transformari

BUNA DEOARECE AM UN COPIL SI PE TIMPUL SARCINII AM LUAT 20 KG APOI AM SLABIT 15 NU MA MAI SIMT FRUMOASA AM BURTICA VERGETURI... IMI ESTE RUSINE SI DE SOTUL MEU NU MAI AM INCREDERE IN MINE MAI ALES CA IN ZIUA DE AZI VEZI NUMAI DOMNISOARE CA SA NU LE NUMESC ALTFEL MAI MULT DEZBRACATE DAR CARE ARATA BINE CUM SA REDEVIN CE AM FOST? CUM SA NU MA MAI SIMT INFERIOARA FATA DE CELE CARE ARATA BINE? PUPICI
LADY_23
Postat pe 17 Februarie 2011 15:11
Daca asta iti doresti tu sa redevii cum ai fost fa tot posibilul si ai sa vezi ca reusesti , insa daca vrei sa faci aceasta transformare doar de frica celor din jur atunci eu cred ca nu esti prea motivata,,,nu totul se reduce la cum arati , este adevarat ca e important sa arati bine dar nu este totul !!!
cory_emy
Postat pe 2 Martie 2011 00:18
In timpul sarcinii eu am folosit balsamul pentru gravide si untul de corp de pe napati.ro. Sunt produse bio, care m-au ajutat sa-mi hidratez pielea si sa-mi mai diminueaz vergeturile. Pentru perioada post sarcina nu stiu ce sa-ti recomanda dar daca mai ramai insarcinata poti sa incerci sa le folosesti pe acestea. Succes!
garbo_8396
Postat pe 10 Octombrie 2012 14:31
Masajul este un mod minunat de a pregati o femeie pentru nastere si de a o ajuta sa se acomodeze cu schimbarile pe care le suporta corpul ei.

Pe langa combaterea tensiunii si a starii de oboseala in timpul sarcinii, masajul poate ameliora chiar si durerile facerii.

Masajul gravidei difera foarte putin de un masaj obisnuit.

Masajul este considerat de foarte multa lume, mai ales in tara noastra, un moft. De aceea, este bine sa stii ca, prin masaj, intregul organism este ajutat sa elimine toxinele, sa inlature tensiunea si sa functioneze mai bine.

Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS) defineste sanatatea ca fiind starea de bine fizica si psihica, obiective realizate de masajul somatic. Asadar, prin masaj nu ne rasfatam, ci contribuim la starea noastra de sanatate.

De ce este bine sa facem masaj in perioada de sarcina?

In sarcina, organismul matern sufera unele transformari care sunt insotite de cele mai multe ori de senzatii neplacute si disconfort general. De aceea, masajul este foarte bine venit, avand urmatoarele efecte benefice:
-decontracturare musculara paravertebrala (eliminarea durerilor de spate);
-drenaj limfatic si facilitare a circulatiei venoase in vederea prevenirii si tratarii edemelor (umflarea picioarelor);
-prevenirea aparitiei spasmelor musculare (cunoscute sub numele de carcei), frecvente in perioada de sarcina;
-obtinerea unei relaxari musculare generale si, in consecinta, a unei stari de bine pe toata perioada sarcinii.

Masajul este foarte benefic si dupa nasterea copilului , pentru ca o va ajuta pe proaspata mamica sa scape de stresul acumulat in timpul sarcinii si al nasterii.

Mai mult, folosesc numai uleiuri 100% naturale, presate la rece, care au rol in mentinerea elasticitatii pielii si prevenirea vergeturilor.

Ivona Untilov
0723 024 747
www.ivona.ro
Ivona_Masaj_Bucuresti100
Postat pe 4 Decembrie 2012 19:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dupa anticonceptionale... 23 De la: garbo_9800 16 Decembrie 2012 17:50
test barza incredere in el ???? 6 De la: Incredere 16 Mai 2012 21:02
la cate zile de la întârzierea cm se face test 1 De la: garbo_427805 25 Ianuarie 2016 15:37
mita preotilor si crimele in numele bisericii ortodoxe 29 De la: CARMENMIRELA 14 Ianuarie 2015 15:36
Sarcina si alaptarea 7 De la: garbo_13259 14 Iulie 2013 23:24
Setari Cookie-uri