Cresa la 1an si 9 luni?

Draga otto, multumesc mult de raspuns. Chiar stau aproape , asa ca e ceva sa-mi duc fetita unde ai zis tu. Poate fac chiar azi sau maine o vizita. Eu merg de obicei in parc la IOR la plimbare, sau in parcul de langa policlinica Titan. Pupici si sanatate!
IriCris
Postat pe 10 Iunie 2009 11:41
oameni buni, al meu gta s-a adaptat la programul scurt (ma rog, s-a obisnuit cu una din educatoare, pe cealalta a vazut-o doar de 2 ori si cred ca mai dureaza pana sa se acomodeze si cu ea), azi a fost a 9-a zi si deja nu a mai plans deloc, iar cand m-am dus dupa el se juca frumos. la masa (gustarea de la 10, ca micul dejun i-l dau eu acasa) a mancat si a mai cerut inca de cateva ori sa i se mai dea (la gustare e ba chec, ba fructe cu biscuiti, ba iaurt cu biscuiti, ba turta dulce... chestii care lui ii plac), si acasa parca mananca din ce in ce mai bine.. sunt super incantata deja stie si cantecele (imi canta oac-oac tatatat..adica oac oac diri diridam , sau chichichi, adica chit chit chit noi suntem soricei )
pinicuta
Postat pe 16 Iunie 2009 13:53
buna ziua fetelor!eu am postat una din ingrijorarile mele pe alt topic nu stiu daca l-at vazut legat tot de cresa/gradidar nu prea am primit raspunsuri....preocuparea mea nu se lega doar de faptul ca copilul plinge in primele zile...
alinakatt
Postat pe 16 Iunie 2009 13:59
Gradinita sau impactul psh a socializarii asupra copiilor era topicul ...dar cum se deschid atitea topicuri pe tema cresa gradi nu mai stiu unde sa mai scriu:(
alinakatt
Postat pe 16 Iunie 2009 14:05
mai, (alina) eu cred ca depinde de gradinita si de cum se poarta educatoarele acolo. La varsta ftei tale, nu stiu daca se mai accepta pampersi la gradi (depinde de gradi, la stat am inteles ca nu accepta), deci ce ii mai ramane de facut?sa faca pe ea ?sau sa strige la doamna "fac acuma, vreau la baie", oricum si daca ar "represa" ar fi de scurta durata cred eu, sincer nu am auzit de nimeni sa il traga in jos gradinita, ci numai de bine: ca mananca mai bine, e mai descurcaret, vorbeste mai bine etc. De "regredsat" nu am auzit decat la copii mai maricuti carora li s-a nascut un fratior , si din dorinta de a atrage iar atentia parintilor asupra sa, incepe si el sa se comporte ca un bebelus: vrea in brate, vrea sa ii dai cu lingura, face pe el etc... (dar evident toate sunt trecatoare).

al meu s-a adaptat super repede si bine, adica ma asteptam sa fie mult mai greu si am avut o surpriza f placuta (sper sa nu apara alte dezamgirti mai tarziu, adica sper sa tina minunea ). cel mai bine intereseaza-te la parintii viitorilor ei colegi, cum s-au adaptat si cum le-a mers lor.
pinicuta
Postat pe 16 Iunie 2009 14:09
pai asta este si idea, sa aflu informati de la mame care l-au dus acum de curind la gradi la cum au reactionat copii in primele saptamini daca pot zice asa. lasind la o parte faptul ca ei pling in primele zile.esti de acord cu mine ca toti copii reactioneaza diferit si pina inteleg ei cu ce se maninca cresa/gradi pot avea un comportament care sa te ia prin surprindere.cu pampers stiu ca nu accepta si ma bucur ca bb cere la olita, chiar nu uita nu face deloc pe ea...dar cum ziceam sunt ei in stare sa se faca auziti cind ii scapa si mai ales incredera lor in alte persoane care nu le cunosc...
alinakatt
Postat pe 16 Iunie 2009 14:17
se obisnuiesc repede.poate o saptaman-doua o se le vina greu dar se obisnuiesc. eu am vb cu mame ale colegilor lui de la gradi si au zis ca sa nu-mi fac probl, ca se va acom,oda, atat doar sa nu stau sa ilurmaresc cum plange si sa ma duc peste el la pimul plans, ci sa plec departe-departe si el vazand ca nu are sorti de izbanda cu smiorcaiala, o sa se linisteasca si o sa accepte situatia. si asa a fost. si nu mai plange, si nici nu are alte reactii negative (sa nu mai manance, sau sa ne respinga pe noi parintii etc), deic vb cu mame care au copiii la acceasi gradi ca daca e ceva ce trebuie sa stii o sa iti zica ele (mai degraba decat educatoareele ca ele pot ascunde unele aspecte)
pinicuta
Postat pe 16 Iunie 2009 14:21
am revenit...merci de raspuns pinicuta.preocuparile mele daca pot sa le zic asa nu erau doar strict despre pampers, mincat etc.ci despre faptul in sine comportamentul unui copil la gradi/cresa ce-o fi cind efectiv este pus in fata ``realitatii``il lasi si pleci.de acolo se pleaca ca uni se acomodeaza si alti nu.ca daca ar fi numai plinsul asta ar fi ok trece.sper sa nu par prea insistenta...dar revin fiecare copil are tabieturile lui formate( sau ``rasfaturi``)care nu mai pot fi ``onorate``atunci vine problema.
eu sper ca toata aceasta preocupare mentala care mi-o fac eu sa fie doar in capul meu, parca vad ca Barbara o sa-mi dea peste nas si o sa fie ok la cresa si m-am cervelat degeaba
alinakatt
Postat pe 16 Iunie 2009 15:43
ai vazut tu copil neacomodat cu gradinita? adica, cum adica neacomodat? ce sa i se intample adica? de plkans ai zis ca nu-ti faci probleme. atunci ce , mai exact? chiar si daca ar "regresa", cu timpul se acomodeaza si isi revine. sau sa zicem ca nus e adcomodeaza acum. reiei mai tarziu, eventual la anul, tot o sa trebuiasca sa intre in colectivitate si vrand -nevrand o sa trebuiasca sa se acomodeze. stiu, iti faci griji, e normal, dar o sa ai surpriza sa veiz ca un copil are o putere mult mai mare de acceptare a noului decat crezi tu, si o sa fie totul bine. Atata doar, vb cu ea si zi-i dinainte: mergem la gradinita, acolo e frumos, sunt copii, sunt jucarii, te joci cu .. (ce-i place ei), toti copiii mari merg la gradi si invata cantece si poezii, mami si tati merg la servicuiu si tu mergi la gradui sa inveti, si cand se termina progr mergem acasa si ii arati lui mami si luitati ce frumos ai invatat sa dansezi si sa canti etc, etc, eu i-am zis alui meu si din ziua cand i-am zis (ca nu i-am zis de la inceput), nu a mai plans, pana atunci plangea in fiecare zi, dar de cand i-am explicat ce si cum nu a mai plans Pupici!
pinicuta
Postat pe 16 Iunie 2009 15:54
sa speram ca doar in mintea mea este toata fantezia asta...Tot fac exerciti cu ea:), acum ca am inceput lucrul sta la mama pina dupamasa pe la 5, mai merg cu ea pe la matusa si o las acolo sa vad cum reactioneaza fara mine. Deja a invatat ``mama tai tai, vine apoi``
Gindurile astea le am asa de cind am vb.prin parc cu alte mame.Eu chiar sunt PRO gradinita.
ex.1. baietelul unei prietene cred 3 anisori nu a mincat in afara de piine nimic alteva vreo 2 luni refuza tot asta la o gradi de stat....
2. o alata cu un baietel de 2 si 8 luni de data asta la privat a devenit foarte agresiv iar cind il apostrofeaza incepe sa urle si sa se arunce pe jos ca saraca mama e disperata...
ca de aici motivul de unde imi vine mie paranoia asta
alinakatt
Postat pe 16 Iunie 2009 16:11
eu am discutat cam cu o jumatate de an inainte de a merge la gradi cu fetita mea,am pregatit-o pentru asta,iar in prima zi am plans EU,iar ea deloc.zilele ce-au urmat nu mai astepta nici s-o schimb,s-o incalt ...si fugea in clasa.
dadylaly
Postat pe 16 Iunie 2009 16:35
pai dar urmaresti si tu copilul cum se manifesta, si daca nu e in regula ceva intrebi si restul parintilor, caci din punctul meu de vedere e ceva in neregula cu gradinita respectiva. eu ma astept sa devina mai "agresiv" in sensul ca sa incerce sa muste etc, in ideea de a incerca sa ia jucariile altui copil (vazand cum fac altii la gradi), dar nu neascultator, oricum ei trrebuie indrumati nu lasati sa fie agresivi si neascultatori. eu pe al meu l-am invatat deja (de vreo 2-3 saptamani) ca daca nu e cuminte sta pedepsit (in casa pe pat si afara pe o banca) , si sta acolo pana i se termina pedeapsa. si daca vrea sa faca nu stiu ce si nu e voie, ii zic vrei sa stai iar pedepsit? si uneori zice nu si se linisteste, alteori daca e tentatia prea mareee
Iar cu mancarea, nu poti lasa copilul sa nu manance nimic, ori nu e mancarea aia buna si atunci il muti la alta gradi, ori intrebi poate te lasa sa ii aduci de acasa mancare...
pinicuta
Postat pe 16 Iunie 2009 16:35
raspuns pt intrebarea: ce va face copilul la gradi , cand se loveste si nu mai are cine sa ii pupe bubita: se pupa singur! noi l-am prins pe al nostru cand isi pupa degetul de la picior ca se lovise
pinicuta
Postat pe 18 Iunie 2009 11:26
da asa face si a mea se pupa singura , dupa vin pupaturile de la mama, mai si spune``bubu tesche``.
eu tare vrau sa vad cine vine sa-i pupe repede repede la fiecare bubu si la gradi.
alinakatt
Postat pe 18 Iunie 2009 14:26
Iti pasa de viitorul copilului tau?
hai la kidzone unde copiii de la 2 anisori in sus invata engleza prin cele mai eficiente, moderne si distractive metode.

Cre n limba englez

* cine: copii ntre 19-36 luni
* cnd: l-v 7:30-14:00
* ct: 325 ron pe lun
* obiective: dezvoltarea limbajului de comunicare, englez nativ dezvoltarea
fizic, social i emoional dezvoltarea cognitiv totul special adaptat pentru
vrst

www.kid-zone.ro/toddler
emerald555
Postat pe 1 Septembrie 2009 10:45
Fetelor, de acum gata, am terminat analize, fise, inscrieri... luni mergem la cresa...Sunt f stresata mai ales ca directoarea si aducatoarele sau ingrijitoare, cum se numesc imi tot spun ca este mai bine sa il las direct 8 ore din prima zi, ceea ce mi se pare crunt... sa stea din prima atatea ore, singur ,,printre straini,, cum se spune.... Voi ce spuneti? Apropiatii ma incurajeaza ca este un copil dezinvolt, deschis ii plac copii si o sa se acomodeze repede. Cred ca eu sunt muuuult, muuuult mai afectata ca el...
carla_dana_p
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:50
nu il lasa de prima data 8 ore. oricum cand isi da seama ca tu chiar ai plecat ssi ai lasat-o singura acolo o sa planga, da-i timp sa se acomodeze cu ideea de gradinita. poate nu 2 luni cum am facut noi, dar macar in primele zile las-o program scurt. are tot timpul sa stea si program lung, acum pt inceput arata-i ca nu e abandonata acolo, ca vii repede sa o iei, gradinita e ceva frumos unde se joaca si pe ruma vine mami dupa ea. cu programul lung iti ramane atat de putin timp sa il petreci cu ea... doar 3-4 ore pe zi, in total (din care mai si mananca, mai se joaca si singurica eventual...). daca pana acum ai stat mereu cu ea o sa i se para un soc sa ramana brusc fara tine mai toata ziua. luati-o usurel si o sa fie bine, nu te stresa f mult, arata-te in fatza ei vesela, optimista, sp[une-i ca e ceva ce fac toti copilasii, ca voi mergeti la servici si ea merge la gradi unde invata cantece si poezii si pe urma ti se zice si tie... Daca te vede pe tine stresata evident percepe totul ca pe un motiov de suferinta... DEci fruntea sus, zambeste si ai incredere in ea ca se va adapta si ca daca e ceva in neregula iti va spune intr-un fel sau altul
pinicuta
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:56
scuze, nu stiu de ce tot vorbeam la feminin...
pinicuta
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:57
Multumesc pinicuta , asa o sa si fac, asa simt si eu ca este cel mai bine. Mai ales ca la incepul adica de vre-o 2 luni tot vb si incerc sa il pregatesc si ii tot servesc textul pe care l-ai scris si tu... ca mami pleaca la lucru si el se joaca cu copii...si chiar vroia sa mearga ,acum,insa , nu mai vrea niciunde fara mami . Incepem usor ,cu cateva ore pe zi si am pregatit 2 saci si o plasa mare de jucarii sa le ducem la cresa, poate o sa il ajute sa se simtsa mai bine printre lucrurile lui. Sper sa nu fac mai mult rau decat bine, dar i-am explicat ca toti copiii o sa se joace cu ele si, in principiu, este de acord. Ce o fi om mai vedea...
carla_dana_p
Postat pe 3 Septembrie 2009 15:13
nu cred ca e o idee buna, sincer, nu te supara ca zic: ceilalti sunt deja acolo de atat timp, el e ultimul venit, oricum nu o sa il lase sa se joace cu jucariile alea de acolo initial (ca le considera "ale lor"), pe de alta parte o sa ii incatnte si pe ei jucariile cu care vine el de acasa si o sa incerce sa i le ia si pe alea. Adica, pe langa faptul ca ramane acolo fara tine, ii mai pune si altul stapanire pe jucariile lui de acasa (ca sa nu mai zic ca poate i se si strica la gradinita si poate mai rau sufera in ideea ca gradinita e un loc unde se strica lucrurile). pe noi nici nu ne-a lasat oricum sa ii ducem decat o jucarioara cu care sa doarma, si care ramane impreuna cu pijamaua la patut, nu e dusa in sala de joaca sa se joace toti cu ea. daca e sa ii duci jucarii, macar nu-i duce multe (ci doar una-doua), si sa fie ceva ce nu se poate distruge (poate incep[ copiii sa gtraga de ele luptandu-se care sa se joace mai intai, si daca se rup cumva o sa fie jale mare...)
pinicuta
Postat pe 3 Septembrie 2009 16:17
plus ca el mergand acolo unde gaseste jucarii noi, nu o sa mai fie interesat de cele de acasa aduse "la pachet"
pinicuta
Postat pe 3 Septembrie 2009 16:19
iar a scris atotstiutoarea bravooooooo!!!!
stefystefy_kidz
Postat pe 3 Septembrie 2009 17:02
pai parca "nu aveai nimic persnal cu mine " (si daca nu sunt eu asa atotstiutoare, zi tu ceva mai destept , ca doar era vorba sa ne ajutam unii pe altii pe forumul asta)

uite hai sa facem un pact stefy draga: da-mi un singur exemplu cand tuai ajutat pe cineva cu ceva pe forumul asta, si eu promit ca imi desfiintez contul si scapi definitiv de "desteptaciunile " mele (ca vad ca tare te mai deranjeaza )
pinicuta
Postat pe 3 Septembrie 2009 22:45
nu pinicuta, nu trebuie sa renunti din cauza mea. Oricum nu cred ca te-ar lasa inima si apoi, ce s-ar face mamicile de pe acest forum fara sfaturile tale? esti de neanlocuit...cred
stefystefy_kidz
Postat pe 4 Septembrie 2009 12:33
mai stefy chiar esti o acritura... pe mine chiar ma intereseaza ce se scrie pe acest totic ca si eu urmez sa o dau la cresa.Nu ca te-ar interesa pe tine..altceva mai bun de facut decit sa scrii bazaconii nu ai?
alinakatt
Postat pe 4 Septembrie 2009 12:41
Carla si mie mi-a zis educatoarea sa ii dau doar o singura jucarie,cea care ii place cel mai mult ca sa o aibe linga ea cind doarme.
Si eu am mari emotii pentru prima zi, eu o duc din 15.Acum sunt pe ultima suta de metri cu analizele..Toata ziua ii povestesc de gradi si vad ca e incintata dar sa vedem in 15 ce o fi.Sa ne ti la curent cum a fost primele zile.Cu siguranta daca descoperi ceva trucuri am nevoie si eu de ele.
alinakatt
Postat pe 4 Septembrie 2009 12:54
stefy ai dreptate e deschis pentru toata lumea nu contest faptul acesta.Problema este ca tu nu vezi esentialul...Tu postezi doar ca sa ataci sau sa fi batjocoritoare nicidecum ceva util.Un sfat sau o vorba buna nu am vazut sa vina de la tine.Tot timpul esti
alinakatt
Postat pe 4 Septembrie 2009 12:57
multumesc pt aprecieri ,stefy, stiam eu ca vei fi sincera ca intotdeauna. daca pana si tu recunosti ca sunt de neinlocuit si ca nu se poate fara mine pe site, nu am ce face decat sa scriu in continuare pe toate topicurile unde am ceva de zis
pinicuta
Postat pe 4 Septembrie 2009 13:51
asa sa faci , nu de alta dar....
stefystefy_kidz
Postat pe 4 Septembrie 2009 14:07
de ce nu iti deschizi un topic numai al tau stefy? unde sa iti desfasori in liniste activitatea ta de batjocora si atacuri personale.Asa nu o sa mai tremuri toata pina ti se va raspunde pe topicuri care nu au legatura cu ceea ce scri tu.Pe Decalotarea nu ti-ai dat cu parerea ai atacat, pe Vreau sa fac pasul cel mare la fel...mai mult ai deschis unul Rautate invidie etc.ca sa faci cea ce sti mai bine....iar acum ai ajuns si pe pe topicul acesta.Mai relaxaza-te si lasa lumea in pace.
alinakatt
Postat pe 4 Septembrie 2009 14:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un pediatru bun? 4 De la: garbo_378893 31 Iulie 2013 22:15
Taierea motului la baieti 48 De la: SEBY1YEAR 23 Februarie 2010 15:41
concediu de maternitate si indemnizatie crestere copil 1 De la: garbo181272 3 Ianuarie 2011 19:50
:):):) 1 De la: garbo180398 24 Decembrie 2010 12:33
Daca acceptam sa le fim nasi, stricam prietenia? 16 De la: SEBY1YEAR 22 Septembrie 2009 15:35
Setari Cookie-uri