am nevoie de sfaturi

Daca ai constientizat ca esti diferita de mama ta ,acest lucru este foarte important ;poti sa-ti faci din cind in cind o bucurie cumparindu-ti ceva util ,fara sa faci excese, desigur.
Problema ta este ca astepti mereu acordul si aprecierea mamei si ca iti doresti sa o schimbi in acest sens(ma refer la shopping) ;acest lucru de datoreaza mediului in care ai crescut.
Trebuie sa gindesti ca esti o persoana diferita ,independenta si matura ,care poate lua singura decizii responsabile fara a astepta acordul cuiva pentru a actiona intr-un fel sau altul sau pentru modul in care deja a actionat.
Si,cu tot respectul pentru ea,fara sa cauti sa-ti convingi mama,chiar daca uneori iei decizii necorespunzatoare;toti gresim.
Cind ai sa gindesti si ai sa actionezi astfel,stima de sine pentru propria ta persoana va creste si te vei simti eliberata.
In rest,shopping-ul se invata...
garbo167812
Postat pe 24 Octombrie 2010 11:55
tu ce varsta ai de esti atata de legata de mama ta?. ii spui si daca ai nevoie sa ti cumperi o prajitura, ?. tu ai nevoie de o prietena sa te indrume. sau alta varianta ar fi ca daca ai nevoie de ceva de imbracat sau de incaltat atunci cand mergi intr un grup social nu eziti si iti cumperi cred asai?. depinde de ce varsta ai tu ptr ca poti contacta un stilist sa tu spuna cum sa te imbraci. sau iti pui si tu banii la saltea . nu stiu nu am mai auzit un caz asa sa ai nevoie sa ti cumperi ceva si sa nu ti iei ca nui frumos sa fiu eleganta sau etc. etc... exemple sunt multe
daca mami si tati au bani ptr zile negre ii da si fetei cand are nevoie . iar fata daca este pe salariul ei sil cheltuie cum vrea ea ok?
pa
si succes
garbo011957
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:02
tu ce varsta ai de esti atata de legata de mama ta?. ii spui si daca ai nevoie sa ti cumperi o prajitura, ?. tu ai nevoie de o prietena sa te indrume. sau alta varianta ar fi ca daca ai nevoie de ceva de imbracat sau de incaltat atunci cand mergi intr un grup social nu eziti si iti cumperi cred asai?. depinde de ce varsta ai tu ptr ca poti contacta un stilist sa tu spuna cum sa te imbraci. sau iti pui si tu banii la saltea . nu stiu nu am mai auzit un caz asa sa ai nevoie sa ti cumperi ceva si sa nu ti iei ca nui frumos sa fiu eleganta sau etc. etc... exemple sunt multe
daca mami si tati au bani ptr zile negre ii da si fetei cand are nevoie . iar fata daca este pe salariul ei sil cheltuie cum vrea ea ok?
pa
si succes
garbo011957
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:02
tu ce varsta ai de esti atata de legata de mama ta?. ii spui si daca ai nevoie sa ti cumperi o prajitura, ?. tu ai nevoie de o prietena sa te indrume. sau alta varianta ar fi ca daca ai nevoie de ceva de imbracat sau de incaltat atunci cand mergi intr un grup social nu eziti si iti cumperi cred asai?. depinde de ce varsta ai tu ptr ca poti contacta un stilist sa tu spuna cum sa te imbraci. sau iti pui si tu banii la saltea . nu stiu nu am mai auzit un caz asa sa ai nevoie sa ti cumperi ceva si sa nu ti iei ca nui frumos sa fiu eleganta sau etc. etc... exemple sunt multe
daca mami si tati au bani ptr zile negre ii da si fetei cand are nevoie . iar fata daca este pe salariul ei sil cheltuie cum vrea ea ok?
pa
si succes
garbo011957
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:02
Gandesti destul de matur, esti bine educata, dar mai desprindete te de mama ta! Si eu sunt mama, le am luat copiilor mei lucruri cat timp au depins de mine, apoi si au cumparat ei lucrurile pe care si le au dorit sau pt. care aveau bani! Totusi, este bine ca dain cand in cand, ca sa nu fii nici trista si frustrata, fa ti cate o bucurie, adica, cumpara ti cate ceva ce te incanta, ceva ce ti satisface si nevoile si dorinta de a simti ca esti libera! In rest, lasa i pe cei ce ti spun cate perechi de incaltari au...fiecare dupa chipul si asemanarea lui! Traim si noi cei ce avem mai putin si pot sa ti spun ca traim cu demnitate si admiratie. Ai incredere in tine si chiar si in mama ta! Nimeni nu este mai aproape de tine, la greu cel mai bun prieten nu ti este decat MAMA! Te admir si pt. curajul de a fi scris pe acest forum si a vedea si alte pareri! Fii puternica si mai ales ai incredere in tine! Si citeste si ce ti s a recomandat...tot timpul putem invata cate ceva! Multa sanatate si "traieste clipa"!
craiova57
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:25
Adevarul este ca am fost "programati" de mici cu mult prea multe reguli limitari...Vremurile s-au schimbat mult de atunci.Ar trebui ca fiecare sa-si cumpere ceea ce-l face sa se simta bine si ceea ce-si doreste.Ma bucur ca tu ai si posibilitatea aceasta.A cheltuii bani este bine insa numai atunci cand nu se ajunge la iresponsabilitate sau la a cheltui banii altcuiva.Daca-ti doresti ceva atunci obtine-l !!!Nu trebuie sa "strangem cureaua" pentru a avea un ban pus deoparte, ci mai bine am incerca sa obtinem venituri suplimentare ce ar putea reprezenta acel surplus de care sa te bucuri ca siguranta financiara.Si nu uita ca ai doar o viatza!
Marcus Aurelius spunea ceva foarte frumos: "Este foarte bine sa ai bani si sa te bucuri de ei atata timp cat nu vei uita de lucrurile ce nu ce pot cumpara cu bani."
Mult succes
mirciulik78
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:53
buna,eu zic sa te bucuri de viata sa lasi deoparte ce ai trait in copilarie,viata e scurta si nu luam nimik cu noi,daca iti place ceva cumparati bucurate de ele iti va schimba si starea de spirit si n plus ai sa vezi ca te ve simti alta...
marieclaire
Postat pe 24 Octombrie 2010 13:03
Faptul ca ai fost invatata sa dramuiesti banul, este un lucru pozitiv si dupa cum chiar tu ai spus, in copilarie nu ti-au lipsit cele necesare unei vieti decente, nu ai suferit de frig, foame etc.
Parintii tai au fost chibzuiti si invatati ca, banul castigat cu greu, sa-l foloseasca rational si sa-si faca o economie pentru "ziua de maine".
Acuma tu esti pe picioarele proprii si castigi bine, asta nu inseamna ca sa cheltui banii nechibzuit, sa-ti cumperi tot ce vezi si ce-ti place. Consumismul este o boala a acestei etape si este gresit pentru ca poti fi un om bun respectat si imbracat cu lucruri mai putin spectaculoase. Nu ne-ai spus, spre exemplu ca ti-ai dorit o carte , un CD ori ceva ce sa-ti "imbrace" sufletul, ne-ai vorbit despre posete....si alte lucuri la moda. Moda trece si vine alta, daca azi iti cumperi posete mari cum se poarta, peste ceva timp acestea vor iesi din moda si va veni la moda un alt model si, dupa un timp, te vei trezi ca ai o "colectie" de posete, pe care n-o sa ai unde sa le tii.
Fii o persoana rationala, fa-ti si tu niste economii, pentru a realiza obiective mai mari pentru care ai nevoie de bani si care pot fi realizate doar prin economie, intr-o perioada de timp.
Poti sa te imbraci clasic si sunt convinsa ca-ti va sta bine si asa vei fi "la moda" mereu.
Pune mai mult accent pe ceea ce faci si nu pe cum arati, pentru ca acestea nu sunt lucruri care sa te defineasca.
Vreau sa cred ca ai inteles sfatul meu si ca-l vei aplica, lucru care va fi in sprijinul tau si mai ales in aceasta perioada de criza, cand sunt multi oameni care nu au ce pune pe masa, opulenta sfideaza si te va face sa te simti, dupa un timp ca, pui accent doar pe lucruri frivole si ti-ai cheltuit veniturile, pe lucuri care nu mai au nici o importanta.
Tu crezi ca acel dicton ca, "haina face pe om", se refera la un om spilcuit si modernist, eu nu cred acest lucru. Haina care te reprezinta, trebuie sa fie curata, decenta si sa-ti contureze personalitatea.
Un gand bun, multa sanatate si cred ca este cazul sa te maturizezi si sa te bucuri ca esti sanatoasa, ai un loc de munca si ai posibilitatea sa fii sprijin pentru parintii tai la batranete, dar sa te gandesti si la ziua "ta" de maine, cand nu se stie ce va insemna.
garbo162236
Postat pe 24 Octombrie 2010 13:48
Buna:)
As vrea sa-mi dau si eu cu parerea putinel pe aici. Am 16 ani si pot spune ca sunt al naibii de enervanta daca nu imi iau ce vreau. E drept ca nu pot sa-mi iau chiar tot, dar recunosc ca fac cum fac si strang abni pentru a lua un lucru oricat de mult ar costa.

Ma uimeste faptul ca nu pui tu piciorul in prag, sa spui: vreaua sta si nu-mi pasa ce zice mama.
E adevarat ca e si mentalitatea ta care nu se poate schimba asa usor, din moment ce mama te-a condul in viata.

Mama ta e o femeie care vrea sa se simta puternica, ii place sa stie ca faci ce vrea ea, si vrea cu tot dinadinsul sa nu ii iesi din cuvant. Si faptul ca tu nu ii spui in fata ceea ce te doare, sau ceea ce nu-ti convine o face sa se simplta si mai bine.

Daca spui ca ea a fost asa dintotdeauna, e normal sa nu se schimbe, oricat de multi bani ar avea. Si chair daca ii dai tu bani sa-si ia ce vrea, ea nu-si va lua. Cred ca daca vrei sa aiba un lucru mai bine il cumperi tu si i-l dai.

Dar, revenind la tine, imi place faptul ca stai mult sa te gandesti. Esti o fire atat de rationala incat pierzi.
Cazi in extrema.

Cred ca iti trebuie o prietena care sa te indrume, care sa-ti spuna clar daca iti sta bine, si, mai apoi trebuie sa te tina in acel magazin, sa-ti spuna ca in curand se va vinde, ca nu vei mai avea ocazia sa cumperi acel produs. Trebuie sa nveti sa apreciezi lucrurile, trebuie sa inveti sa dai banii pe prostii, sis a sti ca, daca nu vei cheltuii azi o anumita suma pe ceva bun, o poti cheltui alta data pe ceva ce nu-ti poate folosi, dupa cum tu ai spus.

Vezi tu...exista si multe magazine, si daca intri intr-unul de chilipiruri nu faci nimic. Daca spui ca ai bani, si ca iti poti lua, nu mai merge cu mama ta. Nu-i mai spune cand si ce iti iei. Nu merita sa te superi pentru ca ei nu-i palce.

Cat despre masina, de ce o mai ai ? Doar de-aia e masina, sa mergi cu ea, sa te ajuti de ea. Mergi la servici, in oras etc. Pana la urma, nu o sa ti-o zgarie in fiecare zi. Si oricum, d ece sa privim partea negativa?

Cred ca trebuie sa privesti viata ca si cand ar fi cevea unic, trebuie sa sti ca fiecare clipa e unica, fiecare gest al tau etc. Profita de ce ai.
Invat-o pe mama ta sa se simta bine, invat-o sa se rasfete. Si tu la fel. Daca ea nu se poate schimba, tu poti. Chiar daca e mama ta nu e stapanul tau. Nu mai suntem in epoca, atunci cand ceea ce spuneau parintii era lege. Trebuie sa ai propria parere, propriul stil, prorpiul cuvant, sa spui da si nu, sa spui lucrurilor pe nume.

Trebuie sa ai incredere in tine, alegerile bune vin din interior. Cumpara ceea ce simti ca te atrage cel mai mult, fiecare produl are cumparatorul sau.

Esti unica, esti femeie, esti puternica. Poti, faci.


Antikku
Postat pe 24 Octombrie 2010 13:59
eh... inseamna ca ai cam avut ghinion cu mamica...
o mama buna iti arata ea tie, cu toate fitzele tale...D
:))
eu_geminy
Postat pe 24 Octombrie 2010 14:02
Se pare ca ne-a atacat rau tare acest subiect...si pe buna dreptate.Nu sunt de acord cu risipirea dar e bine si sanatos cand iti cumperi ceva frumos si care sa te bucuri ...eu am lucrat in domeniu hainute,,,acum la masini deci ceva ceva am ideie....in concluzie acum am devenit cam chitroasa din cauza bebicului ,...ii cumparam numai ce este bun ...sotul meu neavand parinti si ducand o viata grea ....nu vrea sa ii lipseasca nimik si chiar ca ...in alta ordine ma repet o viata ai...incearca sa iti iesi din standardele astea vechi si lasa parintiii cu ale lor....nui scoti ...nici vorba ..eu am incercat in fieec zi....nu se poate ....fata mea...gaseste pe cineva si iesi din lumea asta caci nu este sanatoasa...stiu ce vrb....numai bine tuturor....un lucru este sigur....se ajunge la depresii si alte nebunii...rasfata-te in limita bunului simt
garbo171489
Postat pe 24 Octombrie 2010 16:34
De la: garbo011957, la data 2010-10-24 12:02:13tu ce varsta ai de esti atata de legata de mama ta?. ii spui si daca ai nevoie sa ti cumperi o prajitura, ?. tu ai nevoie de o prietena sa te indrume. sau alta varianta ar fi ca daca ai nevoie de ceva de imbracat sau de incaltat atunci cand mergi intr un grup social nu eziti si iti cumperi cred asai?. depinde de ce varsta ai tu ptr ca poti contacta un stilist sa tu spuna cum sa te imbraci. sau iti pui si tu banii la saltea . nu stiu nu am mai auzit un caz asa sa ai nevoie sa ti cumperi ceva si sa nu ti iei ca nui frumos sa fiu eleganta sau etc. etc... exemple sunt multe
daca mami si tati au bani ptr zile negre ii da si fetei cand are nevoie . iar fata daca este pe salariul ei sil cheltuie cum vrea ea ok?
pa
si succes
liadia
Postat pe 24 Octombrie 2010 16:47
Draga mea nu e momentul sa te gandesti acuma la ziua de maiine . este momentul sa traiesti cum iti place si cum iti permiti,doar cand vei avea copii va fi momentul sa pui un ban deoparte pentru a-i asigura lui o viata cel putin decenta.Probabil ca si mama ta a facut la fel ca te-a avut pe tine. Eu zic sa te bucuri de viata .Acum este momentul iar daca il pierzi iti va parea rau.
BAFTA
liadia
Postat pe 24 Octombrie 2010 16:59
Fato traieste clipa bucurate de tot ce iti ofera viata cumpara daca iti permiti tot ce iti doresti eu asa fac am doi copii fata de 18 si baiatul de 16 nu rata ocazia bucurate de orice lucru care iti ofera bucurii,cumparale si alor tai lucruri de care crezi ca au nevoie,nu ce iti place tie de ce au nevoie nu uita nu le oferi bani bani nu o sa ii foloseasca pentru ei niciodata
pa
ivascan_ioana
Postat pe 24 Octombrie 2010 17:14
EU ZIC CA AR TREBUI SA-TI CUMPERI CE POFTESTI, MAI ALES CA AI ZIS CA DISPUI DE BANI. DACA INCEPI SA MERGI LA CUMPARATURI O SA-TI PLACA SI NU TE MAI GANDI ATAT LA CE TEW-AU INVATAT PARINTII SAU CE AI VAZUT LA DANSII. SUCCES !!
suzi50
Postat pe 24 Octombrie 2010 18:49
Cred ca in primul rand trebuie sa iti iei un angajament fata de tine sa nu traesti viata parintilor tai, sa traiesti viata pe care ti-o doresti tu. SI vorbesc foarte serios cand spun angajament. Pune-ti un post-it cu asta langa calculator sau pe frigider, scrie acest lucru pe agenda de la lucru la inceputul cat mai multor pagini, pe oglinda de la baie, astfel incat sa il vezi dimineata cand te speli pe dinti.

Si eu am avut aproximativ aceeasi problema. Am avut perioade in copilarie in care cautam marunti in hainele de iarna ca sa ne luam paine. Apoi am primit o bursa de studii si in sfarsit am simtit ca pot sa respir. Imi luam cate ceva, cat de mic, in fiecare zi, ca sa simt ca in sfarsit ma pot bucura de viata. Daca luam ceva usor mai scump decat mi-as fi permis inainte, imediar intram intr-un cerc vicios si ma simteam vinovata ca irosesc banii, si ca alti prieteni de-ai mei nu si-ar permite sa isi cumpere ce imi cumparam eu.

Incearca sa iti cumperi cate ceva dragut in fiecare zi, dar ceva care sa se incadreze in limitele confortului rau mental. Incet incet o sa-ti dai drumul. Daca te inconjori de prieteni carora le place sa mearga la cumparaturi, ar putea deveni si mai usor, o sa va indemnati una pe cealalta.

Cand sunt intr-un magazin si nu ma decid, imi pun mereu urmatoarele 2 intrebari:

1. Daca imi cumpar acest obiect am sa regret mai tarziu sau maine ca m-am grabit?
2. Daca nu il iau acum, o sa imi para rau? Daca apare in momentul acesta cineva si il cumpara in fata mea, o sa imi para rau sau o sa ma simt usurata?

Daca decizia e mai grea, adaug si aceste intrebari:
1. Chiar am nevoie de obiectul acesta?
2. Chiar imi permit obiectul acesta?
3. Obiectul acesta m-ar face fericita, este un obiect-statement?

Intotdeauna incerc sa imi imaginez daca purtand obiectul acesta devin 'more me' sau daca sare in ochi ca un patrat rosu pe o campie verde.

Hope this helps!
Ithilien
Postat pe 24 Octombrie 2010 19:17
eu am apr 60
am strans lucruri, am tot strans...
cu vremea inveti ca doar intelepciunea te bucura.
noi suntem mai vremelnici decat multe lucruri...
totusi cat sunt toate de lipsite de importanta...
bucuria ti-o vor da gandurile...bune
adica potrivite
daca, totusi,esti la varsta cand o poseta te face fericita,si poti, cumpar-o
dar asculta,ca ai cerut un sfat,lasa loc la dorinte mai adanci...
garbo115286
Postat pe 24 Octombrie 2010 19:49
Incearca sa nu te schimbi , parintii tai te-au format bine .Am trecut prin multe greutati si daca nu eram formata la fel ca tine azi cine stie ce se alegea de mine .Viata te va duce pe unde nici nu gindesti si in nici un caz nu se anunta vremuri bune .Moda este o iluzie , un ambalaj frumos , continutul conteaza .Daca traiesti cu conceptul sa muncesti pentru a decora ambalajul ,in interior va fi un gol imens pe care mai tirziu va fi prea tirziu sa incerci sa-l umpli, obisnuinta te va trage tot spre ce ai facut toata viata si vai ramine doar un ambalaj frumos decorat si nimic mai mult .Incearca sa fii cit se poate de realista si rationala la fel ca parintii tai , ei au trait pentru tine in primul rind , daca o faceau pentru ei cine stie ce viata aveai pina acum .Moda si placerea de a fi in ton cu ea este ca un drog , atentie .!
valeanucarmen31
Postat pe 24 Octombrie 2010 20:47
daca vezi o poseta de 300 ron si iti place si ti-o permiti de ce sa nu o cumperi? idee este sa iti cumperi lucrurile de care ai nevoie, sa te gandesti la poseta aia cu ce o poti asorta, sa se potriveasca la mai multe tinute, luna asta iti cumjperi un lucrusor mai scump iar luna viitoare nu-ti mai cumperi nimic. ideea e sa gasesti un echilibru intre a fi cheltuitoare si a fi economa
oana200320
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:39
buna seara sau mai bine zis noaptea.sincer iti spun ca si eu am fost intr-o situatie similara si m-am invatat minte....acum imi satisfac"poftele"din cand in cand.nu exagerez dar nici nu am de ce sa mai regret.nu mergem cu nici un bun material in pamant....macar sa ducem un trai multumitor.o data la nu stiu cat timp meritam sa ne rasfatam.daca muncesti si pui deoparte pt zile negre mereu unde este satisfacerea?in fiecare luna iei salariul,nu?drept ce ti se cuvine pt zilele muncite.asa considera si tu lucrul ce ti-l vei cumpara drept recompensa si iti va fi mult mai usor. noapte frumoasa si viata la fel de frumoasa.
iuliana77
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:07
Ptr. ca "trec" drept o mama "descuiata, indraznesc sa-ti dau si eu niste ... sfaturi.
De fapt, iti povestesc ceva, iar tu vei intelege ce-ti trebuie !
Si eu fac parte dintr-o familie modesta !
Si eu am tanjit, cand eram la varsta ta, dupa un pantof, o geanta...
Ca un facut, cand imi luam o geanta, pantofii la care voiam s-o asortez tocmai se jerpelisera !...Si invers !
Treceam zile intregi prin fata unei vitrine si priveam pantofii care-mi placeau... pana (probabil) ma saturam de ei, doar privindu-i !...Atunci imi veneau in minte tot felul de "motive" pentru care nu trebuia sa mi-i mai doresc (ca sunt prea ingusti, ca au tocul prea inalt, ca n-am la ce sa-i asortez si nici ocazii prea multe ca sa-i port...) ! Si imi "trecea" !
Apoi am "descoperit ca pot sa ma simt (macar !) eleganta si cu lucruri mai ieftine... Si Dumnezeu m-a ajutat (si ma ajuta !) sa gasesc astfel de lucruri ! (colegele mele de generatie nu intelegeau cum de par atat de "shic", stiind ca nu am prea multi bani !)
Noroc de ... schimbarile de dupa 1989, cand, printre multe altele, a aparut si la noi "second hand"-ul ! Am rabdare si astfel gasesc ceea ce nici vanzatoarele nu stiu ca au (si chiar ma invidiaza pentru cele ce le iau "de sub nasul lor" !
Traind astfel (cu venituri relativ mici), am incercat si chiar am reusit, in mare masura, sa le transmit si celor doua fete ale mele (acum de 27 si 25 ani) acest mod de gandire.
Au inteles ca "shopping"-ul nu e o preocupare de capatai pentru ele, primordiale fiind alte preocupari si interese !
Am avut noroc si ptr. ca :
- piata afost invadata de "facaturi" de proasta calitate si chiar nocive;
- "business"-ul e de multe ori hotzie (le-am aratat lucruri din magazine tip "totul la 38 mii lei" , cu etichetele schimbate, vandute in magazine "de firma" !))
-toate cunostintele lor, care alearga dupa lucruri de firma, sunt -fara nici o exceptie !- niste proaste, limitate, inculte;
Asa ca, fetele mele isi iau lucruri care le plac, care sunt oarecum "in fashion", in care se simt bine si care le stau bine, din orice magazin care are oferta cea mai avantajoasa (inclusiv "second hand" !)
Evident, cand iau ceva pentru o ocazie (nunta, botez, banchet), iau lucruri ceva mai scumpe (copii trebuie sa-si depaseasca parintii !), dar imi spun mie ca au dat mai putin (asa cum spuneam si spun si eu mamei mele !) !
Simt ca esti o fata desteapta, cu o buna educatie, asa ca sunt convinsa ca vei intelege ce-ti trebuie din cele ce ti-am spus aici !
Si fii atenta la cele pe care le preocupa doar "shopping"-ul : sigur vei descoperi ca nu fac parte din "lumea ta", sigur nu vrei sa fii ca ele, sigur, j"udecata" lor nu te va mai afecta (si nici interesa, macar !) in curand !
Succes !
PS : cand iti cumperi ceva, fa si tu ca eroul din "Titanic vals" (de Tudor Musatescu) : spune-i mamei ca ai dat mai putin, sau ca ai luat de la "second hand", sau ca ai primit cadou !
soulbrain
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:35
ohoo...bun subiect.ai banii?fa-ti o placere,chiar daca costa 300 o poseta!dar numai daca intradevar iti place.stii ce s-a intamplat cu ce-a mai scumpa geanta pe care am cumparat-o?zace in dulap...si acum ma uit la ea si ma intreb de ce am dat atatia banii pe ea!dar atunci cand am cumparat-o eram cea mai fericita,aveam cea mai frumoasa geanta!si crede-ma am gentii pt un bloc:Dam un copil si atatea lucruri iii cumpar,sa aiba pt ca eu n-am avut.daca-ti permiti o bucurie fa-ti-o,fara sa-ti intrebi mama sau pe altcineva
cameliaellena
Postat pe 25 Octombrie 2010 03:27
Bucura-te ca reusesti sa-ti infranezi dorintele de achizitie a unor lucruri de care mai mult ca sigur ca nu ai nevoie stringenta.Lucrurile raman doar lucruri, dupa cateva zile in care te bucuri de satisfactia cumpararii lor deja vrei altceva, alte lucruri inutile.Ar trebui sa apreciezi mai mult educatia parintilor tai- este cea mai potrivita in situatia actuala.Daca uneori ai un surplus de bani in buzunar cumpara sau investeste mai bine in ceva care sa-ti incalzeasca sufletul - carti,teatru,calatorii etc.Sunt satisfactii interioare mult mai intense atunci cand daruiesti ceva cuiva care are intr-adevar o nevoie majora decat shoping-ul.In concluzie sfatul meu- cumpara doar lucrurile strict necesare, restul sunt bani cheltuiti fara rost.
garbo009782
Postat pe 25 Octombrie 2010 08:30
Draga mea,
Eu iti vorbesc din postura unei mame, cei drept de baieti. Si eu provin la fel dintr-o familie medie, unde banii erau foarte chibzuiti pentru ca altfel nu ajungeau. Am avut si eu perioade de regasire cand cumparam la prima privire si apoi imi parea rau, pentru ca atunci cand nu ai bani suficienti pentru cheltuieli, mancare, imbracaminte si sa mai pui si deoparte, te simti vinovat ca cheltui banii pe mici placeri nevinovate. Nu sunt adepta zecilor de genti, nu le vad rostul; consider ca intr-o garderoba o femeie trebuie sa aiba o genta neagra, una alba/bej, una rosie sau ma rog o culoare mai vie, maro si cam atat zic eu. De asemeni nici zeci de pantofi, pentru ca se demodeaza si daca nu ai spatiu cortespunzator pentru ei se si degradeaza. Cand mergi la cumparaturi si vezi ceva ce-ti place, nu te arunca sa cumperi, gandeste-te la ce porti si daca se asorteaza, probeaza, analizeaza si daca esti 100% convinsa si-ti place numai atunci cumpara;aca ai o cat de mica ezitare nu cumpara pentru ca-ti va parea rau. Nu e cazul sa devii o fashio-victim. Cumpara numai daca-ti sta bine si daca ai neaparata nevoie. Fericirea nu consta in haine, si mai ales nu in pretul acestora. Atat timp cat sunteti tinere purtati orice va vine bine si va avantajeaza. Asculta o persoana cu experienta. Nu-ti incarca sifonierul cu haine inutile, ia-ti atat cat sa fii bine imbracata pentru orice ocazie, iar cand mergi la petreceri gen nunti sau mai stiu eu ce nu-ti refuza o rochie noua pentru ca te vei simti ca cenusareasa. Poarta haine comode si in care sa te simti bine, nu le cumpara doar pentru ca sunt la modapentru ca nu le vei imbraca decat cel mult o data, daca n-ai fost crescuta in spiritul asta. Dar ce-ti cumperi, cumpara de calitate, si fi-i atenta ca acelasi produis poate avea preturi diferite, depinde de unde cumperi. Si un ultim sfat, cauta in mai multe locuri pana sa-ti cumperi ceva, pentru ca s-ar putea sa vezi un lucru mai frumos sau mai ieftin la aceeasi calitate in alta parte si sa-ti para rau. Succes si fii cu picioarele pe pamant!
beatris44
Postat pe 25 Octombrie 2010 08:56
buna daca iti place si asta vrei iao draga,mama oricum nu o sa te inteleaga daca ai banuti ia ti ce ti place,nu mai sta pe ganduri.da gandestete bine sa nu vezi una mai incolo sa ti placa mai mult
parintii sunt de moda veche in viata trebuie sa te mai si rasfeti un pic ca dor nu ti cumperi in fiecare zi acelasi lucru te pup
simona00980
Postat pe 25 Octombrie 2010 09:18
DRAGA MEA,

Iti scriu din proprie experienta. Parintii mei chiar daca au avut tot ce le trebuie nu au reusit sa se bucure de viata sub nicio forma. Ajunsese atat de inchistati incat nu mai aveau puterea sa se bucure pt nimic. Si este pacat. Viata ne-a fost data sa ne bucuram de ea.
Si eu o buna perioada de timp am facut ca ei. Eram un robot care avea o singura grija: pt cei dragi totul, sa nu le lipseasca ceva. eu....
Pana intr-o zi cd viata mi-a dat o lovitura cumplita: cancer mamar. Atunci am realizat ca ei se puteau descurca foarte bine si fara mine desi la inceput le-ar fi venit foarte greu. Atunci am realizat ca daca ar fii sa trag linie si sa scriu pe o foaie ce am facut si pentru mine...m-am cutremurat pt ca nu prea aveam ce sa scriu.
Am depasit acest moment cu bine. M-am facut bine si am luat o hotarare-macar o data la cateva luni sa-mi iau ceva ce ma bucura.
Am inceput cu un ghivecel de flori, am continuat cu un costumas care imi incanta ochiul, cu o pereche de pantofi eleganti, cu o geanta si am observat ca aceasta schimbare i-a bucurat si pe cei dragi.
Merita sa incerci si vei vedea ca viata va avea o alta nuanta, vei fii tu din ce in ce mai mult, vei incepe sa simti gustul implinirii si al multumirii. Pe parintii tai nu-i mai poti schimba si nu esti tu de vina ca ei au hotarat sa-si traiasca viata in acest mod. Tu, insa, te poti schimba pana nu este prea tarziu. Pt ca at cd ajungi in situatii limita ca mine nu mai calculezi cati bani se duc pe medicamente si doctori. Dai oricat numai sa scapi. Nu trebuie sa treci prin asa ceva ca sa realizezi ca meriti mai mult. Viata o traim o singura data si depinde de tine cum. Te pup si sper sa-ti fi fost de folos
garbo031009
Postat pe 25 Octombrie 2010 09:57
V atrebui sa ai grija si de mama ta, sa-i cumperi cate un lucrusor care i-ar fi necesar dar pe care nu se indura sa si-l cumpere. Poti s-o duci la coafor, sa-i cumper un parfumel ( de exemplu) si asa incet incet o faci sa-si doreasca lucruri si sa se bucure de ele.
Tomica
Postat pe 25 Octombrie 2010 11:19
am citit foarte atent mesajul tau si m am regasit in relatia ta cu parintii.
eu incerc de ceva timp sa scap de aceasta apasare care o are mama mea asupra mea, dar iti spun ca este foarte greu. Daca o sa incepi sa faci totul sau aproape totul dupa bunul tau plac o sa ai tot felul de reprosuri din partea ei, chiar daca rochita care ti ai cumparat o iti vine bine ,ea, o sa ti reproseze ca nu i frumoasa , ca nu ti trebuia ...... si o sa te convinga si pe tine ca este adevarat. Am carnetul de condus si conduc de 15 ani dar si acum cand plec cu masina imi spune ca ai grija ca masina nu merge bine , ai grija sa nu faci ceva , iar atunci cand am infundat aripa din cauza unui taximetrist (nu a trebuit sa intru in service )am avut reprosuri de genul : vezi ? ce ti am zis eu? aaaaa si era sa uit sa spun ca mama mea nu are carnet. De cand am inceput sa fac ce vreau si am prins curaj in deciziile mele s iacum sunt acuzata ca nu ma mai intereseaza ce spune ea , ca ea toata viata a stat sa ma ajute pe mine si eu acum nici nu o mai bag in seama. Intradevar ca nu mai vorbesc atat cu ea , ca nu i mai spun ce am de gand sa fac ca sa nu poata sa mi influenteze planurile si sa gasesc in cuvintele ei tot mai multe vezi ca ....... iti spun eu.......... Trebuie sa ai multa rabdare si nervi foarte tari. Succes
garbo019427
Postat pe 25 Octombrie 2010 12:18
in viata sa nu iti para rau de ce ai facut sau ce ai luat , ai o singura viata fa in asa fel incat sa te simti bine in pielea ta si sa iti cumperi ceea ce iti place , parinti tai au trait alte vremuri si eu am in garderopa mea haine care mi-au placut pe moment si apoi nu le-am purtat. Eu una cand ma duc la cumparaturi ma uit ce imi place si daca vad ceva care stiu ca ii place mamai mele sau tatalui meu le iau si lor cate ceva din cand in cand , incearca sa te resfeti pe tine si din cand in cand si pe cei din jurul tau si nu trebui sa ai constiinta incarcata ca banii aia ii muncesti nu ii furi
LuisAlexa
Postat pe 25 Octombrie 2010 15:10
te inteleg, se intampla in mai multe familii asa, dar mai cred ca atunci cand iti doresti ceva foarte mult, si ai si banii necesari, tb sa-ti gasesti un eveniment pt care sa ti-l cumperi, o zi de sarbatoare in fiecare luna si at poate vei fi cu inima impacata...nu tb sa cheltuiesti mereu aiurea...eu asa as face...
garbo100310
Postat pe 25 Octombrie 2010 23:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as merge la lucru in italia 1 De la: garbo004062 10 Septembrie 2010 16:06
Olimpiada Sandvisurilor 3 De la: cricat 18 Octombrie 2011 10:48
ce ar trebui sa faca o femeie cand ea este sotie de weekend iar fetita ei are tatik de weekend? 15 De la: garbo109225 30 Martie 2010 19:33
"il iubesc si nu renunt la el" 122 De la: quasaria 19 Martie 2010 22:29
te plictisesti si nu ai activitate??acum ai ocazia 26 De la: chery 14 Aprilie 2010 21:51
Setari Cookie-uri