vaccinarea impotriva virusului hpv

n 2008, vaccinarea anti-HPV a fost inclus n programul naional de imunizare a populaiei, iar fetiele puteau beneficia gratuit de vaccinul care previne cancerul cervical.
n Romnia, cancerul de col uterin este prima cauz de deces la femeile cu vrsta ntre 25-45 de ani, ara noastr fiind pe primele locuri n Europa.
n primul an, programul de vaccinare a nregistrat un eec, deoarece mai puin de 3% din prini i-au dar acceptul pentru vaccinarea fiicelor lor.
Anul acesta, programul de vaccinare va fi relansat dup ce mai mult de trei luni prinii au putut cntri informaiile puse la dispoziie de ctre specialiti.

voi ce parere aveti


UEL
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:05
proasta...
iasomia
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:06
v-ati vaccina fetita?
eu sunt in dilema ...........
de ce? pentru ca exista multe comentarii contra la acaest subiect si nu stiu ce sa mai fac
trebuie sa-mi dau acordul sau refuzul
va rog, mamicilor de fetite, comentati
UEL
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:07
vreau argumente, va rog
UEL
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:07
ue...

eu zic sa stai pe sezutu' tau si sa lasi fata-n pace... cea mai mare parte din cancerele alea de col uterin vin din afectiuni netratate la timp... nu de vaccinuri minune e nevoie, ci de schimbarea mentalitatii si nu in ultimu' rand de ceva mai multa higiena intima...
zambil
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:13
ue

eu sunt mama de baieti,dar crede-ma...sunt extrem de mamoasa si fata de fete,aproape ca tin mai mult cu ele, decat cu baietii mei,si am baieti buni..

dar asa din solidaritate muiereasca...

nu as introduce in corpul copilei mele respectivii virusi, nici daca m-ai impusca.
astea sunt exterminari in masa..
citeam un studiu care a fost facut in state,au niste efecte dezastroase pe termen scurt,iti dai seama pe termen lung...?
iasomia
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:20
eu nu-mi vaccinez fetita, pt ca m-am informat si ...mai bine nu! http://forum.realitatea.net/showthread.php?t=25420 mai e o carte :VACCINUL-EROAREA MEDICALA A SECOLULUI .

rica_mld
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:23
sa inteleg ca sunteti impotriva vaccinarii hpv? dar celelalte vaccinuri care se fac inca de la nasterea copilului? bcg, ahb, aph, ror, hepatita a, hepatita b, si altele, ce ziceti? si astea sunt tot vaccinuri, nu le-ati facut copiilor vostri?
UEL
Postat pe 24 Septembrie 2009 11:43
pe alea majoritatea le-au facut, ca nu ne-a intrebat nimeni...
asta cu vaccinu e o mare mizerie, o buna modalitate de a face bani...stiu companiile farmaceutice ce fac!
zambila
Postat pe 24 Septembrie 2009 11:49
alea sunt altceva...

in special cele impotriva bolilor copilariei sunt indicate...

nu vorbim de cancer.. cand ne referim la ele..

zambilu' are dreptate in ce-ti spune el acolo...afectiuni netratate la timp,igiena deficitara...

aici as adauga si genele,pt ca in ciuda a ce zic medicii,se cam mostenesc si cancerele astea...
iasomia
Postat pe 24 Septembrie 2009 11:53
iaso, eu nu cred in nici-un vaccin!

am citit neste studii, comunitati care au refuzat orice vaccin, pe motive "religioase" ca sa zic asa, si copiii sunt bine sanatosi, fara sindroame ciudate si alte cancere...

si daca tot te vaccineaza impotriva rujeolei, varicelei si alte cele, de ce te mai imbolnavesti de ele? ha?

nu pricep
zambila
Postat pe 24 Septembrie 2009 11:57
se fac faze mai usoare,zambilico..

pe timpuri se murea din bolile alea....
iasomia
Postat pe 24 Septembrie 2009 11:59
da, dar pe vremuri erau alte conditii de trai...
si acum se mai fac vaccinuri nejustificate

oricum, de cand eram mica n-am mai facut niciunul
nici macar injectii...am oroare
zambila
Postat pe 24 Septembrie 2009 12:10
nici un alt vaccin introdus pn acum n romnia nu a strnit attea reacii negative ca acesta contra cancerului de col uterin
si cnd au fost fcute pentru prima dat imunizri care acum sunt clasice, precum cele contra poliomielitei sau rubeolei, au fost proteste din partea prinilor, ns mediatizarea disputelor n cazul vaccinului anticancer a fcut ca refuzul imunizrii s fie fr precedent.
medicii spun c au mai fost discuii i despre alte vaccinuri, ns nu de aceeai amploare.
paralizia i autismul, presupusele efecte ale altor imunizri
si despre vaccinul contra poliomielitei se credea, n urm cu 30 de ani, c face ru i, pentru c a fost refuzat de unii prini, au rmas copii paralizai
i de vaccinul ror (contra rubeolei, rujeolei, oreionului), despre care se credea c era implicat n apariia autismului s-a dovedit pn la urm c nu era nicio legtur ntre autism i imunizare din cauza disputelor, i medicii s-au mprit n dou tabere. pediatrii i cei de familie recomand pruden, n timp ce ginecologii i oncologii susin fr rezerve
spre deosebire de vaccinurile mai vechi, cele anticancer protejeaz de un virus care se transmite pe cale sexual.

UEL
Postat pe 24 Septembrie 2009 14:28
spre ca alegerea facuta si anume am refuzat vaccinarea fetitei mele impotriva virusului hpv, sa nu ma faca, in timp, sa ma simt vinovata
mamelor, femeilor, fetelor protejati-va si informati-va
deasemeni faceti controale repetate
UEL
Postat pe 6 Octombrie 2009 12:09
"Exista peste 100 de tipuri de HPV si se estimeaza ca 75% din populatie va avea o infectie cu HPV la un moment dat in timpul vietii. Dintre acestea, 30 de tipuri se transmit pe cale sexuala si afecteaza organele din zona genitala si anusul.

Bolile care pot rezulta din infectia cu HPV pot fi benigne (papiloame in zona anusului, vulva, vagin si partea interioara a coapselor) sau maligne (cancer de vulva, vagin, anus sau de col uterin).

De cele mai multe ori infectia este asimptomatica, avind o durata medie de 8 luni si nu lasa nici un fel de sechele. Exista insa citeva tipuri de HPV, in special tipurile 16,18 si 31 care persista peste aceasta durata si in timp, in asociere cu alti factori, vor rezulta in displazie cervicala care netratata la timp se poate transforma in cancer de col uterin. Aceleasi tipuri sunt implicate si in cancerul vulvar, anal sau de penis.

Cancerul de col uterin este cel mai frecvent cancer produs de HPV, reprezentind 2% din cancerele mortale la femei si 18% din toate cancerele genitale

copy/paste din goagal ca ala e destepti
daria_
Postat pe 20 Octombrie 2009 01:55
...intrebare la care nu s-a raspuns: daca se face vaccinul pentru cele 3 care produc cancerul, nu exista pericolul ca celelalte sa dezvolte o tulpina canceroasa?

..pentru procentul de 2% nu mi-as vaccina fata, ci papanicolau dupa varsta de 30 de ani, chiar daca nu a avut niciodata simptome ...
daria_
Postat pe 20 Octombrie 2009 01:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:D 10 De la: Jojolin 24 August 2010 16:30
" LA MULTI ANI " DE SFANTUL ANDREI 1 De la: Nirvana 30 Noiembrie 2009 08:43
Urgent!! 10 De la: chanty 25 Iulie 2011 16:36
PROBLEME CU NETUL 27 De la: tutankhamon 15 Iulie 2009 00:16
LA MULTI ANI PETRA, PAULA, PETRU , PAUL SI DERIVATE!!! 2 De la: paulaprecup 29 Iunie 2009 16:24
Setari Cookie-uri