am nevoie de sfaturi

Iti dau un sfat" Nu cheltui pe to0ate prostiile" Daca incepi si cheltui pe tot felul de lucrusoare, la un moment dat constati ca-ti cheltui banii pe toate nebuniile, care mai tarziu iti pare reu, sau nu-l folosesti, si sta aruncat intr-un colt". Eu am patit asa, inceputul este greu, apoi vei cheiltui si vei cheltui, pana nu te mai poti opri. E pacat, ca intr-adevar nu sunt chiar asa de necesar, toate lucrurile pe care le vedem. Iti spune Stan Patitul. Eu acum, sunt de principiul ca suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine si multe. Cateva si bune sunt suficiente. Crede-ma ca nu te mint.
garbo062707
Postat pe 30 Octombrie 2010 14:57
in general este bine daca iti place ceva anume sa nu ai retineri in a le lua ,acum depinde dupa bugetul fiecarei persoane ,in general trebuie sa sti ca iti mai ramane si pt tine ,pt o alta zi de a lua ceea ce vrei sau a nu rabda in ceea ce iti doresti....
marian1980bucuresti
Postat pe 30 Octombrie 2010 15:09
eu spun sa nu traiesti in trecut,mai ales ca spui ca aqm esti pe picioarele tale.dak atunci nu ai avut,incearca sa compensezi aqm.parerea mea
andyna
Postat pe 30 Octombrie 2010 15:11
Sfatul meu este acesta:daca iti doresti poseta cumpar-o,ca pe urma te vei zgaria pe ochi ca nu ai luat-o...dar sa-ti pastrezi si ceva bani ....ca sa ai pe ce pune mana in caz de nevoie....
garbo162553
Postat pe 30 Octombrie 2010 15:59
De la: zambila_bleu, la data 2010-10-03 20:14:11salut tuturor,

vroiam sa va cer un sfat, profitand de anonimatul acestui forum.
Povestea mea e asta: am crescut intr-o familie modesta, unde in afara de mancare+lucruri de baza nu ne cumparam cine stie ce.
Parintii mei puteau sa traiasca un pic mai bine decat au facut-o, dar s-au temut de zilele negre si au vrut sa aiba un ban deoparte. Acum sunt pe picioarele mele, am un salariu ok dar nu ma simt implinita, fericita. Mi-am cumparat ceva lucrusoare, dar inca nu ma simt ok sa cumpar lucrurile pe care mi le doresc. Pentru ca ai mei inca nu-si cumpara mai nimic, desi ii ajut cu bani - pur si simplu nu concep, asa sunt ei. Si astfel ma vad tot retraindu-mi copilaria destul de amarata. Cum sa fac? sa zicem ca imi face cu ochiul o poseta de 300 de lei. ma mai gandesc, ma mai targuiesc cu mine insami, si posetica dispare din magazin. Acum ma simt frustrata ca o alta tipa mai norocoasa sau mai desteapta decat mine va fi mandra sa o poarte. la fel am patit cu alte lucruri.
Cum sa fac sa gasesc un echilibru intre ceea ce am fost invatata sa fac (adica sa nu cheltui prea mult, sa nu ma rasfat) si totusi sa pot avea lucrusoarele pe care mi le doresc? Bani as avea sa-mi iau una alta, dar capsorul meu, constiinta nu ma mai lasa sa ma bucur de viata.
dennissa
Postat pe 30 Octombrie 2010 15:59
Buna.
Eu cred ca fiecare isi traieste viata asa cum simte si cum doreste, drept pentru care ar trebui sa TE DETASEZI de felul cum isi organizau viata parintii tai.
Daca esti acum "pe picioarele tale" de ce nu incerci sa te rasfeti macar putin atunci cand ai ocazia si-ti permiti ? Nu esti satula de economisiri si zgarcenie ?
Nu trebuie sa continui in stilul lor daca nu ai fost fericita astfel.
Daca "un lucrusor" iti aduce bucurie, atunci ia-l.
Nu trebuie sa fii risipitoare, ci doar sa-ti acorzi putina atentie cand si cand.
FelixTomescu
Postat pe 30 Octombrie 2010 17:15
Echilibru poti gasi, pentru ca ai un job, n-ai alte responsabilitati....Ce sa zic eu care am doi copii minori, nu mai am job si am trei credite? .... si pana la varsta pensionarii mai am 22 de ani.......
cristinaciacoi
Postat pe 30 Octombrie 2010 23:22
Intotdauna este bine sa pui ceva deoparte, pt zile negre, insa trebuie sa tii cont si de sufletul tau de femeie. Daca un lucru iti place cu adevarat, iar tu ai si bani in plus, ia-ti-l, pt ca altfel vei sta numai cu gandul la el. Plus de asta daca e munca ta, ai dreptul sa-ti satisfaci si sufletul. Multa bafta si nu cumpara, doar in ciuda copilariei.
cristimm
Postat pe 31 Octombrie 2010 14:16
draga mea,
Cam la fel am trait marea majoritate dintre noi in familii modeste
cu venituri mici sau medii si parintii nostri au facut sacrificii mari
sa ne tina in scoala, sa ne cumpere cele necesare sa fim in rand cu copiii
celor care poate isi permiteau mai mult.
Este normal sa fi mascata de anii copilariei,acum cand poate ti-ai putea permite unele
"rasfaturi".
Oricum sfatul meu este sa vezi si o ordine a prioritatilor in viata ta.Eu cred ca tu ai
valori mult mai mari decat..."poseta" despre care spui
Sunt lucruri mult mai importante decat lucrurile materiale, cum ar fi sanatatea
Fericirea nu izvoraste din lucruri sau obiecte..Tu cauti ceva, dar crede-ma nu obiecte cauti
Te imbratisez.
Pe curand
doriadas
Postat pe 31 Octombrie 2010 18:48
"Este normal sa fi mascata de anii copilariei..."

mascata??... hmmmmm...:P
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 18:53
Romanii habar nu au cum functioneaza banii !!!! de aceea ,foarte multi care au facut bani din diverse oportunitati, acum cand a venit criza, nu mai au mare lucru....

pana sa-ti cumperi posete si cine stie ce alte traznai inutile, ai face bine daca ai investi cu cap ,vreo 200 lei in cateva carti care sa te lumineze, sa-ti deschida mintea sa stii apoi ce sa faci cu banii pe care-i ai, cum si cand sa-i cheltui in folosul tau !!!

o carte pe care ti-o recomand se numeste AURUL GOSPODARIEI...este o brosurica de vreo 120 file care costa cam 15 lei....

su mai sunt multe altele, daca stai sa intrii intr-o librarie dotata sau le cauti pe net !!!
TF_
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:05
auzi... da' sampoane, medicamente, masini de gaurit nu vinzi?:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:08
FERICIREA E ALCATUITA DIN PLACERI MARUNTE, EA E SANATATEA SUFLETULUI. INCEARCA! NU TE-AI SATURAT DE ATATEA CALCULE SAU FRUSTRARI?
SUNT SURPRINSA DE CATE FEMEI CALCULATE TI-AU DAT SFATURI.
eemy
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:51
io-te ca io nu m-am gandit la asta! auzi, posete inutile!!
preci, unde esti sa vezi si tu?!
cum inutile???
io am o droaie si niciodata nu-s de ajuns
la fel si pantofii si hainele!
si ca sa multumesc pe toata lumea, is lucruri marunte care ma fac fericita, e bine?
ah, mi-am luat si carti, acum vreo doua nopti, cand n-aveam somn...acum incep sa regret cand ma gandesc ca trebe sa le si platesc cand ajung, si nu-s eftine deloc
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:58
posete inutile?!
blasfemie!!!
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:14
preci, iti trimet una d-aia de care vazusi mai asta vara?
asta asa, ca sa -si anume- invartim un pic cutzatu-n rana!
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:17
corect! infamie de-a dreptu" !!!

io am 34 de posete si ma simt minunat cu ele, he, he, he...
michelle_
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:18
34 n-am,da' am fro 3 laura biagiotti,1 marc jacobs,1 burberry....
mai lipseste aia a lu' sora lu' thorel din colectie...
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:24
si sa nu uitam pantofii aia meseriashi pentru care jur te urasc
michelle_
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:33
preci, care din ele, ca e pe culori bre!
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:33
ah,pantofii...my one and true love....
am unii mult mai meseriasi decat aia,michelle...

thorele...
jur ca te urasc!
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:36
auzi, nu ti se pare ca in seara asta bro rasuceste cutatu' in rana? ca e cam sadic, ashe...
michelle_
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:37
cre' ca-i NF....
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:39
hmmm...bantuie sindromu' asta mai ceva decat criza...
michelle_
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:41
na-va, bre, sa nu mai ziceti ca-s nf

http://www.youtube.com/watch?v=sj3ec2cCaJw

sis, speciala d-aia, mami! cel mai rapid din lume deocamdata... da' nu la f ci la chitara
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:46
brother, da' de cand asculti tu yngwie malmsteen???!!!

vino sa te pup
michelle_
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:47
me, cam de cand am auzit io de el... adica de pe la inceputul anilor '90.
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:53
he, he, he...tu esti persoana mea preferata azi...
michelle_
Postat pe 31 Octombrie 2010 21:11
si io ce-s?
persona non grata?
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 21:13
De la: AnakinSkywalker, la data 2010-10-30 17:15:56Buna.
Eu cred ca fiecare isi traieste viata asa cum simte si cum doreste, drept pentru care ar trebui sa TE DETASEZI de felul cum isi organizau viata parintii tai.
Daca esti acum "pe picioarele tale" de ce nu incerci sa te rasfeti macar putin atunci cand ai ocazia si-ti permiti ? Nu esti satula de economisiri si zgarcenie ?
Nu trebuie sa continui in stilul lor daca nu ai fost fericita astfel.
Daca "un lucrusor" iti aduce bucurie, atunci ia-l.
Nu trebuie sa fii risipitoare, ci doar sa-ti acorzi putina atentie cand si cand.




bv sunt de acord cu tine!
vuvuzela
Postat pe 31 Octombrie 2010 21:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj. 43 De la: Marcela66 9 Decembrie 2013 21:45
buna ziua, 8 De la: alfheim 27 Mai 2011 22:52
Bine ai venit, Lelia Mossora! 775 De la: lady_corina 8 August 2009 14:40
Comentariu la Ziua SUA: premierul Ponta şi Antena 3 au atacat SUA... 3 De la: hfrbu 4 Iulie 2014 10:38
job in vacanta 1 De la: kidz000948 18 Mai 2011 10:04
Setari Cookie-uri