pentru sprijin financiar de la preot poi s suni la telefon 0744 798 610, Pr. Dan Damaschin, Biserica Naterea Domnului, Maternitatea Cuza Vod, Iai.

Sau, dac doreti o alt variant, te ajut s-l dai n asisten maternal la o familie pentru ct timp doreti (cteva luni, un an sau mai muli ani) i apoi l poi lua napoi cnd vrei!

De asemenea, exist i posibilitatea de a fi gzduit mpreun cu copilul la centre maternale, cu masa i cazarea gratuite.

Acceseaz te rog i urmtoarele linkuri pentru a vedea cteva videoclipuri foarte interesante:
VIDEOCLIP INTITULAT JURNALUL UNUI COPIL NENSCUT http://www.youtube.com/watch?v=hWG8ZXdb50I&feature=player_embedded

Dreptul la Via - Spune NU avortului (videoclip 1)
http://www.youtube.com/watch?v=UeUfSvIARqE&feature=player_embedded

Spune NU avortului (videoclip 2)
http://www.youtube.com/watch?v=puc2rHW2dPU

Iat i un videoclip interesant, intitulat Stiinta medicala demonstreaza ca avortul inseamna crima :
http://www.youtube.com/watch?v=jdqIPWlwd-s

SCURT NREGISTRARE VIDEO CU O POVESTIRE REAL DESPRE AVORT SPUS DE ANDREA BOCELLI
http://www.doxologia.ro/video/clipuri/o-povestioara-despre-avort-spusa-de-andrea-bocelli

Este i un preot care primete copii spre cretere: Printele Tnase Nicolae, care are aezminte la Valea Plopului i Valea Screzii, Judeul Prahova, unde crete peste 300 de copii i este ajutat i de oamenii locului n creterea copiilor, precum i de asisteni sociali. Poi lsa copilul acolo de tot sau l poi lua napoi mai trziu, dup cum vei dori. De asemenea, exist i posibilitatea de a locui acolo i mama i copiii.
Adresa : Asociatia Pro Vita pentru nascuti si nenascuti, Str. N. Iorga nr. 72
Vlenii de Munte Jud. Prahova
Adresa Taberei:
Asociatia Pro Vita, Sat Valea Screzii, com. Posesti, jud Prahova, Romania
Telefoane:
0746 014605
0744 376544
0741 989024
0745 223663
0745 068000
Adrese de e-mail :
asociatiaprovita@gmail.com

preotnicolaetanase@gmail.com

Site-ul asociaiei :
http://www.asociatiaprovita.org/

Toate serviciile Asociaiei Pro Vita sunt gratuite. Printele Tnase primete, de asemenea, i copii ai strzii. n creterea copiilor este ajutat i de oamenii din sat. Multe femei care au renunat la avort i au nscut copiii, i-au ncredinat printelui Tnase Nicolae pentru un timp sau definitiv.

Asociaia Pro Vita Pentru Nscui i Nenscui are filial i n Bucureti, precum i n alte orae din ar. Site-ul Asociaiei Pro Vita pentru nscui i nenscui Filiala Bucureti (de aici putei primi i CD-uri gratuite cu filme i alte materiale pentru via)
http://www.provitabucuresti.ro/
tel.: 0728.673.673 ; fax: 031/815.27.80

SITE CARE CONINE MRTURII PUBLICE ALE FEMEILOR
http://www.avort.ro/marturii.php

SITE-UL ADEVARUL DESPRE AVORT
http://www.adevaruldespreavort.ro/

MRTURII ALE FEMEILOR CARE NU AU AVORTAT:
http://www.adevaruldespreavort.ro/marturii-femei-care-nu-au-avortat

MRTURII ALE FEMEILOR CARE AU AVORTAT:
http://www.adevaruldespreavort.ro/marturii-femei-care-au-avortat

Exist multe asociaii pentru via i ONG uri care ofer ajutor material, consiliere i soluii alternative pentru a NU face avort. Adresele i numerele de telefon ale asociaiilor pentru via din toat ara sunt pe site-ul Asociaiei Provitabucuresti:
LISTA PRINCIPALELOR CENTRE DIN ROMNIA DE CONSILIERE, AJUTOR I ADPOST PENTRU FEMEI INSRCINATE, PRECUM I PENTRU VICTIME ALE VIOLENEI N FAMILIE:
http://provitabucuresti.ro/Resurse/centre-consiliere-avort-criza-de-sarcina-adaposturi-victime-violenta-familie.html

Centrul de formare i consiliere Sfinii Arhangheli Mihail i Gavriil - Iai http://www.sfintiiarhangheli.ro/node
0751.214.017 ; 0232.215.157

SITE-UL http://www.avort.ro/consiliere.php
CONINE POSIBILITATEA DE CONSILIERE PE E-MAIL DIN PARTEA UNOR MAICI CU PREGTIRE PSIHOLOGIC (MAICA SOFRONIA I MAICA RAFAELA CARE AU FOST PREZENTATE I LA EMISIUNI TV) DE LA CENTRUL DE FORMARE I CONSILIERE "SFINII ARHANGHELI MIHAIL I GAVRIIL", IAI
SITE-UL CONINE I ARTICOLE, DOCUMENTARE, MRTURII I SFATURI:
http://www.avort.ro/

(multe adrese, numere de telefon i site-uri ale asociaiilor de acest fel le gseti n cadrul acestui text, precum i pe site-urile i blogurile recomandate).

Mi-am dat licena n bioetic i am terminat doctoratul. Nu ca s m laud spun ce studii am, ci pentru a arta c sunt foarte bine documentat n domeniu. Dac doreti s vorbim personal, m poi contacta pe messenger, la id vieru_cezar_iasi
Sau pe e-mail la adresa vieru_cezar_iasi@yahoo.com

Acceseaz te rog i urmtoarele linkuri pentru a vedea cteva videoclipuri foarte interesante:

http://www.youtube.com/watch?v=UeUfSvIARqE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=FQ_EoyVy2ic&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=yBwZZYlqbEI&feature=related

Apel de contiin din partea unui medic ctre colegii si: n aprarea dreptului la via al copilului nenscut, prin contientizarea viitoarelor mame
http://www.culturavietii.ro/2011/08/14/apel-de-constiinta-din-partea-unui-medic-catre-colegii-sai-in-apararea-dreptului-la-viata-al-copilului-nenascut-prin-constientizarea-viitoarelor-mame/

PROVITA TV UN CANAL VIDEO EDUCATIV, DEDICAT FILMELOR DOCUMENTARE I CLIPURILOR/SPOTURILOR CARE PROMOVEAZ VALORILE PRO-VITA
http://www.provitatv.ro/

AA CUM AM SPUS LA NCEPUT, ESTE DEMONSTRAT CU CERTITUDINE, ATT DE TIIN CT I DE RELIGIE, C OMUL ESTE OM DIN MOMENTUL CONCEPIEI, TRUPETE I SUFLETETE. DECI ESTE UCIDERE DE OM ORICND S-AR FACE AVORTUL.
Trupete, din momentul concepiei, adic din momentul fecundaiei, copilul are un cod genetic uman i propriu, diferit de codul genetic al mamei i de cel al tatlui, deci chiar de la concepie este fiin uman unic.
Toate trsturile trupului omenesc sunt coninute n codul genetic: sexul copilului, culoarea prului i a ochilor, nlimea, nuana tenului, forma feei, forma nasului, chiar i numrul firelor de pr. Dezvoltarea ulterioar a corpului su nu este dect o derulare a acestui program care exist deja de la nceput, din momentul concepiei.
Iar sufletete, Dumnezeu creaz sufletul copilului tot n acel moment al concepiei. Deci avortul, n orice stadiu s-ar face, este crim, pcat foarte mare ! n plus, avortul aduce i numeroase consecine fizice i emoionale foarte grave!
Nu-i ucide copilaul! Iubete-i copilaul i las-l s triasc i nu-i va prea ru ! Nu-i ucide copilul, nate-l i, dac nu-l poi crete, poi s alegi una sau mai multe dintre soluiile alternative descrise mai jos. Adresele asociaiilor pentru via le gseti n cadrul acestui text i pe blogurile de mai jos. n plus, te pot pune n legtur cu doi preoi, care au locuine pentru fetele nsrcinate, dac vrei s locuieti acolo o perioad.

Viaa omului nu vine de la prini, ci de la Dumnezeu PRIN prini. Prinii sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu n transmiterea vieii, nu sunt stpni ai vieii.
Oamenii nu au nici un drept s ucid. i amintesc c o porunc a lui Dumnezeu spune: S NU UCIZI! E vorba de a respecta voina lui Dumnezeu, de a primi i ocroti viaa! Cel mult dup cteva luni de la concepie, te vei obinui cu faptul c pori copilul i l vei iubi.

O alt soluie este s-l dai spre adopie dac vei dori acest lucru.

SITEUL MARULUI PENTRU VIA 2012:
http://marsulpentruviata.blogspot.com/

MARUL PENTRU VIA - 24 MARTIE 2012 - MANIFEST :
http://marsulpentruviata.blogspot.com/2012/02/manifest-pentru-viata-manifestul.html

Video - Medicul ginecolog Dan Pscu, director la Spitalul de Obstetric și Ginecologie din Timioara, rupe tcerea:
http://vimeo.com/34252187

DOCUMENTARUL STRIGTUL MUT, REALIZAT DE MEDICUL GINECOLOG I OBSTETRICIAN BERNARD NATHANSON, CARE, CND I-A DAT SEAMA C AVORTUL E CRIM, A RENUNAT S MAI FAC AVORTURI I A DEVENIT ACTIVIST PRO LIFE (PENTRU VIA).
Medicul ginecolog Bernard Nathanson fusese directorul celei mai mari clinici de avorturi din SUA la nceputul anilor 70, cnd nu existau embriologia i fetologia (nu apruse nc nici ecograful) i nu era stabilit n mod clar c omul este om din momentul concepiei. Mai trziu, n 1979, dup ce a aprut ecograful i cunotinele n domeniul embriologiei au avansat, devenind clar c omul este om din momentul concepiei i, deci, c avortul e crim, doctorul Nathanson a refuzat s mai fac avorturi i a devenit un important aprtor al dreptului la via al copiilor nenscui.
n 1984 a realizat i documentarul Strigtul mut (Silent Scream), n cooperare cu Comitetul Naional pentru Dreptul la Via. n acest documentar prezint dovezi tiinifice c omul este om de la concepie. Prezint i un avort filmat la ecograf, n care se vede cum copilul se agit, se ferete de instrumentele de avort, btile inimii sale cresc foarte mult, simte durerea i cnd este sfiat deschide gura larg, ca ntr-un strigt mut. Este rupt n buci de instrumentele de avort i extras din uter bucat cu bucat. Spre finalul documentarului doctorul Nathanson prezint femei care sufer cumplit n urma avortului, deoarece au rmas cu felurite sechele fizice i psihice. De asemenea, doctorul Nathanson demasc industria avorturilor.

DOCUMENTARUL STRIGTUL MUT, SUBTITRAT N ROMN, POATE FI VIZIONAT PE SITE-UL URMTOR:
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/37-strigatul-mut-the-silent-scream

SAU PE SITE-UL DEDICAT DOCUMENTARULUI:
http://www.strigatulmut.ro/

CUM SE FACE AVORTUL ! - SOCANT - CEL MAI DUR FILM DESPRE AVORT - AVORTUL CHIRURGICAL, AVORTUL LA CERERE, AVORTUL PRIN CHIURETAJ
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/232-cum-se-face-avortul--socant-cel-mai-dur-film-despre-avort-avortul-chirurgical-avortul-la-cerere-avortul-prin-chiuretaj

Iat unele dintre soluiile alternative la avort oferite de asociaiile pentru via:

a) Ajutor material att nainte, ct i dup natere;

b) Centre maternale unde sunt primite femeile, tinerele i adolescentele nsrcinate. Ele pot ramne n aceste centre maternale cu masa i cazarea gratuite, pn la un anumit timp dup natere, iar apoi sunt ajutate material pentru a-i putea crete mai uor copilul;

c) Asisten maternal gratuit a copilului (ncredinarea lui pentru un timp unei familii care vrea s ia un copil n ngrijire). Aceasta nseamn c mama real are dreptul legal s-i ia copilul napoi oricnd dorete acest lucru (cnd se simte n stare s-l creasc)

d) ncredinarea copilului spre adopie unor familii care nu pot avea copii sau care au, dar vor s i adopte. Dect s-l ucid prin avort, este clar c e preferabil ca mama s-l nasc pe copil i s-l aeze n braele unor prini adoptivi, care l vor ngriji cu dragoste. Adopiile, dup cum se tie, se fac pe cale legal. Mama poate s-i viziteze copilul oricnd, dac dorete. n fiecare an, peste 50.000 de femei din America fac aceat alegere. Iat ce spunea o femeie: Datorit faptului c nu am putut s-i ofer minimul necesar, cea mai bun decizie pe care am luat-o vreodat a fost s-i gsesc fiicei mele o familie adoptiv care s o iubeasc i s o creasc. n prezent i iubete familia adoptiv i m iubete i pe mine. Fr s renun la ea, i-am oferit mult mai mult.

Te rog intr i pe blogul urmtor:
http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog gseti: nregistrri video cu miracole, videoclipuri, filme documentare, legturi cu numeroase site-uri foarte interesante, posturi TV on-line i posturi de radio, cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator), articole foarte interesante, etc.
Te rog intr pe aceste bloguri i trimite-le mai departe, ca s foloseasc i altora.

CONSECINE FIZICE I EMOIONALE ALE AVORTULUI

Pe lng faptul c este uciderea unui copil fr aprare, avortul are i numeroase consecine asupra sntii i uneori asupra vieii femeii, chiar dac este fcut de medic, cu aparatur medical, orict ar fi aceasta de steril. Dup un avort, cele mai multe femei se confrunt cu una sau mai multe dintre urmtoarele consecine (unele dintre aceste consecine sunt imediate, iar altele pot aprea i dup civa ani):

a) Consecine fizice
- Hemoragii - complicaii hemoragice - de multe ori att de greu de stpnit, nct necesit extirparea chirurgical a uterului i permanentizarea unei infirmiti serioase pentru femeie;
- Infecii ale aparatului genital feminin, cu reducerea pn la dispariie a capacitii de procreare;
- Infecii pelviene acute i cronice;
- Perforaii uterine nsoite uneori i de lezarea organelor din vecintate: vezic, rect, intestin subire, peritoneu . De cele mai multe ori, consecinele sunt catastrofale, chiar dac nu sunt constatate de la nceput. Perforaiile mici, neobservate, evolueaz lent i pot produce infecii grave, cangren uterin;
- Sterilitate;
- Complicaii particulare legate de diverse manevre;
- Accidente neurologice datorate diverselor embolii ;
- Tetanus post-avort (nc prezent, n ciuda profilaxiei);
- Dureri abdominale acute i prelungite (mai ales dup dispariia anesteziei), ameeli, dureri de cap;
- Rni cervicale (tierea sau ruperea colului uterin de ctre instrumentele folosite pentru avort);
- Rni cicatriciale permanente ale mucoasei uterine;
- Inflamarea trompelor uterine;
- Infecii datorate rmnerii n uter a unor resturi ale ftului sau ale placentei;
- Sinechii uterine ;
- Conflicte serologice Rh ;
- Infectarea cu virus hepatic datorit transfuziei din cauza hemoragiei dup avort;
- Cancer la sn. O legtur ntre cancerul de sn i avort a fost precizat de medici nc din anul 1957. Pornindu-se de la faptul c hormonii produi n timpul sarcinii au un efect protector, s-a ajuns la concluzia c avortul induce o schimbare hormonal brusc. Efectul acestei violene afectez celulele snului, schimbare care, pn la urm, provoac apariia cancerului. Un studiu publicat n 1994 n Jurnalul Institutului Naional de Cercetare a Cancerului constata: Riscul cancerului de sn pentru femeile care au fcut un avort este cu 50% mai mare dect n cazul altor femei.
- Creterea incidenei hipertensiunii. Un studiu efectuat n California (S.U.A.) a artat c n comparaie cu femeile care au nscut, femeile care au avut un avort au un risc mai mare, din punct de vedere statistic, de deces cerebro vascular. Aceasta este o dovad c avortul provocat crete incidena de hipertensiune la femei. (A Record Linkage Study of 173, 279 Low Income American Women, n Clinical Medicine & Health Research, 25 aprilie 2001).
- Creterea frecvenei avorturilor spontane;
- Creterea frecvenei sarcinilor extrauterine ;
- Nateri premature, nateri de copii mori;
- Dereglri menstruale;
- Atac de cord i convulsii datorit reaciei alergice fa de anestezie;
- Embolismul lichidului amniotic : este o boal catastrofal i nseamn o infectare a sngelui femeii cu lichid amniotic din coninutul placentei sau cu fragmente din esuturile ftului. Asemenea cazuri sunt deseori mortale.
- Febr ridicat, blocaj renal , convulsii, oc septic , com;
- Moarte. Nimeni nu va ti exact numrul femeilor care mor din cauza avortului. Motivul tcerii este reputaia, att a medicului, ct i a familiei n care are loc decesul. n general, drept cauz a decesului nu se trece cea real, adic avortul, ci complicaiile care rezult din avort, de exemplu hemoragie, hepatit, etc. Se consider c numrul real al deceselor provenite din avort este cel puin de zece ori mai mare dect cel indicat oficial de statistici. n publicaia The Scotsman, la 9 martie 1970, s-au scris urmtoarele cuvinte: Putem s considerm c avortul legal este cauza principal a morii femeilor tinere (i nu numai a celor tinere n. n.)
Exist o coresponden aproape matematic ntre rata avorturilor i rata mortalitii materne. Romnia a fost mai muli ani pe primul loc n Europa la rata avorturilor (i n primii ani de dup 1989 chiar pe primul loc n lume) i a ajuns pe locul doi n Europa la rata mortalitii materne. Se poate muri i de la primul avort, chiar dac e fcut de medic cu aparate orict de sterile.
De asemenea, vaccinurile avortive i pilula avortiv RU486, prezint consecine fizice foarte grave. Dou exemple:
- Injecia intrauterin a diverselor lichide n scop avortiv (nc extrem de frecvent) are risc foarte mare de apariie a aa-numitului avort toxico-septic cu evoluie rapid i violent i cu sfrit n general mortal;
- Ingestia diverselor substane avortive afecteaz n special ficatul i rinichii, iar doza avortiv este foarte apropiat de cea mortal.
n ceea ce privete sterilitatea femeilor n urma avortului, un material aprut n 20 noiembrie 1997 n Evenimentul Zilei ncepea cu titlul Alarm de gradul zero, artnd c fertilitatea romncelor cunoate o scdere evident. Avortul determin consecine grave, iar statisticile evideniaz c morbiditatea cauzat de complicaiile avortului a devenit semnificativ (Dr. Barto Daniela, Sntatea femeii i a copilului i protecia familiei n viziunea Ministerului Sntii i Familiei din Romnia n Congresul Internaional Familia i viaa la nceputul unui nou mileniu cretin, Bucureti, 2002).

b) Consecine emoionale (sindromul post avort care poate aprea imediat sau la civa ani dup avort i care const n emoii negative)
- Sentimente de vinovie, mnie, team;
- Tristee, mhnire, depresie;
- Plns frecvent;
- Tulburri ale somnului (insomnii, comaruri) ;
- Teama de sarcini viitoare;
- Pierderea respectului de sine;
- Dificulti de relaionare cu ceilali;
- Comportament agresiv fa de sine nsi, fa de tatl copilului i fa de cei implicai n avort;
- Incapacitatea / diminuarea implicrii n activitatea sexual;
- Abuz de alcool, consum de droguri;

Despre consecinele emoionale, dou femei mrturisesc urmtoarele : (Din revista Schreibenkleister, Bad Neustadt / Baurische, Rhon, Germania):
Toi cei care m-au sftuit s fac avortul n urm cu doi ani doctorul, consilierul, prinii, prietenii, prietenele i soul meu m-au asigurat c aa e cel mai bine pentru mine i pentru copilul meu! Acum copilul meu este mort iar eu sunt disperat! Nu mai pot s dorm noaptea, nu mai pot s rd. Nimeni nu m nelege! V rog, spunei tuturor oamenilor ct de groaznic este un avort! Dureri cumplite mi chinuie trupul i sufletul. De ce nu mi-a spus nimeni ce va urma? (Jutta)

Mi-am avortat copilul. Astzi nu a mai lua o asemenea hotrre, indiferent ce ar spune cei din jur. Triesc cu o fric n mine de care nu mai pot scpa. Am comaruri n care mi apare o feti care fuge spre mine cu braele ntinse i ntreab mereu: De ce mmico? De ce? Apoi m trezesc ud de transpiraie. Acest vis i privirea fetiei m urmresc continuu de cnd am avut acea intervenie._Relatez acest lucru pentru folosul tuturor femeilor i tinerelor fete care se afl n aceeai situaie. Gndii-v foarte bine ce facei, pentru c v vor chinui visele i v vor urmri privirile copiilor avortai. Vei simi o singurtate copleitoare, durere i jale, cnd vei vedea o mam cu copilul ei. Voi vei suporta consecinele acestei intervenii, nu partenerul vostru. El nu v poate lua teama, regretul sau nsingurarea. De aceea gndii-v bine nainte de a alege avortul i nu permitei nimnui s v constrng, pentru c viaa voastr va fi distrus. Exist numeroase organizaii care v pot ajuta. Nu facei aceeai greeal ca i mine! (Judith)

Avortul nu nltur nelinitea, angoasa femeii n dificultate, ci i-o sporete i i-o prelungete. Sunt dou forme de angoas: una pe termen scurt care dureaz pn la avort, alta pe termen lung, care ncepe la avort sau dup avort. Toate greutile i durerile maternitii se uit, dar angoasa provocat de avort dureaz la multe femei chiar i toat viaa. Dac i tatl a fost de acord cu avortul, pot aprea i la el consecine emoionale, precum i la alte persoane. Cei care au participat la avort, cum ar fi unii medici, asistente medicale, rude sau prieteni care au contribuit la avort, au ndemnat la avort sau au fost de acord cu avortul, pot fi afectai de consecine emoionale. De aceea consilierea post-avort se adreseaz ntr-o anumit msur i brbailor. Doctorul Mina Minovici, care a fost profesor de medicin legal la Facultatea de Medicin i directorul Institutului Medico-Legal din Bucureti, n Tratat complet de medicin legal arat la rndul su urmrile dezastruoase ale avortului.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 21 Februarie 2013 07:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dureri in zona pubiana 22 De la: lenuta87 16 Mai 2012 21:02
vreau si eu o parere pana ajung la doctor... 14 De la: ymorthex23 16 Mai 2012 19:54
antarziere mestruatiei 1 De la: garbo_478857 8 Decembrie 2017 20:37
Dr. Peteu - Spitalul Municipal 9 De la: nicoleta_p 20 Februarie 2016 16:48
analize gratuite pt gravidute 1 De la: garbo230071 4 Noiembrie 2011 23:33
Setari Cookie-uri