am nevoie de sfaturi

Banul e o ILUZIE creeat de INTUNECATI pentru a domina si a subjuga Sufletul Luminos Divin.
Intradevar e necesar pentru satisfacerea unor pretentii creeate de MINTE creeate de acele energii INTUNECATE tridiminsionale, care daca sunt folositi cu discernamant , in scopul eliberarii Omului din robia Banului, sa nu mai fie sclavul banului,
pot ajuta destul de mult la ascensiunea spre INFINIT ceea ce doreste foarte mult Sufletul Divin.
Deci ,,, Fiinta umana a coborat pe Planeta Pamant sa se bucure de viata si de toata creeatia Divina de pe Planeta.
Omul care a uitat adevarata putere a lui si e dominat de are foarte multe lipsuri ( materiale, banoase, boli , dezarmonie in familie, etc )
Asa ca, va recomand sa va traiti viata zilnic, daca Dumnezeul nostru creeator va daruit acum bani suficienti pentru o poseta pe care o doriti LUATI-o.
In acel moment ardeti o dorinta tridimensionala care va tine ancorat SUFLETUL de un produs tridimensional , ispitit de acele ENERGII INTUNECATE care lupta prin toate mijloacele sa domine SUFLETUL DIVIN s-ai distraga atentia de la adevarata lui misiune pe Planeta Pamant.
Acele Energii Intunecate se bucura nespus de mult cand domina Sufletul cu fel si fel de ispite tridimensionale.
Asa ca,,, va aduc aminte la orice dorinta a Omului, lucreaza intreg COSMOSUL , intreg UNIVERSUL din intraga Galaxie.
Doar sa MULTUMITI pentru orice reusita, orce dorinta indeplinita de Universul nostru de Dumnezeul nostru Creator.
De exemplu - Multumesc Dumnezeul meu creator ca acum ma indrumi , imi arati cum sa obtin.......................
- Multumesc Dumnezeule creator pentru...... ( poseta , bluza etc ) primita
- Multumesc Dumnezeul meu creator ca acum mi-ai daruit viata in ziua de azi, toate creeatiile mele in aceasta zi le depun la piciarele tale, dupa voia ta doamne, AMIN !
V-am daruit cu toata dragostea o tema de lucru , o cale Divina care poate rezolva orice problema sufleteasca.
Pune-ti in practica si dupa aceea mai stam de vorba.
Ingerii pacii si Ingerii dragostei de viata pe Planeta Pamant sa fie cu voi.
GHEORGHITA
Postat pe 26 Octombrie 2010 07:17
Ti-ai raspuns singura " constiinta nu ma mai lasa sa ma bucur de viata."
Sfatul meu e sa te bucuri de clipa si sa-ti satisfaci micile placeri care fac viata frumoasa Succes!!!
eemy
Postat pe 26 Octombrie 2010 22:04
greu tare
fleurdelis
Postat pe 26 Octombrie 2010 22:09
ghitza....te-astept diseara la portitza
nu-ti dau guritza,da-ti dau cu spray paralizant...
preci
Postat pe 26 Octombrie 2010 22:13
io nu mash incumeta!
fleurdelis
Postat pe 26 Octombrie 2010 22:15
ma gandeam sa-i facem cunostinta cu Irinuca.........
jeanette40
Postat pe 27 Octombrie 2010 09:19
se potrivesc
tusi_Oli
Postat pe 27 Octombrie 2010 09:42
cred ca ar trebuii sa te gandesti bine daca acea poseta te-ar fi facut mai fericita....daca da ,atunci cred ca, cheltuirea banilor este o placere maxima si merita, insa daca nu, cred ca, cheltuirea banilor pe o mica poseta este doar un capriciu.
gandeste k poate maie nu mai ai acei bani si o sa ai mare nevoie d ei , d unde o sa ii iei daca u dai 300ron p o poseta. scuze insa cred ca ar tb sa cobori putin k picioarele pe pamant si saa gandesti la rece ce merita si ce nu...............
geoomatei
Postat pe 27 Octombrie 2010 15:16
De la: preci, la data 2010-10-26 22:13:59ghitza....te-astept diseara la portitza
nu-ti dau guritza,da-ti dau cu spray paralizant...

garbo257891
Postat pe 28 Octombrie 2010 22:13
gheorghita, ai fost amuzant, trebuie sa recunosc....si sper ca ai scris ca pe o gluma

aly_fab
Postat pe 29 Octombrie 2010 23:44
haidi bre..,ce dreaq..,doar stie toata lumea ca al doi-lea nume e "gluma"..,la ghitza asta..
roby_cado
Postat pe 29 Octombrie 2010 23:56
raspunsul la fericire nu este in lucrurile astea!as putea sa te indrum sa iti cumperi niste carti intra pe id ul de mes jtm_us si vorbim acolo daca vrei
jtm_us
Postat pe 30 Octombrie 2010 02:27
DACA O VREI CUMPARO.IN DEFINITIV DACA NU AI PROBLEME FINANCIARE DE CE SA NU O FACI

Postat pe 30 Octombrie 2010 03:20
Draga mea ...ce a fost a fost ...in trecut parintii tai au avut intentii bune ...Se gindeau la viitorul tau ...Sa fie bani de zile negre nu e un lucru rau dimpotriva. Mai exista si zile dintre acestea ...Insa tu poti din cind in cind sa te bucuri de miciile placeri ale vietii ....numai sa stii cind sa te opresti . Fii cumpatata ...si daca tot e sa cumperi ceva fa-o cu gindul ca ceea ce iti doresti e si util . Pe parintii tai nu-i poti schimba insa tu ...incet, incet o poti face ...primul pas e mai greu . restul vine de la sine ...Ai grija de tine ....si succes in tot ceea ce iti propui..
Zotlam
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:21
mey ghitza...
ce-ai pus in vodca aia?... romparkin kumwa?!:D
:))))))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 03:25
De la: GHEORGHITA, la data 2010-10-26 07:17:17Banul e o ILUZIE creeat de INTUNECATI pentru a domina si a subjuga Sufletul Luminos Divin.
Intradevar e necesar pentru satisfacerea unor pretentii creeate de MINTE creeate de acele energii INTUNECATE tridiminsionale, care daca sunt folositi cu discernamant , in scopul eliberarii Omului din robia Banului, sa nu mai fie sclavul banului,
pot ajuta destul de mult la ascensiunea spre INFINIT ceea ce doreste foarte mult Sufletul Divin.
Deci ,,, Fiinta umana a coborat pe Planeta Pamant sa se bucure de viata si de toata creeatia Divina de pe Planeta.
Omul care a uitat adevarata putere a lui si e dominat de are foarte multe lipsuri ( materiale, banoase, boli , dezarmonie in familie, etc )
Asa ca, va recomand sa va traiti viata zilnic, daca Dumnezeul nostru creeator va daruit acum bani suficienti pentru o poseta pe care o doriti LUATI-o.
In acel moment ardeti o dorinta tridimensionala care va tine ancorat SUFLETUL de un produs tridimensional , ispitit de acele ENERGII INTUNECATE care lupta prin toate mijloacele sa domine SUFLETUL DIVIN s-ai distraga atentia de la adevarata lui misiune pe Planeta Pamant.
Acele Energii Intunecate se bucura nespus de mult cand domina Sufletul cu fel si fel de ispite tridimensionale.
Asa ca,,, va aduc aminte la orice dorinta a Omului, lucreaza intreg COSMOSUL , intreg UNIVERSUL din intraga Galaxie.
Doar sa MULTUMITI pentru orice reusita, orce dorinta indeplinita de Universul nostru de Dumnezeul nostru Creator.
De exemplu - Multumesc Dumnezeul meu creator ca acum ma indrumi , imi arati cum sa obtin.......................
- Multumesc Dumnezeule creator pentru...... ( poseta , bluza etc ) primita
- Multumesc Dumnezeul meu creator ca acum mi-ai daruit viata in ziua de azi, toate creeatiile mele in aceasta zi le depun la piciarele tale, dupa voia ta doamne, AMIN !
V-am daruit cu toata dragostea o tema de lucru , o cale Divina care poate rezolva orice problema sufleteasca.
Pune-ti in practica si dupa aceea mai stam de vorba.
Ingerii pacii si Ingerii dragostei de viata pe Planeta Pamant sa fie cu voi.
emis0
Postat pe 30 Octombrie 2010 04:13
blue, parca ma vad pe mine in anii tineretii ... acum pot sa spun, ca problema este una emotionala si afectiva: te manifesti prin ati dori lucruri pe care consideri ca le poti avea cu ceea ce ai (poseta, pantofi, etc) si care crezi ca te pot face sa fii la fel cu fetele de varsta ta sau sa-ti rezolve dilemele; doar ca problema este (nu stiu) daca ai un prieten si atunci vei putea sa faci "fata" mai cu fermitate mamei tale (conceptiilor sale), ar trebui sa ai cateva prietene (chiar diferite ca personalitate, dar empatice, ca sa poti afla, confrunta si accepta si alte puncte de vedere) cu care sa poti discuta ceea ce te framanta prin prisma generatiei tale (cu toate ca parintii ne iubesc si ne vor binele, trebuie sa traiesti prezentul tau si nu al lor); inca stai la parinti, greu de facut multe, pentru ca parintii au ascendentul asupra ta pe care il folosesc inconstient pentru a te tine langa langa ei oferindu-ti iluzia sigurantei (vezi neimplinirea pe care o simti); nimeni, dar absolut nimeni, nu poate trai in locul tau si nici tu nu poti trai prin altii, trebuie sa-ti traiesti viata ta, destinul tau, indiferent care ar fi acesta; fara frica exagerata, fara teama, constientizand ceea ce iti doresti si ce ti se potriveste cu adevarat; altfel te irosesti, pierzi multa energie in a scapa de indoieli si anii trec.
Daca nu te desprinzi acum, cordonul ombilical te va tine legata de "cuib" ani buni de acum incolo (in special de mama); emotional este foarte dureros: apare un sentiment de vinovatie, pe care partial ti-l induc parintii, partial ti-l induci singura datorita educatiei si prejudecatilor; mama te iubeste, dar tu trebuie sa-ti viata pe cont propriu si ca trebuie sa actionezi, sa vezi daca reusesti, sa gresesti, sa inveti din greseli si sa mergi mai departe cu mai multa incredere in tine. Pentru a rezolva "conflictul" cu mama ta: de cate ori iti spune sa faci ceva care simti ca nu ar fi cum iti doresti, gandest-te daca este bine ce este bine pentru tine: ce vrei tu sau mama; daca iti doreti altceva decat mama, explica-i cu calm (fara fitele caracteristice) situatia; incearca sa o percepi ca pe o prietena mai mare, nu ca pe mama de care depindeai in copilarie. Gandeste cum faceai sa obtii ceva de la ea cand vroiai ceva - aplica metoda asta la inceput; apoi te vei maturiza si vei fi pe picioarele tale (incet, incet).
Ia aminte si la ce spune Gheoghita, ajuta la capatarea acelei intelepciuni de viata!
Cu drag!
emis0
Postat pe 30 Octombrie 2010 04:48
Daca ai un salariu ok,astfel incat sa-ti permiti o poseta de 3 milioane,la prima strigare,nu te mai gandii la nimeni altcineva decat la tine si la ce-ti doresti tu..pt ca fiecare isi traieste viata in ritmul lui: ai tai sunt fericiti siu daca nu cheltuiesc bani..tu esti fericita cu poseta;)
hellokitty
Postat pe 30 Octombrie 2010 05:03
..........creatorul iti da un impuls,,uite ce poseta draguta , o vreau" in acel moment intra in circuit ,,demonul-calculator" numit creier... mare ...mic ... cum vreii sa i spui,care pune la indoiala ,,primul impuls".... e prea scumpa... ce zice mama....las ca o cumpar maiine.. ma mai gandesc....
pana judeci tu .... vine una si o cumpara din fata ta..........
.......in viata iti dau un sfat:da crezare primului impuls.......si nu vei regreta niciodata.....
............calculatoarele se viruseaza....des.....
dang
Postat pe 30 Octombrie 2010 06:49
fi tu insati cauta sa faci ce vrei e timpu sa fi pe piciorele tale e greu stiu nu esti sigura pe tine ca faci bn sau nu ai fost legata de fusta mami sunt si eu mama si stiu cum e am doua fete una e mai rebela iar cealalta imi cere tot timpu sfaturi nu pot spune ca e un lucru rau dar uneori simt ca ea inca e legata de mine si acum ca sa maritata de aprope un an mi-e teama ca atunci cand nu mai sunt va fi pierduta in spatiu deci esti mare acum trebui sa faci ce vrei
garbo107841
Postat pe 30 Octombrie 2010 07:31
Mi-am luat 3 posete odata... pe cea mai ieftina o port cel mai des si-mi place cel mai mult, cred ca vi s-a intamplat sa patiti la fel si cu hainele, incaltamintea... cumperi, vii acasa te bucuri un pic, dar la un moment dat constati ca nu te mai incanta obiectul respectiv...
Intr-adevar exista terapie prin cumparaturi, exista placere in urma careia se elibereaza in organizm endorfinele-unul dintre hormonii fericirii care ne ofera o senzatie de bine, dar nu de lunga durata...
Este mai important sa ne gasim activitati interesante, relaxante si constructive care ne confera placere permanenta-sportul, plimbari in aer liber, plantarea copacilor, florilor, citirea unei carti interesante, cresterea animalelor sau macar a unor pesti in acvariu sau a unui papagal...
Dar stiintific a fost dovedit ca cea mai mare satisfactie iti ofera darul suprem de a iubi si de a fi iubit !
anisoaraf
Postat pe 30 Octombrie 2010 09:03
Zambilut-o, draga ! Ti s-a mai spus asta vad, dar se pare ca esti (inca) mult prea dependenta de deciziile mamei tale, iar asta nu e firesc (normal)!
Ori incepi prin a-ti lua o locuinta (chirie, cumparare, dupa caz) si incepi astfel sa-ti gestionezi 100% venitul lunar, astfel, in cateva luni vei reusi sa discerni mai bine daca acel "ceva" e necesar, util, il doresti cu adevarat, sau e doar o refulare a lipsurilor din copilarie.
Ori, incepi si cheltui cu nemiluita, si s-ar putea ca tot in cateva luni, sa observi ca nu vei avea satisfactia scontata...
Oricum, daca ori de cate ori vezi ceva ce iti place, te vei gandi ce va zice mama, vei ramane etern nemultumita, cred ca ti-ar prinde bine sa stai de vorba cu un psiholog, acesta are cunostintele si experienta necesara sa te ajute sa-ti gasesti echilibrul si sa-ti rezolvi aceasta framantare, altminteri risti sa-ti consumi viata (in sensul alocarii a prea mult timp) cautarii de solutii, mai mult sau mai putin eficiente, la probleme care la randul lor sunt mai mult sau mai putin reale !
Apropo, cred ca si un "boy-friend" ti-ar fi de mare ajutor !
Succes!
what
Postat pe 30 Octombrie 2010 09:09
Parintii nostri fiind obisnuiti cu vremuri de criza si incercari sunt mai cumpatati. Dar tu ar trebui muncind si castigand sa ai curajul sa iti satisfaci din cand in cand o dorinta a ta sa iti cumperi un lucru dorit si eu am o fiica munceste de la 17 ani cu intermitente in vacante, in paralel a terminat facultatea in paralel inainte de ,,criza,, o ajutam si eu lucrez si aveam un salariu decent, di din banutii castigati de ea a investit doar in ea, eu nu ma indur sa dau pe o poseta 200 de roni ea da pe lucruri de firma si consider ca e ok din moment ce munceste si isi castiga banul!
garbo047656
Postat pe 30 Octombrie 2010 09:15
Doamne, nci nu ma asteptam sa am atatea raspunsuri pe acest thread! eu am fost lipsa la apel ultimile 2 saptamani din varii motive, insa o sa ma apuc sa citesc e indelete tot ce ati scris!
Intr-adevar fiecare are o alta parere, dar asa era si de asteptat cred, cai toti suntem diferiti la urma urmelor? :)
Ceea ce inteleg eu sa fac de aici e sa incerc sa invat din fiecare sfat al vostru si sa le urmez pe acelea care mi se potrivesc cel mai bine!
zambila_bleu
Postat pe 30 Octombrie 2010 09:26
Intr-adevar, ar trebui sa faci ce e mai bine pentru tine. Si eu provin dintr-o familie modesta si nici chiar acum, cand sunt pe picioarele mele, nu-mi permit sa-mi iau chiar tot ce as vrea. Asta ar include carti cat mai multe sau excursii in fiecare week end in cate un oras pe care nu l-am vazut. Dar, atunci cand chiar nu mai rezist, imi iau ceva ce chiar imi doresc si-mi spun: pana la urma, am muncit pentru asta; de ce sa nu ma bucur?
Am inteles ca ce te mai doare sunt criticile mamei tale cand iti iei ceva ce nu poti purta. Cred ca i se intampla oricui. Cand mi se intampla acest lucru, fac un gest cat de cat caritabil: dau mai departe. Cuiva caruia poate chiar ii vine bine, ii place sau are nevoie de acel ceva. Si ma simt bine.
Pana la urma, daca tu te simti fericita, vei face si pe altii fericiti.
adrinic
Postat pe 30 Octombrie 2010 09:54
nu vreau sa fiu defensiva, dar cartea aceea sau psihologii ar fi o investitie mai buna decat posetele si pantofii. stiu din experienta. daca tot cheltuie, macar sa fie cu folos, vorba ceea "cui pe cui se scoate!"
elenareinerth
Postat pe 30 Octombrie 2010 10:12
as putea sa incep cu un citat "nu-mi dati sfaturi,stiu sa gresesc si singur"...asa ca am sa imi spun parerea,ce as face eu in locul tau.Schimba-te,gandeste-te ca a fost a fost ca ai noua viata pentru care ai trudit din greu!Gandeste-te ca e viata ta,ca e unica ta sansa pe pamantul asta sa faci ce sitmti ,sa spui ce gandesti,sa tipi daca iti vine,sa arunci toti banii agonisiti pe o pereche de pantofi daca asta simti pe moment.Fa ce simti pe moment,TRAIESTE CLIPA!In viata asta fericirea e mult mai mult decat un tencusor de bani,fericirea e atunci cand esti impacat cu tine,cand te simti liber de orice inhibitie sau complex....cand ajungi sa fi u,si esti u cand faci ceea ce simti atunci.Ai tai au ales singuri cum sa isi traiasca vita si au facut-o deja,traiesteti viata asa cum simti tu cum vrei tu pentru ca e viata ta SI NU MOARE NIMENI IN LOCUL TAU!.
alinutza88
Postat pe 30 Octombrie 2010 10:36
Multi provenim din familii modeste si avem parinti care pe vremea comunismului mancau la cartela si aveau cateva haine facute dupa acelasi tipar. Ai mei sunt la fel, strangatori si limitati in a-si face micile placeri. strang banii si asa putini si tot n-au mare lucru. O casa si cel mult o masina. Tinerii de astazi, si eu si tu, suntem croiti parca dupa alt tipar, ne dorim sa facem ce vrem, sa avem ce ne dorim, sa nu ne limitam si sa nu rabdam. Lipsa banilor cumulata cu ochii critici ai parintilor poate constituti o mare problema in acest caz:)
Problema mare pe care o ai este ca nu ti-ai stabilit un echilibru intre ceea ce ai fost invatata si ceea ce vrei. Echilibrul se obtine doar stiind ce vrei, cunoscandu-ti limitele si avand incredere in tine. Mama te-a crescut si educat, dar tu trebuie sa stii cine esti, ce vrei si ce poti, independent de parinti. Chiar daca este greu, trebuie sa le aratam ca noi nu suntem la fel ca ei, putem avea pareri diferite, dorinte diferite, si fiecare avem greselile noastre. Chiar daca nu te incurajeaza, trebuie sa incerci sa faci si altfel decat mama ta, in limitele pe care le ai, trebuie sa simti ca iei si tu decizii. La inceput si mama mea a fost indignata de ce ghete imi cumparam, ce haina imi alegeam, si asta din banii ei m-am uitat la altii, mi-am consultat prietenele, am citit reviste, am fost la probat si pana la urma am reusit sa inteleg ce mi se potriveste si ce trebuie sa-mi cumpar.
Faza cu masina mi se pare bestiala si tatal meu si-a luat masina si o tinea doar a mers la tara, la 230 km de noi pe acelasi considerent ca si al mamei tale. A vandut-o pana la urma. Mult timp eu nu vroiam sa dau de carnet, sa nu cumva sa fac ca tatal meu, s-o tin in parcare, sa nu-i aud ca-mi spun de drumurile proste, de o zgarietura, de viteza, etc. Anul asta m-am hotarat sa-mi infrunt frustrarea si m-am inscris la scoala de soferi. Daca va fi cazul, sunt hotarata sa fac scandal mare; oricum, sunt destul de nebuna sa opresc in mijlocul campului si sa plec pe dealuri, sa-i las in masina vreo ora, ca data viitoare sa se gandeasca un pic si sa nu ma innebuneasca. Situatiile disperate cer masuri disperate.
Oricum, trebuie sa faci eforturi mai mari ca sa ai incredere in tine, sa stii ce vrei si ce ti se potriveste. Trebuie sa intelegi ca trebuie sa fii mai independenta, sa-ti accepti greselile si sa inveti din ele. Mama ramane mama. Si cand ea nu va mai fi, tu ce o sa faci? Oricum, tu trebuie sa stii ca viata ta trebuie s-o traiesti tu.
Vreau sa subliniez ca mi se pare frustrant sa te gandesti ca daca nu iei tu geanta care-ti place, se bucura alta de ea. Mi se pare distructiv acest gand. Daca iti place un lucru, il admiri. Daca ti-l doresti, gandeste-te daca ai banii necesari. Daca ti se potriveste, atunci ia-l. Daca nu ai bani sau nu ti se potiveste, ramai la admiratie. Apropo, si mie imi plac o gramada de lucruri, dar de multe ori raman cu admiratia. Asta nu ma opreste sa fiu fericita. Din cate am invatat eu, fericirea o vezi cu ochii tai, indiferent de ce este sau ti se arata in jur, o auzi cu urechile tale, indiferent de cuvintele auzite sau de muzica ascultata, o simti cu propria inima, indiferent de inima care o ai aproape. Cheia e la tine!
cretzishor
Postat pe 30 Octombrie 2010 10:37
Buna draga mea,
ai dreptate sa simti un pic de "vinovatie" deoarece cu totii suntem prizonierii copilariei noastre, insa viata trebuie traita asa cum simti, asa cum iti doresti!!! Asadar, fa un efort sa dispara aceasta vina si daca nu poti face doar mental acest efort, suplineste-l cu un micut cadou pentru cei dragi ! in acest fel toata lumea se va simti foarte bine!
Anca
consulteam
Postat pe 30 Octombrie 2010 13:17
De la: me_reloaded, la data 2010-10-05 18:29:39mama, eu nu-ti dau decat un singur sfat si ala nu e de soping

taie cordonul ombilical cu care esti inca atasata de mama ta

sfaturi ai sa primesti p-acilea de-o sa ti se aplece, dar tu esti singura care trebuie sa te hotarasti cum vrei sa traiesti
artzest
Postat pe 30 Octombrie 2010 13:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intarcat 1 De la: iuliana23 4 Iunie 2011 08:23
voi credeti in vise? 6 De la: deea89 17 Aprilie 2012 01:41
lume lume!!! 16 De la: daniian 18 Aprilie 2011 03:59
Educatia in declin 138 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:36
UNDE AS VREA SA MERG DUPA MOARTE!??/ 270 De la: persidadamian 20 Februarie 2010 00:35
Setari Cookie-uri