Intrebare la vreme de seara

Sunteti superstitiosi?
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Octombrie 2010 21:09
Eu, da. Nu las niciodata cutitul cu taisul in sus, nu sterg masa cu mana ori cu hartie, arunc cu sare prin casa , cred in puterea usturoiului de a indeparta raul, pisica neagra daca-mi taie calea imi anunta ceva neplacut, martea am trei ceasuri rele...
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Octombrie 2010 21:14
ia uite la tine ce din scurt vorbesti,si la club ne-au luat ametelile de cat am citit...

iti vand un pont,data viitoare baga doar un text..lasa-ne sa ne bucuram de lectura,ce e mult strica...

si acum on topic:

nu..
iasomia
Postat pe 5 Octombrie 2010 21:15
Oki, doki, iaso!
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Octombrie 2010 08:57
pai bine!
da daca ne spui si care seara!

asta??
aia de-aseara?
fleurdelis
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:36
O, Fleuuuur! Oricare seara! So, esti superstitioasa?
Caci nu vreau sa fiu singura de pe garbo...macar din spirit de solidarietate sa mai fie cineva!
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:56
Recunosc, si eu fac parte din grupul superstitiosilor anonimi. O fii de bine... o fi de rau
Ciresica
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:01
aidi bre, ciresico....nu pot sa crez
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:03
parol de parol
inca acum am mai putine superstitii in cap decit aveam acu vreo 20 de ani
deh, imbatrinesc si nu-mi mai pasa de atit de multe chestii!

Deci eu DA!

...si arunca cactusul ala din casa ca-ti aduce ghinion!
Ciresica
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:07
ha! ca nici nu am

eu nu-s superstitioasa, imi plac pisicile negre, numai de-alea am avut, fie-mea e nascuta in 13, n-am probleme daca vars sarea pe jos

ma rog, a devenit un ritual idilic sa vars zaharul pe jos in fiecare dimineata, da' nu am observat sa-mi mearga prost de la asta
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:11
hahahaha, chestia asta cu 13 e ok.De altfel mie mi s-au intimplat o gramada de lucruri bune intr-o zi de 13!!!!!

Cu pisicile sunt ok indiferent de culoare, sarea cica e bine sa o arunci pe jos din cind in cind (ai grija la piper!!!!)
Nici nu-mi vine in minte acum o chestie la care sunt superstitioasa...dar stiu ca sunt!
Ciresica
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:18
batranetea, deh

pe mine m-a disperat vecina...cica sa nu spal vineri rufe, sa nu ma spal pe cap vineri, sa nu spal de sf maria ca e cea mai mare sarbatoare

asta cu ziua de vineri m-a rupt...imi povestea ea ca acu' 100 de ani se arata sf vineri la fereastra si daca spalai te prefacea in vaca
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:21
dar asta se intampla si acum unora, me... numai ca persoana vizata nu trebuie neaparat sa mai spele rufe vinerea,... iar sfanta vineri, la randul ei, nu se mai osteneste cu teleportarea...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:25
hai ca am ris cu lacrimi...te prefaceai in vaca zici? pai atunci eu sunt o vaca care tasteaza ca nu-s cum fac dar tot vinerea spal rufe ca sa am simbata free!

Asta e ca aia cu "nu spala de Sf. Grigore Teologul ca ologesti!"
Ciresica
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:25
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-10-05 21:14:12Eu, da. Nu las niciodata cutitul cu taisul in sus, nu sterg masa cu mana ori cu hartie, arunc cu sare prin casa , cred in puterea usturoiului de a indeparta raul, pisica neagra daca-mi taie calea imi anunta ceva neplacut, martea am trei ceasuri rele...


Ei da...curate superstitii...uite aici nu ne asemanam...eu nu las niciodata cutitul din mana pana nu curge sange...masa o sterg cu mana in care tin prosopul..cu sare arunc dar mai mult in ochi...usturoiul nu indeparteaza raul,doar binele..pai ai incercat sa iti saruti iubitul dupa o gura de usturoi?!? din fericire sunt din ce in ce mai putine pisici negre asa ca nu ma pot pronunta...iar 3 ceasuri rele am in fiece zi: cand ma duc la servici,cand ma cheama seful si ..sa mai spun?
Cu parere de rau iti spun ca nu te-am citit pe club ca mi-e frica de sefa...daca ma prinde pe acolo imi rupe si piciorul sanatos...
garbo166122
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:27
gemy, exact!

ah...si cica vineri nu ai voie sa faci baie, ca intinezi ziua

adica sa stam nespalati

ciresico, pana la urma nu speli tu, spala masina, mama...
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:29
corect!

dar asta e deja religie care nu se intersecteaza cu superstitia parca, nu?
Ciresica
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:31
nush mami, eu is agnostica

nu postesc, nu bat matanii, nu pup crucea, si la mine in casa nu intra preotul

deja i-am lasat instructiuni ioanei sa ma ingroape fara ceremonie
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:34
eu am o vaca Zanussi, care spala de vreo 8 ani si care inca n-a patit nimic. a, ba da... i s-a infundat o singura data filtrul de la scurgere...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:35
gemy, o fii si cu superstitiile astea ceva. oamenii se protejeaza in felul lor, cine stie de ce si de cine...

doar ca eu nu sunt superstitioasa, niciodata nu am fost

michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:39
Inphidelzzz....
achmed
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:42
De la: me_reloaded, la data 2010-10-06 22:34:32nush mami, eu is agnostica

nu postesc, nu bat matanii, nu pup crucea, si la mine in casa nu intra preotul

deja i-am lasat instructiuni ioanei sa ma ingroape fara ceremonie


cred ca ai confundat "agnostic" cu ..."ateu "... da' nu-i nici o problema,i se poate intampla oricui...chiar si in cele mai mari famili...
garbo166122
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:52
De la: me_reloaded, la data 2010-10-06 22:39:41gemy, o fii si cu superstitiile astea ceva. oamenii se protejeaza in felul lor, cine stie de ce si de cine...

doar ca eu nu sunt superstitioasa, niciodata nu am fost


eu sunt credincios, dar recunosc ca un credincios extrem de pacatos...:P
:))
dar superstitios nu sunt.
n-am treaba cu matze negre(chiar imi plac), n-am treaba cu 13(care mi-a adus adesea lucruri bune), nu ocolesc canalele prin stanga, nu ma feresc de popi, daca dau nas in nas cu ei pe stada, etc.
astea-s kkturi.
dupa mine, ghinionul e atras de subconstient (mai bine zis, inconstient).prin intermediul "uneltei" numita superstitie. care e rezultatul unei combinatii nefaste de sinapse.:P

nu vad semnele astea, de regula, fiindca nu mi-e teama si nu ma feresc de ele, iar cand imi atrage cineva atentia, il/o rog sa ma scuteasca, fiindca nici nu vreau sa aud...
eu_geminy
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:54
Mama, da' ce vorbareti sunteti in seara asta....:P
Citand un clasic (inca) in viatza, as putea striga, deci:

"Bai, Liniste! Ce dracu!"...

=))=))=))
eu_geminy
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:38
eu am supersititii 'pozitive' :)
deci...ziua de 13 imi poarta noroc, numarul 5 imi poarta deasemenea noroc....
nu mi-am inventat deocamdata nimic negativ.....:)
september
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:46
si io am ,,superstitii"...visez de trei luni ca pe data de 10 va sucomba ex soacra-mea :-))) Teapa!!!! Nu se intampla ...ce draku..poate trebe sa o ,,ajut" dar intotdeauna am alte treburi mai importante :-)))
reyya
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:49
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-10-05 21:09:48Sunteti superstitiosi?
da,sunt superstitioasa.nu dau sare cu imprumut,nu duc gunoiul seara.cifra 13,nu ma afecteaza,si nici pisica neagra sau popa.daca apar in drumul meu.
perlutza
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:52
eu nu mai visez asta demult, reyya... e nemuritoare:D

si Bula se lauda ca bunica-sa e cea mai batrana... si cand a fost intrebat ce varsta are, a raspuns simplu:
- Nu stiu... da' de-acuma tre' s-o impuste...:DDD
:))
eu_geminy
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:52
asta ma duce cu gandul la un alt banc : o batranica de vreo 90 anisori cauta antidotul pt durerile de oase..i se recomanda impachetari cu namol...intreaba batranica medicul daca e sigur ca o sa-i treaca durerile de oase si namolul va da randament ..la care medicul ,,nu sunt foarte sigur dar ma macar te obisnuiesti cu pamantul; " :-)))))
reyya
Postat pe 7 Octombrie 2010 00:17
asta stiam ca era tratament pt. bolnavii de SIDA... ca sa se invetze din timp cu lutul...:DDD
brrrr.....
eu_geminy
Postat pe 7 Octombrie 2010 00:27

Recomandari

Setari Cookie-uri