am nevoie de sfaturi

salut tuturor,

vroiam sa va cer un sfat, profitand de anonimatul acestui forum.
Povestea mea e asta: am crescut intr-o familie modesta, unde in afara de mancare+lucruri de baza nu ne cumparam cine stie ce.
Parintii mei puteau sa traiasca un pic mai bine decat au facut-o, dar s-au temut de zilele negre si au vrut sa aiba un ban deoparte. Acum sunt pe picioarele mele, am un salariu ok dar nu ma simt implinita, fericita. Mi-am cumparat ceva lucrusoare, dar inca nu ma simt ok sa cumpar lucrurile pe care mi le doresc. Pentru ca ai mei inca nu-si cumpara mai nimic, desi ii ajut cu bani - pur si simplu nu concep, asa sunt ei. Si astfel ma vad tot retraindu-mi copilaria destul de amarata. Cum sa fac? sa zicem ca imi face cu ochiul o poseta de 300 de lei. ma mai gandesc, ma mai targuiesc cu mine insami, si posetica dispare din magazin. Acum ma simt frustrata ca o alta tipa mai norocoasa sau mai desteapta decat mine va fi mandra sa o poarte. la fel am patit cu alte lucruri.
Cum sa fac sa gasesc un echilibru intre ceea ce am fost invatata sa fac (adica sa nu cheltui prea mult, sa nu ma rasfat) si totusi sa pot avea lucrusoarele pe care mi le doresc? Bani as avea sa-mi iau una alta, dar capsorul meu, constiinta nu ma mai lasa sa ma bucur de viata.
zambila_bleu
Postat pe 3 Octombrie 2010 20:14
Da, sunt oameni care nu dau usor banul din mana, ca parintii tai. Si mama mea era la fel, foarte dramuita pe cand tata cheltuia si ne facea bucurii...Si eu am crescut in modestie iar salariile avute in Romania erau mereu insuficiente traiului...Norocul meu cumva e ca nu sunt atrasa prin natura de lucruri. Tanjesc dupa tablouri, carti, am ca moft bijuteriile de argint iar in rest nu prea. Ce sfat sa-ti dau? Trebuie sa lucrezi putin la tine insati, sa te autoeduci asa cum vrei, sa inveti sa-ti faci bucurii!
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:04
ce vorbesti,bre?
o cura de shoping cu moa ti-ar trebui....
sa vezi atunci pantofi si posete,mami...
preci
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:08
you bitch
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:09
am invatat de la maestrii,clony...
preci
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:12
mdea...se vede treaba ca invatacelul isi intrece mentorul



michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:14
De la: preci, la data 2010-10-03 22:08:47ce vorbesti,bre?
o cura de shoping cu moa ti-ar trebui....
sa vezi atunci pantofi si posete,mami...


Am inceput sa iau cateva lucrusoare, e adevarat, dar as vrea in primul rand sa iau mai multe ca sa-mi rascump viata din copilarie si sa-mi daruiesc acum lucrurile pe care mi le-am dorit cand eram copil, dar in acelasi timp sa-i fac si ei viata mai frumoasa. Eu la 14 ani am primit de la mama cadou la bluza urata si ieftina, facuta din fibre atat de sintetice ca nu o puteam purta. si nu am purtat-o eu, a purtat-o mama. mama a tras concuzia de aici ca nu stie ce sa imi ia, si in anii urmatori nu mai imi lua cadouri, zicand las ca iti iau cu tine ce ai nevoie - si nu prea lua mare lucru, si am suferit mult pe chestia asta
ea e din ce in ce mai econoama cu varsta, nu-si daruieste nicio bucurie, nu vrea sa cumpere nimic, poarta lucruri de la mine.
in plus, fiind la inceput in ale shoppingului am mai facut si greseli, am mai luat lucruri pe care nu le-am putut purta, ba fiind incomode, ba nu-mi erau bune si mama m-a acuzat de aceste greseli. Ea niciodata nu m-a sustinut, ba dimpotriva "ai pantofi negri, de ce-ti mai iei o pereche la fel?" :(
zambila_bleu
Postat pe 3 Octombrie 2010 23:07
ok, zambilo...si care e acum problemul?

ia-ti mama ce-ti doresti, ca o viata ai...

nu zice nimeni sa arunci cu banii aiurea, si nu pe mofturi, dar daca iti place o poseta, ia-o si gata

eu cred ca problema ta nu e shopingul, ci mama ta...cu ea ai tu o chestie, parerea mea
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 23:11
zambiluto cumpara mama tot ce iti pofteste inima daca ai posibilitate ca viata e scurta si daca nu te bucuri de ea atunci cand poti ....degeaba traiesti .

cory_emy
Postat pe 3 Octombrie 2010 23:16
bleu, eu nu inteleg problema ta. fiecare om trebuie sa stie cat il tine plapuma. e o moda acum cu shopingul ista. o aiureala. daca vrei ceva , te duci, probezi, iti place, cumperi . ce iei ,trebuie sa fie de calitate . cat te tine punga. o pereche de pantofi nu o cumperi la fiecare 2 saptamani.
si_totusi
Postat pe 3 Octombrie 2010 23:16
totusel, eu cred ca e mai complicat la fata asta

nu cred ca sopingu' e problema...
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 23:17
asa cred si eu. multora li-i rusine cu ai lor.consideara ca ,cei ce isi pot permite haine de lux sunt niste"cineva'. aiurea. nu luxul te face om ci, ceea ce ai in cap si in imima. omenia nu se masoara in etichetele de pe spatele hainelor de firma
si_totusi
Postat pe 3 Octombrie 2010 23:25
mda, e o mentalitate atat de frivola...

desi, atunci cand iti lipsesc multe in copilarie, presupun ca dai intr-o "foame" de a achizitiona chestii

norocul meu ca am gusturi mai putin costisitoare

desi bijuteriile de argint raman marea mea dambla...am o relatie de lunga durata cu ele
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2010 23:48
Blue, fa-ti un plan.
Ai 300 de lei in plus luna asta? gindeste-te ce-ti trebuie cu adevarat si du-te si ia-ti .Nu lua la voia intimplarii ca sa nu ai pareri de rau.Eventual ia o prietena cu tine. Nu ma da rapotul mamei tale.Dinsa nu va intelege niciodata rostul cumparaturilor.
Gindeste-te cum ti-ar place sa te imbraci , viziteaza magazine si in functie si de nevoi ia-ti cite un lucru o data. Nu exagera si nu sta prea mult pe ginduri.
Incet, incet ai sa devi cumpatata si ai sa cumperi ce-ti trebuie din ce-ti place.
Incepe cu lucruri marunte, lenjerie, ciorapi, si continua cu altele majore.
Vorba cuiva, nu-ti iei pantofi la fiecare 2 saptamini.
Si incearca sa-ti faci incet, incet o toaleta completa: incepind cu o bluza si terminind cu pantofi sau ma rog, cum vrei tu.
Nu-ti lua lucruri atit de diferite care nu se pot purta impreuna pentru ca pe urma este o risipa si dezamagire pentru tine.
Ciresica
Postat pe 4 Octombrie 2010 04:30
Zambilo ce as mai vrea sa fiu si eu ca tine !!!!! sa stau sa ma gandesc de doua ori inainte de a-mi cumpara ceva ... Cand iti place un lucru mult ,ti-l cumperi ,nu trebuie sa stai 7 mii de ore pe ganduri ! Ori iti place ori nu ! Probabil ca te atrag alte lucruri ,mult mai importante pentru tine decat shopping`ul ,si asta nu e nimic rau . Nu face o tragedie din asta ,esti o fire cumpatata si asta e un lucru bun .
GlaMourios
Postat pe 4 Octombrie 2010 07:51

mai, decat sa-mi para rau ca nu mi-am luat un lucru, mai bine il iau si-mi pare rau dupa...
si vad io apoi ce fac cu el!
zambila
Postat pe 4 Octombrie 2010 08:48
e bine sa mai si refulezi la cumparaturi da e bine sa ai si un ban in portofel inparte banii in doua si juma la cumparaturi si juma la saltea siii vei fi multumita
garbo074997
Postat pe 4 Octombrie 2010 09:01
@Glorious, sa stii ca nu prea e asa.

Eu m-as considera cumpatata daca ar fi alegerea mea si asi fi impacata cu mine insami. Din pacate nu sunt deloc multumita: pe de o parte imi doresc toate lucrurile pe care nu le-am avut in copilarie, pe de alta parca "tradez" principiile in care am fost crescuta cand cheltui.
asa ca nu sunt nicicum fericita - si tocmai pentru asta va cer sfatul, ca sa ma autoechilibrez.

@Ciresica, ai pus punctul pe i. Intr-adevar intrucat inca locuiesc cu mam, bugetul meu nu e chiar asa infloritor incat sa-mi permit si o chirie, si am o mare incredere in sfaturile ei. Nu stiu cum, dar ea numai se uita la o rochie si-mi poate spune daca vine bine sau nu, daca mi-e buna sau nu pe cand eu nu pot, trebuie sa o probez ca sa pot spune asta. La fel la pantofi. Si da, mama nu ma incurajeaza sa iau lucurile, gen lasa ca iti vine bine, ia-o. Mama zice ceva gen daca iti place si te simti bine, ia-o.
chiar iau un singur lucru odata:) uite, de ex. am o poseta de vara si una de toamna. Si crede-ma ca as fi vrut cate una de fiecare culoare ... da, imi plac rochiile care urmeaza linia corpului din material sintetic - mi se pare ca-mi vin foarte bine. Si am, mai subtiri sau mai groase, vreo 6. Acum vreo luna gasisem o rochita tare simpatica la Mango, la care mama mi-a zis "Ai atatea rochii - nu-ti mai trebuie". Eu zic ca nu e chiar asa - pentru ca eu le port aproape zilnic din septembrie pana in martie-aprilie. Imi plac, acum le-am descoperit si ma topesc dupa rochii si ciorapi cu model.
Si aici am parte de intepaturi gen "Ce daca au o linie ciorapii- n-au nimic"sau "nu lua acum o pereche de ciorapi noi, ca iesi doar la cumparaturi, iti iei noi la servici"
Va dau exemplele astea ca sa intelegei un pic contextul.
zambila_bleu
Postat pe 4 Octombrie 2010 17:17
stai sa-ti fac un rezumat al closetului meu:
- doo genti negre
- una rosie (pe care n-o mai port)
- 3 genti bej (diverse nuante si forme)
- 1 verde
- 1 animal print
- 3 gri (diverse nuante si forme)
- 1 maro inchis
- 1 neagra cu tzinte (de roachera)
- 1 plic supradimensionat albastru inchis
- 1 plic mediu rosu (pe care-l port)
- 2 genti sport,de sala...

(p'alea de seara nu le-am pus,ca am decat 3..)

la astea adauga cate o pereche-doo de pantofi asortati,plus cizme,plus sandale,dupa cum urmeaza: 36 perechi de pantofi si sandale,8 perechi de cizme,3 perechi de bocanci,3 perechi de adidasi si 2 perechi de papuci de casa...

sa mai continui,sau da maica-ta in apoplexie?
preci
Postat pe 4 Octombrie 2010 20:47
preci, tu n-ai nevoie de geanta de roackerita, ca abia ti-ai coafat coada si esti la level elegant

so...arunca cu geanta aia in mine, ca s-o asortez la blugii taiati

ce numar zici ca porti la picior, mami? ca tre' sa-mi asortez geanta, dohhh
michelle_
Postat pe 4 Octombrie 2010 20:50
38
preci
Postat pe 4 Octombrie 2010 20:54
damn it! care n-am avut noroc
michelle_
Postat pe 4 Octombrie 2010 20:55
Bleu ,sa inteleg ca tu iesi la shopping impreuna cu mama ta ??! Nu cred ca e bine asa pentru ca un parinte poate fi cel mai dur critic al nostru . Mie imi place sa ma duc mai mult singura la cumparaturi ,pentru a nu ma zapaci nimeni in preferintele mele , asa nu are cine sa ma bage in dubii daca chiar imi sta bine sau nu ,sau daca chiar am nevoie de pantofiorii aia sau nu ... Probabil asa ar trebuii sa faci si tu ,sa nu mai iesi la shopping impreuna cu mama ta ! take care
GlaMourios
Postat pe 5 Octombrie 2010 01:06
Zambiluto, asa cum ti s-a mai spus, problema e mama ...
Deci poti impaca si shopping-ul si pe mama, ducandu-te singura ... nu te poti bucura de lucrurile alea cumparate cu o juma' de inima

Nu zic sa faci ca mine ( ma vad cumva "inrudita" cu Preci, cel putin dulapurile noastre arata a .. "verisoare de-a 2-a":) ), dar daca iti place o geanta/rochie, una sau mai muuulte perechi de cercei in cazul meu, cumpara-le! Sunt sigura ca stii cat iti permiti! Eu am intr-adevar o fixatie cu cerceii, nu plec de acasa fara asa ceva, iar daca Doamne fereste se intampla, ma duc si-mi cumpar! Asta e, fiecare cu "problemele" lui :)
Hai .. enjoy it!
cat_13
Postat pe 5 Octombrie 2010 05:47
Fetelor, va multumesc mult pt sfaturi si rabdarea de a sta sa ma ascultati.

eu am exact 2 posete, cum am zis. Preci, esti idolul meu... cand ma gandesc cate posete si pantofi ai... mama, mama
Pantofi: am 4 negri, unii crem, doua perechi cizme catifea cu toc inalt, una cu toc jos, niciuna piele (s-a rupt tocul anul trecut, caut pt anul asta), doua sandale toc inalt, una fara joc, 0 balerini.
Problema e ca toti acesti pantofi ma bat, dar rau rau... asa ca in week-end si oriunde pot merg in adidasi. si mama zice : la ce-ti mai iei pantofi daca nu poti sa mergi cu ei?! mda... revenim

Faza e ca am fost la cumparaturi si singura, dar ma simteam ciudat, nesigura pe mine, am luat o fusta care nu mi-a venit si n-am putu-o purta. Nu stiu, cred ca am devenit oarecum depndenta de mama si parerea ei. masina, de ex. desi eu singura am platit-o nu o iau la servici pentru ca mama nu accepta ideea ca o masina mai se intampla sa se zgarie sau accidenteze. O conduc de aproape 2 ani, presarata cu sfaturi multe de la ea, of course, dar inainte sa o iau la servici i-am zis ca o iau daca accepta ca se poate intampla sa se loveasca, sa mi-o ridice. Nu mai vreau sa vin cu ea acasa atinsa si sa ma acuze tot pe mine. Si desigur ca n-a acceptat, asa ca nu-mi conduc masina decat in week-end si ea se baga mereu peste mine cand sunt la volan. Am lasat-o sa ma conduca de mica, cred, acum incep sa-mi dau seama si acum a strans asa de tare zgarda ca nu mai pot nici sa respir in voie.

Ieri am fost la nunta unei prietene ca domnisoara de onoare si am purtat rochia matusii mele. Si tot auzeam prietene - rochia asta e de la, asta e de la. Eu n-avut nimic nou pe mine atunci - si nu va inchipuiti cat am suferit! Sigur, veti spune ca e vina mea ca trebuia sa ma impun si sa zic gata, ma duc sa-mi iau rochie sau mai stiu eu ce. Educatia, obisnuinta sunt foarte puternica, sau eu sunt o fire foarte slaba.

Acum sunt insa aici, si nu stiu cum sa fac sa ma eliberez in fine si sa-mi vad de viata mea.
zambila_bleu
Postat pe 5 Octombrie 2010 17:52
nu te mai simti vinovata pentru placerile tale, da-ti voie sa cresti, nu mai cere aprobare pentru tot si nu te mai scuza..
din greseli invata toata lumea, si ea si-a luat-n bot la randul ei, hai sa nu mai facem pe perfectii...

o sa te iubeasca si daca-i spui nu ori daca o contesti, chiar daca la inceput n-o sa faca frumos, ori o sa incerce sa te faca sa te simti vinovata...

strange din dinti si schimba-te..e o vorba " daca vrei sa schimbi ceva la altii, incepe cu tine "..

Freya_
Postat pe 5 Octombrie 2010 18:17
mama, eu nu-ti dau decat un singur sfat si ala nu e de soping

taie cordonul ombilical cu care esti inca atasata de mama ta

sfaturi ai sa primesti p-acilea de-o sa ti se aplece, dar tu esti singura care trebuie sa te hotarasti cum vrei sa traiesti
michelle_
Postat pe 5 Octombrie 2010 18:29
Cel mai bun mod de a scapa de "sfaturile" mamei tale e sa te muti. La mine asta a functionat. Ai mentionat ca nu-ti permiti momentan, dar poate gasesti pe cineva cu care sa imparti apartamentul. Sau ai putea incerca sa pui la saltea cateva luni cei 300 ron pe care ai fi dispusa sa-i dai pe o gentuta si dupa o perioada sa te muti.
Rha
Postat pe 5 Octombrie 2010 18:59
Zambila _bleu ...fericirea ta e dincolo de lucrurile pe care le cumperi acum si in viitor in incercarea de a fi fericita. Raspunsul e in tine , scote-l la suprafata...Acum ceva timp ...eram inconjurata de lucruri multe..din ce in ce mai multe..aveam totul ..tot ce-si poate dori cineva si totusi ma simteam al drakului de trista , o tristete adanca ..coplesitoare...raspunsul l-am gasit in mine , nu in ceva exterior mie.
reyya
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:25
Am sa te ajut , concentreaza-te doar pe acest pasaj scris de tine

,,Bani as avea sa-mi iau una alta, dar capsorul meu, constiinta nu ma mai lasa sa ma bucur de viata."

Succes! :-) Poti avea totul si totusi sa nu ai nimik :-)
reyya
Postat pe 5 Octombrie 2010 19:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUM SE PREGATESTE CARNEA TOCATA PENTRU VINZARE IN CANTITATI MARI 12 De la: garbo_11724 27 Aprilie 2013 14:00
Midnight Club 27 De la: b727ana 17 Iulie 2012 17:43
nu stiu ce sa fac 2 De la: liaiedera 9 Decembrie 2010 16:12
Conflicte de idei si comportamente... 14 De la: valentino 31 Mai 2009 16:40
PENTRU ELENA........ 1 De la: garbo_11724 21 Mai 2013 18:01
Setari Cookie-uri