am nevoie de sfaturi

mdea...zic bine fetele,sa stii!
ce idoli iti trebe,fata? tocma' pa moa?
ca idee: nu mi s-a intamplat niciodata sa am orgasm incaltand o pereche noua de pantofi,nici n-am intinerit 5 ani odata cu ultima mea achizitie in materie de genti (pe care am dat o groaza de bani,app),desi n-ai fi zis,uitandu-te la ele...
iar ca pont: am atatea perechi de pantofi pt ca-mi iau cate o pereche de fiecare data cand is depresata...culmea! ca ultima data mi-am luat 3 perechi dintr-un foc,da' depresia e bine merci,multumesc!
preci
Postat pe 6 Octombrie 2010 21:01
si eu sunt la fel de zgircita cu mine acum cind am si copii......iti dai seama dar tu draga mea pt ce muncesti?fa ce simti! daca nu-ti vei lua acum cind esti tinara ?cind? banii isi pierd valoarea daca-i stringi ,dece te persecuti ?
fetelor sa fiti frumoase si elegante pentru ca meritam !
166116maryeta
Postat pe 17 Octombrie 2010 15:07
mda, eu's exact opusul, si tot din copilarie mi se trage, probabil. Nu m-a psihanalizat nimeni pe bune de pe la 10 ani pina in prezent, dar ar avea ce sa constate...
Evit sa ies la shopping cu toate cardurile la mine, pt ca invariabil toate ramin pe zero absolut.
Acu'am un fel de overdraft pe care nu il pot folosi pe tot in aceeasi zi... altfel o bagam pe mineca, ramineam si fara fise la aparatul de cafea de la job.

Si nu vorbesc de sute de roni... ci de mult mai mult.
quasaria
Postat pe 17 Octombrie 2010 16:33
kiar??
166116maryeta
Postat pe 18 Octombrie 2010 14:34
Intr-adevar. niste probleme existentiale... Altii n-au ce sa manance si tu iti faci probleme daca sa-ti cumperi sau nu o geanta de 300 lei sau mai stiu eu ce... si mai si discuti pe un forum despre asta! God! get a life! Chiar nu ai altceva la care sa te gandesti si pentru care sa te framanti?
Just_a_girl
Postat pe 18 Octombrie 2010 15:22
ZAMBILA _BLUE: concentreaza-te doar pe acest pasaj scris de tine

,,Bani as avea sa-mi iau una alta, dar capsorul meu, constiinta nu ma mai lasa sa ma bucur de viata."

Succes! :-) Poti avea totul si totusi sa nu ai nimik :-)
reyya
Postat pe 18 Octombrie 2010 15:28

geanta de 300 roni...
alea-s genti,justinico?!

Q...
cre' ca io cu tine la shoppinG am face ravagii...
preci
Postat pe 18 Octombrie 2010 20:35
da Preci , nu-i buna ...de la 3000 in sus e buna..desigur , nu RONI , ce dreaku!!
reyya
Postat pe 18 Octombrie 2010 22:08
o stii p'aia cu "valoarea mea",reyo?
preci
Postat pe 18 Octombrie 2010 22:12
nah,fitilesc si io p'acilea,ca mi-e dor sa-mi sara cate-o tanti d'asta in cap...
culmea,da' de mine nu se iau alde vuvu,aleha&comp...
voi ati observat?
preci
Postat pe 18 Octombrie 2010 22:14
buey ..dar nu le inteleg ...pe bune..decat 3 miare pe o o poseta din piele moarta...ce dreaku..mai bine niste implanturi ceva...chiar daca dupa aia porti rucsac
reyya
Postat pe 18 Octombrie 2010 22:31
mai blue, uite ca intervin si eu un picutz...
nu-ti mai fa atatea mustrari de contiinta, cand vezi ceva ce-ti place go 4 it!! eu una nu-mi amintesc sa fi mers cu mama la cumparaturi de toale vreodata.... si in facultate statea cu chirie, iar banii erau dramuiti cu masura. dar stii ce faceam uneori? ma chinuiam sa mananc putin (fapt ce ajuta si la dieta) si incet imi cumparam si lucruri care-mi placeau.

incearca incet incet sa iesi din tiparul de moda pe care-l ai, si adopta daca poti tinute mai moderne... si crede-ma te poti imbraca daca vrei misto si cu bani mai putini!! si in locul tau nu as merge cu mama la cumparaturi. m-as duce ori cu un iubit care are bani, si poate se ofera volunrar sa plateasca ori cu prietene cu gandirea deschisa.

viata nu e blue my dear.... viata trebuie sa fie o paleta de culori..si uneori hainele ajuta sa ne simtim bine in pielea nostra!!

aly_fab
Postat pe 18 Octombrie 2010 23:47
De la: preci, la data 2010-10-18 22:14:19nah,fitilesc si io p'acilea,ca mi-e dor sa-mi sara cate-o tanti d'asta in cap...
culmea,da' de mine nu se iau alde vuvu,aleha&comp...
voi ati observat?


pai nu se ia, mey preci... ca tu faci parte din "meritocratie"... sau cum ii zice vuNvu...:))
eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 00:06
da' o "lingerie" pt musiu 122 nu exista?... ca-l vazui umbland in furou pe-aici...:D
:)))))
eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 02:31
PENTRU COLECTIONARE DE ARGINT-scumpo, cate bratari de argint iti pui la mana? ia sa te vedem... eu dupa asta imi dau seama cine este bolnav de ag
si mie imi place ag, dar din cauza varstei , parca nu mai am curajul sa pun mai mult de 2. am un pumn de ag pe care nu-l mai port
garbo103632
Postat pe 21 Octombrie 2010 20:50
INTRA SI TU PE NET SI MAI VAZI ACOLO, PE DIFERITE SITE-URI, DE MODA . AJUTA. MAI MAEGI PRIN MAGAZINE, VEZI PRETURILE, COMPARALE, AVEA DREPTAte cineva de pe-aici, se mai pot cumpara haine dragute si cu bani mai putini. pacat ca nu ai o prietena care sa aiba parerile formate in materie de moda. mai cumpara si ceva reviste de moda...poate ai o colega de sv cu care sa te duci la cumparaturi. ar mai fi bine sa-ti faci un necesar de haine si incaltaminte, sa vezi ce nu ai avut si ti-a trebuit in anumite ocazii.
garbo103632
Postat pe 21 Octombrie 2010 21:07
Eu ma pricep la MODA de cand am inceput sa vad ceva pe lumea asta; e unul din primele lucruri in care m-am specializat. Lucruri cat de cat frumoase au fost intotdeauna. Si eu am avut restrictii. Cand au inceput sa apara de toate am luat-o la goana sa investighez tot ce exista si m-am lamurit destul de repede si mi-a cam trecut EXTAZUL. Cel mai important lucru e sa-ti dai seama ce te caracterizeaza si te face sa te simti cel mai bine si sa te limitezi la ceva clar, sa nu te mai trezesti ca iti pare rau si n-ai ce face cu ele. Poate e incredibil dar am ajuns sa spun ca la ora actuala de evolutie, la mizeria si porcaria in care se traieste eu NU mai am chef sa fiu ELEGANTA. Vreau sa fiu SPORT - RESPECTABIL dar usor, lejer, sport. Ma simt bine in blugi si as trai asa pana s-ar schimba ceva. Am constatat ca pe piata incaltamintea e de 2 feluri: - ori f. proasta si ieftina , ori - extravaganta, exagerata, cu tocuri cui, varfuri ascutite, culori stridente...etc; n-am ce sa cumpar. Vreau ceva intre elegant si clasic, spre sport un pic. Cele mai frumoase lucruri sunt la galerii comerciale , mai ales de la turci care sunt evoluati si fac lucruri superioare, frumoase, din materiale mai bune decat cele din ASIA care ajung in cantitati mari la noi si sunt sintetice rau si s-a spus si la tv.
kidz003804
Postat pe 23 Octombrie 2010 00:35
PE MINE M-A VINDECAT O PRIETENA DE -A MEA,si eu la fel eram,si ea mi-a zis:acum esti tanara,trebuie sa te bucuri de viata,ia-ti haine frumoase,sa fii sexy,sa te simti bine,daca trec anii,cu ce vei alege?
ce iti vei aminti?
Vei ramane cu banii stransi,fara sa te fi bucurat de nimic in tineretea ta.Ce amintiri vei avea?
Conteaza si lucrurile mici..Poti spune,luna asta voi cumpara ceva frumos ptr mine,si luna cealalta,nu.
Conteaza mult mai mult,sa te bucuri,sa iti traiesti viata bucurandu-te,chiar daca dai banii pe prostii,sau pe lucruri scumpe,daca asta te bucura,e ok,e foarte bine,bravo tie!
Ai nevoie de asta,treci la actiune,nu poti aduna toata viata,bani si frustrari....va veni o vreme,cand vei regreta mult mai mult.
Cand iti va place ceva,data viitoare,cumpara,indiferent daca vei constata ca ai gresit,mai tarziu,si nu iti mai place.
Cine nu risca,nu castiga.Si nu se bucura in viata.
Cum zicea cezar,cel mai bine sa actionez,fie ca vi castiga,fie ca voi esua.
Mult mai important e sa te bucuri tu,decat sunt important banii.Bucuria ta conteaza cel mai mult.E buna si prudenta,dar nu ca o linie constanta,e exagerat,reteaza orice bucurie din viata....eu am ascultat-o ,pe prietena mea, ma simt mult mai bine,mai fericita...acum m-am obisnuit.
Am putini bani stransi,pentru vremuri grele,vre boala,vreun dinte,ceva,dar nu ma uit pe mine,intotdeauna fac ceva si pentru mine...
daniilia
Postat pe 23 Octombrie 2010 04:03
nu baga toata lumea in seama fa ce crezi tu ca e mai bine
garbo088891
Postat pe 23 Octombrie 2010 06:59
INVATA SA TE IUBESTI MACAR PUTIN SI CAUTA SA TE RASFETI CITEODATA ...E BINE SI SA AI UN BANUT DAR TREBUIE SA TE GINDESTI CA MUNCESTI SI PENTRU MICI BUCURII ALTFEL TRECE VIATA PE LINGA TINE ....
garbo133521
Postat pe 23 Octombrie 2010 07:19
Buna! Zambila !.......ai incredere in ceea ce gandesti si simti tu............chiar daca esuezi, doar asa vei invata , si chiar sa devi stapana pe tine.............. trece prin filtrul ratiunii critice mesajele primite chiar si aici............mintea noastra este obisnuita sa caute confirmari ( drum periculos cateodata). Desprinde-te de nevoia de a cauta confirmari asupra gandurilor tale pentru a trece la actiune. La ce te ajuta ca cineva sa te ajute sa te hotarasti? Cat iti va fi bine asa? Te va putrea ajuta cineva sa-ti hotarasti iubitul? Jobul? decizia de a avea copii? Toti dam sfaturi ..........cum am face noi? insa sfaturile noastre se potrivesc oare pe personalitatea ta? pe abilitatile tale? si atunci daca nu-ti iese te vei blama tot pe tine, pentru ca te-ai luat dupa altii, iar cu timpul iti vei adanci complexul neputintei, sigur nu vrei asta. Da,educatia ( familiala) este cea ce-si pune amprenta asupra noastra chiar fara sa constientizam cat de tare ne-a modelat, uneori constructiv, alteori distructiv. Tu esti pe drumul cele bun , ai constientizat forma in care ai fost modelata si incerci sa te lupti cu ea cautand un echilibru intre ce a fost bun educational si ce a fost in exces (negativ).Iata, singura ai reusit sa realizezi aceasta analiza si discernere intre cum e distructiv si cum e constructiv. Esti p e drumul cel bun..........Iubeste-te pe tine, respecta-te, considera ca esti un om ce merita atentie, iubire, acorda-ti aceste privilegii, fara a fii insa egoista..............gandeste la un viitor frumos barand vechiul sisitem de gandire din trecut in care te simteai neapreciata, neiubita, neinteleasa, neimportanta, neacceptata. Aceste ganduri iau diverse alte forme, insa in esenta tot defetiste sunt, gaseste-le atunci cand apar, spune-le ca nu-i chiar atat de ingrozitor sa fi neapreciata, neiubita, neinteleasa, neimportanta, neacceptata , nu avem cum sa nu ne simtim niciodata asa........asta-i viata. Suntem imperfecti, supusi greselii.Cand vei inceta in sufletul tau sa-ti mai doresti sa fi iubita de persoane ce le-ai perceput ca reci si neiubitoare atunci gandurile defetiste vor disparea. Incepi sa te iubesti , sa consideri ca indiferent cum esti , esti o persoana ce merita iubirea si atentia unora dintre noi, sigur a lui D-zeu. Cu ce contribuie parerea mamei tale asupra hotararii de a lua decizii?..........desi in trecut parca nu ti-au placut deciziile mamei tale. Deci nu-ti doresti sa ai o viata ca a mamei tale, cel putin in unele aspecte, atunci ia decizii fara sa o consulti, chiar de gresesti asuma-ti greseala, din ea inveti. Succes si mult curaj!:)
garbo161118
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:15
:sml-confused0006 Neata ! pai lucreaza si tu la mai multe joburi! unde scrie sa iti cumperi posete de 300? tu in loc sa te gandesti sa-ti strangi bani pt o casa, o masina , vrei posete? da-le naiba ca moda se schimba in fiecare luna, la ora actuala , in criza asta, nu poti arunca banii pe nimicuri, sa fi eleganta , trebuie sa ai gusturi ! degeaba cumperi o rochita de firma scumpa , daca nu-ti sta bine, asa ca lasa poftele si munceste, cauta-ti un job care sa iti permita sa si cumperi posete, si posetute daca asta vrei doar! - dar nu te apuca de prostitutie! doar sa faci bani!- succes!
garbo101210
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:22
Am citit toate sfaturile pe care ti le-au dat.......fiecare cu parerea personala.
Vreau sa-ti spun ca si eu am fost crescuta cu aceleasi principii......sa nu cheltui banii!!!! Dupa ce nu mai depindeam de mama, mi-am cumparat lucururi care-mi placeau si numai ce aveam nevoie. Am avut si o perioada foarte lunga in care puteam sa-mi permit orice........si chiar am intins coarda la maxim.
Acuma imi pare foarte rau. Am de toate, (sifoniere pline cu haine, pantofi si genti)...si banii se fac foarte greu.
In concluzie sfatul meu este sa ai grija de bani.....cumpara-ti doar ce ți place si daca chiar ai nevoie. Criza este doar la-nceput!!!!! sa nu crezi ce se spune la TV.
Daca ai bani ai de toate.......cand vrei si ce vrei.
myriam
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:31
consider ca trebuie sa traiaesti clipa chiar daca,, cinva" ar spune ca seamana a egoism
nu se stie ce ti rezerva viitorul macar sa traiesti cu amintiri frumoase
eu sunt una din femeile care la fel au trait din putin la parinti si dupa o casatorie esuata abia am din ce trai dar micile placeri care mi le fac inseamna enorm pt mine
sunt sigura ca in momentul in care o sa mi refac viata nu o sa cheltui banii aiurea fiindca viata a fost f grea pt mine dar daca imi doresc ceva n as putea sa renunt ca mai apoi sa tanjesc

incearca cand iti iei ceva sa faci un si un bine altciuva
ex da un ban la biserica,doneaza sange,etc
garbo095719
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:49
e o treaba si cu donarea sangelui, ii da niste bani... sau nu se mai da acum?
sa-si stranga bani pentru o casa? (lol ) cati ani are fata asta? poate facem cheta pe garbo si o ajutam sa-si stranga bani si de casa
Laura_M
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:01
Parerea mea este sa iti invingi gandurile,totul vine din subcnstientul tau,iti retraiesti si acuma copilaria in care erai frustrata dim cauza ca iti doreai unele lucruri si parintii nu ti le dadeau.Incearca sa iti impui subconstientului vreau acel lucru ,imi place cumpara-l,invingeti temerile astea,asa nu vei ajunge niciodata sa depasesti aceasta problema si vei traii mereu in trecut si anume in copilaria ta.Invingete singura ,totul depinde de tine,daca vrei poti si te vei simtii implinita si fericita.Nu lasa copilaria sa te influenteze,nu e bine sa traiesti in trecut,esti matura faci cum ti-e tie mai bine ,si fa in asa fel sa te simti bine.Invingete pe tine,incearca sa ingnori copilaria ,gandurile,amintirile te duc tot acolo ,nu e bine,fa in asa fel ca ce gandesti sa realizezi.Fa-ti un plan,atat cheltuiesc ptr mine,imi iau asta si asta si restul faci ce vrei cu eii ii dai mamei tale,dar dupa mine nu te neglija deloc. Ingnora copilaria nu mai traii in trecut,traieste prezentul si va fii ok.
Totul e in capul nostru ,in gandurile noastre,ingnora totate gandurile care te fac sa suferi si fati placerile si dupa o sa vezi ca te vei simtii mult mai bine
Bafta iti doresc
andra_30_tm
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:06
Dragele mele,

De ce credeti ca unele persoane care au unele mijloace, cred ca cel mai important lucru din lume este dragostea, pe cand cei fara mijloace stiu ca este banul? Obiceiul de a aduna haine, incaltaminte, mobila, ustensile si obiecte casnice, pe care nu le folosim o perioada de timp il facem in dauna prosperitatii noastre. Trebuie sa facem loc lucrurilor noi, sa ne dispensam de tot ce este nefolositor in noi si in viata noastra, ca sa vina prosperitatea emotionala.
Atata vrem, cat existam material sau emotional, pastrand sentimente vechi si inutile( cum faci tu draga Zambile bleu), nu vom avea loc pt noi oportunitati.Cand pastram ceva, luam in considerare posibilitatea de a avea nevoie, de lipsuri si cu acest gand trimitem 2 mesaje creierului si vietii: ca nu avem incredere in noi si, ca noul si mai binele nu sunt de noi.
Concluzia este una simpla: in urma achizitionarii unor pantofi trasnet cu talpa de lemn mi-am fracturat mana stanga, chiar daca a fost la oferta achizitia. Explica-i mamei tale, ca uneori tb sa decizi singura si nu ma refer la achizitia imbracamintei, ci la sofatul masinii ...cum adica sa o conduci doar in week-end?? E o moda eco si nu mai stiu eu?
Reyya, BRAVO, imi place ca esti o tipa detasata de partea materiala a vietii .
Sa va imparatsesc experienta unei tinere dintr-un birou cu un salariu modest si cu o dorinta arzatoare de a fi eleganta. In fiecare zi cu alta tinuta( pantofi, bluzite, camasute ..), mirosind f, bine a starnit invidia colegelor, care au intrebat-o de unde are bani pt mall. Ha, ha, ha tipa adora magazinele cu vechituri si, dupa ani de zile a ajuns sus( si ca salariu) si continua sa-si cumpere jeansi second hand.
Preci, iti recomand o alta modalitate pt tratarea depresiilor. Eu asa fac, ma plimb printr-o padure draga mie, doar cu o gentuta triunghiulara, de piele, unde am doar cativa lei pt o cafea, fara telefon si carduri.
Wife, bine ai revenit!!
altrate
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:10
Incearca macar cand si cand si rasfatate si asa ai sa incepi sa te respecti si sa te singura
garbo080144
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:13
ce sa faca singura?
Laura_M
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:17
Pentru tine a-ti cumpara lucruri inseamna sa te bucuri de viata?...Cam asa am inteles.
Incearca intai sa te gandesti ce inseamna sa te bucuri de viata caci sigur viata nu o reprezinta lucrurile cumparate,scumpe sau ieftine.
Eu ,desi nu am bani multi,am facut si prostii de genul asta...am cumparat si lucruri scumpe de care nu aveam nevoie...si nu m-am simtit deloc fericita...dar deloc.Alltundeva e buba.
Viata ta plina de privatiuni de pana acum ti-a pus un stavilar intre tine si lume care te face sa nu poti simti mai mult,sa nu poti dori mai mult,sa nu poti indrazni mai mult.
Sa nu speri in miracole.Vei ramane asa mereu,insa,cu vointa,poti incepe cu pasi mici,sa te schimbi.Lucreaza si tu acolo unde e mai usor si unde esti mai bine pregatita.
De exemplu...daca esti o fata bine pregatita profesional...doreste-ti un loc de munca mai bun...si fa in asa fel incat sa-l obtii....daca ai multi prieteni,du-te mai mult pe la ei si implica-te in problemele lor,chiar daca asta te-ar face sa nu dai atentie problemelor tale....
Si...ultima chestiune...despre care as fi vrut sa nu-ti spun..ca e mai grava...lipsa increderii in tine...
Asta se rezolva numai prin iubire.Pentru asta nu am nici eu solutie.Nici macar una teoretica.
Succes......Chiar daca nu rezolvi problema asta nu te agita asa mult...ca altii au probleme mult mai grave..
nelutza_darjan
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un vis pe jumatate implinit.. 4 De la: Micass 27 Iulie 2009 09:37
Se poate sterge o postare pe garbo? 4 De la: delada 6 Iulie 2015 20:13
Ce parere aveti despre stiinta lumeasca? Si despre stiinta duhovniceasca? 92 De la: ROI2009 7 Mai 2011 17:47
Ce-si doresc femeile? 748 De la: no_identify 9 Mai 2010 09:17
Va rog mult prieteni ,am mare nevoie de voi. 12 De la: dor72 21 Iunie 2011 08:02
Setari Cookie-uri