am nevoie de sfaturi

Nu trebuie sa te schimbi. Bucuria vietii nu este a cumpara obiecte. Ramai cum esti si nu mai fi frustrata, pentru ca cei "afectati" sunt cei care isi dau banii pe toate tampeniile si imbogatesc tot felul de neispraviti care vand intr-una -ca au cui- obiecte diverse. E asa de frumos sa te gandesti de doua ori pe ce dai banii si sa iei doar ce simti ca merita. Omul este un "animal stricacios" consuma mult mai mult decat are nevoie, dar tu ai fost frumos educata (chiar daca prin forta imprejurarilor) sa traiesti modest, sa nu faci parte dintre cei care traiesc fara judecata. Nu incerca din rasputeri sa te alaturi lor.
Bony
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:21
Daca nu ai bani suficienti iti dau eu,numai sa iei legatura cu mineprin zona olteniei.Si....
pani
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:28
draga mea, mi s-a intamplat la fel. Este bine totusi ca nu actionezi la primul impuls. Eu imi cumparam tot felul de lucruri, ma incantau pe moment apoi nu imi mai placeau. Asa ca, acum procedez asa: am vazut ceva ce-mi place, revin peste 2 sau 3 zile sa vad daca mai sunt la fel de incantata de lucrul acela. Daca intre timp a disparut, inseamna ca nu a fost sa fie al meu.
Te sarut,
numai bine
pirania_1960
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:23
E fundamental sa gasesti echilibrul inauntrul tau, inainte de toate. Gandeste-te asa: esti un om normal, care munceste si ca atare face un banutz. Ei, aici va trebui sa te gandesti ca daca poti sa agonisesti sa-ti faci mici bucurii [chiar daca ele sunt mai piperate cateodata], de ce sa n-o faci? de ce sa astepti toata viata sa ti-o ia altcineva inainte si apoi sa te iei de cap? nu zice nimeni ca daca ai fost invatata sa nu te rasfeti si s-o lasi mai moale cu ce vrei in favoarea a ce ai nevoie, nu poti sa pui deoparte si sa-ti iei una-alta. Cand si daca iti permiti, ia-o, fa-o [ex. geanta de 300 lei], fara sa dai explicatii nimanui! e agoniseala ta, o cheltui cu cap. micile bucurii odata la ceva timp nu se numesc aruncat cu bani! asa ca fii linistita, e bine ca ai fost invatata sa nu strici aiurea, aia e foarte ok, dar asta nu inseamna ca atunci cand vrei ceva PENTRU TINE, n-o faci. ba da, bucura-te de ce ai, fii mandra, cand vezi ceva ce ti-ai dori si iti permiti, FA-TI BUCURIA DE A AVEA ACEL CEVA, fara sa te mai gandesti ca poate vine alta mai dintr-o bucata si ti-o ia inainte. de ce sa ti-o ia cineva inainte mereu? de ce sa nu fii tu aia implinita? bucura-te de viata si FA-TE FERICITA FARA SA ASTEPTI S-O FACA ALTCINEVA INAINTE! mult succes!
kat_garbo
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:31
De la: zambila_bleu, la data 2010-10-03 20:14:11salut tuturor,

vroiam sa va cer un sfat, profitand de anonimatul acestui forum.
Povestea mea e asta: am crescut intr-o familie modesta, unde in afara de mancare+lucruri de baza nu ne cumparam cine stie ce.
Parintii mei puteau sa traiasca un pic mai bine decat au facut-o, dar s-au temut de zilele negre si au vrut sa aiba un ban deoparte. Acum sunt pe picioarele mele, am un salariu ok dar nu ma simt implinita, fericita. Mi-am cumparat ceva lucrusoare, dar inca nu ma simt ok sa cumpar lucrurile pe care mi le doresc. Pentru ca ai mei inca nu-si cumpara mai nimic, desi ii ajut cu bani - pur si simplu nu concep, asa sunt ei. Si astfel ma vad tot retraindu-mi copilaria destul de amarata. Cum sa fac? sa zicem ca imi face cu ochiul o poseta de 300 de lei. ma mai gandesc, ma mai targuiesc cu mine insami, si posetica dispare din magazin. Acum ma simt frustrata ca o alta tipa mai norocoasa sau mai desteapta decat mine va fi mandra sa o poarte. la fel am patit cu alte lucruri.
Cum sa fac sa gasesc un echilibru intre ceea ce am fost invatata sa fac (adica sa nu cheltui prea mult, sa nu ma rasfat) si totusi sa pot avea lucrusoarele pe care mi le doresc? Bani as avea sa-mi iau una alta, dar capsorul meu, constiinta nu ma mai lasa sa ma bucur de viata.

wow....daca imi place ceva, nu stau pe ganduri...imi cumpar ce imi place si ce se potriveste pentru mine... sunt atat de fericita cand imi cumpar !!!! ce e mai placut decat sa te innoiesti de fiecare data...la mine se intampla mereu...
banul e facut sa circule...daca nu acum, atunci cand cand?
garbo257891
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:48
daca in aceste timpuri mai poti sa iti cumperi o posetuta de 300 lei atunci nu te mai codi .nu mai da socoteala la nimeni de ctot ce vrei sa ai tu s-au sa iti cumperi ,daca tu crezi ca aceste lucruri trecatoare te multumesc fa-o nu mai cere sfaturi ai sa vezi ca te vindeci de aceasta BOALA mai tarziu .cand o sa ai fam. ta copilul tau vei cumpara numai pentru EL ..... deci fa-o acum cand inca mai poti . mi-as dori si eu lucrul asta dar e prea tarziu pt mine.cu bine chif41
chif41
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:09
De la: zambila_bleu, la data 2010-10-03 20:14:11salut tuturor,

vroiam sa va cer un sfat, profitand de anonimatul acestui forum.
Povestea mea e asta: am crescut intr-o familie modesta, unde in afara de mancare+lucruri de baza nu ne cumparam cine stie ce.
Parintii mei puteau sa traiasca un pic mai bine decat au facut-o, dar s-au temut de zilele negre si au vrut sa aiba un ban deoparte. Acum sunt pe picioarele mele, am un salariu ok dar nu ma simt implinita, fericita. Mi-am cumparat ceva lucrusoare, dar inca nu ma simt ok sa cumpar lucrurile pe care mi le doresc. Pentru ca ai mei inca nu-si cumpara mai nimic, desi ii ajut cu bani - pur si simplu nu concep, asa sunt ei. Si astfel ma vad tot retraindu-mi copilaria destul de amarata. Cum sa fac? sa zicem ca imi face cu ochiul o poseta de 300 de lei. ma mai gandesc, ma mai targuiesc cu mine insami, si posetica dispare din magazin. Acum ma simt frustrata ca o alta tipa mai norocoasa sau mai desteapta decat mine va fi mandra sa o poarte. la fel am patit cu alte lucruri.
Cum sa fac sa gasesc un echilibru intre ceea ce am fost invatata sa fac (adica sa nu cheltui prea mult, sa nu ma rasfat) si totusi sa pot avea lucrusoarele pe care mi le doresc? Bani as avea sa-mi iau una alta, dar capsorul meu, constiinta nu ma mai lasa sa ma bucur de viata.




lucrusoare, posetica, capsor...GROW UP!
garbo108793
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:21
De la: zambila_bleu, la data 2010-10-03 20:14:11salut tuturor,
vroiam sa va cer un sfat, profitand de anonimatul acestui forum.


Tantzico, tu esti, mami?
Nah! Al dreaq anonimat! Vazusi cum te dibuii?
Thor_again
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:29
De la: Thor_again, la data 2010-10-23 11:29:06
De la: zambila_bleu, la data 2010-10-03 20:14:11salut tuturor,
vroiam sa va cer un sfat, profitand de anonimatul acestui forum.


Tantzico, tu esti, mami?
Nah! Al dreaq anonimat! Vazusi cum te dibuii?


wau, ce probleme existentiale au fetele pe aici, mai Thor, sa mori nu alta
casperphantom
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:32
Draga mea,cred ca n-ai nici o problema,decat sa intelegi ca si cu poseta aia ,si fara tot tu esti.cine te merita, cine e capabil sa vada frumusetea ta, o vede,doar trebuie sa inveti sa porti cu demnitate si sa pui in valoare ceea ce ti-ai cumparat indeplinind si conditia pretului pe care ai fost dispusa sa-l platesti.Eu am 61 de ani si am avut o copilarie ,adolescenta si tinerete plina de lipsuri,dar sa stii ca si asa ,cand aveam o singura rochita din asa numita stamba pe care o spalam in fiecare zi o apretam si o calcam ,pt a doua zi,o pereche de pantofi si oposeta cu care se asorta,eram admirata si deseori invidiata.Sincer atunci nu prea am inteles,eram preocupata de lipsurile mele,mai tarziu da ,am inteles, dar important e ca n-am renuntat la cel mai important tel al meu.Am acum de toate,dar nu de preturi astronomice,oricum totul e trecator si cu banii aceea care la un moment dat raman inchisi intr-un obiect pe care ai sa-l pastrezi doar pt investitia facuta , pt ca alt obiect te v-a invita sa-l cumperi,si asa incet incet ajungi sa muncesti pt ce? Raspunde tu.Te invit sa nu-ti faci probleme daca tot nu le ai.Te felicit ca ai facut ce trebuia ca sa ai banii de care ai nevoie si mai poti sa-ti ajuti si parintii.Fii fericita si traieste-ti prezentul pt ca trecutul e istorie,viitorul e mister ,iar prezentul e darul de care trebuie sa ne bucuram,apreciindu-l scum se cuvine. :
garbo095219
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:40
Nu sunt o fata,ci sunt un barbat!
Trebuie sa lasi trecutul acolo unde este si sa privesti spre viitor!Sa faci si sa cumperi ceea ce iti place in functie de posibilitatile tale sau poate ale partenerului tau!
Sa te bucuri de micile placeri ale vietii conteaza foarte mult si niciodata "Nu privi inapoi cu manie!"
Viata intr-adevar e scurta si prioritatile sunt multe si de asta e bine pt tine sas fii spontana si sa faci ce iti place!
Ai sa reusesti,o sa vezi!
Spor in toate!
garbo119681
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:43
De la: si_totusi, la data 2010-10-03 23:25:20asa cred si eu. multora li-i rusine cu ai lor.consideara ca ,cei ce isi pot permite haine de lux sunt niste"cineva'. aiurea. nu luxul te face om ci, ceea ce ai in cap si in imima. omenia nu se masoara in etichetele de pe spatele hainelor de firma

Da asa cred si eu ! Arunca banii pe boarfe care oricum ajung la gunoi!
Important e sa ai o casa ca lumea ,o masina la fel ,sa calatoresti sa vezi lumea si apoi daca iti permiti asa ...poti arunca banii si pe fite la moda! Si daca acuma iti permiti, maine iti vei mai permite intrebarea asta este?? !!
garbo072285
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:02
in primul rand incearca sa te gandesti ca sunt bani castigati de tine, ai muncit pentru ei si este destul de corect sa iti faci cate o bucurie din cand in cand. Ai putea incerca sa iti cumperi cateodata un anumit lucru chiar daca nu te lasa inima si vei vedea dupa efectul ... multa bafta :)
anA27
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:07
Pai...ce anume te impiedica sa iti cumperi ce doresti? Cred ca fiecare cu felul lui. Eu am crescut intr-o familie mai mult decat modesta, dar nu mi-am dorit niciodat o poet de 300 ron. Nu imi plac poetele (ha ha ha) nici bijuteriile. Dac vrei sa iti cumperi, cumpr, altfel o sa ramai venic cu regretul ca Uite, ce as fi putut sa am, i n-am. Poate dupa ce o sa iti cumperi toate lucrurile scumpe si inutile pe care comersantii tin cu tot dinadinsul sa le vanda, o sa realizezi ca iti poti da banii si pe lucruri utile, poti sa ajungi la Viena, Monaco sau mai stiu eu, poate chiar in Alaska, sa vezi locuri minunate, care chiar merit banii. Spune-mi i mie ce roat are sa iti umpli garderoba cu 150 de perechi de sandale, pantofi i cizme? Probabil ca peste 5 ani, geanta aia grozav de 300 ron ti se va prea demodat, zgriat sau ponosit, i o vei da unei prietene, care o va considera extraordinar. Dac as fi comerciant, i-a spune Cumpr tot ce vezi in faa ochilor, dar nu sunt. Asa ca.faci ce vrei pana la urma.
calimera70
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:16
Buna, cunosc situatia ta destul de bine. Ca sa vorbesc scurt si la obiect sfatul meu este sa te rasfeti daca iti permiti. Deoarece ai fost invatata sa te gandesti la zile negre eu zic sa incepi sa iti calculezi banii pentru datoriile lunare si din ce ai sa te poti rasfata. Stii despre puterea gandului, daca tu te gandesti ca vor veni zile negre, ele vor veni, dar daca nu te gandesti nu vor veni. Important e sa iti hranesti tu psihicul cu ceea ce ai tu nevoie. Iti plac lucrurile frumoase? Ia-ti-le! Iti place sa mergi in locuri frumoase? Mergi! In fond, o viata ai in viata asta, traieste-o asa cum iti place, fara sa te gandesti la lucruri urate, ca ce s-ar putea intampla..bla bla bla...
Succes in a-ti trai viata asa cum vrei!

Postat pe 23 Octombrie 2010 12:17
300 lei pt o poseta ? cam mult..nu crezi ? avand in vedere k n-ai un buget prea mare...ar fi cazu sa nu te uiti doar la chestii de firma....o poseta ok...e cam 30-50 lei...nu trebuie sa arunci cu bani si evita magazinele foarte scumpe pt k efectiv cu banii de pe o poseta din magazine de lux,iti iei 3 din alte magazine mai modeste....cred si io ca ti-ar placea sa fie totul de buna calitate si de firma in garderoba ta,dar toate ne-am dori asta ....deci lasa posetele de 300 lei si cauta ceva mai ieftin...crede-ma k si io is obsedata de fashion si moda...si intotdeauna asortez si ma imbrac original..pt k imi iau hainutze la un pret rezonabil si le modific...am un stil original si crede-ma ca sunt mai apreciata asa decat sa fiu din cap pana in picioare numa o firma...your choise.....
Cretz0lina
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:18
buna. si eu am am fost in aceeasi situatie in copilarie. aproximativ. eu am stat numai cu mama, ca ai mei s-au despartit cand eram eu mica. mama lucra la o fabrica de incaltaminte ( deci iti dai seama ce salariu avea.. foarte mic), eu am terminat generala si cand am intrat la liceu a trebuit sa fac naveta in alt oras. a fost foarte greu. acum slava Domnului de descurcam mai bine. Dar eu nici acum nu as da 300 de lei pe o geanta, sau 200 de lei pe o pereche de blugi. pentru ca ma gandesc.. da, intradevar imi plac.. dar de ce sa dau atatia bani , ca sa le port o perioada si apoi sa stea ratacite acolo in dulap,... nu mai bine imi iau mai multe de banii aia.Sunt lucruri frumoase si mai ieftine.

oricum.: nu asta e ideea..Asta sunt eu.

sfatul meu: traieste-ti viata si fa-ti toate mofturile acum. Ca apoi iti vei intemeia si tu o familie , vei avea copii si nu vei mai fii tu pe primul plan. Vor fii copiii. si atunci ai sa te gandesti, oare de ce nu am facut eu lucrul ala atunci ???
sw33t_ang3l_2oo3
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:21
pai......ce sfat as putea sa-ti dau eu avand in vedere k sunat mana larga .....cheltui pe te miri ce ...acum am 100 de ron...acum au disparut....unde nush ....nu pe posetute oricum.....pe mancare, iesiri in oras...internet , telefon si gata nu mai am nici un ban...deja imi vine s plang .................... ideea e k eu sunt fericita k pot sa-mi iau ce-mi doresc...intr-adevar nu ravnesc la posetute , nebuneli din astea scumpe....sunt genu de pers care imi cumpar 5 chestii cu 300 de ron nu o sing chestie....eu zic sa te risti banii se duc oricum.....daca nu te bucur de lucrurile marunte ale vietii n-ai cum s te bucuri de alte lucruri mai imp...... ai pofta de o inghetata cumpara ai pofta de nush ce cumpara .....banii tre s ruleze in viata noastra .... nu tre sa ii pastram..asta e o teorema nu mai stiu exact a cui ...hai spor la shopping
biank_85
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:25
si eu am avut aceasi soarta sa zicem .eu ma duceam cu ghetele rupte la scoala simi cumparam haine din alocatie.cand iam zis tatalui meu ca nu am ghete a zis ca si la masina auto ii trebuie ghete adik roti.si am venit cu degetele degerate si tot nu miau luat ghete.eu miam revenet mult dupa c mam casatorit.Sotului meu ia placut sami cumpere ca sa am sa nu duc lipsa de nimik.Acuma mai gandestete si la tine daca zici ca esti ok cu salariu.DA e bn sa te mai retii si de la cheltuieli mai mari dar e bn sa ai si tu cat d cat ceva.gadestete la sufletul tau ca nu se gandeste nimeni alt cineva la tine decat tu.OK GANDESTETE BN SI LA TINE.LA SUFLETUL TAU.CAND VEI AVEA UN COPIL CUM AM SI EU. O SA TREBUIASCA ATUNCI SA TE GANDESTI LA EL.SI MAI PUTIN LA TINE ASA CA GANDESTETE BN.
rosuaura
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:26
Nu este rau ca ai tai te-au invatat sa fii un pic mai strinsa la punga,numai ca trebuie sa te rasfeti si tu din cind in cind ca doar pentru asta traiesti . Nu zic sa te transformi intr-o cheltuitoare ,dar cind vezi un lucru care iti place ,dar care nu-ti depaseste bugetul si de care poate chiar ai nevoie,cumpara-l ! Dar ai grija sa nu cazi in extrema cealalata,sa incepi sa cheltui cu nemiluita lucruri de care nu ai nevoie sau nu te avantajeaza. Daca ai o prietena f buna ia-o cu tine . Va veti bucura impreuna si va veti distra garantat. Si vei scapa si de acest sentiment de frustrre pe care il ai acum . Bafta multa si cumpara-ti cu placere tot ce te ajuta sa fi fericita !
geo1
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:37
Mama ta e genul care isi cumpara sicriu din prima pensie! =)) wtf nu fa ca ea! fa-ti toate capriciile! eu ultimu ban il dau pe ceea ce imi place! imi satisfac toate capriciile care pot chiar daca raman apoi leftera.Nici eu nu am avut mult in copilarie si am invatat sa strang bani ca sa imi iau tot felul de chestii :D tot ca sa imi satisfac dorintele. Un om inteligent nu are sechele sau scapa de ele.. ;) sfatul meu e s-o lasi pe maica-ta cu ideile ei(si asa incetu cu incetu se apropie de varsta aia in care o sa fie dusa cu pluta ;) ) asa ca fa-ti de cap cum stii mai bine! nu tine cont de eticheta, de ziua de maine,indeplineste-ti toate micile si marile dorinte, in fond pt cine muncesti? pt tine! bucura-te de tot ce poti sa ai si nu mai sta pe ganduri :D
BAM_BAM
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:37
buna ma numesc rodica,si eu am facut mereu economie,dar eu te povatuiesc,ca orice lucru iti place,e bine sa-l iei deoarece,nu iei in fiecare zi .plus te vei simti implinita si plina de fericire,cand vezi acel lucru iti da o bucurie in suflet.traiul e fff.greu viata e grea,scurta macar atat ne ramane,bucuria ,fericirea,iubirea,sitot ce ne place a fi frumosi inteligenti.sa profitam dupa urma muncii noastre fi realista daca ai bani rasfatate cu tot ceea ce iti place.o zi frumoasa iti doresc.
garbo113113
Postat pe 23 Octombrie 2010 14:04
Probabil ca esti totusi printre fericitele la care functioneaza ratiunea mai bine decat la majoritatea femeilor . Ca urmare cugeti inainte de a te repezi sa faci cumparaturi doar de dragul de a le face, pentru ca sa profiti acum de lucrurile pe care nu le-ai avut candva.Gandeste-te ca unele persoane ar considera asta o calitate, nu un defect. Cate o "bucurie iti poti face atata timp cat bugetul tau o permite, deoarece asta te va face sa vezi viata mereu frumoasa.
cornelia_leia
Postat pe 23 Octombrie 2010 14:19
De la: preci, la data 2010-10-03 22:08:47ce vorbesti,bre?
o cura de shoping cu moa ti-ar trebui....
sa vezi atunci pantofi si posete,mami...

eti tare draga mea! Zambilico i-a exemplu! Las-o pe mama ta, aa-s nvai toi btrnii s fac economii, s se trag de la toate i s atepte de la copiii, c deh, ei dau banii pe prostii. Nu-i mai da i ei bani! Dac un lucru i place i i-l doreti, cumpr-l, mam drag. Banii vin - pleac, sunt fcui pentru a-i cheltui.
iulia_TM
Postat pe 23 Octombrie 2010 14:37
servus! nu trebuie sa te simti complexata de aceasta " calitate", incet, incet piticul din capsorul tau se va dezlantui... e bine sa ai o limita pt ca in viata sunt momente cand esti sus sau cand esti jos si stiind sa traiesti in ambele medii vei putea foarte bine sa te adaptezi. am avut si eu perioade din astea in care aveam banuti mai multi si ma zgarceam la anumite lucruri punandu-i deoparte, insa acei banuti pusi deoparte au folosit in momentele disperate cand nu aveam de unde sa ma impurmut. lucrurile se demodeaza si ne fac fericiti doar un anumit interval de timp, de aceea eu imi achizitionez de obicei ( stiu ca nu se mai utilizeaza chestia asta) lucrusoare mai ieftine pe care sa le port putin timp si apoi sa pot renunta usor la ele. nu sunt adepta ideii ca imi iau un lucru sa ma tina toata viata pt ca oricum ma satur repede si intervine uzura morala. o sa vezi ca in timp iti vei reveni si iti vei lua exact ceea ce crezi tu ca iti satisface o anumita placere. e placut intr-adevar sa-ti iei ce iti doresti insa deocamdata la unii nu se poate si exista si alte nevoi care ne strang cu usa. daca iti permiti cumpara-ti pt ca nu ai 100 de vieti , insa nu exagera pt ca oricum te saturi de ele!!! o zi buna si succes la shopping!!
garbo014409
Postat pe 23 Octombrie 2010 15:20
Buna! Ma numesc Alexandra, si as vrea sa te ajut sau cel putin sa incerc sa te ajut cu un sfat,
uite cum vad eu problema, am citit atat c ai spus u cat si celelalte comentarii, eu cred k ai putea sa faci in felu urmator. in primu rand cred k ar trebs a fii putin mai mult independenta, nu numai faptu k lucrezi inseamna independenta dar si desprinderea de familie. si zik asta nu k as avea ceva cu fam sau din rautate ci pur si simplu fiecare om vede viata in felu ei si procedeaza de a sa cuvinta. nu ar mai treb sa astepti la mama u o parere ci sa fii puterica si sigura pe u k sa iti asumi propriile fapte. si eu provin dintr-o famile de nivel mediu, in care mi s-au facut poftele in functie de posibilitati dar de fiecare data cand ma avut bani am fcaut ce am vrut cu ei, chiar dak tata, un om practic la fel k ai tai spuneau pune sus bani pt zile negre. sunt de conceptie k mai bine traiesc clipa, k nu se stie da mai ajung sa profit de asa zisele zile negre.
si ai putea sa faci in fel urmator, k sa nu mai ai mustrari de constiinta k nu ai pus bani si pt zile negre, k o data la o luna sau 2, 3 luni sa iti iei ce vrei u indiferent de cat costa si sa nu mai pui bani pt asa zisele zile negre.
sper k m-am fcaut destul de inteleasa si k te-am ajutat..sau macar te-am fcaut sa regandesti situatia. te pup si ai grija de u
sandybell
Postat pe 23 Octombrie 2010 15:26
durerile sufletului nu trec doar facind cumparaturi. Nici frustarile copilariei nu au leacul in mall -uri. Cred ca ar trebui sa te bucuri d eimplinirea ta materiala , sa iti ajuti in continuare parintii si s ate bucuri ca esti sanatoasa si fericita in felul tau!
rupt_de_realitate
Postat pe 23 Octombrie 2010 15:55
De la: rupt_de_realitate, la data 2010-10-23 15:55:46durerile sufletului nu trec doar facind cumparaturi. Nici frustarile copilariei nu au leacul in mall -uri.


Ei, ash! Ia uite la [hor]Monica lui [v]Irinel Te contrazice total. Si ca ea mai sunt multe altele...
Thor_again
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:07
De la: biank_85, la data 2010-10-23 12:25:42pai......ce sfat as putea sa-ti dau eu avand in vedere k sunat mana larga .....cheltui pe te miri ce ...acum am 100 de ron...acum au disparut....unde nush ....nu pe posetute oricum.....pe mancare, iesiri in oras...internet , telefon si gata nu mai am nici un ban...deja imi vine s plang .................... ideea e k eu sunt fericita k pot sa-mi iau ce-mi doresc...intr-adevar nu ravnesc la posetute , nebuneli din astea scumpe....sunt genu de pers care imi cumpar 5 chestii cu 300 de ron nu o sing chestie....eu zic sa te risti banii se duc oricum.....daca nu te bucur de lucrurile marunte ale vietii n-ai cum s te bucuri de alte lucruri mai imp...... ai pofta de o inghetata cumpara ai pofta de nush ce cumpara .....banii tre s ruleze in viata noastra .... nu tre sa ii pastram..asta e o teorema nu mai stiu exact a cui ...hai spor la shopping

biiankoo, vai de noi, tata, nasol cu mancarea asta Si mie mi se reprosaza ca dau banii pe prostii, mai ales ca imi cumpar toate nebuniile gustoase, picante(mmmmmmmmmm) sau mai stiu eu cum. Nu e bine, fatoo, nu e bine. Da, oricum, sunt incantata ca nu sunt singura.
calimera70
Postat pe 23 Octombrie 2010 20:18
Draga mea Zambila, stii, in principiu e minunat ca ai o mama in viata, se presupune ca te poate ajuta mult in toate cele. Eu nu mai am mama de la 16 ani, iar acum am spre 50... Mi-a lipsit foarte mult toata viata mea.
DAAAAR... comportamentul mamei tale nu e de natura sa te ajute, dimpotriva, iti pune bete in roate, cum vad eu. Si profita ca esti mai slaba de fire ca sa te comande chiar si cand ai devenit adult, deci nu mai esti o biata fetita. In primul rand, toti suntem niste indivizi unici, separati unii de altii, si fiecare avem viata noastra de trait, nu o vom trai pe cea a mamei. Daca dansa doreste sa-si traiasca viata fara a-si aduce vreo bucurie sufletului (care tanjeste, de altfel, fii sigura!!!), trebuie s-o lasi sa si-o traiasca asa. Dar tu, profita ca esti tanara si incearca sa repari ranile si lipsurile din sufletul tau. Cumpara-ti ce doresti, daca ai bani. Ai primit sfaturi bune de la Ciresica si de la alte doua-trei fete. Si n-are rost sa-i dai bani mamei tale, daca tot nu-si cumpara nimic cu ei si nu apreciaza efortul tau. Asta inseamna ca n-are nevoie de banii tai. Da-i bani numai daca-ti cere pentru cutare sau cutare lucru. Nu o mai lasa sa-ti controleze nici un gest, sa invete ca ai dreptul sa iei hotarari pentru persoana ta. Taie cordonul ombilical, asa cum ti-a zis una din fete!
Nu stiu cati ani ai si de unde esti, si e posibil sa fie prea devreme pentru tine (ca poate nu vei intelege inca), dar pentru ca ai avut curajul sa ceri un sfat in neant, sa zicem, iti voi spune ce carte sa citesti pentru a afla o gramada de raspunsuri la intrebarile tale, raspunsuri pe care nu le vei primi niciodata de la nimeni. Pe mine m-a ajutat enorm, nu pot sa-ti descriu in cuvinte cat de mult, si m-a linistit si m-a ingrijorat deopotriva. Vad lucrurile cu totul altfel acum, ma ingrozesc ca pana acum am fost oarba...si surda...
Se numeste Karma si Dreptul Divin si este scrisa de un medic psihiatru si parapsiholog, Dragos Ovidiu Argesanu. Ma rog, titlul cartii este mai lung, dar n-are rost sa-l redau aici, iti ajunge atat. Este o carte de spiritualitate. Vei afla cine esti, ce esti, ce cauti pe pamant si ce ai de facut in continuare. Tu si noi toti, dealtfel. El a mai scris cateva carti, le voi citi si pe acelea, deocamdata ma apuc sa o citesc tot pe asta, a treia oara!. O gasesti pe site-ul www.daopsi.ro, o cumperi online.
Iti doresc succes, si citeste-o de cate ori e nevoie, este important SA O INTELEGI!!! Pa!
Floare_de_liliac
Postat pe 23 Octombrie 2010 21:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti despre articolul ,,,Salvati-ne dragostea! M-am maritat cu fratele meu 15 De la: ingerasulluptator 19 Iulie 2012 18:29
Aromaterapie 6 De la: Ella_Cojocaru_1 29 Martie 2013 13:56
Urare de Paste din partea Garbo 65 De la: Echipa_Garbo 17 Aprilie 2012 10:28
cine a facut amniocentoza,scrieti-mi,mor de frica! 2 De la: chanty 18 Septembrie 2010 08:58
am nevoie de o indrumare 9 De la: kokomic 1 Ianuarie 2011 02:53
Setari Cookie-uri