Cresa la 1an si 9 luni?

Aveti copii care merg asa micuti la cresa? Cum s-au acomodat? Desi nu concepeam acest lucru, acum ma gandesc tot mai serios sa il dau la cresa pe voinicelul meu care in sept la avea 1,9 ani. SUnt multe controverse in capul meu pe de-o parte ca este pre mic, ca il trezesc prea devreme, ca nu stiu ce mananca acolo iar pe de-alta parte cred ca i-ar face bine colectivitatea , sa aibe un program etc. Voi ce spuneti? Aveti idee cand se fac inscrierile si cam cat costa?
carla_dana_p
Postat pe 25 Mai 2009 09:56
buna...si noi ne gandim s-o dam pe Bia la cresa in octombrie cd o sa aiba 1 an si 3 luni.

si noi ne gandim cum o sa fie si dc e bine sau nu .daca e prea devreme..dar asa spunem si noi ca o sa fie bine cu mai multi copii,o sa invete unele lucruri.acum e adevarat ca o sa apara si racelile,dar.....incercam sa vedem cum o sa fie.

va pupam
horobeanu
Postat pe 25 Mai 2009 10:07
Daca gasiti o cresa unde conditiile sunt destul de bune, personalul cat de cat calificat, eu zic ca nu e nimic rau. Si daca raceste, sa stiti ca in timp capata imunitate si apoi mai bine acum cand sunt mai micuti decat cand vor fi maricei. Abia nu veti mai avea probleme la gradinita ulterior. Eu personal va zic ca am fost dusa la cresa de la 2 luni si jumatate, pe vremea aia nu aveau cu cine sa ma lase si nu existau aceste concedii lungi si vreau sa va zic ca am o imunitate, racesc f rar si nu forme f grave, nu sunt deloc sensibila la un pic de curent sau aer rece.
kidz000722
Postat pe 25 Mai 2009 10:38
Nu cred ca este prea devreme, si noi tot la varsta asta incepem. M-am gandit ca trebuie sa aiba timp sa se acomodeze bine cu ..orice varianta, pana sa ma intorc eu la munca (adica 3 luni avem timp): daca nu se acomodeaza la gradi sau se imbolnaveste tare etc, o sa il retragem, si tre sa avem timp sa cautam bona si sa se si obisnuioasca cu ea pana plec eu la munca. Ai avantajele gradinitei: are un program fix, e mai multa disciplina in viata lui prin asta, se invata si el mai ordonat si e si el mai linistit pt ca stie ce program are de urmat. 2.Mananca acolo cu mai multi copii si poate se indeamna la mancat unul pe altul si mananca mai cu pofta. 3.are copii si jocuri sa se joace (ca acasa se cam plictiseste mereu cu aceleasi jucarii dar acolo cred ca inventeaza educatoarea mereu cate ceva), plus ca acasa e singur si cu alti copii e altceva. 4.iarna daca e urat afara stai numai in casa si atunci plictiseala e si mai mare.

Dar sunt si dezavantaje: poate nu se acomodeaza el, poate raceste prea des si nu poti sa iti iei concediu mereu sa stai cu el sa se vindece (nici sa il duci bolnav la gradi nu e o solutie, nu?), poate nu-i place mancarea acolo, poate nu vrea sa doarma acolo, poate devine mai violent vazandu-i pe ceilalti ca se musca si se imbrancesc etc

Deci: mie nu mi se pare prea tanara varsta asta pt gradi, dar tre sa ai si o varianta de rezerva in caz ca nu -i merge bine la gradi. Eu va urez sa fie bine si sa auzim de un copil fericit intre ceilalti copii, si de o mamica fericita ca a gasit solutia corecta pt copilasul ei.
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2009 14:08
cresa....si eu am inscris-o pe bebelina la cresa.....si am mari emotii,imi este teama de cum v-a reactiona fata de educatoare,de ceilalti copiii....ea de felul ei este foarte prietenoasa cu toata lumea dar nu stiu ce reactie va avea in lipsa mea....mai ales ca de vreo luna de zile a inceput sa muste....dak nu ii faci pe plac te musca.....si tipa ..face un scandal monstru...imi este teama sa nu se imbolnaveasca......offff sunt foarte stresata de chestia asta cu mersul la cresa....imi fac o mie si unu de ganduri....va pupicim dulce!!!
deliarebecca
Postat pe 25 Mai 2009 14:59
si sa-ti rasp si la faza cu inscrierea si costurile....noi avem dosarul de pus inca de prin februarie....ca si pret este 7 ron pe zi.....trebuie sa mai trec si eu pe la cresa sa vad dak ne-au acceptat dosarul....dak nu o dau la una particulara...vedem noi
deliarebecca
Postat pe 25 Mai 2009 15:02
si sebi incepuse sa muste in perioada cand ii ieseau dintisorii dar nu l-am lasat i-am zis clar NU si NU a ramas nu de alta dar cand nu-l aveam pe sebi acum vreo 4 ani cred am fost pe la niste prieteni care aveau un baietel de 3 ani si musca de numa si parintii si bunicii erau plini de semne de la muscaturile lui chiar ne atentionasera sa avem grija sa nu ne muste ...pai ce copilul e om sau catel?????daca-l lasi lui i se pare normal asa ca si daca-ti face scene de plans nu-l lasa cand nu vrei sa faca ceva pur si simplu nu-l lasi de la bun inceput ca apoi sa-l dezveti de obicei e foarte greu. si toate bune
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Mai 2009 15:07
faza cu muscatul ea a preluat-o de la nepoatamea....bia musca pe toata lumea inclusiv pe bebelina mea si a mea a vazut ca la bia tinea faza cu muscatul si s-a apukt si ea....iti dai seama ca nu o las sa muste....dar cateodata nu sunt pe faza si hat a muscat...e si sireata nu se repede din prima sa muste...se pisiceste pe langa sa-ti capete increderea si cand te astepti mai putin te apuca...
deliarebecca
Postat pe 25 Mai 2009 15:13
de inscris..depinde la ce cresa mergi. Sunt crese de stat unde tre sa te inscrii ..nu stiu..cu un an inainte? si sunt crese particulare unde te inscrii si gata, de a doua zi poti sa te duci. Depinde ce disponibilitati au. De ex noi mergem la o particulara unde au program si vara, nu e vacanta de vara deci noi de la 1 iunie vrem sa incercam marea cu degetul
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2009 15:19
L-am inscris la gradi insa sunt mari probleme 50 locuri si sute de cereri, in fine ne-am descurcat . Ieri cand am intrat la cresa a vazut 2 copii si pur si simplu tremura de fericire ca vede copii...asta m-a facut sa cred ca o sa ii placa la cresa.... sper sa nu se schimbe nimic pana in septembrie. Acum l-am inscris la o cresa langa noi insa este in constructie o alta cresa care sa vrea a fi f moderna si performanta si, desi este intr-un alt cartier, o sa il ducem acolo...
Si eu il dau la cresa din sept dar o sa stau acasa pna in dec cand implineste el 2 ani, tocmai pt a avea un plan de rezerva in caz ca raceste su eu mai stiu ce , iar cand o a incep lucrul ca plan de rezerva o avem pe ,,tusi'' adica matusa mea...
carla_dana_p
Postat pe 26 Mai 2009 10:40
Si eu m-am gandit sa il dau la cresa tocmai pt a fi in contact cu alti copii dar tati zice ca e prea mic( la toamna va avea 1 an si 2luni) si ca e mai bine cu mine acasa.ne e frica si noua de raceli si daca eu incep lucrul,chiar ca nu am cu cine sa il las asa ca il mai lasam pana la anu' ,sa mai creasca.
La toamna il duc la un fel de intruniri de copii de aceiasi varsta cu el dar sunt doar doua zile pe saptamana cate doua ore si noi stam cu ei in sala si participam la jocuri cu ei.asa va fi in contact cu copii si va invata lucruri noi.programul e foarte interesant,ca la gradinita numai fara masa si somnic.
ninutza_kidz
Postat pe 26 Mai 2009 18:01
FETELOR, CARE ATI AVUT EXPERIENTE CU CRESA, VA ROG , SPUNETI-MI SI MIE, CE MANANCA COPIII ACOLO, ADICA COPILUL MEU MANANCA LAPTE NESTLE SI NU STIU DACA LA CRESA II VOR DA ACELASI LAPTE(IL DUC EU, BINEINTELES) DAR MA GANDESC CA NU STAU INGRIJITOARELE SA LE FACA LA FIECARE IN PARTE LAPTELE CARE IL BEAU EI ACASA. SI SPER CA LA MICUL DEJUN NU MANANCA MEZELURI, CA SI LA GRADINITA....SAU?
carla_dana_p
Postat pe 31 Mai 2009 15:30
eu va pot spune din proprie experienta cate ceva despre cresa....in prima faza copii sunt inscrisi cu toate cele necesare de la medicul de familie se duce la inceput de an avizul ca este sanatos si poate intra in colectivitate ,apoi timp de cateva zile este urmarit copilul daca se acomodeaza sau nu cu ceilalti .
in primele zile chiar daca nu te duci de cateva ori sa vezi cum s-a acomodat dai macar telefon sa intrebi de starea lui.personalul care asista copii este format dintr-o asistenta si o ingrijitoare.meniul copiilor este facut de un nutritionist in functie de varsta lor si in cantitati suficiente cat sa asigure un aport echilibrat din fiecare....eu va spun cum a fost acum 5 ani cand otto era la cresa....se deprind repede sa manance organizat ,singuri ,pe ici colo cu ajutor,sunt invatati sa faca la olita(perioada ideala pt a renunta la pampersi),
au si mici activitati daca doamnele au experienta in spate ii invata si cantecele ,poezioare depinde f mult de cresa si personal.au locuri special amenajate...o sala de sport iarna unde se joaca in voie ,vara spatiu verde amenajat in curte...eu am descris putin locul in care otto a stat 2 ani.conditiile sunt bune ,lucrurile merg intr-o directie buna depinde f mult si de copil cat de legat este de parinti...se intampla la inceput sa nu gasesti locuri dar in cateva luni se face selectia naturala si in timpul anului ii gasesti mai usor un loc....pentru cei care lucreaza mai mult de ora inchiderii mai au varianta platii la saptamanal si isi pot lua copii pana in oara 8 cand la o cresa se da stingerea.cam asa era acum 5 ani la o cresa din sect 3 Bucuresti.........


succes tuturor ...sper ca cele cateva randuri sa va ajute.......si noi la anul tot la cresa vom fi .
oto_otto2000
Postat pe 31 Mai 2009 17:23
pt carla ...daca copilul este obijnuit intr-un fel acasa in prima perioada poti sa-i aduci tu alimente apoi copilul se acomodeaza si accepta usor conditiile de acolo....se tine cont de fiecare copil in parte depinde f mult de la unitate la unitate....mult succes !
oto_otto2000
Postat pe 31 Mai 2009 17:27
oto_otto, nu stiu daca am mentionat faptul ca este o cresa de stat, noi suntem din Resita si aici nu avem crese particulare. Ar fi ideal, sper sa se poata. Multumesc
carla_dana_p
Postat pe 1 Iunie 2009 18:49
carla tot ce am scris eu se intampla intr-o cresa de stat acum 5 ani...nici eu nu imi permit nici cresa nici gradinita particulara....sper sa aveti parte de lucruri mult mai bune ca atunci.....dar pentru acea perioada cand otto era mic si nu aveam cu cine sa-l las a fost ok.....si eu eram speriata si ma gandeam cu groaza ca stiam ce insemna cresa in trecut si am ramas surprinsa sa vad atatea schimbari in bine.daca mai ai intrebari sunt aici....PUPICI LA BEBICI!
oto_otto2000
Postat pe 1 Iunie 2009 22:22
Pai sper sa fie bine, luni ne-am programat la dr Jurj, in Tm pentru un program de imunizare pe cale homeopata, mai ales ca noi avem probleme cu scaunul si trebuie sa le rezolvam pana in septembrie. O sa merg sa discut ,concret, cu ingrijitoarele sa vedem ce facem cu micul dejun...Multumesc muuult!
carla_dana_p
Postat pe 1 Iunie 2009 23:29
ai grija sa fie copiii cam de aceeasi varsta in grupa, daca sunt copii mult mai mari ca el o sa il loveasca, o sa il imbranceasca , nu o sa il lase sa se joace cu jucariile "lor", in rest nu vad alte impedimente. Si intereseaza -te din timp ce le da sa manance, ca sa il poti obisnui tu de acasa cu programul lor de masa si somn (orele si mancarea ca meniu). Bafta multa, va tinem pumnii!
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2009 14:21
Nu il pot obisnui de acum intrucat noi ne trezim in jur de ora 10 acum intrucat nu avem program si preferam sa iesim seara cand nu mai este asa cald afara iar de intrat... cat de tarziu si la 10 seara altadata. Si nu am dece sa il trezesc la 7 dimineata, mai ales ca nu modificarea de program ma sperie, la orice ora il trezeam, chiar si cu noaptea in cap (cand mergeam in concediu, sau plecam undeva mai departe) el nu era morocanos sau marait, la program sunt sigura ca se adapteaza, cu felul mancarii avem noi probleme....
Nu am ajuns sa merg sa ved ce mananca, ramane pe maine ca mai am de dus si niste acte la dosar. Oricum stiu ca nu sta nimeni sa le faca branzica proaspata dimineata, dar macar sper sa ma lase sa ii duc eu micul dejun. M-a mai linistit oto_otto cand mi-a sugerat ca s-ar putea sa ii pot duce micul dejun.
Aprorpo de nutritionistii creselor, sunt curioasa cine detine aceasta fctie aici, si sa vad eu ca le da salam,cremwusti la copii sub 2 ani la cresa...
carla_dana_p
Postat pe 4 Iunie 2009 15:56
nu stiu despre salam, dar le da de ex pate de ficat de pui CUMPARAT, sunca de pui (cumparata desigur) si la aniversari le da napolitane si suc "natural" la cutie CUMPARAT (cand ar putea sa le stoarca un morcov si ar fi mult mai natural si ... mai ieftin. Si asta...la particulara! (asa ca ..nu m-ar mira nici sa vad pe menu in curand salam si alte cele.. Si nu ne lasa sa aducem nimic de acasa, sau sa luam acasa ceva daca nu apuca sa manance si oricum e platit de noi...
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2009 16:19
a, si.. e normal si la particulara sa se bata, sa se muste etc, nu pedepseste nimeni pe nimeni pt asta, ca doar "sunt copii" (acum al meu nici nu mai vrea sa urce pe scara gradinitei, si doar in prima zi cand am mers ziceai ca l-am dus in tara minunilor si nu mai voia sa mai plece de acolo la sfarsitul programului... ) Si sunt doar 10 in grupa, deci imi inchipui la stat unde sunt mai multi ce jungla e... (nu stiu cum sa il fac sa se obisnuiasca cu ideea de a fi chinuit de ceilalti, bataia nu mi se pare o solutie, nu vreau sa il invat bataios, mai ales ca e si cel mai mic de acolo si nu are ce castig de cauza sa aiba cu pumnii...)
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2009 16:23
exact ce zicea otto:selectia naturala (si nu este vorba numai de viroze sau de raceli, este vorba de batai incasate de la copii sau educatoare in unele cazuri)...
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2009 16:37
Dragi mamici, puteti scrie si voi de unde sunteti si la ce crese/ gradinite duceti sau veti duce copiii? Eu sunt din Bucuresti, sector 3 si caut de zor ceva pt micuta mea care la 1 septembrie 2009 va avea 1 an jumatate. Ma gandesc serios sa incerc varianta cu program scurt pt a putea vedea dc este pregatita pt colectivitate. Multumesc frumos pentru raspunsuri!
IriCris
Postat pe 4 Iunie 2009 17:08
noi-bucuresti sect 1, gradi WINNIE
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2009 23:32
fetelor azi a fost MULT mai bine, suntem f optimisti, cred ca ne om acomoda pana la urma
pinicuta
Postat pe 5 Iunie 2009 14:02
Nu il da asa devreme macar la 3 ani ca mai stie si el cate ceva
garbo031628
Postat pe 5 Iunie 2009 16:00
la ce te referi cu "mai stie si el cate ceva"? daca sunt toti de aceeasi varsta stiu toti cam aceleasi lucruri , nu?
pinicuta
Postat pe 5 Iunie 2009 17:57
Pinicuta, din ce am mai vb cu mamici, si confirmat de d-nele de la cresa, cu cat sunt mai mici se acomodeaza mai bine, adica vreau sa spun ca la 2 ani il pacalesti altfel decat la 4 ani cand este mult mai constient de ceea ce se intampla.
carla_dana_p
Postat pe 5 Iunie 2009 19:54
exact, asta e si parerea mea. de asta intrebam la ce s-a referit kidz001193 cu "sa stie si ei cate ceva"???
pinicuta
Postat pe 5 Iunie 2009 20:47
pt cristinajobs....eu l-am avut pe otto in sect.3 la cresa titan 4 pe aleea lunca bradului ,acum depinde pe unde stai in sect 3.iar la gradi a fost la 241 pe aleea rotunda.....pupici la bebe.
oto_otto2000
Postat pe 6 Iunie 2009 20:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ne-am ingrasat in timpul sarinii, hai sa slabim, caci se poate 4 De la: anita_maria 20 Iulie 2009 23:36
fetelor, ce vaccin trebuie sa faca o gravida inainte de nastere? 15 De la: adryaana 13 Ianuarie 2010 16:00
ce cadouri le faceti piticilor vostri de craciun?dar finutilor? 6 De la: deliarebecca 19 Decembrie 2008 21:13
LA MULTI ANI!!! 1 De la: doinak 1 Iunie 2009 15:55
Vaccin imunoglobulina anti d Rhophylac 300 1 De la: garbo241401 28 Octombrie 2011 09:23
Setari Cookie-uri